Reklama

úterý 28. dubna 2020

Kauza pomníku maršála Koněva: Pro určité sochy se dlouhodobě připravuje koncentrák


Čestmír Kubát
28. 4. 2020
Vycházím ze včerejších zpráv www.irozhlas.cz a přidávám k nim svá vysvětlení. Zpráva podle deníku iROZHLAS (ZDE) a dezinformace ministra Petříčka:
Podle Petříčka je důležité, aby Česko dodržovalo závazky plynoucí ze smlouvy s Ruskem z roku 1993. V ní se podle Petříčka nehovoří o tom, kde by socha měla být umístěna, ale vyplývá z ní, že by Česko mělo zajistit důstojné zacházení a chránit památníky před poškozením.


- S první větou souhlasím, ale je hned popřena ve větě druhé, protože nejde o sochu, ale o pomník, jehož je socha součástí jako věci v právním smyslu. Pomník se jako celek nepřemisťuje, ale odstraněním sochy znehodnocuje, protože ta je integrální součástí uměleckého záměru pomníku jako celku. Bez sochy to už žádný pomník není, leda tak nový pomník vandalství představitelů Městské části Praha 6 a urážky těch, kteří položili životy za naše osvobození a jejich velitele. Vandalům se pro jejich vandalství pomníky nestaví a osvoboditelé se neurážejí.

„Pokud by jednou z cest, jak těmto závazkům dostát, bylo jednání s Ruskou federací o přemístění sochy na její území, jsme tomu otevřeni. Bude to i otázka jednání s partnery, představiteli samosprávy a kolegy ve vládě,“ řekl Petříček deníku.

- Jde o úskočnou nabídku vedoucí do slepé uličky, jakoby demonstrující dobrou vůli ministra Petříčka. Činný měl být před sejmutím sochy, nyní vytváří prostor, aby jednání skončilo třeba na odmítavém postoji byť jediného z autorů pomníku a sochy či jejich potomků (o jednání s nimi není nic známo), hlavního města Prahy (vlastníka) nebo Městské části Praha 6 (správce), navíc za situace, kdy její představitelé už mají být trestně stíháni a kdy starostovi Kolářovi hrozí vazba. To vše za situace, kdy Rusko čeká na poctivé vyřešení českou stranou způsobené hanebnosti do začátku oslav konce války.

Ministerstvo zahraničí je připraveno jednání vést, a protože Rusko neoslovilo ministerstvo zahraničí, ale ministerstvo obrany, je v kontaktu s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO).

- Zjevná dezinformace a obstrukce. Za Rusko sice začal jednat ruský ministr obrany Sergej Šojgu a poslal českému kolegovi Lubomíru Metnarovi dopis, ale již podle první informace o jeho iniciativě (parlamentnilisty.cz, 9.4.) naznačil tiskový mluvčí ministerstva obrany, že věc je jasná. Ruský ministr obrany Šojgu neposlal dopis na správnou instituci. "Ta socha není naše, a proto nebudeme schopni vyjít ruské straně vstříc. Nemůžeme vydat to, co není naše. Nejde o válečný hrob a pomník je stále v majetku Prahy 6." Jenže už nejpozději ve čtvrtek (23.4.) vyzvala mluvčí ministerstva zahraničních věcí Ruska českou stranu k jednání, tedy nikoli prostřednictvím ministerstev obrany, ale ministerstev zahraničních věcí. Je vyloučeno, aby to Petříček nevěděl, ale nevidí si na špičku nosu a je bezcharakterní.

„Česko je země, která plní smlouvy,“ dodal Petříček. Česká diplomacie už dříve uvedla, že odstraněním sochy z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv.

- V této souvislosti zjevná dezinformace a další urážka ruské ineligence. Podle čl. 17. a 18. Smlouvy o přátelství se obě strany zavázaly rozvíjet spolupráci a spolupůsobit v okruhu věcí, jemuž lze podřadit i tento případ, ale česká strana jednala zcela neurvale a jednostranně a stále v tom pokračuje. V článku 21. Smlouvy přátelství se obě smluvní strany zavazují „na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé Smluvní strany, jejich udržování a přístup k nim“. Takovým pomníkem je pomník maršála Koněva. Česká republika díky zejména starostovi Kolářovi uvedenou smlouvu s Ruskou federací porušila a v osobě ministra Petříčka se trapně vyhýbá tomu, aby to napravila. Přitom se snaží přenést odpovědnost i na smluvního partnera. Petříček věc zatahuje do neřešitelné situace a nutný konec ruské trpělivosti se blíží.

Dále se ve zprávě deníku irozhlas.cz uvádí:

„O porušení bilaterální smlouvy z roku 1993 hovořila opakovaně mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Minulý týden ve čtvrtek podle agentury TASS uvedla, že o přemístění sochy Koněva by se nemělo rozhodovat jednostranně a vybídla českou stranu k jednáním.

Socha maršála Koněva, která dříve stála v pražské Bubenči, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ. Socha se má následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Socha bude muzeu zapůjčena zdarma a dál zůstane majetkem Prahy 6, uvedl dříve mluvčí Prahy 6.“

- Chápu to tak, že pro určité sochy se dlouhodobě připravuje a vytváří jakýsi dehonestující koncentrák. To má být to důstojné zacházení a zajištění péče jejich udržování a přístupu k nim v pojetí Petříčka, protože jsme se prý nezavázali k tomu, kde by socha měla být umístěna. Ona už ale umístěna byla při podpisu Smlouvy jako neoddělitelná součást celého pomníku; podle jejího čl. 17. a 18. změna vyžaduje souhlas druhé strany.

Z uvedeného je zřejmé že působení ministra Petříčka v této věci již nevede ani k částečné nápravě závažného poškození česko-ruských vtahů způsobených zneužitím úřední moci představiteli Městské části Prahy 6, kteří hanebným znehodnocením pomníku Maršála Koněva a tím i porušením „Smlouvy mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci“ zejména napadli duchovní integritu ruské společnosti a státu. Nyní se už věci musí ujmout vláda a prezident republiky. Když ministr zahraničních věcí zklamal, už je to bezprostředně jejich ústavní odpovědnost.

V pátek (24.4) jsem podal ministru zahraničních věcí České republiky Petříčkovi petici proti nezákonnému zásahu do zahraniční politiky státu Radou Městské části Praha 6, která přijala usnesení a na jeho základě byla sejmuta bronzová socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z pomníku, jehož je socha neodmyslitelnou součástí. Petici jsem podal sám za sebe, nechtěl jsem se zdržovat sestavováním petičního výboru, vyjednáváním obsahu a obstaráváním podpisů, když výročí osvobození bylo za dva týdny. Ostatně, ani jsem příliš nevěřil v naplnění jejího deklarovaného cíle, což jsem v petici přímo napsal. To se záhy potvrdilo. Ministr Petříček je neschopný dostát své ústavní povinnosti. V tomto zjištění a v osvětlení povědomí o tom, kam jednání zastupitelů a úředníků Městské části Prahy 6 směřovalo a jaká byla jeho právní podstata, však petice svůj účel splnila především ve vztahu k právně možná jen na oko bezvědomému Petříčkovi. Přitom aktuální bylo zejména protiruské zaměření útoku, vůči kterému můj výklad směřoval. Poškozena ovšem byla také česká demokratická veřejnost. Útok byl veden proti historickým kořenům české státnosti a z ústavního hlediska bylo porušeno základní právo podle čl. 2 odst. 3 Ústavy na to, aby státní moc sloužila všem občanům a byla uplatňována jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon. Namísto toho se radní Prahy 6 chovali k památníku maršála Koněva jako na dobytém území. Ke všemu v některých momentech jako by nazpět, wehrmachtem.

Pro demokratickou veřejnost, dožadující se v podstatě jen dodržování ústavního pořádku, měl starosta Kolář jen urážky a pohrdání. Dnes se prý schovává na neznámém místě s ochrankou a naznačuje, že mu hrozí nebezpečí z ruské strany. Není k tomu důvod. Nejspíše jde o ohrané pokračování protiruského scénáře jako v případě Litviněnka, Skripalových, MH-17 atd. Rusové by tím nic nezískali. Zapadá to však do politiky uměle, systematicky, obecně a dlouhodobě vytvářející lživé vzorce myšlení a připisovaného chování, kam patří např. mýtus o "přirozené agresivitě" Ruska, Usnesení Evropského parlamentu č. 2019/2819, o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy, různé další „paměťové“ projekty a, předpokládám, jako na zavolanou nově vznikající Muzeum paměti 20. století, kde by socha měla být podle naivních představ umístěna. Jestli se má starosta Kolář dnes někoho bát, tak jsou to ti, kteří to všechno organizují a o kterých toho hodně ví. Už ho nepotřebují a jeho napadení a třeba i smrt jsou schopni využít proti Rusku jako další propagandistický argument na utvrzení memu ruské zákeřnosti a agresivity.

26 komentářů :

 1. odvěká pravda... "kdo s čím zachází, tím také schází..." Nedivil bych se kdyby byl Kolář "otráven" a posléze jakoby zázrakem vstal z mrtvých. To už tady jednou bylo.

  OdpovědětVymazat
 2. Odstraněním sochy maršála Koněva udělalo vedení Prahy 6 mezinárodní ostudu našemu národu nejen v Rusku ale i v ostatních státech protihitlerovské koalice Anglii, USA ale i Francii.A že se Kotlář ukrývá? Dělá dobře, když na něj vláda a soudy nedosáhnou, dobře mířená facka Kalouskovka udělá taky své. Klidně to Rusům usnadním osobně. Jednou přeci na tyto lidské a politické hyeny musí dojít. M.R.

  OdpovědětVymazat
 3. Pro ty, kteří ho pasou, živý už nemá cenu jako Němcov. Mouřenín vykonal svoji práci. Teď už z něj potřebují jen lépe naaranžovaného Skřípala.

  OdpovědětVymazat
 4. Čtvrtek 30. dubna - mimořádné zasedání zastupitelstva městské části Praha 6. Utajená část programu: co se starostou Kolářem, který nepracuje.

  OdpovědětVymazat
 5. Pan starosta Kolář, je již zajisté prvním členem 4 odboje, s nárokem na nějakou tu medaili, či řád, a příplatek k důchodu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13.12 Mýlíte se, nebo tam máte překlep. Kolář z Prahy 6 je jenom zaražený kousek zácpy TŘETÍHO ODBOJE. SLOVY TŘŽETÍHO... uvolněný nějakým omylem třicet let po převratu. Pravda, my si krátce po válce také hráli na válku (nikdo nechtěl hrát Němce) - ale nás omlouval dětský věk... Ale Kolář? Nejspíš sew narodil disidentem, blbne jako disident, dostane extra penzi jako disident a disidentství až do samrti mu budou tesat na náhrobní kámen - tedy - asi by raději na TOMB STONE...

   Vymazat
 6. Podle včerejšího pořadu 60 minut, Rusové mají srandu ze strachu poseroutek Koláře a Hřiba z ruského agenta, který měl do Prahy přicestovat před třemi týdny, aby ricinem otrávil ty dva naše padouchy. S výjimkou Prahy myslím, že většina duševně zdravých Čechů se strachem zmíněných tupců baví také.

  Zábavy není nikdy dost. Potěšilo mne vykopnutí Municha Primolou z jakési odborné komise, protože Munich šířil v českém tisku sračky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, ricin. Ricinový olej byl vždycky projímadlo. Takže to vypadá, že zlí Rusové chtějí pomocí ricinového oleje roztrhnout těm hrdinům pr*el a tím jim unemožnit sexuální vyžití.

   Vymazat
  2. Ruský agent se asi jmenoval Gabčikov nebo Kubišin,ale prozradil se,když si zpíval: Šup,hříbečku, do pytlíčku, šup, hřibe, do pytle...

   Vymazat
 7. Socdem i pro jejich pojetí ministerstva vnitra jako ministerstva jediné pravdy a ministerstva zahraničí jako ministerstva cizích zájmů je naprosto nevolitelné.

  OdpovědětVymazat
 8. Havlostoka v akci:

  Ruské velvyslanectví v Praze„Nehorázné a lživé pomluvy.“ Ruská ambasáda zareagovala na dezinformační článek Respektu a zaslala MZV ČR nótu:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020042711861887-nehorazne-a-lzive-pomluvy-ruska-ambasada-zareagovala-na-dezinformacni-clanek-respektu-a-zaslala-mzv/

  OdpovědětVymazat
 9. Proč jenom se dostanou do důležitých úřadů omezenci neschopný vidět, rozeznat, rozhodnout a včas zastavit nebezpečné situace, které mohou z pitomostí jednotlivců nastat. Příklady máme Hřib, Novotný a Kolář. Ať by se jim cokoliv zlého přihodilo a dostali by třeba přes hubu, budou mít jasného viníka a to z Ruska nebo Číny a je jedno, že by to byla lež. Oni by byli "obětí" a pro někoho "hrdinové". Ostudou je ministerstvo zahraničí za hloupé výmluvy. Vládě, senátu a poslancům za strkání hlavy do písku to také moc nepomohlo. Zbabělost rázně se postavit ničemům, nic dobrého nepřinese a lidem se váhavost nelíbí. Důvěra v náš vyspělý stát dostala na frak.

  OdpovědětVymazat
 10. ČSSD je strana na odpis, pokud dokázala na ministerskou židli prosadit takovou neschopnou loutku jako je omezenec a trouba Petříček!

  OdpovědětVymazat
 11. Už ho nepotřebují,je otázkou času,kdy toho pitomce Koláře i osla Hřiba,jejich vlastní loutkovodiči,oddělají a prohlásí je,jak za Hitlera,za hrdiny,se státním pohřbem.

  OdpovědětVymazat
 12. Jediné správné řešení je omluva a vrácení sochy zpět na své místo. Je to symbol našeho vděku za obrovské oběti Rudé armády při osvobození země od fašismu. Chce-li nějaký Petříček sochu poslat do Ruska neměl by už dávno v politice vůbec být. Je to stejně odporné jako její odstranění. Dokud budou lidé v konzumní letargii a nevyvinou tlak na své volené zástupce k nápravě nemohou čekat do budoucna nic dobrého.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Babiš je přepracovaný a situace přestává zvládat- "nasypeme miliardy" on ty dluhy někdo zaplatí.

   Vymazat
 13. Díky za váš postoj a za občanskou aktivitu, pane Kubáte!

  OdpovědětVymazat
 14. Velvyslanectvi RF v Praze:
  Nikdo nepricestoval.
  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020042811867266-mzv-cr-zaslalo-ruske-ambasade-notu-podle-ni-cr-cti-svobodu-tisku-a-zakaz-cenzury-a-resort-do-svobod/

  OdpovědětVymazat
 15. Jen ať se teď bojí. My za ně rozhodně orodovat nebudeme!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebudu bránit Rusům něčemu, co jsme měli již dávno udělat sami. Nakonec nám budou ještě uklízet vlastní bordel. Navíc nevím, nedělají se ještě se Hřiba, Koláře a Novotného národní mučedníci? Doufám, že Rusáci na ně nepošlou nějaké patlaly jako do Anglie na Skřípala ty s novýmčokem, když to bryndali všude kolem sebe...Kdyby to nebylo tak vážné, tak by to bylo směšné....

   Vymazat
  2. Ona to byla tragikomedie a Anglii nevyšla. Někdo cizí tady tahá za nitky. Naši poserové by se neodvážili takové prasárny jsou jenom blbé loutky.

   Vymazat
 16. Kolář se zachoval jako krysa, jako krysa je teď zalezlý...

  OdpovědětVymazat
 17. Možná by stálo za to věc předat našemu ústavnímu soudu, ať je vidět definitivní stanovisko za stát.

  OdpovědětVymazat
 18. Smutné je, že Babiš mluví jako idiot. Předstírá, že věří těm kravinám, co vypouští US BIS. To už opravdu přehání. Nemůžeme
  od něj čekat žádný rozumný postoj. Je to héérečka na všechny strany. Máme smůlu.

  OdpovědětVymazat
 19. Skvělý komentář vynikajícího právníka-advokáta.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.