Reklama

neděle 19. dubna 2020

Jak se vyhnout ekonomickému kolapsu

Ekonom Greg Hunter
Greg Hunter
19. 4. 2020   USA Watchdog, překlad Lubomír Man
V říjnu 2019 jste vy coby náměstek ministra financí v někdejší Reaganově vládě zde na USA Watchdog předpovídal, že „oligarchové nového světového řádu učiní cokoli, aby prezidenta Trumpa vykopli z úřadu“. Máme zde od března t.r. období uzavírání hospodářských provozů v důsledku infekce koronavirem a jsme svědky masívního tisku peněz, abychom zachránili všechno i každého. Jak tuto situaci vidíte vy?


Problémem je, že jsme zadluženější, než aby se to dalo nějak spravit. A tak se pokoušíme spravit to tak, že se zadlužujeme ještě víc. Je to jako kdybyste kanystr s benzínem skopávali dolů z kopce tak dlouho a usilovně, až vám nakonec bouchne. A kdy bouchne? Zatím neexplodoval ani s celkovým veřejným dluhem ve výši 4,5 bilionu dolarů, čili 4,5 milionu milionů dolarů. Vybuchne teprve až ten dluh vzroste na 10 bilionů dolarů, anebo to bude muset být až 15 bilionu dolarů? Anebo zahřmí teprve až částka převýší celý hrubý domací produkt USA? (v roce 2018 činil tento 20,54 bilionů dolarů a v dalších dvou letech stoupal každoročně zhruba o tři procenta – pozn. LM). Tak tohle nevím, ale zato vím, že vyrovnávání dluhu dalším zadlužováním problém nevyřešíte.

Co je tedy řešením?

Potřebujeme dluhové jubileum. Dluhových jubileí se běžně využívalo ve starověku. I tehdy žili lidé, kteří se zadlužovali tak dlouho, až došli k bodu, kdy splatit všechny dluhy už prostě nedokázali. Pak buďto kolabujete, nebo se vám dluhy odepíši a vy můžete začít hospodařit znovu a od začátku. Nu a to je právě to, co myslím. Potřebujeme dluhové jubileum a dluhy se musí odepsat. Ale pozor: Není možno je odepsat všechny a šmahem, je třeba je odepsat na takovou úroveň, která by se ještě dala splatit. A není přitom třeba se starat o dluh federální. Ti si mohou natisknout kolik peněz potřebují, třeba na vykoupení vládních dluhopisů apod. Ovšem jednotlivci, společnosti, města atd. si vytisknout peníze, aby se dluhů zbavili, nemohou. Tady tedy platí: Buďto dluhy zčásti odepsat, nebo to bouchne.

28 komentářů :

 1. Proč se vůbec dluhy dělají ? Nikdy jsem si na nic nepůjčil a měl jsem všechno , našetřil jsem si na to !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro 9:33

   Dlužník žije pod " permanentním karabáčem " - že přijde exekutor, zabaví co se dá , eventuálně z něho udělá bezdomovce.

   Dlužník se ovládá daleko snadněji než člověk bez dluhů, neb má na paměti svůj dluh, tudíž ztráta zaměstnání či zdravotní problémy by pro něho mohly být pohromou - musí být daleko opatrnější než člověk bez dluhů.

   Dále věřitelům dělá docela dobře, že jim mnoho lidí dluží a tudíž " nad nimi mají moc ".

   V USA se jede na dluh celý život ( začíná to studiem soukromé Vysoké školy na dluh, dále hypotéka na domě, auto na splátky, dluh na kreditních kartách). Když přišla krize roku 2008 a pokles cen nemovitostí octlo se mnoho lidí co ztratili práci i vez střechy nad hlavou.

   S dlužníky si kapitalismus " umí poradit " Banky a exekutoři na nich skvěle vydělávají.

   Dalším případem je kdy " stát rozdává na dluh " - což je typické i pro mnoho zemí EU - ti kteří rozdávají si tím kupují popularitu a zadlužují budoucí generace.

   Vymazat
  2. Ještě pro 9:33

   Vy jste zřejmě silná osobnost, na vše jste si dokázal našetřit.

   V kapitalismu to však tváří v tvář neustálé reklamě - " být in " , či trendy - držet krok s novinkami plno lidí neunese, a půjčují si nejen na byt ( to se dá pochopit) ale na dovolenou, na dárky, atd.
   Půjček je v TV, na webu, na plakátech hafo - mnoho lidí do toho spadne a vytloukají půjčku půjčkou ( velkou zásluhu na zadlužení měly či mají i herny a kasína).

   Souhlasím S Vámi, že je lepší si na věc našetřit, ono koupit něco kreditní kartou ( kde po 1 měsíci naskočí úrok ve výši 18-22 % jako tomu bývalo v USA) se přece nemůže nikomu vyplatit. Přesto to lidé dělají - aby drželi krok se sousedy , či kolegy v práce či trumfnuli někoho jiného.

   Vymazat
  3. Dlužník, který dokáže pokrýt svoje dluhy svými svaly (ty svaly jsou zbraně a armáda) se dluhů bát nemusí. Dokud žoldáci budou dobře živení.
   Václav

   Vymazat
 2. Důležité varování!!

  Vědci v Británii mají podezření, že se COVID19 může přenášet vzduchem pomocí - promiňte - prdy! Noste kalhoty! I vy ženy!

  https://www.dailystar.co.uk/news/latest-news/coronavirus-can-spread-through-farts-21852204

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D Oni ti vjedci dobře vědí, kdy, koho, a z které své díry nakazili.

   Vymazat
 3. Už vidím jak kapitalisté někomu odpouští dluhy. Ta měna nebude mít žádnou hodnotu z us dolaru bude Zimbabwský dolar.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se mýlíte, bude se velice dobře prodávat jako toaletní papír. Světový symbol blahobytu naší doby!
   No, není to sranda?

   Vymazat
 4. V současnosti se už nelze vyhnout kolapsu nemocné finanční neproduktivní globální ekonomiky, její vzkříšení nastartováním pandemií zastavené národní ekonomiky v USA, Evropě i v ČR, prosazovaným optimistickými pitomci je kontraproduktivní, každý stát nyní musí hrát už jenom sám za sebe, a bez zrádců jeho zájmů ...
  Dluhy "odepíše" a cenné papíry, akcie a jiná "nehmotná aktiva" znehodnotí inflace, důležité budou "nové peníze" a ti kteří si namamoní na jejich oběhu a tisku. Aby to k něčemu vedlo, musí být těmi tiskaři a bankéři národní státy místo globálních banksterů, a na tom musí národní státy, jejich vlády a skutečné národní elity poctivě pracovat ..

  V krizi roku 2008 byly velcí finanční a bankovní hráči, které nelze nechat padnout, zachráněni obdobou odepsání dluhů tak, že dluhy byly převzaty státy a jejich daňovými poplatníky. Dnes se tento parazitní globální finanční a bankovní gamblerský systém musí nechat padnout ..

  OdpovědětVymazat
 5. Spíš to udělat jinak,zabavit všem miliardářům jejich konta a tím smazat dluhy.Odpustit dluhy a jen někomu a ne všechno,je to jen účelovost.Vždyť s tou možností odpustit dluhy uvažuje více oligarchu,na ubohého občana to neplatí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podnikatelé by chtěli smazat dluhy, neplatit daně, zachránit miliardami ze státního rozpočtu jejich podniky, ale nechtějí připustit zvýšení deficitu státního rozpočtu. Jak blbé. Měli by si projevit vzájemnou solidaritu, zdroje mají: https://miliardari.forbes.cz/

   Vymazat
 6. Pokud tito US zoufalci hledají správnou oběť, na kterou by svalili vinu za cokoliv a uvalili na ni své dluhy, pak tou nejpříhodnější z nich není nikdo jiný než-li Čína.
  Ta (zatím) dobře prosperuje, bohatne a konkuruje.
  Nadto, ovládá ji nenáviděná čínská KS i s její ideologií nadřazenosti společenských zájmů nad těmi individuálními.
  No, to by bylo, aby se pak jako řešení dluhového průšvihu aj. nějaký ten koronavirusík nenašel v zemi, která je zemí neomezených možností a světlých zítřků ...
  US huni však mají s tou Čínou jiný problém. Rusko.

  OdpovědětVymazat
 7. Odpuštění dluhů. Ano, to se kdysi dělalo jednou za padesát let. Nesplacené dluhy byly odpuštěny a otrokům byla dána svoboda. Ovšem nezměnil se systém a tak to hned druhý den začalo všechno nanovo. Samozřejmě s jinými cenami za zboží i otroka. Pro nás by snad stačilo, aby nám vrátili svobodu. Dluhy bychom, opět snad, byli schopni zaplatit. Když je Česká republika krmelcem Evropy...

  OdpovědětVymazat
 8. Tomu odepisování dluhů, se budou tiskaři peněz bránit. Odepsání dluhů je nutno spojit s odebráním práva dávat peníze do oběhu, soukromými společnostmi, ale navrátit toto právo národním státům. Obvyklá výhrada, že státy budou řešit své politické záležitosti nezřízeným tisknutím peněz, už není tolik aktuální, neboť se ukazuje, že tohoto jsou schopní i soukromí emitenti. P.K.

  OdpovědětVymazat
 9. noviczech
  ...Dluhové jubileum ...měl zaveden Židovský národ, každých ..po uplynutí 49 roků (čtenáři zpozorni, devítka na konci), tedy každý 50, padesátý rok se vracel majetek rodinám! Ale ne peníze, jen půda a...., přesněji nevím, možná někdo ze čtenářů ví více!
  A tak další generace mohla začít bez dluhů a bylo jí umožněno se vybudovat.

  OdpovědětVymazat
 10. T.j. generalizovani = zvaneni !
  U nas nikdo, nikomu nic nedluzi a jak je to jinde, nas nezajimama.

  OdpovědětVymazat
 11. „Brusel drží pohromadě prachy. Nejenom profit nadnárodních monopolů, které stojí za kormidlem EU, a proto jim Brusel umožňuje danit kdekoliv včetně daňových rájů, nebo taky vůbec nikde. Nejenom dotace například zemědělské, bez nichž by většina zemědělců hlavně v Západní Evropě nepřežila ani jednu sezónu - jejich zrušení v celé EU by zvýhodnilo zemědělce na Východě. Jde i o zisky menších podnikatelů těžících z volného pohybu zboží kapitálu a pracovních sil,“
  Politikům by mělo pozvolna docházet, že jediná síla, schopná je udržet u moci, je jejich vlastní národ, protože ta nadnárodní je v přímém přenosu demontována. To si zjevně začínají uvědomovat i takové kreatury jako Merkelová a její sen o velkoněmecké říši, budované ve spojenectví s Erdoganem, spěje ke svému nešťastnému konci. Tentokrát opět za přispění Ruska. To už musí být fakt na psychiatrickou léčebnu.
  https://www.email.cz/download/k/Hvy2yT89HJLJpHRutn4-bq-EROvQSqjfinwilMqgHjkkPUudYDgLy0o5jENWxZjPU1GkW0Y/neuveritelne_ze_to_prima__odvysielala1.mp4

  OdpovědětVymazat
 12. Jistě je přáním všech, aby ekonomické ztráty v důsledku pandemie COVID-19 byly co nejmenší. Jenže starosti třeba advokátů, jako je pan s myšlením Za humny v době, kdy se jedni snaží zachránit lidské životy, má velké starosti s tím, zda opatření k omezení šíření koronaviru nejsou v rozporu se svobodou pohybu lidí, zboží..... a tak žaluje českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva. A vůbec mu nevadí, že ho občané právem vnímají jako člověka, který bojuje za právo vraždit jiné lidí proto, aby jeho klientka mohla "svobodně" si cestovat jak by ráda chtěla. A tak místo aby advokáti přispěli k vyhasnutí pandemie COVID-19 propagují šíření tohoto soudobého moru. A jistě se tedy nebudeme divit, když se lidé budou modlit, aby tyto advokátské potenciální vrahy pánbůh sprovodil ze světa právě krutou smrtí dusícího se člověka! Lékaři a sestřičky nasazují své zdraví a životy za záchranu druhých, advokáti naopak nasazují svou nečestnost v boji za právo šířit infekci kde se boháčům zachce. Ano, peníze určují amorálnost a její hloubku v profesi, která je již historicky proslulá svojí blízkostí se zločinci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prokrista pána anonyme 19.32 - vy jste úplně posedlý! To se vážně tak bojíte? Ale vždyť vám nikdo nebrání zalézt doma, dusit se ve vlastní šťávě celé dny, hadr na obličeji je zvlášť dobrý na vdechování vlastních vydechovaných bakterií a virů! Ale ostatní lidi nechte hergot už na pokoji! Už toho bylo dost! Nebo byste chtěl "virus" třeba na deset let? Viry tady byly pořád, jen je nikdo nepojmenovával, asi jako hurikány a vichřice byly pořád,ale dnes se pojmenovávají. Vždyť je to šaškárna! A že jsou ordinace lékařů a zubařů zavřené, vám nevadí? A že nemocnice odkládají kvůli "viru" nutné operace, že lidi přijímají k ošetření až s prasklými střevy - vám nevadí?Vy si hergot myslíte, že kromě viru nejsou žádné jiné nemoci? Tak proč se diskriminují ostatní nemocní, a proč se diskriminují zdraví lidé? Musí poskakovat v hadrech na obličeji a všude je zavřeno - nekoupí ani boty, ani hadry na sebe - nic! Je to jak v blázinci! K něčemu se to hodí, a časem se dozvíme, proč tohle bylo nutné. Dnes se hodí strach šířený v mediích, k utužování vládní totality! Příkazy - rozkazy -zákazy - ale různé aktivity si přesto vynutí jiný přístup, a tak ho mají! Vrchol pokrytectví! A vy jako správný hltač novinkového bulváru ( "dusící se člověk" - bože můj - je to vůbec možné??) se vraťte ke svému guru, a nevnášejte paniku sem na NR.

   Vymazat
  2. 22:35 Možná máte pravdu, život mě naučil nedůvěře, ale obdivuji vaše upřímné přesvědčení. Současně pochybuji o vašem nazoru, protože se mi nezdá pravděpodobné, že by na hru na virtuální realitu v jeden okamžik, přistoupily tak různé státy, systémy, kliniky, univerzity, různá média, různí vědci, státníci i politiycí. Samozřejmá je zde možnost davové psychózy ale ta přichází po časově náročném zpracování mas. Krátký čas je důkaz, že tudy vlak nejede. Můžeme vynechat ze hry média ? Asi ano, protože hledají senzaci a tak se někdy trefí i do pravdy. Politycí sice rádi hrají i falešné karty, ale díky opozici nakonec prohrávají. Totéž nalezneme i u vědců, lze sice některé z nich koupit, ale řevnivost a konkurence vše narovná. Průmysl a obchod v tomto oboru by mohl být tím hlavním autorem, ale i když nepodceňuji jeho silný vliv, tak pochybuji o schopnosti a takřka vojenském umění, zorganizovat v jeden okamžik zdání pandemie na celé planetě. Proto se přikláním k názoru, že infekce tu je, jen rozsah je mi záhadou. Přijmu-li hypotézu o jejím dopadu a katastrofálním rozsahu, navíc okořeněnou o záměrnou korekci počtu obyvatel, tak slovo bojím se je slabé. Proto si připouštím jen vlastní názor, že jsme se setkali s pandemii snad neorganizovanou, ale i tak vážnou. Věřím, že se nám podaří ji překonat, vždyť není na planetě první a asi ne poslední.
   Uvidíme, s pozdravem držme si palce - nevěřící Tomáš.

   Vymazat
 13. 15:19 jste tak naivní,nebo hloupý.Jenom jako občan dlužíte v rámci státního dluhu České republiky cca 17o tis korun.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je Honolulu. Prostě změnil taktiku, když viděl, že ty jeho Trumpovy tapety nefungují. Jde na to zákeřně.

   Vymazat
  2. 20:15 - tesi me , ze jste me poznal, ale ja opravdu nikomu nic nedlouzim !
   A nas president Trump je ekonomicky GENIUS !

   Vymazat
 14. Kdykoliv se někde spekuluje o dluzích nebo exekucích, každý automaticky začne žvanit a žvatlat o půjčování si peněz na různé nezbytné kraviny ( vánoční dárky apod.) Ale takové dluhy si každý následně zaplatí. Jenomže existují dluhy, které tvoří náš ČR zákon!!! Když bude občan - dlužník dlužit dejme tomu dvacet tisíc,a věc dojde k soudu, je ten občan už takříkajíc " v prdeli"! Pokud nemá příslušnou částku v hotovosti, je to dejme tomu důchodce nebo má mizerně placenou práci, a když zaplatí za svoje doupě kde bydlí tj. střecha nad hlavou plus energie ( taky lichva jak prase!!) zbyde mu akorát tak na žvanec, může nabídnout splátky například 200,-Kč měsíčně? Tak to nezaplatí prostě nikdy! Vinou našich zákonů a soudů se k pohledávce přiznává ještě tzv."příslušenství" to jsou procenta z částky, o které splácená částka měsíčně roste - takže i kdyby ten chudák splácel pravidelně měsíčně mizerných dvacet tisíc deset let, částku nesplatí, protože za těch deset let z ní bude možná sto tisíc - a pořád bude růst! A o to tady jde. To je odporná soudní lichva!!!! Jak můžou dopustit, aby takzvaný věřitel za svých posraných dvacet tisíc dostal sto tisíc? JAK? A o to - jen o to tady jde. To je nehorázně sprosté. Ano, dluhy se mají platit, ale bez jakéhokoliv "příslušenství" - to je sprostá zlodějna. Takové "dluhy" by měly být úplně všechny ihned zrušeny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řešení je jasné, prosté a jednoduché, ale proti zákonům kapitalismu.
   Zlikvidovat jakoukoliv možnost lichvy.

   Vymazat
 15. 21:04
  Ano, lichva byla nezákonná už v 1.republice a nevím proč to nelze už 30 let uplatnit teď u nás. Určitě nemůžete podezřívat 1.republiku z totalitního řežimu. Totéž se týká povinnosti doložit původ majetku. Což je běžná součast zákonů všech vyspělých zemí. Asi dodnes někomu vyhovuje původ majetku od strýčka Báčiho. Kdyby naše elity byly fér, tak oba zákony dávno fungují a nekecá se. Po promeškaných 30ti letech je snad na místě podezření "ze střetu zájmu". Přeberte si to, jak chcete.

  OdpovědětVymazat
 16. Musím se vám vyzpovídat, po vyhlášení akce "promořování" obyvatelstva, jsem se stal úhlavním nepřítelem profesora Prymuly. Připadal jsem si, jako ohrožená a objetovaná generace. Je mi přes 70 let a díky diagnózám jsem přimo pochoutka pro vir. Jsem jeden z dědků co sledují internet a vidím "úspěchy" Britů i Švédů, musím přiznat, že naši jsou lepší. Navíc nevím, jestli mám výjimečné štěstí, ale péče lidí i úplně cizích o nás starší je dojemná. Doktoři mi sami zavolali a poslali Erecepty, sousedi mi je koupili, navíc v kastíku byla i nabídka dovozu obědů. Trvalo mi dlouho, než mi došlo, že s těmito lidmi mám šanci pandemii přežít a spokojeně odejít z jiného důvodu. Pochopil jsem, že bez postupného návratu do normálu to nejde. Nemůžeme sedět v karanténě věčně, pak by jsme za pár měsíců asi stejně umřeli všichni hlady. Tak se vám pane profesore dodatečně omlouvám a touto cestou děkuji všem lidem dobré vůle, kteří sami se nabízeji, dobrovolně a zadarmo pomahají. Myslím si, tento národ krizi překoná, protože na nic nečeká a roušky si ušije sám.

  OdpovědětVymazat
 17. K budování a obraně vlasti, vždy připraven. Aneb vzhůru od globalizmu k lokalizmu a napište nekrolog nadnárodním korporacím.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.