Reklama

pátek 3. dubna 2020

Finian Cunningham: Dál krušen americkými sankcemi bojuje svět s COVID-19

Ilustrační foto: práce v biolaboratoři US Army
Finian Cunningham, přeložil Lubomír Man
3. 4. 2020  StrategicCultureFoundation a Outsidermedia
Tucty americkou vládou najatých letadel začaly přepravovat zdravotnický materiál z Číny do USA, a to bez ohledu na to, že Čína se svým bojem proti viru ještě neskoncovala. Ale dnes, v situaci humanitární krize, Čína se Spojenými státy na organizaci masivní přepravy zdravotnického materiálu z vlastní země do USA plně spolupracuje. Takže byste si mohli myslet, že aspoň malá odezva takovéhoto postoje ze strany Washingtonu by se dala čekat. Vždyť konec konců i Čína patří k zemím, na které Washington, a to údajně za porušování lidských práv, své sankce uvalil, a ty sankce dodneška platí. Takže nebylo by na místě, kdyby je teď Washington na znamení své vděčnosti za pomoc v nouzi nejvyšší, odvolal?


A nejen sankce proti Číně. Třicet zemí světa, které Washington obviňuje z porušování lidských práv, a některé z nich jsou na tom seznamu už desítky let, jako např. Kuba, Severní Korea a Írán, dnes figuruje na americkém sankčním seznamu. A jiné se do tohoto klubu stíhaných dostaly později, jako např. Rusko, Jemen a Venezuela.

V čase globální pandemie ohrožující miliony lidských bytostí by se zdálo normální, aby svět začal jevit známky solidarity a soucitu se všemi lidmi bez ohledu na jejich národnost. Vždyť sama idea uvalování sankcí na jiné země není jen anachronická, ale je i totálně barbarská.

V každém případě však jsou americké sankce na jiné země uvalované bez mandátu Rady bezpečnosti OSN též nelegální. Už před vypuknutím nákazy koronavirem bylo zavádění embarg cílících k přerušení obchodu v jiných zemích považována za trestuhodná a právně označována za kolektivní tresty proti civilistům, jež mezinárodní právo a Charta OSN nepřipouštějí.

Avšak nyní, kdy země celého světa bojují proti existenciální hrozbě vyvolané virem, lze americké sankce považovat už i za opovrženíhodnou ohavnost.

Nejkřiklavějším příkladem je Írán. Zaznamenal jedny z nejvyšších denních přírůstků virové nemoci na světě, stejně jako tisíce jejich obětí v průběhu několika málo týdnů. Přesto Trump nevidí žádné důvody pro to, aby se americké sankce proti této zemi dál nedodržovaly. Právě naopak, Washington k sankcím dosavadním, a to už v průběhu stávající epidemie, uvalil na Teherán další tři soubory sankcí nových. Takže k íránským mrtvým americká politika ještě cosi přidala.

Americké sankce znemožňují Íránu provádět finanční transakce a omezují i jeho možnosti nakupovat léky, přičemž vedlejším účinkem těchto sankcí je strach mnoha zemí z amerických represálií, kdyby samy na obchodování s Íránem přistoupily.

Washington má na svých rukou krev ze svých ilegálních sankcí. Avšak to, co vidíme teď, je groteskní obraz morbidní sadistické americké vlády bez hanby převádějící v čase globálního utrpení svou ohyzdnou tvář.
12 komentářů :

 1. Cinska pomsta by mohla byt......poslat jim tam rousky infikovane nejakym jinym zajimavym virem......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (18:50):
   Tím by se ovšem Čína snížila až na samé dno, tj. tam, kde jsou dnešní USA.
   A to Čína nikdy neudělá.
   Nemá to totiž zapotřebí, a není to ani rysem čínské mentality či sentimentu.

   Vymazat
  2. TO PRESNE BY SI TIE AMERICKE PRASATá ZASLUžILY.BOžIE MLYNY MELU POMALY ALE ISTO.KTO DRUHEMU JAMU KOPE SAM DO NEJ PADá.dUFAM žE KORONA VIRUS JE TAK INTELIGENTNY žE ZDOCHNU Tý KTO TEN VýRUS A ZA AKýM UčELOM FINANCOVAL .

   Vymazat
  3. TO PRESNE BY SI TIE AMERICKE PRASATá ZASLUžILY.BOžIE MLYNY MELU POMALY ALE ISTO.KTO DRUHEMU JAMU KOPE SAM DO NEJ PADá.dUFAM žE KORONA VIRUS JE TAK INTELIGENTNY žE ZDOCHNU Tý KTO TEN VýRUS A ZA AKýM UčELOM FINANCOVAL.FINANCOVAL .

   Vymazat
 2. Skoro se divím, že Čína velkoryse přehlíží, okopvání kotníků v OSN, kde emisaři USA korvir, provokativně nazývají Čínský vir.

  OdpovědětVymazat
 3. Vypadá to, jak vypadá ekonomický kolaps. https://beforeitsnews.com/foreclosure-gate/2020/04/this-is-what-economic-collapse-looks-like-2450322.html
  Putin po telefonátu s Trumpem začal zachraňovat USA! Pražská kavárna začala hned vztekle výt.
  https://www.youtube.com/watch?v=xgQT5R7q_ps 2. 4. 2020.

  OdpovědětVymazat
 4. Slavo, nejste originální. Shazování roušek s koronavirem už provozují Saudové v Jemenu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:31 Souhlas četl jsem ten článek saudové nebo usa stejný hajzlové.

   Vymazat
 5. Proto jim přeji aby je krize rozemlela a nemohli by páchat svinstva a války.

  OdpovědětVymazat
 6. No nějak nechápu tento letecký most. ˇUSA obviňuje Čínu ze šíření covidu19 a Čína která vlastní (finančně asi celou US) jim ještě a je jedno, zda za dolary nebo falešné zlaté cihly) poskytuje pomoc. Jo Rusové též pomohli Po válce Germánům. Asi v r. 1970 jsem se při oslavách konce světové války v Moskvě setkal s germány a jejich naprosto nepřístojným chováním. Které by u nás bylo asi v té době rázně potřeno. No Rusko je opravdu zvláštní. Lecos toleruje ale pokud jde do tuhého umí překvapit účinnou odvetou.
  OdpovědětVymazat
 7. Dospěl jsem k názoru, že sankce v mnoha ohledech stát posilují a rozvrací ty globální sračky: Co nebudeme mít dovezeme. I Gréta by takové sankce měla schvalovat. Prapra děda.

  OdpovědětVymazat
 8. Prapra ďědo, náhodou jsem po měsíci nalistoval tyhle stránky a přemýšlím, jak moc velkou cenu za svou blbost zaplatíme. Doufám, že to přežijeme, tak dědo pečuj o sebe a určitě se zase ozvi. S pozdravem Tomáš.
  PS Helenko, taky se ozvi.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.