Reklama

neděle 12. dubna 2020

Velikonoce bez tradic?Stanislava Kučerová
12. 4. 2020  ČNR
Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Hod Boží, Velikonoční pondělí... ta slova znějí jak vzácná zaklínadla, poselství z dávna věků – i z dob našeho dětství.
Vítání jara. Vítr povívá již povyrostlou zelenou travou a mává stonky žlutě kvetoucích petrklíčů.
Za kamny se hřejí v ošatkách kuřátka, housátka, kachňátka.


„Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi,“ prozpěvují děti s Moranou u potoka. A ze síně se ozývají hlasy koledníků. Od Božího rána se scházejí z široka daleka a babička vaří ve velikém hrnci již bůhvíkolikátou kopu vajec ve slupkách z cibule. „Hody, Hody do Provody. Koleda, koleda, tetičko... a Máte mi to vajíčko dát.“ Vejce a mazance a vrbové proutí na pomlázky. Ohlas ještě z dob předkřesťanských.

Dodnes „královničky“ zpívají „Neseme, neseme májíček, uťal ho uťal ho Janíček. Pěkně zelený, květy zdobený, náš stromeček.“ A pak přijde obraz Kristova utrpení a závěrečného vítězství. Vzkříšení. Vítězství života nad smrtí. O tom všem vyprávějí velikonoční tradice.

Dostala jsem teď pozvánku na novodobý velikonoční pobyt. Wellness, relaxace a zábava. Talkshow, skupina Queen, písně jako We Are Champions, Ubytování a gastronomie na úrovni. Organic spa.
Hydrojet. Ale kam se poděly naše velikonoce?

Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc.

23 komentářů :

 1. Napadlo mne toto,že nám chtějí vymazat z mozku tradiční velikonoční svátky,Jak se někde uvádí,tenhle papež je posledním papežem,útoky na křesťany,na cirkve,víru v Boha,už otrok Kabaly nepotřebuje.Co ještě v tomto čase cítím,žádné připomínky,oslavy vítězství ve druhé světové válce SSSR i to sundání Koněva tomu napovídá.

  OdpovědětVymazat
 2. Nevím, jak kde a kdo si co myslí, ale já se domnívám, že takové tradice není snadné vykořenit. Pravda, křesťanství změnilo původní "pohanský význam", ale nedokázalo jej zcela vymazat. A je také pravdou, že se význam může i "zase" změnit. Ale nebojme se, obchodníci by přišli o "poloviční" vánoce a navíc nám přece předložili další svátky, zcela "typicky" naše jako Halloween, sv. Valentin ...
  Obchodníci naše největší svátky zachrání, protože je už proměnili v kšeft.

  OdpovědětVymazat
 3. Bohužel se bez toho musíme obejít když je ten vir uvidíme příští rok.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kde je ten "vir"? Já ho nikde nevidím unknowne 9.42. Vidím jen lidi jak chodí jako strašáci, ale jen proto, že je zpanikařila media a přikázala jim to vláda. Žádného vira nikdo nikde neviděl. Například u nás - nikdo z rodiny, sousedů, přátel, známých, kolegů, lidí ze širokého okolí - nikdo žádného vira nemá! Tak kde je? Jenom v mediích, obrázcích, videích, žvaní se o něm v TV- ale kdo má s ním nějaké konkretní zkušenosti? Třeba na diskuzích aby něco napsal někdo z vlastní zkušenosti - ne co kde četl nebo slyšel - vlastní zkušenost! To bych se rád dozvěděl. Žvatlání už bylo dost.

   Vymazat
  2. 18.01 Jste šťastný člověk. Já chodím pomáhat do domova důchodců jako hasič, kde ten vir je. Dostal ho i personál. No kdyby ty roušky nosili dříve v Itálii, Španělsku, možná by to tam vypadalo jinak a nemuselo tam být více méně stané právo. Teď už je pozdě bycha honit. Tak ať vám to vydrží!

   Vymazat
  3. Šťastný nejsem, anonyme 9.26 procházka po městě je jak procházka po hřbitově - jen pomníky chybí. A město plné duchů s rouškami přes obličej - skoro horší jak ty země, kde nosí ženy na hlavě ten "hidžáb" jak tady všichni nedávno na diskuzích nadávali -pamatujete?Pravda - uznávám- s domovy důchodců nemám žádné zkušenosti,ale vím, že zrovna důchodci a starší lidé se v rouškách dusí.Funí a zadýchávají se, nemůžou sejít ze schodů, protože nevidí dolů pod nohy, nemůžou přecházet ulice - raději sedí doma, bez pohybu - jasná sebavražda. Zápaly plic, řídnutí kostí - prostě nic nemůže nahradit pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, a normální způsob života, normální myšlení atd. A když jste takový lidumil, přečtete si, jak píše ta lékařka, že už je ale u nás všechno zvrácené - jen virus a virus - nic jiného se v nemocnicích neléčí. Operace se odkládají, ordinace lékařů i zubařů jsou zavřené, ordinace první pomoci jakbysmet - lidi se šílenýma bolestma zubů se krmí jedovatýma práškama, protože zákroku se nedočkají, lidi s rakovinou, cukrovkou, infarktem, embolií - a dalšími, život ohrožujícími nemocemi ( i mladí) jsou bez nároku a musí ustoupit těm, co by "eventuelně" mohli mít "virus" jako vždy - někde se věci řeší normálně - v ČR se vždycky všechno postaví na hlavu. A lidi ovládají media strachem - pořád. Kdyby vám měl někdo blízký zemřít na raka, infarkt, nebo následkem úrazu jen proto, že musel ustoupit "viru", protože špitály teď řeší jen virus a nic jiného, jinou byste zpíval. A pokud jde o bycha - tak bycha budeme honit, a hodně dlouho - a možná už nedohoníme.

   Vymazat
  4. Já jak to vidím tak tam kde to řeší ,,normálně" jsou na tom daleko hůř. Záleží na úhlu pohledu na věc. Lékaři upozorňují na snížený počet infarktů a nemocí s povolání. Jo okecáteto. Prostě nemáte co dělat tak jen nadáváte. Každý se baví a špekulujete. Já tady na tomto místě děkuji vládě a Babišovi, že to u nás jakš takš zvládá. Vy Fakte nevěříte, že to je v Itálii, Španělsku, Německu daleko horší než u nás? I tam musejí odkládat operace, být doma, zákaz pohybu je ve Španělsku strykčnější než u nás a hlídá to tam armáda a policie...vám něco psát. Žijte si klidně v přesvědčení, že tu žádná epidemie není, protože ji nemáte v rodině a svém okolí. Až přijde...Howgh

   Vymazat
  5. A až na vás -anonyme 8.28 - přijde zubatá v podobě rakoviny slinivky nebo chřtánu - kam se na to hrabe "epidemie" - chcípnete bolestí, bolestí budete lézt po stropě!Ale tito lidé s jinými bolestmi a nemocemi než je "virus" jsou dnes neviditelní! Ať si trpí, ať si umírají, pro ně už nemocnice a lékaři nejsou - jen virus -virus - virus - díky lidem jako jste vy. Až začnete mít strašné bolesti břicha vlevo, kousek pod žaludkem, je to určitě pankreas - napište nám to na diskuzích, ať čteme taky něco jiného než "virus". Dík.

   Vymazat
  6. 10.55 Jako bezdětnému, bez manželky, bez rodičů se vám to kecá Nemáte pravdu. Nikdo ,,jinak" nemocný není odložen na chodbu a přednost mají koronaviři. Kdyby jste měl děti mluvil by jste jinak. Jen otázka, co říkáte tomu jak koronavirus řeší v Itálii, Španělsku, Anglii? S jejich postupy tam souhlasíte? Kecáte o smrti a umírání, protože jste to nezažil. Mě zemřela na rakovinu žena, vážila třicet kilo. Proboha už tady vy zmetku držte hubu!!! Ostatní prominou, že jsem se u tohoto idiota neudržel. Už dva měsíce tady ten hlupák pantáta mele jedno a to samé!

   Vymazat
 4. https://www.arfa.cz/bill-gates-bez-ockovani-proti-covid-19-nikdo-nesmi-za-hranice-ani-sehnat-praci-a-bude-hur-mikrocipy-pod-kuzi-prukaz-digitalni-imunity-vitejte-v-novem-svete/#.Xo3naOoza70

  OdpovědětVymazat
 5. Velikonoce i s jejich kouzlem i tak zůstávají dál. Ovšem jen v srdcích takových, jako je např. paní profesorka Kučerová.
  Těm druhým, novodobým prožitkářům, to již nic naříká a neříkalo. Zato na wellnessy "na úrovni" všeho druhu tito slyší neomylně, aby si koupili své chvíle zn.: dolce vita.

  OdpovědětVymazat
 6. Anonym 11:58
  Ten bill gates,bude pěkný lump,když to takhle chystají,ale proč ten spěch.Jen mne to napovídá,že dochází k bitvě Satana s Čínským drakem,proto ten spěch,aby drak ještě více nevyrostl,nestloustnul.

  OdpovědětVymazat
 7. Církevní svátky (_) pro Český národ řeší církevní obludná nenažranost... Odírání a vydírání věřících i nevěřících. Naštěstí PRAVÝ SVÁTEK JARA, JARNÍ ROVNODENNOST, tu byla před lidmi, před kněžskými parazity... a bude tu i po nás, i kdyby se rabín s farářem a imámem pomodlili. Tak jsem JARO letos uvítal 20. března 2020. Profesionální pobožnosti (kterou musím ze zákona nedobrovolně živit a vykrmovat) natruc.
  Ovšem, jako dítěti, se mi všechny svátky (hlavně s koledou a dárečky) moc líbily - tak je zachovejme i našim a jejich dětem - ale jako svátky rodiny, národa a bílé Evropy bez invazorů.

  OdpovědětVymazat
 8. Přeji sluňíčko o Velikonocích, přát "veselé" se skoro nehodí. Jen by mě zajímal důvod, či záměr, proč jsou nefostupná starší témata .

  OdpovědětVymazat
 9. Jaké církevní svátky? Snad pohanský svátek jara, ukradený jako vše ostatní. A jaký svátek? Vždyť to slaví každý rok jindy, v intervalu pětí týdnú. A jaký syn boží? Copak si ho pár zdivočelých biskupú nezdogmatizovalo s císařem Konstantinem ve čtvrém století na Nikiaském koncilu? Vždy k vúli tomu povraždili "búh" ví kolik Gnostikú a Ariáncú. A taky sakra jaký "bůh"? Vždyť v písmu svatém, v knize žalmů
  verš 81, nebo 82, podle druhu bible, domlouvá vrchní bůh ostatním ať pomáhají chudým a slabým a nehamouní majetek, neb jsou smrtelní jako každý jiný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsou lidi, kteří dovedou zošklivit úplně všechno! Na všechno naházet sračky, všem vzít radost! - Ať je každý naštvaný, vzteklý, nešťastný. Ono to nejde zavřít hubu, a nechat si svoje negativa a frustrace pro sebe - co? anonyme 17.03 Chápu - nic se nedaří, osamělost, léta přibývají, nic už nebaví, ani čtení,ani TV, ani procházky, ani divadlo - prostě nic. Přátelé nejsou, není kam jít - sere tě život? Tak to prostě musíš zhnusit i těm ostatním? Blbé, úplně zbytečné žvanění! Ať si každý věří na co chce - ne? Když se tím cítí šťastní - proč ne? Ty nejsi šťastný ničím - jen setrvale nasraný, nevíš co chceš, a nedáš pokoj, dokud to nedostaneš? No tak zalez a nech si to pro sebe. Nebo si hoď mašli - taky řešení.

   Vymazat
  2. Máš anonyme 18:08 řečí jako nějaký kovaný jezuita, i když, ti bývali většinou vdělaní. Mě Velikonoce ani věřící nevadí, mě vadí ty církevní lži a hladovost. Jsem sice starší a život mě ještě neomrzel. Tak si laskavě zalez sám a tu mašli si můžeš hodit taky.

   Vymazat
  3. Anonymní 12. dubna 2020 18:08 svatá pravda, ten negativista 17:03 by si to mohl hodit a neotravovat druhým život .....

   Vymazat
 10. jaké tradice- komediální selfíčko Babiše? Prosím dle mého názoru jsou to jen hloupé hloupé dnešní vyjádření negramotů.
  Václav
  pardon doplňuji hlavně bohatých negramotů, nebo těch, kteří by rádi ukázali co nikdy nedosáhnou a nemají.

  OdpovědětVymazat
 11. Odpovědi
  1. Pane Pivoňka.
   Něco tomu napovídá také,Satan slábne,pomocníci odpadají a draka vítáme s jeho pomocí.

   Vymazat
 12. Jsem ateista, ale Ave Maria zazpívaná Boccelim v prázdné Milánské katedrále snad opravdu dává šanci člověku nebýt jen živočišným druhem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě se to líbí i od Bílé a dokonce chraplavého Cohena.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.