Reklama

středa 15. dubna 2020

Turecko prodloužilo vojenskou službu a vojáci odesílají migranty na pobřeží

Ivan David
15. 4. 2020
V Turecku je v plném proudu příprava námořní invaze migrantů do Řecka. Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu nařídil vyklizení internačních táborů pro migranty. Včera večer bylo armádou vyklizeno zatím 9 uprchlických táborů v různých částech země. Některé až na hranicích se Sýrií a Irákem. Vojáci migranty pomocí autobusů, které najala vláda, převážejí na pobřeží. Podle satelitních snímků armáda migranty sváží na turecké pobřeží na místa, odkud je to lodí blízko na řecké ostrovy.


Podle řeckého serveru pronew.gr jsou v přístavech a v letoviscích naproti řeckým ostrovům připraveny desítky tisíc migrantů.

Tentokrát je však situace ještě vážnější než před měsícem, kdy v řecké oblasti Evros probíhaly střety mezi řeckými pohraničníky a migranty snažícími se dostat do EU, které v pokusu o proražení blokády podporovala turecká armáda. Včera turecký ministr obrany Hulusi Akar (na prvním obrázku) na návrh generálního štábu rozhodl o prodloužení vojenské služby 53 tisíc vojáků v základní službě. Vojna byla končícím vycvičeným vojákům prodloužena zatím o měsíc. Další prodloužení může následovat. Turecké ministerstvo obrany to oficiálně zdůvodnilo potřebou chránit vojáky proti COVID-19. Návrh již schválil i turecký prezident Recep Erdogan, který je vrchním velitelem armády.

V Turecku bylo ke včerejšku oficiálně evidováno více než 60 tisíc nakažených koronavirem. Úřady oficiálně přiznávají asi 1.200 zemřelých na COVID-19. Situace je však podle lékařů pracujících v Turecku mnohem horší. Nemocnice jsou přeplněné a řadě infikovaných se nedostává péče. Počet nemocných je tedy zřejmě mnohonásobně větší. Infikována je i značná část migrantů, které autobusy pod dohledem armády sváží na pobřeží. Řecké tajné služby varují, že při spuštění námořní invaze mohou nakažení migranti působit jako biologická zbraň. Cílem jejich vyslání do Řecka může podle tamního ministerstva obrany být nakažení strážců hranic a civilního obyvatelstva. Řecku se zatím s pomocí karantény daří držet nízký počet nemocných. Podle úřední evidence bylo včera potvrzeno testováním 2.100 lidí. Z toho 100 jich zemřelo.

Přípravu námořní invaze migrantů zaznamenal i německý list Die Welt. Alfred Hackenberger ve svém článku dospěl k závěru, že Erdogan chce z EU vydírat ještě více peněz. Připomíná, že EU mu sazbu migračního výpalného letos již jednou zvýšila při březnovém pokusu o protlačení migrantů do Řecka pozemní cestou. Před měsícem dostalo Turecko přidáno 1,3 miliardy eur. V článku „Erdogan posílá tisíce migrantů opět do EU“ Die Welt připomíná hrozbu tureckého ministra vnitra Süleymana Soylu (na druhém obrázku), který po vyklizení pozic před řeckou řekou Evros pohrozil: „Až skončí epidemie korony, nezabráníme migrantům v návratu na turecko-řeckou hranici.“

„Epidemie zdaleka není u konce, ale zdá se, že ministr vnitra už svou hrozbu nyní provádí. Autobusy převáží migranty ke Středozemnímu moři, aby se mohli přeplavit na jeden z řeckých ostrovů. Turecko se nyní snaží vyvíjet tlak na EU na této nové trase.“, konstatuje Die Welt.“ I podle německého zpravodaje z místa je tento postup s ohledem na koronavirovou krizi vysoce nebezpečný.

Řekové jsou si nebezpečí dobře vědomi. V neděli Řecko posílilo lodě pobřežní stráže dalšími plavidly vojenského námořnictva. K pobřeží Turecka byla vyslána velká část vojenských lodí. Zatím se jim daří vracet zpět do Turecka všechny čluny, které se vypravily k řeckým ostrovům. Řekové je odmítají vpouštět do svých pobřežních vod s odůvodněním koronoavirové krize. Všichni námořníci však vědí, že tohle je teprve začátek. Něco jako průzkum.

30 komentářů :

 1. Oba dva jsou snad Hitlerovi dvojníci? Nebo je to žert?
  V každém případě by měli Řekové všechny migrační lodě nikoli
  vracet, ale rozstřílet. Je to vyhlášení války jednoho člena
  NATO druhému!!! NATO je k ničemu. Co na to USA, které jsou
  NATO? Jsme v bezva srandovním spolku. Takové slouhy aby
  pohledal! Hlídáme zrádným Frantíkům uran v Mali, z Afganistánu odejdeme, až posadíme posledního Amíka na vlak
  domů!!! Jeden by z nás blil a druhý taky. Volte SPD.

  OdpovědětVymazat
 2. Dokud Řekové nezačnou střílet do plných , tak se před migranty neuchrání a EU také ne !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:00 Dovoluji si podotknout, že EU se bránit nehodlá, jsa vedena vznešenými ideály lidských práv a svobod.

   Vymazat
  2. Anonymní15. dubna 2020 14:45
   Dokonce bych si myslel, že EU má s Turkem nasmlouvané a poctivě zaplacené, to navážení migrantů. P.K.

   Vymazat
  3. Nakažení koronavirem opravňuje Řecko použít nejvyší stupeň obrany.

   Vymazat
 3. Jak to vypadá bude muset Řecko použít sílu a začít střílet a poučit turka že na jejich hranicích nemají co dělat.

  OdpovědětVymazat
 4. Takže je pokud tomu rozumím, byl zde napaden stát, člen EU a NATO. A chystá se napadení nové, ještě horší. A přes něj i další státy EU, protože migranti nechtějí do Řecka, ale do Německy, Británie nebo Švédska. Ale tam vede cesta přes řadu dalších států, včetně našeho. Ohroženi jsme všichni. A tak se ptám, jak na tuto situaci hodlá reagovat EU, která má komise úplně všechno. její papaláši všechno vědí, všude byli (někde i dvakrát) a od všeho mají klíče. Zajímal by mě plán zejména paní Jourové, která má na starosti právo a jeho dodržování. Které je jasná situace v Polsku i Maďarsku a ví jak na ně. O paní Leynové a jejím loutkovodiči Merkelové ani nemluvě. Co pánové z centrály NATO? Jak se postaví k této naprosto reálné a probíhající agresi. Na rozdíl od vymyšlené ruské. Zde nemusí nijak spekulovat o tom co by se, kdyby se a válčit v kancelářích na mapách ruských plání. Obě organizace mohou předvést teď a tady obyvatelům Evropy (i jiných světadílů) svoji akceschopnost a tím i potřebnost. Zatím dokazují pouze to, že jsou nástroji na ždímání peněz z řady slabších zemí v zájmu dvou, třech nejsilnějších. My bohužel patříme k těm prvním. Ale zaplacená klaka vyřvává o tom, že se bez nich neobejdeme, protože co kdyby.... Ale toto není "co kdyby". Toto je realita, takže čekám rázné kroky. Kdyby Francie a Británie ve 30. letech dala rázně najevo odhodlání plnit své závazky ke spojencům, Adolf by skončil velice rychle. Ale oni se vydali cestou Mnichova. A také pod stejným sloganem - co kdyby SSSR... Takže si tipnu: jestliže Erdogan zrealizuje tuto agresi, EU i NATO vydá několik prohlášení ve stylu "nebude-li pršet nezmoknem", ale v praxi nepodnikne žádná opatření vůči agresorovi. Naopak, zahájí přerozdělování migrantů mezi ostatní státy EU.A protože jsou to naši spojenci (opět jako v 38.), dopadneme stejně - vláda se podřídí. Erdogan už zkouší, jak daleko může zajít. Konkrétně v Libyi, kde flagrantně porušuje všechny a rozhodnutí OSN i EU. Vozí tam nejen zbraně, ale i vojáky a džihádisty. Přesně jako Hitler s Mussolinim do Španělska v letech tamní občanské války. Napadá sousední zemi, přesně jako Hitler obsadil Porýní. A přesně jako tehdy Francie i Británie brblají, ale jejich válečné lodě, které jsou u libyjského pobřeží nijak nezasahují proti okolo projíždějícím tureckým agresorům. Řecko je sice členem EU a NATO, ale to jsme byli před válkou i my (Malá dohoda). I Polsko mělo smlouvy s Francií i Británií o pomoci... A jak jsme dopadli? I tam se vymlouvali spojenci na kde co. nyní - vedle Ruska i na koronavirus. A protože jsou to ti samí spojenci dopadneme stejně jako po Mnichovu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak NATO zareaguje ? Asi jako v případě turecké okupace severního Kypru v r.1974

   Vymazat
 5. Evropská unie vojensky podporuje Turecko. 24.3.2020. http://www.zvedavec.org/vezkratce/16940/

  OdpovědětVymazat
 6. Začíná se EU sypat jako domeček z karet?

  http://svobodnenoviny.eu/zacina-se-eu-sypat-jako-domecek-z-karet/

  Švédsko umožňuje protesty migrantů i přes zákaz shromažďování:

  http://svobodnenoviny.eu/svedsko-umoznuje-protesty-migrantu-i-pres-zakaz-shromazdovani/

  Nový ruský raketový systém překonává obranu NATO:

  http://svobodnenoviny.eu/novy-rusky-raketovy-system-prekonava-obranu-nato/

  OdpovědětVymazat
 7. A co na to evropská unie? Nebylo by na čase přijmout rázná opatření proti migraci, dříve než vyplují lodě? Co dělá Lejnová? A co europoslanci? Pokud neudělají nic, jsou na dvě věci. Plat by mělk vrátit a být souzeni pro rozkrádání.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co je to za pitomou otázku??? ... EU přece migraci podporuje!

   Vymazat
  2. 12:20 EU to přeci už léta skrytě organizuje, takže navenek dělá, že něco "dělá" Viz ta její podařená pohraniční agentura Frontex, která zná s migranty na palubě jediný kurz "Evropa" a my už si to přebereme.

   Vymazat
 8. Udělal bych to úplně jednoduše. Vzhledem k tomu, že celé slavné NATO je Řecku úplně k prdu, tak bych se obrátil se žádostí o pomoc na Rusko. Ono by už na něco jednoduchého a účinného přišlo a pan Erdogan by trochu vychladl. Každopádně celá ta partička zainteresovaných /Turecko, SRN, Itálie a pod./ by musela hledat nové cesty, kudy by nám je sem narvali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To by ale Rusku muselo něco nabídnout, ne? .....má co?

   Vymazat
  2. 14:39 Jako Rusovi by mě úplně stačilo to, že už jenom samotná ta žádost by dokázala k čemu to NATO vlastně je, když spravedlivé řešení sporů mezi jeho členy musím garantovat já. No a pak by to mohlo dojít i dalším členům této podivuhodné organizace. Jistou roli by mohlo sehrát i pravoslaví.

   Vymazat
  3. Nebyla by lepší Čína, ta má zájem o přístavy a možná
   by tam mohla končit i Hedvábná cesta ?

   Vymazat
  4. Taková ruská vojenská základna ve Středozemním moři.....

   Vymazat
 9. Je načase začít bombardovat turecké přístavy - hladinu s loděma.

  OdpovědětVymazat
 10. Řecko by v případě útoku na své území mělo vyzvat členské státy NATO o splnění článku 5 washingtonské smlouvy, a to i v případě, že útočníkem zřejmě bude jeden z členských států NATO. Ukázalo by se hned, zda a jak je NATO, jako celek, "potřebné, hodnověrné a životaschopné"...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:45 Zajímavé, že by si NATO dalo malou domů ? ⚽

   Vymazat
 11. Je jen otázka času, kdy budou muset Řekové začít střílet a potápět...
  Nebo to vzdají???

  OdpovědětVymazat
 12. Nikdo Řekům přeci nepomůže, proč ? Nó,prostě proto,že vše je již dlouho domluveno. Tady všichni vidíme v přímém přenosu jak jsme slabí a ti co mají jednat , tak jenom "kecaj,žvatlaj a jsou úplně bez koulí" Jsou to stejní hrdinové jak na Praze 6.

  OdpovědětVymazat
 13. Řekové mají bránit vnější hranice EU. Takže jistě se mohou těšit na všestrannou a účinnou pomoc (včetně vojenské) členských států této hrdé a funkční organizace.

  OdpovědětVymazat
 14. Řecko,byť je trpaslík proti musulmanskému xindlu bude muset začít msla čáře střílet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Střílet a topit lumíky ještě na vodě - i s pašeráky.

   Vymazat
 15. No není to nic zvláštního. U nás se prodlužovala také vojenská služba při různých událostech (např. Maďarsko)
  Ale tady bych jako ohrožené viděl spíš ŘEKY. Kterým EU hází klacky pod nohy. Nebo snad hrách? Nevím. Pryč s té hnusné společnosti.

  OdpovědětVymazat
 16. Toz tentokrát to bode na 6 priorite a tim skoncí sám velké Adolf Tobogán.....a torek prestane existovat bodó enem staroreci a arméni s roském pasem a holém pokem a nezraléma melónama to je realita .....toz mesleme hlavó a ne prdeló jak ten torek vod vokorek ..hezké den P.S.

  OdpovědětVymazat
 17. Situace nasvědčuje tomu, že tady budeme opět vítat ruské tanky jako osvoboditele. Kdo chce, ať protestuje, ale víc se s tím nedá dělat.

  OdpovědětVymazat
 18. NATO - jeden za všechny s všichni za jednoho (pokud to okolností dovolí)

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.