Reklama

úterý 14. dubna 2020

Pod rouškou pomoci v bojí proti koronaviru bojují mocnosti o Srbsko

Reklamní panel ve středu Bělehradu: "Díky bratře Si"
Shaun Walker a -rp-
14. 4. 2020 TheGuerdian a PrvníZprávy
Nejdříve s pomocí pro boj proti koronaviru dorazili do Bělehradu Číňané, potom Rusové a nakonec Evropané. Číňané poslali do Srbska letadla se šesti odborníky a zdravotnickým materiálem. Emocionální srbský prezident z vděčnost políbil čínskou vlajku a za nedostatek pomoci odsoudil Evropu.


Pak přiletěli Rusové, kteří přinesli méně rozhodující, ale nicméně požadované zdroje ve vojenských letadlech s velkou publicitou v médiích. Nakonec dorazili Evropané, ale tvrdili, že tam byli pořád a jejich financování je mnohem větší než Ruska a Číny, píše The Guardian.

„Vzhledem k tomu, že pandemie nabývá na síle, hlavní hráči se snaží využívat měkkou sílu a pomáhají dosahovat svých cílů zahraniční politiky. Pokud jde o EU, snaží se dokázat, že mluvit o evropských hodnotách a solidaritě nejsou jen prázdná slova. Pro Čínu je to otázka změny příběhu, představit zemi jako řešení problému koronaviru, a nikoli jeho příčiny. Pro Rusko je to použití skromnějších zdrojů k dosažení maximálního účinku: Ruská vojenská vozidla odcestovala do Itálie letadly. Zařízení, které částečně vyrábí sankcionovaná firma, je dodáváno do Spojených států. Američané pod Trumpovou správou většinou chybí v diplomatické koronavirové hře, píše se v článku.

Článek připomíná, jak srbský prezident Alexander Vučic v reakci na zákaz stažení zdravotnického materiálu z EU oznámil, že „evropská solidarita již neexistuje“.

„Nebylo to přesně to, co bychom chtěli slyšet od vlády, která tvrdí, že dělá vše, co je možné, pro vstup do EU,“ uvedl evropský diplomat se sídlem v Bělehradě. Ale i ve Španělsku a Itálii došlo k pobouření nad nedostatkem koordinované evropské reakce na koronavirus a u těch mimo EU, jako je Srbsko, bylo odmítnutí cítit ještě silněji, “zdůrazňuje se v článku.

Ruský pohled na pandemii: Místo spolupráce se rvou jako psi!

Čína byla nadšená, že tuto mezeru zaplnila. Srbští úředníci tvrdí, že čínští odborníci, kteří zůstali v zemi, v současné době řídí vládní politiku vůči koronavíru. Na rozdíl od většiny Evropy se Srbsko řídí čínským modelem izolace i mírných případů koronavíru ve velkém měřítku.

Podle jednoho srbského úředníka Číňané také doporučili zřízení absolutní karantény, jako byl zaveden ve Wu-chanu. Myslí si, že srbská veřejnost to nepřijme, aby byly uvaleny přísné zákazy vycházení a osoby nad 70 let by měly být neustále doma.

Režim slibovaného hromadného testování dosud nenastartoval a zprávy naznačují, že testovací postup je chaotický. Srbští představitelé doufají, že zavedení přísných čínských opatření v rané fázi znamená, že se země vyhne rozšířené epidemii pozorované v západní Evropě. V neděli bylo v Srbsku zaznamenáno 3.380 potvrzených případů koronaviru a 74 úmrtími. “

Rusko také poslalo pomoc, zejména dezinfekční prostředky pro nemocnice a bytové domy. V Moskvě opozice vyjádřila nespokojenost s kremelským exportem zdravotnického zařízení do zahraničí za účelem propagandy, zatímco lékaři v Rusku postrádají základní materiály. V Srbsku byla ruská pomoc uvítána, ačkoli existoval pocit, že mediální humbuk kolem ruské zásilky může převážit jejich skutečné výhody..

EU se snaží také získat Srbsko. Delegace EU poznamenala, že v posledních dvou desetiletích byly poskytnuty Srbsku granty ve výši více než 200 milionů euro a půjčky ve výši 250 milionů euro. výstavba a vybavení zdravotnických zařízení Laboratoř financovaná EU, původně navržená pro testy kontroly kvality mléka a jiných potravinářských výrobků, byla přeměněna na testovací laboratoř na koronavirus. tedy 93 milionů euro v krátkodobém a střednědobém horizontu k boji proti koronaviru.

„Situace s koronavirem je v mnoha ohledech pokračováním předchozí bitvy o srdce a mysl lidí v Srbsku. Průzkum provedený v prosinci loňského roku ukázal, že mnoho Srbů věří, že Rusko nebo Čína byly v posledních dvou desetiletích největším dárcem země, i když ve skutečnosti EU dala zemi několikrát více než kterákoli z těchto zemí,“ píše se v článku.


(Dopisovatel Walker zapomněl čtenářům Guardianu připomenout, že "nevděk" Srbů vůči Evropské unii mají na svědomí vlastní členské státy EU, jejichž letectva se podílela na bombardování na jaře 1999 a jejich armády na následné okupaci jižní srbské provincie Kosovo, která trvá dodnes - pozn. red. NR - vd)

23 komentářů :

 1. Ano,Srbsko zatím odolává USA chomoutu a to USA tvrdě trestá.
  Proto přišel koroňák,ještě více zadlužit státy,ještě jim více utáhnout smyčku kolem krku a úplně podřídit USA korporacím a bankám.USA stačí tisknout nepodložené dolary a dostanou do područí všechno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se jen tak jeví,ze strany usa je to jen pokus,oni dobře vědí,že bombardovali a to se nezapomíná!!!!!!!

   Vymazat
  2. 100% pravda

   Vymazat
  3. Šokujúce odhalenie o koronavíruse - Dr Shiva odkaz svetu o skutočnej pravde. URČITĚ SI TO přehrej, jsou tam titulky.
   https://www.youtube.com/watch?v=bzr6a4XTB34
   Choré elity chazarskej satanistickej mafie nútia choré zákony a šíria strach, paniku a dezinformácie cez média a cez ich poskokov a podrž tašky opičky na špagáte vlády jednotlivých štátov tak ako u nás cez chorú sionistickú vládu SR. Všetci politici sú vygumovaný sociopati a nechápu vôbec čo sa na Zemi deje a ak to funguje. Polícia nevie tak isto nič a slepo plní všetky príkazy sociopatov.

   Vymazat
 2. Od EU mohou čekat zase jen letadla na bombardování Srbska a Zeman bude opět chrochtat blahem a říkat, že se v Srbsku bojuje za Prahu. Srbové, nevěřte EU ani slovo, jsou to vrazi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Vážený", kdyby hloupost nadnášela, tak létáte jak "holubička"...

   Vymazat
  2. Jsou to zločinci. Zloději, vrazi a zkorumpovaní zmetci.

   Vymazat
  3. 9:04, schopnost namíchat cokoli s čímkoli nesmyslně dohromady máte opravdu vyvinutou. K tomu vám blahopřát by byla zlomyslnost. Toho se nedopustím.

   Vymazat
 3. Chtít do totalitní liberální diktatury eu by chtěl jen blázen. A určitě bratři Srbové vědí kdo je přítel usa a eu to nebude.

  OdpovědětVymazat
 4. EU prý dala Srbsku několikanásobně víc, než kdokoliv jiný. Opravdu? 250 mil euro jsou půjčky, to není dar. EU dala za 20 let 200 milionů euro, tedy cca 10 mil euro ročně. To je cca 270 milionů korun. Za to v Česku postavíte půl kilometru dálnice. Opravdu to Srbsko vytrhlo?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkusím potřetí. Rozhodně to je mnohem víc, než poskytlo Rusko. Za co by jim měli být vděční? A čtvrt miliardy na zdravotnické pomůcky je opravdu dost

   Vymazat
 5. To by Srbové museli být stejně tupí jako my, aby západu opět naběhli na vidle. Oni si ještě pamatují, kdo je bombardoval a kdo umožnil vznik Kosova. Jenom my si pamatujeme pouze 21.8.1968 a dalšího duševního vypětí už nejsme raději schopni,abychom nedráždili naše drahé spojence. Tedy tehdejší zrádce a okupanty v jednom neochvějném spolku.

  OdpovědětVymazat
 6. Pomoc EÚ je asi taká, že pošle 8 tis.€ a za ne dodá lavičku do Hornej Dolnej, ktorú by si tam miestni inštalovali za 80,-€.

  OdpovědětVymazat
 7. Srbsko si zasluhuje úctu celé Evropy: Jako jediná země celého kontinentu odolávala Hitlerovi a nacismu, se kterým se Západ až dojemně objímal až miliskoval. Políbení vlajky sátu, který podal v krizi pomocnou ruku, považuji za vyjádření zdvořilosti, které hulvátský Západ samozřejmě nebyl a není schopen. A bohužel k těmto hulvátským zemím, se přidalo i Česko a nejen svržením sochy Koněva ZÁSAH Koněvových VOJSK PŘI FAŠISTICKOPNACISTICKÉM POVSTÁNÍ V BUDAPEŠTI V R. 1956 PODLE SOUDU DNEŠNÍCH POLITRUKIŮ EU, fandících nacismu v eu/nato podobě, to má svoji logiku. Ti, co bojovali proti nacismu a fašismu jsou dnes nepřátelé současné vlády diktatury kapitálu i prostřednictvím Bruselu či Černého domu. Srbsko bylo a zůstává národem chrabrých charakterních lidí, kteří netrpí vlezdokonečníctvím třeba USA našich dnešních českých politruků. Kéž bychom měli aspoň hrstku takových charakterů ve vedení státu a politických stran. Všechno - či skoro - zkorumpovaná verbež ve službách diktatury kapitálu.
  Co můžeme tedy Satanovi a jeho soukmenovcům Pirátům radit? Churchill je známý jako masový vrah v britských koloniích, vynálezce koncentračních táborů a jako takový by se mohl stát ústřední postavou Panteonu, které by pirátské vedení Prahy mohlo zřídit ve svém městě. Vedle něj by se vyjímal Hitler, Heydrich, Musolini, Franko, ..... a asi polovina amerických prezidentů, kteří mají odpovědnost za vyhubení 160 milionů Indiánů a 15 milionů černých otroků. V podobě trpaslíků kolem těchto velikánů masového vraždění by se pak mohly rozestavět trpaslíci v podobě třeba E. Moravce, Henleina, Mengeleho, Himmlera... Myslím, že na podobný Panteon k oslavě velikosti Pirátů a jejich "prahy" je kolem Churchilla dost místa. Tato atrakce by mohla znovu rozproudit dnes při COVID-19 ochablé řady turistů a Praha by opět získala věhlas obvyklé koncentrace blbců v hlavním městě státu, jak odpovídá tomu stav jinde, třeba v Bruselu - ale ten bude nepřekonatelný, pokud Eunacismus bude existovat!
  Tak hodně sil, soudruzi Piráti, máte ještě práce v Praze dost, určitě ve Vás budí pohoršení i socha Masaryka, Beneše, Husa....Ale desperátství, zločinnost, podlost a zákeřnost jsou neoddělitelné vlastnosti Pirátů po staletí a my jako suchozemci musíme přece dokázat, že i bez moře můžeme mít na tvůrčí zločinné partaje!

  OdpovědětVymazat
 8. možné pokračování kauzy Koněv – tihle soudruzi užitečné idioty po použití likvidujou – tudíž koláře i s fotřikem zlikvidujou a hoděj to na Vladimíra
  jinak s povstáním v Maďarsku máš pravdu - byl to puč hortyovců - maďarskejch fašistů

  OdpovědětVymazat
 9. EU tedy není žádný exkluzivní spolek.Bere každého koho zvládne ukecat:-)

  OdpovědětVymazat
 10. Můj táta (1922), říkával a neměl žádné další vzdělání, "kapitalista ti nedá ani korunu zadarmo, a když dá, tak na tom musí alespoň tři koruny vydělat" no a vo tom to je a v tom opět právě žijeme.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co je na tom špatně? Vy rozdávate něco zadarmo úplně cizím lidem?

   Vymazat
  2. 5.14 A z čeho/z koho, podle vás, žijí církve, náboženské obce, práce se štítící minority, "neziskové" organisace, Evropská komise, atd. atd.

   Vymazat
  3. 18:04, a to je kapitalismus? Počkejte..., ne není. Přesně tohle NENÍ kapitalismus.

   Vymazat
 11. Aleksandar Vucic je Sorosuv clovek. Vsichni lidry v bejvaly Jugosce jsou jeho lidi. Zacnete tim....vse bude jasne.

  OdpovědětVymazat
 12. No já to nevidím tak žhavé, telekomunikace mají už vlastníka. Tak vocode ?

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.