Reklama

neděle 19. dubna 2020

Řecko a Turecko stojí na prahu války, je jen otázkou času, kdy někdo škrtne sirkou, míní Ivan David

Europoslanec MUDr. Ivan David, CSc.
rozhovor s europoslancem MUDr. Ivanem Davidem, CSc.
19. 4. 2020  ParlamentníListy
 „Turci zase svážejí migranty k hranicím, nakládají je do lodí a snaží se je někam dostávat. Evropská unie se tváří, že se vlastně nic neděje,“ upozorňuje europoslanec Ivan David (SPD). Dle něj Řecko a Turecko stojí na prahu války. „Turci budou pokračovat ve svých snahách, a Řekové nemůžou být pasivní. Jejich vztahy jsou vyhrocené celá staletí, vzájemné postoje jsou těžko slučitelné. Myslím tedy, že to není přehnané tvrzení. Je to jen otázka času, kdy dojde k vyhrocení, kdy někdo škrtne sirkou,“ domnívá se.Před epidemií koronaviru někdy na začátku března bylo na vrcholu pozornosti médií napětí na řecko-tureckých hranicích, kam Turci poslali migranty, aby šli do Evropy. Nyní jsou všichni zaujati pandemií, v médiích zprávy o této oblasti nejsou. Vypadá to, že je tam klid. Ale je to opravdu tak? Nebo je to klid před bouří?
Předtím došlo k tomu, že Řekové se nečekaně ubránili. Turci zvolili novou strategii, kterou teď budou používat.

Jak se jejich nová strategie projevuje?
Zase svážejí migranty k hranicím, nakládají je do lodí a snaží se je někam dostávat. Také do Bulharska, ale o tom se nepíše. Asi proto, že Evropská unie se tváří, že se vlastně nic neděje. Tak jako když Hitler stupňoval své požadavky, když vstupoval do demilitarizovaného Porúří. Nikdo na to nereagoval. Pak začal budovat loďstvo, opět nikdo nereagoval. Pochopil, že si může dovolit všechno. Jako úplně poslední požadavek žádal Sudety, vyšli mu vstříc. Aby získali čas, protože bylo jasné, že se s tím neuspokojí. Lidu ve Francii a Velké Británii to bylo prezentováno jako velký diplomatický úspěch, který zachránil mír. Víme, že se nakonec stejně válce nevyhnuli.

Tady to podle mě bude podobné, protože Erdogan vzhledem k vnitropolitické situaci v Turecku – hospodářským problémům a tak dále – bude pokračovat v nějakých akcích. Zřejmě má vůli dosáhnout obsazení některých ostrovů. Vzpomeňme na rok 1974 a okupaci části Kypru, což není dodneška vyřešené. Erdogan bude dělat svoje výboje tím směrem, kde nenarazí na odpor.

Pokud to tedy shrnu – Řekové se začátkem března ubránili, Turci tehdy i kvůli koronaviru odvezli migranty od hranic. A teď nastává jakási druhá vlna, kdy je tam vozí zpět? Mluvíte o lodích; kam je na nich vozí?

Jednak na řecké ostrovy, a pak také do Albánie. Mám také informaci, kterou jsem nikde neověřoval, že je též vozí do Bulharska, kde je velká národnostní menšina, která má dvojí občanství. Turecké i bulharské. Jsou to ti bulharští Turci, kteří tam byli vždycky. Přecházejí tam údajně přes hranice, ale nemám to ověřené. Řekl mi to můj kurdský přítel, který monitoruje kurdský tisk. Kurdové jsou dneska všude a Turky nepokládají za své přátele, takže monitorují tuto situaci.

Dokonce jste na facebooku napsal, že Řecko a Turecko stojí na prahu války...

Ano, protože Turci budou pokračovat ve svých snahách, a Řekové nemůžou být pasivní. Jejich vztahy jsou vyhrocené celá staletí, vzájemné postoje jsou těžko slučitelné. Na rozdíl třeba od česko-německé deklarace... Mezi Řeky a Turky něco podobného nepřichází vůbec v úvahu. Myslím tedy, že to není přehnané tvrzení, že jsou na prahu války.

Otázka je, jak tato válka bude vypadat, jakými prostředky se bude vést; ale je zřejmé, že Erdogan neustoupí ze svých požadavků, a Řekové si to nenechají líbit. Je to jen otázka času, kdy dojde k vyhrocení, kdy někdo škrtne sirkou.

Teď čelíme všichni pandemii, která všude zhorší i ekonomickou situaci. Také samozřejmě i v Turecku, které už předtím mělo ekonomické potíže. Hrozí tedy, že se turecký prezident bude chovat v této těžké době ještě radikálněji, aby odvedl pozornost od svých domácích problémů?

Myslím, že tak, jak jste to teď popsal, to přesně je. Je to jeden z jeho motivů, i když ne jediný.

Řecko si začátkem března hranici uchránilo, ale jestli tomu rozumím dobře, nyní to bude ještě horší. Podaří se jim ubránit se? A pomůže jim někdo? Z Evropy?

Řekům nepomáhá vůbec nikdo. K Turecku se Evropská unie chová jako k posvátné krávě. To, že nebyly ukončeny rozhovory o připojení... přes všechny záležitosti kolem ilegální těžby ropy a plynu na jihu Kypru... to, že ve vodách Kypru zastavovali lodě a prohledávali je... to, že převážejí zbraně přes tuto část Egejského moře – to vše tuto krizi dál prohlubuje. Má to charakter provokací.

Jaký je oficiální postoj Evropské unie k Turecku?

Je takový, že se o něm nemluví.

Například se řešila Rojava, tedy severní Sýrie, mluvilo se o syrském diktátorovi, o uprchlicích, kteří žijí v nepříznivých podmínkách v táborech pro uprchlíky. Ale nemluvilo se už o Kurdech. Byla to interpretace, jako by ji formulovali Turci. Přitom to bylo oficiální stanovisko Evropské unie. Vystoupení poslanců téměř ze všech frakcí bylo přesně takové, jak popisuju. Vyslovovali lítost nad postavením utečenců v uprchlických táborech.

Když upozornil poslanec z klubu Identity a demokracie, že v těch táborech jsou bojovníci ISIS stažení z původní zóny, kterou okupovali, bylo to označeno za naprosto nepřijatelný přístup. Turecko je v ochraně, oficiálně je v Evropském parlamentu tendence nemluvit o tom, co Turecko činí, stavět se k němu shovívavě.

Navrhl jsem sankce proti Turecku. Toho rázu, že by se jednalo o zákaz dovozu podstatné části komodit, zastavení pomoci Turecku. Samozřejmě nepředpokládal jsem, že na to bude pozitivní odezva. Soudím však, že je moji povinností v tomto smyslu vystupovat, a že Evropská unie, pokud si chce zachovat tvář, by měla chránit svoji hranici, svoje zájmy a starat se o podniky, které investovaly do tureckých filiálek.

Myslím, že – stejně jako kdysi ve vztahu k Hitlerovi – se nepodaří obhájit mír. Protože, pokud Hitler mluvil o tom, že chce ovládnout Evropu až po Ural a nikdo mu nevěnoval pozornost – tak Erdogan tvrdí, že říše má být od Vídně až po hranice Číny a od Kavkazu až po severní Afriku. Měli bychom si toho všímat a brát to vážně, neboť Turecko je vojenská velmoc. Je potřeba se tomu postavit a vidět hranici Evropy na hranicích Řecka, nikoliv na hranicích Turecka.

V říjnu loňského roku provedli Turci invazi do sousední Sýrie, do oblasti nazývané Rojava obývané Kurdy. Jak to tam vypadá teď? Na sociálních sítích píšete o bombardování a zničení vodovodu...

Dochází tam k útokům, kdy se snaží likvidovat jim infrastrukturu, má to v podstatě charakter teroristických činů.

A to dělají proturecké islamistické síly?

Dělá to i turecká armáda.

A ještě je jedna země, kde Turci zasahují. Tou je Libye. Co provádějí tam?

Hlavně tam dovážejí zbraně navzdory embargu, a sice ve prospěch samozvaného, nicméně Evropou uznávaného premiéra, který ovládá Tripolis a okolí. Turci se tam snaží zvrátit vývoj situace a podpořit existující konflikt mezi maršálem Haftarem a současným premiérem.

Máme – EU či NATO – na Turky vůbec nějaké páky? Nebo si můžou dělat, co chtějí?

Pokud budeme mluvit za Českou republiku, tak my nemáme. A oni nechtějí, nemají zjevně zájem zasahovat.

Myslíte NATO a EU?

Turecko, jak všichni víme, je součástí Severoatlantického paktu. Je významné tím, že v Turecku jsou strategicky významné americké základny, které samozřejmě Spojené státy nechtějí ztratit.

Navíc Američany Turci asi až zas tak neohrožují...

Určitě ne, spíše dělají potíže Evropě, což se v tom mocenském souboji může docela hodit.

Jste jeden z mála politiků, kdo nyní tamní situaci dopodrobna sleduje, tak v tom pokračujte...

K tomu bych chtěl dodat, že se u nás zřejmě čeká, co na to řeknou v Německu a ve Spojených státech. Takže přestože informace existují, mainstreamová média v západní Evropě je prakticky nesdílejí. Informace jsou z řeckých zdrojů, ale nejsou ověřitelné tam, kde nemají zájem je ověřovat.19 komentářů :

 1. Po přečtení článku to nahání hrůzu čeho je turek schopný. Pan dr.David bude přesto označován jako xenofob, rasista, populista a SPD jako nevolitelna strana.
  Kdy toto všechno dojde paní Jourové, Charanzové a dalším naším europoslancům ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč by jim to mělo docházet, když za to mají takové prebendy? Tihle raději doskáčou po jedné noze z Bruselu do Prahy. Než by něco změnili. Vždyť jsme přece pohani, nevěrci, kteří jim stále překáží. Tak si pozvou Turka a ten dojde zase jednou nakonec až k Vídni ... Aby imigrace mohla probíhat rychleji.

   Smazat
  2. Turek je schopný všeho, o tom žádná, ale Brusel je tím, kdo v podstatě tuto válku podporuje. Kdyby se postavila tak jak má, Turecko by ostrouhalo kolečka. Tak kdo je tady ten největší šmejd?

   Smazat
  3. Skvělý článek a rozhovor, děkuji pane Davide.

   Smazat
 2. Tak nakonec turek ukradne Řecku ostrovy a nic se nebude dít to už tady bylo. Bylo by dobré kdyby jim Řecko nakopalo zadky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale základny tam postaví Rusko! To je ta tajná dohoda mezi Ruskem a Tureckem! :)

   Smazat
  2. 11:26 výborně! Konečně zas za něco může Putin! Na to jste přišel sám, někde slyšel, nebo četl? Přiznejte se!

   Smazat
  3. 14:38
   Na to přišli v NATO a v EU. Poslechněte si třeba Petra Pavla či Petra Pavla, tak nějak se přece jmenuje.

   Smazat
 3. Došel jsem k závěru že to v čem žijeme, se dá nejlépa nazvat jako "Hercokracie". Herci ve vládách. Herci ovlivňují vlády. Herci jsou za každého režimu prorežimní.
  A někdo v pozadí píše scénáře.

  OdpovědětSmazat
 4. Celá situace je důkazem tvrzení samotných Američanů, že nemají přátele, nebo nepřátele, ale pouze své zájmy. Je o to větším paradoxem, že by spolu měly (opět) bojovat dva členské státy obranného (?) paktu.
  Pro ostatní by z toho měly vyplynout následující závěry. USA není spojenec ale diktátor sledující jen a pouze své zájmy. Ti kdo na ně spoléhají jsou buď naivně hloupí, nebo uplacení. Druhým závěrem pak zůstává, že NATO nikoho nikdy neochránilo a nikdy neochrání. Tak, jak už v minulosti hodilo přes palubu Řecko, hodí naprosto každého - méně významného. My by jsme za Němce, Brity, nebo Američany umírat mohli. Oni za nás nikoliv.
  Tak to prostě je. A pokud mne chce někdo přesvědčit o opaku, musí nejdříve přesvědčit Brusel, aby si došlápl na Turky.

  OdpovědětSmazat
 5. Jen mám dotaz! Na kterou stranu v případě konfliktu obou zemí naše vojáky generálové NATO přifaří? K Turkovi a nebo Řekovi? Půjdem útočit, nebo bránit!? Nebo vlezeme mezi ně aby jsme byli ostřelováni z obou stran? Tedy myslím naše profi vojáky. Pomoc jim přeci musíme, k tomu nás zavazuje pakt. A určitě oba o pomoc NATO požádají, na to mají právo. Teda já osobně bych ani po žních k Turkovi nechodil...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě k Turkovi, Řecko, aby mělo nárok na pomoc, musí splatit nejdříve své dluhy. To je přece ten kapitálismus. A navíc Evropa potřebuje imigranty a Řecko je nemá!

   Smazat
 6. Čekat na tak oblíbené „celoevropské“ řešení, je čekání na další krok ke kalergiho Evropě. Nic jiného nelze od EU očekávat. Řekl bych, že zde by se měly pochlapit země V4 a Řekům pomoci, pokud o to stojí. Vojáky, policisty a v této době koronavirového nicnedělání, by se jistě našlo i dost dobrovolníků.
  Ale obávám se, zda řecká vláda k tomu nemá podobný přístup, jako měli Italové. Neměli problém tu náplavu přijímat, dokud je EU odebírala. Reptat začali, až když váznul odběr. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedovolím si radit řecké vládě, ale ve stavu, kdy opratě jeho řízení drží díky dluhu zahraniční banky,nemá asi žádný prostor na manévrování. Stojí za povšímnutí, že dluží všichni, ale tento latentní stav se aktivuje,když je zájem mocných ovlivnit rozhodnutí "suverénního" státu.

   Smazat
 7. Čekáte ze strany EU positivní kroky? To dříve příjde osobně GODOT... a další bandy vetřelců. Kde jsou ty doby, kdy i v Německu platilo: EINDRINGLINGE RAUS!

  V Evropě je už dávno muslimských invasorů víc, než v ní bylo spojeneckých vojáků v únoru 1945... včetně odbojářů...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No když jen v Londýně žije původních obyvatel Anglie pouhých 45%??? Primátor Mohamedán? Jednou tam královskou rodinu nahradí nějací ti Saudové a nebude to dlouho trvat. M.R.

   Smazat
  2. Souhlas a video M. Lepen velice odvážné a pravdivé.
   https://www.email.cz/download/k/1O3R3yOi5Bwq11h5LfaUgHn-nh1SPCNrYJdHRYnHr4lug37hTtuZghzT5lUoX_LhBev-bWg/Ministerstvo%20nep%C5%99%C3%ADjemn%C3%A9%20pravdy%20-%20Marine%20Le%20Pen.mp4

   Smazat
  3. 13:25 Drama se změnilo na grotesku. Dnes Von Leino oznámilo novinu - "Jsme Evropa, jsme jedno srdce".

   Smazat
 8. Turecko už mělo být dávno vyhozeno z NATO a Erdolan postaven před mezinárodní soud.
  Islám by pak měl být označen za ideologii neslučitelnou se současnou civilizovanou společností a postaven na rovinu s fašismem. Neděje se tak proto, že politické špičky Evropy i Ameriky zradily a kolaborují s islámskými uchvatiteli.....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.