Reklama

sobota 25. dubna 2020

Ve Frankfurtu znovu rozjely tiskárny na eura

Ivan David
25. 4. 2020
Za naprostého mlčení našich médií se v Evropě právě kácí velký mýtus. Od 70. let minulého století ekonomické učebnice označují měnové financování vládních výdajů za absolutní zlo. Něco jako je v Bibli Satan. Jednou z metod měnového financování vlády je odkoupení státních dluhopisů centrální bankou. Od počátku koronavirové krize tento nouzový způsob, jak získat peníze na udržení chodu veřejných institucí, používá britská Bank of Englad.


Italský poslanec a známý ekonom Stefano Fassina při jednání v italském parlamentu o mandátu Conteho vládě k jednání Evropské rady podle italského deníku Il Giornale upozornil, že Britové nyní používají ještě rychlejší model měňového financování. „Bank of Englad posílá nové libry rovnou na běžný účet britského ministerstva financí!“, upozornil Fassina. Rozsah pomoci není ničím limitován a nouzová linka na dodání hotovosti bude podle dohody mezi britským ministerstvem financí a Bank of England fungovat až do konce COVID-krize.

K nouzovému použití měnového financování vlád zemí používajících euro donutila Evropskou centrální banku (ECB) i její Rada guvernérů, která je jediným nadřízeným prezidentky banky. Počátkem března prosadil nouzové dodání hotovosti vládám guvernér Rakouské národní banky Robert Holzmann. V Radě guvernérů jeho návrh podpořili všichni ostatní guvernéři centrálních bank zemí používajících euro. Kromě Německého Jense Wedimana, který ale byl poprvé v historii přehlasován. V březnu musela ECB na základě rozhodnutí Rady guvernérů odkoupit dluhopisy členských zemí eurozóny za 750 miliard eur. Včera bylo Radou guvernérů ECB odlouhlasen zvýšení limitu na odkup státních dluhopisů na 1,1 bilionu (1.100 miliard) eur pro letošní rok.

Kromě této mimořádné pomoci ECB využívá dnes již klasický nástroj nazývaný Kvantitativní uvolňování. Podle včerejšího vyjádření prezidentky Chritine Lagardeové ECB vyrobila další 3 biliony nových eur, které poskytla bankám za minimální úrokovou sazbu 0,75%. Většinu z nich dnes už netiskne v papírové podobě, ale vyrobí v počítači jako sadu jedniček a nul, které dávají informaci o tom, které bance kolik poslala. Tyto peníze by měly sloužit k financování levných úvěrů občanům i firmám. Banky však za ně mohou nakoupit i vládní dluhopisy a tak poskytnout hotovost vládám.

K zaslání další finanční injekce COVID-19 postiženým zemím se centrální bankéři rozhodli po fiasku Evropské rady. Premiéři členských států EU měli ve čtvrtek vyřešit otázku, kde sehnat peníze pro 2 nové fondy EU. Když se ministři financí eurozóny v tzv. Euroskupině nedohodli na vydání společného dluhopisu zvaného „eurobond“, jehož výnos by si rozdělili státy platící eurem, tak ministři financí všech zemí EU vymysleli vytvoření dvou nových fondů. Nový záchranný fond EU, by podle jejich návrhu měl rozdělovat 200 miliard eur dotací na pomoc podnikům postiženým coronavirovou krizí. Na udržení zaměstnanosti by měl 100 miliard eur dotací vyplácet Zajišťovací fond EU.

Kde do těchto fondů sehnat nové peníze, které by mohly být dány občanům a firmám, však nedokázali vyřešit ani ministři financí před 2 týdny. A nepovedlo se to ani předsedům vlád ve čtvrtek. Dohodli se na tom, že 200 miliard půjčí Záchrannému fondu EU Evropská investiční banka (EIB). Jenže, aby to mohla udělat, musí jí zvýšit kapitál členské státy formou mimořádného vkladu z národních rozpočtů. A protože členské státy momentálně během COVID-krize nemají žádné přebytečné peníze - spíše naopak snaží se někde sehnat peníze na financování svého provozu - tak si je musí půjčit formou prodeje dluhopisů. Je to začarovaný kruh. EU chce od zemí, které mají finanční potíže peníze, aby jim z těch finančních potíží mohla „pomáhat“ těmi samými penězi, které z nich vytahá.

Premiéři ve čtvrtek jednali o možnosti vydání dluhopisů celé EU. Evropská komise navrhla vydat unijní dluhopisy za 100 miliard eur, které chtěla dát do Zajišťovacího fondu na záchranu zaměstnanosti. Jenže něco takového Smlouva o EU a o fungování EU neumožňuje. Podle Lisabonské smlouvy by to mohla umožnit Evropská rada, pokud by se na tom premiéři a prezidenti členských zemí jednomyslně dohodli. Což se ale ve čtvrtek nepovedlo. Místo toho schválili plán na zřízení třetího fondu – Fondu obnovy EU. Od monitorů videokonference Evropské rady se ve čtvrtek rozešli s tím, že Komise má vypracovat paragrafové znění návrhu a předložit jej v květnu. Dál by se o návrhu mělo hlasovat na Radě v červnu. Při jednání padaly různé cifry, kolik peněz by ve fondu mělo být. Od tisíce miliard po 2 biliony eur. Premiéři se však nedokázali dohodnout na tom nejdůležitějším. Kde ty peníze vzít.

Protože Německo a Holandsko stále blokují možnost vydání eurobondu, který by postiženým zemím plazícím eurem umožnil dosáhnout při prodeji dluhopisů na nižší úroky, spustilo ve čtvrtek italské ministerstvo financí proces vydávání vlastních státních dluhopisů. Podle deníku La Republicca Itálie rozeslala na finanční trhy tzv. investiční prospekt, v němž oznamuje vydání mimořádných dluhopisů za 200 miliard eur. Dluhopisy by měly být prodávány ve 4 tranších po 50 miliardách. První tranše měla jít na trh v pátek. Zájem o koupení poloviny mimořádných italských dluhopisů projevila Čína. 20% byly ochotné upsat italské banky. O zbytek se podle Il Giornale přihlásily banky z Německa, Francie, Rakouska a Lucemburska.

Zájem státního čínského investičního fondu vyděsil komerční i centrální bankéře ve zbytku eurozóny. Mohl by totiž zhatit plány na donucení Itálie k použití půjček z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), jejichž podmínkou je předání kontroly nad italským státním rozpočtem Bruselu. Ve čtvrtek světové ratingové agentury provedly další díl útoku na Itálii, když jejím státním dluhopisům snížili rating. V pátek do hry znovu vstoupila ECB. Rada guvernérů rozhodla nejen o zvýšení limitu na nouzové vykupování státních dluhopisů zemí eurozóny. Nařídila prezidentce ECB i snížení požadavků na kvalitu cenných papírů, které ECB může za nové peníze vykupovat. Italský deník La Republicca změnu parametrů komentoval tak, že Itálie může svoje dluhopisy prodávat ECB, i kdyby je ratingové agentury označily za „bezcenný papír“. Informaci o tom, kdo stojí za tímto manévrem, který Itálii v nouzi prozatím drží nad vodou, jsem doposud v na žádném serveru nenašel. Nebudu tedy spekulovat. Dovolím si však připomenout varování italského ekonoma a člena rozpočtového výboru italského parlamentu Stefana Fessiny, podle nějž mohou tyto nouzové půjčky Itálii vlákat do pasti, v níž se ocitlo Řecko.

Dokud nebude rozhodnuto, že tyto státní dluhopisy nakoupené ECB budou odepsány nebo aspoň neutralizovány, což by znamenalo, že by byly donekonečna refinancovány bez úroků, tak není Itálie v bezpečí. Kdykoli může být nucena Komisí a ECB k tomu, aby restrukturalizovala svůj dluh pod dozorem tzv. Trojky. Neboli ECB, Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Což by znamenalo rozpočtové škrty a Bruselem řízenou privatizaci státního majetku jako se to stalo Řecku, které bylo touto cestou okradeno o všechny ziskové podniky, zejména letiště a přístavy.

Fessina proto doporučoval připravit se měnovou odluku od eura. S tím, že italská centrální banka by poté měla postupovat jako Bank of Englad. Model, který používá ECB na podporu solventnosti vlád zemí postižených COVID-19 je podle něj je polovičním měnovým financováním vlády. I to, co dělá ECB dnes, je však zbořením mýtu o naprosté nepřípustnosti měnového financování vládních výdajů. Toto tabu napsali do učebnic ekonomové v 70. letech minulého století poté, kdy soustavné používání tohoto nástroje v jihoamerických zemích vyvolalo hyperinflaci. Vyspělé země tuto praxi za běžných okolností nepoužívají. Její úplný zákaz si však do zákona nechaly napsat pouze bývalé kolonie v Africe nebo jižní Americe. A pak ještě východoevropské země, kde byla transformace ekonomiky po roce 1989 prováděna podle ideologických pouček MMF.

Je velká škoda, že ČR nemůže využít toho, že máme vlastní měnu. Vláda by spolu s ČNB mohly pružně uvolňovat peníze na záchranu firem a živností stejně jako to dělají v Británii. Tuto možnost by vláda a ČNB měly, pokud by se premiér Andrej Babiš odhodlal k provedení změny zákona o ČNB, která by umožňovala v nouzové situaci jako pandemie nebo velké přírodní pohromy použít měnového financování. SPD mu to navrhovala a nabízela hlasy na schválení této změny. Premiér předložení takového návrhu veřejně avizoval, ale nakonec se odhodlal jen ke změně, která umožňuje ČNB posílat peníze kromě bank do penzijních a investičních fondů a pojišťoven. Tedy nikoli vládě. Nevím, čí telefonát jej donutil k tomu, aby ponechal náš zákon o centrální bance v koloniálním stavu. Je však docela možné, že vzdání se možnosti měnového financování vládu donutilo ke „kličkování“ se změnou způsobu pokračování anti-COVID opatření, aby stát nemusel platit odškodné živnostníkům. Tato klička nakonec vládě po rozsudku správního soudu nevyšla. Vláda ovšem pořád nemá možnost opařit si nouzově levné peníze. Jen cestou prodeje klasických dluhopisů, které zemi zadlužují.

25 komentářů :

 1. HURÁ tak to je jako v SSA. FED rotačky také jedou nepřetržitě.Natisknout 4 biliony "zelených kůží"dá práci.Budou je rozhazovat ve městech a půjčovat celému světu....
  Expert varuje USA je na pokraji „masových občanských nepokojů“ Čtvrtek 23. dubna 2020
  https://beforeitsnews.com/opinion-conservative/2020/04/expert-warns-us-is-on-the-brink-of-mass-civil-unrest-3519351.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:01
   Máte v textu zásadní chybu, k výrobě bankovek se používá více tiskových technik, ale rotačka ne. Jako tiskař se 45 letou praxí o tom něco vím!

   Vymazat
  2. Kachno, zásadní chyba je ve spojích Vašeho mozku! Každý normálně myslící chápe v tomto případě "rotačku" jako tisk obecně, ne jako techniku. Nejste přepracovaný?

   Vymazat
 2. Tohle vyresi jen soudce Lynch.

  OdpovědětVymazat
 3. Vytištěné peníze budou podloženy prací blbých otroků z České republiky.

  OdpovědětVymazat
 4. Pane Davide, nerozumujte a nevrtejte do něčeho o čem zbla nevíte, nerozumíte tomu, nechápete souvislosti a konsekvence.

  Uzákoněním toho, že by si vláda mohla financovat jakékoli své potřeby, výdaje, rozhazování, předvolební uplácení voličů přímým, nekontrolovaným tištěním peněz byste otevřeli pandořinu skříňku s následnou nevyhnutelnou hyperinflací, zhroucením měny.

  Jistě jste už někdy slyšel o tom, že demokratický systém naší země je založen na dělbě moci mezi zákonodárnou, výkonnou a soudní, které jsou na sobě nezávislé. Váš požadavek na přímé řízení ČNB ČNB vládou je stejně "moudrý" jako by byla přímá kontrola vlády nad rozhodnutími soudu.

  Věnujte se raději zdravotnické problematice nebo tomu zemědělství.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:55 je hlupák. Vidí jen současnost, a to ještě pošramoceně. Nevidí poučení z minulosti, kydy banka fungov la v rámci státních direktiv, nevidí ani do budoucnosti. Blbec, který chce poučovat.

   Vymazat
  2. 21:32
   Nemáte žádné argumenty, jen kopete vztekle kolem sebe a urážíte.
   Skutečně nechápu, proč admin takové agresivní sprosťárny s nulovou informační hodnotou pouští dál, když na druhou stranu zhusta cenzuruje slušné příspěvky..

   Vymazat
  3. Pane 19:55, nechte si svoje učebnicové žvásty pro schůzi místního sdružení ODS. Ve vládnutí je tady chaos. Poslední případ sochy Koněva ukazuje, že tady panuje strach. To ví každý, jenže nikdo to nepřizná. Chování ČNB nebylo v zájmu obyvatel ČR, ale bůhví v čí prospěch. Víte, kolik lidí v parlamentu a senátu podepsalo spolupráci s někým, komu ČR překáží svou existencí? Vláda skoro úplně ztratila vliv na hospodářství ČR. Raději neprovokujte a připravujte se na stav, kdy to tady všechno rupne.

   Vymazat
  4. 19:55 je totálně nejpřírodnější a nejekologičtější zemědělské hnojivo bez roušky.

   V podstatě tak banka funguje i dnes. Jenomže ten stát, v jehož zájmu právě dnes funguje, nemá naše státní hranice.
   Vláda si svoje potřeby přece financuje. Rozpočtem. Rozpočet vždy schvaluje sněmovna poslanců a nikdy ne "nějaká" banka.
   U nás v podstatě neexistuje dělba moci, jen se to sluníčkářům ještě nepodařilo "zatáhnout celé".
   Soudní moc je prostředkem hájení zákonných zájmů občanů státu, stejně jako zájmů "životních" vláda.
   Soud u nás jednal podezřele rychle při obvyklém zatížení našich soudů, by na takový případ mělo dojít o dost později.
   Jediné, co by mělo být změněno, že by nouzové a krizové stavy měly pozastavit zasahování soudů nebo jiných institucí v tomto období do rozhodnutí vlády, protože se může stát, že pak by měl převzít právně i finančně odpovědnost "urychlený" žalobce a soud. Se všemi důsledky a následky.
   A chtěl bych vidět soud a žalobce, který by nejen chtěl doopravdy převzít odpovědnost za ochranu zdraví obyvatel se všemi důsledky (natož doopravdy za svá rozhodnutí vůbec), ale dovedete si představit, že soudní úředník řídí podle právních norem třeba vojsko ve válce, byť naše pidimini? Takový náš vynuceně "pravděpodobný" protivník, jako třeba Rusko by se zhroutilo smíchy. A určitě by si nenechalo utéct příležitost zápisu do dějin - český soudní úředník soudně přiznal vítězství české armádě před ruským auditoriem ... na Praze 6.
   Uznejte, že by to aspoň bylo stylové.
   .

   Vymazat
  5. 19:55-možná mi odpovíte, proč nemůže ČNB odkupovat státní dluhopisy a tím regulovat naši měnu. Že by "vývar"byl jen pro vyvolené a formou mezistátní politiky?

   Vymazat
  6. Demokratický systém založený na dělbě moci mezi zákonodárnou, výkonnosu a soudní. Jejich nezávislost zaručí stabilitu a spravedlivé vládnutí bez excesů. Kdo má řídit ČNB? ČNB řídí bankovní rada a bankovní radu řídí ...? Buď si státní banku řídí stát (je to státní banka, nebo by alesoň měla být), nebo ji řídí nadnárodní finanční struktura ( možná struktura nadfinanční = struktura sídlící nad financemi všeho světa) a nebo ji řídí pomazaný úředník v zájmu ....
   Ať banku řídí ten či onen, podstatné je, v čím zájmu ji řídí. Komu rozhodnutí centrálního bankéře prospívá a kdo z rozhodnutí profituje.
   Složité systémy státních pravomocí jsou v době, kdy nadnárodní subjekty disponují prostředky vyšššími, než národní státy, mírně řečeno .. málo zabezpečené proti zneužití. V extrémním případě se dá zkorumpovat celý státní aparát. Objektivně postačí korumpovat pouze vhodně zvolené pozice lidmi, kteří další, pro rozhodování důležité posty, obsadí vhodně persobnalizovanými kandidáty.
   A šup, světe div se, ono to funguje. Na půdě zákonodárného zboru se politické špičky beztrestně obviňují z korupce, soudci dělají rozhodnutí na objednávku, policije má klapky na obou očích a vrcholný bankéř se zbaví zlaté zálohy "protože to je výhodné".
   A našinec se jen diví, kde se rodí inflační čísla, když jemu na základě meziročních nákupů vychází numera zcela jiná, ale jistě ne makroekonomická ...
   ABC

   Vymazat
 5. V této zemi už nikdo neví, kdo tu vlastně vládne. Jestli ČNB, nebo nějaký soudce z poměrně bezvýznamného soudu, případně nějací pošuci na radnicích, kteří vytváří vlastní zahraniční politiku, proti níž se ovšem stát, stejně jako žádný soud nepostaví.

  OdpovědětVymazat
 6. Jak je důležité míti Filipa, anebo Davida ... přímo v epicentru.

  OdpovědětVymazat
 7. Jak národní je vlastně ještě CNB? Těžko řící a ještě obtížnější bude zjistit kdo by to mohl vědět. V každém případě národ, nebo jeho tzv. představitele, do machinaci CNB moc nevidi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale vidí a to až moc. ČNB rozhodně nejedná v zájmu běžných lidí ( viz prodej 56 tun zlata za 326,5 USD / 1 unci) koncem 90tých let, či intervencemi proti koruně v letech 2013-2017 ( kdy ČNB " natiskla " 2 000 milliard Kč a koupila za ně 76 milliard Euro). V současné době koruna výrazně oslabila jak proti euru, tak proti dolaru a to jsou státy platící eurem v průměru zadlužené více jak 80 % /HDP a USA okolo 110%/HDP, přičemž dluh ČR byl na úrovni 30 %/HDP. To není zrovna vizita dobré práce ČNB - která se snaží aby koruna byly co nejslabší a inflace co nejvyšší ( v únoru byly inflace v eurozóně 1,2 % a v ČR -3,7% !!!
   A to je ta " oficiální inflace " , kdo sleduje vývoj
   cen potravin , energií atd. ví , že je inflace ve skutečnosti výrazně vyšší.
   ČNB je téměř " mimo kontrolu " kýmkoli v ČR a podle toho jak se chová, bude pro občany nejlépe - když nedostane žádné další pravomoce, naopak pro ČR by bylo výhodnější kdyby o nějaké přišla - neb jak opakuji nejedná v zájmu občanů ČR.
   Za prodej 56 tun zlata v letech 1997/1998 dostal tehdejší guvernér ČNB Tošovský teplé místečko v bance pro Mezinárodní platby v Basileji, dále se proslavil nabouráním svého Ferrari v USA .

   Jinak Kvantitativní uvolňování - neboli tištění ničím nekrytých peněz je cesta do pekel ( USA si to jakžtakž mohou dovolit - ropa se platí v petrodolarech, všechny 3 velké ratingová agentury patří USA , dále ovládají MMF a Světovou banku , EU a vazalské státy) , pro ČR by to byla cesta do pekel, inflace by byla skoková.

   Vymazat
 8. No jsem zvědav na jak dlouho jim to pomůže natisknout si hromady papírků.

  OdpovědětVymazat
 9. Jsem rád, že se ještě vůbec tisknou peníze, až zavedou bezhotovostní styk, budeme v pr...i.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 7.15 - Ono je to úplně stejné.

   Vymazat
  2. 9:43 - není, například budou mít přesný přehled jaká částka váš může "dorazit", třeba exekuce na členy rodiny, je toho prostě moc.

   Vymazat
 10. „Není filozofií EU, aby dav rozhodoval o svém osudu.“ Podle Davida jsme se znovu ocitli v době protektorátu:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020042511848762-neni-filozofii-eu-aby-dav-rozhodoval-o-svem-osudu-podle-davida-jsme-se-znovu-ocitli-v-dobe/

  OdpovědětVymazat
 11. Možné je také si položit velmi dobrý dotaz, kdo je majitelem ČNB a na koho jsou psány akcie ČNB? Zkuste si to zjistit a potom se jinak diskutuje.

  OdpovědětVymazat
 12. Kdosi chytrý a skutečně vzdělaný řekl: Přesvědč 2 generace a získáš celý stát. Toto se již 30 let plně uplatňuje v našem naprosto zdecimovaném školství. Čučkaři z BISKY to jistí. USA jim předává diplomy jako Havloj za ničení naší svobodné suverenity v americkém zájmu . Další důležitou součástí je devastující snížení průmyslu případně jeho předání do cizích korporací, totéž platí o bankovnictví a pojišťovnictví, veškeré energetiky, plynárenství a ropného průmyslu - splněno. Nejdůležitější však nastalo likvidací soběstačného zemědělství a prodej vody. KDUČSL s exministrem Luxem se přičinilo zrušením ČSN na potraviny. Od té doby nastala divoká "privatizace" potravinářského průmyslu. Výsledkem jsou polochemické ,navoněné, nabarvené, nachucené a pěkně zabalené potraviny jež více škodí než prospívají nám lidem. O západním zdravotnictví kdo chce vědět pravdu tak ví.

  Nyní nastala poslední fáze zotročení států a lidí: ZADLUŽIT nesplatitelnými úvěry, což na pokyn CABALY probíhá. K tomu slouží světové divadlo každodenně přenášené všemi sdělovacími prostředky- Coronavirus 19. Strach přináší zoufalství. Zoufalí a zfanatizovaní lidé poslušně dělají zoufalé věci. Gojímové vykonávají příkazy, z čehož mají profit. Jenom si neuvědomují, že po splnění "úkolu" budou jako nepotřební svědci odejiti. Soukromý FED a MMF už budou jenom upravovat úrokové sazby státům dle poslušnosti a soukromý dolar bude zachráněn.

  . Zlomit tento plán mohou pouze Trump s Putinem, Čínou a Kenedym juniorem pokud je skutečně skrytě naživu.

  Poslední neověřená zpráva. TRUMP nabízí pomoc Rusku a Putin i za cenu velkých ztrát pomáhá zlomit dolar,zestátnit FED = zrušit dluhy am.vlády.OSVOBODIT USA i Jelcinem prodané Rusko a potažmo celý svět od dolarového otroctví.

  OdpovědětVymazat
 13. Jeden detail - Bank of England není britská, je to soukromej podnik Rotschieldů. Ti ho "ukradli" po bitvě u Waterloo, kdy nechali přijet do Londýna falešnýho posla se zprávou, že Napoleon vyhrál. BoE , která financovala celé válečné tažení a čekala na kořist, její akcie padly na "0" a Rotschield je koupil. Byly tam i akcie královské rodiny a většiny šlechty. Po příjezdu pravého posla naopak akcie vyletěly na násobky původní hodnoty. Rotsch. tak od té doby tiskne libry a pronajímá je jako platidlo Britské královně. Za úroky, samozřejmě.

  OdpovědětVymazat
 14. Vojto díky, takové perličky osvětlují temné kouty historie. Hodí se mi do sbírky.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.