Reklama

pátek 24. dubna 2020

Trump přepracovává strategii americké energetiky

Thierry Meyssan
Thierry Meyssan
24. 4. 2020 OrientalRevue a Zvědavec 

Prezident Trump a ministr zahraničí Mike Pompeo, bývalý ředitel CIA, se poslední tři roky snaží skoncovat s imperialismem USA a nahradit jej ekonomickou strategií. To by znamenalo, že Washington může být i nadále světovým lídrem, ale za předpokladu, že bude mít silnou armádu a energetickou samostatnost.

Donald Trump schválil využívání chráněných oblastí, znovu spustil výstavbu ropovodu a pokračuje tak v riskantním podniku s břidlicí, přestože to je svojí podstatou krátkodobé. Politický vývoj v Saúdské Arábii s velikášstvím korunního prince Mohameda bin Salmána nejprve umožnil, aby ze Salmána vymámili co nejvíce peněz na nejrůznější pošetilosti, ale poté došlo ke konfliktu. Nakonec Salmán zahájil ropnou válku nikoli proti Rusku, ale proti americkému břidlicovému průmyslu. Záměrně to způsobilo, že cena prudce poklesla ze 70 dolarů za barel na částku pod 30 dolarů. Nicméně se tato otevřená konfrontace nečekaně střetla s epidemií covid-19 a závratným poklesem celosvětové spotřeby energie. Epidemie také postihla Spojené státy, kde několik nejvyšších představitelů má v plánu vyhlásit výjimečný stav a ukončit Trumpův experiment.

Došlo ke střetu těchto tří skutečností (ekonomická strategie prezidenta Trumpa, saúdská vzpoura a koronavirová pandemie). Abychom je mohli analyzovat, oddělíme je od sebe, ale je třeba mít na paměti, že logiku každé z nich mohou narušit ty dvě zbývající.


Ekonomická strategie
Portugalská špionážní loď RCGS Resolute. Potopila loď
venezuelské pobřežní stráže svým trupem, určeným
pro plavby v polárních vodách, což je v oblasti
Karibského moře přinejmenším neobvyklé.


S ohledem na kolaps cen ropy se prezident Trump domníval, že nemá žádné jiné řešení, než převzít hlavní světové rezervy z Venezuely. CIA a jižní velení USA (SouthCom) již několik let destabilizují tuto zemi v rámci příprav na plán Rumsfeld/Cebrowski, zaměřený na zničení státních struktur karibské pánve. Země dospěla do bodu, kdy by případné svržení prezidenta Nicoláse Madura nevyvolalo žádnou další reakci, stejně tak, jako když Američané svrhli vrchního velitele panamské armády Manuela Noriegu v roce 1989.

Spojené státy proto přesvědčily Evropskou unii, aby se připojila k operaci „Just Cause“ (Spravedlivá věc): k únosu prezidenta Madura a vůdce Diosdada Cabella. Spojené království, Francie, Španělsko, Portugalsko a Nizozemsko - bývalé koloniální mocnosti Jižní Ameriky - se přidaly dobrovolně.

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo 26. března prezidenta Madura a několik jeho spolupracovníků z obchodování s drogami a vypsalo na ně odměnu.

31. března ministerstvo zahraničí vydalo rámec pro přechod k demokracii ve Venezuele, který vylučuje jak bývalého prezidenta Madura, tak samozvaného prezidenta Guiadóa.

Na začátku dubna se portugalské špionážní lodi RCGS Resolute podařilo potopit loď venezuelské pobřežní stráže, která se chystala vstoupit na její palubu. Lodi Resolute se poté podařilo uniknout a zakotvit pod nizozemskou ochranou na ostrově Curacao. Francie a Velká Británie vyslaly do oblasti dvě válečné lodě, letadlovou loď Dixmunde a kontejnerovou loď FRG Argus, aby pod rouškou přepravy v rámci pandemie covid-19 přivezly zbraně a munici. Americký torpédoborec a několik námořních lodí byly převedeny pod velení amerického Úřadu pro potírání drog.

Nicméně tuto operaci přerušilo americké námořnictvo kvůli epidemii.

Saúdská vzpoura


Král Salmán, který již trpěl Alzheimerovou chorobou, 
byl uvězněn v paláci nedaleko Jeddahu. Jeho případná 
smrt by otevřela dveře příšerné válce o nástupnictví 
na trůn
Saúdská královská rodina je zakořeněna v pouštní kultuře. Její způsob fungování je v rozporu s moderním světem, jak dokazuje například stětí hlavy vůdce politické opozice Šajcha Nimra Bakir al-Nimra (2016), uvěznění téměř všech princů z řad královské rodiny a konfiskace jejich majetku (2017), a také zavraždění jednoho z občanů na zahraničním konzulátu (2018).

Podle této kultury nezáleží na tom, zda někdo spáchá sebevraždu, pokud se jedná o konkrétní pomstu. Poté, co byl korunní princ zmanipulován opovrhujícím Jaredem Kushnerem a Donaldem Trumpem, rozhodl se pro pomstu formou zničení amerického průmyslu s břidlicovou ropou, který nemůže přežít, pokud bude cena ropy pod 35 dolarů za barel.

Prezident Trump, který nenašel jinou možnost, jak přivést Saúdskou Arábii k rozumu, dospěl k rozhodnutí, že nebude sabotovat jejich ropné vrty, nýbrž porazí korunního prince v Jemenu. Souběžný útok na kmeny, které jsou podporovány Íránem a Emiráty, rozdrtil kmeny, podporované Araby. Mimochodem Britové obsadili ostrov Sokotru, který leží u ústí do Rudého moře. Rijád měl k dispozici pouze letectvo.

Opět došlo k tomu, že operace byla přerušena kvůli epidemii, nebo spíše bylo Saúdům nabídnuto určité východisko. O dva týdny později reagovali na výzvy generálního tajemníka OSN a oznámili jednostranné příměří, aby se zdravotnické služby mohly postarat o pacienty, postižené nemocí covid-19. Ve skutečnosti však v minulosti neměli slitování se svými nepřáteli a úmyslně nechali hladovět civilní obyvatelstvo. Především přišli o své základny v Jemenu, Hútiové jim poté nabídli mír, který však pohrdavě odmítli.

Pokud by bylo dosaženo předchozí dohody mezi Washingtonem, Abú Zabí a Teheránem proti Rijádu, došlo by k novému uspořádání spojenectví a zřeknutí se falešné opozice mezi sunnity a šíity. V každém případě jsou Spojené arabské emiráty velkým vítězem v rámci této nové dohody. V současné době spolupracují s Bahrajnem na opětovném uvedení Sýrie na mezinárodní scénu.

Washington znovu získal kontrolu nad politikou cukru a biče. Cukr představovalo dobrovolné snížení produkce ropy; bič představoval hrozbu zabavení saúdskoarabské státní ropné společnosti Aramco, která je jediným zdrojem příjmů Saúdů. Americký poradce pro národní bezpečnost Robert O'Brien poslal k vyjednávání do Rijádu svou zástupkyni Victorii Coatesovou, aniž by tomu příliš věřil.

Saúdové jsou však ve slabém postavení: epidemie vážně zasáhla více než 150 princů z královské rodiny, včetně guvernéra Rijádu, který potřeboval respirační podporu. Gerontokratický systém je otřesen.

Zdá se, že kompromisu bylo prozatím dosaženo 9. dubna, neboť organizace OPEC oznámila celosvětový pokles produkce ropy o 10 milionů barelů denně v květnu a červnu, o 8 milionů barelů denně během druhé poloviny roku 2020 a 6 milionů denně během následujících 16 měsíců. Ale tento drastický krok je pouze jednou třetinou poklesu světové spotřeby během koronavirové pandemie.

Kromě toho je uplatnění této strategie podmíněno respektováním všech členů a partnerů. Mexiko souhlasilo s poklesem jen 100 000 barelů/denně namísto očekávaných 400 000. Prezident Trump navrhl snížit produkci v USA o dalších 250 000 barelů namísto Mexika, ale to stále neodpovídá požadovanému množství.

Schůzka ministrů energetiky skupiny předních ekonomik G20 tomu nemohla pomoci, ministři upozornili na nereálnost zavádění vyjednávané dohody.

Koronavirová epidemie


Ve Spojených státech někteří vysocí představitelé, kteří se pokusili svrhnout prezidenta Trumpa na
Kapitán Crozier opouští loď USS Theodore Roosevelt, 
zatímco jeho posádka spontánně vrací vyznamenání
základě afér „Russiagate“ a „Ukraineagate“, plánovali, že se zavede výjimečný stav kvůli boji s epidemií na federální úrovni, což je ústavně zodpovědnost federálních států. Proto odmítli vyslat jednotky do Venezuely; bezprecedentní neuposlechnutí USA.Mnoho států se rozhodlo, že raději postupem doby promoří obyvatelstvo virem, než aby s nemocí bojovalo a obětovalo vlastní ekonomiku. Již tak to vede k nadměrné dluhové inflaci a globální recesi.

Žádost o pomoc ze strany velitele letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, týkající se vylodění jeho posádky kvůli nereálnosti zabránit šíření nemoci na palubě, političtí činitelé původně považovali za rezignaci na funkci. Ale jednohlasné vzdání holdu ze strany námořníků, když jejich kapitán opouštěl loď, vedlo prezidenta Trumpa k tomu, že obětoval ministra námořnictva, jehož náhle označil za rigidního a bezcitného. Další tři letadlové lodě jsou ve stejné situaci. Otevřená konfrontace mezi státem a federálními občany na straně jedné a vojskem na straně druhé. V případě výjimečného stavu by vysocí představitelé mohli sami sebe prohlásit za neutrální vůči politickým rozporům a usilovat pouze o zdraví svých spoluobčanů.

Směrem ke změně v energetické politice USA


Prezident Trump nyní zvažuje změnu energetické politiky své země ve dvou bodech:Po schůzce se saúdským ministrem energetiky představilo 11 republikánských senátorů z ropných států dva návrhy zákona, nařizující stažení amerických jednotek z Arábie. Tím vydláždili cestu k radikální změně.
Po dobu půl století tzv. ekonomicky liberální Spojené státy 
ovládají světový ropný trh prostřednictvím kartelu OPEC. 
Takže ropný šok, k němuž došlo v roce 1974, 
nezasáhl Spojené státy, ale pouze Evropu

Odpoutat se od politiky prezidenta Richarda Nixona (na radu svého volebního specialisty Kevina Philippse) a upřednostnit spotřebitele před pracovními místy. Poté by se uvalila vysoká cla na dovoz levné ropy, aby se zachránil břidlicový průmysl.

Rovněž se odpoutat od politiky prezidenta Geralda Forda (na radu ministra zahraničí Henryho Kissingera), zaručit volný trh a oprávnit organizaci OPEC k vytvoření kartelu na úkor pouze Evropanů. V důsledku toho by Kongres schválil návrh zákona z roku 2007, který odsuzuje členské státy OPEC za nekonkurenční praktiky (tj. zákon proti kartelu producentů a exportérů ropy - NOPEC).


14 komentářů :

 1. Shrnu to. Je nás moc. Aby se tento počet nakrmil, potřebujeme levnou energii, protože levná energie znamená cenově dostupné jídlo. Drahé jídlo znamená hladové bouře, revoluce a neřízené převraty. Jedním slovem, chaos. Ten není ovládán bankéři, jejich loutkami - politiky, ani jinými hybateli současného dění.
  Zatímco Trump se snaží o standardní způsob ovládání mas prostřednictvím peněz, evropští šílenci jdou cestou výměny obyvatel a výměny náboženství. Obojí je šílené a jenom historie ukáže, která cesta je efektivnější. Ale obě stojí za hovno. Alespoň pro lidskou "chamraď ". Obě cesty znamenají nemyslet, nekecat, makat a cálovat. A jako bonus, umírat.
  Dámy a pánové. Jsme v situaci, kdy nám na výběr zbývají pouze špatná řešení. Budoucnost lidské rasy se ztrácí v mlhách a lépe, lépe už jsme se skutečně měli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. zhnusený24. dubna 2020 22:13
   Nezbývají pouze špatná řešení. Je tu špatné řešení, zachovat liberalismus s těmi Vámi uváděnými negativy, nebo zavést demokracii a to je dobré řešení. Pokud nebudou banky z jakékoliv lidské aktivity vybírat „svoje“ podíly, bude svět vzkvétat. Půdy je dost, lidí na práci také. Není důvod se obávat hladu. Ale mnozí mají důvod, se obávat o dobře zajištěnou parazitickou existenci. A ti věští chmurnou budoucnost. P.K.

   Vymazat
  2. Optimista nemůže být nikdy příjemně překvapen. Já dodám, snad jenom nepříjemně zaskočen.
   Nebo také: "Doufej v lepší, počítej s horším".

   Vymazat
 2. Mno nic tak se mi zdá že chtějí vybruslit z těch dluhů co si udělali nezodpovědným přístupem. Jim už nepomůže ani svěcená voda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jim nepomuze ale tebe zabije to je ten problem .Modlit se za neco co je nerealne nema smysl ,jedine zmena celeho systemu to muze zmenit ,ale to zas eoni nedopusti. Jedine novy system na pul privatni na pul statni ,to je dle mne jedina cesta

   Vymazat
  2. Jakýkoli systém jen "napůl" je odsouzen ke svému zničení. Na to nemáte politiky, následnou výchovu lidí v "stejném" duchu atd.
   Jediná cesta je je odstavit "je" definitivně od moci a začít od nuly. Každý další den jen přispívá k nárůstům dluhů, i když už si nic nepůjčíte. Takhle z dluhů nikdy nevybruslíte, a ani nyní by to nebylo už reálné i kdyby se "západu" podařilo totálně zničit a vysát Rusko, Čínu, Indii. Tyhle zisky totiž okamžitě zmizí do "soukromých" kapes a státy zůstanou zadlužené dál ...

   Vymazat
  3. Anonymní25. dubna 2020 6:50
   Systém „napůl“, je také možno nazvat „vyvážený“. K té vyváženosti se nelze dostat, než zrušením dluhů, které již byly mnohokrát splaceny a stále naskakují úroky. To je netolerovatelný parazitismus, jak již ostatně zjistili na Islandu. P.K.

   Vymazat

  4. hohohu Víš co mi můžeš ty americká naplavenino jen si to užívej do sytosti dělat machra na dluh dokáže jen blbec.

   Vymazat
 3. Čeští politici se omluvili za Koněva. Alespoň někdo projevil tu slušnost!:

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020042411845004-cesti-politici-se-omluvili-za-koneva-alespon-nekdo-projevil-tu-slusnost/

  OdpovědětVymazat
 4. Amerika byla až do celkem nedávné doby schopna držet jednotný kurs své politiky ať už u moci byli "demokrati" nebo "konkurenti" "republikáni". To padlo s definitivně s příchodem k moci "klanu" "proclintonovců". Zdá se, že mnoho politiků ve světě se chová jako nevidím virus - není virus, nevidím krizi - není krize. Tu krizi při současném ""ekonomickém modelu"" prostě nikdo za prvé nevyřeší a za druhé i přes "oslabení" vlivu krize, tato bude růst až do konečného krachu všeho a všech.
  Nevím až tak co v Americe, ale EU výměnou populace spíše "provokuje" přesný opak. Zvýšení počtu obyvatel, snížení úrovně schopností obyvatel, zvýšení podílu "zbožštění" techniky a "vědy" až na úroveň "šamanství".
  Podle mne obě cesty jsou stejné, protože vycházejí z anglosaského chápání světa. Vždyť Amerika je zemí s "promíseným" obyvatelstvem a svoje schopnosti dokazuje tím, že si musí zajišťovat nutné a potřebné odborníky ve "zbytku" světa (a to přes velký relativní počet vlastních vysokoškoláků, nezaměstnaných (přece příležitost, ne?)), pokud možno nezasažené jejím "typem" školství. EU by nejspíše chtěla jít stejnou cestou do amerických pekel, protože nechápe, že jediná dlouhodobá cesta na vrchol vede jen podporou vlastních národů, navzájem (v Evropě) výhodnou a rovnocennou spoluprací. Zvyšováním úrovně vzdělanosti obyvatelstva (nezaměňovat se znalostmi, potřebujete k tomu obyvatelstvo s co nejširším všeobecným rozhledem a vědomostmi, aby mohli předávat a využívat své schopnosti "dál"). Na příkladu Řecka a jeho konfliktu s Tureckem je to vidět markantně, jak ve skutečnosti je již Evropa mocensky slabá a doslova a do písmene rozdělená na "staré" hegemony a to především Německo, Francii a Anglii. Evropa není schopna si sama u sebe zajistit mír. Když ji někdo napadne, bude muset kapitulovat, protože stavy armád i armády NATO - početní, kvalitativní, technické, morální, "patriotické", kvantitativní - jsou na velmi nízkých úrovních.
  Buďto se Evropa zbaví vlivu a kopírování USA a nebo dopadne víceméně tak, jako například kdysi silné a velké země, kterým "ten" osud dobrodiní "dopřávala" svou kolonizací ... jako původně ve své době byly Arabské země, Čína, Indie atd. Afriku Evropa odsoudila ke hladu, protože zlikvidovala - vzdor panujícímu všeobecnému názoru na Afriku jako "suché pouštní části světa" - potravinově soběstačnou (!!) Afriku vnucením průmyslových rostlin, něco velmi podobného jako u nás "prosazování" řepky. Zemědělci tak u nás, ve jménu mámení cinkotu kovu, likvidují se "ziskem" nadšeně sami sebe. Dokonalé, ne?
  Buďto Evropa vsadí na skutečnou různorodost ve spolupráci, vlastní soběstačnost potravinovou, technickou, vědeckou i morální a vymaní se z vlastního "kulturního" (protože to se už ani povětšinou nedá nazvat uměním pro lidi) marasmu nebo se z ní stane definitivně "odnož" šedých mas "tuponosého" "obyčejného" obyvatelstva Ameriky.
  Přes všechny jeho slabosti byl Sovětský svaz silný právě svou různorodostí na rozdíl od jeho soupeřů. A snahou o svou skutečnou soběstačnost (zhruba do Chruščova). Zároveň to však byla jeho slabina, kterou u "zašedlé" části obyvatelstva SSSR dokázali protivníci využít spolu s dalšími "pákami" k jeho zničení, protože vedení Sovětského svazu začalo od doby - zase - Chruščova provádět - velice hrubě a nepřesně řečeno (avšak ve zkratce) politiku "ukrajinizace a "angloamerikanizace" jeho politiky ve smyslu buďme si rovni, my "vedoucí vrstvy". Česky by se to dalo popsat jako snahu hrát si na : "Já na bráchu, ty na bráchu." Samozřejmě, že se totálně pletli.

  OdpovědětVymazat
 5. Amerika už při svém vzniku byla predátorská a zůstala tím do dnes a to je zákonitě cesta do pekla. O nějakých křesťanských kořenech může vykládat jen parazit co chce nějak oblbnout lidi co nepřemýšlí o skutečné víře v přírodní zákonitosti.

  OdpovědětVymazat
 6. stále světovým lídrem? nestrašte

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Amerika je uměle stvořené soustátí.Nikdy nebyla a není svobodná. 10 ZAVRAŽDĚNÝCH neposlušných prezidentů.J.F.Kenedy byl poslední,který ji chtěl osvobodit z pařátů dolarových majitelů-ostatní jenom poslušné loutky. Trump a Kenedy junior/údajně je naživu a snaží se pomstít vraždu otce/ chtějí vysvobodit USA z finančního otroctví.Putin jim pomáhá znehodnotit dolar a znárodnit FED.

   Vymazat
 7. Román Železná pata byl publikován r. 1907.
  A jak to tak vypadá, katastrofická vize Jacka Londona o osudu USA v zajetí korporací se v dohledné době naplní.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.