Reklama

neděle 5. dubna 2020

Zbořil: Kdo si bude připomínat letošní 75.výročí druhé světové války?

Zdeněk Zbořil, politolog (uprostřed)
Zdeněk Zbořil a -rp-
5. dubna 2020 PrvníZprávy
Snad bychom si i letos mohli připomenout výrok Victora Huga někdy z poloviny 19.století, který do diskusí o svobodě a demokracii, právu a spravedlnosti, a po zkušenostech s válečnými událostmi apeloval na chování občanů ve své zemi slovy Lidskost přináší mír!
Myslel tím nejen na události v Evropě a ve Francii, ale také na étos politického jednání a chování, který dodnes nepozbyl na svém významu. Kdy bychom si jej měli připomínat než při výročích nelidských masakrů, ke kterým docházelo v letech druhé světové války a ještě dlouho po ní, píše v komentáři Zdeněk Zbořil pro Prvnizpravy.cz.

Snad na nás nenasadí komisařka Jourová své hlídací psy demokracie placené v eurech, zatím jen do výše pěti milionů, když si dovolíme tvrdit, že ani v době globální virové infekce bychom neměli opomenout, že lidskost, humánnost a humanita se může demonstrovat i při příležitosti oslav 75.výročí konce druhé světové války. Jak tak učinit dnes není jednoduché. A to ani ve Spojených státech, Evropské unii a Ruské federaci.

Všechny tyto stání útvary doznaly během let, které uplynuly od vzpomínaného okamžiku, nejen změn svých hranic a daly vzniknout hranicím novým. Dva z těchto soustátí dokonce změnily od vzpomínaného výročí svoje jména a všechny tři mají až osudově odlišné vzpomínky na to, co to byla druhá světová válka.

Asi nejjednodušší to budou mít v Moskvě, kde se tradičně považuje za Den vítězství 9.květen 1945, a to bez ohledu na to, že Sovětský svaz, významný člen Spojenecké koalice, už skoro třicet let neexistuje a Ruská federace se považuje jen za jeho nástupnický stát. Navíc, slavná paráda na Rudém náměstí se konala vždy dříve než došlo k válečným operacím proti japonské Kuantungské armádě. Na této frontě pak válka skončila obsazením přístavu Port Arthur a Kurilských ostrovů 1.října 1945. Válka, kterou SSSR nejprve považoval za imperialistickou, od přepadení německou armádou v červnu 1941 za Velkou vlasteneckou. Podle aktuální situace se představitelé dnes samostatných republik do Moskvy dostaví nebo nedostaví, ostatní velcí Spojenci pak přijedou podle toho, jak si budou vykládat aktuální vztahy mezi nimi a RF, a že nezapomenou na lidskost jako podmínku zachování míru.

Také přítomnost reprezentantů Spojených států při takových událostech bývá proměnlivá. Nejen proto, že v USA se považuje za konec druhé světové války až den kapitulace císařského Japonska (2.září 1945) a také proto, že tato země vstupovala do války až po japonském útoku na Pearl Harbor (8.prosince 1941).

Zbořil: Heslo německé politiky: Dnes Evropa, zítra celý svět!

V nejobtížnější situaci pak bude většina členských států EU, které stály na straně Osy (Německa, Japonska, Itálie) a posílaly své armády na různé fronty světové války a za svou účast na straně německých válečných zločinců se některé už přestaly stydět. Je zvláštní, že protiruské a protisovětské resentimenty jsou tak intenzivní ve Velké Británii a Polsku. Snad si to můžeme vysvětlit nejen léty konfrontace v době tzv. studené války, ale i poválečnou frustrací z toho, že se jim „nedostalo vítězství“. Ale i v zemích, kde se formovaly „národní divize“ SS Waffen, které pak prošly zkušeností na východní frontě a v zajetí, a zřejmě se už nebojí, že by jim to někdo mohl připomínat, je absence uvažování o míru ve prospěch zatím jen konfrontace trochu zvláštní. Dokonce už v kuloárech EU, a nemusíme z toho podezřívat jen poslance expedované do těchto lavic z ČR, se někdy žertem, někdy vážně mluví o tom, že by se tato 75. vzpomínka měla zapomenout a bude-li se vzpomínat, pak raději v Berlíně než v Moskvě.

Nemusíme se ani ptát, proč se v Praze odstraňuje pomník maršála Koněva, jednoho z velitelů Ostravské a Berlínské operace. Paměť zejména českých politiků, ale i některých historiků, je jako často v minulosti nebo současnosti krátká. Ani v Praze Dejvicích nebo Řeporyjích tomu nebude jinak. Toho, čeho bychom se ale mohli bát jsou resentimenty těch, které dnes považujeme za své nepřátele. Vydrží dnešní hrdinové ve své víře, až se mezinárodně-politická situace změní? A že k takové změně dojde si už dnes můžeme být skoro jisti.

S jistotou a na základě historických reálií víme, že Spojenci „malé země uprostřed Evropy, o které skoro nikdo nic neví“, jak kdysi ještě trochu brutálněji vykřikoval do světa i ve své zemi britský premiér Neville Chamberlain, nám nepomohou. A pak nám nebude nic platný ani odvážný Miroslav Kalousek se svými třemi revolvery.


30 komentářů :

 1. Pan Zbořil mi připadá jako velice chytrý a moudrý muž, tak trochu jako chybějící pan Petránek, zatím jsem od něho nikdy neslyšel nějaký blábol, což o Hovňouskovi se třemi revolvery nelze říci. Rád bych tady upozornil na dobré video na YouTube ze 26.3.20 "Neviem kto je autorom, ale napísal obrovskú pravdu, ktorú by si mali prečítať všeci ktorí socialismus nezažili" a ti kteří zažili a malinko pozapomněli, také.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte prosím odkaz na to video?

   Vymazat
  2. Jedná se o video namluvené slovensky Igorem Jurečkou na youtube, snad to tak najdete. Hej hou

   Vymazat
  3. https://www.youtube.com/watch?v=sAmN_TuVj94

   Vymazat
  4. Doktor Zbořil má vždy dle mě velice objektivní, komentáře, které jdou až na dřeň a mnohdy překvapí. Jsou tak přesné, že nelze i když o tom přemýšlím a zkouším jiný pohled, nedokážu jej zpochybnit.Souhlasím, že jsem od něj neslyšel ještě žádný blábol. Ale musím se podělit o poznatek i když zdánlivě nesouvisí s příspěvkem. Včera jsem sledoval na ČT 24, rozhovor, který vedla moderátorka Tvarůžková (opět mě nezklamala se svým objektivním moderováním)s gen.Pavlem, možným příštím kandidátem na prezidenta republiky, mimo jiné již začal se svou kampaní. Samozřejmě došlo i na odstranění pomníku maršála Koněva. Nejdříve oba odsudili vandalský útok na naši ambasádu v Moskvě. No vandalové jsou nejen u nás, ale i v Rusku.Poté se gen.Pavel vyjádřil k odstranění pomníku Koněva. Smích jsem nezadržel, silně mě jeho vyjádření připomělo nesmrtelné Haškovi povídky. Sochu maršála Koněva jsme odstranili "civilizovaně". Již bezpečně vím koho nevolit, ale pp.Drahoš, Fišer, Hiršer aj., tak nevím, snad mi někdo poradí ?

   Vymazat
 2. Bude to zase festival pokrytectví. Naoko se budou tvářit, že slaví osvobození, avšak v duši budou smutnit, že to Němci projeli. Konkrétně od pana Koláře by se měli všichni důsledně distancovat, případně mu znemožnit projev, či položení věnce. Pokud pan Kalousek deklaroval připravenost použít své tři revolvery pro boj proti vládě, tak by mu měl být, jako extremistovi, okamžitě odebrán zbroják. Pravidla by měla platit i pro něj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aby mu ty tři revolvery byly něco platné. Taková dobře mířená rána čenichovka někdy vydá za tři revolvery...Z Černých baronů: stačilo by mi kdybych viděl tu jeho prdel posazenou v kremrolích.

   Vymazat
  2. Mne by stačilo odstranit to prkno, aby spadl do těch svých sraček a už se nevynořil.
   Václav
   Ps: vyznavači jeho "humanismu" by tam za ním mněli skočit a tak by se tomuto národu ulevilo.

   Vymazat
 3. Dorazila jedna z prvních vlaštovek :)
  http://www.nwoo.org/2020/04/05/mistopredseda-italske-poslanecke-snemovny-odstranil-vlajku-eu-z-budovy-italskeho-parlamentu/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Emotivní projev, to nic neznamená.

   Vymazat
 4. Pane Zbořil.
  Přichází doba,kdy si opravdu budeme vážit míru,přátelství,slušného jednání.Co také lze vypozorovat,nikdo nechce nést následky,nejhoršího jednání za těch 30 let po sametové,kdy se dalo zbohatnout škrtem pera,nebo nočního jednání a ráno byl někdo mld.

  OdpovědětVymazat
 5. Na oslavy nebude čas-Je důležité vědět, co by lidé neměli dělat v blízké budoucnosti, když to oznámí .
  https://www.youtube.com/watch?v=MoCkRyM1A1Q 24. 3. 2020.
  Je důležité vědět, co by lidé neměli dělat v blízké budoucnosti, když oznámí povinné očkování celé populace Země !!! Musíte se toho bát a jakýmkoli způsobem se z toho dostat pryč ... Je důležité pochopit, že se nic neděje ve prospěch lidstva, absolutně obrat, dochází ke zničení lidí a plánů ďábla, světové vlády, konkrétní ... soucit a soucit a spravedlnost, na které nebudete čekat ... Postarej se o sebe, LIDÉ, nedovol nikomu své tělo, ochraň svůj život.
  Dánsko přijalo nouzový zákon, který umožňuje vládě donutit lidi, aby si vzali vakcínu proti koronaviru. Občané, kteří odmítnou podstoupit zkoušku na koronaviry, budou čelit pokutám a možné době vězení a bude jim zabráněno ve vstupu do obchodů, obchodů s potravinami, veřejných institucí a nemocnic a zároveň bude omezeno používání veřejné dopravy.
  Tady je kicker, zákon také umožňuje orgánům nutit lidi, aby byli očkováni, i když v současné době neexistuje žádné očkování proti viru. Díky těmto povinným očkováním je možné, že budou zahrnovat i čip RFID lidí, protože to je dokonalá omluva „musíme se peněz zbavit, protože se mezi nimi virus šíří.
  Minister Krajčí v súvislosti s koronavírusom plánuje zaviesť opatrenia voči občanom, ktorí odmietnú očkovanie. http://www.zvedavec.org/vezkratce/16968/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to se budou muset zaočkovat i onkologičtí pacienti a lidé po transplantaci? Pokud ano, tak ti je raději rovnou odstřelte. Pořád lepší než se udusit při zánětu plic.

   Vymazat
 6. My normální lidé víme jak to bylo a komu patří vděk je se třeba s nacisty vypořádat. A kraďousek by poslal do boje ty mladé kterým „patří svět" to už tady bylo v hitlerjugend.

  OdpovědětVymazat
 7. https://www.pokec24.cz/politika/pozadi-virove-pandemie-odstavovani-usa-od-moci-ve-svete-eu-mezitim-vita-koronavirus-a-migranty/

  OdpovědětVymazat
 8. Jestli nebudou orgány činné v trestním řízení neprodleně jednat proti Kalouskovi, který si svou prasárnu dovolil prohlásit za nouzového stavu, pak jsme opravdu VELMI PODIVNÝ STÁTNÍ ÚTVAR.
  Vzpomeňme jen na "Langrovu spravedlnost". kdy zavřeli člověka za tykadla, namalovaná na plakáty!!!

  OdpovědětVymazat
 9. OT: Česko bude muset přijmout několik stovek nakažených ze západních nemocnic. Budou pro ně speciálně upraveny JIS, aby měli luxusní standard na který jsou doma zvyklí. Německo zároveň požaduje, aby se k nim přesunula veškerá produkce zdravotnických potřeb vyráběná tady.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně za tyhle lživé, poplašné bláboly, které jste právě předvedl, byste v Maďarsku dostal 5 let natvrdo.

   Vymazat
  2. Já už volal na policii, ale tam mi řekli, jak jste se už to dozvěděl? Řekl jsem - konspirativně a ohleduplně vůči NR - že to byli sousedi za třetí ulicí rovně na severozápad v tom bílo žlutém baráku s černou střechou. Poděkovali a už pro ně jeli. :)

   Vymazat
  3. 18:19 co řekl špatně? Ty počty přebraných infikovaných pacientů jsou nižší, ale jedná se o nanejvýš potřebnou pomoc sousedům. Jak příjem nemocných, tak poskytnutí zdravotnického materiálu. Koneckonců, ohledně křečkování domácí produkce už zvedla varovný prst evropská komise. V rámci EU je taková výpomoc nanejvýš potřebná už také proto, že Francie a Německo jsou lokomotivy evropské ekonomiky. Pokud padnou, Česko se z toho nevylíže. O žádné poplašné bláboly se nejedná, dejte si sprchu.

   Vymazat
  4. 18:19 Jenže pán má pravdu už to píší na seznamu že budeme brát nakažené z francie. A skopčákům vadí náš zákaz vývozu roušek. Podřadní Slované můžou vychcípat a herrenvolk musí přežít.

   Vymazat
 10. Páni policisti, vy opravdu necháte M. Kalouskovi jeho tři revolvery ? On není extremista ? Tady platí zákony jenom pro někoho ?

  OdpovědětVymazat
 11. Svévolné a zbabělé odstranění sochy maršála Koněva.
  Jaká ubohost , jaká bída. Pražáci, nenechte na sobě
  tu ostudu do které Vás přivedli "lepšolidi" syn a otec
  Kolářovi. Zbytek republiky čeká!

  OdpovědětVymazat
 12. Tak mám, tak nějak, chuť vyvěsit 9 května na barák vlajku CCCP. Severní Čechy osvobodila Rudá armáda, ať se to někomu líbí nebo ne.

  OdpovědětVymazat
 13. Asi se nehodím do vyhraněné debaty, ale nedá mi to. Jsem politikou zhnusený a na svou omluvu uvedu, že by mi ani nechyběly demonstrace politiků s kladěním věnců. Doznám se, že jsem jako pionýrek stál u pomníčku Ruského vojáka a bral jsem to vážně. Doba se změnila,přesto se nestydím. Je mi zle z pokrytectví, které se stalo normou. Proto si myslím, že každý slušný člověk, si určitě při výročí vzpomene na ty co padli, často i na přibuzné. Vojenské přehlídky, či recepce na Hradě a jiné podobné okázalé akce jsou nanic. Navíc dnes, kdy je na místě celospolečenská karanténa se není o čem bavit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi tak - vezmu kytičku a položím ji na Hrob Neznámého Vojína u nás na hřbitově. Tu druhou pak na hrob mých rodičů a prarodičů. Virus- nevirus. Q.

   Vymazat
 14. Nemněl jsem rád komunisty. A ani nikdo z mých spolupracovníků. pozdrav každého dne zněl- Dnes je dobrý den - už by mohli jít.
  Ale humus po hadráku mi nějak tak vnuknul to, že jsme zhřešili a bůh nám dal odpověd. POHADRÁKOVOU VLÁDU HOVAD. KONČÍ TO ANO-co jsme chtěli to MÁME!!!!!
  Moje babička říkala - nevážíme si dobrého bidla.

  OdpovědětVymazat
 15. Tak chlapi nestyďte se a přiznejte se, čí forma tu sochu odstranila a za kolik. Šup sem s tím, jaká je dneska hodnota jidášského groše.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Odhaduji, to nebude 30 střibrných, je inflace.

   Vymazat
  2. 12:37 Tak jsem tak nějak čekal, že se někdo pochlubí, že porazil Koněva a ono nic. To co nedokázal wehrmacht udělalo za prachy pár ksindlů.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.