Reklama

čtvrtek 30. dubna 2020

Smysl Bruselu: Krást a okázale vracet. Moloch se nikdy nestane užitečným. Další debakl vězení národů. Tunami nařízení k většímu nadšení? Ani napravo, ani nalevo. Zrušit a rozpustit - jediné řešení


Sociolog Petr Hampl
Petr Hampl
30. 4. 2020   ProtiProud
PETR HAMPL popisuje, jakým způsobem (ne)funguje unijní pomoc státům postiženým krizí a nevidí jinou smysluplnou cestu, než tuto strukturu zlikvidovat.

Evropské státy, které počítaly s unijní pomocí pro nový rozběh ekonomiky po epidemii, se dočkaly studené sprchy. Vedení EU samozřejmě slíbilo peníze, ať už jako dotace nebo velmi výhodné půjčky. V příslušných fondech mělo být minimálně bilion eur. Jenže zbýval drobný detail – jak ty peníze do fondů dodat. 

Stávající řešení vypadá takto: Státy si vezmou bankovní půjčky a věřitelským bankám nabídnou právo převzít některé vládní pravomoci, včetně privatizace majetku. Takto získané peníze vloží do unijního fondu, a z toho si je pak podruhé vypůjčí. Podrobnosti navrhované transakce ve svých článcích popisuje europoslanec Ivan David.

Takové schéma je samozřejmě nepoužitelné. Kdyby chtěla Itálie a další státy prodat majetek, mohly by to udělat rovnou. Nepotřebovaly by k tomu složitý mechanismus unijních fondů. 


Fungování státu


Když přihlížíme tomuto dalšímu unijnímu debaklu, mohli bychom nabýt dojmu, že EU je v něčem podobná státu. Vezme peníze lidem nebo jiným menším celkům, část rozkrade nebo utratí za úředníky, a zbytek jim zase rozdá nazpět. Pokusím se vysvětlit, proč jde ovšem o principiálně jinou záležitost. Národní stát není nadnárodní gigant.

Už od středověku fungují státy tak, že panovník na určitém území zajistí bezpečnost, vydává zákony, případně pečuje o cesty a další infrastrukturu, podporuje jednotnou kulturu a vzdělanost. V posledních staletích si státy osvojují stále další a další funkce a pravomoci. Mnozí kritizují, že je to nesprávné a nebezpečné pro občanské svobody, ale to není tématem tohoto článku.

Podstatné je, že hodnoty vznikají ve spolupráci státu a soukromníků. Stát vytvoří prostředí a soukromník v něm založí firmu. Využívá bezpečných poměrů, stabilní měny, dobrých silnic, vzdělané pracovní síly, fungujících soudů, zdravotnictví a mnoha jiných věcí, bez kterých by hospodaření vůbec nepřicházelo v úvahu.

Samozřejmě, jsou vlády moudré a nemoudré. Někde je to tak, že vláda financuje pouze vzdělání v užitečných oborech, regulace jsou rozumné, byrokratických povinností je minimum a daně jsou nízké. Stát přiměřeně chrání domácí podnikatele, firmy a statky, a zároveň pečlivě vyšetřuje případy korupce vlastních úředníků. Nové projekty pak rostou jako houby po dešti a stát bohatne.

Jinde je to tak, že státní úředníci „zaklekávají na firmy“, jsou vypisovány stále další daně, nikdo nechrání lidi před zdivočelými neziskovkami a na vzdělávání genderových expertů je vynakládáno více peněz než na řemeslníky. Takové země chudnou, protože tam vznikají leda tak další neziskovky a další poradenské firmy na čerpání dotací.


Řešení


Na tom není nic nového. To všechno čtenáři Protiproudu dobře vědí. Stejně tak nemá smysl podrobněji rozebírat odvěký spor o rozdělení zisku. Levice má za to, že téměř veškerá zásluha připadá prostředí. Že pokud jsou správné podmínky, tak je lhostejné, zda firmu založí Petr nebo Pavel. Pravice se zase domnívá, že prostředí vzniká samo od sebe a že požadovat rozdělení zisku je aktem krádeže. Hledání kompromisu je nesmírně obtížné a asi nikdy se nepodaří uspokojit všechny strany.

Pro nás je ale podstatné, že musí existovat soužití a neustále probíhající spolupráce. Národní stát vytváří prostředí pro aktivní lidi. Aktivní lidé udržují v chodu národní stát.

Co ale v takové situaci s nadstátem? Obrovské nadnárodní celky jsou samozřejmě náchylnější ke korupci a nedemokratickým postupům. Ale to jenom menší část problému. Horší je to, že do vztahu občan – stát nemají co přidat.

Skalní eurohujeři snad ještě doufají, že lze lidskou přičinlivost a kreativitu povzbudí tím, že přidají ještě další sadu předpisů (kromě národních). Nicméně nefunguje to. Až se snaží, jak se snaží, ať vydávají sebevíce směrnic, nepovzbuzuje to jinou aktivitu než stále sofistikovanější čerpání unijních peněz.

Zbývá tedy jediné. Brát zemím peníze, a zase jim je posílat nazpátek.

To je problém, který nemůže být z principu vyřešen žádnou reformou, žádným přejmenováním a žádnou změnou smluv. Ani kdyby se Evropská unie vzdala své neomarxistické ideologie, nestane se užitečnou. Nadnárodní struktura nemá co nabídnout a nikdy v budoucnu se to nezmění.

Zrušit a rozpustit je jediné racionální řešení.
19 komentářů :

 1. V čem EU pomohla v době krize ČR ?
  Odpovězme si po pravdě. V ničem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:17 pomohla.Svou nečinností a následně chvilkovou tupostí snad přesvědčila i váhavce o tom že je to jen a jen nepotřebná, velmi drahá a protinárodní instituce.

   Vymazat
  2. Čím by EU mohla ČR prospět? Zaplacením vymalování nějaké Synagogy?

   Vymazat
  3. 18:17 To je jasná zpráva. V ničem. Teď jsem dočetl článek pana Štěpánka o tom co chtějí udělat v malé Británii, poplatky které tam občané platí jako mi Dvořákovic lžitelevizi, chce otočit jako na takové jakoby předplatné. Toho by se posera Babiš měl chytit, jenomže ho preventivně EU straší, aby to náhodou neudělal. Když bude mít podporu občanů, tak se nakonec doufám pochlapí. Už vidím ty 3% debilů jak platí a platí a platí...
   Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
  4. Jo, rudy dědečku 21:48. Pokud jste kdy šéfoval a obstál, tak víte, že se proti vám obrátil každý Váš příkaz, který jste nebyl schopen proti odporu prosadit. K tomu jste nemusel ani cokoli studovat. Tolik za prvé.
   Za druhé, když už se k čemukoli chcete vyjadřovat, měl byste se pokusit něco o tom vědět. Když ne, jsem nucen Vám prozradit, že veřejnoprávní Česká televize (stejně i rozhlas) žádným způsobem nepodléhá vládě, ale zprostředkovaně, pouze a jedině parlamentu. Tomu, jak snad víte, nevelí Babiš. Ten je, jedině a pouze, předsedou koaliční vlády. Vlády existující z nějaké vůle ČSSD, navíc jen s nezbytnou podporou tak zvaných komunistů.
   Hádám, že k nelibosti s Babišem existují lepší, než takové Vaše, patrně zatvrzele opakované důvody. Mějte se.

   Vymazat
  5. 5:13
   O ČT. Ta "podléhá" v reálu především svému sebeklamu a a řídí se zájmy někoho jiného, než jakékoli oficiální instituci našeho sátu. Popsal jste jen "ideální právní stav". Její morální úroveň je na dost nízkém stupni.

   Vymazat
 2. Kdy se už vymaníme ze žaláře národů?

  OdpovědětVymazat
 3. Mám za to, že je to nepotřebný xindl, který vykořisťuje okolní státy. Vytvořil si myšlenku, ve které sepovažuje za hegemona, který bude členským státům za jejich peníze povolovat co můžou a co ne.
  Na našem státě je do doslova příkladné. Dokonce se vyplácelo za to, že nebudeme používat zemědělskou půdu na pěstování tradičních produktů. Demolovaly se cukrovary, likvidovaly fabriky, a bychom byly závislé na diktátu Bruselu. Ani ta myšlenka není dobrá, natož ta praxe je ještě horší.Někde jsem četl, že Německo rozesralo téměř celý svět za posledních 100 let třikrát. No řekl bych, že na tom asi bude něco pravdy, protože dvakrát to víme všichni. Po třetí se jim to povedlo se slavnou EU. Aby si vybudovali drž huby a zaprodance, tak jim vyplácejí takové částky, až to není normální. Devastace jednotlivých národů je taková, že školy vychovávají polo negramotné jedince.
  Mám za to, že je to dokonale řízená zločinecká organizace, založená na devastaci jednotlivých národů a ještě za to platí národní zrádce. Už aby se to rozpadlo.

  OdpovědětVymazat
 4. EU splnila velký führerův sen o Evropě vedené Německem. Angličanům už docvaklo, že tento projekt dokázal víc než Heinkely nad Londýnem a proto z něj vyfičeli. My si tu poprdáváme, že ten protektorát vlastně nebyl až tak špatný a tak jsme do něj obloukem zase naběhli. Dobrovolně jsme se vzdali státní suverenity a nikdo nám ji už nevrátí. Proč by to taky dělal, stačí ukázat euro a český lev leží na zádech a přes mříže vyhlíží plnou misku dotací. Co bychom si sami se sebou počali, že.

  OdpovědětVymazat
 5. Pomohla! Cestou naší komisařky nás, Poláky, Maďary, atd. ještě více aktivizovala k podpoře zrušení EU!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Čert nám byl dlužen celou zapráskanou EU. Vystoupit z ní, včera bylo pozdě. Přinesla jenom jidášský groš pro někoho zemi zotročila a mládež zblbla.

  OdpovědětVymazat
 7. Přesně tak eu je pro náš národ zbytečná a dokonce nebezpečná snad ji krize schroustá a rozpustí.

  OdpovědětVymazat
 8. Normálka, nihil novi sub sole.

  OdpovědětVymazat
 9. Normálka, nihil novi sub sole....

  OdpovědětVymazat
 10. Nihil novi sub Sole... Je to ta dávná zednářská filantropie... dobročinnost mají v popisu "práce"... Nakrádat mailand, ničit konkurenty, dělat války kde to vynese... a z toho 1% až max. 2% slavně promecenášit, procharitovat, s důsledným mediálním humbukem - takže jsou různé Rothschildovy nadace, ústavy, ... slavící jméno svého dobroděje a dobrodince... Gatesovy, atd.

  Většina lidstva to dosud neprokoukla...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:24
   Kladu si otázku, zda lidé jen dělají, že nevidí, nebo jsou opravdu slepí.👀😎

   Vymazat
 11. To není rozděl a panuj ale černá díra výměny obyvatel evropy i na popud promuslimské OSN kalegri měny € araboafriky. Chcete pravidla hry vymírající? Vám € až po zboží a službách privilegovaným pokud se nezachovají podle naturelu a víry- Pokud vám to intelekt nebere jste blahoslavení chudí duchem ale s písní na rtech. A tito dárečci nepracují na ničem jiném než na krizi na business. Aby jste věděli co jim a sobě platíte.

  A hned se nemusíte urážet jak mameluk udělal, mameluk může jít. Jste se vzdali sebestřednosti a ega jako správní samaritáné tak se můžete jít napást ale ne na panském. A dodám citát knížete: Ať kůň chlastá sám ale kde už vám nepovím. Taková zdebilizace těmi co nic neumí tak učí, workoholickými fachidioty je až směšná. Didus ineptus
  http://www.multiweb.cz/uglyorca/didus.htm

  OdpovědětVymazat
 12. http://zvedavec.org/komentare/2020/05/8293-co-americke-zpravodajske-sluzby-skutecne-vedely-o-cinskem-viru.htm

  dnes 2020-05-01 10:21:28
  Tak zpravodajské hry jsou něco jako kádrování osvícenými Falze flagisty. Tedy jak kde a kým pimprdlového trhu. [překvapení]
  _________________________________
  Dydlace tvorní [smích]

  http://www.novarepublika.cz/2020/04/smysl-bruselu-krast-okazale-vracet.html

  To není rozděl a panuj ale černá díra výměny obyvatel evropy i na popud promuslimské OSN kalegri měny € araboafriky. Chcete pravidla hry vymírající? Vám € až po zboží a službách privilegovaným pokud se nezachovají podle naturelu a víry- Pokud vám to intelekt nebere jste blahoslavení chudí duchem ale s písní na rtech. A tito dárečci nepracují na ničem jiném než na krizi na business. Aby jste věděli co jim a sobě platíte.
  https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
  A hned se nemusíte urážet jak mameluk udělal, mameluk může jít. Jste se vzdali sebestřednosti a ega jako správní samaritáné tak se můžete jít napást ale ne na panském. A dodám citát knížete: Ať kůň chlastá sám ale kde už vám nepovím. Taková zdebilizace těmi co nic neumí tak učí, workoholickými fachidioty je až směšná.

  Didus ineptus
  http://www.multiweb.cz/uglyorca/didus.htm

  https://www.youtube.com/watch?v=OA2zaoq4Zfk
  https://www.youtube.com/watch?v=CvI1itozV2E

  https://www.youtube.com/watch?v=6cD2vA5pAOY

  99999

  Ešíčci bootrobotí

  OdpovědětVymazat
 13. noviczech
  ...pane Hampl, možná znáte výraz "židovská obec" tedy "jüdische dorf" !!! A toto teď vládne v naší republice, v Německu, v celé Evropě a snad i v jiných zemích! A toto se vyznačuje jedinou ideou: Na nic nejsou peníze, vše je moc drahé! Jen mé konto roste se 33% úroky!!! ...a do toho nás zavlekli, kdo...?

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.