Reklama

čtvrtek 28. května 2020

3 podmínky, bez jejichž splnění nelze schválit Macron-Merkelový Fond obnovy

Europoslanec MUDr. Ivan David (SPD)
Ivana David
27. 5. 2020
Premiéři budou v červnu na Evropské radě projednávat způsob financování Fondu obnovy EU. Jeho zřízení schválili už v květnu, ale tehdy se nedohodli, jak by měl fungovat. S nápadem na jeho zřízení přišel v dubnu italský premiér Giussepe Conte. Podle jeho původního návrhu, který podpořili premiéři všech jižních zemí, Francie a zemí Beneluxu, měl mít fond něco mezi 1 až 2 biliony eur. Měl rozdávat dotace podnikům, kterým pandemie COVID-19 způsobila problémy a tím přispět k oživení ekonomiky.Paragrafové znění návrhu na zřízení fondu, včetně způsobu, jak do něj dostat peníze, měla Evropská komise předložit do Rady již před 2 týdny. Nepředložila. Poprvé v historii EU Komise nesplnila úkol, který jí prostřednictvím svým premiérů uložily členské státy. Naše média o tom raději mlčí, protože většinou neví, co o tom napsat. Co se vlastně děje?

V Radě si již několik měsíců diskutuje otázka veřejných půjček. Debata začala již v březnu. Na začátku růstu škod, které pandemie způsobila v ekonomikách – a s tím spojeným výpadkem daňových příjmů - skupina 9 premiérů a prezidentů zemí eurozóny navrhla vydat společný dluhopis zemí používajících euro. Měl se jmenovat „eurobond“. Výnos z prodeje eurobondu si měly rozdělit rozpočty států, které by jej společně vydaly – tedy země používající euro. S rozpočtem EU by to nemělo nic společného. Šlo o několikátý pokus o jeho vydání. Některé země používající euro jako své platidlo usilují o jeho vydání již od roku 2008. I tentokrát jeho emisi zablokovala německá vláda. Německé firmy těží z výhod společné měny euro. Německá vláda se však v zájmu německých střadatelů nechce dělit o výhody společného nižšího úroku.

Místo zamítnutého eurobondu Komise přišla s návrhem na vydání dluhopisů celé EU. Původně navrhovala vydat dluhopisy „jen“ za 100 miliard. Jejich prodejem měl být naplněn nový fond EU, který měl dávat dotace na podporu zaměstnanosti. Jeho zřízení už také bylo schváleno premiéry a prezidenty v květnu, ale nedořešen zůstává způsob financování.

Po týdnu hrobového ticha, které v Bruselu nastalo po nesplnění úkolu, jež Komisi uložila Evropská rada, se sešli francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. Po řadě týdnů hádek, jestli Fond obnovy má dávat postiženým zemím dotace nebo půjčky, přišli s návrhem „kompromisu“. Fond by podle nich měl dostat pravomoc půjčit si jménem celé EU od bank, investičních a penzijních fondů 500 miliard eur. Neměl by však poskytovat státům postiženým COVID-19 ani půjčky ani dotace na řešení problémů, které vyvolala pandemie. Místo toho by měl rozdělovat granty na tzv. „modernizaci ekonomik“.

Ze setkání Macrona s Merkelovou nebyl zveřejněn žádný oficiální dokument. Pouze tisková zpráva, v níž je uvedeno, že peníze z Fondu obnovy mají jít na výstavbu 5G mobilních sítí, dobíjecích stanic pro elektromobily a podobné projekty. Přirovnal bych to k situaci, kdy někomu vykradou byt a místo peněz na pořízení nového vybavení nutného k životu, jsou mu nabídnuty žvýkačky a videokamera.
Pokud by Macron a Merkelová nechtěli, abychom to platili i my, myslel bych si, ať si z toho fondu platí třeba stavění sněhuláků na suché a rozpálené Sicílii. Jenže dluh, který vznikne půjčkou Fondu obnovy, budou muset po roce 2027 zaplatit všechny členské státy. Splátky dluhu budou umořovány z jejich – a tedy i našeho - příspěvku do rozpočtu EU. A jsou jen 2 možnosti jak to udělat. Buď budou sníženy jiné výdaje . Třeba na zemědělství a na strukturální fondy. Nebo budeme muset z národních rozpočtů posílat do Bruselu více peněz. V obou případech nám reálně hrozí, že do rozpočtu EU více zaplatíme než z něj dostaneme.

Nejsem žádným tvrdým stoupence politiky škrtů veřejných výdajů. Velká část problémů, do nichž se dostaly Itálie, Řecko, Španělsko a také Francie, má kromě pandemie COVID i řadu dalších příčin. Jednou z nich je kombinace společného trhu EU a používání eura. Euro znevýhodňuje podniky z jižních států, protože je na jejich ekonomické podmínky nadhodnocené. Což prodražuje jejich zboží. Zvýhodňuje naopak německé podniky, jejichž výrobky jsou uměle kurzově zlevňovány. Euro je prostě špatný politický projekt, který poškozuje německé občany, jimž znehodnocuje úspory a podniky z ostatních zemí, jimž prodražuje výrobu.

Mnoho problémů působí zejména menším podnikům společná celní a obchodní politika EU. Vnitřní trh unie je čím dál více otevírán dovozům z Asie. Firmám v Unii jsou Bruselem ukládány stále nové a přísnější zákonné požadavky, jejichž splnění stojí čím dál více peněz. Přitom je na trh unie vpouštěno čím dál více zboží, které bylo vyrobeno v zemích, kde takové předpisy nemají. Po desetiletí se to děje u průmyslové výroby, v posledních letech i u zemědělských komodit. Kombinace těchto politik je smrtelná. Stále více firem stěhuje větší a větší část výroby do Asie. Zaměstnanci v EU tím přichází o práci. A rozpočty členských zemí o daňové příjmy.

Už před COVID-19 dlouhodobé působení těchto nešvarů přivedlo hospodaření řady unijních zemí do velkých problémů. Ty jsou ještě umocněny nesmyslnými ustanoveními Smlouvy o EU a o fungování EU, která papírově omezují veřejné zadlužení. Podle Smlouvy by státy, které nyní čelí ekonomickým problémům, měly ihned přistoupit k rozpočtovým škrtům a rozprodeji veřejného majetku. Což by ale jejich ekonomické problémy ještě zhoršilo. Smlouvy jsou tak ale napsané. Bankovní a další dravci formálně sídlící v Německu a Holandsku se už těší na rozkrádání Itálie, Španělska, Francie a dalších zemí podle stejného modelu, jaký byl použit v „pomoci“ EU z dluhové krize Řecku. Proto německá a holandská vláda blokuje vydání eurobondu, které by pomohlo řešit problém Itálie, Řecka a Španělska. Aniž by na jejich sanaci musely platit ještě chudší země jako ČR.

Pokud by evropští politici chtěli skutečně řešit ekonomické problémy zemí EU, museli by začít proškrtáním práva EU. Zrušením řady samoúčelných směrnic a nařízení, které prodražují výrobu ve firmách v EU. Současně by donutili Komisi přestat uzavírat nové a nové obchodní dohody, které umožňují další a další dovozy ze zemí mimo Unii. Pokud by členové vlád zemí EU nebyli - stejně jako bruselští komisaři - jen loutkami nadnárodních korporací rozhodli by v Radě zatížit dovozy ze zemí mimo EU vysokými cly. S cílem omezení dovozů a podpory domácí výroby. Stejně jako to udělal US prezident Donald Trump.
V takovém případě by mělo smysl, aby si EU půjčila. Třeba i více než 500 miliard eur. Peníze by ovšem neměly být dány nadnárodním korporacím na stavby 5G sítí a podobných nepotřebností, ale malým firmám na rozjezd výroby k nahrazení dovozů. Za podmínek, které připravilo duo Me-cron nemá zadlužení EU žádný smysl.

Takové změny by však popřely smysl EU. K jejich provedení by bylo nutné Smlouvu o EU a o fungování EU zásadně přepracovat. Smlouva je záměrně psána tak, aby EU sloužila nadnárodním korporacím. K postupné likvidaci malých firem a k trvalému zhoršování pracovních podmínek zaměstnanců v Unii. K takové změně by bylo třeba souhlasu všech premiérů členských zemí. Navíc by změna musela být ratifikována všemi parlamenty členských zemí. Něco takového je při současném politickém uspořádání prakticky neproveditelné.

Reálně se tedy na Evropské radě nebude jednat o opatřeních ke skutečné pomoci evropským firmám a ekonomikám, ale o „kočkopsu“, připraveném Merkelovou a Macronem. I k jeho provedení je nutný jednomyslný souhlas všech zemí EU. K umožnění vydání dluhopisů EU by čistě podle práva mělo dojít ke změně Lisabonské smlouvy. Každý premiér – i ten český – ji může zablokovat. Na jeho místě bych si stanovil 3 podmínky bez jejichž splnění bych souhlas odmítl.

1) Zrušení ustanovení, které zakazuje členským státům zdaňovat dividendy posílané mateřským firmám do jiného členského státu.
Loni z ČR odešlo na dividendách více než 350 miliard. U dividend, jejichž příjemce je českým daňovým poplatníkem, se uplatňuje srážková daň ve výši 15%. Pokud by takto byly zdaňovány i dividendy posílané z českých filiálek centrálám nadnárodních firem se sídlem v jiné zemi EU, tak by český státní rozpočet měl nejméně o 52 miliard korun navíc. To by nám umožnilo souhlasit s tím, že budeme do Bruselu více platit. Nebo, že z Bruselu dostaneme méně peněz.

2) Okamžité zastavení Zeleného údělu.
Pandemie COVID-19 napáchala v ekonomice evropských zemí velké škody. Na jejich zahlazení by mělo smysl si půjčit jedině v případě, pokud utrácením půjčených peněz nenapácháme ještě větší škody. Dotace na stavbu dobíjecích stanic na elektromobily je jednou ze součástí Zeleného údělu. Dalšími jsou odstavení uhelných a plynových elektráren a jejich nahrazení fotovoltaikou a větrnými turbínami. Realizace Zeleného údělu by enormě zdražila ceny energií v EU. Tím i produkci vyráběnou podniky v Unii. Způsobilo by to krach velké většiny firem v EU. Následovaný státními bankroty členských zemí. Zelený úděl je schopen zničit evropskou ekonomiku i bez COVID-19.

3) Vyrovnání zemědělských dotací na Západě a na Východě
Zemědělci ve starých členských zemích dostávají na dotacích 4x více peněz než naši zemědělci. To jim umožňuje prodávat jejich výrobky na náš trh za dumpingové ceny. Trpí tím naši zemědělci, kteří museli kvůli EU snížit svoji výrobu na nějakých 40% možností. Naši lidé jsou přitom nuceni jíst dovozové „odpadní“ potraviny. Jako stát na tom jen proděláváme.
Na místě premiéra bych požadoval, aby před schválením novely Lisabonské smlouvy, umožňující zadlužení EU, byla schválena novela nařízení EU, podle nichž jsou vypláceny dotace zemědělcům. Tak aby naši zemědělci měli stejné dotace, jako Němci, Francouzi a Belgičané.
Bez splnění těchto podmínek bych proti vydání dluhopisů EU tvrdošíjně uplatňoval veto.

28 komentářů :

 1. Ono by bylo asi nejlepší vypovědět Lisabonskou smlouvu jak navrhl Klaus ml. Šílenosti eu nelze podporovat dále.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vypovědět Lisabonskou smlouvu nelze, protože je náhražkou ústavy EU. Pan Klaus ml. to dobře ví, a je to od něho jenom falešná úlitba, a nahánění případných nevědomých voličů, jinak by podpořil aspoň jednorázové referendum o CZExitu. On je nejen odpůrcem referend, ale taky odpůrcem přímé volby prezidenta.

   Smazat
 2. Kam se podělo české zlato? Radim Fiala bije na poplach a odhaluje důsledky skandálního výprodeje

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020052811999488-kam-se-podelo-ceske-zlato-radim-fiala-bije-na-poplach-a-odhaluje-dusledky-skandalniho-vyprodeje/

  Česko nebude následovat Sasko a, bohužel, nepodá pomocnou ruku Rusku v boji s covidem-19.

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020052711998699-cesko-nebude-nasledovat-sasko-a-bohuzel-nepoda-pomocnou-ruku-rusku-v-boji-s-covidem-19/

  OdpovědětSmazat
 3. Tady máte vyjádření normálně uvažujícího člověka z úplně jiné profese nezatíženého lezením do zádele korporacím. Pokud se nezmění na 90% složení vládnoucích zástupců, nezmění se nic. Covid má za účel ospravedlnit zavedení států do exekuce. Myslím že to do voleb nezvládneme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas.
   Zlata doba nenastava, bude kamenna.

   Smazat
 4. Svatá pravda pane Davide
  Pokud chce někdo,aby se všichni stejně zadlužili, stejně pomáhali, měli stejné náklady a výdaje musí mít také stejné výhody, podmínky a příjmy.
  To žádný z nových členů nemá. Pokud jsou v eurozóně, ať si eura půjčí, ale ať si je i splatí.
  Všechny západní země stejně žijí ve svém pozlátku na obří dluh a další zadlužování ožebračí je i další...
  Bojíte se o demokracii a svobodu ?
  Tohoto by jste se všichni měli bát. Kdo půjčuje? Kdo skupuje? Kdo ožebračuje a nakonec zavede totální diktaturu a porobení?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Parciální úlitby nezastaví lavinu, která už nabrala nezastavitelný rozměr. Hořící barák konev vody neuhasí. Přitom si nejsem jist, jestli naší elitě současný stav nevyhovuje. Soudím tak, podle hasování našich europoslanců, které není jednotné, jde-li o ochranu zájmů naší republiky.

   Smazat
 5. To se to mrská miliardami, ale kdo je uvidí. Něco půjde na Havlovy lavičky, něco dětem, které budou učit děti ve Švédsku hrát kuličky, něco na výuku němčiny pro děti v M3, kde jim jsou 3 roky. Už to schválila Gréta, ne, zřejmě má virosu. A co český Parlament? Tam si nadávají do nácků. A perlu přednesla Černochová: co si myslí lidi je jedna věc a co se usnáší parlament je druhá. Koho zastupuje? Je mě to jasné - stát Izrael.

  OdpovědětSmazat
 6. Ty tři podmínky jsou oprávněné. EU totiž zavádí „jednotné“ podmínky a ustanovení, která však vyhovují hlavně velkým zemím a firmám, zvláště bankám. Chtějí-li to menší změnit, jsou napadány pro nedostatek solidarity. Nevyhovují-li těm velkým, tak je prostě nedodržují. Podobně by měly začít jednat i ty slabší ekonomiky – to co je likviduje, také nedodržovat.
  Nikdo přeci nemůže nikomu vnucovat (aniž by ztratil image svobodného, demokratického společenství), aby se sebelikvidoval, protože to tak je v ustanoveních EU. Že se to řeší přísliby dotací, je jen dovršení celé pokřivenosti. Dotace se totiž převážně dostanou k jiným subjektům, než které těmi restrikcemi trpí. P.K.

  OdpovědětSmazat
 7. No to je samozřejmé, zcela správně!! Ovšem nejčistší řešení je odchod z tohoto svinského spolku "Bandy dvou".

  OdpovědětSmazat
 8. Podívejte se na Ytube: JOJO RABBIT a bude vám jasno.

  OdpovědětSmazat
 9. Čo bolo, to bolo, teraski zhasnuť a za sebů dobre zatvoriť dveri.

  OdpovědětSmazat
 10. No jo, ale to pak stačí telefonát, schůzka, přílet...
  A je jasně nařízeno, co máte (musíte) udělat.
  Pokud ne, i když s Vámi bude souhlasit 90% národa, spustí se kampaň, dehonestace, vytáhne se kompro ( třeba i falešné nebo zavádějící) a máte vymalováno. Jo, demokracie a svoboda... Ale jen odsamsáť po samsáď...

  OdpovědětSmazat
 11. Jenže... Je bohužel zřejmé, že i pan Babiš má "svou cenu".

  OdpovědětSmazat
 12. Toz pane dokktore mám temo rozomnet tak, ze motýl Emmanuel a Adolfkq dostanó nobelovo ceno za mír jako falesné bokál v duu....tak to je síla ale v dobe prechodové je jak je videt mozné vse tade pomoze oz zasa bratr zizka je uz jiste zde ve do teho mosite hodit enem te evropské hrábe....neb tam je orcite dobrá polovina mesoge hezké den p.s.

  OdpovědětSmazat
 13. Příštím presidentem ČR bych volil Ivana Davida.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To není špatný nápad, já bych se přidal.

   Smazat
  2. David na Hrad.

   Smazat
  3. Nápad je to dobrý nápad, ale pan doktor sám proti přesile nic nezmůže. Musel by mít v záloze premiéra zapasníka (Kutálka).

   Smazat
 14. Novinářské děvky v ČR a nejen tu jsou horší kurvy než před rokem 1989.Až na vyjímky jsou schopny za peníze Bakaly,Sorose a dalších hajzlů vyblít cokoliv.

  OdpovědětSmazat
 15. Z EU teoreticky můžeme vystoupit, ale EU nás stejně bude mít.
  Dotace pro bohaté být musí, jinak by nebyli bohatí a nemohli dělat zákony pro bohaté. Např. volání po českých potravinách v praxi by vypadalo tak, že německé obchody jako dnes dají ještě větší marži na naše zboží a menší na to své. Přístup k exkluzivním úvěrům zajistí zahraniční banky opět svým zemědělcům a nám zbude zase jen konkurence levnou prací. Naši zemědělci budou raději vyvážet a to jen to nejlepší, aby měli peníze na slušné živobytí v této nerovné konkurenci. Naše podniky od chemie po strojírenství to už z velké části mají za sebou. EU není RVHP a nikdy nebude. Silnější nemají zájem na dotahování těch slabších na jejich úroveň- se mi zdá. Budu velmi rád, když nebudu mít pravdu.

  OdpovědětSmazat
 16. Novinářské děvky v ČR a nejen tu jsou horší kurvy než před rokem 1989.Až na vyjímky jsou schopny za peníze Bakaly,Sorose a dalších hajzlů vyblít cokoliv.
  Cenzore ukaž se a nebuď srab.

  OdpovědětSmazat
 17. Zřejmě vzniká Svaz samostatných států pod vedením moudré EU, v jehož čele jsou dosazení podivní nevolení lidé, např. Lejnová.
  Navíc královsky placení za pasivitu a bez prospěchu pro nás občany tzv. lid EU. Když ještě vidíme v EU obludného Vondru s jeho milenkou, Pospíšila a další pochybné existence z toho co jsme si do Bruselu navolili, pak se cítíme v ohrožení. A z tohoto doupěte se šíří pandemie nenávisti proti Rusku a Číně, štědře živené ze zámoří. Mír světu a pryč s kazisvěty Západu a NATO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já když vidím pané Leynovou, tak se mně nevím proč, vyjeví nejslavnější obraz Ringo Čecha.

   Smazat
  2. Ten neznam.
   Ringo take namaloval jak cinska vojska osvobozuji Prahu. Doufejme.

   Smazat
 18. Německé protektorky si to naplánovali dle svého :
  http://www.nwoo.org/2020/05/28/bude-cr-cistym-platce-do-rozpoctu-eu-uz-od-pristiho-roku/

  OdpovědětSmazat
 19. Já tedy nevím, ale nezachránilo by kapitalisty, kdyby se výrobní prostředky znárodnily a pak by jistě bylo spravedlivé, aby se na ztrátách podíleli všichni. Ale proč mají občané - daňoví plátci zrovna platit kapitálu jeho ekonomické ztráty?
  Takže znárodnění, to je cesta pro Evropu po COVID-19. A zase bych se nebál toho smradu z těch plných kalhot, z toho LEJNA, kdyby zvítězilo lidství nad zločinem.

  OdpovědětSmazat
 20. Je-li autorem textu skutečně Ivan David, poopravuji si o něm své dosud nevysoké mínění. Podstatnější je fakt, že ID je pod textem podepsán, a tedy nese za něj politickou odpovědnost. Zajímalo by mně, jak se k textu staví vedení ČSSD.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.