Reklama

neděle 12. dubna 2020

Na rozdíl od vrahů a lupičů se dva čeští političtí vězni v Turecku na amnestii z cel nedostanou

Markéta Všelichová
ošetřovatelka v táboře pro Jezídy
Ivan David
12. 4. 2020 Facebook autora
7. dubna „oslavila“ v tureckém vězení 28. narozeniny česká státní občanka Markéta Všelichová. Ve věznici v Izmiru je nespravedlivě vězněna již čtvrtým rokem. Ve fraškovém procesu byla odsouzena k 7 letům vězení za podporu terorismu. Trest dostala za to, že se v iráckém Kurdistánu vyfotila s kurdskými Pešmergy, což jsou kurdští bojovníci, kteří v pozemních bojích s leteckou podporou spojenců porazili Islámský stát (ISIL). Všelichová v Kurdistánu působila jako ošetřovatelka v táboře pro Jezídy, kteří museli ze svých domovů na hranici Sýrie a Iráku uprchnout před genocidou prováděnou skutečnými teroristy z ISIL.


Džihádisty z ISIL zbraněmi, municí i vybavením po celou celou dobu války podporovalo Turecko. Členové rodiny tureckého prezidenta Recepa Erdogana byli opakovaně usvědčení z obchodování s ropou, kterou v Sýrii ukradli teroristé i ISIL. Přes Turecko se řadě válečných zločinců z ISIL podařilo uprchnout před trestem za spáchané zločiny. S tureckými pasy se dostali pohodlně do EU.

V Turecku se v posledních týdnech uskutečnila řada vězeňských vzpour. Členům mafiánských gangů se v přeplněných celách nechtělo čekat, až si je najde COVID-19. Pod tlakem násilností ve věznicích turecký parlament projednal zvláštní zákon o částečné amnestii. Na svobodu se podle něj nyní dostává většina z 230 tisíc vrahů, násilníků, lupičů a zlodějů. Kam je režim pošle je otázka. Jisté však je, že za mřížemi zůstávají všichni političtí vězni. Tedy ti, kteří byli odsouzeni za podporu terorismu. Včetně Markéty Všelichové a Miroslava Farkaše. Druhý český politický vězeň v Turecku byl zatčen při cestě ke kurdským jednotkám YPG, které proti ISIL úspěšně bojovaly v severní Sýrii. Dostal stejný trest 7 let vězení.

V Turecku jsou až k patnáctiletým trestům vězení odsuzováni jako teroristé příslušníci politické opozice – zejména Kurdové, ale i prostí demonstranti. Za terorismus nyní do věznic Erdoganův režim zavírá i lékaře a další, kteří zveřejnili jiné než oficiální optimisté údaje o tom, jak režim skvěle zvládá pandemii koronaviru. V tureckých věznicích je nyní asi 50 tisíc politických vězňů. Jich se amnestie netýká.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR bohužel pro naše politické vězně v zemi „váženého spojence“ v NATO nedělá prakticky nic. Schvalování zákona o částečné amnestii byla příležitost, kdy mohl ministr Tomáš Petříček (ČSSD) legitimně požadovat propuštění našich spoluobčanů. Když už tak rád intervenuje v Číně za tamní politické vězně, mohl si aspoň jednou vzpomenout na české politické vězně v Turecku.

33 komentářů :

 1. MZV už malo dávno vyvýjať tlak na Turecko a keby to nešlo tak prostredníctvom EU. To je ďalší prípad, čo poukazuje na zbytočnosť EU.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud by v Turecku zadrželi Francinu, Taliánku, nebo nedejbože skopčačku, EU by vyvíjela horečné úsilí, jak ji dostat zpět. V mainstreamu by se objevila přehršel článků o jejím utrpení, za něž by se nemusela stydět ani "zpravodajská" škola z poloviny 19. století. Jenže tady jde o nějakou Češku a tak - kdo by se namáhal, že...

   Vymazat
  2. Petříček už dlouho není českým ministrem zahraničí. Zastupuje jen sebe, několik lidí z vedení ČSSD, opoziční strany, USA a EU. V podstatě kohokoliv, jen ne občany České republiky. A přitom by pro ně mohl udělat tolik věcí!!! Je na voličích, aby posoudili, zda potřebují takové politiky.

   Vymazat
 2. Opět lžete. Za propuštění Farkaše a Všelichové horoval dokonce sám Babiš u samotného Erdogana, při návštěvě Turecka v listopadu 2019. Nevyjednal ovšem nic mimo přeložení Farkase do mírnější věznice.

  OdpovědětVymazat
 3. YPG jsou přece klasifikovány OSN jako teroristická organizace. Akce proti YPG jsou sice vítané, ale zabíjení policajtů a politických odpůrců ne. To platí všude na světě.

  OdpovědětVymazat
 4. Zbytečné je i MZV!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Váha" každého MZV je přímo úměrná ekonomické a vojenské moci, kterou zašťiťují.
   Takže impresário Cirkusu Humberto má skoro stejnou jako Pocheho Petříček... sice je to tristní, ale je čas podívat se pravdě do očí.

   Vymazat
 5. Tak to je podpora teroristů turkem to byly jejich a usa jednotky a naši pro Čechy nedělají nic.

  OdpovědětVymazat
 6. Starají se výhradně o drogové dealery, případně o vrahy, ale podobné případy MZV nezajímají. Možná kdyby seděla v Rusku, tak by sebou hodili.

  OdpovědětVymazat
 7. Zaplatili za svou naivitu a hloupost. Cokoliv podnikám, musím při tom (a hlavně předtím) používat mozek.

  OdpovědětVymazat
 8. Co tam lezla?Dobře ji tak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Konečně rozmumnej názor! Měla sedět v hezkých šatech doma na řiti, nemusela by teď sedět v těch blblejch moslimskejch hadrech v tureckém vězení.

   Vymazat
 9. https://www.protiproud.cz/politika/5034-boj-o-lex-soros-podari-se-poslancum-useknout-chapadla-neziskove-oblude-nebezpecny-aspen-institute-panek-hamacek-albrightova-pithart-pehe-i-bakala-vsichni-se-budou-zuby-nehty-branit-hraje-se-o-hodne-vzory-jsou.htm

  Budou to mít ale velmi těžké, neboť mezi členy tohoto neziskového bratrstva patří i místopředseda vlády Jan Hamáček, který byl ještě před dvěma lety spolu s předsedou poslaneckého klubu STAN Janem Farským a s europoslanci Ditou Charanzovou (ANO) a Janem Zahradilem (ODS) členem správní rady Aspen Institute. Tedy v době kdy byl členem dozorčí rady Zdeněk Bakala, který spolu s českou televizí spolufinancuje provoz Pražské kavárny včetně knihovny Václava Havla, jejíž ředitel Michael Žantovský, je na stránkách Aspenu uveden spolu s Madeleine Albrightovou jako Honorary Functios. Nepočítaje spolupracovníky uvedené na stránkách Aspen institutu jako je Vladimír Špidla, Vladimír Dlouhý, Petr Pithart, Ivan Gabal, Lenka Bradáčová, Martin Bursík, Jiří Pehe, generál Petr Pavel a desítky dalších, tvořících tvrdé jádro Pražské kavárny. A zde se kruh uzavírá.

  Některé z nich byly pak ze země vyhoštěny, jako například Pánkův Člověk v tísni, který je prodlouženou rukou amerických tajných služeb.

  O tom, zda se podaří tento nesmírně potřebný návrh zákona prosadit, rozhodne postoj Babišova ANO, neboť bez poslanců jeho hnutí se to nepodaří. Sociální demokracie, ODS, lidovci, Starostové, TOPka ani Piráti tento důležitý nástroj pro obnovu země samozřejmě nepodpoří. Vzhledem k tomu, že i mezi poslanci ANO je řada spolupracovníků těchto "cizích agentú", bude záležet na každém hlasu.

  OdpovědětVymazat
 10. NO čekat o Petříčka něco pozitivního je naprosto bláhové. Celá ta skvadra rádoby socialistů která nám byla vnucena Babišem by už konečně mněla být v rámci promoření poslána na studijní cestu jedním směrem např. do Španělska.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 11. Kdo chce kam, pomozme mu tam. Pak už není záležitostí pomocníků ho odtamtud dostávat. Má co chtěl...

  OdpovědětVymazat
 12. Naprosto souhlasím s 11:37. Dobře jí tak ! Nemá smysl se starat o její osud. To je právě ta bestiální zvrácenost, které přinejmenším částečně podléhá i MUDr. David. V malé ČR jsou mraky lidí, kteří potřebují pomoci. Bezdomovci počínaje a konče starými osamělými lidmi. Máme tady mraky problémů, které je potřeba řešit. Ta holka mohla zde u nás do roztrhání těla pomáhat v mnoha oblastech. Ale to ona ne. Táhne si na druhý konec světa do naprosto odlišné kultury, do odlišného světa a tam se snaží jakoby pomáhat úplně cizím lidem. A o tom to je. Ta bestialita. Na vlastní se kašle, ale pro cizí se rozdá. A tuhle zvrácenost nám do hlav hustí posledních třicet let. To je ten kosmopolitismus, to je to světoobčanství podle Havla. Ve své podstatě je to nacismus naruby. V lepším případě lhostejnost v horším případě nenávist k vlastním a láska k cizím. Úplně postavené na hlavu a podle toho to ve světě tak vypadá. Že se nestydíte se jí zastávat. Fuj ! At tam klidně shnije v tom lágru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mimořádně odporný komentář.

   Vymazat
  2. Vás 11:37, 12:26, 13:04 je obtížné jakkoli nazvat bez použití těch nejtěžších vulgarismů. Prezentujete se jako bezohlední, namyšlení sobci, zdobení hlubokou neznalostí čehokoli, natož okolností věci, ke která se velkohubě vyjadřujete. Jste odporní. JiH

   Vymazat
  3. 15.55 Oni se vyjádřili řekli svůj názor k danému tématu. Vám se nelíbí, mne taky ne ale o co jste lepší vy? Jen urážíte a jste stejně sprostý jako diskutující, jen trochu jinak. Pro mne jsou daleko hnusnější názory Novotného, Kalouska, Holubové...Osobně na ně nereaguju, protože mi za to nestojí, obrázek si o nich udělá každý sám a třeba i kladný. Co s tím udělám? Věřím, že takový Člověk v tísni mimořádně pomáhá v zahraničí a za našich 260 melounů, které od nás, od státu ročně dostává. Díky těmto penězům je moje svědomí naprosto čisté, protože i já např.na chudáky v Moldavsku takytímto přispívám a jsem na to hrdý! Přenechme pomoc v zahraničí těmto skvělým organizacím a ne jednotlivcům. P.S. nechápu Rusy a další země, které Člověka v tísní ze svých zemí vyhnaly. Vždyť nedělají nic jiného než , že šíří mezi lidmi v zahraničí lásku a pravdu a jistě tam pomáhají v boji s koronavirem. Ano za našimi hranicemi je daleko více lidí, než u nás v tísni, kteří naší pomoc potřebují! No já jdu za chvíli roznášet po vesnici obědy důchodcům. Někdo to tady taky dělat musí.

   Vymazat
  4. Anonyme 9:07 - on neuráží ale hodnotí! To je velký rozdíl. "...bezohlední, namyšlení sobci, zdobení hlubokou neznalostí čehokoli, natož okolností věci, ke která se velkohubě vyjadřujete" -to je jasné hodnocení. Kdyby napsal, že to jsou svině a hovada, to by byla urážka.

   Vymazat
  5. Když ta děvucha chce v zahraničí pomáhat, proč nevstoupí např. do Člověka v plísni? A ještě si tam přijde na pěkné prachy! A navíc nebude mít problémy(zatím), že ji v některé zemi zavřou, jen vykáží a to je lepší než sedět někde v lochu.

   Vymazat
  6. 9.15 On 9.07 taky hodnotí navíc pravdivě informuje a myslím že té Marjánce s černým Ježíškem dobře radí. Navíc píše, že uvedené příspěvky se mu též nelíbí. V čem je ta velkohubost? Věřte, že já k tý dívce nechovám, žádnou zášť ale z kriminálu jí tahat nebudu. Ani nevím jak. Já mám dnes a tu úplně jiné starosti...ty ne? Tak to ti přeju.

   Vymazat
 13. Ale až si ten kriminál odsedí!!
  No, to bude kariéra !
  Pražská kavárna jí prohlásí za svou světici,
  člověk v plísni z ní udělá svou sedmnáctou výkonnou ředitelkou pro turecké kriminály, založí si svou vlastní neziskovku, a nechá se skupinově vyfotgrafovat s Tončou a Hančou!

  OdpovědětVymazat
 14. 13.34 Krásný názor. Podle mě jsou ti dva stateční lidé. Je přece jedno, kde se proti zlu bojuje. Proti fašistům ze začátku taky nikdo nebojoval, protože se ho to netýkalo a jak to dopadlo.
  U nás rozhodně není vše v pořádku, ale nikdo není zcela bez pomoci, jenom by se ta pomoc měla dostat k těm potřebným a ne ke všem možným vyžírkům, kteří si na svoji režii seberou podstatnou část příspěvku. Marie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně že vy jste k aktivitám sudetoněmeckému Landsmanšaftu tak strašně přecitlivělí. Přitom vám žádní separatisté nehrozí ani protistátní činností, ani útoky ilegálními ozbrojenými skupinami na regulérní ozbrojené složky státu. S fašistama to bylo tak, že jejich řešení krize považovaly v té době za nejlepší, tak jak později komunisty a po nich demokraty. Že má sice nedostatky, ale je to "nejlepší systém který lidé dokázali doteď vymyslet". Není třeba chodit daleko, ještě v roce 1971 se s Pinochetovým demokratickým režime v Chile udržovaly velmi hezké vřelé vztahy:-). Kupř. Kaddáfiho režim Lybijské džamahírije je již minulostí, taky Saddámův, a pod Asadem se právě teď vážně rozkolébala jeho presidentská židle. A to díky kurdům taky.

   Vymazat
 15. 16:35, kde je jaké 13:34?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Správné je 13.04. Psáno v rychlosti a bohužel bez brýlí. Marie

   Vymazat
 16. Já nechápu proč tam lezou. Pokud tam hledají vzrůšo tak ho maj. Do míst kde se to mydlí normální lidi nelezou.

  OdpovědětVymazat
 17. CR nema Turecku co nabidnout a vyhrozovat si Erdogan nenecha ani od velkych hracu. Ti dva ocividne situaci spatne vyhodnotili a budou radi, kdyz je pusti driv.

  OdpovědětVymazat
 18. pane Davide, vy manipulujte s informacemi, pokud si pamatuji, šli ti dva tam bojovat, alespoň tak se to tenkrát říkalo, kdo vám za takovouto manipulaci platí? CIA?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale, ale, kdes to vzal? Ti dva tam odjeli bez komentářů a bez pozornosti médií.

   Oba pracovali v humanitárních zařízeních Kurdů.

   Udělali ale blbost, že každý z nich se nechal vyfotit ve středu pešmerků se samopalem, a to stačí tureckým kurvám, aby je vsadily do báně na dobu, na kterou se u nás zavírá za vraždu. Jsou to naši občané a žádný stát na světě nenechá své nevinné občany hnít v tureckých sklepeních. Jen Babišovo a Petříčkovo Česko na své občany kálí!!!

   Vymazat
  2. 23:14
   rozdíly mezi pašmerkama, kurdama a zhovadilajma teroristama islámských band jsou naproso rozdílné.
   Ale je tak nějak zarážející, že jsem četl na našich "objektivních zprávodajských mediech", že ten pán cestoval na pomoc proti Asodovi. No časy a některé zprávy jsou jako mezinárodní vztahy. Jednou milujeme toho a podruhé toho. A to nejde o lidi ale o ty co jim toto vnucují medialní masáží.
   Václav

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.