Reklama

úterý 7. dubna 2020

Otevřený dopis prezidenta ČLK Milana Kubka předsedovi Ústředního krizového štábu Janu Hamáčkovi

Česká lékařská komora
7. 4. 2020
„Přirozené promoření populace“ virem Covid-19 je nebezpečná iluze a hazard s životy desítek tisíc nevinných lidí


Vážený pane ministře,

obracím se na Vás jako na předsedu Ústředního krizového štábu formou otevřeného dopisu s naléhavou výzvou, abyste nedopustil překotné rozvolňování opatření, jejichž účelem je bránit šíření infekce Covid-19.Dovoluji si připomenout, že naše chronicky podfinancované a personálně zdevastované zdravotnictví není schopno zvládat tisíce pacientů v závažném zdravotním stavu. Zároveň upozorňuji, že ujišťování ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že zdravotníci jsou údajně dostatečně vybavení potřebnými osobními ochrannými prostředky, se nezakládá na pravdě. Zdravotníci dostatek potřebných účinných ochranných prostředků stále nemají a řada z nich stále pracuje v naprosto nevyhovujících podmínkách. Důsledkem toho je prudce rostoucí počet nakažených v jejich řadách.

Díky rychle zavedeným opatřením omezujícím mezilidský kontakt, která Česká lékařská komora podporovala a podporuje, se nám s notnou dávkou štěstí zatím daří rychlost šíření epidemie a tím i nárůst těžce nemocných pacientů jakž takž regulovat. Jde však o velmi křehkou rovnováhu, pro jejíž udržení je důležité disciplinovanost, vzájemná ohleduplnost a slušnost nás všech.

Pokud je mi známo, tak ve světě neexistuje žádný příklad země, která by zvládla „přirozené promoření populace“ bez obrovských ztrát na lidských životech. Právě naopak. Příklady explozivního nárůstu nemocných a mrtvých v Itálii a ve Španělsku, tedy v zemích, na které epidemie udeřila takřka bez varování, jsou dostatečným mementem. Poučením však může být také kritická situace v USA, kde administrativa zareagovala pozdě, nebo ve Velké Británii, jejíž vláda závažnost infekce z počátku bagatelizovala a nyní se ukazuje, že na razantní opatření prakticky již pozdě. Rovněž Švédsko, známé svým liberálním přístupem, začíná potřebná opatření zavádět.

Pokud někteří členové Ústředního krizového štábu, například pan profesor MUDr. Prymula, disponují jinými informacemi o způsobu šíření viru, míře nakažlivosti a závažnosti infekce včetně její smrtnosti dle věkových kategorií a přidružených onemocnění, než těmi, které jsou veřejně dostupné, pak je jejich morální povinností tyto informace zveřejnit. Pokud však neexistují důkazy o tom, že infekce Covid-19 je řádově méně nebezpečná, než co vyplývá z veřejně dostupných dat, pak úvahy o „přirozeném promoření populace“ nemají opodstatnění. Populace se totiž „promořuje“, avšak díky naší společné snaze naštěstí zatím zvládnutelným tempem.

Z odborného hlediska by bylo možné uvažovat o rozvolnění protiepidemických opatření pouze za předpokladu, pokud by se prokázalo, že významná část populace v České republice má proti infekci Covid-19 protilátky a že ji tedy ve skutečnosti již prodělala. Splnění tohoto předpokladu však zatím nic nenasvědčuje a průběh epidemie v zemích jako je Itálie nebo Španělsko svědčí naopak proti takové spekulaci.

Vážený pane ministře, jakýmkoliv změnám v protiepidemických opatření musí předcházet především odborná diskuse a účelnost případných změn musí být podložena důkazy. V opačném případě by se jednalo o nezodpovědný hazard. Je třeba si totiž uvědomit, že špatné rozhodnutí způsobí explozivní nárůst počtu nemocných a bude nevratné. Ekonomické aspekty krize jsou jistě důležité, ale zdraví a životy mají cenu vyšší. Chybné rozhodnutí, které by bylo nevratné, by totiž znamenalo prakticky rozsudek smrti pro desítky tisíc našich spoluobčanů a pro stovky zdravotníků, kteří se snaží ze všech sil pomáhat nemocným.

Věřím, že společně to zvládneme, a právě proto Vás prosím, abyste se vyvarovali zbrklých a odborně nepodložených rozhodnutí. Jde o životy nás všech a o životy lidí, které máme rádi.

V Praze 6. 4. 2020
S pozdravem
MUDr. Milan Kubekprezident ČLK

39 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Na venkově se žije jinak než ve velkých městech, jako je Praha. Lidi do zaměstnání většinou dojíždí na větší vzdálenosti. Přerušení zaměstnání zabránilo přenosu viru do rodin jejich rodičů. Bydlím v domku se zahradou. Dcera místo vycházek po sídlišti vodí k nám naše vnoučata, aby se proběhly po zahradě. Jestli nějaký hazardér to sídliště promoří, pozabíjí staré lidi nejen na tom sídlišti, ale také u nás.

   Povyk pravicové opozice je podle mne vražedný. Představme si je jako smrtky s kosou. Dnes se střídali u řečnického pultu v parlamentu. Babiš měl za ně umístit siluetu smrtky s kosou.

   Smazat
  2. Už dávno se občané chtěji zbavit ČSSD,

   která se nejprve nikdy nedistancovala od zrůdné ideologie neomarxismu a ted svými vadnými všude deklarovanými rozhodnutimi, chce pobit svoje voliče?!.
   To chcete tomu "al hamajdovi" za to tleskat a znovu volit jeho stranu ČSSD,která už dávno do toho Parlamentu nepatři?!

   Smazat
 2. pánové co rozhodují na sebe vzali podobu boha a doktora Mengeleho a mají zřejmě zadání které je dobře ohodnoceno za západními hranicemi získají tím ovšem posun směrem k šibenici pro výstrahu na václaváku !!!!

  OdpovědětSmazat
 3. Zcela evidentně je tady skupina lidí, kterým absolutně nejde o záchranu civilizace, ale o osobní mamon. Stačí se podívat, kdo se horentně zasazuje o nějaké promořování, všichni to jsou nenažraní zasraní pracháči. Po mně potopa, jen proboha neschudnout.

  OdpovědětSmazat
 4. Oni za to nemůžou. Je to jak se Skrypalem. Přišel rozkaz od druhé strany Atlantiku. Bude se promořovat, bez toho nebude možné vyrábět zbraně a amerika nebude na prvním místě. Že budou lidi umírat po desetitisících. Pro bohaté je člověk bezcenný, nemaká li v jeho továrně. A tak naši vůdci začali měnit názor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím, co je to popadlo, vždyť úspěch Británie je varující. A naše české roušky zatím vítězně táhnou Evropou. Změna u kormidla naruší křehkou jednotu národa a nedá se to ani "vykomunikovat", je to jen blbost.

   Smazat
 5. Je třeba si uvědomit, že starý svět je nenávratně pryč. Těch 99% populace, kteří nápor čínské chřipky přežijí, se musí přizpůsobit. Je vhodné tuto dobu využít na přípravu, např. naučit se nějakou dovednost, další jazyk a podobně. Já se třeba učím pátý cizí jazyk. Hlavu vzhůru, není konec světa! :o)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dokážete v cizím jazyku napsat knihu? Jestliže to nedokážete, jsou vám všechny cizí jazyky k ničemu. Zaměstnají vás ve Vídni jako uklízeče veřejných záchodů jako se to stalo jistému Faganovi z OM.

   Smazat
  2. At zije Trump a jeho hlavni poradci ,viva, sesty jazyk nutny k preziti

   Smazat
  3. 3:19 Máte na mysli mandarínštinu ?

   Smazat
 6. Pan Kubek, známý autor poplašných zpráv a advokát lékařů, jistě dobře ví, kdy promluvit. Je za to jistě i dobře finančně odměňován.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přestaň dřistat podpindostniku padajiciho režimu

   A DIVEJ SE

   https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

   Smazat
  2. Jistě, hysterii je třeba trvale živit. Aby lid neměl roupy a moc nepřemýšlel. Metoda vyvolávání strachu z neznámého.

   Smazat
 7. Včera okolo 6.4 okolo 22 hod.

  ZEMŘELA TEREZKA SPENCEROVÁ

  OdpovědětSmazat
 8. Jelikož mám již dávno STZK z ruštiny na tenkrát nezprofanovaném ČVUT, tak o jazyk, ani o sebe, nemám strach 23:06...

  OdpovědětSmazat
 9. Tezko rict, co si o tom myslet. Na Slovensku maji infikovanych minimum, ale ekonomicky trpi stejne. Pokud se statum okolo podari tim nejak projit, tak bude Slovensko delat co? Bez imunni populace to bude skanzen uprostred Evropy, ktery nebude moct otevrit hranice az do objeveni vakciny. To muze trvat 12-18 mesicu, ale i nekolik let. Jsou nemoci, na ktere vakcina neexistuje dodnes. A ted babo rad.
  Bez fungujici ekonomiky bude kvest nezamestnanost, exekuce, sebevrazdy, bezdomovectvi, alkoholismus a kriminalita. Z ceho pak budeme platit duchody?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Počet infikovaných taky zaleží na počtu otestovaných.

   Smazat
 10. Uvolnit ci neuvolnit, to je ta otazka.
  Ale pouze politicka.
  K prirozenemu ‘promorovani’ stejne dochazi, mozna trochu pomaleji.

  OdpovědětSmazat
 11. 23:22 nacházíte v tom, co MUDr. Kubek tvrdí nějak patrnou věcnou nebo logickou chybu? Pokud ne, kde berete tu drzost, že podsouváte?

  OdpovědětSmazat
 12. Vemte se za ruce všichni kdo souhlasíte s promořováním a nabídněte se jako pokusní králíci,nabídněte své životy.To je u mě hrdinství a ne plané tlachání a kritika vlády co by dělat. O práci se ovsč nebojte u výrobních linek místa budou!

  OdpovědětSmazat
 13. Smiřte se s tím, že jste byli oblafnuti jako vždycky. Ten STRAŠLIVÝ STRAŠÁK zabíjel koho? Tutéž část populace, která umírala v minulých letech na tytéž nemoci, když se k nim připojil jeden z druhů chřipky. Jenom se tomu nedělalo tak obrovité píárko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 6:12 ti Číňané tomu udělali píárko sobě pro radost natolik, že téměř zastavili všechen pohyb v regionu o početnosti srovnatelném s ČR. A to ještě neskončili a samozřejmě, je jim jedno, kolik to divadélko vůbec stálo. A vy, vy jim, ani dalším, na to neskočíte, chytrolíne.

   Smazat
 14. Prymulu jsem měl dosud za odborníka. Co mu ale vylezlo nyní z huby považuji za zvěrstvo, protože dobře vidím, co se děje v Itálii, Španělsku, USA.
  Myšlenku má možná logicky opodstatněnou, ale být zdravotnímem v ČR, tak mu normálně dám přes držku.
  Přál bych mu, aby v masce makal 24 hodin denně mezi nakaženými...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jistě - jen straš 8.13 taky Itálií a Španělskem, jako ty mediální kurvy na novinkách. Každej den umrlci - rakve - odpornej bulvár! Teď najednou o Itálii a Španělsku ani kvík. A diskutující zamilovaní do roušek a umrlčího života doma - to je lahoda -co? Podařilo se rozpoutat paniku, to byl zase projektíček úspěšnej -co? Ti s hadrem na hubě budou zabíjet ty bez hadru - a vymalováno -ne? A ti, kteří Prymulu vynášeli do nebes a řvali na diskuzích Prymula na hrááád, teď mu sprostě nadávají, protože jeho zkušenosti už nelahodí s jejich scénářem hrůz! Všechno o čem blábolíte, v š e c h no! Je jen z novinek - jinak byste věděli lautr fraj PRD! A o tom to je.

   Smazat
  2. Já se sice trochu bojím, možná víc o rodinu, ale sprosťákem nebudu. Přát druhým nákazu je ošklivé, věřící tomu říkají hřích.

   Smazat
 15. Imunita po tzv. promoření je zřejmě jen zbožnou ilizí a zoufalým přáním těch, kteří tuší, že ekonomika dostane těžce na prdel a pak by mohli dostat na prdel i "elity". Je to ukázka zoufalé naděje, protože se ukazuje, že Evropa i USA jsou vlastně bez vybavení i bez schopnosti pandemii skutečně dlouhodobě účinně vzdorovat. Navíc se ukazuje, že jejich společnosti řídí minimálně nekompetentní lidé. EU rada a vedení je přímo názornou ukázkou neschopnosti, hlouposti a arogance.
  1) pokud je koronavirus umělého nebo upraveného původu, jedno kdo jej vytvořil a komu utekl, pak s ním příroda vůbec nepočítala a tzv. 4% imunologická odlišnost zajišťující přežití druhů vůči tomu neni nastavená.
  2) Kde se bere jistota, že vůbec nějaká dlouhodobá imunita vůči koronaviru vzniká? Na to je příliš krátká doba k vyhodnocení uzdravených. Informace o tom nemá dostatečně ani Asie.
  3) Jestliže vzniká jen krátkodobá imunita, jako u chřipky a jiných virových onemocnění, pak ani ti co to prodělali nejsou zachránění, protože podruhé, potřetí nákaze již mohou být jejich organy plíce, srdce, ledviny v tak zbědovaném stavu, že pravděpodobně jako oslabení jedinci podlehnou.
  Vyhlídky tak jako tak nejsou dobré, takže představa, že se jaksi očistíme, posílíme a zbavíme jen důchodců a slabých jedinců, což zachrání prošustrované důchodové a sociální systémy je tedy naprosto lichá. Navíc z lidského hlediska je takový pohled vyloženě nehumánní, necivilizovaný a vrací nás daleko před prvobytně pospolnou společnost. Úroveň společnosti ukazuje, jak je schopna se postarat o své nejzranitelnější. Navíc ztrátou pamětníků dob minulých a jejich znalostí ztrácíme i velikou část znalostí a paměti lidstva. V minulých dobách byli staří ctěni pro vědomosti a zkušenosti a děti byli pokračovateli rodů, proto je každá civilizovaná společnost chránila. Jedinou skutečnou nadějí na tento průšvih je najít účinná antivirotika na léčbu a vakcínu.

  OdpovědětSmazat
 16. Nejsem odborník, ale řízení a způsbo zajišťování zdravotních prostředků, testů a vyšetření byl a je dle mého názoru naprosto diletanský. Např. To že se zavřeli některé závody, které klidně mohli zajisti výrobu kavalitní omyvatelných roušek - vícekrát pouzitelných pro pojištěnce ZP za výrobní cenu a nemusel se uskutenovat nákup ze zahraničí v miionových hodnotách je naprosté selhání vlády které ústy premiera sliboval dodání rozšek zdarma do schránky (zase jedna ze lží Babiše.) Po měsíci (zhruba) se dala koupit rouška v lékarnách cena cca28,--Kč. Díky za to, že vycházela levněji než krabička cigaret. Ale pořád je to ccca 560 Kč za měsíc. Přitom je to napostý hazard s lidským zdravím. Při představě, jak přije občan domů a dle TV reklamy dobře zaplacené sejme roušku a hodí ji do odpadkového koše ...no ani idiot by to nevymysle lépe.
  Když tak uvážím jak si máme drhnou ruce po každém příchodu ze záchodu a pravděpodobně hned po utření do ručníku ručník hodit do koše na praní, to znamená každý den cca min umyvadlo spotřeba (navýšená) 15litrů, pračka - voda a elektřina nevím. Ale vím, že na tom Veolia docela dobře vydělá.
  Takže zdravím všechny ty rádoby odborníky a posílám je do..
  Václav
  Ps ještě nikdo nezřídil před vchodem bebaktrizaci ošacení. Takže je to všechno na velké h....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Václave 9:07, vy nejste schopen jednat promyšleně natolik, abyste za současného poznání o šíření daného viru jednal tak, že jeho šíření svým počínáním nepodpoříte a sebe budete existujícími prostředky co nejlépe chránit? To v souladu se státem stanovenými pravidly? Vám nedošlo, že i tak se virus šířit bude, ale jde o to, aby situace byla společensky, na dosažené kulturní úrovni, plně zvládnutelná? Proberte se.

   Smazat
 17. To je šílený nápad pustit to mezi lidi to by určitá procenta lidí zemřelo. V TV prima ukazovali opozici jak kope za korporace a podnikatele. Teď by rozházeli prachy a až bude krize tak už nebudou.

  OdpovědětSmazat
 18. „Pro TOP 09 jsou občané spodina.“ Ovčáček útočí na stranu Pekarové a Kalouska kvůli neochotě prodloužit nouzový stav:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020040711770113-pro-top-09-jsou-obcane-spodina-ovcacek-utoci-na-stranu-pekarove-a-kalouska-kvuli-neochote/

  OdpovědětSmazat
 19. Milan Kubek má pravdu! Já ho nemám moc rád, ale tady s ním jednoznačně souhlasím. Pokud dnes hodíme přes palubu občany 70+, koho oželíme zítra? A koho pozítřku? Nějak mi to připomíná tu teorií "zlaté miliardy"...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Von Boris taky promořoval, až se sám málem umořil.

   Smazat
 20. Ad Dopis
  Já to nevidím tak jednoduché za :
  1. pan profesor Prymula je určitě odborník
  2. není lobista ve vleku ekonomické udržitelnosti produkce a služeb
  3. není ve vleku politických stran
  _________________
  Co tedy změnilo, tak radikálně jeho názor ? Nevím, ale i když jsem nepolíben epidemiologii, tak tuším, že jsou v ní oblasti, kde platí hic sund leone. Jen tak pro úvahu, co kdyby se vir šířil nejen kapénkově, či dotykem, ale jen vzduchem (aerobně na neurčitou vzdálenost). Jak si poradit v neznámých situacích, nevím. Stejně nebudu odsuzovat pana profesora, když neznám příčinu, ani souvislosti. Možnà by i zveřejnění bylo kontraproduktivní a vedlo jen k chaosu. Proto dál důvěřují jeho doporučením a jeho zodpovědnosti.

  OdpovědětSmazat
 21. Dr. Anthony Fauci pokračuje v Obamově misi ochromit Ameriku a proměnit ji v stát očkovací policie. Úterý 7. dubna 2020.
  https://beforeitsnews.com/eu/2020/04/dr-anthony-fauci-is-continuing-obamas-mission-to-cripple-america-and-turn-it-into-a-vaccine-police-state-2655584.html
  Dr. Fauci má komunistické myšlení. Je to lhář a tyran a jeho konečným cílem je vidět, jak koronavírus způsobuje v Americe maximální bolest, utrpení a smrt, aby mohl vytvořit „očkovací převrat“ a vykreslit se jako zachránce národa. Je smutné, že prezident Trump hrál přímo do rukou Fauciho tím, že popřel závažnost viru příliš dlouho, což mu umožnilo replikovat se do bodu, kdy by letos mohlo zemřít více než sto tisíc Američanů
  Nyní existuje tvrdá bitva mezi globalisty v osobě Gatese a Clintona na jedné straně a Putinem, Trumpem a Xi Jinpingem na straně druhé. Clintonité v roce 2011 plánovali zahájit jadernou válku. Mír všem!

  OdpovědětSmazat
 22. Výraz "promoření" je dost nešťastný. Je prostě fakt, že se s koronavirem budeme muset naučit žít - jako s chřipkou.

  OdpovědětSmazat
 23. https://www.arfa.cz/david-icke-zakazany-rozhovor-covid-19-humanita-na-kolenou-nazor-si-udelejte-sami-pro-vsechny-kteri-stale-jeste-veri-ze-je-to-vsechno-jen-nahoda/#.Xo3lqOoza70

  OdpovědětSmazat
 24. Pro "odborníka" 13:37: Netvrdím, že tu virus není. A jeho účinek je zcela jistě velmi nepříjemný, pokud zasáhne silně oslabený organismus. Pro srovnání by pomohlo zveřejnění statistiky všech úmrtí ve stejném období za posledních - dejme tomu 5-7 let. Proč se nic takového nezveřejní? A proč se najednou "koronaviru" připisují všechna možná úmrtí? Těch "proč" je daleko více. Jenže to byste musel přemýšlet a ne jen konzumovat TV.

  OdpovědětSmazat
 25. Odpovědnost za kvalifikovanost lékařů má u nás Česká lékařská komora s panem dr. Kubkem na čele. Zdravotnictví v ČR není ani tak podfinancovaané, jako nevzdělané, ordinace soukromých lékařů jsou z poloviny zbytečné - a proto chybí lékaři v nemonicích. Lékařů není méně než za socíku, ale daleko míéně pracují, sousta se jich ulejvá také v byrokracii. Už to, že podíl lékařů mužů versus ženy významně poklesl v neprospěch mužů, svědčí o tom, že zdravotnictví je v krizi výkonnostní, mentální a vzdělanosti. Kvalitu dělá nejen znalost medicíny samé, ale také dovedností "managementu" a když v ambulantním sktoru jsou doktoři sami sobě řediteli, tak to v krizi COVID-19 nemohlo dopadnout lépe. Jak byly na krizi zajištěna zásobami potřebného zdravotnického materiálu zdravotnická zařízení, zejména soukromá, ať již ordinace, nenocnice, pečovatelské domy, LDN.... Jak byli mravně připravení zdravotníci na situaci i pro ně rizikovou. Hledat za zesra..vatění zdravotnictví CZ viníka v panu Vojtěchovi může jen idiot. Pan Kubek řídí českou lékařskou komoru desetkrát déle, než Vojtěch min,. zdrav!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.