Reklama

úterý 14. dubna 2020

Turecko a Řecko na hraně války. Turecko žádá NATO, aby Řecku zakázalo bránit tureckému námořnictvu v pašování migrantů do EU a džihádistů a zbraní do Libye

Ivan David
14. 4. 2020
Drzost tureckého prezidenta Recepa Erdogana zřejmě nemá žádné meze. Loni vyhlásila Rada bezpečnosti OSN embargo na vývoz zbraní do Libye. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN jsou závazné pro všechny členské státy. Turecké lodě byly opakovaně přistiženy při nelegálním pašování dokonce těžkých zbraní. Do Libye Ve vodách kolem Libye provádí námořní blokádu k vynucení embarga lodě pod vlajkou EU. 

Erdogan přijal předsedu Rady EU Michela, aby společně posoudili situaci v Libyi

Počátkem dubna však místo hlídkování lovily migranty a převážely je na řecký ostrov Kréta. V době, kdy unijní lodi vykládaly migranty, vzniklou mezerou proplul konvoj tureckých nákladních lodí doprovázených 8 fregatami tureckého vojenského námořnictva. Jedna fregata raketami zaútočila na pozice Libyjské národní armády (LNA) vedené polním maršálem Chalífou Haftarem, čímž bylo fakticky ukončeno několikaměsíční příměří sjednané OSN. Z ostatních tureckých lodí se vzápětí vylodily tisíce džihádistů ze Sýrie a tureckých vojáků, které Erdogan vyslal na pomoc islamistickým milicím vedeným samozvaným libyjským „premiérem“ Faízem Sarrádžem. Džihádisté se poté pokusili o útok k proražení blokády kolem Tripolisu v níže je drží LNA. Pří útoku islamistům pomáhaly turecké stíhačky F-16.

Minulý týden řecké lodi ve svých teritoriálních vodách zadržely další tureckou loď vezoucí těžké zbraně do Libye. Řecká vláda podle serveru el.gr v sobotu vyhlásila zákaz přeletů přes své území všech letadel směřujících do Libye. Všem lodím mířícím do Libye Řecko zakázalo plavbu ve svých pobřežních vodách. Zákaz je fakticky namířen proti tureckým lodím a vojenským letadlům. Žádná jiné země totiž momentálně neporušuje embargo OSN zbrojní dodávky do Libye.

Včera turecká vláda řeckou uzávěru k vynucení rezoluce Rady bezpečnosti OSN označila za „námořní pirátství“. V mezinárodní navigační příručce NAVTEX turecké navigační služby varovaly před řeckým loďstvem údajně ohrožujícím civilní plavidla. V závěru oznámení NAVTEX 20051/20 turecká navigační služba varuje před plavbou kolem řeckých ostrovů s tím, že turecké vojenské vojenské námořnictvo a pobřežní stráž připravuje operaci k zajištění volného průjezdu v Egejském moři a středomoří.

Řecká vláda na něj podle serveru pronews.gr reagovala vysláním dalších vojenských plavidel do oblasti. Tentokrát mají podle rozkazů z ministerstva obrany povoleno v případě narušení pobřežních vod zahájit ostrou palbu. Řecká vláda ve zvláštní depeši zaslané do Ankary varovala, že turecké vojenské lodi mířící do Libye nebo narušující řecké pobřežní vody mohou být řeckým námořnictvem potopeny. Turecko totiž již řadu měsíců provádí vojenské provokace proti Řecku. Turecké vojenské lodi a ponorky soustavně narušují řecké pobřežní vody. Do nedávna tak činily v rámci snahy umožnit migrantům průnik do Řecka. V poslední době si přes řecké pobřežní vody zkracují cestu při pašování zbraní do Libye.

Řecko a Turecko se nyní pohybují na hraně války. Řecká rozvědka přinesla informace, že Turci připravují námořní invazi migrantů na řecké ostrovy. Část z nich by dokonce měla být infikována virem COVID-19 s cílem jeho rozšíření na strážce hranic i na civilní obyvatelstvo. V tom případě by migranti byli použiti jako biologická zbraň. Řecké tajné služby navíc získaly informace o tom, že v Turecku probíhá přestavba tankerů na lodě k pašování migrantů. Jeden z tureckých tankerů byl z rozvážení migrantů do Řecka a Itálie usvědčen. Dalšímu z nich řecké loďstvo v neděli znemožnilo plavbu ve svých teritoriálních vodách a nařídilo mu návrat do Turecka.

Incident s tankerem obsahujícím zvláštní skrytou kajutu s migranty, který byl vrácen do Turecka, vláda v Ankaře označila za porušení mezinárodního práva. Včera večer turecká vláda požádala NATO, aby přinutilo Řecko umožnit tureckým lodím volnou plavbu kdekoli v Egejském a středozemním moři. Zřejmě včetně řeckých teritoriálních vod. Turecká žádost zaslaná do centrály NATO v Bruselu fakticky znamená, že Turecko požaduje, aby mu NATO umožnilo pašovat migranty do EU a zbraně do Libye. Členem NATO je kromě Turecka i Řecko.

26 komentářů :

 1. Drzost vlády privátního kapitálu také nemá meze! A já se ptám: proč by měla mít vláda, kohokoliv, meze?

  OdpovědětSmazat
 2. Politikům by mělo pozvolna docházet, že jediná síla, schopná je udržet u moci, je jejich vlastní národ, protože ta nadnárodní je v přímém přenosu demontována. To si zjevně začínají uvědomovat i takové kreatury jako Merkelová a její sen o velkoněmecké říši, budované ve spojenectví s Erdoganem, spěje ke svému nešťastnému konci. Tentokrát opět za přispění Ruska. To už musí být fakt na psychiatrickou léčebnu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Politikům závislým na přísunu peněz je šumafuk jakékoliv porušovování pravidel a zákonů je to názorně vidět v EU a i u nás. Politici už nejsou lidé jsou to v převážné míře svině.

   Smazat
  2. Jak to tak vidím u nás je cca šedesesát procent politiků ve vládě a obou komorách naprostí nýmandi nebo svině.

   Smazat
  3. nelze tolerovat to, aby stát se nemohl bránit.
   A ti kdo tomu brání a ještě do podporují jsou dle mého názoru Nelidší a proto ne hajitelní. Prostě je střílet jako škodnou.

   Smazat
  4. 21:22 Já vidím jen dva u nás Okamuru a Klause ml. ostatní kopou za eu a za ty turecký zmetky.

   Smazat
  5. Co chcete - je to stejně zhovadilé, jako byla šlechta. Jen se to jinak jmenuje, a lže to, že jsou to "zástupci lidu" jsou to zhovadilci, kteří se považují za jakési božstvo, jsou to zdegenerovaní parchanti.V dobách monarchie, kdy šlechta neustále vyvolávala války,zabírala různá území, to všechno bylo o penězích, přece i erby a urozenost bylo možno si kupovat, každý pitomý měšťáček, kterému se okrádáním druhých povedlo zbohatnout, si hned koupil šlechtický titul, a všichni jeho parchanti už byli šlechtici.Rozebrali si vždycky celou zem, kupovali si vesnice a města i s lidmi,patřily jim louky, pole, lesy, řeky, rybníky, prostě všechno! Mohli svým pddaným cokoliv zakázat, za každou vesnicí byla šibenice, každý i sebemenší odpor proti těmto kreaturám se považoval za vzpouru proti vrchnosti, a byl trestán smrtí. A zákony? Šlechtic nesměl být vystaven výslechu právem útrpným, zatímco obyčejní lidé byli hovadsky mučeni, a řadu zločinů, loupeží,znásilnění a vražd odnesli nevinní lidé za šlechtický dobytek. Tomu se říkalo spravedlnost. A přitom byli věřící!!! Jak mohli být takoví nespravedliví zhovadilci věřící? A dnes? Co to je? Po pádu monarchie se moci ujala buržoazie - zas žoky peněz, zas si dělali zákony podle své potřeby, obyčejní lidé žebrali, umírali hlady, umírali jim děti, neměli na lékaře ani na vzdělání. Byl to prostě hnus - a teď je ten hnus zase. Jen čtyřicet let sociální spravedlnosti - a lidi sami si vynutili tenhle hnus! Stejně jako u šlechty - lidi před nimi padali na hubu, klaněli se jim, leštili kliky, lezli jim do zadků - prostě už to tak bude vždycky. Žoky peněz a kolem nich poslušné, klanící se, přitroublé stádo.

   Smazat
  6. Turecko by malo byť zastavené práve rozbiehajúcou sa vlnou koronavírusu. Rastú prudko a môže to zasiahnúť aj samotnú armádu. Inak v Líbyi nemajú šancu hoci teraz postúpili okolo pobrežia smerom na západ je to len dočasu. Rusko podporuje Haftara a koho podporuje rusko ten tak rýchlo neprehrá

   Smazat
  7. Můžete anonymne prosím sdělit, jak k tomu přispívá Rusko?

   Smazat
 3. Zdegenerovaný zvrhlý parazité nemají kde parazitovat a ztrácejí zábrany i nervy. Je to moc špatné. Prapra děda.

  OdpovědětSmazat
 4. Turku, koho sis naložil, toho si vez !

  OdpovědětSmazat
 5. Jo i náš presiden kdysi pohrdl Řeckem ktere bylo EU postupně položeno na kolena. No ani Zeman nemá vždy prognostickou jasnovidnost. Už tenkrát jsem viděl to, že Řecko a to co tam vládne je jen EU aparát.Poslední ránu mu dali olympijské hry. (Díky za to, že u nás bylo dost inteligentních lidí, kteří nepodporovali OH v ČR. Bem horolezec to prostě nedal. Díky za inteligentí lidi.

  OdpovědětSmazat
 6. Čert vem ty idioty kteří dnes vládnou světu. Ale myslím si, že ani čerti se s nimi nebudou špinit a zůstane to na nás.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 7. Politikům typu našich nic nedochází. Jenom se drží svých koryt. Až jim do dojde už budou mít nůž dihádisty na krku. Prostě hamižní idioti!

  OdpovědětSmazat
 8. Vyhlásit karanténu a každou loď bez vyjímky (člun,plavce)po první výzvě k návratu potopit nebo zastřelit.

  OdpovědětSmazat
 9. A tady je klid. My jsme si odšroubovali Koněva, tím jsme zřejmě splnili nějaký ten skrytý závazek vůči našim drahým přátelům ze západu a máme splněno,neboť jsme chlapácky vytočili Rusko. Jinak jsme rádi, že migroše rvou k Řekům, takže na sebe přeci nebudeme upozorňovat jejich podporou. Nakonec by je mohli rvát k nám. Pokud to ovšem někomu nedochází, tak jim stačí udělit občanství některé členské země EU a oni mohou, v rámci Schengenu, nejenom vesele vandrovat EU, ale i usadit se tam, kde to uznají za vhodné. Stačí pouze sladit podmínky /výši bakšiše/ a i v ČR pro ně bude hezky s kopytama na stole. Očekával bych nějaké to dramatické prohlášení, že v řeckých teritoriálních vodách se bojuje za Prahu. Schválně, jestli se tak stane...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemusí mít uděleno občanství, stačí azyl.

   Smazat
  2. 07:57 Azyl přikleplý kdekoliv, kýmkoliv, v EU a je vymalováno. A pak stačí, aby jim například Němci napakovali konta Eury a budeme se stačit divit co nám to tu roste za vyšší společenský stav. To už nebude pátá kolona, to bude muslimská kolona, s právy a nároky, o nichž se té páté, ani nesnilo.

   Smazat
 10. Eště, že máme na Hosténku našu Panenku Máriju, ta už jednó ochránila našich, dež táhnol Turek na Vidňu. Tož se nebojme, me se nedáme, me sme me - Hanáci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 00:52 Dež tahnul Turek na Vidňu, tak to trvalo měsíce. Tyhle jsou tu na to tata.

   Smazat
  2. Tož je zblbnem šlivovicó, estli mohamedáni nepijó, tak se to naučíjó.

   Smazat
 11. Tak mi proběhlo hlavou, jestli to "katastrofální zadlužení Řecka", nebyla původně příprava na současný stav; už jim nepatří některé přístavy, ostrovy, zamezení turismu, ochromení... oni už nejsou Řekové "nárazníkem" proti nájezdníkům, ať jsou to kteříkoliv! Plán pokračuje...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono to hrozné zadlužení Řecka je z velké části způsobeno masivním zbrojením. Ale o tom se moc nemluví. Řekové mají velkou armádu. S takovým sousedem, jako je Turecko, to asi jinak nelze.

   Smazat
  2. Díky panu europoslanci Davidovi za zprávy z řecko-tureckého "bojiště". V mainstreamu se o tom skoro nic nedozvíme.

   Smazat
 12. Jak je vidět, nejenom USA, Izrael, či EU mají své zájmy. Turecko, zcela pochopitelně, PROSAZUJE ZASE ZÁJMY TURECKÉ. A Evropskému středomořskému "loďstvu"
  Žádní Nelson, Hipper, ani Tegetthoff tomu nevelí. Nejspíš nějací absolventi kurzů appeasementu a mírového ovládnutí Evropy Afričany a...

  OdpovědětSmazat
 13. Erdogan a jeho politika vůči blízkému i širšímu okolí, vůči menšinám, byť mnnohamilionovým, se chová, jako by se choval Hitler. Co z toho plyne? Kdyby byl dnes Hitler u moci, tak mu poleze Západ do zadku více než činil v letech 1938-1939. Prostě diktatuře kapitálu je naprosto jedno s kým se paktuje, jen když to vynáší. A vždy v historii byl nejvýnosnější zločin, který je prostě perpetum mobile: plodí další zločin a tak i zisky. Podívejte se a poslechněte si, kdo nejvíce řve zrušte opatření proti pandemii, poškozujete mé zisky, co mi je do mrtvých. Ale třeba pánbůh se smiluje a na svět pošle koronavirus, který napadne právě ty, co prahnou po mamonu a co setrvale rozkrádají ročně z majetku našeho státu a jeho občanů 800 miliard Kč!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.