Reklama

neděle 5. dubna 2020

Respekt odhalil svou tvář v celé své kráse

Ivana Haslingerová
5. 4. 2020 blog autorky
Prezident ČR v letech 2003-2013, profesor ekonomie Václav Klaus si zase jednou dovolil říci pravdu nejen o ekonomickém dopadu koronaviru na naši ekonomiku, ale dokonce i o Evropské Unii. V rozhovoru s redaktorkou Lidových novin Ivanou Pečínkovou zkritizoval EU za její špatné fungování, které koronavirus odhalil v celé jeho kráse. Poukázal na to, co cítí každý občan v naší a jistě i okolních zemích, že když nastane opravdu vážný problém, je pro nás EU naprosto bezvýznamná a že dokonce řada lidí doufá, že to jak se nyní chová bude její konec. 


Dokonce uvedl, že i když on si to nemyslí, byl by šťastný kdyby to tak bylo: „Řada lidí je najednou nadšená, že se Evropská unie tak odhalila, ve své bezvýznamnosti a bezcennosti. Že to snad už konečně všem dojde a bude konec tomu šílenému experimentu unifikace a likvidace národních států. Musím říci, že bych byl šťastný, kdyby to tak bylo. Ale nic takového nevidím. Bruselští papaláši se budou chovat tak, jak se chovali v posledních dnech, a nemyslím, že by od své zhoubné myšlenky násilného sjednocení Evropy chtěli někdy upustit." Také uvedl, že lidé z jeho blízkého okolí říkají, že se teď ukáže, že je nemožné financovat všechny zelené nesmysly EU a dále bojovat proti globálnímu oteplování. A nezapomněl připomenout, že se dočetl v australském měsíčníku Quadrant, že šíření koronaviru bude bránit teplé počasí, takže to globální oteplení bude přece jen k něčemu dobré, což se mu zdá strašně vtipné.

Dalo se očekávat, že se do něj za takovou troufalost pustí chvilkaři a další europeisté a ekoteroristé. Co si ale dovolil Schwarzenbergův časopis Respekt, to překročilo naprosto novinářskou etiku. O svobodě projevu a demokratické diskusi tolik slovně proklamované právě chvilkaři nemluvě. Jeho redaktor Ondřej Kundra v něm apeloval, aby lidé takovým lhářům nevěřili. Nazvat prezidenta naší země v letech 2003-2013 lhářem, to je opravdu přes čáru. To uráží celý národ. Nehledě k tomu, kde by byl pan Kundra i s celým knížecím Respektem, kdyby nezavedl v roce 1991 profesor Klaus, navzdory obrovské nevoli disidentů a obrodných komunistů, svou ekonomickou reformou v naší zemi kapitalismus a konvertibilní korunu. Dodnes nese ve světě tento jeho odvážný počin vyvedení země z komunistického marazmu přímo do kapitalismu jméno klausismus, stejně jako pro změny zavedené jeho přítelkyní baronkou Thatcherovou ve Velké Británii se vžil pojem thatcherismus. Již jen za to mu patří úcta národa, nás všech. (V tomto tvrzení má autorka trochu zmatek. Volný trh a konvertabilní měna ještě nemusí být klausovský kapitalizmus doprovázený rozkradením celospolečenského vlastnictví a zničením mnoha hodnot. Některé země v Asii to v současné době přesvědčivě dokazují, převážně ty komunistické  - pozn. red.NR)

Na to, že mnoha novinářům chybí pokora jsme zvyklí, ale taková pýcha a arogance je přece jen moc. Co zbude po panu Kundrovi, co tak úžasného udělal pro naší zem, že si dovolí takto urážet takového prezidenta jen proto, že řekl pravdu o tom, co si lidé o EU říkají už běžně na ulicích. Ano, lidé se skutečně táží proč Evropská komise nevěnuje hrozbě COVID-19 pozornost, když má takovou možnost ukázat, jak dokáže své sliby o všeobjímajícím superstátu EU, který nás ochrání před vším nebezpečím, uvést do praxe.

Slyšel vůbec pan Kundra o komisařce pro zdraví Stelle Kyriakidis? Já o ní nic nezaznamenala a to má jistě k ruce veliký tým draze placených bruselských úředníků s patřičným odborným i europolitickým zázemím. O výrocích předsedkyně Evropské komise Ursule von der Leyen ve stylu „Kdo to mohl tušit!?“ raději pomlčím. Kdybych napsala, co si o nich myslím, mohla bych být obviněna panem Kundrou nejen ze lži, ale dokonce z xenofobie, nacionalismu, fašismu a paní Tydlitátová by mne mohla chtít opět upalovat na hranicích na náměstích našich měst. Ani místopředsedkyně EK komisařka Věra Jourová si ve shonu důležité práce se starostmi o chybné dotace pro ČR, genders problémy, sexismus a podobné euronesmysly si zřejmě vůbec nevšimla, že v západní Evropě umírají stovky občanů na vir COVID-19, že její zem má uzavřené hranice s Německem, zavřené hospody, kina, divadla... A dokonce i vždy tak halasná německá kancléřka Merkelová, která se snažila po vzoru komunistických vůdců poručit nejen větru a dešti, ale dokonce změnit rovnou teplotu celé zeměkoule, jen cosi neurčitého pípla. Už nezve pyšně se slovy "My na to máme" miliony přistěhovalců čekajících v bědných táborech na řeckých hranicích do své země, aby jí pomohli vybudovat z EU jednotný vysněný monstrstát, který nás před vším ochrání. A to zatím vypukla epidemie pouze s lehkou nemocí. Nedej bože, aby byla zavlečena do Evropy opravdu smrtící infekce či vstoupily do ní války.

Ať se to Respektu líbí nebo ne, ukázalo se, že činy a skutky za EU v této vážné chvíli prostě nestojí. Že opravdu vážnou hrozbu, musí každý její stát řešit po svém a sám. Že se po velkých slovech o Schengenu zase rozumně vracejí státy k ochraně svých hranic. Že všichni vidíme, jak je nutné vědět, koho do své země pustíme a koho ne.

A tuto její ignoranci nemůže omluvit ani to že podle pana Kundry „Evropská unie pro Česko uvolní na pomoc s dopady koronaviru kolem 25 miliard korun. S rouškami nám leteckým mostem pomohlo NATO." Nehledě k tomu, že nevím, kde tuto informaci sebral, měl by si uvědomit, že podle ekonomů nás stojí členství v EU přes 100 miliard korun ročně a že již nyní existují seriozní odhady propadu dluhu rozpočtu ze 40 na 300 miliard korun díky koranoviru.

A jeho tvrzení, že "Klaus nás chce táhnout do rusko-čínského marasmu. Počet lhářů a rozbíječů našeho západního, demokratického směřování, jako je Klaus, bude v krizi nepochybně narůstat. Nenechte se oblbnout. Co s takovými rozvraceči našeho směřování?“ je již nejen naprostý nesmysl, ale přímo šíření nepodložené poplašné zprávy a troufám si říci, abych použila Kundrův výraz, sprostou a jistě záměrnou lží.


A na závěr připomínám, že s panem Kundrou prezident Klaus krávy nepásl.


42 komentářů :

 1. Že je Klaus darebák a nýmand, tak to je bez debaty. Že tu místo kapitalismu spustil projekt bankovního socialismu, tak to je také bez debaty. Že to byl Klaus, kdo podával přihlášku do EU, je realita. A ty jeho žvásty, že jsme tenkrát vstupovali do jiné EU, tak ty jsou jen demagogickou zástěrkou - snad si ten "génius" nemyslel, že bude EU na věčné časy dobově petrifikovaná. Už nikdy Klause (ale ani Kundru!)!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nýmand je poněmčelé slovo niemand, což znamená nikdo. Jestli V. Klaus byl nikdo byl by možná kapitán Nemo. Resspekt je žumpa to je jasná věc.

   Vymazat
  2. to je přesné, snad si každý pamatuje,jak zde ekonomiku řídily americké židovské banky. Šlo tu jen o to, zlikvidovat český průmysl a vytvořit trh pro Západní firmy s tím, že samozřejmě americké židovské banky půjčí na to, aby bylo za co po likvidaci českého průmyslu nakupovat západní zboží na úvěr. Nebylo větších darebáků, než Klaus a Havel. Na Ukrajině již byl tento proces doveden do dokonalosti. U nás si to ještě tenkrát takto nemohli dovolit, protože potřebovali nalákat i další socialistické země.

   Vymazat
  3. Dalibor5. dubna 2020 10:03
   Naprosto souhlasím, Klaus je plně zodpovědný za naši dnešní situaci. Nedívím se že je zván na přednášky vGermánii. Germáni by mu mněli líbat i pr..l, že jim odevzdal klíče od bank a hospodářství.

   Vymazat
  4. Dalibore Jenže my potřebujeme každého spojence proti nacistické eu. Kdo je Klaus ví každý jenomže blázni z eu jsou stokrát horší.

   Vymazat
  5. 12:25 Respekt by ekonomicky nepřežil ani jeden měsíc, pokud by nebyl financován Bakalou z ukradených bytů ostravských havířů. Jenom na nájmu inkasuje měsíčně 250 miliónů korun. Byty dostal zcela zdarma jako bonus od Sobotky s Kalouskem.

   Vymazat
 2. Karl von Schwarzenberg takto blábolí pořád, nikdy z něj něco rozumného nevypadlo. Pak se divíme, co řekl Havel na bombardování Srbska a president Zeman je v tom podobně namočený. To jsou "vzory" pro naše děti a mládež.

  OdpovědětVymazat
 3. Už dejte s Klausem pokoj,vždyť on může za celý maras v současné době.On něj je to obrana v podobě útoku na EU.
  Raději se ho zeptejte,kolik má akcii ČEZu a kolik bere dividend.I ta Kellnerova banka je Klausova a spol.

  OdpovědětVymazat
 4. V Respektu se slézá novinářská stoka, většina normálních lidí tento plátek ani nečte, ten je určen jen pro jejich utvrzování, jak jsou dobří novináři! Vůbec si neuvědomují, že opak je pravdou!

  OdpovědětVymazat
 5. klaus je podvodník

  OdpovědětVymazat
 6. Václav Klaus rozhodně není hloupý člověk. Je velmi inteligentní, se širokým přehledem a vynikající schopností prosadit své zájmy. Je velká škoda, že v době po roce 1989 "pracoval" naplno pro sebe a svoji myšlenku "vytvořit skupinu velmi bohatých lidí" za jakoukoliv cenu. Tu cenu jsme zaplatili my všichni a dlouho platit budeme. Jednou, až se doba posune k objektivnímu hodnocení historie, bude Klausova privatizace vyučována jako podvod století. Ale všeho dočasu ...
  Dnes se s jeho názory na klima a Eu dá v hojné míře souhlasit. Nerad bych jej obviňoval, pokud by jej evropské "elity" přijali do svého klubu, hovořil by zcela jinak ....
  ABC

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Život je krátký a spousta z nás tvrdošíjně zůstáváme na svých pozicích,byť v koutku duše cítí že jsme chybujeme.Ne každý má v sobě vnitřní sílu přehodnotit svoje přesvědčení.Schopnost být sebekritický a najít v sobě sílu a začít vnímat svět z jiného pohledu je výsada silných jedinců. Raději pozdě,ale přece,Klaus pochopil kde je jeho místo a dnes bojuje na správné straně.

   Vymazat
  2. 12:28
   Souhlasím s Vámi, silný jedinec přehodnotí svoje myšlenky, naloupené si ponechá a kázáním o spravedlnosti dojde vykoupení. Tak jste to myslel?
   V dobách těžkých by se národ měl spojit a upozadit rozepře, ovšem zapomínat by neměl.
   U p. Klause se obávám, že jeho pohnutkou není procitnutí, ale chladný kalkul "naši zem si vysávat budeme sami" a podle toho se směruje jeho rétorika. Třeba se mýlím, ale při zpětném pohledu a snad střízlivém hodnocení doby minulé, mi rovnice vychází tak, jak píšu.
   ABC

   Vymazat
 7. Kundra je svazák jak vyšitej. Jak z dob militantní ČSM.
  V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nezabývejme se nějakým Kundrou, prostě vyškrtněme "r" a je vše jasné.

   Vymazat
 8. Jediný účel této koronavírové "nemoci" je celosvětové zrušení hotovostních plateb.

  OdpovědětVymazat
 9. Asi tak:

  https://www.vlaknastvoreni.cz/l/co-je-skryto/?fbclid=IwAR3LKyLKtOfBDMHAlH3snHf80yCpuUKVvtzhafyt784Ni8rGnMynlS6JR1Q

  OdpovědětVymazat
 10. noviczech
  ...paní Haslingerová, vy asi nevíte, že i v Německu dost chytrých ekonomů odsuzuje tvrdě kroky paní Thatcherové a nakonec dějiny i dokázaly, že šlo tehdy o rozkrádání státního majetku do soukromých rukou? Např. privatizování státních železnic, které jsou dnes opět státní a nebo vodohospodářského systému, kde se desítky let kradlo a v Londýně se objevovaly krátery od prasklého potrubí?
  Můj otec říkal, nemluv, skutky mluví, komunistická vláda byla "špatná" a dnes jsme skončili kde...? Si odpovězte sama, hospodářství 30 let mluví za sebe!!! Na začátku byl podpis pana "chytrého"!!!

  OdpovědětVymazat
 11. Vysílání české televize je neslučitelné se životem alespoň trochu rozumně myslícího člověka! ČT by měla před svými pořady vysílat varování jako je na cigaretách a že se divák kouká na vlastní nebezpečí. Někdo tak přestane kouřit a nebo se na televizi koukat a pozná, jak to pomáhá jeho zdraví.

  Česko ztratilo 2.dubna 2020 svoji státní suverenitu! Česko se musí podřizovat nařízením EU! https://www.youtube.com/watch?v=maCBUZop7UI

  OdpovědětVymazat
 12. Stále nechápu, proč mají země zahodit svou státnost, suverenitu, historii a vlastně i budoucnost na "něčí"
  požadavek, příkaz, či nevyslovené přání a omezovat tak
  hospodaření svého státu, životní úroveň svých občanů, přehlížet jejich potřeby a podporovat nepřátelství mezi národy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:37
   Já taky nechápu, že ti co píští, že vlastnictví je nedotknutelné, tak prodali naší vodu Francouzům a ani se nechumelilo.

   Vymazat
 13. Pravdou a to bohužel velmi smutnou je, že EU řídí politici ze zemí, které neznali v minulosti nic jiného než války, zabíjení vlastních občanů, kteří byli "méně" šťastnými, protože neměli dost peněz (Anglie, Německo ...), kteří si dobře uvědomují, že i teď žijí z nakradeného majetku během "čisté a přímé" kolonizace. Provádí i nadále "nepřímou politiku koloniální éry" ve jménu demokratizace celého světa.
  Co tak od takových "výblidků" můžete očekávat?
  Co můžete očekávat od "civilizace", která se bojí i vlastního stínu a neumí se ani postarat o své občany přes všechno to nakradené bohatství?
  Ne, my opravdu nejsme jako oni. Naše pohádky, indikátor naší národní duše byl a stále je, přes obrovský nátlak z jejich strany, ouplně jiný. Nás čert ani ďábel nestraší, protože ti dávají u nás spravedlivou odměnu všem zlodějům, vydřiduchům, zrádcům, všem hlupákům i "magorům". Nás hladí svět uvnitř nás po duši, je drásá až do morku kostí, protože ví, že dostanou v pekle svou zaslouženou odměnu.
  U nich teď vlastní stín má podobu Putina a Číny. Ale přitom je to jejich vlastní hloupost.
  Kéž bychom jednoho dne mohli VŠEM jim říci - Děkujeme, zapomeneme!

  OdpovědětVymazat
 14. Respekt? To jako ten štvavý plátek, jehož pisálci smolí články bez respektu a faktů, jen dle svého názoru????

  OdpovědětVymazat
 15. Hned v 89 jsem věděl, co se asi bude dít. Pan Klaus, Zeman a cely prognostický ústav pod vedením velice najivního Komárka bádaly a bádaly až vybádaly to co se dnes děje. Takže alespoň pan Zeman a Klaus se snaží ten bordel nějak korigovat ale v podstatě je to nemožné. Největší světový dramatik všech dob zase sliboval a sliboval až se do toho zamotal. Jo sliby se slibují a blázni se radují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní5. dubna 2020 11:46
   Proboha, to jste tak naivní? Jak by mohl kulisák a příležitostný kulič sudů něco vymyslet. Mozek mněl utopený v lihu a jeho vzdělání bylo na úrovni cca páté třídy.

   Vymazat
 16. Chtěl bych při této příležitosti vzpomenout prohlášení našho ministra zahraničí Petříčka, který řekl, že koronavirus EU spojí a semkne! Jen je třeba se zbavit čínského vlivu. Už vidím, jak celý svět ruší své filiálky v Číně, jak hlavní města evropských států po vzoru Prahy ruší svá partnerství s čínskými velkoměsty a jak vyhlásíme sborem obchodní válku Číně. A to vše zřejmě jen pro modré oči jednoho bezvýznamného ministra jednoho bezvýznamného evropského státu.

  OdpovědětVymazat
 17. Ano, Klaus tu prosadil kapitalismus - bohužel. Demokracie stále čeká na její objevení.
  Rebel

  OdpovědětVymazat
 18. Česko MUSÍ dodávat EU zdravotnické pomůcky ze své produkce potřebným v EU i za cenu, že nebude mít dost pro svoje obyvatelstvo. Kdoví, možná že zaberou i podomácku šité roušky a na koleně vyrobené respirátory.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Efúrie zase začala řádit. Jak řekl Orbán, když nám nejste schopni pomoct, tak nám alespoň nepřekážejte.

   Vymazat
 19. Václav Klaus dokončil to, co Václav Havel začal a korunoval to svou fantastickou amnestií. Velebit ho se mi nezdá dvakrát vhodné, už jenom jeho heslo, že musíme zhasnout před právníky je na kriminál. Za těchto podmínek "udělá" ekonomickou reformu každý nýmand a pak rozdá amnestie. Jo jo, takoví nám vládli...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Václav Klaus - " profesor ekonomie " - jehož habilitační práce na docenta ani na profesora není v archivu VŠE ani nikde jinde k nalezení. Jinak skutečně " odborník na ekonomickou a morální devastaci ČR " - viz privatizace + amnestie. Trumfnout ho je téměř nemožné.

   Vymazat
 20. Jak se říká kdo lže ten krade a krást na státní návštěvě v přímém přenosu, na to už musí být extra žaludek a ego. Já bych asi do konce života chodil kanálama, ne tak egoidní zloděj Václav Klaus. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 21. Přečíst si co řekl, odmyslet si, kdo to řekl a utvořit si názor na vyřčené. Projekce do Klause st. jsou nadbytečné, podstatný je obsah řečeného, který lze zkoumat kritickým myšlením a buď se ztotožnit či nikoliv. Podstatné je slovo, že na dotčeném uvízl marasmus 90-tÿch let je nesporné, ale proč si díky tomu upírat jeho názor k současnému dění (navíc logicky velmi slušně obhájitelný)....

  OdpovědětVymazat
 22. 11:23 Pláčete se spožděním. Česko jí posledních třicet let nikdy nemělo.A pozor!!!!!...nikdy už jí mít nebude.

  OdpovědětVymazat
 23. Klaus má pravdu! A jestli ne ve všem, tak určitě v hodně a hodně věcech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je divné, že neradí podnikatelům a všem co naříkají a ještě neví proč, že si hold budou muset utahovat opasek. Dovolené v karibiku stejně nebudou frčet.

   Vymazat
 24. https://www.pokec24.cz/nezarazene/tak-uz-to-zacalo-fed-pujci-usa-rovne-2-biliony-dolaru-na-oziveni-americke-ekonomiky-kvuli-virove-krizi/

  Krizové řízení v Německu jako vzor pro celou Evropu! Německý průmysl dostane nasypáno z veřejných peněz 750 miliard EUR.

  Dnešní pravidla WTO (Světová obchodní organizace) zakazují subvencování ekonomik jako nedovolený model subsidiarity, totéž zakazují evropské směrnice na zákaz subsidiarity, tedy vynakládání veřejných rozpočtů na pomoc a podporu soukromých podniků, projektů, továren a fyzických osob. Nebylo prostě možné začít pumpovat veřejné peníze naproti deficitům do soukromých podniků a firem. Bylo potřeba vytvořit krizi, výjimečný stav, nouzový stav, stav ohrožení, který umožní subsidiaritu, tedy sypání veřejných peněz do soukromých firem, zamaskovat to za kompenzace poskytované v důsledku nějaké katastrofy. A tou katastrofou je epidemie viru.

  A stejně jako v Evropě, jako v Německu, jako v Česku a stejně jako v dalších zemích, tak stejně tak i v USA je všude zdůrazňováno, že toto pumpování veřejných peněz do soukromých subjektů je pouze kompenzací kvůli “virové krizi”. Doslova i blbému, který propadal z počtů ve škole, musí být jasné, že tyto mamutí deficity a pumpy veřejných peněz do soukromých firem, fabrik, továren a soukromých osob nemají nic společného s kompenzacemi, ale jedná se o masivní program subvencování celého globálního trhu s cílem zabránit celosvětové krizi a globální recesi, ke které se schylovalo již od druhé poloviny loňského roku.

  OdpovědětVymazat
 25. Uvědomte si,že Kundra je dementní idiot schopný za penízky od Bakaly a podobných hajzlů vyblít cokoliv.

  OdpovědětVymazat
 26. Každý si může vybrat a můžete sledovat, že tento časopis nepatří k nedostatkovým. Jeho čtenáře uvidíte v Kauflandu jak Respekt prolistují a vrátí zpět do regálu tiskovin. Opustí-li ho (sponzoři) tak zahyne.

  OdpovědětVymazat
 27. Klaus býval v Evropě uznávaný za svůj nekompromisní friedmanovský monetarismus, který nesl několik let ovoce, než se zjistilo, že se víc rozkrade, než vybuduje. Teď je ovšem smutnou karikaturou sebe sama a pouhou loutkou oligarchy s obchody v Asii.

  OdpovědětVymazat
 28. Proč ta fascinace sen. Klausem? Ten už dnes patří historii, zajímavější je junior.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.