Reklama

úterý 7. dubna 2020

Foreign Affairs: Většina obyvatel Krymu je šťastná znovusjednocením s Moskvou! Obraz života na Krym

Oslava dokončení železniční tratě z Ruska v Sevastopolu,
 prosinec 2019
John O'Loughlin , Gerard Toal a Kristin M. Bakke a -kou-
6. 4. 2020  Foreign AffairsPrvníZprávy
Obraz života na Krymu, který na Západě líčí aktivisté a organizace zabývající se lidskými právy, zcela zjevně neodpovídá skutečnosti, napsal zaraženě Foreign Affairs. Jak skřípavě připustili pozorovatelé americké publikace, údaje získané na základě průzkumů veřejného mínění provedené na žádost redakce, vypovídají, že i přes existenci řady problémů nemají obyvatelé Krymu pocit, že by byli „okupovaní“ - stejně jako před šesti lety, a většina z nich vnímá znovusjednocení s Ruskem pozitivně.


V rámci rozsáhlého projektu na studium veřejného mínění v postsovětském prostoru se redakce FA v prosinci 2019 znovu obrátila na středisko "Levada" se žádostí o provedení další studie k posouzení situace pět let po předchozím průzkumu, uvedl časopis. Podle pozorovatelů publikace se sociologové v rámci nové studie zeptali 826 obyvatel Krymu, z nichž 54% souhlasilo s účastí na průzkumu; ke studiu jejich názorů byly použity „přímé i experimentální otázky, jejichž cílem je získat spolehlivé odpovědi na citlivé otázky“. Vzorek respondentů byl sestaven tak, aby přiměřeně odrážel národnostní složení krymské populace podle sčítání lidu v roce 2014: 66% z nich se označilo za Rusy, 13% - Tatary a 16% - Ukrajince, poukázali novináři.

Díky datům mohli novináři FA mimo jiné porovnat, jak obyvatelé Krymu zhodnotili svou budoucnost v roce 2014 a jak ji hodnotí nyní, napsali autoři. Odpověď na otázku, zda se situace na poloostrově za dva roky zlepší, projevili ruští respondenti v roce 2014 velký optimismus – tehdy mezi nimi 93% hodnotilo své vyhlídky pozitivně; v roce 2019 však toto číslo kleslo na 73%. Přičemž se podíl krymských Tatarů počítajících s pozitivními změnami v následujících dvou letech zvýšil z 50% v roce 2014 na 81% v roce 2019. Na druhé straně optimismus Ukrajinců zůstal na stejné úrovni: 75% v roce 2014 a 72% o pět let později, konstatovali pozorovatelé FA. „Tato celkově vysoká úroveň optimismu mezi všemi etnickými skupinami naznačuje, že většina obyvatel Krymu je spokojena se skutečností, že přešli z Ukrajiny k Rusku - do bohatší země," poukazují novináři.

Navzdory „domácím logistickým potížím“ spojeným s odtržením od Ukrajiny zůstává míra podpory sjednocení s Ruskem na poloostrově stejná: v roce 2014 i v roce 2019 84% Rusů a 77% Ukrajinců na Krymu pozitivně vyhodnotilo výsledky referenda, uvedl materiál FA. Kromě toho, „kupodivu“, se krymští Tataři začali mít k přistoupení Ruska lepší vztah: 52% respondentů vyjádřilo v roce 2019 kladný postoj k referendu ve srovnání s 21% v roce 2014, zdůraznil článek. Podle autorů byla tato etnická skupina v souvislosti s represemi Stalinovy éry dlouho „podezřívá Moskvu“ a skutečnost, že mnozí z nich zlepšili svůj vztah ohledně výsledků referenda, ukazuje „ekonomické výhody zahrnutí poloostrova do Ruské federaci“. Zároveň mnoho Ukrajinců a Tatarů, kteří zřejmě nechtěli žít pod ruskou vládou, opustilo poloostrov - podle různých odhadů jich bylo až 140 tisíc, napsali novináři.

Krym: Mlčení na příkaz - co skrývá Západ o referendu o Krymu?

Nový průzkum také ukázal, že obyvatelé Krymu „jsou přesvědčeni, že Rusko bude odolávat tlaku vnějších ekonomických sankcí“ uvalených na Moskvu Spojenými státy a několika dalšími západními zeměmi - v posledních pěti letech se počet respondentů obávajících se možných dopadů takových opatření snížil z 80 do 54%, uvedli autoři. „Zdá se, že jak obyvatelé Krymu, tak i obyvatelé jiných ruských regionů, si zvykli žít pod sankcemi," domnívají se pozorovatelé FA.

Mezitím, navzdory obecně pozitivnímu přístupu k "anexi", většina obyvatel Krymu stále neváhá pojmenovat problémy, s nimiž se poloostrov stále potýká i po „anexi“, napsali autoři. V roce 2014 73% respondentů očekávalo, že v důsledku referenda bude Krym čelit „vážným“ nebo „vícenásobným“ problémům a o pět let později mnoho z těchto obav zůstává v platnosti; z tohoto důvodu byla v novém průzkumu provedeném na konci roku 2019 zahrnuta zvláštní otázka, ve které měli respondenti jmenovat tři hlavní problémy Krymu.

V tomto ohledu se respondenti ze tří hlavních etnických skupin poloostrova shodli - většina z nich nejprve „vyjádřila vážné obavy z nízkých důchodů a mezd a přetrvávajícího problému nezaměstnanosti“, druhý problém se nazýval „nízkých investic do vzdělávání a veřejné zdraví“ a „vyjádřili obavy ohledně udržitelnosti ekonomiky regionu, inflace a pomalého tempa rozvoje regionální infrastruktury“, uvedl článek FA. Zároveň se o politická témata, včetně „stavu místních a federálních orgánů, lidských práv a vztahů s Ukrajinou a dalšími zeměmi“, podle výsledků studie méně zajímají; v tomto ohledu jsou obyvatelé Krymu podobní obyvatelům jiných postsovětských států, kde se populace primárně nezabývá politickými, ale místními ekonomickými problémy, zdůraznili pozorovatelé publikace.

Podle FA se přístup obyvatel Krymu k „architektovi anexe“ Vladimiru Putinovi v roce 2019 projevil dvojznačně, popularita prezidenta se snížila v celém Rusku, do ledna 2020 klesla na 68%, zatímco na Krymu podle nového průzkumu "Levada“, to činilo 55%. Zároveň Ukrajinci a Rusové hodnotí činnost vůdce Ruska pozitivněji (61%, respektive 60%), zatímco mezi Tatary činil jeho rating pouze 34%, což odráží „nedůvěru k Putinově vládě, která zůstává mezi krymskými Tatary, přestože jsou spokojeni změnami v hospodářské situace v regionu“, uvedla publikace. Současně, jak poukázali novináři, na přímou otázku „věříte Putinovi?“ v roce 2019 odpovědělo pozitivně 85% respondentů - přesně stejné jako v roce 2014.

Výsledky průzkumu „by neměly být pokládány za pokus o korekci obrazu Krymu, se kterým na Západě zastupují ukrajinští aktivisté a organizace za lidská práva“: na poloostrově nepochybně „dochází k porušování lidských práv“ a místní úřady „komplikují životy aktivistů a těch, kteří i nadále oponují anexi a „korupce zůstává všudypřítomným jevem“, neodpustili si komentátoři FA.

„Když však ukrajinští aktivisté a západní politici tvrdí, že obyvatelé Krymu „žijí v okupaci", zaměňují se pocity skupiny lidí od oddělené celkových nálad obyvatel Krymu," shrnuli neochotně novináři. „Většina obyvatel Krymu nevnímá moc Moskvy jako útlak, něco cizího nebo nevhodného. Naopak, jak lze soudit z našich průzkumů veřejného mínění, jsou docela spokojeni se životem v Putinově Rusku.“


15 komentářů :

 1. Krymští občané v referendu udělali správný krok lepší než žít na fašistické okrajině. Západní a banderovské lži s tím nemohou nic udělat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byl to jeden z nejlepších tahů. Dnes by tam měli us základnu, proto ta histerie okolo Krymu, amíkům to nevyšlo a to je dobře.

   Smazat
  2. Pro mne byla situace s Krymem jasná po rozhovoru s doktorantem z Charkova, který u nás studoval.Vyjádřil se zhruba takto: Důchody v Rusku jsou asi 2x vyšší, než na Ukrajině. tak se nediv. O Porošenkovi se jen zmínil v tom smyslu, že nejen, že vlastní továrny na bonbony, ale i továrny na munici. To mi později potvrdil jiný Ukrajinec. Tak je mi poté těžko fandit teorii o násilném uchvácení Krymu. Peter

   Smazat
 2. Byl jsem na Krymu.Je tam klid a pohoda, nikdo tam nebrojí proti Rusku. Samozřejmě jsou tam problémy ale rozhodně ne takové jako jsem viděl např. na Ukrajině. A myslím si, že v případě ohrožení Krymu se těch 12 tisíc ukrajinských vojáků co tam po odtržení zůstalo i s rodinami, se postaví na obranu tohoto území. nechme Krym svému osudu, obyvatelé nestojí o žádnou pomoc, rozhodli tak v referendu,kdy přes 90% obyvatel rozhodlo o připojení k Rusku. A od žádného Krymana jsem neslyšel že by k volbě šli pod hlavněmi ruských okupantů. Opravdu, o připojení k Rusku stáli nejvíce ukrajinští lidé, kterých je tam zřemě většina.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože mojí odpověď nezveřejnili, nevím proč, zkusím odpovědět ještě jednou. Já jsem byl i s partnerkou na Krymu předloni a mám trochu jiné poznatky. Bylo tam pěkně, hezká příroda, velmi dobré jídlo, podmínky ještě lehce socialistické, ale nám to nevadilo. Lidé byli fajn a s mnohými jsme se dali do řeči.

   Zde se píše, jak jsou všichni nesmírně šťastní, ale my jsme se setkali spíš s opakem. Byli dost nespokojení se situací, hlavně finanční, protože jim stouply náklady, které za Ukrajiny fakticky nebyly. Například daně a odvody, tohle se v Rusku platit musí tak jako u nás, jenže hodně restauratérů a hoteliérů si zvykla neplatit. Doléhají na ně také různé sankce a třeba i hygienické podmínky, třeba které musí v Rusku splnit a museli například strhnout černé stavby. Ruští turisté zas nadávali na poměr služby/ceny. My moc ne, protože máme přece jen trochu lepší příjem než ruští rekreanti a nám se tam naopak líbilo.

   Na referendum 2014 jsem se tam neptal, ale předpokládám, že budete mít s tou dobrovolností pravdu a opravdu odhlasovali to připojení. Já jsem se setkal jen se dvěma děvčaty, která by Krym vrátila zpět na Ukrajinu, a tohle mi sdělily poté, co zjistily, že jsem z Čech. Ostatních jsem se neptal a ani jsem se s podobným míněním nesetkal.

   Opravdu nechápu, co je na mých poznatcích o Krymu škodlivého? Jako destinaci pro méně náročné ho vřele doporučuji, ale i náročnější najdou nedaleko Jalty luxusní hotel Mrija. Krym je velmi dobrý i pro volné cestovatele a vyjde vás to velmi levně. Podle mé partnerky, která byla na Krymu před deseti lety je tamní situace v mnoha směrech lepší. Tedy až na ty sankce, ale za ty Krym nemůže. V každém případě se vyvíjí k lepšímu a je to krásná země.

   Smazat
  2. 14.04 Napsal jsem, že tam jsou problémy. K těm daním a odvodům. Myslíte, že by se tito ,,postižení" lidé vrátili na Ukrajinu i když se tam neplatí? No věřím, že se nelíbí dodržování zákonů, které jsou v demokratických zemích běžné a jsou zvyklí na něco jiného. Spíše jste ukázal na to, jaký musí být na Ukrajině neskutečný bordel. Nechápu, že by vám tento příspšvek někdo mazal. Spíše to byla technická chyba.

   Smazat
  3. 17:53

   1) já jsem přece nepsal, že by se chtěli všichni vrátit na Ukrajinu, protože jsem se jich na to NEPTAL. Nevkládejte mi do úst co jsem neřekl. A při současném stavu na Ukrajině dost silně pochybuju, že by to chtěl nějak významný počet lidí. Pokud ano, pak jen nevýznamná skupinka.

   2) Náklady jim stouply zřejmě dost a oni si to vykompenzovali cenami, které převyšují ty moskevské. To pravděpodobně sere Rusy z kontinentu. Pak jsou tady ty sankce. Není spojení se světem, nejsou výletní velké lodě a další nepříjemnosti. Není prostě vše slunečné a rozjásané, jak se nám tady snaží předeslat. Ale situace s Krymem mohla být mnohem horší a není to tak. Oproti minulosti jsou na tom dokonce lépe.

   2) o Krymu jsem zde napsal už dva příspěvky a uveřejnili mi až odpověď 14:04. To není poprvé. Marně se tady například snažím uveřejnit svoje poznatky o epidemii Covid-19 v Rusku, protože mě Rusko zajímá a často sleduju tamní mediální scénu i diskuzní fóra. Občas tam i přispěju. Bohužel, na NR bez úspěchu. Dodal jsem i linky, taky bez odezvy. Chci věřit, že si s tou nákazou Rusko poradí, protože to má dost nedobrý vývoj a není to můj názor. Oni sami píšou, že se řítí po italské cestě. Uvidíme, držím jim palce.

   Smazat
 3. Díky moc za potešujúce správy z oslobodeného Krymu.

  OdpovědětSmazat
 4. https://beforeitsnews.com/opinion-conservative/2020/03/why-the-deep-state-is-in-a-panic-look-what-they-are-desperately-trying-to-cover-up-3512482.html
  Proč je hluboký stát v panice! Podívejte se, co se zoufale snaží zakrýt! Čtvrtek 12. března 2020 .
  Zdá se, že Obamova administrativa pomohla George Sorosovi, defacto šéfovi demokratické strany, ovládat a převzít bývalý sovětský stát Ukrajiny, aby ukradl její bohatství a zdroje. Soros také použil Obamův kamarád DOJ & Mueller, Andrew Weissmann, k stíhání a zabavení majetku od zahraničních konkurentů Sorosu pod rouškou korupce. Ukrajina se používá k praní peněz pro politiku, a to jak od amerických daňových poplatníků, tak od zahraničních vlád. Prostředky daňových poplatníků jsou rozesílány pod rouškou „zahraniční pomoci“. Zahraniční peníze jsou rozesílány pod rouškou „globální investice“

  OdpovědětSmazat
 5. No a mezitím, co se tady rozplýváte nad Krymem, který se chystá na absenci letní sezóny kvůli epidemii, tak Ukrajina už čtrnáct dní vesele ostřeluje obě republiky a nezdráhá se používat také balistiku. Teď rozsekala nějaké baráky přímo na okraji Doněcka a pár aut. Horší to byli před třemi dny, kdy vymlátila vesnici vedle Gorlovky a zabila tři její obyvatele. Ostřeluje obě republiky po celé hranici. Letectvo je nachystáno, ale zatím to ještě nepoužili. Je možné, že třeba ani bombardovat nebudou, je rozhází infikovaný materiál koronavirem, jak to udělala Saúdská Arábie v Jemenu.

  Prý o této možnosti naprosto nepokrytě hovoří v kuloárech ukrajinského parlamentu jako zajímavém řešení. Zajímalo by mě, jestli v RP náhodou také něco podobného neprobírají.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. podle dnešního Pjakina (jak jsem pochopil) se Rusko připravuje na hlavní směr skutečného biologického útoku, který připravil západ (pod rouškou koronavirové infekce), právě ze strany Ukrajiny, kam se svážejí infikovaní z celé Evropy. Těm pak nezbude nic jiného, než se vrhnout na východ do Ruska (i doteď jich tam žily milióny). Proto Putin prodloužil karanténu do konce měsíce, aby bezpečnostní složky měly volné ruce na řešení biologických a jiných teroristických útoků!

   Smazat
  2. 18:45 Názor Igora Panarina na současnou situaci je poněkud jiný než Pjakina. Panarin hovoří o tom, že vojska NATO se koncentrují kolem hranic Ruska (od Gruzie až po Pobaltí) v termínu do 22.4.2020. Koronavirus vojskům NATO přitom nevadí, protože dostali předem očkování (antidotum se vyvíjí současně s biologickou zbraní). Přímo to vypadá, že se v Rusku nejedná o karanténu jako takovou, ale o přípravu na vyhlášení výjimečného stavu před případným útokem zvenčí, kdy karanténa slouží jako včasná obrana proti vystoupení ruské páté kolony! Každopádně se oba celkem shodují v tom, že se jedná o kritický měsíc pro celé Rusko.

   Smazat
  3. Neni to pravda, virus jim utekl z laboratore na biologicke zbrane ve Fort Detrick/Maryland, protoze jim nefungovala cisticka odpadnich vod jeden rok! Vir se zacal sirit nejdrive v USA a nekolikrat zmutoval, mysleli, ze je to chripka, nebo cerne plice jsou z E-cigaret. Zadnou vakcinu nemeli, jinak by se uz davno v USA ockovalo, maji jenom stary lek proti malarii Plaquenil. USaci a armada to pak prenesli do Italie skrze zakladny a zabavu s Italkama. Az pak to prinesla US army do Wuhanu na Internacionalni armadni hry, o kterych se nikde na zapade nepsalo! A najednou to ma byt z netopyra, ktere Cinani uz basti odjakziva! Cina vyzaduje od USA cislo pacienta 0. Americky vedec, ktery vir vyvinul byl i v Kanade a vyznal se s HIV Virem a jeho klonovanim. Mezitim byl v unoru umren, aby to nemohl vykecat! Emericani to budou zatloukat, protoze nahrady skody by je ozebracila.

   Smazat
 6. Je to jako před vstupem vojsk VS do ČSSR uváděl to také Pjakin. Chystal se vpád vojsk NATO. VS je předběhla. Jo kdyby tehdy vpadla k nám vojska NATO, to by je pražáci vítali.

  OdpovědětSmazat
 7. Krym i Ukrajina patri k Rusku a basta! Odjakziva.
  Invaze 1968 oddalila prevzeti Ceska jako kolonii USA o 21 let. Cemu se tady divite? Vzdyt jste si to tady vyzkouseli za CCCP. Tenkrat se nesmelo jedine jezdit ven, ale nebyli zlodeji a tunelari, milardari, nebyli bezdomovci, cikani museli pracovat, netahla zavirali? Vy jste na to zapomneli? Zeme nebyla zadluzena jako ted a USak mel strach na nas sahnout! Nikde ve svete nase armada nebojovala za sovetske zajmy za nase penize jako ted!
  Ted nam vladnou buzeranti a pindosove kolonizatora USA. Politruci a media plivou na Rusko a Putina jako driv plivali na Emericke imperialisty. Ti vam uz zacinaji taky smrdet? Co vlastne chcete vy chatro? Na sve osvoboditele plivete a kamaradite se s nacky a fasouny z Nemecka a Polska, kteri tady povrazdili a umucili 320 000 vlastnecu za Protektoratu! Ujasnete si uz konecne, ze jste pro zapad nejvys pucfleci, obcane 2. Kategorie, ktere zapad zase zradi, kdykoliv to bude pro neho vyhodne, jako o Mnichovu i tolikrat predtim. Stale nas jenom mlatili, Husite s nimi bojovali, nasi kralove stale s Nemcem. Kolik nasich predku v techhle valkach zahynulo. A vy jste stale jenom zbrojnosi techhle gauneru a ani si to neuvedomujete! Clovek by zaplakal a nasi historici resi stale ceskou otazku. Nase narodni vedomi neexistuje, jinak bychom nebyli v EU, ani v NATO!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.