čtvrtek 30. dubna 2020

Sněmovna USA drtivou většinou schválila balík 484 miliard dolarů „úlev“, které naplnily korporátní kasy

Jacob Crosse 
30. 4. 2020  Outsidermedia
Těch 310 miliard dolarů na nových půjčkách bude vyčerpáno během několika dní. Takže malé firmy zůstanou na holičkách a většina malých podniků bude ohrožena přímým bankrotem. A dokonce i pro podniky, které dostávají půjčky, tyto peníze pokryjí mzdy, nájemné a zařízení na pouhých osm týdnů.


Po schválení prvního balíku tzv. pomoci (viz náš článek USA: Senát přijal zákon o gigantické „záchraně“ ekonomiky) zákonodárci obou velkých podnikatelských stran ve Sněmovně Reprezentantů drtivou většinou schválili dne 23. dubna zákon nazvaný Paycheck Protection Program and Health Care Enhancement Act. Přitom podnikli veškerá opatření k zajištění vlastní bezpečnosti a blahobytu, na rozdíl od absence takových opatření pro zaměstnance nemocnic, pracovníků Amazonu, prodavaček v obchodech, dojíždějících do práce a pracovníků v průmyslu. Demokraté a Republikáni se sešli v Senátu a hlasovali 388 hlasy pro, 5 proti a jeden se zdržel. Schválený zákon šel na stůl prezidentu Trumpovi pro podpis ještě ten večer.

Tři Republikáni, kteří hlasovali proti, jsou představitelé ultra-pravicového Freedom Caucus, čtvrtý Republikán hlasoval proti z procedurálních důvodů. Jediná Demokratka hlasovala proti, což byla Alexandria Ocasio-Cortézová z New Yorku. Ocasio-Cortezová měla emotivní vystoupení proti Republikánům s tím, že ani jedno ustanovení zákona nepomáhá normálním lidem z ulice. Všechny ostatní členky tzv. „socialistické skupiny“ (Ayanna Pressley, Rashida Talib a Ilhan Omar) hlasovaly pro zákon. Mluvčí Sněmovny Nancy Pelosiová, kterou Ocasio-Cortezová tituluje jako „medvědí mámu“, tvítovala hned po schválení zákona, že jde o historické hlasování ve shodě obou stran. Balíček je prý zásadním opatřením pro ochranu rodin po celé Americe a pro zajištění malých podniků, aby měly přístup ke finančním zdrojům, které potřebují.

Bohužel, i druhé kolo pomoci má daleko k tomu, aby podpořilo rodiny a zajistilo platy pracujícím v ohrožených podnicích. Stejně jako u prvního balíku i zde platí, že z něj budou čerpat hlavně velké podniky a banky na Wall Street, které na těchto půjčkách nahrabou miliardy. Drtivá většina rodinných a soukromých malých podniků – restaurace, holičství a kadeřnictví, salony krásy, čerpací stanice, atd. – neobdrží ani halíř.

Centrální ustanovení zákona je tzv. Paycheck Protection Program (PPP), který byl navýšen o 310 miliard dolarů pro další financování. Počátečních $349 miliard přidělených na program bylo údajně zaměřené na pomoc podnikům s méně než 500 zaměstnanci a na udržení jejich pracovníků na výplatní listině po dobu osmi týdnů. Peníze došly do dvou týdnů a drtivá většina žadatelů z malých podniků vyšla naprázdno. Pouze 6 procent malých podniků dostalo tento vládní úvěr.

Ale pak se ukázalo, že velké restaurační řetězce, jako jsou Ruth’s Chris Steakhouse, Shake Shack a Potbelly, každý s více než 5000 zaměstnanců a stovkami milionů v příjmech, dostaly hlavní pomoc, kterou rozdělovaly banky na Wall Street v čele s ministrem financí (Steven Mnuchin). Na pomoci se dále přiživovala Small Business Administration (SBA), která dávala úvěry a vybírala lukrativní poplatky. Tyto společnosti získaly mezi 10 až 20 mil. USD na poplatcích z půjček a velké banky nahrabaly zhruba 10 miliard dolarů na poplatcích.

Půjčky obdržely i další milionářské a miliardářské firmy. Největšími příjemci byly dvě propletené realitní investiční trusty, Ashford Hospitality Trust a Braemar Hotels & Resorts, které získaly celkem 53 milionů na půjčky. Firma ovládá více než 100 luxusních nemovitostí, včetně hotelů jako Ritz Carlton Atlanta. Společnosti samy sebe jako oslavují jako „ztělesnění Jižanského luxusu“. Rezervace na jednu noc začíná na $341, rezervace pro Panorama Suite jde na $3,000.

Tento podvod spáchaly obě partaje a vůdce Senátní většiny, Chuck Schuemer z New Yorku. Ten si pohlídal, aby velké společnosti získaly nepřiměřený podíl z půjčky. The New York Times ve čtvrtek oznámil, že poskytnutí půjčky v rámci CARES Act bylo napsáno tak, že umožňuje restauracím a hotelovým řetězcům přijímat tyto „small business“ PPP půjčky, pokud v jejich pobočkách je momentálně zaměstnáno méně než 500 lidí. Tento trik vyjednal Schuemer a pravicový Republikánský předseda senátního Small Business Committee, Marco Rubio z Floridy. Schuemer se nazývá „senátor Wall Streetu“ a je jedním z největších příjemců podpory v hotovosti od bank na svou volební kampaň. Podle OpenSecrets.org mezi lety 1989 a 2016 získal téměř 600,000 USD od Goldman Sachs.

Před čtvrtečním hlasováním Sněmovny, ve snaze udělat aspoň nějakou politickou „damage control„, ministr financí Mnuchin a SBA oznámili, že stanovili nové „pokyny“ pro PPP půjčky. Údajně od půjček v rámci nového zákona odblokují velké firmy s alternativní úvěrovými zdroji. Mnuchin oslovil restaurační řetězce a další velké firmy, které obdržely půjčky v prvním kole, ať prý vrátí peníze, nebo budou vyšetřované.

Jenže to je jen další velký podvod. Schuemer, Pelosiová, Mnuchin a spol. dobře vědí, že těch 310 miliard dolarů na nových půjčkách bude vyčerpáno během několika dní. Takže malé firmy zůstanou na holičkách a většina malých podniků bude ohrožena přímým bankrotem. A dokonce i pro podniky, které dostávají půjčky, tyto peníze pokryjí mzdy, nájemné a zařízení za pouhých osm týdnů. Pandemie a hospodářský pokles bude trvat mnohem déle, což vede k zavření desítek tisíc, ne-li milionů malých podniků a k trvalému propouštění milionů pracovníků.

Návrh zákona také obsahuje pouze 75 miliard dolarů pomoci nemocnicím a směšných 25 miliard dolarů vyčleněných pro testování na COVID-19. V návrhu zákona není vůbec žádná pomoc na podporu státních a místních vlád, které čelí obrovským deficitům a připravují plošné zrušení financování škol, zdravotní péče a dalších základních služeb, snížení pracovních míst a odebrání důchodů státních zaměstnanců.

28 komentářů :

 1. Tak to je schválí pomoc pro kapitalisty a na normální lidé nezbude a bude hůř.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Snad zbyde troška dolarů na pohřbení mrtvol, které hnijí v kamionech:
   https://www.nytimes.com/2020/04/29/nyregion/bodies-brooklyn-funeral-home-coronavirus.html

   Smazat
  2. 13:16 Ať na to pošlou neziskovky kopat hromadné hroby to by si protáhli kostru. Jo bez prachů v kapitalismu nic nejde.

   Smazat
 2. „ČR nepotřebuje drahý expediční sbor pro operace v zahraničí,“ Okamura vyzývá Babiše k odstoupení od smlouvy s USA:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020042911870115-cr-nepotrebuje-drahy-expedicni-sbor-pro-operace-v-zahranici-okamura-vyzyva-babise-k-odstoupeni-od/

  OdpovědětSmazat
 3. U nas to asi nebude jine. Velci zrouti se nacpou nejvice. A to co zbyde spolknou obchodnici se smrti, kteri se jiz nemohou dockat valky.

  OdpovědětSmazat
 4. Trump má kliku, že už není potřeba papír (látka) na dolarové bankovka a ani nové tiskařské stroje, ale že stačí pouze naklikat nuly na počítačích. Ty nové nuly zároveň vyjadřují i krytí těchto nových dolarů materiálními hodnotami americké provenience. Nepochybuji, že euroloutky udělají totéž s eurem :-)

  OdpovědětSmazat
 5. Citát z článku na "skrytapravda.cz": "Trh s americkou ropou se zhroutil. Investoři z Wall Street prchají. Těžký průmysl v USA v kolapsu, těžba je nad propastí a dramaticky propouští. Letecký průmysl v šoku, prodej letadel nula a navíc přestal létat. USA se staly bezprecedentně nejzadluženějším státem světa. Strašidlo katastrofy obchází USA." Ten půlbilión záchranných dolarů navíc vůbec nic neznamená.

  OdpovědětSmazat
 6. Je velice dobře a našim USAfilům to udělá obrovskou radost, že Ušáci začali zachraňovat Titanik. Jediná vada na kráse je ta, že ucpávají díry až když je Titanik už pod vodou, takže obrovská radost, asi nebude úplně na místě. Nejlepší určitě bude vymazat si číslo a zapomenout cestu na US velvyslanectví, ony ty dolárky budou v historicky krátké době dobré akorát na podpal... ach to bude sebevražd, hrůza pomyslet.
  Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 7. Copak? Snědá cácorka Ocassio-Cortéz nebyla spokojena s částkou, kterou jí korporace a banky nabízely za hlasování?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bledý cácore, nechápeš text, nebo co? AOC nebyla spokojená s tím, že prachy zhltnou korporace a pro lidi práce nezbude nic. Chápeš, vycmrdlý cácore?!

   Smazat
  2. 13:24, nejen že jsi sprostý, ale právě tys vůbec nepochopil mojí připomínku. Hlavně že se toužíš vyjadřovat na veřejnosti.

   Smazat
  3. Ale pochopil. Urazil jsi docela slušné mladé děvče se samostatným myšlením, která jde v USA "proti proudu", a za to zasluhuje náš obdiv a ne označení "Snědá cácorka". Takže sprosťák jsi ty. Chápeš?!

   Smazat
  4. 17:46, pošahaná ultraliberálka je slušné děvče? :D Tak to jo...

   Smazat
  5. Ááááá, kádrovák je tu v 19:58. Dech bolševických kádrováků, uličních výborů, domovních důvěrnic a dnešní Pražské kavárny silně zasmrděl. Fuj, fuj, blééé.

   Smazat
  6. 22:17 nevím, jak tady psané rozdílné názory souvisí s kádrováky, uličními výbory a domovními důvěrnicemi. Zvlášť, když je evidentní, že o zmíněných institucích pranic nevíte. Ale abyste věděl:
   Tehdejší kádrováky nahradili šéfové útvarů "Rozvoje lidských zdrojů" s úkolem zajistit výběr pracovníků, což je totéž co kádrování. Domovní důvěrnice nahradili "správkyně" a "správci" (kdysi domovníci a domovnice), co prodloužená ruka majitelů, popřípadě nějaký ten reprezentant Společenství vlastníků bytových jednotek, který se snaží dohlížet na pořádek v objektu a nakonec, v Družstevních objektech je to zas a zas nějaký dobrovolník, jakým byla ona (volená) důchodkyně, nebo žena na mateřské. Ty uliční výbory, tedy orgány komunistické partaje byly organizací pro ty, kteří neměli svoji organizaci z titulu zaměstnání, což byli důchodci a ženy v domácnosti (při tehdejší zaměstnanosti v podstatě jen na mateřské). Dnes to mají čipernějšími, tedy účinněji ošéfované ty partaje, které měli a mají dost prostředků, aby se prosadily v obecních volbách. Někdy to i sype, zatímco za totáče nebylo z čeho. Takže, zdá se vám to lepší?
   Ten režim jsem si prožil, o domovní důvěrnici, uliční výbor ani kádrováka za 40 let nezavadil. Jako dělňas co toho dost uměl, jsem absolvoval „kariéru“ těch kvalifikačních tříd, které odpovídaly nárokům práce, jakou jsem zvládal. O tom rozhodovaly výsledky práce a kvalifikační katalogy, žádný kádrovák. Vy plakátující straširybko z doslechu.

   Smazat
  7. Milý dělníku, co něco uměl. Minulý režim jsem zažíval do svých 42 let. Mám právo psát o kádrovácích, uličních výborech, domovních důvěrnicích, o nálepkování a kádrování, o nesmyslném ponižujících rozhodování o lidech na základě drbu, předsudku či osobní zášti. Můj výpad směřoval na toho anonyma, který s lehkostí idiota označil slečnu Okassio-Cortézovou za "hnědou cácorku".

   To, že jste nepadl za minulého režimu na kádrováky, uliční výbory a domovní důvěrnice, na anonymní udání a pomluvy znamená, že jste měl mimořádné štěstí, nebo podobnou funkci.

   Smazat
  8. 9:08 to právo samozřejmě máte s tím rozdílem, že já si ten režim užil od 12ti do 53. let. Do fabriky k ponku hnán v 17ti, ke studiu, i když premiant, z třídně politických důvodů nepuštěn. Práskat na mě mohli a asi i práskali, nějaké to dusno jsem ignoroval tak, že si valně ani nevzpomínám. To fungovalo perfektně.
   Mohl byste vědět, že Vás trápí existence omezenců bez schopností, které ambice hnaly za kariérou tenkrát stejně, jako stejné ženou dnes. Ti si to nakonec tenkrát a většinou, prohrávali sami. Ti dnešní se obalí penězi za posluhování a podrazy a s tím vydrží.
   Onehdá platilo necpat se tam, kde na to nemám, znát tehdejší hierarchie, zákoník práce a nebýt předposraný. Ostatně, dělňas byl prakticky nedotknutelný. Bavil jsem se dobře tenkrát, bavil bych se o to víc i teď. Nebýt těch svinstev, lží a podrazů vůči většině tolik, kolik jich je. A to materiálně zdaleka nestrádám, spíš naopak.

   Smazat
  9. 9:08 Kádrováci, uliční výbory jako postrach občanů snad existoval v padesátých a možná ještě v šedesátých letech. Nikdy jsme se nesetkali s něčím podobným, až se nechce věřit, že by v 70 - 80 letech někde ještě výbor existoval a škodil.

   Smazat
 8. Je velice dobře a našim USAfilům to udělá obrovskou radost, že Ušáci začali zachraňovat Titanik. Jediná vada na kráse je ta, že ucpávají díry až když je Titanik už pod vodou, takže obrovská radost, asi nebude úplně na místě. Nejlepší určitě bude vymazat si číslo a zapomenout cestu na US velvyslanectví, ony ty dolárky budou v historicky krátké době dobré akorát na podpal... ach to bude sebevražd, hrůza pomyslet.
  Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 9. Dost zírám, že masmédia v ČR nereflektují to, co nutně přijde:
  1. USA jsou ekonomicky ve srač.ách (co Vy na to, pane MUDr. Jochu a Prof. Klausi?).
  2. Trump bude znovu zvolen (co Vy na to pane politologu Krejčí?). Geronta, dementa a zloděje Bidena nikdo neuvolí.
  3. A co udělá Trump s majákem svobody USA ve sra.kách? Nastolí v USA nacismus stejný jako je v Číně (co Vy na to, mediální sinobijci?), sociální kredity.
  4. A co budou dělat USA jako celek? Budou plně pod pantoflem Číny. Pose.ou se před ní, ani nebudou potřebovan ricin z Ruska.
  Dnes je 30. 4. 2020. Budeme pozorovat, kdy se tyto věci objeví v masmédiích v ČR. Ahoj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě tu je ta varianta, že se jim nakonec podaří dostat Trumpa přes koronavirus (zatím jim nevyšlo několik pokusů) a jeho následným neúspěšným léčením (= usmrcením) a prezidentem se stane Pence, který to hraje na dvě strany.

   Smazat
  2. Ano, to máte pravdu, to mě nenapadlo. Jediným soupeřem Trumpa je Pence – a to od počátku. Ale Penceho nechtějí globalisti, je to zakuklený demokrat.

   Smazat
 10. Covid 19 muze u nas definitivne vyhladit jenom atomova valka. Ale aby se nam ta legrace nahodou nevyhla, potrebuje konecne instalovat ten nas nestastny radar v Brdech. Klvano kde jses kdyz te narod potrebuje?

  OdpovědětSmazat
 11. Jó, když si vzpomenu jak hlavně v devatenáctém a počátku dvacátého století se mluvilo o Státech jako o pokrokových, naději pro lidstvo a do budoucnosti spolehlivé opoře demokracie. Jo, to musela být doba "nadějí", už tenkráte se chovaly jako hyeny. Jenže na světové úrovni na rozdíl od jednoho nejmenovaného evropského státu. Vyzobávaly a stále ještě vyzobávají to, co si mohou koupit nebo sprostě ukrást. A nikdy to nebyl stát nebo co to vlastně podstatou je (nemyslím právně), které by se doopravdy zajímalo o své občany, pokud neměli dostatek moci, čili peněz a nebo znalostí schopných prodat (jaký div) za peníze.
  Doslova jako výsměch v porovnání s tím, že anglosaský svět musí mít všechno co "nejlépe" a "nejvíce" zaškatulkováno, působí chaotické a v podstatě nikomu rozumně uvažujícímu nepochopitelné "záchranné kroky", když navíc zachraňují ty, co to všechno způsobují. Ještě nikdy nikdo žádnému obyčejnému občanstvu nevrátil takto "demokraticky" utracené peníze, či majetek, který kvůli tomu ztratili.
  Šamani "prvobytně pospolných" kmenů by si tohle přáli taky. Neprší? Může za to .... Prší moc, může za to ..., náčelníkovi se narodila dcerka místo nástupce, může za to ... a pak by skákali kolem ohňů s dvojnásobným nadšením. Nedělají to ostatně dnes ONI také?
  Jestli si říkáme - Bůh to neví asi také - druh Homo Sapiens, pak by naše "civilizace" měla být také ta "sapiens", ne? Protože tomu tak není, domnívám se, že bychom se měli nazývat něco jako

  Homo Maccius.

  A naše "civilizace" civilizací od toho odvozenou.

  (Maccius - hlupák, šašek - http://latinsky slovnik.latinsky.cz/cesko-latinsky/)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Heleďte mám dobrou zprávu. Hledal jsem něco o letadlech a narazil na článek na NR z roku 2017, kde se píše o ruských letadlech. Nejde o ten článek ale o reakci trollů a rusofobů, kde se jich vyrojila hejna a kvičeli a řvali a na Rusko nadávali. Kdeže ti hrdinní trotlíci, rusofobíci a USAfilové jsou? Jenom mám strach aby nám neucpali kanály.
   Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  2. USA se staly pro celý zbytek takovým nepotřebným mlýnským kamenem, který ostatní stahuje pod vodu a dávno už nic pozitivního zbytku světa nepřináší, jenom problémy, jak tohoto nenažraného bumbrlíčka udržet při životě (už se to nedaří ani americkým loutkám po světě) a ještě mu zajistit žití na vysoké noze na úkor zbytku planety (America First Again). USA se staly zcela zbytným státem, který světu nic pozitivního nedává (koronavirus Made in USA se do toho nedá počítat), už ani na ty filmy z Holywoodu se dávno nedá koukat.

   Smazat
 12. Bez komentáře:
  https://www.usdebtclock.org/

  OdpovědětSmazat

 13. EVROPA A AKCE SHAEF
  Sledujte prosím mapu zemětřesení, která se v nenormálním počtu dnes objevují po celé Evropě. A to od 2 do 30 kilometrů, kde se objevují nepřirozená zemětřesení. Nenechte se prosím zastrašovat médii, že na vše je již pozdě, vyčkejte, než Vám bude řečena pravda. Není vyloučeno, že to bude právě nová televize CNN Prima, která asi bude v rukou SHAEF a začne vše odkrývat. Nevím jistě, ale je to možné. Věznění lidí doma bez jakýchkoliv práv je trestuhodné.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.