Reklama

úterý 28. dubna 2020

Prapor vítězství nad Reichstagem


Přemysl Votava
28. 4. 2020
Ta fotografie, byla dlouho součástí našich učebnic i historie. Ten slavný prapor symbolizoval úmornou čtyřletou cestu Rudé armády od prvních porážek až ke konečnému vítězství v Berlíně. Bitva o Berlín se v dubnu stala závodem Spojenců, kdo první do Berlína vstoupí. Zejména britský premiér W. Churchill se netajil přáním obsadit Berlín a dát tím světu najevo, kdo je skutečným vítězem této války. Svědčí o tom i jeho dopis generálu Eisenhowerovi z 31.3.1945, kde ho výslovně žádal, aby Berlín nenechal Rusům a obsadil ho sám. Asi prožíval muka, když 13. dubna Rudá armáda osvobodila Vídeň. Ve stejné době zemřel prezident USA Franklin D. Roosevelt (+12.4.45) a on se tak vžil do vůdce západního světa. Začal tím závod o Berlín.


Stalin si tuto možnost ukradeného vítězství velice dobře uvědomoval, proto již počátkem dubna se stalo jeho prioritou dobytí Berlína. Stalin tímto útokem pověřil maršály Žukova a Koněva. Již 16.dubna začala od Odry-Nisy první fáze sovětského útoku na Berlín, od 26.dubna probíhaly boje již v centru Berlína. Berlín byl v troskách. 30.dubna Hitler spáchal sebevraždu, ve stejný den sovětští vojáci Jegorov a Kantaria vztyčili vlajku SSSR nad kopuli Říšského sněmu. 2.května berlínská posádka kapitulovala. Tolik jen velmi stručná historie, za kterou zůstalo jen v Berlíně na statisíce padlých. Přes 200.000 obránců Berlína a na 150.000 sovětských hrdinů. 150.000 zajatců. Tato čísla vypovídají o urputnosti pouličních bojů o Berlín…

V Berlíně se dovršila vítězná cesta Rudé armády, od slavných vítězství u Moskvy, Stalingradu, Kurska, Kyjeva, až do Berlína. Na této cestě zůstalo přes 20milionů padlých, umučených i zemřelých hladem. Pro Československo se stalo ctí, že po boku Rudé armády bojovaly československé jednotky, byly první zahraniční jednotkou v SSSR. Jaroš, Sochor, Tesařík, Buršík, Svoboda, Vajda, Nálepka, se stali držiteli nejvyšších sovětských vyznamenáních, Hrdina SSSR. Českoslovenští vojáci v SSSR, Británii, Francii,… napravovali mnichovskou zradu, ale i účast Slovenska po boku Německa v tažení proti SSSR. Ani na to dnes nezapomínejme.

Nezapomínáme také, že 3.americká armáda 21.dubna vstoupila u Aše na území Československa, osvobodila významnou část západních Čech… Ta radost z blížící se svoboděnky byla tak veliká, že Plzeňáci jako správní hoši, nepočkali na US tanky a 5.května se osvobodili sami. V ulicích hudba hrála, plzeňské teklo proudem, děvčata byla v jednom kole…. Praha a další česká města na svou svoboděnku koncem dubna ještě čekala….

Přemysl Votava   (Národní socialisté)

31 komentářů :

 1. Stručné, jasné, logické, díky za shrnutí

  OdpovědětSmazat
 2. Berlín obsadila americká armáda v ruskejch uniformách - nevěříte - počkejme pár let a bude jasno - už dnes v pšonsku učej děti že je osvobodili amíci

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16.15 No co... Poláci věří i v tzv. "Neposkvrněné početí panny Marie" a v Církev Katolickou. Tak proč ne i jiným absurdnostem - třeba v nezištnost a všudypřítomnost AMERIČANA, OSVOBODITELE SVĚTA.

   Smazat
 3. Anonymní 28. dubna 2020 16:15
  Že se nestydíte! Za všechno mohou pouze ti pohanští psi slovanští, kteří se nechtěli nechat dát zcivilizovat! A americká armáda se valila Evropou váleje před sebou pro větší bezpečnost a občerstvení sudy piva! Američané bombardovali Německo a na naše území sypali jen květiny - šeříky! Styďte se vy "Neználku"!


  :) :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Americká armáda se valila, VÁLEJÍC sudy ...
   Ach, ty přechodníky...

   Smazat
  2. To mate na mysli polku jaromira vejvodu skoda lasky?

   Smazat
 4. Nebyl to jen Berlín, to bylo finále. Pán trochu chválí USA, ale co tomu finále předcházelo? USA vstoupily do války až když byla Stalinova vojska na Ukrajině. USA vyhodnotily situaci a přidaly se k vítězi. Tím byl ve válce Stalin. Tečka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Báli se, aby Rudá armáda nedošla až k La Manche. Po zničení odporu u Berlína by to už nebylo tak těžké. A také tu hrály roli dvě další záležitosti. Jednak hájili ekonomické a politické zájmy těch, co Hitlerovi pomáhali a pak tu bylo možno získat - a přece získali - nové technologie. Bitva o Berlín byla ještě jedna příležitost, jak nechat krvácet jak Sovětský svaz, tak i Německo. Ostatně přece až v roce 1944, kdy už bylo naprosto jasné, kdo zvítězí a bylo to jen otázkou času, se vylodili v Normandii.

   Smazat
  2. Na bombardovani Plzne a Prahy spojenci koncem valky jste zapomneli? Zadne navigacni chyby to nebyly. Bylo to vyuziti situace, znicit konkurenty! Dodnes nemaji ty obeti zadny pamatny den, ani pamatnik!

   Smazat
  3. Stalin žádal "spojence" několikrát o otevření druhé fronty. Ti vyčkávali a taktizovali. Až viděli, že Rusi Němce ženou, tak se teprve přidali.
   Obdobné to bylo s Vlasovci v Praze, najednou bojovali proti svým spojencům Němcům, protože věděli, že se blíží Koněvova armáda, tak se chtěli jakoby probít k Američanům se zásluhami. Byl to kalkul. Na Moravě i jinde vraždili po boku Němců.

   Smazat
 5. Závod o Berlín začal tím, že Rusové po porážce Germánů u Kurka zahajili poslední z operací ke zničení Germánů. A takzvaní "spojenci" si uvědomili, že sovětská RA má schopnost osvobodit celou evropu. A to se jim nehodilo.
  Snažili se je vyčerpat. A nakonec viděli, že je jen posilují. Celé to váhání s vyloděním a bylo jen pokus o oslabení SSR a náslené zničení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odsunovali invazi, aby Rusko vykrvacelo. Az kdyz videli, ze by rude prapory mohly zavlat i nad zapadni Evropou zautocili v Normandii.

   Smazat
 6. Žádná západní armáda neodolala blitzkriegu. Je potřeba ocenit tu nesmírnou obětavost, odolnost a odvahu příslušníků tehdejší Rudé armády, kteří zadupali do prachu ty namyšlené germány,údajné pány světa. Bohužel Gorbačov oběti svých předků promrhal znovu sjednocením Německa, čímž otevřel cestu k opětovnému napadení Ruska, dříve nebo později, bohužel. Západ udělá pro získání nerostného bohatství cokoliv, natož ještě v rukách podceňovaných Slovanů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad Anonymní 28. dubna 2020 22:30: Naprostá pravda, naprostý souhlas. Čest a sláva bojovníkům RA a národně osvobozovacím jednotkám jejích spojenců, kteří porazili a donutili k úplné a bezpodmínečné kapitulaci hordy hitlerovců a jejich četných přisluhovačů. RA zachránila Evropu a svět. Velký dík dnes a navěky! Petr

   Smazat
 7. To,co rešila Ruda armada bojem o kazdy dum v ulicich Berlina ,Americani sejmuli atomovkou nebo kobercovymi nalety.

  OdpovědětSmazat
 8. Ano byl to nejlepší den pro vítěznou armádu dělníků a rolníků kteří zlikvidovali kapitalistické žoldáky a nacistické fanatiky.

  OdpovědětSmazat
 9. S tím Berlínem to bylo trochu složitější. Američani by ho chtěli a asi i mohli dobýt. Generálové byli jistě pro. Německé jednotky se jim vzdávaly po tisících. Zejména v dubnu, kdy bylo vše jasné i těm největším fanatikům. Ale na Východě fanaticky bojovali, protože si byli vědomi svých zvěrstev na obsazených územích. Zejména v SSSR. Jenže byl zde ještě jeden nepřítel. A silný a stejně fanatický jako Němci. Ne-li více. Císařské Japonsko. To v dubnu nebylo zdaleka poraženo a hodlalo bojovat do posledního nejen muže, ale obyvatele. A Roosewelt potřeboval Stalina, aby mu pomohl Japonce porazit. Každý ostrůvek stál Američany tisíce životů. Jak by asi vypadala bitva s miliónovou Kuantugskou armádou na území Číny? A co teprve samotné ostrovy! Plánovači počítali ještě se třemi lety bojů a minimálně miliónem padlých Američanů. Takže se Roosewelt dohodl se Stalinem na společném postupu. Už v Teheránu. A v Jaltě byly dohodnuty demarkační linie. Berlín patřil Sovětům. Churchill chtěl obsadit (nejen) Berlín. Ale i Polsko a nás (minimálně). Nakonec Polsko vyměnil se Stalinem za Řecko. Jenže Roosewelt si byl vědom, že Britové mu v Pacifiku nebyli moc platní a navíc se s nimi nechtěl dělit o právě krvavě vybojovanou kořist. Ike Einsenhower pokyny prezidenta striktně dodržel a vyplatilo se. SSSR podle smlouvy vypověděl válku Japonsku do tří měsíců od skončení bojů v Evropě. Dodržel to přesně na den! 8. srpna 1945. Během tažení rozdrtil Kvantungskou armádu a obsadil Kurily a Sachalin. Málo se ví, že podle té samé dohody měl ještě obsadit i Hokkaidó. Ale k tomu už nedošlo, protože Japonsko bez nejsilnější armády a pod drtivým úderem atomových pum kapitulovalo. S Ruskem nemá mírovou dohodu dodnes, neboť si dělá nároky na Jižní Sachalin a část Kuril. Ovšem ty zabralo Rusku po válce v r. 1905. A tak se Rusko k "navrácení" nemá.

  OdpovědětSmazat
 10. „V této bitvě vzpomínek nemůže Západ vyhrát.“ Kanadský historik popsal Velkou vlasteneckou válku krok za krokem:

  V západním světě, kde vládnou „fake news“ a „fake historie“, to má pravda těžké. OBSE a Evropský parlament obvinily ze začátku války Sovětský svaz – rozumějte Rusko a osobně prezidenta Vladimira Putina, právě tak mělo znít podprahové sdělení. Hitler jena pozadí těchto obvinění, nepodložených žádnými důkazy, téměř zapomenut . Za lživým historickým narativem stojí Pobaltské státy, Polsko a Ukrajina, která plive na Rusko nenávist. Pobaltské státy a Ukrajina si nyní připomínají nacistické kolaboranty jako národní hrdiny a oslavují jejich hrůzné činy. V Polsku je to pro některé lidi těžké sousto. Pamatují si ukrajinské nacistické kolaboranty, kteří zavraždili desítky tisíc Poláků ve Volyni. Bohužel, tyto vzpomínky nezastavily polské chuligány před ničením pomníků Rudé armády, nebo před poskvrňováním hrobů sovětských vojáků. Polská vláda nyní památníky demontuje. Polští „nacionalisté“ nemohou unést myšlenku na sovětské osvoboditele jejich země od Hitlerových nájezdníků.

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020042811858876-v-teto-bitve-vzpominek-nemuze-zapad-vyhrat-kanadsky-historik-popsal-velkou-vlasteneckou-valku-krok/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi

  1. Dobrý den.

   Je na čase vytáhnout Svatořiskou lentu a pověsit alespoň k pc, když již nemohu chodit ven. Jsem rizikový pacient a striktně dodržuji karanténu.
   Včera jsem shlédla film natočený TV Polar „Osvobození Ostravska“ v minulém roce. Opavsko-Ostravská operace začala 10. března a skončila 30. dubna 1945, kdy byla osvobozena Ostrava. Když ukazovali boje Rudé armády směrem z Polska na Opavu, ty naše betonové bunkry postavené ve 30. letech, tak jsem si říkala, kde je Svobodův sbor. A jako bych jej přivolala, obrázek generála Svobody. Také pro mě novinka, že Rusové nabídli Čechům ze Svobodovy armády, že mohou tanky vjet do Ostravy jako první. I když tankisté většinou ani Ostraváci nebyli, ale rozhodně měli radost. Kdysi jsem viděla pamětníky ve filmu – český tankista se setkal se „svým tankem“ a když ho hladil, tak měl plné oči slz. Většinou to byli chlapi z Volyně. Někteří v Ostravě zapustili kořeny.

   Pokud jste tento film neviděli, tak je tady
   https://www.youtube.com/watch?v=ItW83ait7-E

   Opavsko-Ostravská operace byla největší bitvou s Němci na území naší republiky. Padlo 200 tisíc vojáků. Obec Hrabyně srovnána se zemí, dnes tam je ten památník o který se zasloužil Ing. Rudolf Peška, CSc., již jsem tady o tom psala. Ve filmu shlédnete na okamžik i sloup s deskou a jménem I.Kubinec – Rusín. Toho Němci ukřižovali na vratech stodoly ve Šítině. Tak jej našli jeho spolubojovníci.

   Jako již několik let přidávám:

   „Chraňte se vzbudit Rusa. Vy netušíte, čím tohle probuzení pro vás skončí. Můžete ho zadupat do bláta, promíchat s exkrementy, vysmívat se mu, ponižovat ho, opovrhovat jím a urážet ho…
   A v tu chvíli, kdy se vám začne zdát, že jste nad Rusem zvítězili, že jste ho zničili, na věky věků zostudili, rozdrtili na prášek, najednou se stane něco neobvyklého a pro vás překvapivého: On přijde k vám domů. Unaveně klesne na židli, na kolena si položí samopal a zadívá se vám do očí.
   Bude cítit prachem, krví, smrtí. Ale bude ve vašem domě. A v tu chvíli vám Rus položí otázku: „V čem je síla, bratře?“ A právě v tuhle chvíli tisíckrát zalitujete, že nejste Rusovi bratrem. Protože bratrovi on dokáže odpustit. Ale nepříteli nikdy. Francouzi si to ještě pamatují. Němci to vědí… Rus žije spravedlností. Obyvatel Západu žije lživými brífinky a záludnými tiskovými konferencemi. Dokud v jeho srdci žije spravedlnost, Rus se vždy dokáže zvednout z bláta, z temnot, z pekla. A s tímhle vy nedokážete udělat vůbec nic.“
   Pěkný den.

   Smazat
  2. Diky za vystizne radky. To sedi na 100%. Zapad po utoku Hitlera sel po par tydnech do kolenou. Anglany zachranil jenom kanal.
   Doplnuji, ze nemecky valecny strateg von Clausewitz rekl:
   Rusko se nenapada, nemuzete ho premoci.
   Bohuzel, rakouska spodina a buran z Braunau Hitler to nechtel vedet. Byl svymi sponzory ze zapadu nasmerovan do Ruska.

   Smazat
  3. A co na to ve IV.říši. Jen slyším podivné jakoby omluvy. Co vlastně můžeme od Němců (nemyslím obyčejné lidi) čekat? Nic.

   Smazat
  4. Ad 23:30 9:28 - Věruško, bezvadný koment! Jsem rád, že patřím ke Slovanům!

   Smazat
  5. Dobrý den na západě blouzní o omezené jaderné válce která se prý dá vyhrát. Putin to řekl jasně že nedopustí opakování 2 sv. a první cíl bude usa takže to neodskáčou v první řadě nastrčené fašistické figurky ale původce zla. Ty západní poskoci ani nevědí co dělají to by byl jejich konec.

   Smazat
 11. Piráti jsou ještě daleko větší dementi a boží hovádka, než se dalo čekat. Je jaro a jejich blbost jenom kvete i na Praze 6: "V usnesení, které navrhujeme, apelujeme na ministerstvo zahraničních věcí, aby se aktivními kroky angažovalo v této kauze a zprostředkovalo prodej (sochy Žukova) dle znaleckého posudku,“ uvedl předseda zastupitelského klubu Pirátů v Praze 6 Ondřej Chrást."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jaký pán, takový kmán. Jaký předseda (Ivan Bartoš) takové i stádo (pražské i bruselské) :-)

   Smazat
  2. 11:22 Proč by si mělo Rusko tu sochu kupovat? Napřed nás osvobodí a pak si budou kupovat zdejší sochy svých maršálů ? Kdy dojde na hroby prostých vojáků... Prasata.

   Smazat
 12. "Když řeknete lži dost velký a budete ji opakovat, lidé to nakonec uvěří." Lži lze udržovat pouze po dobu, kdy může stát chránit obyvatelstvo před politickými, ekonomickými nebo vojenskými důsledky lži. Stát se tak stává životně důležitým, aby využil všech svých pravomocí k potlačení nesouhlasu, protože pravda je smrtelným nepřítelem lži, a proto je pravda největším nepřítelem státu. ““ - Joseph Goebbels

  OdpovědětSmazat
 13. Při osvobozování Brna přišla Rudá armáda z jihu. Ve věžích Petrova stříleli němečtí snipeři. Rusi je mohli sestřelit i s věžemi, to by bylo nejjednodušší, ale neudělali to. Věže zachovali.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To by USaci a miste Rusu z pomsty kobercove vybombardovali Brno!

   Smazat
 14. Dulezita zprava, ktera lidem da nadeji, ze se neco brzy zmeni k lepsimu:
  (nemecky): O konferenci Jalta 2 a novem usporadani Evropy.
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=156&v=UAaC8IRy5Yg&feature=emb_logo

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.