Reklama

úterý 28. dubna 2020

Hodnotová analýza a národní obrození?

Jiří Vaško
28.4. 2020  Zvědavec
Koronavirová pandemie a hospodářská krize, která ji provází, pokračují a stále více lidí v mainstreamu i alternativních médiích přemýšlí, zda a jak se změní Česko, Evropa a zřejmě i svět v jejich důsledku.Protože je veřejný prostor až přesycen různými hodnotami – evropskými, demokratickými, církevními, kulturními aj., nikdo, kdo to myslí s naším státem i světem dobře a nemyslí jen na svůj prospěch, jistě nebude mít nic proti hluboké hodnotové analýze, kterou v sedmdesátých letech minulého století zavedli ve východním Německu

a byla uplatňována i u nás. Tato metoda spočívala v tom, že se vzal produkt a rozebral se na jednotlivé části, součástky a jejich funkce. Každá z nich se pak velmi přísně analyzovala, zda jsou pro daný celek skutečně nezbytné, zda je možné je nahradit kvalitnějšími a efektivnějšími, nebo starý produkt přestat používat a nahradit ho jiným.

Zdá se, že nyní taková hodnotová analýza čeká na Česko, Evropu i svět. Je skutečně nutný přespříliš globalizovaný svět? Je plně funkční a nezbytně nutná současná podoba Evropské unie s nepochopitelně rozbujelou byrokracií a často diktátorskými způsoby? Nebo by měla být nahrazena Evropou racionální spolupráce svéprávných národních států? Je současně uplatňovaná demokracie skutečnou demokracií nebo demokracii jen předstírá a v dobře maskovaném stínu světu vládnou peníze a finanční kruhy?

Je opravdu nutné, aby v malém Česku bylo například tolik zdravotních pojišťoven a státem bohatě dotovaných vysokých škol či politických neziskových organizací? Nemá naše malá vlast zbytečně moc úřadů, poslanců, senátorů, náměstků ministrů, různých poradců, politologů aj.?

Je skutečně nutné věnovat ve světě tolik peněz na zbrojení a války, když malé viry, jako je i tento, dokáží zamávat se světem víc a rychleji než letadla či tanky? Nebylo by lepší věnovat tyto obrovské peníze na něco mnohem užitečnějšího – například na zajišťování trvale udržitelného života, na větší pomoc rozvojovým zemím, na ochranu životního prostředí, na boj se suchem, na vzdělávání, vědu a výzkum, na rozvoj potravinářství a zdravotnictví a tím vším na zkvalitňování života lidí?

A pokud se snad někdo domnívá, že vyvoláním a rozšířením současné pandemie vyvolá podobně jako před lety 11. zářím v USA ve světě strach a donutí lidi k ještě větší poslušnosti, může být zklamán. Výsledkem může být naopak omezování globalizace, menší poslušnost a výraznější národní obrozování států, k němuž již dochází například ve Velké Británii, Itálii, Francii, v Maďarsku a pozvolna i Česku.

Národní obrození přitom neznamená a nemůže znamenat vypjatý nacionalismus, šovinismus či rasismus, jak se taková hnutí někteří globalisté a mainstream snaží nálepkovat, ale racionální národní uvědomění, svébytnost a svéprávnost.

Neboť jak praví jedni z našich národních bardů a buditelů – Jiří Voskovec a Jan Werich: „Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, neb se může státi - řekne se třeba že se to a to stane tak a tak, a ono to pak dopadne docela naopak….“


24 komentářů :

 1. Jde jen o to,aby zkrachovalo co nejvíc firem,provozu,občanů,pak to odkoupí banky,nadnárodní korporace.I naše vláda tomu napomáhá,slibuje pomoc,ale jen hubou,čekají na kořist také.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak jste na to přišel? Která banka chce zbankrotovanou zadluženou firmu nebo zabavená auta a baráky? Žádná. Každá banka chce svoje peníze, zabavenej mercedes je pro ně ztráta.

   Vymazat
 2. Podobně jako hodnotová analýza v oblasti techniky či společenském životě, měla by své ovoce přinášet i (autentická) demokracie.
  Totiž, aby přinášela co nejvyšší prospěch většině voličů, tj. kvalitě jejich života v kvalitním životním prostředí.
  Ovšem k tomu, aby se to nemohlo stát, je tatáž většina od kolébky po hrob masírována manipulujícím (oblbovacím) aparátem, který (zatím) spolehlivě zaručuje, že voličská většina "svobodně" zvolí ty, kteří - ač se denně zaklínají jakýmisi "hodnotami" - jejich zájmy nesledují.
  To leda tak zájmy svých mocných páníčků a potom ty své partikulární. Zájmy posluhujících lokajů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 7:23 Cituji: "To leda tak zájmy svých mocných páníčků a potom ty své partikulární".
   Soudce Štěpán Výborný, který tak promptně a spomocí vyhověl žalobě jakéhosi Dostála, je bratrem poslance za KDU-ČSL Marka Výborného. Donedávna předsedy této strany. Byl ten rozsudek Městského soudu Praha připraven v KDU-ČSL a v čí prospěch???

   Vymazat
  2. Re (12:20):
   ... myslím, že ani nepotřebujete nápomoc k tomu, abyste si na položenou otázku snadno odpověděl?

   Vymazat
 3. Почему чехи сдались без боя?

  Всё это вызывает недоумение. Чешских дотов и фортов было больше десятка тысяч, а на линии Маннергейма, например, их были считанные сотни. Хорошим было и их качество — оно впечатлило даже Гитлера, обычно с презрением относившегося к славянам. Чешские танки явно превосходили немецкие, авиация была сравнима по численности, а с учётом советской военной помощи — как бы не многочисленнее. Отличная артиллерия "Шкоды" знакома и нашей армии — из неё по нам вёл огонь вермахт. Стрелковое оружие чехов СССР также испробовал на своей шкуре. Чешские пулемёты ZB-26 за их высокие боевые качества войска СС предпочли немецким MG и воевали именно с ними. Почему же чехи не решились сражаться, сдавшись немецким требованиям?

  Самый правильный ответ на этот вопрос звучит так: а почему они вообще должны были сопротивляться? Напомним, это России независимость и суверенитет достались войной и нуждой. Чехословакия получила свою государственность у союзников после Первой мировой на блюдечке с голубой каёмочкой. До того чехи долгие столетия государственности не имели. И все эти века они подчинялись немцам: сначала в составе Священной Римской империи, а затем — Австрийской и Австро-Венгерских империй. Если венгры вели кровопролитную войну за независимость и завоевали себе место в элите империи, то чехи ничего такого учинить не смогли. Все эти века они были не столько этносом, сколько этническим субстратом — рядом с активно поглощавшими этот субстрат немцами. Онемечены были ключевые аристократические фамилии чехов (они, как правило, даже не могли бегло говорить по-чешски).

  Онемеченность чехов была настолько очевидна, что даже эсэсовские руководители, планировавшие "Окончательное решение чешского вопроса", предлагали не уничтожать их (как тех же русских), а всего лишь переселять. Или просто переименовывать в немцев, как предлагал Гейдрих.

  Немецким военным, в отличие от эсэсовцев, от чешской покладистости, напротив, было то смешно, то гадко. Начальник восточного отдела верховного командования германской армии майор Кинцель, пожалуй, выразил это лучше всех:

  "Вопрос: в германских официальных сообщениях всё время говорилось о том, что, кроме снегопада, ничто не мешало победоносному продвижению германских войск. Следовательно, снегопад был единственным противником?

  Ответ: это правильно. Коммюнике звучат всегда немного смешно. Но ещё смешнее было то, что сообщил нам перед занятием Праги наш военный атташе в Чехословакии. Я подчёркиваю, за день до занятия Праги наш военный атташе сделал нам здесь следующий доклад: "Все наши провокации напрасны, так как чехи просто не дают себя спровоцировать. Когда мы посылаем своих людей на улицу кричать "Хайль Гитлер", чехи кричат с ними. Когда мы заставляем своих людей кричать "Долой республику!" — чехи кричат с ними, и когда мы своим людям говорим, что они на улицах должны петь "Хорст Вессель", то и чехи поют с ними. При всём нашем желании мы не можем при таком поведении чехов спровоцировать ни малейшего инцидента". ...они отдали нам всё своё оружие... мы получили чудесную тяжёлую артиллерию. И авиация неплохая. Мы сперва даже себе не могли поверить, что ни одна пушка, ни один пулемёт не выведены из строя. Не взорвали ни один склад с боеприпасами, не опорожнили ни одной цистерны — всё передали в полном порядке. ...При этом только один или два офицера отказались подать нам руку. Все остальные ползали на животах. Иметь таких противников просто противно".

  Нельзя сказать, чтобы это была только чешская беда: лужичане и иные славяне германизированы сегодня настолько, что их трудно отличить от собственно немцев. Плохо в этой ситуации было только то, что народу с настолько неразвитым национальным чувством зачем-то вручили суверенитет, который ему не особо нужен. Доставшееся без борьбы часто не ценят. Сентябрь 1938 года — отличный пример такого рода. Главной причиной капитуляции чехов был не Мюнхенский сговор. Этой причиной было их нежелание сделать хоть что-то ради своей независимости.(с)
  свернуть

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není tomu tak, naprosto neuvažujete tehdejší velmocenské poměry, kdy se celá západní Evropa chystala zaútočit na SSSR. Vylodění US vojsk přišlo až 1944, kdy Hitler již prohrával.

   Vymazat
 4. Ale Lexo, srovnáváte nesrovnatelné. Finsko se bránilo Rudé armádě na Mannerheimově linii kryté neschůdným terénem aniž bylo obklíčeno, bez toho, že by proti území Finska bylo použito letectvo, když navíc mělo politickou, materiální i zbrojní podporu řady států. Nic takového se ČSR nedostávalo a srovnávat tehdejší Luftwafe s čs letectvem je hrubý nesmysl. Sama Praha byla půlhodinovým letem dostupná německým bombardérům aniž by české stíhačky dosahovaly jejich dostupu, nebo byly schopny vzdorovat doprovodu Me 109. I s tanky, zejména co do počtu je to sporné, existující opevnění měla daleko do dokončení a ta těžká nebyla v rozhodující míře vyzbrojena. A i kdyby, obrana mohla vytrvat jen tak dlouho, jak by zázemí bylo schopno, při totální blokádě dané obklíčením (viz i postoj a záměry Polska), zajistit potřeby armády i obyvatelstva. Za stavu plné mobilizace bojeschopné části mužské populace při tom, že jak německá, tak maďarská menšina by nebyla loajální. Ostatně, jakpak se zachovali Slováci? Hnali Čechy jk nepřátele. Ostatně, jak dopadli početnější Poláci v daleko lepší geografické pozici a s jakým strategickým předpolím musel pracovat SSSR, než stav na frontách, i při své početní převaze, vůbec ve svůj prospěch obrátil? Vy, Lekso, vezměte v úvahu, že nepočetný český národ se ne své evropské výspě udržel dodnes. Mnohem početnější ruský národ v daleko příznivější geografické pozici bojoval o existenci svého státu vždy s méně početnými národy a pokud obstál, tak právě díky početnosti a rozlehlému území. Honosit se tedy může leda tím, že vytvořil impérium. I když Aljašku prakticky a hloupě prodal a impérium z jedné třetiny ztratil. Hloupě urážíte bez toho, že byste znal reálie, ještě hloupěji rozeštváváte. Zdá se vám, že Češi proti Velkoněmecké říši obětovali až tak málo, podle vás nic?

  OdpovědětVymazat
 5. Azbuku sice ovládám, ale nemám trpělivost luštit tak dlouhý text. Proto Lexo, příště Česky a stručně. K otázce globalizace však není co řešit, opět názory lítají od pangejtu k pangejtu. Doporučuji pohádku s Werichem a jeho " přiměřeně, přiměřeně ".

  OdpovědětVymazat
 6. Byl bych moc rád kdyby se skončilo s globalizmem a začalo se opět budovat národní stát s podporou rodiny.

  OdpovědětVymazat
 7. Dnes Babiš prohlásil: Měli jsme postupovat podle krizového zákona. Tak vláda vědomě strašila, omezovala občany, několik týdnů, než soud ukázal, že takhle ne soudruzi. Dnes jsem našel zajímavou, ale pravdivou reakci na uvolňování totalitních zákonů v CZ. Rakušani mají rozum. Zjistili, že je nejvyšší čas vše vrátit do starých kolejí, aby nezachraňovali mrtvé (jako u nás), ale živé, kteří to ocení...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:50 jste schopen rozlišit chybu formální od věcné? Korektně uvažující vždy a jedině hodnotí výsledek. Vy a mnoho dalších zřejmě nejste tak elementárně logické úvahy schopni. Buď je to hloupost, osobní zabejčenost, nebo politický, zištný kalkul. Ať tak nebo jinak, vždy v neprospěch té obyčejné většiny.

   Vymazat
 8. To je mi také hodně divné. Říká se, že jsme byli nažhaveni rozdat si to s Hitlerem, byli jsme silně opevněni a vyzbrojeni. Pak se to zabalilo. Beneš má za to od našich
  zaprodanců ve sněmovně Lex Beneš - zasloužil se o stát!!
  Máme zaslouženě zásluhou politiků nálepku zbabělců, což ale
  neodpovídá pravdě. Dnes jsou politici opět zrádní a zaprodávají náš národ. Necháme si to zase líbit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pozor, Beneš byl neprávem označený za osobu, která se zasloužila o stát. Myslím si, že tehdejší prezident Klaus tuhle blbost nepodepsal.

   Vymazat
 9. Cesta ke změně ?

  https://www.ireporter.cz/2020/04/26/ceske-narodni-zajmy-nejsou-sprosta-slova/

  OdpovědětVymazat
 10. Apokalyptické scénáře se nekonají, takže nehrozí nic. A máme přece každý roušku! Dnešní pocit bezpečí je stejně falešný, jako byla falešná počáteční panika. Útok na Světové obchodní centrum stál téměř tři tisíce životů. Jenže takové číslo počítá jen úmrtí, která bylo možné do medializovaných tabulek zařadit hned a jednoznačně, na základě přímé a přímočaré souvislosti. Mezi další oběti ale patří třeba lidé, kteří se po útocích báli létat – a zahynuli na silnici. Anebo ti, kterým kvůli zrušeným letům nic jiného než cesta vozem nezbylo. Úmrtí při dopravních nehodách po září 2001 přitom přibylo citelně.

  OdpovědětVymazat
 11. Jo, když naše ubohá republika musí objednat zastaralé vrtulníky jenom aby se mohl Babiš nechat vyfotit s Trumpem, tak pro prostý lid nezbyde moc na chlebíčka. Havel měl stejné choutky, což je důkazem kontinuity dnešního režimu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na dnešní mizerii nám zadělal Havel. Zrušil zbrojní průmysl, zatáhl nás do NATA a otevřel všem šmejdům hranice a dostal nás do koloniálního postavení. Za to tam má vystavenou svou hlavu.

   Vymazat
  2. 14:14 Zrušení zbrojařských firem se velmi citelně dotklo slovenského průmyslu, takže logicky následoval rozpad Československa.

   Vymazat
 12. Já jen nechápu, kde Němci vzali tu drzost a 50 let po nestrašnější válce v dějinách, kterou rozpoutali, nám zase poroučejí pod novými eurohesly a co víc, stejně jako ten Hitler nás chtějí migrační genocidou opět vymazat ze světa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Před 50ti léty tu nezuřila válka, ale hongkongská chřipka. Tou v Československu onemocnělo téměř 4 miliony lidí a z nich více než 3000 zemřelo.

   Vymazat
 13. 12:51 nejen 50 let,trochu přidejte....
  a Němci se k nám budou chovat tak,jak jim to dovolíme.A jak vidíte tak zatím s námi přes některé naše "šmejdovní" politiky slušně ořou.A dost našich spoluobčanů jim na to skáče.Už se zase chystá ten zrzavý poskok Landschmančaftu-Minář.

  OdpovědětVymazat
 14. Pan Vaško se zamýšlí zda a jak se změní Česko.Ano,Česko se změní, ale nikoli tak jaké máme představy třeba o závislosti v určitém sortimentu výrobků,o potravinové soběstačnosti,o zefektivnění zdravotnictví atd.
  Změny budou,ale tyto: -utažení šroubů v občanských svobodách,stále více cenzury ve více oblastech ,dehonestace vlastenectví a důsledné přepisování dějin,prohlubování závislosti na EU oklešťováním pravomocí jednotlivých států a jejich zadlužením půjčkama z peněz za vydané
  "coronadluhopisy",postupným odstraněním hotovostních plateb
  a zavedení platebních karet,zavedení povinného očkování
  proti "coronavirům" a podmíněné cestování jen s "covidpasem" ……...a další a další ..a to nejpodstatnější -zavedení 5G sítí. Orwell by to nevymyslel

  OdpovědětVymazat
 15. Tak třeba 11:50 napsal "tak teda ne takhle soudruzi". To z poklidu svého soukromí, když neudržuje v chodu státní aparát, nehledá řešení v dosud nepoznané situaci a to prostřednictvím úředníků nejrůznějších kvalit a všemožných zájmů. Onen z 11:50 je, spolu s mnoha podobnými onen frajtr, co je po bitvě generálem. Ani dnes není schopen porovnat skutečné výsledky onoho řízení se situací v blízkém i vzdáleném zahraničí. Nechce, nebo neumí počítat? Stejně tak ona „demokratická opozice“ z poklidu svých sekretariátů, víc nebo méně za státní peníze. Tak si tu vládu mistrujte, správně soudruzi, tak ještě přidejte.
  Pro ty, kteří jsou schopni na základě nesporných skutečností hodnotit výsledky činnosti vlády v řešení pandemie Covid 19: Vývoj situace v ČR - https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19, vývoj situace v jednotlivých státech světa - https://covid19.who.int/
  To si přepočítejte a teprve potom se vykecávejte, chytrolíni s lidskými právy, když vám nedochází, že právo na život stojí nad všemi ostatními lidskými právy, kterých se, jak pidižvíci, dovoláváte. Jste lidsky ubozí.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.