Reklama

sobota 4. dubna 2020

Trump žádá Putina o pomoc v ropné válce

Protitrumpovská grafika "washingtonské bažiny"
Mike Whitney
4. 4. 2020  GlobalResearche překlad Zvědavec
Donald Trump telefonoval v pondělí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a prodiskutoval s ním prudký pokles cen ropy, což je katastrofa pro americký ropný průmysl. Oba lídři krátce pohovořili o pandemii koronaviru, ale rychle přešli na to, co Trumpa skutečně sužuje, a tím je produkce ropy.


Minulý měsíc Saúdská Arábie zaplavila trh ropou, aby donutila Rusko k souhlasu s výrazným omezením těžby. Putin, budiž mu to ke cti, vytrvale odolával nátlaku Saúdů a zachoval současnou úroveň těžby. Výsledkem je, že ceny prudce klesly, a to na 18leté minimum (na 20,09 dolarů za barel), což je výrazně pod hranicí rentability, kterou potřebují američtí frakeři, aby přežili. Ani ne za měsíc kapitálově náročný americký průmysl, týkající se břidlicové ropy, prudce klesl, což spustilo poplach na Wall Street, a analytici očekávají, že vlna nedodržení závazků zasadí drtivý úder velkým investičním bankám. Proto se Trump rozhodl zavolat Putinovi. Chtěl zjistit, zda dokáže přesvědčit ruského prezidenta, aby snížil produkci.

Stojí za zmínku, že Putin stoicky mlčel, když Trumpova vláda uvalila ekonomické sankce na Rusko za údajné aktivity na Ukrajině. Ruský prezident si nestěžoval ani tehdy, když se Washington vměšoval do Sýrie, ani na snahy USA blokovat ruský plynovod do Německa a Bulharska (Severní proud a Jižní proud). Ale nyní, když teče do bot Spojeným státům a americké obchodní zájmy jsou ohroženy, Trump se domnívá, že je maličkost požádat Moskvu o pomoc. Jak řekl jeden kritik: „Vypadá to, že Trumpův tým umí trestat a dávat co proto, ale neumí přijmout potíže.“

Americká média o telefonním hovoru téměř neinformovala, což se dalo očekávat, protože neexistuje žádný způsob, jak překroutit mimořádnou událost, kdy americký prezident zcela zřetelně a naléhavě požádal „zlého“ Putina o laskavost. Ruská státní zpravodajská agentura TASS shrnula znění telefonního hovoru do stručného prohlášení o třech větách, bez jakýchkoli dalších informací. Zde je výňatek:
„Lídři také diskutovali o současném stavu světového trhu s ropou. V tomto ohledu byla učiněna dohoda o rusko-amerických konzultacích prostřednictvím šéfů ministerstev energie,“ uvedl Kreml. „Vladimir Putin a Donald Trump souhlasili, že budou i nadále v osobním kontaktu.“ (TASS)

Všimněte si, že agentura TASS neuvedla ve zprávě žádná nepodložená tvrzení a obvinění, jaká se běžně vyskytují v západních médiích. Vzhledem k záplavě dezinformací o „ruském vměšování“, které se během posledních tří let objevovaly na titulních stránkách novin, by vás mohlo napadnout, že redaktoři z agentury TASS mohli být kritičtější vůči Trumpově gestu, konec konců Trumpův telefonní hovor silně naznačuje, že Washington je připraven ustoupit „strašnému nepříteli“ za předpokladu, že dojde k takovému snížení produkce, jaké požaduje. Agentura TASS by mohla alespoň nabídnout svůj názor, a to zejména proto, že mainstreamová média zaujímají tak nepřátelský postoj vůči všemu ruskému. Očividně ale ne každý používá média k prosazení své vlastní omezené politické agendy.

Pár čtenářů si jistě vzpomene na to, jak Trump pokáral Putina v Helsinkách v roce 2018 kvůli zvyšování cen ropy (85 dolarů za barel), přičemž tvrdil, že to poškozuje růst v USA. Jak se dalo předpokládat, Trump měl nesprávná fakta. Důvodem, proč ceny v roce 2018 vzrostly, bylo to, že Trumpova administrativa zavedla tvrdé ekonomické sankce vůči Íránu a Venezuele, což způsobilo okamžitý pokles výroby a následný prudký nárůst cen. USA podporovaly útok na Libyi, což také přispělo ke zvýšení cen. Sečteno a podtrženo: Rusko nebylo zodpovědné za nárůst cen v roce 2018, stejně jako není zodpovědné za současné nízké ceny. V roce 2018 byly problémem americké sankce, které přiškrtily dodávky, zatímco v roce 2020 jsou problémem Saúdové. Oni zvýšili produkci, nikoli Rusko. To neznamená, že Putin nemůže pomoci se zmírněním celé situace, ale především to znamená, že oba lídři si budou muset otevřeně a upřímně vyříkat vzájemné neshody a najít konstruktivní způsob, jak se pohnout kupředu. To znamená, že bude muset být uspořádán summit, proti němuž usilovně brojil establishment americké zahraniční politiky.

V každém případě je velmi nepravděpodobné, že by Putin souhlasil se snížením produkce ropy výměnou za zrušení ekonomických sankcí. O tohle mu vůbec nejde. To, co chce Putin od Washingtonu, je mnohem komplexnější. Chce, aby se USA znovu připojily ke komunitě národů, a spolupracovaly na řešení důležitých otázek, jako jsou války, pandemie, šíření jaderných zbraní a globální bezpečnost. Chce spolehlivého partnera, který bude hrát podle pravidel a dodržovat mezinárodní právo, který skoncuje s krvavými válkami, rozpoutanými kvůli změně režimu, který bude respektovat suverenitu jiných národů a nabídne pomocnou ruku v době globální krize.

Tohle Putin požaduje. Chce spojence, který bude respektovat zájmy ostatních, spolupracovat na otázkách společného významu a usilovat o vytvoření spravedlivější a více prosperující globální ekonomiky.

Pokud Trump ukáže, že je ochoten se změnit, Putin bezpochyby vyvine veškeré úsilí, aby mu pomohl. Pokud však Trump bude nadále pokračovat v americkém přístupu „jdi do toho sám“, nedojde k žádné dohodě.

Trump Asks Putin for Help in Oil War vyšel 1. dubna 2020 na Global Research. Překlad v ceně 317 Kč Zvědavec.

40 komentářů :

 1. Je to divný, jeden den pošle Trump do Evropy strategická letadla, hromadí vojska na ruských hranicích a druhý den zavolá Putinovi, aby se nějak dohodli. To je asi ta vysoká politika.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak se věci mají? Když v roce 2014 západ rozpoutal ukrajinský převrat, náhle klesla cena ropy pod 30 dolarů, A to přes to že světová spotřeba neklesla, ale bylo potřeba nízkou cenou zničit Rusko. A jak se dostala cena pod 30 dolarů. Americký prezident dal rozkaz státům EU, v americe svým lokajům v EU říkají mopslíci. No a tihle mopslíci nechali se ztrátou rozprodat svoje strategické zásoby ropy, a tím srazili cenu ropy na minimum. Jenže Putin není hlupák a jeho fondy záchrany zafungovaly. No a teď se situace proměnila. Doník dal příkaz mopslíkům v EU nakoupit ropné rezervy, ale to na potřebné navýšení ceny ropy nestačí. Unie USA se Sady by jen Rusku pomohla. No a tak musel Doník brnknout Putinovi a škemrat o pomoc. Co pak asi nabídl jako úplatek. Severní proud 2, konec sankcí a nebo uznání Krymu. Uvidíme. V každém případě má teď v ruce trumfy Putin.
   Ať se to komu líbí, nebo ne!!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
 2. Jak se říká, "přilezl ke křížku".
  Hliněné nohy měknou a bortí se. "Putine potřebujem vysušit".
  Pozor, pozor. Zvláště v případě USA několikanásobně platí:
  "Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rusku říkali kolos na hliněných nohách a zatím se na takových vždy ukazovali ti druzí ...

   Vymazat
  2. 10:50, ehm, a copak se ten kolos před třiceti lety nerozpadl?

   Vymazat
  3. proč uveřejňujete provokativní komentáře jako je ten 14:53?

   Vymazat
  4. Anonymní 14:53... Jo, SSSR se rozpadal podobným stylem a shodnými prostředky, jako byly rozebrány, destabilizovány a rozvraceny státy východního bloku. A to po stránce politické a hlavně ekonomické !! Samozřejmě, že to byly všechny nejsilnější mocnosti Západu !! Jenže u nás nechali vládnout Havla a jeho patolízaly a to až doby nástupu Zemana a Babiše, kdežto v Rusku se k veslu dostal Putin, nechal pozavírat zloděje a darebáky a vyvedl zemi, sice oslabenou a umenšenou, ale postupně sílící, až na pozici světové velmoci !! To, že mají stále co vylepšovat a budovat, o tom není třeba diskutovat. Ale oni mají svoje vlastní a doma. Kdežto nám zde nepatří nic, ani ta pitomá voda !! Stali jsme se otroky pro cizí zájmy ve "vlastní" zemičce !! Máme zde mnoho darebáků": oslava Vlasovců, likvidace pomníku na Praze-6, atp. atd.

   Vymazat
  5. 14:53 - ehm, nebyl to náhodou Sovětský svaz a ne Rusko? Ehm....

   Vymazat
  6. 19:59, ehm, přispěvatel použil pojem "říkali". Kdyby to bylo o Rusku, které stále existuje, napsal by "říkají". Navíc SSSR byl jako kolos na hliněných nohách označen Reaganem a tomuto státu se i u nás běžně říkalo "Rusko".

   19:59, já se s vámi nepřu, tak to bylo.

   Vymazat
  7. Praha 6, byla vždy v čele peletonu. Nebyla to náhoda, že jedno kino se jmenovalo Kyjev.

   Vymazat
 3. Nevím, odkud autor ví, o čem se bavili T+P. Silně pochybuju, za by se Putin opovážil diktovat Americe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:11 - "duchaplné"
   A ten, kdo podle vás diktuje, přišel s prosíkem o pomoc k někomu, kdo by se mu neopovážil diktovat.

   Vymazat
  2. Co je tvá amerika? Tiskárna fed? Capitalism?

   http://zvedavec.org/nazory-8288.htm?status=new
   včera 20:39
   "AMERICKO" JE PODLÁ ZEMĚ
   Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 95.?.?.?
   Nyní bych mu to, být Putinem, dal pořádně sežrat,panu amíckému prezidentovi.Co Jugoslávie a Srbsko, co Afghánistán, Irák, Libye, Somálsko, Egypt, Sýrie, Jemen, Pakistán, Krym, Ukrajina, Venezuela, Honduras, Ekvádor, Bolivie, Brazilie, Argentina – a to zmiňuji pouze země, které se jen v tomto probíhajícím století staly cílem vojenských útoků, svržení vlád a odstranění těch politických vůdců, kteří se zájmům USA dostatečně nepřizpůsobili?
   _____________

   http://www.chelemendik.sk/Seznam_hlavnich_americkych_intervenci_tajnych_operaci_a_ruznych__275539487.html

   Vymazat
  3. K 9.12 - ZBYTECNE je psat jmena poskozenych zemi, kratsi je ten NEPOSKOZENYCH zemi. A to by mohl byt Izrael a Soudi. Mozna, ze i Vatikan ci Andora. Ev. Monacke knizectvi.No, jeste San Marino, ale to tezko. Nerad bych poslednim 3 ublizil.

   Vymazat
 4. Je to boj o to jak bude vypadat svět na dalších mnoho let a já se toho uklidnění asi nedožiji.

  OdpovědětVymazat
 5. Kdo to nařídil Saudům a proč? Chudák Trump, nemá to jednoduché.

  OdpovědětVymazat
 6. Jedno, anonyme 8:11, je zcela jisté! Nebude tomu ani naopak...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím, co jste tím chtěl říct.

   Vymazat
  2. A kterému slovu nerozumíš, anonyme 11,48 ??

   Vymazat
  3. oli prima dotaz! Řeknu to natvrdo. Pokud chce někdo od někoho jakoukoliv úlitbu, nesmí ho ani napadnout mu diktovat jak, a zda vůbec, by měla být provedena. Bude pěkně v ruce držet zmačkaný cylindr, ten krásně karikaturisty ztvárňovaný. Ještě měli tito pánové, většinou, v ústech doutník COHIBA z Kuby. Lepší už na světě nejsou...

   Vymazat
 7. Americké ropné firmy jsou tak zadlužené, že tato cena je likviduje. Každý má to, co si zaslouží. Putin už necouvne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kecy. Už se dohodli. Čtěte i něco jiného než tzv. "alternativu".

   Vymazat
  2. Já vám tu trochu zaperlím, ani nevím jestli šlo o plyn, nebo ropu, ale rourovod to vede z Ruska do Turecka a tam to nálili do ohromných lodí. Ty to převezli do Amsterodamu, jako americké produkty z břidlice. Možná je to jen kec, ale fór by to byl dobrý, prože všichni dělají, že o tom nic neví.

   Vymazat
 8. Produkce se snizi tak jako tak, protoze tu nadprodukci nebude brzo kde skladovat. Necekal jsem, ze Putin tak brzy ustoupi, ale muze to byt zdrzovaci taktika. Je mozne, ze uz jsme v bode, kdy nekteri produ centi budou muset ukoncit tezbu na mistech, kde se jeji obnova uz nasledne nevyplati. Zavisi to hodne na tom, jak dlouho se jednani potahnou. Zatim neni vubec jasne kdo by mel o kolik snizovat tezbu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1) Jak jsi čerte přišel na to, že Putin ustoupil??? Kterému slovu nerozumíš ve věte " byla učiněna dohoda o rusko-amerických konzultacích prostřednictvím šéfů ministerstev energie "??
   2) To jsi tedy objevil Amwriku slovy "Je mozne, ze uz jsme v bode, kdy nekteri produ centi budou muset ukoncit tezbu na mistech, kde se jeji obnova uz nasledne nevyplati. Zavisi to hodne na tom, jak dlouho se jednani potahnou. Zatim neni vubec jasne kdo by mel o kolik snizovat tezbu " Ty nevíš, kde jsou místa, " kde se jeji obnova uz nasledne nevyplati. " ??? Napovím ti: břidlivová ropa. Takže je naprosto " jasne kdo by mel ... snizovat tezbu. " Zkus příště přemýšlet, než něco zveřejníš:-)

   Vymazat
  2. Ano, "ustoupil" bylo unahlene hodnoceni. Jak vime, tak Putin je vzdy ochotny jednat (narozdil od nekterych), coz vubec neznamena, ze ustoupi. Bridlici jsem mel samozrejme na mysli. Velka loziska, jake ma Rusko a Saudove, lze zakonzervovat a znovu otevrit, ale i tam by to znamenalo naklady. USA se samozrejme muzou branit omezenim dovozu. Jak moc nedokazu posoudit, neznam potrebu te ktere ropy dle typu a slozeni americke produkce.

   Vymazat
 9. To je borec Putin protože chce normální svět jako já. Bylo by dobře kdyby se konečně domluvili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Putin nechce ten samý svět, vy naivo. On kope zásadně jen za zájmy Ruska a jeho elity. Vy jste Rus, ruský občan? Anebo dokonce má vaše rodina v Rusku i nějaké postavení?

   Vymazat
 10. 8:11 už nějaký čas platí, že USA, tedy Spojené státy severoamerické, nejsou Amerikou. I když chápu, že nejde o omyl, ale manýru.

  OdpovědětVymazat
 11. OT: kdybyste náhodou nevěděli, proč nemohl lihovarník už před deseti dny vyrábět dezinfekci zdarma.

  https://echo24.cz/a/Swmnz/babisuv-preol-prodava-dezinfekci-ted-uz-obstrukce-u-zufanka-davaji-smysl-pise-starosta?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:46 odkazujete na vnucující se, trapný, kotníky okopávající plátek. Chybí vám vědět, že žádný podnik, pokud má obstát v konkurenci, nemůže existovat z charity. Babiš Agrofert neřídí, řídí vládu ČR. Kde myslíte, že by na obojí vzal sílu a čas? Ostatně, víte vy, že i Trump, prezident výkladní skříně demokracie, je dolarový miliardář, podnikatel a, že firmu ani ve svěřeneckého fondu nemá? Chápete vůbec, proč hospodaření s "čistým lihem" má, na celém světě, prakticky od nepaměti zvláštní, přísná pravidla ze zákona? Že pod podobnou regulací je i tabák a zcela zakázány jsou další návykové látky?

   Vymazat
  2. 14:41, jenže ten článek není o tom, že Babiš řídí svoji firmu. Proč sakra reagujete úplně jiným směrem? Ten článek je o tom, že s velkou pravděpodobností se i v této době dělají různé kšefty a je úplně jedno, jestli se jedná právě o Babiše anebo ne. Dokonce se tam ani neuvádí, že to je nutně pravda. Článek má ukázat, že pokud nerozumíme, proč se dějí některé věci, tak za tím mohou být peníze, i když lidé umírají na fatální zánět plic. Už tomu rozumíte?

   Vymazat
 12. Až se domluví, možná se už domluvili a jen to nevytrubují
  a pak natane chaos, v některých hlavičkách.
  OdpovědětVymazat
 13. V malé podobné "vysoké hrátky" vidíme dnes v ČR např. v lékárnách. 50 ml desinfečkního roztoku = 70 Kč. Tj 100 ml =140 Kč, tj. litr = 1400 Kč. Kolik stojí litr denaturovaného alkoholu a kolik ty stopy ingrediencí??? A víte, kolik stojí v lékárně symbolická maska - ústenka? 89.90 Kč. (Je skutečně symbolická - aby se neřeklo!!!) Tak tomu se říká šmelina v době nouze a tito vyděrači budou totožní s těmi, co řvou, jak je stát okrádá omezeními pro koronavirovou pandemii. Cena roztoku i s umělohmotnou lahvičkou je cca 6.- Kč a cena ústenky 14.- Kč! Co můžete přát těmto vyvrhelům za prodejním pultem? Navíc vydírají v době, kdy jiní nasazují vlastní zdraví, aby pomohli. Hnus a hnis národa a že těch vředů se na těle státu otevřelo! Kdosi volal po amnestii pro vězně, neměli bychom volat po pracovních táborech pro šmelinářské vydřiduchy, kteří chtějí zbohatnout na bídě a nemoci druhých?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidíte, já měl doma francovku v zásobě, ta se vždycky často hodí, dostatek lihu tam je. Stejně jako v několika lahvích destilátů, pro které já osobně stejně jinak žádné využití nemám. A mýdla máme dost - domácí trik s voňavým prádlem díky vonícímu mýdlu mezi ním. Takže já jsem nemusel kupovat prakticky nic a ani jsem nebyl ve frontě na toaleťák, prostě vždy zásoba na nějakou tu dobu a hotovo. Prací prášek si dělám sám ze složek objednaných na internetu (dříve v dnes již zavřené široce sortimentně zásobené drogerii) podstatně levněji v "německé" kvalitě z českých surovin. Člověku mohou docela prozaicky dojít peníze či co. A to či co se stalo. Až bude po všem, stačí znovu obnovit "zásoby" i podle nových zkušeností. Výroba roušky trvala tři minuty, než jsem našel šálu (pak jsem si opatřil "normální"). Děkuji mámě i babičce a vlastně i tetě za to, že mne přesvědčovaly, že člověk musí být připraven na vše.
   Prostě to je kapitalismus v obchodě a ti mladíci u nás z počátku, pamatujete si je, a nebo třeba v té Americe se divili podobní týpci, že je to vlastně zločin a hrubá nemorálnost. Oni jednali jen tak, jak jim to pořád vtloukají do hlavy! A co se týče předražování? Já se nikam, kde mne otevřeně a sprostě podvedou nevracím. I když mi to někdy dělá potíže. Prostě ten obchod "vymažu" z hlavy. Stejně postupuji v případě jednotlivého zboží. Co bych třeba kupoval německou cibuli o dvě tři koruny na kilo levnější, když jednak stojí za ... a nevydrží? Nebo třeba francouzské brambory, když jak si pamatujete určitě nás "šulili" na kvadrát (pro jistotu jsem přestal kupovat vše francouzské, stejně jako před tím německé, belgické a holandské(a vůbec ať jdou s tím přejmenováváním Holandska na Nizozemsko víte kam?))? A to rozhodně nemám peníze nazbyt.Napsal bych optimistické heslo pro dnešek, ale ti herci mi to znechutili.

   Vymazat
  2. 18:47 a co vlastně jíte ?

   Vymazat
  3. Dejte do placu recept na váš prací cajk, z domacích surovin. Díky předem za emancipované může.

   Vymazat
 14. Jenze ten chlap je americky vycurany...Jen co mu nepotece do bot hned zacne rozdavat sankce

  OdpovědětVymazat
 15. Pokud bych mohl poděkovat, tak děkuji Těm kteří nemalují na obloze. Ano je krásně čistá.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 16. Nechcem vam stupat po nadejach a snoch ale v originalnom clanku je este nad nadpisom uvedeny aj datum....

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.