Reklama

pátek 3. dubna 2020

USA: Senát přijal zákon o gigantické "záchraně" ekonomiky

 Mluvčí sněmovní většiny Nancy Pelosi (D-CA) hovoří 
s vůdcem senátní většiny Senátu Mitchem McConnellem (R-KY) 
a vůdce senátní menšiny Chuck Schumer (D-NY) 
s představiteli sněmovní menšiny Kevinem McCarthym (R-CA) 
a sněmovní většiny Steny Hoyerem (D-MD)  
Aleš Macháček
3. 4. 2020 WSWS a E-republika
Ve středu ráno (25. března 2020) dosáhli lídři Demokratů a Republikánů dohody s Trumpovou vládu na ekonomickém "záchranném" balíčku bezprecedentních rozměrů v hodnotě 2 bilionů USD (pro představu téměř polovina loňských amerických vládních výdajů, přibližně 50 bil. Kč, tedy deset HDP České republiky).


Ve středu ráno (25. března 2020) dosáhli lídři Demokratů a Republikánů dohody s Trumpovou vládu na ekonomickém "záchranném" balíčku bezprecedentních rozměrů v hodnotě 2 bilionů USD (pro představu téměř polovina loňských amerických vládních výdajů, přibližně 50 bil. Kč, tedy deset HDP České republiky). Návrh zákona byl schválen ve středu večer poměrem 96 : 0, navzdory úsilí hrstky republikánských senátorů, kteří chtěli zablokovat poskytování tolika peněz těm, co byli vyhozeni z práce kvůli koronavirové krizi. Pro tento bezprecedentní převod prostředků daňových poplatníků korporacím a omezené výhody pro pracovníky hlasoval i prezidentský kandidát Bernie Sanders.

Výdaje se dělí na tři hlavní složky:
 • přibližně 1 bilion dolarů na firemní a obchodní zájmy (i když s půjčováním Fedu by to mohlo vyšplhat na 2,5 bilionu dolarů);
 • asi 500 miliard dolarů proti tomu, aby obyvatelstvo Spojených států v následujících čtyřech měsících nevyhladověli;
 • asi 500 miliard dolarů přímo souvisí s úsilím o potlačení pandemie.

Celkové podmínky návrhu zákona byly vyjednány mezi šéfem senátu Mitchem McConnellem, vůdcem senátní menšiny Charlesem Schumerem, ministrem financí Stevenem Mnuchinem a dvěma úředníky Bílého domu, ředitelem legislativních záležitostí Ericem Uelandem a šéfem štábu Bílého domu Markem Meadowsem. Dosažení dohody bylo oznámeno ve středu v jednu hodinu ráno.

Občané


Hlavní změna oproti první verzi, kterou McConnell a republikáni navrhli minulý týden, zahrnovala rozšíření dávek v nezaměstnanosti pro rychle rostoucí počet propuštěných zaměstnanců v souvislosti s tím, jak jednotlivé státy přistupují ke karanténním opatřením. Očekává se, že počet pracovníků, kteří podají žádosti o podporu v nezaměstnanost tento týden vyskočí na více než tři miliony, což je ale pouze začátek toho, co se očekává. Jedná se o skutečné odstavení velkých částí ekonomiky USA v následujících týdnech. Právě ohledy na rostoucí míru nezaměstnanosti, která by mohla přesáhnout úroveň Velké deprese třicátých let a přerůst v masivní sociální nepokoje, přinutily vedení státu přijmout tato opatření.

Prvním z nich jsou okamžité a přímé federální platby většině Američanů ve výši 1 200 USD na dospělého a 500 USD na dítě. Platby rozdělí daňový úřad těm, kdo podali daňové přiznání z příjmu v letech 2018 nebo 2019, jakož i některým z těch, kteří byli příliš chudí na to, aby je mohli podat. Přesné údaje o způsobilosti pro pomoc závisí na konečné formulaci, která dosud není veřejně přístupná.

Druhým opatřením je významný dočasný federální příplatek k dávkám v nezaměstnanosti, které jsou spravovány státy. Federální vláda přidá až 600 USD týdně k dávkám stanoveným státy, které se samy pohybují v průměru od 200 USD v Mississippi po vysokých 515 USD v Massachusetts. Federální příplatek má trvat čtyři měsíce a končí začátkem srpna pro pracovníky, kteří podají žádosti tento týden.

Celkové náklady na tato dvě opatření činí 550 miliard USD, z toho 300 miliard USD na přímé platby a 250 miliard USD na zvýšení dávek v nezaměstnanosti. Přesto největší podíl dvoubilionového balíčku získá firemní a obchodní lobby.

Podnikatelé


Balíček 2 bilionů zahrnuje 500 miliard USD pomoci podnikům, přičemž přibližně 75 miliard USD je vyčleněno pro konkrétní průmyslová odvětví, včetně 50 mld. USD pro soukromé letecké společnosti, 8 mld. USD pro nákladní letecké společnosti a 17 mld. USD pro Boeing (ačkoli společnost není konkrétně uvedena).

Demokraté protestovali proti tomu, aby 500 miliard dolarů bylo pod výlučnou kontrolou ministra financí Mnuchina a jména společností, které dostávají pomoc, zůstaly v tajnosti po dobu nejméně šesti měsíců. Nakonec přijali „kompromis“, podle kterého má audit provádět „nezávislý“ generální inspektor - stejná metoda jako při záchraně Wall Street v letech 2008–2009, a dohled pětičlenné komise jmenované šéfy sněmoven.

Korporátním dlužníkům má být zakázáno zpětný odkup akcií a výplata dividend po dobu jednoho roku po splacení půjček a budou mít další menší omezení na odměny manažerů, ale ​​Mnuchin bude mít právo tyto omezení zrušit, pokud usoudí, že „zrušení omezení je nutné na ochránu zájmů federální vlády. “

Firemní dlužníci se budou muset zavázat, že do 30. září budou udržovat úroveň zaměstnanosti zavedenou 24. března, ale pouze „pokud je to možné“. Tato formulace je takovou dírou v legislativě, že dodatek o zákazu snižení počtu zaměstanců o více než 10 procent je fiktivní.

Ještě důležitější je, že 500 miliard dolarů ve skutečnosti nepředstavuje adekvátní měřítko rozsahu pomoci. Kromě 75 miliard dolarů na dopravu bude zbývajících 425 miliard dolarů použito k upisování půjček Fedu společnostem schváleným Mnuchinem v mnohem větším měřítku, což odhadují různí analytici v rozmezí od dvou do čtyř bilionů dolarů.

Dalších 367 miliard USD je vyčleněno na pomoc „malým podnikům“, ačkoli tyto firmy mohou zaměstnávat až 500 pracovníků, což je strop, který umožní účast mnoha hedgeovým fondům a kapitálovým společnostem. Trumpův soukromý holding, Trump Organization, by se pravděpodobně kvalifikoval, ale neumožňuje to zvláštní ustanovení vložené do návrhu zákona, aby o pomoc nemohly žádat společnosti vlastněné prezidentem, viceprezidentem nebo členy Kongresu.

Dalších 50 miliard dolarů je přiděleno na „úvěr na zadržení zaměstnanců“ pro podniky, které udržují pracovníky na výplatě mezd místo jejich propouštění. Podrobnosti o tom, které společnosti budou mít nárok, zůstávají neobjasněny.

Pandemie


Téměř 500 miliard dolarů je třeba rozdělit do první linie boje proti epidemii coronaviru a dalším sociálním potřebám. Tato částka zahrnuje 207 miliard USD pro vlády jednotlivých států, oblastní a kmenové samosprávy, na místní školství a veřejnou dopravu; 130 miliard dolarů pro nemocnice a veřejné zdravotnictví; 45 miliard USD pro Fond pomoci při katastrofách zřízený v rámci FEMA; a 41 miliard dolarů na financování dodatečných osobních ochranných prostředků pro zdravotnické pracovníky a doplnění státních rezerv tímto materiálem.

Byly schváleny i nižší částky na záchranu zemědělců zasažených Trumpovou obchodní válkou s Čínou a na další sociální služby, včetně potravinových poukázek, stravování dětí, peněz umožňujících studentům odložit splátky půjček o šest měsíců s upuštěním úroků a prominutím omezení udělování grantů studentům nuceným opustit školu uzavřenou kvůli koronaviru. K dispozici je dokonce 100 milionů dolarů na Národní nadaci umění a Kennedyho centrum múzických umění, což je ustanovení, které vyrazilo dech ultrapravicovým médiím, i když to představuje jen 0,005 procent z této gigantické částky.

Schumer, vůdce senátní menšiny, při jednání ocenil návrh zákona a prohlásil, že ušetří „miliony malých podniků a desítky milionů pracovních míst.“ Jeho skutečným zájmem, stejně jako u všech ostatních senátorů, bylo, aby záchrana korporací a dočasné podpory milionům zaměstnanců pomohly chránit bohatství a moc americké finanční aristokracie.

Třídní boj


Diskuse před přijetím zákona ilustrovala obrovskou třídní propast mezi vládnoucí elitou a pracujícími, kteří jsou drtivou většinou americké populace. Čtyři republikánští členové Senátu začali ječet, že výše záchranného balíčku je pro korporátní USA příliš vysokým zatížením. Tedy ne proti 500 miliardám dolarů pro velké společnosti. Jejich námitky byly proti vyplácení náhrad v nezaměstnanosti pracovníkům, jejichž pracovní místa byla zlikvidována uzavřením společnosti virovou krizí.

Známá argumentace, že platba kompenzace v nezaměstnanosti ve výši 600 USD týdně je „silnou pobídkou pro opuštění práce místo práce samé“ zazněla z úst mnoha republikánů. Graham a Scott uvedli, že při průměrné kompenzaci nezaměstnanosti ve výši 360 USD týdně by měli pracovníci propuštěni kvůli koronavíru nárok na 960 USD týdně v kombinované státní a federální pomoci, což odpovídá 24 USD za hodinu při 40hodinovém pracovním týdnu. Stěžovali si, že zaměstnavatelé v Jižní Karolíně, kde jsou tradičně nízké mzdy, nebyli schopni najít pracovníky, kteří by brali zaměstnání za obvyklou úroveň mezd.

Vtipná byla také argumentace proti podpoře v nezaměstnanosti jako o narušujícím vztah zaměstnavatel-zaměstnanec (Karel Marx tento vztah nazýval mzdovým otroctvím), a je proto neamerická. Teď tedy díky senátorovi Benu Sassemu víme, že ten pravý vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem je ten americký.

Nejjasnější komentář však přišel od Ricka Scotta z Floridy, bývalého korporátního ředitele ve zdravotnictví, který tvrdil, že malé podniky nemohou přežít, pokud zaměstnanci nebudou ochotní pracovat za nízké mzdy, protože by mohli více dostat na podporách v nezaměstnanosti. Jeden reportér se ho zeptal: „Chápete, jak špatně vypadá, když pravděpodobně nejbohatší osoba v Senátu zdržuje nebo potenciálně zničí tuto pomoc v řádu pár stovek dolarů pro některé z nejchudších lidí v této zemi?“

Čtyři senátoři hrozili, že použijí procedurální překážky ke zpomalení průchodu zákona. Tím dali senátorovi Bernie Sandersovi příležitost k troše "levičácké demagogie". Pohrozil, že naopak zpochybní podporu firem. Nakonec se ti čtyři dohodli na zaznamenaném hlasování o pozměňovacím návrhu Sasseho, který byl přehlasován, a poté se Sanders připojil k hlasování, aby schválil návrh zákona dohodnutý mezi Demokraty a Republikány.


Související články:

12 komentářů :

 1. Jaká je to záchrana ekonomiky, když se hodnota tiskne jen na papír? A jiní ... na to musí dřít a držet hubu. US dolar - musí skončit jako rezervní měna!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mohou své občany nakrmit hromadou zbraní, tam směřovaly v USA hlavní finance, barevné revoluce, války, vraždění obyvatel cizích zemí s potoky krve.USA budou Rusko a Čínu ještě prosit na kolenou o odpuštění a pomoc.

   Vymazat
 2. Jooooo,amiokupanty musí živit celej svět,jinak by vychcípali během měsíce.....a byl by ve světě klid!!!!!.-)

  OdpovědětVymazat
 3. Myslím, že v těchto dnech se konstituuje útvar G2, tj. USA - Čína, který si v brzku rozdělí zbytek světa, včetně Evropy a Ruska. Čína a USA jako jediné země vyjdou z "války" vítězně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:12 Toť otázka, výsledek vidíme brzy.

   Vymazat
 4. Monstrózně dlouhý článek. Shrnu to do jeiné věty:
  VŠICHNI VŮDCI USA SE DOHODLI NA LIKVIDACI USA.
  A moje hodnocení této akce: Vynikající.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem pesimista, ten průser USA dokàže rozložit do celého světa, tak jak to provedli s "hypotéční krizí". Jsou to mazaní profíci, exportovat dluhy umí dokonale.

   Vymazat
 5. Tak se mi zdá že jen natisknou tuny bezcenného papíru. Po krizi budou všichni milionáři jako v Zimbabwe.

  OdpovědětVymazat
 6. Nejde o "GIGANTICKOU ZÁCHRANU USA EKONOMIKY, ALE O ZÁCHRANU DIKTATURY USA KAPITÁLOU, SAMOZŘEJMĚ NA ÚČET DAŇOVFÝCH POPLATNHÍKŮ, TEDY PRACUJÍCÍCH OBČANŮ - ZMĚSTNANCŮ.

  OdpovědětVymazat
 7. Spojené státy jsou nepřítelem celého lidstva, nevidí to jen nevidomí lidé, jejich oči jsou zavřeny dolarem ... blázni !!!
  "Dej mi kontrolu nad penězi národa a já se nestarám, kdo dělá jeho zákony" - Mayer Amschel Bauer Rothschild - Všichni politici milují bankéře a DESPISE každého AMERICANA, protože stále ohrožují zničení střední třídy na hlavě vládní zbraně ... .oh ... ve jménu „udržet je v bezpečí.“ Ale nejstrašnější část celé věci je, že Američané to umožňují.
  https://www.arfa.cz/agent-cia-priznava-na-smrtelne-posteli-11-zari-jsme-mrakodrapy-vyhodili-do-vzduchu-my-z-prikazu-z-vyssich-kruhu-mel-to-byt-akt-vlastenectvi/

  V USA začala ekonomická krize. 24.03.2020. http://www.zvedavec.org/vezkratce/16938/
  USA náhodně UZNÁVÁ - americká ekonomika je již v recesi! Všechno klesá! Co se však po krizi odrazí? https://www.youtube.com/watch?v=oRR2VdXR5Yk&t= 18. 3. 2020

  OdpovědětVymazat
 8. Vážení diskutéři - ale u nás akce "koronavirus" má taky vést k záchraně ekonomiky! Proč myslíte, že vláda potřebuje ucelený měsíc trvání omezení nebo zavření všech aktivit? To znamená uzavřené měsíční účetní období? Protože tady operují tisíce - možná statisíce krys a parazitů, pod různými názvy a jmény firem a kanceláří, které dělají úplné hovno, jsou tam "zaměstnáni" smradi zbohatlíků s tituly Bc a Mgr - všechno placeno z pokladny státu a neplatí daně! Jaká EET na ně, když neobchodují? Prostě dělají hovno! Nazývá se to různě -"intergace" romů,cizinců,narkomanů,alkoholiků... další bla bla bla - všechno takzvané o.p.s. - kam za rok nejde ani noha, přesto fungují, dokonce vykazují činnost, a čerpají dotace. Kdo je z města - projděte se po městě. Snad na každým činžáku je u vchodu cedulka s názvem jakési "firmy" - to všechno je z bývalých bytů, odkud - po devadesátém - vyštvali novopečení domácí nájemníky na ulice, a pronajali to jako "nebytovky" za které platí stát mnohem víc než by měli na nájemném. To byl začátek české tragedie. Že tohle zvěrstvo vláda ODS umožnila a podpořila, - aby měla stálou voličskou základnu ( a má dosud!) Dál je tady spousta hadráren, kam se vozí hadry z kontejnerů z Anglie, Německa, Itálie - nevyžehlené, smradlavé, tzv. second hand - kde kupují hadry socky - tyhle kšefty taky nevydělávají, přesto to někdo udržuje - kdo? Jsou to taky pračky na peníze. Je toho tady spousta! Nikdy by to nikdo nedonutil k ukončení "podnikání" a aby ti uvnitř začali život skutečnou prací, z níž se odvádí daň. Namísto toho sem "pracovní agentury" - taky prasečí šmejdi jeden vedle druhého - tahají Rumuny, Poláky, Ukrajince, Slováky - daně to taky neplatí, protože jsou zaměstnanci "agentury" a ty vykazujou "ztráty" Tak tohle potřebuje vláda zmapovat. Desetkrát měněné názvy firem, které mají fiktivní adresy, přesto se tam vydělává - na čem? Tak teď se uvidí. Měsíc budou bez peněz - jsou to mnohem horší šmejdi a příživníci než "herci" na které tady nadáváte, protože ti alespoň něco dělají, ale tisíce parazitů ze zbohatlických hnízd dělají vymyšlené hovno, za dobré státní peníze. Pokud budou něco chtít, dostanou formuláře, vypíše přesně činnost a běžnou výtěžnost z ní ( mimo dotace) - bez koronaviru by to nešlo. Umíte si představit ten majdan, kdyby vláda tuhle havěť vyhodila na ulice jen tak? Co by následovalo? Od opozičních zmrdů? Takhle všem zavřeli držky, a ještě utáhli rouškami - nikdo se neodváží ani pípnout. Byl to dobrý tah. Všechna parazitická verbež půjde makat do fabrik, obchoďáků, nemocnic, dopravy a služeb, a cizí verbež pojede domů. A bude dost na zvýšení mezd a důchodů. A až zkrejchnou kšeftaře s nemovitostmi, cestovkářské lumpy a turistický a mediální "průmysl" - bude každý Čech boháč. Jenomže to asi lidem zatím nedocvaklo - diskutérům z novinek to nedocvakne nikdy.

  OdpovědětVymazat
 9. Obyčejným američanům se se moc dobře nežije. Kdo chce vědět tak ví. Svět včetně USA JE OVLÁDÁN a okrádán MAJITELAMA DOLARU. Celosvětové divadlo má posloužit ke zničení fungujících ekonomik a zachránit jejich moc soukromého DOLARU.
  2019–20 Pandemie Coronavirus.
  Exclusive: The US Army Brought COVID 19 to China with Fake ‘Military Games’ Team (March 12 story)

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.