Reklama

pondělí 20. dubna 2020

Le Figaro: Pandemie znamená úpadek Západu a začátek „století Asie“!

Foto Le Figaro
Sébastien Falletti a -kou-
20. 4. 2020 LeFigaro a PrvníZprávy
V roce 2020 ve světě konečně začal „asijský věk“, jehož příchod byl na Západě tak dlouho očekáván, aniž by věřil ve jeho realitu, píše publicista Le Figaro Sébastien Faletti.


Jak autor poznamenává, pandemie koronaviru odhalila neefektivnost tzv. rozvinutých zemí ve srovnání s rozvojovou Asií, která okamžitě dostala šíření pod kontrolu.

Asijské století skutečně začalo v roce 2020, je si jistý novinář Le Figaro Sébastien Faletti. Očekávalo se, že u úpatí šanghajských mrakodrapů v nebo do singapurském přístavu, ale začalo „v ponurých nemocnicích Wu-chanu, průmyslového „čínského Detroitu", ztracený v srdci rýžových polí Říše středu“. „Dlouho očekávaný a neúprosný vzestup asijsko-tichomořské oblasti a jeho nevyhnutelný důsledek - odpovídající úpadek Západu – se dočkali svého 11. září, které otřese myslí,“ píše novinář.

O skutečnosti, že „XXI století bude stoletím Asie“, se v posledních letech hodně mluvilo a příliš se tomu nevěřilo. Celkově se věří, že asijské země se samozřejmě „probudily“, poháněné zběsilou touhou vyrovnat ekonomiku ztracenou a ovládnutou v oblasti vyspělých technologií, ale západní mocnosti zůstaly v čele díky své myšlence na sociální stát, tvořivost a převahu demokratického modelu. Západ se uvelebil v této sebedůvěře a shovívavě sledoval tyto „asijské mravence“, pracovní den i noc a budování dálnic budoucnosti a utopických měst.

Poté, co virus dorazil do evropských pečovatelských domů a vesnic, byl však politický systém těchto zemí rozsahem této vlny přetížen a dezorientován stejným způsobem, jako jejich systém zdravotní péče, poznamenává autor. Úmrtnost na pandemii, kterou zatím nelze plně posoudit, se stala nemilosrdným ukazatelem účinnosti zdravotních systémů po celém světě a přesunula takzvané rozvinuté země do nejnižší kategorie. Oběťmi Covid-19 bylo již 17 tisíc Francouzů proti 229 lidem v 50 milionové Koreji nebo šesti lidí na Tchaj-wanu.

Toto století se dříve nebo později stane stoletím Číny

„Asijští draci“, poučeni zkušenostmi se SARS v roce 2003, okamžitě přijali opatření na ochranu své populace, vedeni realistickými nápady. Dokonce i v komunistické Číně, jejíž oficiální statistika 3 300 úmrtí je jistě podceňována, radikální karanténní opatření velmi pomohla omezit šíření viru v provincii Chu-pej, čímž ušetřila velká města jako Šanghaj nebo Peking.

Virus nezachrání západní demokracie, které rády poučovaly zbytek světa, pyšnily se zjevnou převahou svého politického modelu, ale ztratily prostor pro ekonomický manévr, konstatuje pozorovat. Nyní se rozvíjející Asie, mistr hospodářského růstu, nám předkládá úžasnou lekcí politické efektivity. Východoasijské státy, které se často zdály být zastánci tvrdého státního kapitalismu na Západě, postavily zdraví svých občanů do popředí, zatímco mnoho evropských vůdců odkládalo omezující opatření až do samého konce kvůli slepotě nebo strachu ze zpomalení hospodářské činnosti.

Tento test prokázal na Západě hluboké nepochopení významu globalizace, která byla zahájena před čtyřmi desetiletími a jejíž hlavní arénou byl asijsko-tichomořský region, poukazuje autor. Zatímco stratégové z New Yorku, Londýna nebo Paříže věřili, že rozšiřují rozsáhlou říši kapitalismu a demokracie přesunem svých továren a prodejem svých produktů do Asie, asijská hlavní města použila tento proces k oživení svých zemí, přezbrojení svých států a obohacení své vlastní střední třídy.

„V Pekingu, Soulu nebo Singapuru se růst stal pákou, aby se vrátily do popředí světové historie a odstranily ponížení koloniální éry," uvedl pozorovatel. Skutečnost, že šíření pandemie začalo z „celosvětové továrny“, vypadá jako poslední brutální rána historii. Západ ucítil nápor lží diktátorského režimu, kterému „slepě předal klíče k své průmyslové budoucnosti“, píše Faletti. Je příliš pozdě klást vinu Čínu za všechny hříchy, když Západ sám pohřbil své základní hodnoty, jako je svoboda a demokracie, aby snížil náklady, konstatuje pozorovatel.

Přesto evropské země a Amerika stále mají na skladě mnoho aktiv, aby mohly konkurovat Asii v tomto novém post-západním světě, ujišťuje novinář. Jsou to demokratické hodnoty a tvořivost, vzdělávací systémy a kultura, která inspiruje celý svět. Za tímto účelem však musí mít strategickou vizi, která sladí zájem o hospodářský růst s myšlenkami na veřejné blaho, poskytne občanům nové perspektivy, upozorňuje autor.


(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)

19 komentářů :

 1. Bill Gates: „My nechceme mít moc vyléčených lidí“

  http://svobodnenoviny.eu/bill-gates-my-nechceme-mit-moc-vylecenych-lidi/

  Muslimové v Berlíně zcela ignorovali karanténu a sešli se jich stovky v ulicích (Video)

  http://svobodnenoviny.eu/muslimove-v-berline-zcela-ignorovali-karantenu-a-sesli-se-jich-stovky-v-ulicich-video/

  Británie: Muslimská populace se do 30 let ztrojnásobí:

  http://svobodnenoviny.eu/britanie-muslimska-populace-se-do-30-let-ztrojnasobi/

  OdpovědětVymazat
 2. To je také "významný politik":

  Mirek Topolánek
  @MirekTopolanek


  Došla mi slova. Rodná valašská, malebná ostravská i trefná pražská. Ale prodýchat to nejde. Miloši, pohrdáš lidmi a vytíráš si s nimi prdel. Nikdy jsi nebyl demokrat, jsi jen ubožák a sráč.
  https://
  echo24.cz/a/SUWL6/zeman-
  hranice-by-mely-byt-zavrene-jeste-rok-lide-si-maji-uzit-krasy-ceske-krajiny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. o jo no, šáhnul na penízky solárních baronů a tak začínaj ujíždět nervíky. T-organismus nikdy slušností neoplýval a komentovat ho nějak blíže nemá smysl. Snad ho jednou okomentuje odůvodnění odsuzujícího rozsudku trestního soudu.

   Vymazat
  2. 10:54 Falešný topol, to byl vždycky idiot neomylně sledující svůj prospěch a v tom stylu odhodil svou předchozí manželku a i republiku jejímž občanům měl a ne zadarmo sloužit a posléze využil svoje konexe, v nezřízené chamtivosti nahrabat co nejvíce. Taková je bohužel většina politiků, ne každý má ještě tu drzost když si nakrade, ještě někoho z politické scény kritizovat, na to už skutečně musí být nefalšovaný
   zadarmo studovaný zelený mozek.
   Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
  3. Co je to za vola? To má být topolánkovština?

   Vymazat
  4. Tenhle zmetek může za to že jsme kde jsme nutil Klause podepsat lisabonskou smlouvu. A ještě si bude otvírat hubu na presidenta. Vládnout hajzlové z demožumpy a pyjáti tak nás nechají pochcípat jak trumf američany.

   Vymazat
  5. Doby, kdy se Topolánek nahý producíroval na jachtě u Berlusconiho jsou pryč a nevrátí se.

   Vymazat
  6. Chápejte to správně. Jak teď bude Topolánek spravovat svoje aktiva v zahraničí? Jak bude jezdit na ty správné porady proti nám? Bude muset žádat o povolení a kvůli tomu přece neboural on sám celé to, co tu před tím bylo, ne?
   Já ho chápu, je to dokonalá ukázka magora.

   Vymazat
 3. https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/cina-hdp-ekonomika-rust-koronavirus-pokles-prumysl-vyroba-propad.A200417_091306_eko-zahranicni_rts

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejen Čína, celý kapitalistický svět je BANKROT.
   Dr. Anthony Fauci pokračuje v Obamově misi ochromit Ameriku a proměnit ji v stát očkovací policie. Úterý 7. dubna 2020.
   https://beforeitsnews.com/eu/2020/04/dr-anthony-fauci-is-continuing-obamas-mission-to-cripple-america-and-turn-it-into-a-vaccine-police-state-2655584.html
   Dr. Fauci má komunistické myšlení. Je to lhář a tyran a jeho konečným cílem je vidět, jak koronavírus způsobuje v Americe maximální bolest, utrpení a smrt, aby mohl vytvořit „očkovací převrat“ a vykreslit se jako zachránce národa. Je smutné, že prezident Trump hrál přímo do rukou Fauciho tím, že popřel závažnost viru příliš dlouho, což mu umožnilo replikovat se do bodu, kdy by letos mohlo zemřít více než sto tisíc Američanů
   Nyní existuje tvrdá bitva mezi globalisty v osobě Gatese a Clintona na jedné straně a Putinem, Trumpem a Xi Jinpingem na straně druhé. Clintonité v roce 2011 plánovali zahájit jadernou válku. Mír všem!

   Vymazat
 4. Ať chceme, nebo ne tak Čína asi bude First. Byla tu šance, snad kdyby fungovala EU skutečně pro celou Evropu a nejen pro vyvolené. Zrovna tak globalizace, která se stala skoro nadávkou. Když se musíme neustále podvádět, (nejen mezi občany, ale i státy a světadíly) pak i ten nejlepší projekt zabalíme. Honba za mamonem nám zošklivila soláry, stejní baroni v turistice z ní vytvořili efektivní pásovou výrobu produktu masového běhu mezi destinacemi s patřičnou mírou zisku. Mezi nejdokonalejší produkty nabídky turistiky patří plovoucí sídliště rotující po mořích s okamžiky návštěv zajímavých míst. Díky reklamě i ta nejblbjejší nabídka se může stát požadovaným zbožím. Možná, že ošklivý vir nám pomůže uvidět svět a náš život trochu jinak, nemusí to být zrovna úpadek, třeba to bude probuzení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:40 - Ten virus zřejmě nebyl vypuštěn, aby probouzel. Spíš má oči zavírat. Před tím, k čemu je předeším určen. S tím stoletím Asie (Číny) má autor článku pravdu. Koronavirus je ale jen dalším krokem ke globalizaci, to článek přehlíží. Krokem v procesu, který je řízen už celá dlouhá staletí a spěje ke svému završení. A vypadá to, že k nějaké vypečené fašistické světovládě.
   wc

   Vymazat
  2. 17:31
   Máte asi pravdu, někdo nás chce zahnat do budky, jako poslušného pejska, ale záleží opravdu jenom na nás, jestli ocas stáhneme a poslušně,za podrbání od pánečka, do té budky vlezeme.

   Vymazat
 5. Co si tady kdo namlouvá? Nechápeme snad jednoduchou rovnici, že být v popředí znamená vytvářet hodnoty jak duchovní, tak i materiální, čili duševní a vyrobené?
  Proč Britové (a dnes se je v bledě modrém snaží napodobovat Američané, ale se zbožím z Číny, není to fascinující?) ovládali tak velkou říši a jak ji využívali? Především proto, že potřebovali odbyt pro svoje, byť i na "export" méně kvalitních, ale svých výrobků. Jakmile začali postupně a zprvu velmi pomalu přestávat vyrábět, pak začali ztrácet svou sílu. A ještě více urychleně je to vidět na příkladu USA a Německa za posledních cca 40 let, které "odesílali" výrobu do co nejlevnějších destinací. I když Německo je zasaženo přece jen znatelně méně než USA. Jediné, co drželo "prapor" těchto zemí to bylo a je jedině vlastnictví akcií a nesporně lichvářský přeprodej levně vyrobeného zboží z Asie na jejich "obvyklých domácích trzích". Když třeba vyrobíte ponožky za jeden dolar (určité množství, ne jeden pár, ale víc, dejme tomu na váhu) a prodáte to za dvacet (20) dolarů, kam se jakoby přesouvá "zisk"? Pro tyto země je to výhodné, protože nic vyrábět nemusí, ale zisky z přeprodeje jsou gigantické a jdou přitom bezpracně do Hrubého národního příjmu ... Proto Reagan mluvil o společnosti služeb. Nebyl v tomhle směru až takový blbec, jak si mnoho lidí myslelo, jen ho prostě neposlouchali pořádně a hlavně nedokázali správně vyhodnotit toto "poselství".
  Takže, jenže jakmile se výrobce levných výrobků dostane do určité fáze, je to on kdo začíná mít převahu. Prostě přestane vyrábět ponožky a jak si je vyrobíte doma na ničem? A nemyslete si, je to docela složitá struktura, aby byla zavedena za pár týdnů či měsíců a navíc nemáte zkušené pracovníky. Že vám stačí 3D tiskárny? A kde myslíte, že se vyrábí klíčové prvky konstrukce? Správně. Jinde. Klap a vyrobte si je sami!
  Celý ten zblblý anglosaský zkorumpovaný kapitalistický liberální idiotský systém neumí dokonale nic jiného než ničit. Takže co čekáte, že se pak stane? Ano, vyrábět a tím pádem určovat budou nakonec v Asii. A protože politika v anglosaském podání je jen touha po penězích, budou oni tou politickou silou číslo jedna. To muselo být jasné zkušenému skutečnému ekonomovi a analytikovi již dostatečně dlouhou dobu. Jenže takovým se vždy smáli a vysmívali se jim.
  A teď si uvědomte, že naše hospodářství dokázalo vyrábět zboží a výrobky v obrovském spektru a tím pádem mělo obrovskou spoustu vynikajících řemeslníků, dělníků, pracovníků všech oborů. Jenže díky "listopadu" ti poslední odborníci začínají odcházet do důchodů a nahradit je nemá v podstatě kdo. Jede se v již v mnoha podnicích, co ještě vyrábějí, prakticky jen systémem hurá-bum bum prásk kladivem a nějak to dopadne. Kdo tedy bude mít ty minulé "zlaté ručičky"? Aby se to trochu na sebe "lepilo", bude se říkat "zlaté čínské ručičky".
  A my budeme mít spoustu ekonomicky a obchodně skvěle vyškolených skladníků a montážníků. A to ještě v tom lepším případě.
  Náprava stavu je zřejmá, jenže taková ta domácí rodinná "porada" o potomkovi stejně nebude upřednostňovat skutečně reálné možnosti trhu, výroby a technických služeb, ale dá přednost "kancelářským" školám.
  Zpohodlněli jsme, zfanfrněli, zpyšněli a jsme tak nadutí, že hrozí, že celá tahle "euroamer" civilizace i s námi vyletí jako balón na Měsíc a tam zdechne. A plným právem, pokud se neprobudíme z našeho konzumního "ráje", který je ve skutečnosti jen čistým peklem.

  Sláva slovanskému Bohu Práce a Odpovědnosti

  OdpovědětVymazat
 6. 17:41 bohužel máte pravdu.Před rokem 1989 vyráběla naše republika přes 3000 různých druhů zboží.V tom bylo skryto umění našich inženýrů a řemeslníků.A proto po roce 1989 muselo být učňovské školství zničeno a střední průmyslové školy a vysoké technické učení upozaděno.Naopak se rozrostla humanitní větev s absolutně nepotřebnými fakultami a nepotřebným zaměřením.Majitelé naší země nepotřebují vzdělané techniky-ti totiž jsou vedeni k přemýšlení.Naopak je třeba blbců z humanitních větví-ti jsou nastrkáváni do neziskovek a do státní správy a ochotně budou plnit příslušná zadání ...i proti svým spoluobčanům.

  OdpovědětVymazat
 7. Ono by to zase mohlo šlapat jako před podvodem v r. 89. Stačilo by postavit pořádné zpracovatelské masokombináty a státem řízené obchodní sítě. Kvalitní půdy na vypěstování vlastních potravin máme zatím také dost a krmivo pro nová stáda hovězího a vepřového by se také dalo vypěstovat. Jen by to chtělo přestat se klepat strachy před zloději z EU. Pkud EU nepochopí, že je na obtíž, je na řadě czexit. Záložák.

  OdpovědětVymazat
 8. Pojmenoval bych to virtuální ekonomikou ani ne globalizační ale spíš staronově neofeudálně kdo chce neoliberálně holých pr..lí vyxvajlantových reklamních krabic rádoby "matek korporátníků proti ekonomice produkční chtěně sdíraných dcer.

  OdpovědětVymazat
 9. Autor článku se v závěru hluboce plete. Věta že našimi aktivy jsou:Jsou to demokratické hodnoty a tvořivost, vzdělávací systémy a kultura, která inspiruje celý svět. Je bohapustý blábol. Jaké jsou naše demokratické hodnoty? Lhát, krást, podvádět, vraždit po celém světě? Tohle nám přátelé ze západu předvádějí od roku 1989. Žádné smlouvy neplatí, kdykoliv se dají zrušit, slovo politika a státníka nemá žádnou váhu, prostě jen sračky. Peněžní systém neni postavený na skutečných hodnotách a majetku, ale na virtuálním vylhaném tvrzení jak jsou čí měny cenné. Dokonce už ani na těch papírcích neni věta, že jsou podloženy aktivy státních bank. Vzdělávací systémy celého západu produkují polovzdělané manipulovatelné blbce jako Greta. V žádném případě špičkové odborníky nebo fachmany. Proto u nás maká tolik ukroušů a dalších zahraničních sil. Proto stavíme celé desetiletí to co jinde mají za rok. To co se v posledních desetiletích produkuje pod pojmem kultůra je brak, ohavnost, kýč, teatrálnost, škvár a laciná šaškárna ve všech oborech kultůry a to i architektůře kde jak se ukazuje se staví jen naprosto neefektivní jednorázové objekty. Postavit za krále Karla IV. most, který nevydrží ani 30 let, tak byl takový stavitel kratší o hlavu. Čím jako může ještě dnes západ inspirovat svět? Bláboly o migrantech, lidských právech a fantasmagoriemi o humannosti raně středověkých cizích náboženství a pochybných genderových teoriích s prosazováním protipřírodních úchyláků? Západ naprosto zničil Afriku i latinskou Ameriku a dnes, když obyvatelstvo Afriky odnaučil prakticky pracovat se cudně tváří a kecá bláboly o jejich právech na standard v Evropě za peníze Evropanů. V čem asi tak je příklad západu? Leda jak si zkurvit hospodářství, přírodu, sociální systém a ekonomiku, jak být prolhaným, hamiždným, sebestředným nábobem žijícím na dluh. Celý, ale celý západ je jen ukázkou úpadku a sbírkou obyčejných bankrotářů. Tak to prostě je a Asijské včeličky nebudou věčně na tu lůzu levně pracovat. Oni už Evropu ba ani USA vlastně k ničemu nepotřebují. Mají dost veliký trh v Asii i Africe a latinské Americe. Dnes je jim západ pouze na obtíž a respektují jej pouze z důvodu jeho dočasné vojenské moci a potřeby zachovat mír. Myslím, že nejen Číně, Japonsku, Korei, Filipínám, Větnamu, Indonesii a dalším je jasné, že splacení dluhů z USA a EU nikdy neuvidí. Proto se Putin zbavil těch fantastických US dluhopisů, které kolonie Česko a Ukrajina vyměnilo za své zlaté rezervy. Nelžeme si do kapsy a nazývejme věci pravým jménem. Pokud se západu zase nepodaří pod falešnou vlajkou válkou vyžrat další zem končí.

  OdpovědětVymazat
 10. Zdokonalili jsme jednorázové použití a "po použití zahodit". Od talíře, přes manželství po politickou orientaci.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.