Reklama

pondělí 6. dubna 2020

Haftarova Libyjská národní armáda pobila další syrské džihádisty dovezené tureckým námořnictvem

Ivan David
6. 4. 2020
Islamistické milice Al-Wefaq, kterým velí samozvaný libyjský „premiér“ Faís Sarrádž, se pokusily v neděli u Wadi al-Rabi'a o průlom fronty. Do první linie byli nasazeni syrští džihádisté, které do země přivezlo turecké námořnictvo. Pokus o průlom skončil pro islamisty tragicky. Při protiútoku 128. pěšího praporu vojáci Libyjské národní armády (LNA) zabili 41 syrských džihádistů. Islamisté z Al-Wefaq podle libanonské agentury Al-masdar poté ustoupili zpět k bývalému hlavnímu městu Tripolisu.


Konvoj tureckého námořnictva přivezl džihádistické posily do Libye minulý týden. Cestou v klidu obeplul blokádu lodí pod vlajkou EU, kterou k dodržování embarga OSN na zákaz dodávek zbraní do Libye vyhlásila Rada bezpečnosti OSN. Turecké lodě přivezly islamistům „premiéra“ Faíse Sarrádže kromě posil i 6 plných nákladních lodí těžkých zbraní a munice.

Po cestě turecká fregata zaútočila raketami na pozice LNA, které velí polní maršál Chalífa Haftar, jehož do nejvyšší armádní funkce ustanovil poslední zvolený libyjský parlament. Tureckým útokem z moře bylo ukončeno příměří, které mezi znesvářenými stranami dohodla OSN.

Podle zpráv z místa bojů se zdá, že džihádisté dodaní Tureckem se lépe hodí k terorizování neozbrojeného civilního obyvatelstva, jehož se masově dopouštěli v Sýrii, než k boji s regulérní armádou. A to se k obnovení dodávek zbraní a munice maršálu Haftarovi ještě neodhodlalo Rusko, které jej donedávna podporovalo.

11 komentářů :

 1. Co s džihádisty a turkem zlikvidovat též má turek mocenské ambice. A chce vládnout islámakému světu a potom i islámské eu.

  OdpovědětVymazat
 2. Nové informace, fajn. Jen by to ještě chtělo připojit zdroj.

  OdpovědětVymazat
 3. No, ono je to s přesvědčenými bojovníky skutečně těžké. To není jako s placenými žoldáky, kteří dnes za prachy střílejí třeba po Rusech a zítra budou v klidu dělat to samé po Američanech.
  Přesvědčený, navíc nábožensky, ten bude vždy a všude střílet po těch špatných, ale vybírat si je bude sám. Což se nikomu dnes nehodí.
  Tak že jedině je nechat pozabíjet ...

  OdpovědětVymazat
 4. Bijte je a nikoho neživte! Možná že se od Vás poučíme.

  OdpovědětVymazat
 5. V Syrii je likvidovat nemůže , to by turkmeni řvali a tak je vozí do Libye . Jak jednoduché a prosté :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. i když to sem nepatří chybí mě ranní kávička Terezie Spencerové nevíte někdo kde ji najít dík

   Vymazat
  2. Taky by mne zajímalo co je s Terezou

   Vymazat
  3. Normálně je publikovaná na https://prima.iprima.cz/ranni-kavicka-terezy-spencerove/, ale i tam se nějak odmlčela, dofám, ře ne z důvodu nemoci.

   Vymazat
  4. Tereza Spencerová nám bude chybět. Včera v noci zemřela. Podle tisku snad na srdeční infarkt. Moc smutné. Nevím o žádném tak kvalitním novináři, jako byla ona. Jestli existuje nějaké nebe, tak si už někde nahoře připíjí s Janem Petránkem. Oba jsem měl rád a mám obavu, že jsou nenahraditelní. Velká škoda...

   Vymazat
 6. Sputnik napsal, že včera zemřela.

  OdpovědětVymazat
 7. Geniální řešení. Rusové se Syřany ty džihádisty vytlačí ze syrského území, Turci je v rámci ochrany svého teritoria před teroristy naloží na lodě, vyexportují do Libye a Haftár je tam postřílí. Rychlé, účinné a všechny strany budou spokojeny: džihádisté se dostanou zrychleným procesem do muslimského ráje, Sýrie se postupně vyčistí, Turci si můžou zahrát na mocnost, USA se můžou tvářit, že oni nic a EU se může tvářit jako nejhumánnější a nejdemokratičtější teritorium, kde všichni váleční zločinci musí projít mezinárodními soudy, než budou (po 20 letech soudních sporů) spravedlivě potrestání, a stovky, možná tisíce džihádistů z nejrůznějších zemí, které by je jinak musely přijmout domů a dokázat jim úmysl dopouštět se válečných zločinů, Haftárovi vojáci prostě bez soudu postřílí v „regulérním boji“. Dokonalé „konečné řešení“.
  Viki L.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.