Reklama

úterý 28. dubna 2020

Hlasujeme o zemědělských dotacích na další roky

Ivan David
28. 4. 2020

Jde o "přechodné období", protože reforma "Společné zemědělské politiky" nebude včas projednána. Evropská komise do návrhů "reformy" napsala naprosto nepřijatelná ustanovení, podle nichž měly být sníženy zemědělské dotace ve prospěch imigrace. Později návrhy ještě zkomplikovala převáděním peněz na nesmyslný "Zelený úděl". 

Všechny tyto kontroverzní návrhy vyvolaly velký odpor jak v Zemědělském výboru, tak i v Radě ministrů zemědělství. Komise navíc opět odmítla přidat peníze na dotace státům na Východě na úroveň dotací na Západě, i když dorovnání plateb na západní úroveň mělo být podle smlouvy o přistoupení ČR k EU provedeno už do roku 2013.
Evropský parlament nyní během COVID-krize pracuje na dálku. Poslanci, kteří neuvázli v Bruselu mají možnost i ze svých domovských států hlasovat o návrzích směrnic a nařízení, které předložila Komise. Poprvé od začátku pandemie máme nyní možnost hlasovat plnohodnotně i ve Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova.

Při jednání o návrzích dílčích opatření proti ekonomické krizi vyvolané opatřeními proti šíření koronaviru vedení Evropského parlamentu (EP) vyhovělo Evropské komisi (EK) a spustilo jednání v nouzovém režimu. Počet pozměňovacích návrhů k balíčku opatření Komise byl z rozhodnutí vedení EP omezen jen na pět návrhů změn ke každému navrženému předpisu. V EP přitom působí 7 frakcí a k tomu skupina nezařazených poslanců. V nouzovém režimu tedy nedostaly všechny frakce možnost předložit pozměňovací návrh.

Dnes je to trochu „normálnější“. Hlasujeme o návrhu nařízení, kterým se stanoví přechodná ustanovení o podpoře z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EZFRV) a z Evropského zemědělského záručního fondu (EZZF) po roce 2020. Návrh tohoto nařízení europalament začal projednávat ještě před koronavirovou krizí. V Zemědělském výboru proto všichni poslanci dostali možnost předložit neomezený počet pozměňovacích návrhů. Celkem se jich sešlo 506.

Na první pohled to vypadá jako velké číslo. Řada poslanců však navrhuje totéž co jiní kolegové. Je to důkaz, že Komise návrh napsala špatně, v rozporu s potřebami zemědělství v jednotlivých zemích. Každý poslanec měl možnost se doma poradit se zemědělskými odborníky včetně zástupců Národní platební agentury. Na základě těchto porad jsem předložil 90 pozměňovacích návrhů. Z nich 80 se týká prodloužení doby "přechodného období", protože není realné se dříve připravit na "společnou zemědělskou politiku", jejíž projednávání mělo skončit v červenci, ale bylo přeušeno. V jedné verzi navrhuji prodloužení o 2 roky a ve druhé o 3 roky. Velkou nevýhodou nařízení, podle nichž jsou vypláceny dotace zemědělcům je, že jejich účinnost je stanovena na dobu určitou. Platnost nařízení podle nichž jsou vypláceny dotace nyní končí 31. 12. 2020.

Už když jsem v červenci loňského roku začal pracovat v Zemědělském výboru bylo jasné, že reformu nelze do konce letošního roku dokončit tak, abyx mohla být od příštího roku uplatněna v praxi. Na podzim si to konečně přiznala i Komise, a předložila návrh nařízení o přechodných opatřeních, v němž navrhla prodloužit platnost současných dotací o rok. Už při prvním projednávání jsem upozornil (a nebyl jsem sám), že rok stačit nebude. I kdyby se podařilo do konce roku 2021 dokončit jednání v EP, čemuž kvůli velkým rozporům a dalším změnám předloženým kvůli Zelenému údělu Komisí nevěřím, jsem přesvědčen, že shody mezi Parlamentem EU a Radou ministrů se napoprvé nepodaří dosáhnout. Domnívám se, že o reformě budeme hlasovat minimálně ještě jednou. A považuji za dost pravděpodobné, že nakonec budeme hledat s ministry nějaký kompromis v dohodovacím řízení, což představuje jednání asi na 2 roky...

Samotné schválení tří reformních nařízení však nestačí. K návrhům bude muset Komise vypracovat prováděcí nařízení, což je něco jako prováděcí vyhláška na národní úrovni. A teprve až to celé bude sepsané a vyhlášené v Úředním věstníku, tak budou moci sednout k počítačům programátoři v národních platebních agenturách. A teprve až budou mít přeprogramovaný systém na nová pravidla bude možné přijímat žádosti a proplácet dotace zemědělcům. Po důkladné poradě se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) jsem proto navrhl prodloužit přechodné období o 2 nebo o 3 roky. K tomu jsem navrhl ponechat ČR možnost vyplácet národní dotace, které by bez dalšího povolení z Bruselu musely zaniknout. Podle připravované "reformy" mají být navíc zemědělské dotace sníženy ve prospěch nesmyslných "ambiciózních" plánů Evropské komise.

Pokud by se nepodařilo prosadit hlasováním dostatečné prodloužení přechodného období, mohlo by se stát to, co v Maďarsku v roce 2004. Maďaři ke dni vstupu do EU neměli dokončené programování informačního systému v národní platební agentuře. A i když jejich zemědělci na dotace měli právní nárok, nemohly jim být být vyplaceny. Proto jsem předložil sadu pozměňovacích návrhů, které by měly zajistit fungování systému i v příštím a dalším roce.

Na obrázcích se můžete podívat jak nyní hlasujeme z domovských zemí. Sekretariát nám poslal sadu hlasovacích lístků, které vyplníme, podepíšeme, naskenujeme a odešleme sekretariátu Výboru.
Zítra by nám měli oznámit, které pozměňovací návrhy byly schváleny. Držte palce našim zemědělcům a samozřejmě všem spotřebitelům, aby to dobře dopadlo.

27 komentářů :

 1. Tajné plány Bruselu odhaleny! Budete se divit, co na Vás chystají! 15. 4. 2020. Vystoupit je jediné řešení.
  https://www.youtube.com/watch?v=QYO_7gkSXCQ

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:07 Jo to se může zrodit jen ve fašounské eu a kdo ty žluté hvězdy dostane my nepohodlní.

   Smazat
 2. No je to dost komplikovane.
  Ale hodne stesti.
  Kde na to vsechno berete cas ?

  OdpovědětSmazat
 3. Drahy Dr. Davide ,vy jste na tu klaku lotru jak v Bruselu tak v Cesku prilis slusny, na tu klaku lotru platil jedine ten kdo si servitky nebral a rikal jim to otevrene primo do oci a to byl Farange z Anglie . Na ne neplati slusne jednani a slusne reci ,to jsou dosazeni vybrani bezpaternici Sorosama a dalsimi zlocinci z te jedne jedine rodiny lichvaru a smelinaru .Proto nasadte radiovku -parashut- dejte se do nich jako to delal Farange . Nemate co ztratit a proto do boje jinak nikdy pravda a slusnost nezvitezi v dnesni dobe plne bezcharakternich loutek puppets . On i ten Pitomio to hraje jak se zda na vsechny strany ,jak to sleduji na internetu .Zdravim

  OdpovědětSmazat
 4. Hlasujme o tom, že budeme opět soběstační! Hlasujme o tom, že Babiš půjde od Válu. Je to škůdce. Jenom si mnozí myslí, že je to zatím nejlepší volba. Hovno je do volba do zatracení. Volte národní strany. Ne opozici(mimo SPD)
  Ale hlavně nevolte hovada která se už dříve zkompromitovala.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Václave to musí pochopit většina že Babiš není SILNÉ ČESKO.

   Smazat
  2. V democracii se najdou vzdy nova a uzitecnejsi hovada .Babis zbohatl neb je chytry a neskodil a neskodi jako saskove typu Tupolanek s poradcem (nyni na Pankraci) a dalsimi vykvety Klausovy bordel economie ktera uvrhla Cesko na uroven zaostalych statu ,bohuzel pravda .Proto je v teto dobe ten nejlepsi -dle meho nazoru i kdyz me to muze byt jedno ,ja jsem za vodou a i za Vodou .

   Smazat
  3. 21.54 a 22.29 Co takhle zvážit, že trosky Otčiny, po liberálních a pseudodemokratických vládách po převratových vládách žehnaných Církví, převzal Babiš a je tím limitován... a dokázal v "míru" i ve světové koronavirové krizi, že je NEJLEPŠÍM POPŘEVRATOVÝM PREMIEREM ČR.

   Smazat
  4. 23:18 A velký transatlantický soudruh tady je vyjádření k frašce co rozpoutala kavárna:

   Babiš se vyjádřil ke sporům s Ruskem: ČR si nenechá líbit vměšování cizích mocností:

   https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020042811868380-babis-se-vyjadril-ke-sporum-s-ruskem-cr-si-nenecha-libit-vmesovani-cizich-mocnosti/

   Smazat
  5. 8:53 Tohle mne take dojalo.Neni to tak davno,co se cela "Ceska republika" vmesovala do deni v Rusku...Toho reportera snad kvuli "nam" z te televize vyhodili...Neuveritelne pokrytectvi...ze se nestydi

   Smazat
  6. 21:54 A.B.
   Není nejlepší, ale je lepší než ti ostatní. Víte-li o lepším napište. Já nevím. Než se bourá barák, pak bývá moudré vědět o tom co místo něj postavím.

   Smazat
  7. Anonymní28. dubna 2020 23:18
   Právě ty požehnané vlády, přiklepnuli AB jeho majetek. Odměnou jim bylo, za nějaké všimné, pomáhat mu ty majetky, za naše peníze, udržovat v chodu. Ale když je vytlačil z pozic a svým majetkům z našich peněz pomáhá sám, tak to požehnaní považují za zradu. proto ta nenávist. Volme SPD. P.K.

   Smazat
 5. Brusel je banda lotrů, ale mě osobně vadí co se děje u nás. Proč volit SPD, KSČ či ODS, všichni jdou Babišovi na ruku a zase proužili nouzový stav. Jen kecy a kecy. Co bude příště? Zase podpoříme lotra. Volil jsem SPD, ale to jak vidím jen krafání a vzájemná symbióza. Nevolil jsem jsem dlouho i doufal jsem v rozum SPD a teď vím, že volit nemá cenu. Občan bude jen volič, ale na dění politické zvůle nemá jeho hlas žádný vliv. Už nikdy volit nebudu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Paní Markéta Pekarová Adamová by váš názor jistě pochválila...

   Smazat
  2. Snažíte se obelhat lidi? To už se nepodaří. Tahle metoda pryč s Babišem, ať žije Kalousek s Fialou a Bartošem, to už nefunguje.

   Smazat
  3. Tak to jeste jednou zkuste.
   Kdyz volim, vim, ze se mi nesplni tri prani.

   Smazat
 6. 22:28, že nejste zrovna myslitel je patrné. Proč se domníváte, že neměl být prodloužen "nouzový stav", to prosím vysvětlete. Zřejmě se cítíte odborníkem v oblasti šíření epidemií a současně jste zběhlý v otázkách řízení státu za zvláštních okolností. Čekám na poučení, když se ve zmíněných oblastech dost nevyznám. Těším se.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musíte to ale ještě doplnit anonyme 1.43 dřepící u PC ještě ve dvě hodiny po půlnoci - jistě přes den tvrdě pracující - když už do dotací pro zemědělce mocí mermo montujete šíření "epidemií" - do kdy by podle vás měl trvat "nouzový stav"? Třeba do roku 2025? Protože jakési viry zde budou pořád - tedy pořád? Slova jako "zvláštní okolnosti" - nebo "epidemie" jsou pro vás asi jako rajská hudba?

   Smazat
 7. Jetli někdo naivně čekal,že si vstupem do fašoEU pomůžeme.....NEPOMŮŽEME,JEN DO TÝ BEZEDNÝ DÍRY CPEME A NIC,ALE LAUTR NIC DOBRÝHO Z NÍ NEMÁME!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 8. Na prvním místě je katastrofální nedostatek vody v naší české krajině. Dotace na pokračování velkoplošného hospodaření v ČR považuji v současné situaci za cílené a záměrné zničení naší české přírody, naší země.
  Zavádění střídání plodin není a nebude dostačující a je ve své podstatě jenom dalším čekáním na déšť - něco jako že se snad nebesa smilují a vyřeší se to samo.
  Všechny lány rozčlenit zelení po 30 - 50. metrech, vyorat mezi nimi brázdy, které nikam nevedou a obnovit tak původní skladbu krajiny. A ZDE POUŽÍT DOTACE!!!

  Vrátit se také postupně k živočišné výrobě, hnojit organickým hnojivem a vzdát se největšího zatížení planety - tzv. obnovitelných zdrojů, které přešly v obyčejný a dotovaný byznis, řízený zemědělskou lobby EU.
  Kdo má největší zájem na výrobě čím dál větších a těžších strojů? A proč se dosud nikdo nad tím nepozastavil a neprosazuje se drobnější zemědělská technika na menších celcích, což by tolik např. nehutnilo zeminu a neovlivňovalo tolik vsak dešťové vody, která z krajiny pak rychle odteče?
  O čem vlastně ti lidé v té EU jednají doopravdy?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V tom to až tak není. Hlavní problém je urbanizace krajiny výstavbou nových parkovišť, kácení stromů a jejich nedůsledné nenahrazování, i ty obyčejné zahrádky dnes jsou zaměřeny mnohem spíše na "vzorový trávník" s povinným bazénem, než na odpočinek ve stínu stromů a v blízkosti rostlin, pěstování květin nebo užitečných druhů rostlin.
   Vidím to i kolem sebe, když já na rozdíl od sousedů nemám na zahradě například obří bazén, ale "zarostlou plochu" stromů a záhonů. Loni i v tom největším vedru stačilo se přiblížit k mé zahrádce na ulici, tak na pět metrů, a bylo cítit "chladno". Sousedé se potili u bazénů, polykali zmrzlinu ve velkém stejně jako studené nápoje a já? Klidně sedě na lehátku ve stínu při četbě knih jsem popíjel za vedra horký čaj. Taky ve velkém. Beze srandy. Za tu zahrádku patří hlavní dík rodičům, kteří ji tak vytvořili. Možná i viděli v budoucnosti to, co já jako malej ne.
   Ale zpět, žiji ve městě a často při cestách nejen po svém městě vidím, jak se mnohé mladé stromky a keře stávají terčem vandalismu. Nedávno vysadili na jednom místě asi tak padesát stromků celkem nedaleko ode mne a po prvním podzimu byly všechny stromky, které předtím na jaře krásně kvetly, zlomeny ve kmeni. Těch věcí, co přispívají k suché zemi, kde se neudrží vláha je mnohem více, ale hlavní příčinou je naše - jako celku - lhostejnost, nevůle něco udělat, co nebude pár let až tak vidět, lenost a "nedostatek" času, protože si musíme pořád hrát s elektronickými hračkami. A také s tím souvisí občas i špatné ošetřování některých lesních ploch a třeba i ta záměrná "koronavirová" nákaza Šumavy kůrovcem. A to naše země na tom ještě není tak špatně jako jiné "srovnatelné" země.

   Smazat
  2. Hloupí komunisté chránili zem. půdu a zajišťovali soběstačnost zdravých potravin. Chytří polistopadoví politici "všechno si levněji" koupíme. Nechali zabetonovat nejúrodnější polabí se zabudovaným podzemním zaléváním, kde byly dvě úrody zeleniny. Tomu já a skuteční zemědělci říkáme trestuhodné ZVĚRSTVO!

   Smazat
  3. Anonymní29. dubna 2020 9:41
   Váš přístup k bydlení je chvályhodný, sympatizuji s Vámi. Ale s tím výrokem „V tom to až tak není.“, jste trochu přestřelil.
   Podle mého názoru, Anonymní29. dubna 2020 8:24 celkem správně vystihnul zásadní chyby, kterými se zemědělští podnikatelé zpronevěřují ekologickému zemědělství, tedy zemědělské půdě.
   Otázka je, proč tak činí. Domnívám se, že u začátku stojí zlý úmysl a hamižnost. Zlý úmysl zlikvidovat potravinovou bezpečnost evropských států a jejich ekonomickou prosperitu. V tom se činí EU. Jde při tom na ruku chemickým koncernům (nepodniká náhodou Babiš také v této oblasti?), v tom je ta hamižnost. Jak na straně úředníků a komisařů, tak těch koncernů. No a na konci je hloupost zbytku zemědělské obce, která se řídí direktivami EU. I když pardon, ze jejich počínáním není jejich hloupost, ale boj o pouhé přežití v podmínkách, které naše vlády od EU přijaly. P.K.

   Smazat
  4. 13:15
   Oba máme svou pravdu. Já jen tvrdím, že za tím stojí naše vlastní jako celku hloupost, pohodlnost, zkrátka to, co jsem napsal. To je prvotním "impulsem". Chytrej sedlák se spálí jen jednou, zvláště když si jinak de facto ničí zem, svoji obživu. Například by sedlák měl vědět, co s jeho půdou udělá třeba dnes "módní" řepka. Já jsem jen myšlenku rozvíjel a ani jsem jeho názory - logicky - nekritizoval, zvláště, když jak vyplývá, si také myslím, že má pravdu. Ale pokud jde o tu hlubší příčinu nebo příčiny, tam je to "všeobecnější", protože si neničíme přece jenom to zemědělství, lesy vodní plochy atd.
   Protože můžeme mít spoustu dobrých úmyslů, ale když je budeme napravovat rovnou atomovkou, nikam se nedostaneme. A ještě hůře to dopadne, když z toho obnovování či zlepšování životního prostředí kšeft. Na solárních elektrárničkách to je vidět velmi dobře.
   Co jsem viděl v zahraničí, pak tam situace je nejspíš stejná a podle mého pozorování i mnohdy horší. Zatím.

   Smazat
  5. anonym29. dubna 2020 12:47
   Souhlasím s kritikou našich vlád, které podle instrukcí EU, pracují na likvidaci naší ekonomiky, včetně zemědělství. To je zločin.
   Ale s tou oslavou komunistického přístupu, bych brzdil. Právě v tom polabí, komunisté zničili všechny studny. Zaneřádili je dusičnany, protože měli nesmyslné normy na používání hnojiv a kdyby je zemědělci nedodrželi, tak by v případě neúrody byli postiženi.
   Komunisté začali to, v čem se stále pokračuje – velkoplošné chemizované zemědělství. Vyvážené (ekologické) zemědělství, bylo až v předkomunistické době. Podle rozlohy polí, se drželo odpovídající množství zvířat (krav, koní) a plodiny se efektivně střídaly.
   S ropným průmyslem přišla průmyslová hnojiva a s tím likvidace přirozeného zemědělství. Pohnutkou byly větší výnosy, stinnou stránkou zase likvidace půdy. Dnes už dosáhlo znehodnocení půdy kritické úrovně, že neudrží ani vodu, takže je čas se rozloučit s bezpracnými vysokými výnosy a pracovat na ekologické obnově půdy. Sem by měly směřovat dotace. P.K.

   Smazat
  6. Anonymní29. dubna 2020 15:50
   Souhlasím s Vámi. Těch špatností je velké množství, těžko to přesně vystihnout v jednom příspěvku. A ještě hodnotit, která špatnost je špatnější. Mějte se hezky. P.K.

   Smazat
 9. Zakladní dotaz, plánujeme setrvání v EU ?
  A. Když ne, kolik můžeme (musíme) dát sami do zemědělství
  B. Když ano,kolik nám oni dovolí dát, za jakých podmínek.
  Ad A, máme výhodu rozhodnout o prioritě zemědětství sami
  Ad B, vypadá to, že bude upředňostněna turistika
  V obou případech by investice měly zajistit vodu, nezbytnou pro zemědělství, které by mělo mít prioritu protože se stane strategickým odvětvím. Je totiž zdrojem nezbytných potravin pro obyvatelstvo a bez lidí není možný rozvoj ostatnich. Doufám, že to naše elita pochopí
  u bruselských to neočekávám. Protože není v zájmu EU nezávislý stát.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.