Reklama

pondělí 20. dubna 2020

Rozruch kolem cestovního ruchu

Stanislav Blaha 
20. 4. 2020  E-republika
Současná krize by měla být výzvou k zamyšlení a radikální změně chování. Podnikatelů, spotřebitelů i vlády. Zatímco o podnikatele a spotřebitele a jejich schopnost přizpůsobení a změny chování nemám žádnou starost, dosavadní reakce vlád po celém světě příliš optimismu nenabízejí.









V cestovním ruchu pracuje každý 22. Čech a toto odvětví se podílí na HDP naší země téměř třemi procenty. Josef Středula, šéf Českomoravské konfederace odborových svazů, zveřejnil na svém twitterovém účtu pěknou infografiku (viz obrázek) a volá o pomoc pro odvětví ohrožené pandemií. Když jsem mu namítl, že zachraňovat obor, v němž chybí a ještě nějaké dva roky bude chybět poptávka, je ekonomický nesmysl, bez dalšího dokazování napsal, že on to za nesmysl nepovažuje.

Na rozdíl od spousty svých kolegů z mainstreamu i z alternativy nemám k odborům negativní vztah, dokonce jsem sám odborově organizován. Velmi si cením ekonomů, které ČMKOS zaměstnává. Jejich analýzy a prognózy se totiž vždy ukazovaly mnohem přesnější než ty, které poskytovali vládní a mainstreamoví ekonomové. Současně jsem však velkým odpůrcem státních intervencí, tedy přímých zásahů do ekonomiky, ke kterým zdánlivě vybízí současná krizová situace.

Zkusme si totiž hypoteticky představit, že stát za předpokladu, že daňová výtěžnost cestovního ruchu je stejná jako u ostatních odvětví, přijde o tři procenta svých příjmů a navíc bude muset udržovat odvětví při životě, tedy financovat minimálně jeho fixní a mzdové náklady. Můj odhad jsou další přibližně 2 % procenta státního rozpočtu. Celková díra v rozpočtu tak bude činit cca 5 %, což je něco kolem 75 mld. Kč za rok. V případě, že krize cestovního ruchu bude trvat dva roky, je to krásných kulatých 150 mld. Kč. Taky vám jako daňovým poplatníkům nepřipadá jako úplně nejlepší nápad posílat desítky miliard na záchranu amerických, britských a francouzských hotelových řetězců, amerických a německých cestovních kanceláří, nočních klubů, kasin, směnáren, barů či prodejců ušanek a matrjošek na Karlově mostě? A dokážete si představit ten dopad, až se stejnými požadavky přijdou další odvětví zasažená pandemií?

V té souvislosti mě napadá ještě jedna myšlenka. Kdo zachraňoval české zemědělství, cukrovarnictví, mlékárenství, textilní a kožedělný průmysl v 90. letech? Kdo zachraňoval těžké strojírenství, zbrojní průmysl, letecký průmysl, výrobu nákladních automobilů a motocyklů? Minulé vlády pod heslem "kreativní destrukce" v lepším případě nedělaly nic, v tom horším svými opatřeními posílaly velké české firmy a celá odvětví našeho národního hospodářství na smetiště dějin.

Obor cestovní ruch čeká velká restrukturalizace a vláda by měla vynakládat peníze daňových poplatníků velmi uvážlivě. Konzervovat celé odvětví a těšit se na to, že se po koronavirové krizi vrátí do starých kolejí masové globální turistiky, mi nepřijde ani jako moudré, ani jako invenční řešení. Vláda by v současném ekonomickém systému neměla zachraňovat firmy ani odvětví s nejistou budoucností, ale ty své občany, kteří se z vážných důvodů nemohou zachránit sami.
Co potřebujeme od státu?

Současná krize by měla být výzvou k zamyšlení a radikální změně chování. Podnikatelů, spotřebitelů i vlády. Zatímco o podnikatele a spotřebitele a jejich schopnost přizpůsobení a změny chování nemám žádnou starost, dosavadní reakce vlád po celém světě příliš optimismu nenabízejí.

Naše vláda patřila k těm, jež v krizi pracovaly velmi dobře a ve srovnání s ostatními si zaslouží naše ocenění. Pokud však chceme jako národ přežít v bouřlivém období, jež nás čeká, musí vláda a ostatní státní orgány okamžitě začít pracovat na komplexním programu skutečných společenských a ekonomických reforem v těch oblastech, kde vláda má důležité kompetence a může působit, aniž by prováděla přímé intervence do jednotlivých podniků a odvětví.

Zde je několik námětů, o nichž si myslím, že by je vláda měla vzít v potaz, až bude takový program zpracovávat.

V sociální oblasti:
Znova oživit, promyslet a pokusit se zrealizovat myšlenku základního nepodmíněného příjmu;
připravit velké státní projekty, které nabídnou pracovní příležitosti lidem z krizí ohrožených nebo zlikvidovaných oborů;
zvyšováním minimálních mezd a mezd ve státní sféře zabránit "tržním" tendencím na snižování mezd, které lze očekávat po odeznění koronakrize.


V daňové oblasti:
Danit v místě, kde se vytvářejí hodnoty;
obnovit systém progresivního zdanění;
snížit příliš vysoké DPH a naopak zavést spotřební daně na luxusní a neekologicky vyráběné zboží;
zavést vysoké majetkové daně pro majetky jednotlivců či rodin přesahující stanovené procento ročního HDP.


V ekologické oblasti:
Přestat mluvit o "zelených údělech" a začít je realizovat, například formou solárních panelů na střechách všech veřejných budov, postupným vytvářením energeticky soběstačných "ostrovů";
definitivně odpískat dostavbu jaderných elektráren a uvolněné prostředky investovat do úspor energií ve všech myslitelných i dnes nemyslitelných podobách.


V bezpečnostní oblasti:
Promyslet a v podmínkách malé otevřené ekonomiky realizovat myšlenku potravinové a energetické soběstačnosti;
vrátit vodohospodářství pod stoprocentní kontrolu státu, měst a obcí;
využít nízkých cen surovin na světových trzích a obnovit jejich strategické státní rezervy;
zvýšit strategické státní rezervy potravin a zdravotnického materiálu;
ukončit nedůstojné zahraniční armádní mise a budovat armádu především jako nástroj na obranu českých občanů a českého území před bezpečnostními hrozbami.




Související články:

34 komentářů :

 1. Vláda by měla zachraňovat českou ekonomiku a investovat do rozvoje perspektivních odvětví, která dokáží posilovat naši suverénnost a snižovat naši vydíratelnost. Tam by měli najít zaměstnání ti doposud nezaměstnaní. Samozřejmě za plat, ze kterého je možné vyžít. To by měla vláda hlídat, a kontrolovat úměrnost navážení nevolníků z jeho bídnějších zemí, než je naše. Nepotřebujeme ekonomiku, která nezaměstnává naše občany, ale dovezené cizince a zisk vyváží z naší země do daňových rájů. Na tu stát doplácí, ale nejspíš ne, státní úředníci, či politici, kteří ji podporují. P.K.

  OdpovědětSmazat
 2. To jo ti to též odskáčou ale až propukne krize naplno tak to odnese většina Čechů. Nebo tu jsou jen montovny na auta. Bude se muset začít od začátku budovat soběstačnost státu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ODS a demoblok musíme zachraňovat feťáky aby nestrádali.
   Karanténa odřízla narkomany od drog. Bez náhražek mohou umřít .... 31. března 2020 11:38
   Primátorka Vaňková ( ODS ) a vedení města dospělo k závěru , že zavření hranic a omezení lékáren ublížilo feťákům a město a stát jim musí sehnat náhražky a finančně pomoci !!!!! Opatření proti šíření nákazy koronaviru zasáhla i do života lidí závislých na drogách. Kvůli uzavření hranic vyschly drogové přeshraniční toky a v Brně není k sehnání heroin. Za nedostatek drog mohou nejen uzavřené hranice, přes které se zejména heroin pašuje, ale také omezený režim lékáren.„Do lékáren chodí méně lidí, celkově je pohyb menší, proto si drogově závislí v lékárnách ani nenakoupí léky v takovém množství, aby se z nich dala droga připravit,“ popsal ředitel společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.„Nejde jen o závislost na tvrdých drogách, ale i konopí či alkoholu. Dělat, že tu takoví lidé nejsou, je nesmysl. Teď je důležité, aby se spustil výdej substitučních látek, ideálně organizovaně přes města či centrálně od státu,“ navrhl Vobořil.Souhlasí s ním i ředitel Asociace nestátních organizací a brněnský exnáměstek pro sociální oblast Matěj Hollan (Žít Brno).
   Brno na náhražky přispěje.
   Brno v pondělí nabídlo neziskovým organizacím a terénním pracovníkům pomoc. O dostupnosti potřebných substitučních látek pro drogově závislé jednali na mimořádném zasedání i tamní radní.„Pokud se na nás obrátí neziskové organizace, které jsou schopny a oprávněny substituci zajistit i bezpečně a řádně vydávat, jsme připraveni jim neprodleně finančně vypomoci,“ informoval náměstek brněnské primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl (ODS).

   Smazat
  2. 14:10 Tak jo tak ať si demožumpu ty menšiny volí tak 4% jim stačí. To je fakt hrůza co se děje.

   Smazat
 3. Jestli jsou ostatní body stejně kvalitní snůškou pitomostí jako bod energetika (tomu rozumím), tak potěš koště.

  OdpovědětSmazat
 4. Jsem asi primitiv, ale před turistickým průmyslem dám přednost energetice, vodárenství a zemědělství, ďěkuji turisty nepapám. Teď ale vážně, mezinárodní turistika se bude zotavovat roky a zisk nelze v brzku očekávat. Bude nutné respektovat úpadek malých kanceláří, velké mají šanci přežít. Naopak šanci pro malé bude mít domácí turistika. Do tohoto přirozeného tržního systému, patří i úpadek, smiřme se s tím a zbytečně tam neinvestujme. Mimo mechanizmus trhu stojí strategická odvětví zajišťujicí potraviny, energie a bezpečnost včetně dopravy. Těm kdyź kolabují musí stát pomáhat a za nimi následují zdravotnictví, školství, rekonstrikce průmyslu a kultura, teprve potom přijde rada na sport, turistiku atp. To je jen můj soukromý názor. Investice stát v době krize do soukromých hotelú, bazénů a fitek, kde prioritu zdůvodní lobisti, známosti mi skoro připomínají "dělení medvěda" v parlamentu z 90tých let při plánování státního rozpočtu. Tak máme nefunkční bazény v Bublava atp.

  OdpovědětSmazat
 5. Na rozdíl od autora já mám velké pochybnosti o stavu IQ nemalé části, zejména těch, co se ověnčili různými tituly. Jinak je pro mne zcela nepochopitelné jakékoliv zlehčování boje proti současné pandemii. Napadat pravidla pohybu obyvatel a kontaktu s druhými lidmi, je stejné, jako si přát další výbuch pandemie a další hromady mrtvých. V čem se vlastně tito "lidé" liší od vrahů? Naprosto idiotstvím pak zavání např žaloba takyjudra u evropského soudu proto, že si nějaká takyobčanka nemůže libovolně cestovat po světě. Mluví se o negativech COVID-19, ale jsou i pozitiva - odhalení se blbců, nevím, k jakému dobytku je přirovnat, abych ten dobytek neurazil! Mluví s o umělé konstrukci viru a hledá se zdroj - ale každý soudný člověk ví, kdo potřebuje války, a kdo je stále po světě vede, kdo potřebuje "redukovat" přebujelou populaci a také na tom pracuje, jednou přes koncentráky a plynové komory, jindy přes teroristické, obchodní a j. války. Kdo jsou vyděrači Světa, kdo je hrozbou míru, kdo zbrojí, kdo odmítá jednání, kdo smaží děti Vietnamu na napalmu, vymazává jedovatým plynem celé vesnice, komu je vlastní exekuce ala My-Lai.... Bohužel po 2. světové válce se nepodařilo vymýtit nacismu s nadlidmi, na které se pasovala diktatura kapitálu se svým masovým vražděním. Není pochyb , že u výše jmenovaných je nutné hledat i vyobení koronaviru, COVID-19, ekonomické ztráty jdoucí ve světě do bilionů a povraždění statisíců lidí. A to řádění těchto "demokratů" ani covid-19 není zdaleka konec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní20. dubna 2020 14:52
   „já mám velké pochybnosti o stavu IQ nemalé části, zejména těch, co se ověnčili různými tituly. Jinak je pro mne zcela nepochopitelné jakékoliv zlehčování boje proti současné pandemii. Napadat pravidla pohybu obyvatel a kontaktu s druhými lidmi, je stejné, jako si přát další výbuch pandemie a další hromady mrtvých. V čem se vlastně tito "lidé" liší od vrahů?“
   Snad se prozřetelnost postará, aby se Vaše slova dostala k ministrovi vnitra Hamáčkovi, který schválil příjezd 600 zahraničních pracovníků do Mostu a Litvínova. Bez jejich otestování, s celkovou svobodou se pohybovat po městě a prodejnách. P.K.

   Smazat
  2. Pane odpusť jim, neb nevědí co činí.

   Smazat
  3. Ano pane -odpusť anonymovi 14.52 - ( diskutující z novinek) neboť si neuvědomuje, jaké pitomosti žvaní, zato je žvaní neustále, kdekoliv má na žvanění prostor. Na novinkách se toho moc žvanit nedá, tam má dva příspěvky v určitém počtu slov, a když si je vyžvaní o koronavirůůůůů - tak vleze na NR a opět žvaní o koronavirůůůůů - jak jinak. Co kdyby si vlezl do sklepa, na hlavu si navlékl igelitový pytel, tím bude perfektně chráněn, a ostatním, normálním lidem už dal pokoj? To mají všichni doplácet na pár zfanatizovaných hypochondrů?

   Smazat
 6. Až na tu energetiku ..., nejvýrazněji k cestovnímu ruchu, má autor článku docela pravdu.

  OdpovědětSmazat
 7. Naše dnešní problémy jsou v tom, že většina zdejších spoluovčanů po dvě tři dekády raději volila své klausíky, tupolánky aj. bezpřívlastkově kapitalistické straky, místo aby volila politiky formátu St. Blahy a pod. Vlastenecké politiky s citem pro společenské zájmy.
  Volbou Babišů se situace sice poněkud vylepšila, leč nikoliv v žádoucím rozsahu. Tak snad někdy příště ..

  OdpovědětSmazat
 8. Cestovní ruch nezanikne, lze naopak očekávat, že se co do objemu zvýší, protože budou cestovat Češi a levněji. Zaniknou různí zprostředkovatelé, protože nejsou potřeba. Takže odhadem 1,5% českých zaměstnanců přijde o práci. Vzhledem k tomu, že po odchodu cizinců schází asi 12% zaměstnanců, nemylsím, že by si nenašli uplatnění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně by nalezli uplatnění v mnohem pro Národ užitečnějších oborech - výrobách užitečných věcí místo provádění cizinců po Otčině za bakšiš.

   Smazat
  2. Cestovat budou jen "očkovaní smartobčané".

   Smazat
  3. 17:48
   Ó ty boží prostoto,
   většina dopravních prostředků, zejména letadla, jsou uzavřené prostory s klimatizací, které jsou velmi vhodné pěstírny pro corvir. Fare well.

   Smazat
 9. Správný směr, ale často špatné prostředky. To, co je předkládáno, když si to spočítáme, by znamenalo likvidaci značného příjmu pro ty, co ve skutečnosti vládnou. A ti půjdou proti sobě? Ne! Dokud budou mít vliv tak ne. Spíše to působí jako článek na "objednávku", který navrhuje nereálné, aby pak realita byla přijatelnější. Ale to je jen můj dojem a autorovi nemám v úmyslu nic podsouvat.
  Například podle mne "zelený úděl" musí být pojat jinak a to tak, aby "prozatím nebyly potíže s dostatkem energie a teprve poté se můžeme věnovat ekologickým požadavkům. Jinak to může dopadnout ve výsledku tak, jako by tu řádil koronavirus deset let. Sluneční a větrná energetika dokázala prozatím jedině svou nestabilitu a nárazovost. Kam zmizely například články, ještě před pár lety oprávněně popisující vliv třeba stožárů a ramen lopatek větrné elektrárny na okolní životní prostředí? Máte ponětí kolik by jich bylo jen u nás potřeba? Možná by nestačila ani všechny volná plocha naší republiky! Nejdříve se musíme naučit tu vyrobenou energii uchovat tak, abychom ji mohli využít, kdy je potřeba a aby to uchovávání nepůsobilo naopak větší celkové sumární škody.
  Greta pláče taky o správném "místě", ale strašně strašidelně blbými a hloupými kapkami "slz" a "řevu".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Gréta prostě v reálu vypadá například jako "Hitler" v židovském komediálním filmu.

   Smazat
 10. Nemá cenu zachraňovat turistický ruch. Každý chytrý člověk může cestovat v dnešním digitálním světě bez cestovní kanceláře. České restaurace prodávají neúměrně drahé jídlo. Já do restaurace na oběd nechodím, protože mít oběd za 100+,-Kč, tak to se raději najím doma. O pivo v restauraci nemám zájem, protože když si lahvové pivo koupím v potravinách, vyjde mně na 1/4 cenu piva v hospodě. Někteří podnikatelé jsou zajímavá skupina lidí - zisky privatizují, ale když mají ztráty, chtějí to po státu zaplatit. Každý podnikatel by měl mít finanční rezervu na dobu alespoň jednoho roku bez příjmu. Kdo jí nemá, tak je to jeho problém a ne státu, resp. všech daňových poplatníků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není důvod abychom my, co na cestování po světě nemáme prachy, podporovali ze svých daní cestovky, hoteliéry, michelinské restaurace, letecké společnosti, apod. Ať to podpoří ze svých, předtím řádně zdaněných prostředků ti, kteří cetují, nebo z cestovního ruchu žijí.
   Zemědělci brečí, že nemají podruhy na sezónní práce; tak hurá do polí, na luka a do lesů. A až zase zájem o cestování a ekonomické podmínky oživí zájem, mohou cestovky zase kšeftovat se zážitky.

   Smazat
  2. Všechno už konečně chápu. Důchodci nepotřebují prakticky nic. Jsou zajištěni - proto tolik lidí teď nově leze do předčasňáku. Moci dřepět doma, vybírat prachy z kaslíku, a druhým od počítače diktovat, co smí a nesmí - to musí být žůžo! Ale stačilo by, kdyby tato vláda, kterou díky rouškám a zavřeným obchodům zbožňují, taky uzákonila, že lidem nad pětašedesát bude odpojen internet ( škodí zdraví) bude jim zakázáno cestovat a chodit do divadel, i když budou pro ostatní otevřená, a důchod jim "bohužel" bude zkrácen na polovinu, protože je třeba platit roušky - to by byl našup jinej kravál! Hned by roušky z hub zahodili, a nadávali by -prostě důchodců se nesmí dotknout nic - a ostatní lidi, a jaká újma se jim děje, to důchodce nezajímá, naopak - všem jejich problémy přejí! Takoví jsou naši starší spoluobčané - ještě že je koronavirus odhalil. Teď už je známe, a víme, co od nich lze očekávat. A všem seniorům, kteří pronajímají nějaké nemovitosti a tím si důchody mohutně vylepšují - bych to ihned zakázal! Když disciplina - tak disciplina.

   Smazat
  3. 15:18 jste chorobně závistivý člověk. Měl by jste jít za psychiatrem. Jen pro informaci, důchodci žijí z úspor, které si našetřili za své pracovní kariéry. A když krátit důchody, tak stejným procentuálním podílem krátit i všechny mzdy. Váš komentář je plný nenávisti k důchodcům a nabádání k diskriminaci důchodců. Co se týče diskriminace,tak na to jsou paragrafy.

   Smazat
  4. 17:19
   Je to chudák, leze všude, dorostenec. Ale idiot jako když vyšije. Někdo mu pravděpodobně zkazil dovolenou v Itálii a on hned takhle. Stejně by tam jen chlastal. Je to, podle sebe, minimálně představitel střední vysoké třídy, který neumí nic jiného než plivat nenávist a svou hloupost. To kvůli němu nosíme roušky! Takže platit je bude on. Pokaždé mu šlápnu na kuří oko, když mu připomínám, že ho to samé čeká teda taky, batole jedno. Bože, cos to poslal na svět za boží stvoření?!

   Smazat
 11. Co se během uplynulých 30 roků u nás a v EU nejvíce propadlo, to je humanismus. Je to paradoxní, když vzpomeneme na pražské jaro a volání po socialismu s lidskou tváří. A že by dnes někdo hlesl po restauraci diktatury kapitálu, aby i kapitalismus se aspoň pokusil o špetku lidskosti. Samozřejmě je to iluze, diktatura nemůže být nikdy lidská a navíc když jejím hnacím motorem je zisk za každou cenu - lidské životy neživoty, růst růstu se nesmí zastavit, i kdyby měla většina lidstva vychcípat. Kolik hodí kapitálu jeden mrtvý? Jsou to stovky nebo tisíce dolarů? A takový zisk si má nechat kapitál uniknout? Nejste náhodou i vy sobec, který by to chtěl kapitálu upírat?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:46
   Tuto myšlenku do dokonalosti dovedl Boris, podívejte se na statistiku VB !!!

   Smazat
 12. Pro ekonomiku jsou absolventi naprosté většiny humanitních oborů stejně významní jako ti s titulem z VÚMLu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0.22 Dovolím si nesouhlasit. Na VUML byli vysíláni právě lidé, kteří něco dělali v práci dobře a tedy uměli... a VUML brali asi jako brala většina Čechů po Bílé hoře (v rámci rekatolizace) povinnou účast na katolických bohoslužbách a kázáních.
   Vaši absolventi humanitárních oborů jsou oproti naprosté většině VUMLáků pracovně nepoužitelní, leda jako neziskovkáři - čemuž si nedovolím říkat práce.

   Smazat
  2. Což teprve chemik ministrem financí, nebo právník ministrem zdravotnictví...o minitrech obrany by se taky dalo pobavit.

   Smazat
 13. "Infografika" bez legendy a vysvětlení zkratek (HUZ - hromadné ubytovací zařízení) je slušně řečeno na hovno. Co znamenají v úvodním grafu jednotlivé barvy?

  OdpovědětSmazat
 14. Cestovní ruch v ČR není vůbec ohrožen, protože když budou uzavřeny hranice, tak lze přece cestovat doma. Máme krásnou vlast. Jenže ono není cestování jako cestování...."von by každej chtěl ject k móři a byli jste už u jihočeských rybníků, tam je krásně, ale já nemyslím písecký, ale třeboňský...".Ty statisíce občanů, pro které je cestování jenom do zahraničí, tak když budou cestovat doma, tak by se dalo dokonce předpokládal ještě i rozvoj tuzemského cestovního ruchu. Jenže to by se spoustě "cestovatelů" nelíbilo, jak by se pak chlubili, kde byli na dovolené nebo se to vůbec nehodí k jejich postavení?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:59 Díky za tip pro mojí dovolenou v tuzemsku.

   Smazat
 15. Autor má svatou pravdu. Já jen dodám, že mě neuvěřitelně vytáčí skutečnost, kdy zejména veřejnoprávní média nedávají fakticky žádný prostor pro výměnu názorů na způsoby překonávání ekonomických a sociálních důsledků současné pandemie. Nemám samozřejmě na mysli dětinské žvatlání nějakých Fialů, Pekarových, Bartošů a podobných týpků, ale lidí, kteří mají opravdu předpoklady hovořit zasvěceně a erudovaně. Místo toho se ti slouhové zabývají nějakými "zabíjačkami", populistickým slibováním různých podpor kdekomu a za nic, lobováním za zájmy těch, kteří českému státu normálně nemohou přijít na jméno, ale nyní natahují ruku a řvou nejvíce... Tohle mě strašně štve!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To by prasklo, že tomu tihlensti, co jste uvedl nerozumí. Prosté.

   Smazat
 16. Dám do placu návrh. Jde totiž zabít dvě mouchy jednou ranou. Letos dostaneme z EU 32 milionů €, na útratu ve prospěch migrantů. Jelikož oficiálně zatím žádné nemáme, lze tuto sumu využít ve prospěch turistiky. Je to prosté stačí, aby migranty z Afriky k nám připravovaly Aerolinie Luftjáry a budeme je ubytovávat, jako zahraniční turisty v hotelu s Allinclusivem.Třeba tak pomůžeme panu kancléři Uznejte, to nemá chybu, jenže to myslím ironicky.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.