Reklama

pondělí 27. dubna 2020

Spojené státy iniciovaly a financovaly výzkumy nových koronavirů ve Wuchanu

Dmitrij Peretolčin 
26. 4. 2020  Outsidermedia
K překladu článku globálního stratéga Dmitrije Peretolčina mě povzbudil článek z 22. dubna na Novinkách čerpající z amerických masmédií. Byl o tom, že v USA podlehl první člověk COVID-19 už počátkem února. Téma je zajímavé, tedy se začtěte…


V USA i nadále, z různých příčin, obviňují Čínu z pandemie koronaviru. Tak například: The Washington Post včera oznámil, že ministerstvo zahraničí Spojených států obdrželo zprávy amerických diplomatů o nedostatečné úrovni bezpečnosti ve wuchanské laboratoři. Už dřív zazněly verze o tom, že propuknutí koronaviru bylo následkem úniku viru ve Wuchanu. Prezident USA osobně i ministr zahraničí Pompeo nazývali virus jednou wuchanským, jindy čínským. Americká vláda přitom sama iniciovala a financovala průzkum а výzkum nových koronavirů vw Wuchanu. Projekt nečekaně uzavřeli měsíc před vypuknutím epidemie v čínské megapoli.

Vládní program „Rodící se pandemické hrozby“ (EPT) spustila státní agentura USAID v roce 2009. Pověření „Predict“ předpokládalo posílení monitorovacích a laboratorních možností vybraných zemí pro studium divoké přírody a lidí nacházejících se v kontaktu se zvířaty v zájmu objevení nových i známých virových agens, které mohou představovat vážné ohrožení veřejného zdraví. V Asii se tento program americké vlády vztahoval na Thajsko, Kambodžu, Indonésii, Vietnam a Čínu.

V roce 2014 USAID oznámila úspěšnou realizaci programu a jeho pokračování EPT 2. „Ten je zaměřen na snížení vlivu nových patogenů, pocházejících od zvířat, s cílem vytvořit možnosti včasného zjištění hrozeb nových onemocnění, efektivní kontroly těchto hrozeb, na zvýšení připravenosti zemí reagovat na vypuknutí onemocnění a snížení rizika výskytu těchto onemocnění nových patogenů“, píše se v prospektu USAID o programu EPT 2 (Predict 2).

Uvádí se v něm, že partnery programu jsou Wuchanský státní ústav virologie a americká nevládní organizace EcoHealth Alliance. Posledně uvedená informovala o roli svých vědců v projektu:

EcoHealth Alliance pracuje v první linii, testujeme nebezpečnější divokou přírodu v Bangladéši, Pobřeží slonoviny, Republice Kongo, Číně. Egyptě, Indii, Indonésii, Jordánsku, Libérii, Malajsii a Thajsku. Poté, co vědci posbírají stěry nebo malá množství krve, analyzují vzorky v laboratořích, aby našli příznaky onemocnění. Výsledky jsou vkládány do databáze, kterou matematičtí experti využijí k vytvoření předpovědních map potenciálních ohnisek vypuknutí onemocnění. Tento přístup nejenže umožňuje vědcům nacházet nová onemocnění, ale pomáhá i společenstvům připravit se na hrozbu vypuknutí a zareagovat na ni.

Čím se společně zabývali vědci Wuchanského ústavu virologie a EcoHealth Alliance, lze zjistit z vědeckých prací, zveřejněných na stránkách Americké společnosti mikrobiologie (NCBI). Například „Serologické svědectví o koronavirové infekci související s virem SARS netopýrů v lidech, Čína“, zveřejněné v březnu 2018. Tuto práci financovali Národní fond přírodních věd Číny, singapurský výzkumný fond a americké organizace USAID a Národní ústav alergií a infekčních onemocnění Národních ústavů zdraví. Podílelo se na ní 16 vědců z klíčové laboratoře speciálních patogenů a biologické bezpečnosti Wuchanského ústavu virologie, Univerzity čínské akademie věd v Pekingu, Školy věd o zdraví v Jün-nanu, Klíčové laboratoře zoonózní kontroly a prevence v provincii Jün-nan, Školy veřejného zdraví Univerzity Dali v Číně, Singapurské medicínské školy Duke-NUS a americké EcoHealth Alliance.

Jižní Čína je považována za hlavní místo výskytu netopýrů, přenášejících koronaviry. A v provincii Jün-nan vědci odebrali vzorky séra od 218 obyvatel čtyř vesnic, ležících u jeskyní Jang-c’ a Š‘-tchou. Předtím studovali tam žijící netopýry a objevili velké množství koronavirů.

Ve wuchanské laboratoři objevili účastníci projektu šest lidí – nosičů koronaviru. Dva z nich byli infikováni virem SARS-Cov a pokud byli nemocní, tak se slabými symptomy – poznamenali vědci. Tato práce jim umožnila vyjasnit, že netopýři mohou napřímo přenášet koronavirus na člověka. Zajímavé je, že v průběhu výzkumu sbírali vzorky séra i u obyvatel Wu-hanu, ale koronavirus v nich nenalezli.

Rok předtím skoro stejná sestava vědců zveřejnila další vědecký výzkum: ------„Objev bohatého genofondu souvisejícího se SARS koronaviry netopýrů umožňuje se nový pohled na původ koronaviru SARS“.

„Provedli jsme pětiletý výzkum (od dubna 2011 do října 2015) SARSr-COVs v netopýrech v jednom místě jejich výskytu – blízko města Kunming v provincii Jün-nan , kde žijí převážně podkovonosí netopýři. Shromáždili jsme 602 stěrů a vzorku fekálií a otestovali přítomnost koronavirů v nich. Z nich 84 vzorků bylo pozitivních,“ 
píše se v práci. Vědci upřesnili, že ve 64 případech z 84 zjistili viry SARS-CoV, 11 bylo pro výzkumníky nových a doplnily kolekci laboratoře ve Wuchanu. Výzkumníci si všimli, že k objevení viru SARS-CoV, který způsobil vypuknutí atypické pneumonie v letech 2002-3 v Číně, vedlo „přeskupení virů v netopýrech“.

Výzkum byl rovněž částečně sponzorován americkým Národní ústavem zdraví a USAID v rámci programu EPT. Britský deník Daily Mail tvrdí, že na něj americká vláda vynaložila 3,7 mil. USD.

Vláda USA vyčlenila v roce 2015 peníze i na testy koronaviru netopýrů SHC014 a jeho potenciální vliv na člověka. Jak už psalo EADaily, vytvořili kvůli tomu čínští a američtí vědci chimérický virus – z povrchových bílkovin SHC014 a viru SARS adaptovaného k růstu v netopýrovi a mimikraci do lidského onemocnění.

Jedna z posledních prací, kterou financovala USAID v Číně byla „Charakteristika nového druhu alfakoronaviru s unikátními genomickými rysy v netopýrech Rhinolophus“. Zveřejnili ji na webu NCBI před necelým rokem a oznámili objev nového viru, který rovněž mohl být uložen ve wuchanské laboratoři.

Čína se tak stala plnohodnotným polygonem testování virů, které se mohly stát a staly se příčinou pandemie. Na jedné straně je asijská země jejich zdrojem, což je důležité pro vědce, na druhé straně se však Wuchanský ústav virologie se nachází 900 km od regionu, kde se vyskytují přenašeči koronaviru, a sama Čína, s ohledem na přelidnění a tradice používání vzácných zvířat v potravě, byla vědci už dávno nazývána „nejperspektivnějším“ místem začátku příští pandemie.

Možná se vysvětlení skrývá v tom, že v USA, kromě ostrova Plum (Massachussets), byly výzkumy nebezpečných zoonózních onemocnění zakázány už od roku 1948. A jsou povolovány jen na zvláštní povolení ministerstva zemědělství. Nicméně, v podmínkách Číny dokonce i nejušlechtilejší idea odvrácení pandemií cestou objevování nových virů mohla zrodit časovanou bombu.

Na to, že je práce s viry respiračního šíření velmi nebezpečná, upozornilo v roce 2018 ve zprávě „Charakteristiky pandemických patogenů“ Centrum pro bezpečnost zdraví Univerzity Johna Hopkinse. V ní experti .j. nepopírali, že nová pandemie může začít kvůli únikům nebezpečných patogenů z laboratoří: „Protože je vysoká pravděpodobnost začátku pandemie kvůli virům respiračního šíření obsahujícím ribonukleovou kyselinu (RNA), je nezbytné věnovat výzkumu těchto agens zvláštní pozornost, pokud mohou zvýšit pandemická rizika. Bez ohledu na to, že mnohé výzkumy virů této třídy jsou spojeny s nízkým rizikem, experimenty odolnosti vůči protivirovým preparátům, odolnosti k vakcínám a zvýšené přenosnosti například mohou v případě porušení pravidel vyvolat závažné problémy v oblasti bezpečnosti“.

Projekt EPT 2 (Predict 2) skončil přesně měsíc před vypuknutím epidemie nového koronaviru ve Wuchanu. Bílý dům nečekaně přerušil financování programu o celkové ceně 200 mil. USD. Skončila tak epocha objevování nových koronavirů v Číně a jejich studium ve Wuchanu iniciovaná a financovaná se strany USA. Nastala nová éra – sama epidemie nového koronaviru Covid-19, který provokuje virus SARS-Cov-2. Jaké události byly příčinou výskytu nového koronaviru u obyvatel Wuchanu, nikdo zatím přesně říci nemůže. Jen je známo, že před epidemií v této čínské megapoli, byly viry jen ve dvou laboratořích, mj. z iniciativy a na účet vlády USA. To, že to s Číňany vyšlo v každém případě jaksi nesprávně, už přiznali i američtí vědci. „Spolupracujeme velmi těsně s čínskými vědci. Měli jsme nemyslitelnou otevřenost s laboratořemi v Číně během posledních 15 let, od momentu atypické pneumonie. Spolupracovali jsme na nejnebezpečnějších virech a dostali neuvěřitelné informace, které pomáhají veřejnému zdraví na celém světě. A teď je to vše ohroženo…“, prohlásil prezident EcoHealth Alliance dr.Peter Daszak poté, co čínské vědce obvinili z úniku nebezpečného viru z laboratoře ve Wuchanu.

Dmitrij Peretolčin – dle článku analytické služby EADaily

Zdroj: Zavtra.ru

23 komentářů :

 1. Tak to je usa si přidá na účet k milionům mrtvol v jejich loupežných válkách ještě oběti koronaviru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koronavirus nenapadá pouze plíce. Zubařům Šmuclerovi a Mackovi napadl silně mozek.

   Vymazat
 2. „Fakt si nedělám legraci… ale možná je to další důvod, proč opustit EU?” Fiala kritizuje návrh Evropského parlamentu:

  https://cz.sputniknews.com/politika/2020042611852465-fakt-si-nedelam-legraci-ale-mozna-je-to-dalsi-duvod-proc-opustit-eu-fiala-kritizuje-navrh/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. EU opustit, už včera bylo pozdě...
   Proč nemáme droždí ?? Je to je svinstvo EU https://isde.cz/drozdi-neni-mohou-za-to-dotace-a-regulace/?fbclid=IwAR3OqIcjHNicyWRkniQF-9NkK7WGui6SK6PjIHpdrDgFyoxVc8OkiP3Vgyw
   https://pravyprostor.cz/stop-eu-brusel-selhal-a-zradil-sundejme-vlajky-eu-zrusme-lisabon/
   https://pravdive.eu/news/194550/kolaps-eura-nejen-italie-i-dalsi-sype-se-to-znamy-analytik-rekl-na-co-se-mnozi-boji-jen-pomyslet

   Vymazat
  2. aby oni napokon nezrušili nás lebo sa mi zdá že sme absolútene bezmocní a nedokážeme už nič urobiť. Našim politikom a papalášom sa v EU páči tak že nemáme žiadnu nádej odtiaľ odísť.

   Vymazat
  3. USA budou chtít po Číně odškodnění, řekl Trump

   Vymazat
  4. 7:51: Gustáv Murín: Čína se naštve... A bude po USA. Co se tají o koronaviru. Za co vy, Češi, můžete děkovat:

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Gustav-Murin-Cina-se-nastve-A-bude-po-USA-Co-se-taji-o-koronaviru-Za-co-vy-Cesi-muzete-dekovat-622082

   Vymazat
 3. VIR-US snad sám zhebne.
  Molekulární bioložka Soňa Peková - SARS-CoV-2 není přirozeného původu, pochází z laboratoře:

  https://eurozpravy.cz/veda-a-technika/veda/koronaviry-se-vyviji-miliony-let-prirozeny-presun-na-cloveka-je-neslychany-tvrdi-biolozka.6e4c51eb/

  OdpovědětVymazat
 4. https://www.extra.cz/virus-vytvorili-v-laboratori-ve-wu-chanu-dely-se-tam-silene-veci-rika-rusky-vedec

  On i Marburg byl laboratorní omyl. Virus byl objeven v Německu v roce 1967; tehdy se jím ve městě Marburg nakazilo 25 laboratorních pracovníků, dalších 6 lidí včetně lékařů a patologa se nakazilo od nemocných lidí. Sedm nakažených zemřelo. Původ nákazy pocházel od opic dovezených na pokusy z africké Ugandy.

  OdpovědětVymazat
 5. Petříček varuje Rusko: Pokud se Kolářovi, Hřibovi a Novotnému něco stane…

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020042711858549-petricek-varuje-rusko-pokud-se-kolarovi-hribovi-a-novotnemu-neco-stane/

  … a takovýto "machr" je ve vládě. ČSSD jich má více, jen opravdu ještě chybí na Náměstí pod kaštany nějaký jed.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Staci, kdyz nekdo s BIS rozbije Kolarovi drzku a reknou, ze mu to udelali Rusove. Kolar dosvedci, ze mluvili rusky. A uz to pojede proti Rusku. Tenhle scenar je u CIA bezny a CIA ridi BIS.

   Vymazat
  2. kdyby jenom držku, Američané běžně házejí svoje lokální loutky klidně přes palubu, mrtvý svědek, správný svědek

   Vymazat
 6. Jsou roušky „Made in China“ vadné? Země prý jen správně nečtou návody

  A kdo to nakupoval? Samí odborníci a jejich kamarádíčci.

  OdpovědětVymazat
 7. NEUVĚŘITELNĚ povzbuzující - ne všichni pochopí, protože jsou v informačním bludu.
  https://ac24.cz/en/-/vsechno-je-jinak-plan-q-tajna-spoluprace-jfk-jr-s-trumpem-a-zbaveni-se-stinove-vlady?redirect=%2Fen%2Fweb%2Fac24%2Fuvod

  Můžeme se opravdu vrátit v čase? Vypravění nabízí, že jsme na pokraji nového paradigmatu, krásného nového světa volné energie, nového bankovního systému a nového zdravotnického systému. Může to být pravda? Modlím se, aby to tak bylo.

  OdpovědětVymazat
 8. Na letišti u jednoho Rusa, který trpí zácpou našli skleničku ricinového oleje, kterým tu zácpu léčil. Reflexu to řekl vrátný a slavný sračkomet s toho udělal ohrožení třech pražských blbů. Dokonce už to řeší i Petříček.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Novinar Kundra potrebuje psychiatra a zazalovani za sireni poplasne zpravy.

   Vymazat
  2. Zapomněl jste dodat, že tu zácpu u Rusa vidí bezpečnostní služba jako bezpečnostní riziko. A správně: není důležitá zácpa, ale že ji má Rus. Neboť pokud by se jí zbavil, tak tu všechno pos.re. Je tedy ten Rus hrozbou potenciální. A to už do Respektu patří.

   Vymazat
  3. Pražští blbové byli skutečně ohroženi, protože jim mohlo jebnout. Škoda, velká škoda, že k tomu nedošlo :-)

   Vymazat
 9. Článek jsem přečetl a nejvíc ze všeho mi připomíná experimenty doktora Mengeleho. Byly možné v nacistickém státě. Takže Čína a některé kruhy v USA mi zase připadají jako nacistické. V Číně komunismus není, kdo to kdy viděl, aby v komunistickém státě byly korporace a miliardáři. V nacistickém státě normál. A doktor Mengele dostává na výzkum penízky.

  OdpovědětVymazat
 10. Docela to už začíná být nůďo, ta zoufalá snaha očerňovat Rusko, dělat z něho nepřítele. Skoro by se dalo čekat po Skripalovic blamáži, že si dají pokoj, že už to snad ani trapnější být nemůže, jak vidět jsou to blbci, kteří si stále šlapou na ty stejné hrábě a pokoj si nedají. Nemám nic proti svobodě a demokracii, ale vědomě lhát, lež vydávat za pravdu a naopak, to už je skutečně hodně přes čáru a většina lidí to ví a málokdo jim to baští.
  Rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dospěli jsme do stadia, kdy se základními evropskými demokratickými hodnotami staly prachy a lhaní. Za prachy si demokrat koupí vše - policajta, státního zástupce, soudce, politika, zdraví, spravedlnost i lásku a nakonec ve volbách si za prachy koupí i tu demokracii. A aby člověka udrželi na uzdě, tak mu lžou každý den a to téměř ze všech médií. Jen díky mozaice informací na internetu se z toho člověk ještě nezblázní. A proto cenzuru na internet od demokrata Hamáčka.

   Vymazat
 11. Pokud si chcete přečíst pořádný blábol, tak ten nabízí jistý Martin Schmarz na Seznamu. Vskutku blábol, vymykající se i bohnické léčebně. Z diktatury kapitálu, která všude možně okupuje cizí země, vede kde všude teroristické války, vraždí opravdu s propracovaným rejstříkem sadismus (náckové jen závistivě koukají) a vykrádá okupované země, tedy ze zločineckých států by rád svým žvástem vyrobil demokracie a obráceně. Samozřejmě, kde vládne kapitál tam vše rozhodují peníze - neb za peníze lze zločin nejlépe nakupovat a kuciakování je kapitálu vlastní. Tedy takových šmarců, švanců, sr...ců mlůže být do tuctu dvanáct, ale diktaturu kapitálu v demokracii nezmění. OSN, WHO či UNESCO že nejdou na ruku zločinnému kapitalismu znamená, že jdou
  na ruku lidstvu. Tak to prostě je, kapitalismus nejvíce řve, když se omezují jeho možnosti krást, vraždit, terorizovat,no a u lidí je tomu obráceně, ti více protestují proti všem zločinům kapitálu, ale v řadě zemí zejména Západu je jim to pendrek platné. Kdypak nám třeba Západ vrátí těch 11 bilionů Kč, co si nakradl po r. 1989 v našem státě. Koronavirus může vedle rizika nemoci předvést i riziko sociální revoluce, neb kapitál si pro sebe zajistil zdravotní péči, ale na pracující se totálně vykašlal. A když -
  toto snad krédu diktatury kapitálu - nechte vychcípat lidi - nepřijal, jako třeba Babiš a česká vláda, tak jsou samozřejmě pro zločinnou diktaturu kapitálu nepřátelé!

  OdpovědětVymazat
 12. Z diskuse odjinud: "Americká CIA se pokusila odkoupit německou firmu s vyvíjenou vakcínou proti koronaviru, aby látku neměl nikdo jiný než USA. Absolutní perlou je potom informace německé BND, že překazila na území Německa pokusy americké vlády o převzetí kontroly nad německou špičkovou laboratoří CureVac, která spolupracuje s Berlínskou referenční laboratoří virových a biologických nákaz. V celé věci se angažovala jak americká CIA, tak přímo i americký prezident Donald Trump [3]. Podle německé BND se američtí agenti pokoušeli penězi uplatit vedoucí pracovníky CureVac, aby přesunuli celou firmu pod americkou jurisdikci do USA, za tento přesun byly firmě nabízeny velké peníze. USA chtějí vakcínu pro Coronavirus jen pro sebe. Copak USA vakcínu nemají? V tom je právě ten vtip. USA samozřejmě mají vakcínu, ale nechtějí připustit, aby vakcínu měl někdo jiný. Německý CureVac totiž chce testovanou vakcínu, kterou teď testuje, poskytnout celému světu zdarma. A jak zjistila německá tajná služba BND, americká vláda tomu chce za každou cenu zabránit. Kdyby tyto tlaky na německou firmu prováděla ruská rozvědka a Vladimir Putin, byl by z toho obrovský skandál. Jenže, jakmile se něco takového provalí na americké partnery, nikdo nekřičí, nikdo neřve, prakticky ticho po pěšině."

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.