Reklama

čtvrtek 9. dubna 2020

Kdo a jak se rozloučil s Terezou Spencerovou

Docent Radim Valenčík
Radim Valenčík
9. 4. 2020  blog autora
Když jsem se ráno podíval na svůj zastrčený blog, s překvapením jsem zjistil, že můj článek věnovaný Tereze Spencerové má 7.320 přečtení, viz:
Zemřela žena, která porazila mediální mainstream
(Pokud jde o hodnocení, jeden čtenář, který poctivě uvedl své jméno i příjmení, se omluvil, že se spletl a místo 1 dal 5.)

Za sedm let jsem tak vysoký počet přečtení zaznamenal potřetí. Je to velmi silné ocenění práce, kterou Tereza odvedla. Novinářský mainstream na ni zapomněl. Dokonce i Prima, na které ještě nedávno působila, ji jen okrajově zmínila na FB, a to jen proto, že aktivitu v tomto směru vyvinula A. Cerquireová (dík Andreo). Ale "Kávička" Terezy Spencerové na zpravodajských stránkách Primy visí doposud. Poslední díl je z Apríla, tj. 1. dubna a pak dala Prima "Kávičce" stop.Viz: https://prima.iprima.cz/ranni-kavicka-terezy-spencerove
Trochu jsem s pomocí přátel reagujících na můj povzdech, že mainstreamová novinářská obec odkaz skvělé novinářky nepřipomenula, zmapoval ohlasy:

Blesk:
https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/640124/zemrela-znama-novinarka-tereza-spencer-55-narodila-se-jako-muz-ted-ji-selhalo-srdce.html?fbclid=IwAR0X9qPliyIZ9I4gzoBV10S1wrhs1tsoRQhNfdBFgEQXwRvN4-i7cXDZrZU

Expres:
https://www.expres.cz/celebrity/tereza-spencer-novinarka-ceska-televize-smrt-srdce.A200407_194540_dx-celebrity_sal?

Dále Sputnik, Parlamentní listy, Lupa, Denik N a zvukem Svobodné rádio, zde:
https://www.youtube.com/watch?v=AhHE8lzU9Ik&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3_Xp7xuFwM9-J_3UphNnExXYh04qaXFTYl8wfvWgaEH14FSsdhGAQC-OU

Nechci používat otřepaná fráze, jak nám bude Tereza chybět. Spíš chci upozornit na to, že v každém z nás, z těch, kteří jsme ji četli a měli rádi, je kus Terezy. Že předávala či doslova rozdávala svou schopnost vidět pod pokličku současného dění, analyzovat a odhalovat síly, které působí proti nám a které ohrožují přežití lidí nejen v jiných zemích, ale i u nás, jak se tyto síly projevují (k čemuž využívala svůj nenapodobitelný sarkasmus založený na kontrastu a uvádění jevů do souvislosti tak, že podstatu toho, o co jde, svlékla do naha).

Využijme to, co nám dala a co z ní žije v nás, pokračujme v jejím díle, snažme se stále přesněji pochopit, o co v současném světě jde, shodnout na tom hlavním, jak se bránit zlu, které o sobě dává stále více vědět, ale tím se současně zviditelňuje a stává čitelnějším. Nežijeme v normální době. Žijeme v době historického excesu. Dokud nebude dostatečnému množství lidí dostatečně zřejmé, co je příčinou současných problémů a jak je řešit, budou naše snahy o nápravu neúčinné. A vše teprve začíná. Jdeme do velkých turbulencí.

Nemusíme se na všem hned shodnout. I s Terezou jsem se mnohdy v diskusi k důležitým otázkám střetl (a dokázala být pěkně ostrá). Ale neuzavírejme se ve svých názorech. To je z hlediska toho, o co jde, velký přepych. Mějme vůli společně hledat odpověď na otázky "O co jde?" a "Co dělat?". Zkusme si ranní kávičku podle receptu Terezy Spencerové vařit sami.


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/7730-kdo-a-jak-se-rozloucil-s-terezou-spencerovou.html

41 komentářů :

 1. Je neuvěřitelné, že tolik světových vědátorů dokázalo a dále dokazuje obhajovat systém který má ve svých genech parazitizmus. Jsem podle mnoha zdejších mudrců pologramotný ale toto mi je jasné od plnoletosti. Prapra děda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Parazitismus neúspěšných na úspěšných obávám se vždy bude. Tak je to v přírodě všude.

   Vymazat
  2. Oni ti vědátoři to bohužel obhajovat musí, i když mají názor jiný.

   Vymazat
  3. 7:42 i vy arogante. Právě v tom to zcela jistě není. Pane, možná, "úspěšný".

   Vymazat
 2. Já nemám pocit, že by Tereza někdy vnucovala svůj názor někomu jinému. Spíš jenom upozornila na "drobnosti" , které buď většině unikly, nebo byly úmyslně nezmíněny.
  Její "fascinující" mi bude skutečně chybět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když jsem před pár dny zjistil, že Tereza už nebude mít ranní kávičky, docela mne to ranilo. Přesedlal jsem tedy na její FB stránku a bác. Byl to pro mne hrozný šok. Tereza mi usnadňovala orientaci ve světě a bez ní bude život o cosi těžší. Byla totiž jedinou novinářkou, na níž se dalo skoro stoprocentně spolehnout, protože své zprávy měla dobře vyzdrojované a nikdy jsem ji nepřistihl při stranickém postoji. Myslím, že prostě dávala přednost pravdě, ať už padne komu padne. Kdybych věřil, že to pomůže, poprosil bych: "Terezko, vraťte se!" Bohužel už to nepůjde. Je málo lidí, které jsem nikdy neviděl na vlastní oči a budou mi chybět. Tereza Spencer mezi ně rozhodně patřila.

   Vymazat
  2. pekne ste to napísali, aj za mňa. Tiež mi bude chýbať.
   kuhtová jana

   Vymazat
 3. Hodně lidí dělá velmi dobrou novinářskou práci, ale Tereza, její schopnost vyhledávat to podstatné v otevřených zdrojích, promptní a velice trefné analýzy složité politické situace ve světě, její odhady trendů a originální podání, nevím, ale tohle bude těžko nahraditelné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu. Pro srovnání uvádím práci jiné novinářky z dnešních zpráv SEZNAMU :

   Úlevy v nájmech pro firmy
   Firmy platící nájem, které kvůli krizovým opatřením musely svou provozovnu uzavřít, mohou požádat o odklad splátek, a to v období od 12. března do 30. června. Na uhrazení splátek budou mít čas DO KONCE LETOŠNÍHO ROKU.
   PŮVODNĚ vláda ochrannou lhůtu navrhovala DO 31. BŘEZNA 2022, poslankyně HELENA VÁLKOVÁ (ANO) opět navrhla dobu ZKRÁTIT NA KONEC PROSINCE 2021. Vicepremiér a ministr průmyslu KAREL HAVLÍČEK S TÍM SOUHLASIL.

   Zřejmě COVID - 19 dorazil už i do redakce seznamu. Prý napadá i mozek.

   Vymazat
  2. Bohužel velmi mnoho "novinářů" zjistila, že živit se jako presstitut je lehčí a výnosnější ! Jejich svědomí je ohebnější než hedvábná nit !! Hlubokou soustrast pozůstalým paní Terezy Spencrové !! Petr Herout.

   Vymazat
  3. Ano, velká novinářka, která měla maximální snahu o objektivitu, historickou paměť dění, která dokázala dát do souvislostí s nadhledem i jemným humorem na úrovni. Moc chybí a bude chybět.

   Vymazat
 4. Tereza UMĚLA JAKO MÁLOKDO.....!!!!!

  OdpovědětVymazat
 5. Jo, svlékat jevy do naha, v tom byla TS moc silná...Přitom čtenáře nechala, aby tu nahotu objevil sám.
  Je to strašná škoda, že nemohla někde za katedrou objasnit mlaďochům aspoň pár ze svých fíglů.
  Její mozek byl chladně racionální, ale dušička soucitná, laskavá, jako žádná jiná.
  Chápala, že se celá Afrika do Evropy nemůže vejít.
  Současně ale plakala nad těmi, kterým chamtivost mocných ničí životy.A v Africe i na Středňáku je jich nejvíc.

  OdpovědětVymazat
 6. Paní Spencerová poskytovala mnohem komplexnější informace ze světa než ČT a ČRo, většina novin a dalších televizních a rozhlasových stanic. Oceňuji, že měla odvahu také vystoupit na jednom semináři komunistů. U ni se nedalo poznat, ke které straně patřila, byl to prostě jen slušný člověk. Nedovedu si představit, kdo ji nahradí. Ti, co se podbízejí, se musí především vyrovnat se svým životem po převratu, jinak jsou nedůvěryhodní.

  OdpovědětVymazat
 7. Můj den začínal u její Kávičky. Byla jedinečná, nikdo takový tu už není! Co budu dělat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Říká se...každý je nahraditelný. Ale u p.Spencerové si nejsem jistá. Tak ať má načechraný obláček.

   Vymazat
 8. Žijeme v podivné době peněz a kapitálu. Mamon a bohatství se táhnou celou historií lidstva. Metody těch co hrabou jsou stále dokonalejší a sebezničující. Ta pýcha předchází pád, kterému dnes již přispívá i příroda. Je načase, aby tomu predátoru na vrcholu eveluce byl konec. I ten dinosaurus skončil v prachu. Paní Tereza mnohé z toho pěkně objasňovala.

  OdpovědětVymazat
 9. Bude mi chybět.Jeanny

  OdpovědětVymazat
 10. Mal som jej články rád, každodenný prelet svetom pri rannej kávičke. Písala tak ako by som očakával od každého novinára. Fakty nevytvárala a neprekrúcala realitu v záujme mocných. Bola presná a informovala nás o faktoch v rôznych častiach sveta. To jej "fascinujúce" v závere informácie ma vždy rozosmialo. Vďaka Ti Terezka.
  Pozdrav tam hore od vďačného Stanislava

  OdpovědětVymazat
 11. Psala o tom co nám vadí byl to náš člověk snad budou další následovníci paní Spencerové.

  OdpovědětVymazat
 12. Majerová Zahradníková: Nejlepší by bylo, kdyby si EK v čele s von der Leyenovou nechala své názory jen pro sebe:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020040811774968-majerova-zahradnikova-nejlepsi-by-bylo-kdyby-si-ek-v-cele-s-von-der-leyenovou-nechala-sve-nazory/

  OdpovědětVymazat
 13. Německo: Levicoví úředníci navzdory pandemii tlačí na dovoz migrantů:

  http://svobodnenoviny.eu/nemecko-levicovi-urednici-navzdory-pandemii-tlaci-na-dovoz-migrantu/

  OdpovědětVymazat
 14. Je zajímavé, jak vás odchod člověka, kterého jste nikdy osobně nepotkali, může zasáhnout, jak se vás může osobně dotknout a vyvolat zármutek a pocit prázdnoty a osamění. Podle mého názoru byla Tereza Spencerová učebnicovým vzorem novináře. Svými znalostmi, nasazením, postoji a svou každodenní prací na jedné straně přinášela poznání a vnášela světlo do dezinformační temnoty, na straně druhé bičovala všechny šmejdy a presstituty "hlavního" proudu, tedy zpovykané, instruované a zadlužené hlupáky a křiklouny, kteří na nás dnes a denně povykují z obrazovek a reproduktorů a za naše peníze do nás bez uzardění a bez zavání hustí cizí lži, pořádají dehonestační štvanice a mediální lynče vybraných politiků, podporují pokusy o státní převrat, ostouzejí a hanobí státní symboly, naši kulturu a historii, naše skutečné přátele a partnery, propagují a glorifikují válku, militarizaci, fašizaci, rekatolizaci, oslavují feudály, klér, sudeťáky a válečné i jiné zločince, tedy své chlebodárce a skutečné nadřízené. Z výše uvedených důvodů je dobře, že tato zrůdná smečka odchod p. Spencerové přešla mlčením. Jakýkoliv projev úcty a uznání, nedej bože smutku, by v podání těchto zrůd byl krystalickým pokrytectvím a výsměchem.
  Její práce byla a zůstává cenným příspěvkem v boji s nenasytnou a úchylnou parazitní hydrou, která chapadly svých každodenních zločinů svírá lidskou společnost na celé planetě. Díky. Čest její památce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nikdy jam hi nepotkala. Přesto pro no pláči. Fascinující.

   Vymazat
 15. Hnus, jaky se vylil pod nekterymi nekrology, jako napriklad pod Vetvickovym blogem, plne odpovida tomu, jak smysli kavarenska Pravda a Laska a jak by to asi dopadlo, kdyby ji vysly jeji plany.
  Demokracie? Ano, ale jen ta po nasem! Laska? Ano, ale az po tom, co te udam a zdehonestuji!
  Zdravi Standa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. První den mi bylo z těch zlých komentů špatně.
   Pak jsem pochopila, jak STRAŠNĚ vadila.
   Je to pro ni - svým způsobem - pocta, ten nenávistný kvikot.
   Velcí lidé asi vždycky vzbuzují velké emoce, ona by nad těmi komenty udělala jen "uff".
   Rozhodně by jí ani v nejmenším nervaly játra.

   Vymazat
 16. Tereza byla svým způsobem systému nebezpečná a nepřátelská, jelikož přinášela diametrálně odlišné informace z problematických lokací.

  OdpovědětVymazat
 17. Ona uměla konstatovat skutečnosti tak, jak byly vidět, bez komentáře. Pokud bylo třeba postavila skutečnosti vedle sebe a názor si udělej sám. To bylo její umění. Bude mi chybět.

  OdpovědětVymazat
 18. Odchod geniálního K. Gotta zarmoutil velice.
  Tereza Spencorová stejně tak, velice. Nezarmoutí to sice široký počet Čechů, oproti Gottovi, jenže bylo to nečekané, její věk na to ještě zdaleka nebyl. Nečekané. I když, sem tam někteří vědí, že zemřít se nedá, vědomí nějak přežívá. Svět - spíš hologram, virtuální realita.

  OdpovědětVymazat
 19. Milá Terezo, děkuji za naše setkání a naše diskuse. Při našich setkáních na náměstí Míru nebo Tylově náměstí jste mi dodávala optimismus, energii a chuť k životu. Jak jsem Vám byla vděčná za Vaše informace ze světa! Jaký to rozdíl od lží, kterými naás krmí česká televize a naše a světová média. Budete mi chybět. Česká republika ztratila největšího génia.
  Možná je to náhoda, ale blog který pravidelně čtu, je blog pana Valenčíka. Jeho popisy přírody jsou pohlazením v tomto současném drsném světě.
  Alena Liebmanová

  OdpovědětVymazat
 20. Ranní kávička Terezy Spencerové mi moc chybí. Byla jako barometr. Jednoduše vystihla popsat událost v porovnání s ČT nebo ČRo. Zprávy si člověk porovnal s jejím výkladem a měl jasno. Díky Terezko a odpočívej v pokoji.

  OdpovědětVymazat
 21. Odišiel Človek!Bude chýbať.

  OdpovědětVymazat
 22. 1.apríla 2020 pani Terézia Spencerová oznámila, že končí s Primou a aj s rannými kávičkami. V diskusii som si dovolil niečo napísať a ona mi milo odpísala. 6.4.2020 náhle zomrela (55), veľmi si cením tento rozhovor.
  Jozef Mikloško Tereza, jedine Tereza!
  Tereza Spencerova tý vago, koho to jen nevidím !!! :-)
  Jozef Mikloško Byl jsem Váš vicepremiér!
  Tereza Spencerova Jozef Mikloško já přece vím, o to víc je to "koho to tu jen nevidím"... :-)
  Jozef Mikloško Som Vás stály čitateľ. Umíte to!
  Tereza Spencerova tak to je obrovská poklona, díky moc... fakt :-)
  Jozef Mikloško Iba nevím, či ste tá hezká dáma, ktorú občas vidím na FB. Ale odpoveď už nečakám - hehe.

  OdpovědětVymazat
 23. https://www.youtube.com/watch?v=LZQa71pt3cA ttps://www.youtube.com/watch?v=0-1uZzWNsmM
  M.Hohlmeier odvolala svoji účast v plánech na svržení Babiše!

  OdpovědětVymazat
 24. Tereza Spencerová byla a bude pro mne důkazem, že poctivá žurnalistika žije a má smysl. Nevím jak Vy, ale já si dle rady pana Valenčíka budu každý den vařit tu svou spencerovskou kávičku a budu tiše závidět (v dobrém slova smyslu), jak veliká věc se jí povedla. Pohnout myslí lidskou tím správným směrem, to je totiž dle mého meta nejvyšší a takového privilegia se nedostane mnohým...

  OdpovědětVymazat
 25. https://pravdive.eu/news/194550/kolaps-eura-nejen-italie-i-dalsi-sype-se-to-znamy-analytik-rekl-na-co-se-mnozi-boji-jen-pomyslet

  OdpovědětVymazat
 26. Do doby, než jsem začal sledovat Ranní kávičku, jsem si myslel, že tato země měla jen jediného skutečného novináře - Karla Havlíčka Borovského. Paní Spencerová mu zdatně sekundovala. Kdo převezme štafetu? Pan profesor Keller na všechno sám stačit nebude...
  Jaroslav Šulc

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Tereza Spencerová bezesporu byla pro mnohé z nás jedním z nejzářivějších světýlek na té naší mediální scéně. Ráda bych věřila, že se objeví další stateční a moudří, kteří alespoň zčásti tu štafetu převezmou.

   Vymazat
 27. Po Petrankovi a Spencerove nevidim nikoho, ktery by veci Cechum podal v takove siri a souvislostech. A tak bude politicka naivita narustat...

  OdpovědětVymazat
 28. Díky, pane Radime Valenčíku, a to i za tu vaši závěrečnou větu, či radu - "Zkusme si ranní kávičku podle receptu Terezy Spencerové vařit sami". Bez ní to ale bude těžké

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bude to nemožné...
   Ale já jsem začala tím, že jsem si objednala knížku Public Relations, od pana Ladislava Kopeckého...
   Knížku Propaganda od Edwarda Bernayse jsem si objednat nemohla, vyšla (myslím) jenom v angličtině.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.