Reklama

pátek 24. dubna 2020

Taras se zasnil

Taras
24.4.2020 TARAS2
Možná jste si toho ještě nevšimli, já tuhle averzi v sobě hodně potlačuju, nedávám ji znát, ale nemám rád kapitalismus v jeho všech podobách, nesnáším prakticky skoro všechny jeho projevy a formy, od živnostníků až po Goldman Sachs, protože se v nich vždy objevují jeho signifikantní tváře:  1. odporná nenažranost aktérů;
 2. zběsilá rvačka mezi podnikateli o zisk, o trhy;
 3. výrazný sklon ke zločinnému chování (podvody všeho druhu, šizení, korupce);
 4. bezohlednost až surovost v chování a jednání;
 5. vykořisťování a parazitování na druhých, vycházející z feudální a otrokářské historie lidstva;
 6. opanování všech stránek společenského života, politiky, médií, kultury, vzdělávání;
 7. vyvolávání imperialistických válek a nezměrné utrpení stovek milionů lidí v nich, a to jenom kvůli touze po moci a mamonu v hlavách vodičů i jejich politických loutek;
 8. potlačování a vytlačování všech známek charakterního chování z lidské společnosti a preferování zločinu, kýče, úpadku a zmaru;
 9. prolhanost jako základní vzorec chování;
10. privatizace zisků a socializace ztrát. Takové Tarasovo desatero.

Pokud tenhle zkurvený režim má nějaké kladné stránky, tak jenom proto, že se ještě nepřestal bát ozvěny komunistických režimů, které mu zatnuly žílu u samého kořene. Bohužel, šance prohospodařena lidskou agresivitou, zločinností a bezbřehou hloupostí.

Asi nejlepší ilustrací odporné tváře kapitalismu v naší politice jsou ODS a TOP09. Ilustrací jak co do své ideologie, tak i fyzického zjevu aktérů. Není překvapením, že jako jediné východisko ze současné krize vidí tyto partaje ve cpaní komunálních prostředků do vyžraných a přitom stále nenažraných kapoušských tlam. Na schodech v Lucerně se představily tři tváře TOP09 a pro změnu nasměrovaly svou náhlou rozdávací mánii (když byli tihle u vesla, tak škrtali, škrtali a škrtali, v sociálnu, přitom ale kapoušským směrem pouštěli stovky miliard) také ke kultuře. Je třeba ji podpořit, miliarda, co Zaorálek vyfasoval od vlády, nestačí.

Takže tři tváře TOP09: na fotografii u článku ZDE ... je paní Eva Holubová v popředí. Dámě bohužel nepomohla rouška; aby zakryla svou ohyzdnost, potřebovala by masku celoobličejovou. (Na rozdíl do autora si redakce N.R. myslí, že rouška paní Holubové výrazně prospěla - pozn.red. N.R.) Vlevo od ní paní Pekařová. Tu maska trochu vylepšila, ale přesto pořád vypadá jako cvok. Nejlépe dopadl pan Pospíšil, který v podstatě ani nevyhlíží jako bukvice.

Podpora státu soukromému podnikání všeho druhu vypadá na první pohled logicky: zakázali nebo omezili jste nám činnost, díky tomu nemáme příjmy, tedy nám ztráty kompenzujte. Jenže: omezení činnosti soukromníků vychází z pohromy, koronavirové katastrofy, je to zásah vyšší moci. Když obrátíme situaci, tak divadlo paní Holubové snad bude hradit návštěvníků ztráty, které jim vyplynou z toho, že se v jeho zdech nakazili? A zdravotním pojišťovnám snad bude divadlo pana Hrušínského hradit náklady léčení a příbuzným diváků případnou ztrátu živitele? Onemocnění a smrt je v přímé souvislosti s návštěvou kulturního zařízení a tedy je toto odpovědno za utrpěnou újmu diváků, stejně, jako když jim ztratí v šatně odložený kabát.

Vždy záleží na úhlu pohledu. Pokud díky koronaviru, povodni nebo třeba hospodářské krizi (jako typického znaku kapitalistické ekonomiky) jako zásahům vyšší moci ztratí umělec či živnostník zákazníky a tím i příjmy, nemá stát žádnou povinnost hradit těmto lidem utrpěné ztráty, s výjimkou zákonné záchranné sociální sítě. Tedy zde se naskýtá hérečkám, principálovi a hlavně živnostníkům jedinečná příležitost k realizaci toho, čím neustále vyhrožují, když po nich stát chce, aby platili daně: zavřít krám a jít se přihlásit na pracák. A jsou bezvadně zabezpečeni, stejně jako zaměstnanec, kterého kapitalista bezohledně propustí ve chvíli, kdy ho nepotřebuje.

Úhel pohledu je někdy sviňa a meducína, kterou někdo tak rád dopřává jiným, je hodně hořká, nalita do vlastní huby.

Jinou neopakovatelnou příležitost má sám stát. Totiž odkázat nabubřelou, do pozice vrchnosti se stavějící a přitom svou nečinností, leností a hloupostí společnosti škodící soudní moc do patřičných mezí. Rozsudek městského soudu o nesouladu vládních krizových opatření s povětšině idiotským zákonodárstvím, dalším to projevem esenciální neschopnosti právnického stavu, prostě ignorovat, jako by nebyl. A potvrdit platnost přijatých opatření a vymáhat je. Soudy přece policii fyzicky nešéfují. A když to justice bude hnát výš, zarazit jim výplatu mezd.

Rychetský sedí v pokladně v Kauflandu, aby měl na chleba.

Skvostná představa, zvláště kdyby ve vedlejší kase markoval rohlíky Bakala.


54 komentářů :

 1. Pro mně charakteristika naprosto přesná a výstižná. V kapitalismu je pro všechny podnikatele jediné řešení: přihlásit se na úřad práce a při vzorné spolupráci při hledání nového zaměstnání mají nárok na životní minimum. Nemají-li dostatek odvedených peněz na sociální pojištění mohou žádat o existenční minimum.
  Vše ostatní je socialismus a komunismus, který již 30.let proklínají.

  OdpovědětSmazat
 2. výstižné - 100 bodů!

  OdpovědětSmazat
 3. "Asi nejlepší ilustrací odporné tváře kapitalismu v naší politice jsou ODS a TOP09. Ilustrací jak co do své ideologie, tak i fyzického zjevu aktérů." - Tesat do kamene!

  OdpovědětSmazat
 4. Krasavici inteligentní Holubici jasné to opravdu sluší a ne že ne! I když kdysi o ni nějaký mladý divadelní kritik opravdu napsal, že je lepší než Paní Medřická, protože v její tváři se zračí více životních prožitků než Paní Daně...To jsem fakt četl, přísahám! Tato můra Smrtihlav přející své generaci vychcípání je jistě spokojena, že jich pár ubude. Je mi líto, ale když jí vidím v upoutávce na nějaký film nebo seriál, přepínám. Teď to bohužel u mně odnesla Slunečná. Já vím, přicházím jistě vlastní vinou o umělecké dílo a zážitek! Fakt nemusím vše, ani Holubovou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Každý průměrný doktor vám řekne, že alkohol brutálně ničí mozkové buňky. Madam Holubová dlouhodobě chlastala extraligu. Takže její projevy jsou toho dokladem a snaha dostat se mezi tzv. "elitu" očividné. Její vzhled a projev je jasně definován množstvím vypitého alkoholu. Tlačí se mezi elitu stejně jako přiblblá Pazderková, házením špíny na ústavní činitelé, legálně zvolenými!!!!

   Smazat
 5. K článku se nedá nic oddat. Drsně, ale skvěle výstižně řečeno.

  OdpovědětSmazat
 6. Vynikající, taky nemám bytostně rád kapitalismus a přitom nejsem komunista. Vystoupení tohoto póvlu je Panoptikum města pražského, kdy oživlé voskové figuríny a upíři kaží svoje moudra.Jedeme do pr.... a ty co nás vezou pohřebním vozem na hřbitov necháváme stále na kozlíku.

  OdpovědětSmazat
 7. Charakteristika kapitalistického režimu nemá chybu. Žádné lidské práva, žádná demokracie, nenažranost nažraných, ovládat státy (viz USA a Trump) a všechno to co je v článku napsáno není nutno opakovat ....

  OdpovědětSmazat
 8. Ta představa mě pobavila. Vrátím se ale do české reality. Opoziční politici se předhánějí v kritice vládních opatření (většinou blábolí naprosté hlouposti), právníci se těší na soudy se státem a penízky za zastupování údajně zcela zruinovaných firem, novináři se horečně snaží nachytat vládní představitele na hruškách (nejlépe celé dny rozpitvávat nějaké jejich přeřeknutí, nepřesnost nebo rozdílnost vyjádření), pročež nemají čas si všimnout, že si v mezinárodním kontextu nevedeme vůbec špatně, že se kolem nás dějí strašně závažné věci atd.atd. Neuvěřitelný postoj k vlastnímu státu, nepochopitelný vztah k vlastním nejvyšším zájmům, naprosto trestuhodná a téměř všeobecná destrukce. Najde se v české politice někdo, kdo se pokusí českou společnost zklidnit a vrátit na racionální a zodpovědnou cestu?

  OdpovědětSmazat
 9. A co takhle kdyby podnikatelé vyhlásili něco na způsob veřejné soutěže o finanční záchranu státu z jejich majetků a příjmů, který ožírají až na kost při výběrových státních zakázkách?
  Když nebude stát, nebudou mít koho ožírat. :) :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A koho ožírají politici, kteří berou takzvaný "plat" přes sto tisíc měsíčně? A ostatní státní byrokrati? Ti se do hajzlů a zmetků nepočítají?

   Smazat
 10. Nevím, ale myslím si, že všechno je o lidech. Sám zastávám vcelku jednoduchou teorii. Sviní se nestáváš, sviní se rodíš. Kdo se narodil rovným, toho neohnou peníze, sláva, ani moc. Bastard zůstane bastardem. Ať chudý a bezvýznamný, nebo bohatý a mocný.
  Máme v naší zemi určitý fenomén. Šwarcsystém. Máme tisíce OSVČ v pozicích, které nelze nazvat jinak, než dělníci. Přesto jsou to podle definice Tarase kapitalisté. Někteří mají dokonce své zaměstnance. Přesto značná část z nich žije z ruky do huby. Bylo by strašně jednoduché paušalizovat.
  Nehledal bych škodnou mezi lidmi z výrobní sféry. A je jedno, zda jde o dělníka, nebo manažera. Hledal bych škodnou mezi lidmi z finanční sféry a jejich poskoky. To znamená mezi bankéři, "investory" a jejich poskoky - politiky.
  To jsou ty největší svině.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A vláda a politici - to jsou ještě větší svině, protože to svinstvo tady všechno zavinili - a pořád to podporují. Nebýt politiků, vlády, a těchto zmetků a pokud by tady byl býval hned po roce 1990 pevný řád, nikdo ze všech těch zlodějů,podvodníků,šmejdů a lichvářů by si ani neškrtl. Ale zlodějstát potřeboval silnou voličskou základnu - tak raděj nechal rozkrást všechno a velkou část občanů totálně zbídačit.

   Smazat
  2. 18,15
   Vám uniká to podstatné. Politici nejsou těmi, kdo skutečně vládnou. Těmi jsou právě ti bankéři, investoři, prostě šmelináři všeho druhu. To platilo v minulosti a dnes, v době globální ekonomiky, to platí dvojnásob.
   Myslíte si, že Gaddáfí, nebo Husajn padli kvůli svým diktátorským manýrům? Omyl. Hodili vidle do systému finančních toků, když začali svojí ropu prodávat i za jiné měny, než dolar.
   Lidi by museli vystopovat jmenovitě ona tři procenta lidí, kteří vlastní 90% celosvětového majetku a tyto lidi zlikvidovat. Jejich majetky znárodnit. Potom by mělo lidstvo na chvíli klid. Ale jenom do doby, než by nám narostli noví.
   Politici jsou skutečně jenom loutkami v rukou bezejmenných šedých eminencí. A nemusejí být na jejich výplatních listinách, protože své si nakradou u lidí, kterým vládnou.

   Smazat
 11. Všíchni tři jsou mi lhostejní, docela mne překvapilo jak jsou asi sami spokojeni, že dokáží vytočit tolik lidí. Vždyť jsou to jen blekotáři a nestojí za pozornost, kterou jim věnujete. To Kalousek je jiná liga. Být Sörós, tak tyhle nefinancuji.

  OdpovědětSmazat
 12. Tiež je to moj názor

  OdpovědětSmazat
 13. http://www.skrytapravda.cz/ekonomika/3226-schillerova-se-chova-jako-cvok-poklonkovac-bruselu-nebo-jeste-hur-jako-idiot-dvakrat-podtrzeno

  Rozvrátit zem je snadné, známe to z Řecka a pak už to nikdo dohromady nedá! Celá staletí!

  OdpovědětSmazat
 14. Hulvátský článek 4. cenové skupiny, navíc úplně hloupý. Stát by měl prý někam odkazovat soudní moc... Aha.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, aha. Kdybyste, milý anonyme 4. cenové skupiny nahlédl do historie, zřejměš byste s překvapením zjistil, jistý fakt. Soudní moc neseslal žádný bůh ani nevznikla sama od sebe. Soudní moc vytvářejí státy, určují jí pravidla a meze jejího působení a to už od té doby, co něco jako první stát stát vzniklo. Ať už tak činí nařízením monarchy podepřeným hrubou silou, nebo zákony schvalovanými parlamentem.
   Jak řekl jistý V.I.Lenin: Učit se, učit se učit se!

   Smazat
  2. Vztahem soudní moci a státu se v minulosti zabývaly jiné mozky jež ten váš jednozávitný.
   Ty nejlepší došly k závěru, že čím víc je soud nezávislý na momentální exekutivě, tím lépe. Pravidla, která to zaručují, jsou k nahlédnutí v mnoha civilizovaných státech.
   Tu Leninovu radu si vezměte k srdci!

   Smazat
  3. Nad soudci a jejich rozhodnutími musi být dohled a.možnost prosadit nápravu. Soudci jsou často zkorumpovaní, líní, chamtiví. Místo jednozâvitového obdivu k "jiným mozkům užívej ten svůj!

   Smazat
  4. Vzhledem k tomu, že zvrátit soudní rozhodnutí by se rádi snažili zkorumpovaní chamtivci, jejichž vliv na exekutivu je téměř neomezený, zatímco soudcovská samospráva si dokáže tenhle problém relativně dobře ohlídat, je oddělení obou pilířů moci plně na místě.

   Smazat
  5. Milé gogo, jak nepochybně víte, nebo byste aspoň vědět měl, :-) i dnešní stav v demokraciích je výsledkem působení státu. Stát je z definice územní mocenská jednotka, instituce disponující mocí vládnout, soudit a vytvářet zákony. Stát je vymezen státní mocí, kterou tvoří moc výkonná, soudní a zákonodárná.
   Ty jiné mozky se samozřejmě pokusily nastavit podle nich optimálně vyvážené vazby mezi mocí výkonnou, soudní a zákonodárnou. Do jaké míry se jim to podařilo, už nechám na posouzení každého "soudruha".
   Nicméně si dovolím připomenout ještě jednu historickou zkušenost: pokaždé, když vznikla privilegovaná, na ničem nezávislá a nikým zvenčí nekontrolovaná vrstva společnosti, dříve či později začala svých privilegií zneužívat k vlastnímu prospěchu.
   V účinnost sebekontroly moci soudní jsem přestal věřit v okamžiku, kdy se jistý kárný senát v odvolacím řízení rozhodl, že potrestat soudce za to, že si vymyslel soudní líčení, sepsal z něj zápis a vynesl rozsudek, doživotním vysvlečením z taláru je moc přísné a přidělil místo toho jako přiměřený trest srážky z platu doprovázené velice zamračeným "Ty, ty, ty!"
   https://www.novinky.cz/krimi/clanek/soudce-ktery-si-vymyslel-jednani-smi-dal-soudit-40189338
   Zrovna tak mojí důvěru v "nezávislé" soudy poněkud narušuje skutečnost, že někdo musí opakovaně chodit k ústavnímu soudu, aby se domohl práv, které mohl u prvostupňového soudu přehlédnout jen soudce zcela bez mozku nebo kompletně koupený.
   https://www.mesec.cz/clanky/slepec-musel-ctyrikrat-k-ustavnimu-soudu-aby-neplatil-to-co-ma-zdarma/

   Smazat
 15. Jenom chybí to podstatné, že totiž kapitalismus a demokracie jsou dva neslučitelné společenské systémy. Tato skutečnost je jediným východiskem k humanizaci společnosti. Likvidace kapitalismu je nezbytná k sebezáchově.
  Rebel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. Ale potom je demokracie utopie. Dlouhodobě zastávám názor, že demokracie je možná, ale v komunitě lidí, kteří se navzájem znají. Alespoň do té míry, aby věděli to hlavní. Zda je ten, či onen kleptoman, debil, nebo notorický lenoch.
   Na malých vesnicích je možná. Ale v městských aglomeracích? Kde se často neznají ani lidé bydlící vedle sebe v jednom paneláku?
   Potom by měli nastoupit novináři. Hlídací psi demokracie. Ale kolik jich máme? A nyní mám na mysli takové, kteří nemusí být nikomu "vděční"? A když k tomu přidáme ještě "drobnost", že by je mělo být slyšet, je téměř zbytečné o nich mluvit.
   Potom si k tomu všemu hnoji přidejte ještě systematickou debilizaci populace a zjistíte, že skutečná demokracie je pouhým mýtem. Něco, čemu by jsme měli věřit, ale je neuskutečnitelná. Stejně, jako pravý komunismus, nebo posmrtný ráj.
   Já nevím, jak z toho ven. Jenom poukazuji na skutečnost, že vkládáme naděje do něčeho, co nelze uskutečnit. Tak to prostě je.

   Smazat
  2. 21:18, zjevně nechápete, co to znamená společenský systém. Způsob vlády a ekonomická forma správy majetku spolu souvisí jen okrajově, protože společenský systém můžete namíchat různě. A je to právě absolutní vlastnictví výrobních prostředků v rukách státu, které vyžaduje pro svoji praxi mnohem více systém bližší diktatuře než v systému s privátním vlastnictvím. Navíc tento ekonomický model absolutně nefunguje. Nebo jste už úplně zapoměl? Ani tzv. kapitalismus není ten samý ve všech zemích a v každém období, stejně tak jako jím nebyl tzv. socialismus. A ještě co se týká socialismu, tam byl ještě jeden faktor, a to geopolitický a bezpečnostní. Čili třeba u nás se projevovala udržovaná komplementarita s hegemonem na jeho západní hranici, přičemž Čína na tom v této byla skoro přesně naopak. Neznamená, že nutně lépe.

   Smazat
  3. 10:49Z
   Napsal jste:
   způsob vlády a ekonomická forma správy majetku spolu souvisí jen okrajově. Dál už jsem číst nepotřeboval.
   Máte v tom hokej, pane komentátore. Ale budiž. asi budete souhlasit se mnou, když prohlásím, že každý vlastník, jakéhokoliv majetku, má právo o něm - o svém majetku, rozhodovat. Otázkou zůstává zda vlastník majetku nabyl svůj majetek morálním způsobem. V kapitalismu tuto podmínku splňovat nelze. Potvrzuje to existence zákona o podnikání za účelem zisku. Jak prosté.
   Rebel

   Smazat
  4. 21:57
   Vážený pane, nevzdávejte to, demokracie je možná nejen v malých komunitách. Vládnout, totiž mohou jejich obyvatelé nejen v nich, ale i z nich. Jak? - viz Švýcarsko (ještě, že ho tu máme).
   Rebel

   Smazat
  5. Právo na názor, že je skutečná funkční demokracie možná jen v malých komunitách, vám klidně přiznám. Ono na tom něco je. Proto jsem pro maximální kompetence obcí.
   Mojí jistotou naproti tomu je to, že komunismus, ten skutečný, tj.na dobrovolné bázi, je možný pouze v komunitách ještě menších. Taky musí být kam utéct. Třeba do hospody. Nebo k mamince.

   Smazat
 16. Taras výstižně popsal "chřtán ďábla".

  OdpovědětSmazat
 17. tady se na ně podívejte prodejné děvky :
  https://www.aspeninstitutece.org/people/?gclid=EAIaIQobChMIg_7yit7n6AIVSeR3Ch1lrQHCEAAYASABEgJFDfD_BwE
  http://www.zvedavec.org/vezkratce/17056/ hlasování parlamentu o vystoupení z EU dle stran

  OdpovědětSmazat
 18. Ďakujem. Neskutočne ste ma potešili. Stiahnuté, odložené. Rad sa k tomu vrátim.

  OdpovědětSmazat
 19. Každý zákon se vždy dá vyložit nejméně dvěma způsoby a rozhodnutí soudu závisí na soudci (soudcích) jak zákon vnímají a interpretují v závislosti na jejich osobní kvalifikaci, subjektivních názorech, zájmu, motivaci, korupci, ale i hlouposti. Příkladem je většina případů, kdy má na znění určitého rozsudku každý soud (okresní, krajský, nejvyšší, ústavní) jiný názor. Ke ztrátě důvěry v naše soudnictví velice přispěl soudce Ústavního soudu Vojtěch Šimíček. Jak by to vypadalo, kdyby na základě jeho rozhodnutí jednali i jiné profese, nejen hospodští (např. živnostníci, řidiči autobusu, taxikáři, lékaři, učitelé aj.), to možná pocítí i on, aniž se ho bude někdo na jeho názory dotazovat a nepůjde třeba jen o odmítnutý pokoj v hotelu. Na soud a advokáty působí silná a bohatá lobby, a proto vláda nemůže spoléhat na nějakou spravedlnost, ale musí její názor a právo hájit jiná, našeho soudnictví znalá lobby. Důvěryhodnost soudů na Slovensku začala řešit hned nová vláda. Předchozí vlády bez problémů zrušily Senát, zeštíhlily a spojily televizi a rozhlas atd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní24. dubna 2020 21:44
   „Na soud a advokáty působí silná a bohatá lobby, a proto vláda nemůže spoléhat na nějakou spravedlnost, ale musí její názor a právo hájit jiná, našeho soudnictví znalá lobby. „
   Na soudnictví by měl působit zákon o volitelnosti soudců na určité období i jejich odvolatelnost referendem. To prosazuje SPD. Občané jsou tou nejlepší lobby. P.K.

   Smazat
 20. Odpověď státu by měla být následující:
  1. místo působení činnosti (výrobní aj.)v ČR. Odvod
  daní v daň. rájích. Žádná podpora státu.
  2.FÚ požadovat daňové přiznání za roky 2017 až 2019,
  pak se uvidí kolik skutečně bylo odvedeno.
  3. Sociálky to samé kolik odvedl na:
  sociální, důchodové pojištění své osoby i zaměst-
  nanců.Bylo zjištěno, někteří podnikatelé vedli
  dvoje účetnictví a krátili pojištění zaměstnanců,
  pro účely sociálního,zdravotníhu a důchodového.
  4. Zdravotní pojišťovny to samé od 2017 až 2019.
  Byli případy, že zamětnanec až v nemocnici zjis-
  til, že mu zaměstnavatel neplatil zdrav, pojičtě-
  ní.
  Závěrem bych chtěl říci. Pokud je pro většinu
  ODS, TOP09, STAN, Piráti, ČSL i ČSSD je soukromé
  vlastnictví posvátná kráva:
  Tak ať prokáží svůj původ majetku a kde naň vzalí
  kapitál, když ho nikdo neměl.Prostě ukradli co
  se dalo, Majetek odhadem za 10 bil.korun.
  Nyní se občané diví, že nám nic nepatří.
  Doufám, že karenténa donutila lidi přemýšlet kdo
  co udělal a kdo jenom kritizoval a činnost vlády
  dal k soudu. Abysme jako stát, což jsou naše daně
  platily soukromou újmu parazitům. Lidi mějte se.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unkown bod 4.
   První, kdo odstranil tuto bezohlednost vůči zaměstnanci v Československu byl Protektorát (povinné zdravotní pojištění). Pracovní zákonodárství se v tomto bodě vyznačovalo bezohledností.

   Smazat
  2. Bohužel se dostaneme k dávno známému faktu, že v drtivé většině ne tzv.cizák, ale domácí, Čech, vlastní, je tím největším zlodějem, vyděračem a drábem...
   Pátá kolona je tou největší zrůdou - dosaďte si sami, nejsou opatrní ...

   Smazat
 21. To desatero je výstižné, byt k realitě diktatury kapitálu hodně milosrdné. A navíc, když dnešní doba a Eu/NATO daly na jednu kupu výdobytky německého nacismu, goebblsovskou propagandu a ekonomiku Kožný - Krejčíř - Janoušek - Bakala. A no, možná, že nám nyní v době panování COVID-19 bude těch rozkradených 11 bilionů Kč tvrdé měny ze státní kasy po r. 1989 bude chybět. Chcete odškodnění za pandemii? Obraťte se na Covid - 19 a když neuspějete na ty, kteří vládli po r. 1089 a kteří za rozkradení majetku státu nesou plnou odpovědnost! Jen mi je divné, že ještě nenapadlo žádný český soud se tou historicky největší krádeží v českých zemích zbývat a přitom se juristé frfňají v hovadinách -bez ceny. No, asi proto, že jedno nesmějí a druhým kryjí svoje plzeňské právní vnímání.

  OdpovědětSmazat
 22. Kapitalismus ma i jednu krasnou stranku: kdyz se meni v socialismus. Jinak nic.

  Libi se mi, jak OSD a TOP bojuji o sve lidi. Absolutne je nezajima, ze v tomto state nejsou jen soukromi podnikatele a ta kapitalisticka sebranka. Ta se musi mit dobre, o ostatni lidi nejde. At treba i umiraji. A stat to podporuje, protoze ten neni utvoren pro lidi, ale pro kapitalisty. Nevim, proc by se melo neco davat podnikatelum. Ja mam ted po zvyseni duchodu z 6000 o fous vic a pridali mne jen vsichni kapitaliste k cenam co mohli, stejne jako tem, co maji mesicme statisice a tem, co pridavaji 500 Kc denne. Fantasie (Spencrova). Ale neni se cemu divit, slechta vzdy drzela pohromade a my, otroci, jsme tady jen proto, aby se slechta mela dobre. A te se ted rika ODS, TOP, CSSD. Pirati jsou to vsichni, okradaji normalni lidi i treba o posledni korunu. A vlada musi poslouchat, je kandidatem na slechu, nekteri jsou uz i vic nez slechta. KAPITALISTI, tak jak jsou chrakterizovani v tech 10 bodech. To by takova tragedie nebyla, kdyby tohle vse vsem lidem nevyhovovalo. Jinak by tohle vse smetli do smetiste dejin. Ale co kdyby i oni se stali slechtou? A o to usiluje tak aspon 9,9 milionu Cechu. Tohle muze zachranit jen konec sveta, jesteze ma byt uz pristi rok. 2 ze 3 podminek jsou splneny. Pak KAPITALISTY pred peklem nezachrni nic, at si ho uzivaji veky vekuv. Zaslouzi si to.

  OdpovědětSmazat
 23. Skvělý článek konečně se s kapitalizmem autor nemazal jsou to fakta a syrová pravda. Snad si jednou uvědomí mlčící většina kam patří a kopne všechny hraboše do zadku.

  OdpovědětSmazat
 24. Taras je odpuzující element, který srovnává kadeřnici, matku se dvěma malými dětmi žijící v paneláku na malém městě s rodinou Rotschild. To je odporné.

  Spousta živnostníků, například klempíř, který nám montoval nové okapy, je zaměstnanec zdejší firmy a živnost si vzal na přilepšení k mizernému platu, jelikož má doma tři nezletilé děti a starou tchýni, o níž se non stop stará jeho žena. Ta samozřejmě nemůže být zaměstnaná. Je sice pravda, že si přivydělává na internetu, jenže tento příjem je velmi malý a navíc nepravidelný. Taras zřejmě zapomněl na socialistické meloucháře, kteří bez zdanění a registrace pumpovali staré babky o poslední úspory, když si toho chlapa zavolaly na poškozený odpad u dřezu v kuchyni. Stejně tak majitel maličké pizzerie s rozvážkou, který nejen sám maká jako šroub celý den, ale zaměstnal (tedy platí) další dva lidi. Oba jsou jeho kamarády. Jeden s flastrem, tedy v jiných firmách nezaměstnatelný. Ó jaké vykořisťování! Platí odvody, platí daně, chodí mu neustálé kontroly z finančáku a hygieny. A jezdí na prastarém bavoráku! Jaký hnusný kapitalista.

  Tarasovi jaksi vůbec nevadí bývalá socialistická věrchuška, která si se zdejší elitou vůbec v ničem nezadala. Vlastně se jedná o tytéž lidi, jen převlékli kabáty. Stejně tak tehdy panovala korupce, nepotismus, exkluzivita a další milé fenomény lidské společnosti. Přitom tato věrchuška určovala veškeré dění našeho života. Dnes, pokud se vám nelíbí jednání vašeho zaměstnavatele, máte možnost se živit na vlastní pěst. Ani nemusíte nikoho zaměstnávat - pardon - vykořisťovat.

  Přirovnat kadeřnici vydělávající si vlastníma rukama na chléb vezdejší k rodinám vlastnícím desítky procent světového HDP, tomu říkám fanatismus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je možná i pravda, že tehdy se "věrchuškou" stával sympatizant, který stál o moc a funkce -ale nikdy to v té době nebyla miliardářská zlodějská svině! Kde se v ČR po roce 1990 vzala taková spousta milionářů? Miliardářský šmejd? A majetek "státu" je v hajzlu - tak kde asi tak je? A jak se tam dostal? To nikdy nemůžete srovnávat - v žádném případě! Mít PRÁVO na vzdělání - mít PRÁVO na bezplatné lékařské a zubařské ošetření včetně náročné léčby a operací, mít PRÁVO na práci, mít PRÁVO na důstojný život se střechou nad hlavou - tohle pro lidi nikdy žádná privátní svině nezařídí ani náhodou. Těm jsou občané úplně ukradení. A už vůbec tehdy nebylo možné - a trestně stíháno - aby jeden občan okrádal druhého, vytěžoval "lidské zdroje, lichva, šmejdění, podvody - ničeho podobného se lidi celých 40 let bát nemuseli! A to už je něco! Není "věrchuška" jako "věrchuška"

   Smazat
  2. Jednou z několika největších lží poplyšové komedie je trvalá dehonestace bývalého režimu, a když už není kam, tak se z ničeho nic ( chvíli před tím byli ti hajzli nahrazeni nově nepochopenými ) konstatuje, že jde o ty samé "postavy", což je klasická klička všech tržních havloidů...
   Dnes ti noví meloucháři( pardon, podnikatelé,živnostníci, firmy z) vybírají děsivé zálohy, práci vůbec neprovedou, a nic se neděje - na vině je přece ten idiot, co v dobré víře zaplatil ...
   Tyhle kdy si nech na neděli pro ty, kteří vyrostli v tomto bordelu ...

   Smazat
 25. Ta baba Holubová, když má na tom ksichtu roušku, tak vypadá docela k světu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A nejenom ona! A úplně nejlepší jsou ty plexisklové štíty, co mají ti televizní huhňavci na čumácích teď. Na TV už se vůbec nelze dívat - šaškárna, horší než v cirkusu. Nikdy bych si byl nemyslel, že se dožiju takhle odporné totality, kdy mi bude nařizováno, co musím mít na čumáku, že nesmím vylézat z bytu, že musím jen semhle ale ne tamhle - strašné! Totalitní hnus!

   Smazat
  2. Tak Holubové by burka ROZHODNĚ SLUŠELA ;-) ... Už aby začala nosit modely z magazínů pokračovatelů samotného Usámy ;-) ...

   Smazat
 26. Autor smotal všechno dohromady. Nelíbí se mu móresy kapitalistů, ale móresy marxistů a naší bývalé komunistické nomenklatury mu nevadí.
  Také chybně smíchal kapitalisty a živnostníky, do jedné skupiny. Kapitalisté žijí ze zhodnocování kapitálu, živnostníci žijí převážně ze své práce, než se díky svým schopnostem vypracují a zaměstnávají i další lidi. Stále však žijí ze své práce, ne z kapitálových spekulací.
  Ty negativní vlastnosti, které autor popisuje, jsou v nás, v lidech. V každém je nějaké dobro i nějaké zlo. Podle vnějších okolností, se posílí ta, která stránka. Podnikavost považuji za pozitivní vlastnost, je to základ ekonomiky a prosperity státu.
  Takže je třeba mít odpovídající systém, který by držel ty negativní stránky na řetězu a ty pozitivní posiloval. To v žádném případě nesplňuje současný liberalismus, který dává prostor velkým nadnárodním kapitalistům, aby svobodně likvidovali veškerou lokální konkurenci, bez ohledu na lokální sociální dopady. Je třeba vrátit pravomoci národním státům, aby mohly daňovou politikou řešit ekonomické a sociální problémy. Takový systém, ale nevznikne bez tlaku občanů a bez možnosti odvolávat politiky a jejich případné korupční zákony referendem. Prostě bez demokracie. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jeje, nespletl jsi si obhájče neviditelné pracky,a hlasateli ideologických nesmyslů náhodou web ??? Aktuálně a jiné jsou skutečně tematicky i "adresně" jinde.
   Zkus svoje těžce nabyté vědomosti hlásat mezi "svými" - víš kde ...

   Smazat
  2. Odvolatelnost politiků a lidové hlasování jsou posílením demokracie, nikoli jejím popření. Ostatně soudím, že 14:49 má pravdu.

   Smazat
  3. Kolemjdoucí25. dubna 2020 21:32
   Proč píšete příspěvky, když do nich nedáte žádný názor? P.K.

   Smazat
  4. Zbytečně se tu dohadujeme o detailech. Dokud se peníze nevrátí do vlastnictví státu, tak při jakémkoliv uspořádání, budou občané skomírat na vykrádání majiteli peněz.
   „Dejte mi moc nad penězi a nezajímá mě, kdo tvoří zákony.“ Mayer Amschel Rothschild
   P.K.

   Smazat
 27. Výborný článek,charakteristika kapitalismu výstižná.Bohužel jsme výhody socialismu nechápali...

  OdpovědětSmazat
 28. Socialismus byla/je diktatura ideologie, kapitalismus byl/je diktatura peněz. Deklarovaným cílem socialismu byla/je přeměna přirozeně chamtivé člověčí nátury na altruistickou - což socialistickou ideologii řadilo/í mezi utopie. I přesto se ale povedlo některým socialistickým státům, především Československu,dosáhnout pozoruhodných, ne zřídka špičkových výsledků, např. ve vzdělávání, vědě, výzkumu a umění (film, hudba, divadlo), zdravotnické a sociální péči, v stavebnictví, průmyslové, textilní, automobilové, zemědělské a potravinářské výrobě... (výčet úspěchů by mohl ještě dlouho pokračovat). Povedlo se dokonce i nemožné: vznikla neantagonistická třídní společnost dělníků a inteligence - rovněž i té rychlokvašené stranické, ale i tradičně dobře vyškolené umělecké. Sovětský svaz jakožto garant bezpečnosti Československa a ostatnich států východního bloku nebyl u nás považován za nepřítele, naopak. Jeho vnímání se rapidně změnilo po srpnu 1968, a hysterický propad přízně zaznamenalo teprve po 1989, souběžně s přijímáním společenských, politických a hospodářských kritéríi růstu po vzoru kapitalistické vyděračské praxe "rozděluj a panuj".
  Kapitalismus nikdy nebyl a dodnes není ideologie, ale mafiánská předloha získávání peněz a surovin cestou podrobování si lidi hmotnými i finančními statky, špehováním, vyhrožováním a vojenskám napadáním na neposlušné státy, propagandistickou agresi sdělovacích prostředků a, hlavně, filmu. Cílem kapitalismu není vytvoření nového uvědomělého, altruistického člověka, ale otroka posluhujícího novodobým pánům - 5% elitě majitelů věech globálních zdrojů. A, jak je vidět z chování většiny našich politiků, juristů, ale i běžných občanů, daří se mu to víc než dobře.

  OdpovědětSmazat
 29. Nevim o čem ten pisatel z 25.4. 10,26 o "soc.věrtušce" mele za hlouposti. Přeci lidé v žádné společnosti nejsou svatoušci. Zatím co v soc. společnosti vládlo společenské vlastnictví výrobních prostředků-tedy společenské vlastnictví,tak v kapit. vládne soukromé vlas. výr. prostředků.(v tom prvém nečestný člověk zcizil cihlu,když ho chytili byl vyřízený a věrchuškou se nestal.Po převratu zcizil celou cihelnu a byl ohodnocen jako šikovný podnikatel, a stal se váženým občanem -věrchuškou.). V obou případech byl a zůstal nečestným člověkem a tím zůstal. A v obou systémech kdo poctivě pracoval v jakékoliv činnosti-třeba klempíř nebo OSVČ-klempíř se nemá za co stydět.Rozdíl je pouze v tom,jestli je vykořisťován či jako majitel firmy z přirozené podstaty tvoření zizku se stává vykořisťovatelem.Tato téze se jistě mnohým našim podnikatelům líbit nebude.ale je to objektivní fakt zákona kapitalizmu.Jsem názoru,že v článku se o žádný fanatizmus nejedná-jak pisatel v závěrů konstatuje.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.