Reklama

pondělí 13. dubna 2020

von Moltke a evropská civilizace

Yekta Uzunoglu
13. 4. 2020
Nevím, zda měl někdo jiný tak osudový vliv na evropskou civilizaci, jako tomu bylo v případě maršála von Moltke.
Sovětští vědci v oboru světové diplomacie přesně popsali již v padesátých letech minulého století, jak se tento maršál dostal k moci, a jak ovlivnil, či dokonce určil zahraniční politiku Německa, která se následně stala evropskou politikou.
Ano, byl to Helmuth von Moltke, kdo spoluvytvořil moderní německý národ - stát a to i když mnozí mylně větší zásluhu připisují Bismarckovi.


Zásluhy Moltkeho při formování německého národního státu nejsou jen obecné. A nejsou prezentovány tak, jak by zasloužily. Ale tentýž Moltke, když určoval zahraniční a válečnou politiku Německa, dopustil se zásadní-osudové chyby v příklonu k Turkům. Ta vyústila během dějin v neodpustitelné zločiny spáchané nejen na úkor Ruska, Balkánských národů, následně Arménů, Židů a Kurdů, ale též vůči evropské civilizaci jako takové.

Moltke jako major sám přišel původně z Dánska a měl v oblibu v dalekých zemích. Zamiloval se do Osmanské říše, naučil se dokonale turecky, procestoval Osmanskou říší tisíce a tisíce kilometrů, nakreslil mapu Osmanské říše, osmanských měst včetně Egypta a ještě k tomu psal ceestopisné poznámky. Psal a vydával knihy o té "nádherné zemi". Tím si dobyl srdce nejen německých vojáků, ale i nejvýznamnějších intelektuálů, kteří o těchto vzdálených zemích jen snili, ano snili... Do jaké míry měly knihy Helmutha von Moltkeho vliv na vznik osobností jako byl Karel May, autor knih, které nestačily tiskárny ve Střední Evropě ani tisknout, to si můžeme jen domýšlet, ale rozhodně nebyl Karel May jediným spisovatelem nadšeným pro vzdálené země a byl ovlivněn Moltkem. Moltke tím získal "srdce" německých vojáků, diplomatů, politologů, státníků, ale především určil německou zahraniční politiku vůči Turecku, která přetrvává dodnes. A právě tato německá politika vůči dnešnímu Turecku se stala během novodobých dějin politikou EU vůči Turecku…

Německý císař měl tehdy na výběr mezi politickou koncepcí von Moltkeho, který upřednostňoval spojenectví s Osmanskou říší – tedy mezi islámem a koncepcí Hanse Lothara von Schweinitz, který upřednostňoval spojenectví s křesťanským Ruskem a Rakousko Uherskem, to jest spojenectví tří říší. Proto se mu také zázračně podařilo uskutečnit setkání tří císařů, to jest Franze Josepha I., německého císaře Wilhelma I. a ruského cara Zarena Alexandera II. a to přímo v Berlíně. To nebyl jen tak nějaký snadný úkol, přesvědčit tehdy k takové cestě dva císaře, protože Německo ještě tehdy ani nebylo plnohodnotně uznáno velmocí. V tomto spojenectví ve vojenských, hospodářských a kulturních vztazích s těmito národy viděl von Schweinitz budoucnost německého národa.

Ale Moltke byl mocnější a vlivnější ve všech strukturách státu. Učinil vše, aby byl maršál Hans Lothar von Schweinitz odstraněn z centra moci to jest z Berlína a byl odeslán nejdříve do Vidně a následně do Sant Petersburgu jako velvyslanec - jako kdyby mu chtěl Moltke říci: "když je máš tak rád, tak si jich tam užij!"
Měl jsem to štěstí poznat s potomky von Schweinitze, mimo jiné pana Hanke von Schweinitze, který byl od roku 1982 mým advokátem. Byl to on, kdo po právní stránce vyřídil vše tak, aby mi německá vláda udělila občanství v době, kdy jsem se nacházel ve vazební věznici Ruzyně. Měl jsem svědectví z první ruky. I proto jsem pátral po tomto rodu a našel jsem hrob Christans von Schweinitz, který zemřel někdy v roce 1620 v městečku jen cca 10 km od českých hranic v Herrenhutu. A tím jsem více pochopil koncepci von Schweinitz o spojenectví moderního Německa se slovanskými národy. Poznal jsem i některé členy rodu von Moltke, potomky neměl. Všichni pocházeli z Dánska a neměli sebemenší vztah ke Slovanům a ignorovali historickou realitu, že Německo má nejdelší hranice a nejdelší dějiny právě se slovanskými národy a s nimi nadále jako se sousedy žit musí.

Tyto dva rody svou zásadní odlišnost zachovávají dodnes, jako voda a oheň. Dodnes se rod von Schweiniştz solidarizuje se všemi menšinami pronásledovanými Tureckem a zachovávají svou prizeň Slovanům a dalším národům...

Ten, kdo zastavil Rusko 13 km před dnešním Istanbulem, aby nedobylo Osmanskou říši, byla oficiálně Anglie, ale de facto to byl diplomatický manévr von Moltkeho, tak jako dodávání tehdy nejmodernějších pušek. Tzv. opakovací pušky anglické výroby byly použity Osmany proti ruské armádě na Kavkazu a málem změnily osud války nebýt podpory kavkazských národů Rusku! Ano, tehdy mohlo nasazení jedné moderní zbraně změnit osud války! A aby zachránil Osmanskou řisi před smetí, jeste organizoval tzv. Berlínskou konferenci, která trvala měsíc (od 13. června do 13. července 1878), kde dosáhl záchrany Osmanské říše a prodloužil její existenci o dalších 30 let!

Moltkeho koncepce přinesla následně Německu řadu osudových a tragických dopadů - jako I. světovou válku, kde působil jako náčelník generálního štábu Německé říše jeho blízký příbuzný a odchovanec Helmuth von Moltke, který věřil, že porazí Rusko společně s islámským světem. Měl fixní ideu, a to porazit Rusko. V zajetí svých obsesí shromáždil na ruské frontě obrovské síly, které ani nemohl koordinovat a tak ho císař v zoufalství odvolal, ale přitom nezastavil či nezměnil koncepci rodiny von Moltke - s Turky proti Rusku.


Helmuth von Moltke

Afinitu vůči Turecku a islámským zemím si následně přivlastnil i Hitler a po něm moderní Německo, které tuto lásku přeneslo a nadiktovalo EU, která ji musela přijmout tak jak von Moltke snil . A tak politici a byrokraté v Bruselu jen odvádí svou denní rutinou práci, aniž by někdo přemýšlel o tom, jak vlastně tato koncepce vznikla, a zda vůbec obsahuje něco přínosného pro evropskou civilizaci. A tak to pokračuje již celé generace!

V době, kdy jsem byl ředitelem Kurdského Instıtutu v Bonnu, dojížděl pravidelně do Bonnu na Ministerstva zahraničí pan Dr. Udo Steinbach, aby doškoloval diplomaty moderního Německa o politice s islámským světem po stopách von Moltke. Navštěvoval i mně. Byl ředitelem významného hamburského Orientálního institutu. Ptal jsem se ho přímo, zda nemá pochybnosti o politice von Moltkeho, a zda neví, že pár set metrů od nás je potomek rodu von Schweinitz. Jen pokrčil ramena...


Hans Lothar von Schweinitz
V poválečných dějinách Německé spolkové republiky byl jednou jeden politik, který patřil do pravého křídla německých sociálních demokratů a byl to skutečný a výjimečný myslitel. Ještě v době studené války neměl strach kritizovat tuto koncepci, a do smrti se snažil, aby Evropa konečně otevřela oči a pochopila, že Rusové jsou skutečnými Evropany stejně jako Francouzi či Španělé! Ale marně... Byl to Helmut Schmidt. Když si myslel, že jako kancléř má stabilní- neohroženou vládu, byl přes noc sesazen civilně politickým převratem, a nepomohlo mu ani to, že byl v Německu nejpopulárnějším politikem vůbec! Stojí za zamyšlení, že z celé Německe spolkové republiky jen dva politikové zpochybňovali koncepci von Moltkeho vůči Rusku a Turecku: sociální demokrat Helmut Schmidt a pravicový politik, nazývaný otcem Bavorska - Franz Josef Strauss!

A tak Německo v zajetí této koncepce mimo jine přijalo po II. světové válce v šedesátých letech "gastarbeitery" z Turecka, i když miliony Evropanů z Iberského poloostrova nebo Řecka nebo z bývalé Jugoslávie mohly být zaměstnány místo Turků, kteří dnes tvoří pátou kolonu turko - islámského snu o dobývání Evropy. Erdogan tak může plivnout všem evropským politikům do ksichtu, jelikož ví, že tuto již víc než 150 let starou koncepci v Evropě není nikdo schopen nejen změnit ale ani poupravit. My si tady hrajeme na demokracii a na vůli občanů-voličů… Jak dlouho ještě budeme moci tuto hru hrát, možná nám konečně řekne koronavirus.

22 komentářů :

 1. Přesně tak skopčáci se furt drží starých plánů a už tolikrát na ně dojeli. Je třeba se na ně vybodnout ať si jdou do islámského chalífátu samy.

  OdpovědětVymazat
 2. Zajimave. Diky.
  Ano, nemecke libanky s Tureckem jsou historicky zname.

  OdpovědětVymazat
 3. Jak byste hodnotil situaci s koronavirem v zahraničí, v západní Evropě a USA?

  Nevím, jak se mnou budou čtenáři souhlasit, ale liberální společnost, kde je odpovědnost jednotlivce jen zbožným přáním, není na jakoukoliv epidemii prakticky vůbec připravena. Dokazují to i čísla nových případů postižených lidí, která strmě stoupají každý den. Když se člověk zamyslí nad tím, v jakém blahobytu západní společnost a vlastně i společnost naše žije, je smutné, že se na něco takového již dávno nepřipravila. Nechci, aby moje slova působila dojmem, že jsem něco takového čekal, ale vzhledem k tomu, jaký je současný stupeň technického pokroku v západním světě, nebyl až takový problém mít dostatečně dopředu vymyšlený postup pří případné pandemii takového rozsahu, která nyní probíhá. Rovněž je zřejmá absolutní nefunkčnost EU, ale to zde nechci komentovat.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Reditel-nemocnice-z-postizeneho-kraje-u-hranic-Liberalni-spolecnost-hrube-selhava-Nikde-neni-psano-ze-se-nemuzeme-rychle-dostat-na-uroven-USA-619892

  OdpovědětVymazat
 4. Zajímavá analýza, včetně toho závěru s koronavirem. Ten totiž docela pěkně s EU zatřásl a Německo bude mít velké starosti, jak jím dominovaný spolek udržet pohromadě. Na druhé straně evroposkými vazbami nespoutané Německo by se opět mohlo stát daleko větším nebezpečím než islám. Takže babo raď.

  OdpovědětVymazat
 5. Európa, reprezentovaná rusofóbnou EU neúprosne zaniká, spolu s ňou skončí aj relikt Osmanskej ríše - Turecko

  OdpovědětVymazat
 6. Srovnáme-li barbarství osmanů s barbarstvím Němců nenajdeme žádné podstatnější rozdíly. Stejně jako v případě dalších západních národů. Takový belgický král Leopold byl také ukázkovým čuňátkem, hnedle jedním největších. Ovšem podařilo se jim obrátit žebříček hodnot ke svému prospěchu, nablýskané pozlátko, které své morální závazky vůči svým předchozím obětem, hbitě přenáší na oběti nové. Je otázkou co zrovna nás do téhle partičky táhne. Nikdy jsme nikde neprováděli genocidy, nikoho neokupovali a pod.. Za mlada bych to označil, že jsme se chytli "špatných kamarádů" a ještě jsme na to hrdí. Časem se nebude mluvit o německých plynových komorách a koncetrácích, ale o
  evropských. Na Němce si nikdo ani nevzpomene, protože když se to hodí, tak jsme přeci EVROPANÉ.

  OdpovědětVymazat
 7. Proboha pane Utřinudli,co nam to tu kredencujete za maršala Moltkeho,když stovky Čechů,domorodců ,natahuje bačkory proti kurva viru č 19.?

  Co tim chcete řici,kdo to kromě vas vi?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 01:18 Dle úrovně vašeho podnětného příspěvku soudím, že jste se právě vrátil, řádně nameten, z garážové párty. Příště raději chrňte.

   Vymazat
  2. Souhlas pane 1:18, tak to vypadá, když naše dějiny píšou cizáci. Tohodle nevyjímaje. Vykopáva zavřené dveře a dělá, usuzuji podle zdejších reakcí mnohých zakomplexovaných Čechů nadpráci při rozeštvávání zdejších Europských národů. Jste jak vidím dostatečně rozeštváni. My už dávno po tom, když se z Bosny stáhli,v sousedství Turky nemáme. Ať své problémy řeší ve své Kurdské pidiříši. My v té naší máme problémů svých dost.

   Vymazat
  3. V 01:18 zde uvedete blábol a v 07:16 si ho nezapomete pochválit. Dobrá práce.

   Vymazat
  4. Jak může kdokoliv, kdo sám nemá vypatlaný mozek, souhlasit s tím ožralou, který píše sprosté srágory proti autorovi článku v půl druhé v noci na Velikonoční pondělí? (1.18!) A vůbec - co do článku zase montujete nějaký virus krucinálfagot - už vám z toho hráblo? Virus vám rozežral mozek? Žádné stovky domorodců bačkory nenatahujou, takový sračky může napsat v noci jen nepříčetné individuum! To už je mozková nedostatečnost. 7.12 má naprostou pravdu - než psát po půlnoci pitomé žvásty a urážky, není lepší chrnět?

   Vymazat
  5. "Vypatlaný mozek", to sedí, možná i v tom lepším případě. Pak se nelze divit, že nám se pani Makrela posílá emisarku z Osmanskýho hnízda, ať přijmeme 1500 migrantů. Zaprvé to připomíná pohádku o jezinkách, a za druhé, kdo je schopen zaručit, že budou zdraví. Zdá se, že souvislost mezi Německo- migranti-koronavir je na snadě.

   Vymazat
  6. Moltke se prý usmál za celý život jenom dvakrát. Poprvé, když se dozvěděl že zemřela jeho tchýně... a podruhé, když spatřil tehdy nejmodernější dánská pobřežní opevnění...
   Osmané byli vždy obávanými válečníky, ale moderní techniku - lodě i děla, museli dovážet... a MOltke cítil krmivo pro německý průmysl, VĚDĚL I O OSMANSKÉ ROPĚ! Ruskou říši ovšem trestuhodně podcenil.

   Vymazat
 8. Adolf Hitler na konci války hořce litoval, že víc nespolupracoval s muslimy. Pokládal je za nejlepší bojovníky a spojence v "boji" proti Židům. Jak je patrno z dnešní doby na stupni jejich připravenosti zakroutit krkem komukoliv, se nic nezměnilo. Takže stačí vyšlechtit germána s nějakým tím "radikálem" osmanského původu a máme tady ideálního bojovníka, který nebude koukat na levo, na pravo. Současní Němci považují své sousedy za prostředek k dosažení cíle, ovládnutí EU a kdesi v povědomí se nachází konečná regulace nepotřebných. Komu bude svěřena je nasnadě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rakušanům? Podle vlastních jejich slov je Hitler používal na ty nejšpinavější práce, protože takové nenávistné nasazení jen tak nenajdeš. Koneckonců, rodák z Braunau o tom musel něco vědět.

   Vymazat
 9. Pane Uzunoglu poučný a výborný článek. Teprve teď jsem pochopil proč se dějí tak divné věci. Jenom doufám že to vědí i na východě, protože to je pro ČR důležité. Naše vlády od 89 se starají jen o tvorbu zákonů ve smyslu možnosti zákonných rozkrádaček a zaslepeni mamonem nemají na nic jiného čas. Proto nejsme připraveni vůbec na nic.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přílišná formální aktivita často signalizuje bezradnost. Co máme zákonů na ochranu přírody a jak to de facto nefunguje. Máme po smršti zákonů, ale často se v nich nevyznají ani profesionálové. Zvláštním úkazem jsou i nelogické "přílepky" k zákonům, které procházejí jak poslanci, tak "pojistkou senátorů". Co s tím, nevím.

   Vymazat
 10. Pan Uzunuglu je očividně velice chytrý a vzdělaný člověk. Ten postřeh historický se mi jeví ohromně zajímavým. Něco takového jsem se ve škole nedozvěděl... Pár výletů JEDNOHO člověka do orientu, zřejmě vlídné chování místních k tomu dávnému turistovi... a svět se točí stolet jinak! Skutečně ohromně zajímavé, pane Uzungulu!

  OdpovědětVymazat
 11. V politike sa nič nedeje náhodou.
  Ak by sme do tohto historického exkurzu pridali blízke vzťahy Bismarcka a von Moltkeho s rodinou Rottschildov, tak by sme okamžite pochopili, že Bismarck, aj von Moltke boli vykonávateľmi plánov moci v pozadí.
  Existuje veľmi rozsiahla korešpondencia oboch pánov s Rottschildami, Bismarck aj von Moltke boli poberateľmi úverov a Rottschildovi bankári dohliadali aj na politickú karieru obidvoch.
  Tak sa Bismark dostal do rozhodovacích štruktúr Pruska, Nemeckého spolku a mohol začať proces diplomatického, aj silového spájania nemeckých štátov do Nemecka.
  Udalosti sa nedejú náhodne.
  Všetky významné procesy, ktoré sa dajú riadiť, aj riadené sú...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toto je nejzajímavější příspěvek jdoucí k podstatě věci.

   Vymazat
 12. Evropská unie vojensky podporuje Turecko. 24.3.2020. http://www.zvedavec.org/vezkratce/16940/

  OdpovědětVymazat
 13. 12:23
  Asi máte pravdu, Řeky jsme v tom nechali bez pomoci a přitom Turci žádnou vojenskou podporu od EU nepotřebují, protože sami mají jednu z největších armád. Natož drží Evropu na uzdě, díky náloži 3 milionů migrantů. Pěkně jsme jim naběhli na vidle. Co bude dál si nedovedu představit.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.