Reklama

pondělí 6. dubna 2020

Jaroslav Bašta: Jako po Třicetileté válce

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta a -rp-
5. 4. 2020 PrvníZprávy
V dnešním komentáři se chci zamyslet nad tím, jak se naše země vypořádá s následky pandemie COVID-19. Stejně jako celá Evropa, také Česká republika bude muset přežít velmi bolestivé období rozpadu globalizovaného světa na menší celky.Skoro nic nebude jako dřív, protože virus nade vší pochybnost ukázal, že rizika globalizace definitivně a ze dne na den převážila nad jejími přínosy. Zastavil to nejdůležitější, čím se naše civilizace vyznačovala – pohyb a snadnou dostupnost všeho, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Náhle začíná být jasné, že globální vesnice, kde se na jednom konci pracuje, na jiném pěstuje obilí, na třetím bydlí a do čtvrtého se létá na výlety, skončila. Od zítřka to všechno začneme rozebírat, abychom to zase sestavili v menším měřítku jako před sto a více lety. To všechno nás čeká, pokud přežijeme dvě klíčové události: samotnou pandemii a následnou opravdu hlubokou ekonomickou krizi.

Jako historikovi se mi zdá, že její dopad bude připomínat jakýsi podivný hybrid jedné ze světových periodických hospodářských depresí a následků válečných událostí. COVID-19 představuje vnější zásah, který dočasně či trvale zlikviduje celá odvětví ekonomiky, například mezinárodní turismus, silně omezí civilní leteckou dopravu, jeho dopad na sektor služeb se zatím nedá odhadnout. Většině lidí i států se výrazně sníží příjmy.

Na druhé straně se vrátí principy, na které jsme třicet let mohli zapomenout. Například se vrátíme k potravinové soběstačnosti, dojde ke znovuobnovení průmyslu (obávám se, že hlavně obranného), vzroste význam lokálních ekonomik. Drahé a nevýkonné nadnárodní instituce (Evropská unie a NATO) zaniknou.

Nejvíce ze všeho se však změní naše životy. Povinnosti nám ukládané budou výrazně větší než dnes, a o svá práva budeme muset tvrdě bojovat. Mimo jiné proto, že v našem současném světě jsou práva jedněch vyvažována povinnostmi jiných – například právo Afričanů svobodně migrovat do EU de facto zakládá povinnost Evropanů je živit. V chudém světě po koronaviru to nepůjde, solidarita se bude vztahovat jen na bližní.

Jaroslav Bašta: Infekční snění

Jistým způsobem jde o ironii osudu, ale Evropa v dobách moru v mnohém připomíná svět podle Grety. Nelétáme, nejezdíme auty, žijeme (a hlavně budeme žít) skromněji. Jenom na přání jejich loutkovodičů ohledně elektromobility a likvidaci elektráren nedojde, protože na to nebudou peníze. Na druhé straně nás ona mnohdy proklínaná karanténa duševně dokonale připravuje na budoucí malý svět s hranicemi. Trochu mi to připomíná radu veterináře ohledně jednoho z mých kocourů, který nesnášel stěhování. Prostě jsem ho na pár dní zavřel do koupelny, aby si zvykl. Pak byl z nového bytu nadšený.

Svým způsobem bude postpandemická ekonomická krize a následná obnova země připomínat poválečnou situaci. V minulém století po obou válkách se Československo neobyčejně rychle vzpamatovalo. Tentokrát tak optimistický nejsem, nejbližší analogii vidím až po roce 1648, kdy k zotavení došlo až po dvou generacích.Dnes máme za sebou třicet let globalizace a v lecčemž budeme začínat od nuly.

49 komentářů :

 1. Myslel jsem, že je článek míněn vážně, ale tím zánikem NATO tomu dal autor korunu. Taky zánik mezinárodního turismu pobavil. Jen co se rozdrátujou hranice, pojedu o tom přemýšlet do Dubaje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Let na koberci.

   Vymazat
  2. Přání otcem myšlenky ...

   Vymazat
  3. 14:00 jedině jako zástupce neziskovky

   Vymazat
  4. Leť! (14.00) Leť! A už sa nevracaj!

   Vymazat
  5. No už abys tam byl, včera bylo pozdě, vygume.

   Vymazat
  6. Houbelec. Národ už je natolik tí mediálním řevem a balastem natolik zpitomělý, že si opět ta aktivnější hrstka udělá co bude chtít. Vidíme to uvolebních výsledků...

   Vymazat
  7. Let, zpět dostaneš futrál.

   Vymazat
 2. Ministerstvo zdravotnictví (Prymula, Vojtěch) chce obyvatelstvo promořit koronavirem. Mohlo by se zkusmo začít Poslaneckou sněmovnou a Senátem. Ať tam dovezou silně nakažené, nechají je procházet a kašlat mezi poslanci a senátory. Po měsíci vyhodnotit přínos promoření a teprve potom rozhodnout jak dál.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je otřesné, že nejrazantněji a nejšířeji se k tomu vyjadřuje jeden užvaněný zubař z TOP 09 (expert přes sex.úchylky v Tabu na Nově neblahé paměti), kterého teď zřejmě omylem kooptovali do krizového štábu.

   Vymazat
  2. 14:02 No, nevím, ale podle toho co Vojtěch řekl, tak nic velkýho prozatím se nechystá. Jen postupné kroky. Podle mne takových třicet až padesát procent lidí všude po zasažených zemích koronavirus již měli v lehoučké formě. Pokud chodíte do obchodů, mezi lidi, jezdíte MHD, a pracujete, bylo by prakticky nemožné se tomu vyhnout. Roušky chrání druhé, ale jen omezeně nositele. Je to zkrátka podobné jako s chřipkou, ale nejspíš je tu možné větší oslabení organizmu. Ale, kdo ví. Jestli je už virus mezitím zmutovaný, pak nemusíte mít ani po překonání "prvního promoření" nakažení obranné látky. Já Vojtěcha chápu. Měl by to začít uvolňovat - vývoj není u nás špatný, ale bylo by obrovskou chybou udělat zrovna teď nějakou zbytečnou chybu, ale na druhou stranu dobře říká, že pak se to nebude moci dát do pořádku a situace by mohla přerůst nám všem přes hlavu. Takže zbývá si vybrat, snahu zachránit co nejvíce životů a nebo to mít za měsíc za "sebou".
   Ostatně, obnovení života u nás stejně bude také záviset na tom, jak to bude jinde. Jsme až příliš závislí na mezinárodním obchodě. Takže i když se to u nás uvolní, nemusí být stejně ještě nějak vyhráno. Teď myslím ekonomiku atd.
   A navíc jako poděkování Číně za dodávky materiálu ji podáme k soudu o náhradu škody, jako ostatní země Anglosaského Magoriátu.

   Viz: Faktura za koronavirus? Čína dluží vyspělým zemím přes 100 bilionů, spočítala studie - na Seznamu

   Vymazat
  3. 19:00 Seznam jsou Serešovi šmejdi. Na běžnou chřipku umřelo v r. 2018 v Číně 300 tisíc lidí. Na koronavirus pouze stokrát méně. Drtivé rozšíření v USA je zřejmě prací odpůrců prezidenta Trumpa. Cílem bylo zastavit hospodářský růst USA s jeho následnou prohrou ve volbách.

   Vymazat
  4. Zřejmě se Prymulovi stýská po úspěších promoření Itálie, Španělska, Německa a pod. Až se to rozjede, chtěl bych ho vidět, čím to ubrzdí. Děti ve školách to chytnou, rozšíří a nejen mezi sebou ale do rodin, rodiče stejně nebudou moci do práce takže k prarodičům, kteří to pak odprdnou natvrdo, (zřejmě účel aby se ušetřilo na důchodech a trochu se zaplácla ekonomika). nemocnice nebudou mít nejen materiál ale ani lůžkovou a lidskou kapacitu. A co se stane? Nic. Pan Prymula se opět zmýlí nikdo ho za to nepotrestá a budem tam, kde jsou Italové. Po tom co jsme předvedli Rusům díky třem blbečkům ve funkcích asi nebudeme moci očekávat takovou pomoc jako Italové.

   Vymazat
  5. Co se čílíte, vždyť i kliniky s německou klientelou musí mít v komisi své zástupce.

   Vymazat
 3. https://www.email.cz/download/k/BBxhK95GTInDkPnnJX1YzP92S0kIBra035gCc6ocZfM_miaWghiq0egfsqH0q74tMTfKuSQ/Takto%20se%20v%20%C4%8C%C3%ADn%C4%9B%20zbavili%20koronaviru.mp4

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak blbý musí být někdo kdo dává odkaz ze svého emailu???

   Vymazat
  2. 17:27, už jsem mu to psal, ale dělá to furt.

   Vymazat
 4. Naprosté nesmysly a vlhké sny autora. Nic není zbořeno, nic není zničeno, infrastruktura se nemusí budovat od nuly, u nás pár set mrtvých, z toho většina nad 80 let. Od podzimu bude vše jako před tím.
  A chraň nás panenka Maria před bláboly o potravinové soběstačnosti, která v zemičce naší velikosti z principu nemůže existovat a při první neúrodě tu pochcípáme hlady.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme byli prakticky soběstační, a jde to, my jsme byli schopni vyrobit téměř cokoliv. A ještě pořád, ač se vám to nebude líbit, z toho dědictví hodně žijeme. Vlhké sny máte jedině vy. A pokud si to neuvědomujete, vy "mladíčku", taky budete "jen ti" nad 80 ... pokud budete mít štěstí.

   Takový Karel Čapek by tu mohl být tři sta let a pořád by měl co říci, ale vy jste už "tři sta" let pořád starý, ale ne moudrý.

   Vymazat
  2. Nevím, kde na takové nesmysly chodíte. ČSSR byla potravinově soběstačná v základních komoditách. Jestli nevíte tak dnes se tomu říká potravinová bezpečnost.Po r.1989,pokles živočišné výroby – stavy skotu poklesly mezi roky 1990 a 2010 o 61,5 %,snížení stavu prasat o 60,1 % a drůbeže o 22,3 %,Stavy ovcí se ale snížily ze 430 000 v roce 1990 na 90 000 v roce 2000. Pokles zaznamenly plochy okopanin, a to nejen cukrovky, ale i brambor. Výrazně se naopak zvýšily plochy olejnin, zejména řepky. V letech 1995–2003 uváděl ČSÚ rozsah nevyužívané zemědělské půdy asi 300 000 ha, tj. asi 7 % její celkové rozlohy. V rostlinné výrobě zůstla struktura zhruba na úrovni roku 1990 plochy obilovin (cca 1,5 mil. ha). V r.2019 byl zřejmě další pokles výroby.Je nesmyslné a nebezpečné nevyužít naše možnosti a podmínky, co si můžeme sami vypěstovat, toho nevyužít. Byl to i důsledek špatné politiky restitucí a snaha rozbít družstevnictví. Půda má patřit tomu, kdo ji obdělává, kdo na ní pracuje a ne tomu, kdo pronajímá.

   Vymazat
  3. Pánové, budoucnost vaši při rozsoudí. Já tedy fandím potravinám z domácích zdrojů. Kuličková ložiska mi nechutnají.

   Vymazat
 5. V utečeneckých táborech v Řecku se začíná rozmáhat Covid-19. Předpokládám, že v nejbližších dnech nastane ohromný tlak především na V5, aby neprodleně tyto ubožáky a sirotky přebrali k sobě. Jedná se o pouhých 60 tisíc lidí, z nichž značné procento může být nakaženo. Mimochodem v Holandsku se prý zastavila většina operaci, protože je nedostatek JIP a operační sály tak přeměnili na JIPky. Zcela určitě padne otázka, proč něco podobného neuděláme zde a proč migranty neubytujeme v hotelech a penzionech. A určitě by se našla spousta volných bytů.

  OdpovědětVymazat
 6. Konečně první článek bez Koněva.

  OdpovědětVymazat
 7. Ministr Hamáček když začínal koronavir byl upozaděn. Prof.Prymula udělal celý začátek a nyní ministr Hamáček napadá prof.Prymulu, ale i ministra Adama Vojtěcha kde může. Velmi dobře mu pomáhá ministryně Maláčová. Takový jsou ministři za ČSSD, mají velký vzor v Bohuslavu Sobotkovi, ten si také věděl rady se vším, ale napřed se poradil v Berlíně.

  Prof.Prymulovi dopředu blahopřeji udělení státního vyznamenání od presidenta Zemana.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šéf České lékařské komory odsoudil nápady plukovníka Prymuly na promoření obyvatelstva koronavirem. Stálo by to desítky tisíc lidských životů.

   Vymazat
  2. 16:05
   A k čemu tomuto řiťolescovi budete gratulovat, i k otevření hranic? Pokud člověku, který nás chce promořit a dalšímu idiotovi který do našich nemocnic chce nacpat cizince (babiš) někdo gratuluje musí být na hlavu. Už jsem zažili, že jsme zde léčili "hodné" Afgánce a oni obtěžovali naše zdr. sestry, též jsme zdarma léčili bandity ukrajinské armády kteří zabijeli civilisty z Doněcka a Luhanska. Takže nakonec vrchost nam sem nasere každého blce, který nic nezaplatí žádnou práci pro náš stát neodved a ještě mu zajistí převoz příbuzenstva aby ho zde morálně podpořil. FUJ takovou vládu a "osvícené" psrance PS a senátu nám byl čert dlužný.
   Václav

   Vymazat
 8. No stím pobělohorským přirovnáním máte svatou pravdu.
  Také vlastně zabrali českým pánům vše a rozdělili. Nevolníci nějak tak asi ani nepostřehlí změmu pánů, ale postřehli změnu víry. No ale doufám, že EU nevydrží třista let a ne tedy já, ale další generace se vysvobodí a snad i správa naší země se do našich rukou vrátí. Bohužel získat majetek zpět bude asi horší než jak se to podařilo v první republice tam to bylo přerozděleno. A ti co neměli nic se dostali k nějakému majetku. Dnes se asi nepodaří to aby co bylo ukradeno a podvodně pod cenou prodáno bylo vráceno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No postřehli demokracii: karabáč, inkvizici, upalování čarodějnic a úspěšné rozkradení českého státu, okupovaného již tehdy Němci - Habsburky a spol. - na 300 roků - jen zázrakem na tu laskavou péči cizácké šlechta a církve nesvaté národ nezdechl. A nyní jsme zase v té fázi TEMNA II od r. 1989. Přežijeme, nebo konečně srdce Evropy opanují nadlidé postnacistického Německa???
   Jinak politici si chtějí nadělat na současné bídě a svrabu u nás body. Samozřejmě nejvíce rozumbradů má opopolitické sdružení s Fialou a Kalouskem na čele, kteří zápasí o medaile, kdo více poškodí občany a stát a zavděčí se svým pánům, diktatuře kapitálu! Tak kapitálu a jejich poskokům zdar?

   Vymazat
 9. V současnosti jsme bohatší o vědomost, že svět je centrálně řízen. Tyto řídící struktury nehází flintu do žita. Takže hladký přechod od světové vesnice, k lokálním jednotkám – státům, bude zřejmě na nějaké vyšší úrovni. Nejspíš bude založen na (povinném) využívání určitých, pro chod státu podstatných, globálních „služeb“. Tak jako dnes, např. finančnictví. Pouze Rusko si probojovává právo, se toho neúčastnit. Zde hledejme inspiraci. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě není centrálně řízen, i když snaha je.

   Vymazat
  2. Anonymní6. dubna 2020 18:57
   No, „národní“ banky jsou národní asi jenom v Iránu a Severní Koreji. To celkem dost velká centralizace.

   Vymazat
  3. Kdesi jsem četl, že svět je centrálně řízen devíti. V této devítce byli prý např. da Vinci, Goethe, Newton, Kopernik, Einstein, Hoking, dnes např. B. Gates. V této devítce má Bůh dva hlasy...Je zajímavé, že B.Gates tuto nynější epidemii, která postihne lidstvo již dávno předem předvídal...Doufám, že se do této společnosti nevetře třeba Kalousek. Tím nic nechci zlehčovat. Kdo věří...

   Vymazat
  4. Anonymní7. dubna 2020 13:09
   Tuto verzi ještě neznám. Kalousek by tam měl být za ty boží hlasy, nebo nějaké jiné? P.K.

   Vymazat
 10. No když si prohlédnete nabídku potravin v německých obchodech, tak to opravdu připomíná dobu poválečnou. Musíte se ale podívat na složení nabízených, lákavě navoněných,obarvených a zabalených "potravin". Chemický průmysl pracuje stoprocentně!

  OdpovědětVymazat
 11. Podnětný článek, ale jak lze očekávat, mnohými "anonymy" je autor považován za nepoučeného, protože: "Od podzimu bude vše jako před tím." nebo "Pojedu o tom přemýšlet do Dubaje". Tak milí hoši, hlavně šťastnou cestu!

  OdpovědětVymazat
 12. Řekl bych, že autor má asi dobrý odhad toho, co se může stát do roka:krach cestovek a leteckých spol.,krach autoprůmyslu a leteckého,10% nezaměstnaných, hlavně ve "zbytečných" oborech, politické konflikty v EU, atd.,i poté,co se to "rozjede" bude krize narůstat. A do toho samozřejmě New Green deal a spravedlivé rozdělení nelegálních migrantů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bude důležité, jestli po karanténě budou lidé ochotni utrácet, protože ne všichni žijí jen na debet. Také bude důležité, jestli movitější budou utrácet tady anebo půjdou podpořit Italy, Turky a Rakušany, případně vzdálenější země.

   Vymazat
 13. Obávám se, že se vůbec nic nezmění. Vše pojede ve vyjetých kolejích. Navíc všichni budou chlastat a dělat bordel, aby dohnali to, co tou karanténou zameškali. EU založí nějaký ten fondík pro obnovu ekonomiky, čímž si opět upevní svůj vliv a začne sem lifrovat migranty ve velkém, neboť obyvatelstvo zemřelé vlivem koronaviru bude nutné nahradit. Jako krycí legenda je to vynikající. Jenom my se za měsíc budem ptát, jestli celý ten humbuk stál za to a komu posloužil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní6. dubna 2020 18:52
   „Jenom my se za měsíc budem ptát, jestli celý ten humbuk stál za to a komu posloužil.“
   Podle mého názoru, humbuk poslouží připraveným a odhodlaným. Je na našich elitách, jestli budou snít svůj nereálný sen o své přináležitosti k Západním koloniálním elitám, které nás odhodlaně a připraveně vykrádají, nebo jestli se probudí a začnou hájit zájmy našeho státu, EU navzdory. Ale toto jejich přesměrování nepřijde samo od sebe, o to se musíme zasloužit my, voliči. P.K.

   Vymazat
  2. 20:42 My voliči tu tzv. "svobodně" volíme přes 30 let a vždycky se "někdo" postará, aby nám to bylo houby platné. Jednou někdo přeběhne, podruhé se někdo zašije, potřetí nikdo nechce jít do koalice s tzv. extremistama a tak nám tu stále vládnou strany sdružené v novodobé Národní frontě. Moderně se nazývají demokratické a je úplně jedno jestli jsou tu a tam v opozici. Hlavní linku drží jak zaťatí.

   Vymazat
  3. Anonymní6. dubna 2020 22:03
   Bohužel, „deep state“ není pouze americká specialita. P.K.

   Vymazat
 14. Přesně tak. Děda.

  OdpovědětVymazat
 15. Němci prý povolávají svou armádu na ochranu masek před ... USA.

  OdpovědětVymazat
 16. Jestli se něco změní? Ano i ne.
  Ano v tom, že tohle bude velké životní trauma těch především mladých, co to prožili, nakolik to ovlivní ale jejich myšlení nebo spíše činy je předčasné odhadovat, prostě ještě není konec. Plně však věřím tomu, že určitá část lidí i tady u nás (odhadl bych to tak na deset dvacet procent zatím) si už nějakým způsobem přehodnotila svoje priority a hodnoty. Nakolik se to ale objeví například ve volbách, nebo nákupech, to se nedá stále ještě odhadnout. Nejdříve to musí skončit. Začalo se také více prakticky mluvit o "nevhodnosti" EU minimálně v dnešní podobě. Stalo se jasným, že v případě skutečných obrovských katastrof si bude muset každý pomoci sám, když zásah této katastrofy bude širší. Ukázalo se také, že lidi jsou si ochotni i pomáhat a to i přes liberální šílenství v hodnotách a vztazích po celém euroatlantickém "prostoru". Stalo se očividnějším, že se musí změnit politika zásobování nejen potravinami, a to tak, abychom se stali nezávislými (každý stát sám). Ale, je tu ta EU ... se svými "předpisy".
  Ukázalo se, že ruka trhu dokonale ničí krok za krokem nejen zdravotnictví a úspory na nesprávném místě volají po tvrdých trestech těch, co to v minulosti dovolili. Ukázalo se, že průmysl je ve skutečnosti u nás slabý, ale ještě máme lidi, kteří dokáží něco potřebného udělat. Ale zase záleží na majitelích, kteří v některých případech jakoby hráli "slepého hluchého brouka".
  Ukázalo se také, že spoléhat se na to, že potřebné si koupím a tím spíš když dám nejvíc, nemusí prostě platit, když to nikde není.
  Nezmění se nic v tom, že ti, co tahali nitky si budou chtít uchovat svou moc. A tím samozřejmě i zisky. A protože za všechno může ten virus, může "světová ekonomika" s naprostým klidem udělat cokoliv a nic se jí "nedokáže". Mimochodem, obvinili Čínu za tento koronavirus a požadují od ní sto bilionů korun.
  Obchodní války propuknou v nové síle a bude se využívat každá možnost potopit kohokoliv druhého. Jako vždycky.
  Ostatně tato pandemie, kdy je mi líto každého úmrtí, nezvedá obvyklé křivky úmrtnosti prakticky nikde v zasažených zemích ... Tato pandemie byla vyhlášena tak rychle a zběsile, že už to samo budí pozornost. Nejdříve se vždy všude hovoří o "promoření" celého obyvatelstva a pak najednou si můžou strhnout svaly a peněženky, aby získaly masky, respirátory atd.
  Ukázaly se také charaktery mnoha lidí, ať už známých přes média nebo jen těch, co známe ze svého blízkého okolí. A bohužel v obou směrech, i když minimálně prozatím u nás ohleduplnost a spoluodpovědnost vede.
  Jaký bude příští svět po koronaviru rozhodne jedna jediná položka a to, jestli si budeme moci každý den dát něco do úst. To znamená mít co jíst a mít čím za to zaplatit. Když nebude co jíst, pak na co budete čekat? Že zemřete hlady pokorně? A pokud tohle naše vláda nepochopí a nezajistí, může tu být "šíleně veselo". Ale tady záleží na celém průběhu epidemie. Tady je ta hlavní chyba , kterou dělá a dělala EU, protože preferovala jen ty svoje "vyvolené" producenty nejen v zemědělství. A tohle musí pochopit především Francie, Německo a i Británie a to přesto, že z EU vystoupila. Pokud se tak nestane , tak se jim to může vrátit jako poslední návrat bumerangu.

  OdpovědětVymazat
 17. Pane profesore Prymulo, můj selský rodum, nerozumí vašemu obratu v řízení boje s korvirem. Dosud bylo vaše řízení srozumitelné a myslím si, že proto jste měl souhlas a podporu většiny občanů. Dnes nastal obrat o 180°, uvedené argumenty jsou slabé a velmi se podobají Itálii a VB. Faktor záchrany fungujícího hospodářství, v celém rozsahu je utopie, která bude stát hodně životů. Některé obory, budou v útlumu na několik let např.zahraniční turistika, ta bude redukována na tuzemsko a v malé míře na blízké okolí. Redukce proběhne i v průmyslu, určitě vyhladoví automobilový průmysl. Zelenou bude mít zemědělství a potravinářství a průmysl s nimi spojený, určitě bez ohledu na náklady musí žít i energetika. Pro fungujíčí zdravotnictví bude potřeba zajistit vlastní výrobu základních léčiv a možná bude vyhodné investovat i do výroby zařízení pro zdravotnictví. Tak si myslm,že bude vypadat základní páteř, bez které se neobejdeme a na kterou lze navésit služby a další dle potřeby. Musíme zapomenout na přemrštěné pohyby zboží a polotovarů, protože doba se změnila a jakákoliv závislost bude drahá. Proto myslíte-li vážně jakýsi klouzavý převod ekonomiky do nových podmínek i za cenu promoření, tak musíte mít jasné cíle. Současný stav chápu jen jako dočasnou podporu obyvatel pro přežití, ale brzy budete muset tento přechod řídit. Nebude to státními povely ale nepřímo - pobídkami, výhodnými půjčkami, nebo naopak daňemi. Ubude-li šikulů a tunelářu, tak se to snad povede.

  OdpovědětVymazat
 18. Jo správně globalizace končí a krize začíná první je se třeba vypořádat s nákazou.

  OdpovědětVymazat
 19. Vážený pane Bašto, pokud by se odehrálo to, co předpovídáte, byla by to"bašta" ;-) Jsem jedině pro, i když vím, že mně i naší rodině to přinese komplikace, ba možná i docela strádání. Ale ten náš dosavadní svět, způsob života, po všech stránkách již naprosto zdeformovaný a z normálu vykolejený, by to opravdu zase vrátilo do smysluplných kolejí. Jenže... mám obavu, že ty obří a nesmyslné instituce typu EU či NATO (OSN, MMF…) jsou nesmyslné jen a pouze z pohledu nás, dolních 10 milionů (či dolních 7 miliard, či kolik nás to v tom světě je...), ale jsou vysoce smysluplné pro ty nadnárodní korporace a globální zájmové skupiny, které si je vytvořily, provozují a dále rozvíjejí čistě a jen pro svou potřebu. A ty jejich další existenci i další rozšiřování a utužování budou bránit a prosazovat zuby nehty. Vždyť přece taková EU, tvářící se jako superstrát, má prostřednictvím těch „státních“ fejkinstitucí typu EP či EK pouze a jen přijímat a „členským“ státům vnucovat předpisy takové, aby ten volný pohyb kapitálu a zboží byl ještě volnější, rychlejší a výnosnější a aby ten volný pohyb … novodobých otroků byl ještě volnější, rychlejší a umožňoval jejich co nejefektivnější přesouvání mezi montovnami, velkosklady, velkopěstírnami, velkostavbami, velkopenziony pro seniory a továrnami na zdraví… Vždyť takové NATO je dnes především nejefektivnější distribuční sítí pro povinný odběr US zbraní „spojenci“ (přesněji vazaly) USA, síť umožňující zpravodajské vytěžení „spojeneckých“ zemí, síť umožňující vytváření fejkkoalicí k (mediálnímu) krytí US agresí ve světě, ba dokonce síť umožňující odsávání vojenských specialistů ze „spojeneckých“ zemí do USA a pro potřeby USA, síť umožňující prosazování vojenské, a tedy i hospodářské, a tedy i politické orientace „spojenců“ výhradně na USA a vynucování této orientace. Takovýchto institucí se síťovou strukturou, které umožňují vytěžování a ovládání „členských“ či „spojeneckých“ zemí, se žádná nadnárodní či globální zájmová skupina dobrovolně nevzdá :-(
  Viki L.

  OdpovědětVymazat
 20. Nyní je nejlepší doba k revoltě. Dividendy se netvoří, takže nikam necestují. Promoření bude nějakou dobu trvat, tedy máme čas na přípravu. Z okolních států zatím do našich nemocnic žádní nemocní nepřijeli - asi to byli migranti z Francie. Prozatím nadávají Číně jen příslušníci tzv. 5. kolony, ale roušky, rukavice a respirátory neodmítají; patrně se k výrobkům našich firem nedostali - zaplať Pán Bůh!!! Ostatní bych nechal na času - to je spravedlivý a spravedlný SOUDCE!!

  OdpovědětVymazat
 21. Cesi, zavrtejte se jeste vic do rite USA. S nima to urcite vyhrajete! Jsou prolhany, podli a hlavne zadluzeny. A kazdemu vyrazi minimalne zuby, kdyz se na ne spatne podiva. Jaou zadluzeny vic jak vy. A tak si pujci od vas a vrati vam kulovy!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.