Reklama

neděle 31. května 2020

Atentát! A nejen atentát!


Jiří Pondělíček
31. 5. 2020
Mnohé sdělovací prostředky nám nabízejí obraz atentátu na Heydricha jako ojedinělé akce vedle masové kolaborace...

Byl 27. květen roku 1942. V ostré zatáčce na cestě z Břežan do centra Prahy čekali tři muži, tři parašutisté, vojáci Československé zahraniční armády, připraveni splnit svůj úkol. Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík. Celý svět už dnes ví, že svůj úkol splnili a krutému nepříteli zasadili vážnou ránu. Celý svět ví, co následovalo. Zatýkání, popravy, vypálení a vyvraždění Lidic a Ležáků.

Drama ukončí hrdinný boj sedmi statečných proti přesile v kostele Sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Gabčík, Kubiš, Valčík, Opálka, Bublík, Švarc, Hrubý. Vojáci, kteří položili své životy v boji, po splnění významného úkolu. Po nich následovala hrdinská smrt mnoha dalších. Lidí, kteří je podporovali a poskytovali jim úkryt a základní životní potřeby, falešné protektorátní doklady i lékařské ošetření. Bez těchto obětavých pomocníků, bojovníků domácího hnutí odporu, by svůj úkol nikdy splnit nemohli.

Není třeba zde rozebírat vojenský, politický a propagační význam atentátu, to už bylo řečeno a napsáno mnohokrát. Nemá smysl vysvětlovat četnost obětí při německé mstě za Heydrichovu smrt. Věci znalému člověku je jasné, že zvýšená intenzita zatýkání a poprav začala už se samotným Heydrichovým příchodem do Prahy a není žádné tajemství ani to, jaké byly jeho další záměry s českým prostorem a především s námi, Čechy.

Za důležité bych ale považoval říci něco jiného a nadmíru důležitého. Že by totiž byla nesmírná škoda, pokud bychom atentát považovali za jedinou hvězdnou chvíli československého odboje a jinak zde byla jen kolaborace a výroba zbraní a dalších potřeb pro Třetí říši.

Opak je pravdou!

Prakticky od podzimu roku 1938 se ti prozíravější z československých občanů připravovali na následující vývoj. Už v březnových dnech roku 1939 narazily německé a maďarské jednotky na ozbrojený odpor. Na Podkarpatské Rusi a ve Frýdku – Místku. Prakticky v prvních dnech okupace vznikly základy prvních odbojových skupin a během několika měsíců vznikla i první vojenská jednotka zahraniční armády v Polsku. Obrana národa budovala podzemní armádu a vyvíjela intenzivní zpravodajskou činnost. Brzy zazněly i první výstřely a výbuchy. Byly zorganizovány dva pumové atentáty na německé úřady v Berlíně a poté další na Anhaltském nádraží

v Berlíně. Při zatýkání docházelo k přestřelkám s gestapem a příběh statečného Jana Smudka se stal tak proslulým, že podle jeho osudu vznikly dva hrané filmy. Docházelo k sabotážím v dopravě a ve výrobě, zpomalování práce a dokonce ke stávkám. Rok 1939 byl ve znamení demonstrací,které vyvrcholily 28.10. a poté studenty iniciovaných manifestací při pohřbu Jana Opletala.

Českoslovenští vojáci bojovali ve Francii, bránili nebe Velké Británie, sloužili na středním východě, bojovali v severní Africe i v Sovětském svazu a západní Evropě. Jako parašutisté nasazovali životy v týlu nepřítele, když přicházeli podpořit domácí hnutí odporu.V roce 1941 vznikla první partyzánská skupina. Oddíl Jestřáb na Plzeňsku. V letech 1942 a 1943 postupně vznikaly další. V Brdech, na Hořovicku, v okolí Štramberka a pod Beskydskými horami a na Českomoravské vysočině. Byly organizovány levicovými odbojáři, ale také důstojníky Československé armády a později I partyzásko – organizačními výsadky z SSSR. Českoslovenští občané byli zastoupeni i mezi partyzány na Ukrajině a v Jugoslávii existovala dokonce celá ČS. partyzánská brigáda.

Když bylo v Itálii nasazeno k týlové službě protektorátní vládní vojsko, mnozí jeho příslušníci zběhli k italským partyzánům a ke spojencům. Jednotka musela být stažena. Na rozdíl od většiny evropských národů se nikdy nepodařilo sestavit z Čechů žádnou jednotku SS ani jednotku, která by účinně bojovala po boku nacistů a jejich spojenců. Je také nutné si uvědomit, že protiněmecký odboj byl, až na názorové rozdíly, jednotný a uznával jednu zahraniční československou vládu v Londýně a prezidenta Dr. Edvarda Beneše. To vše při naprosto minimální kolaboraci. Na rozdíl od jiných okupovaných zemí.

Slovenské národní povstání a Květnové povstání českého lidu pak byla logická bojová vystoupení, která předchozí události a činy korunovala a dokončila boj Čechoslováků na straně spojenců protihitlerovské koalice. Atentát na Heyricha tedy není sám. Je jednou z mnoha akcí československého odboje, kterých nebylo nijak málo. Svým obrovským významem ale po právu vyčnívá mezi všemi a před celým světem reprezentuje význam odboje obou národů. Čechů a Slováků.

Jiří Pondělíček, Národní socialisté

20 komentářů :

 1. Ano, máte pravdu. Při otázce "coi bono" , se musíme přeci vrátit k Mnichovu , dále k vyzbrojení něm. národa vedeného fašisty v čele s tím "blbcem" hitlerem atd.
  EVROPA šla zase Rusku po krku, páníček seděl na Wall Street a Češi to zase odsrali, pokračování vidíme dnes a ti rozumní již tuší zítřek. Pouze jednota ducha ,jako za Jana Žižky učiní vitězný obrat. Zástupci lidu, je to na Vás.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evropa jde zase Rusku po krku, páníček sedí na Wal Street a Češi to zase odserou...volná citace 14:00...dobře napsáno !..

   Vymazat
  2. 14:04, dobře napsáno: "...jednota spotřební družstvo Jana Žižky, JZD Trocnov...". Když hledá někdo svůj velký vzor u Božích bojovníků, co tak třeba u Usámu bin Ládena a jeho "svatá válka", kterou sjednotil "svůj lid". Svatá (s)prostoto, jak kdysi před mnoha sty léty zaklel velký vůdce, když vyšel z německého vězení s českou verzi "mein kampf"-u pod paží...

   Vymazat
 2. Tohle by měla na svých stránkách měla publikovat především Česká armáda. Ale ta tam hlavně řeší emerické atomové bomby v Polsku. V emerice spadla chlouba super duper F35. Nebo F22? Ale hlavně stalo se to, sami super duper o tom psali. Jen český úd soudruha MetNATO drží bobříka padesátých let minulého století.
  Tak dalece má zaraženo ten kariérní svazák.

  OdpovědětVymazat
 3. A teď bouráme sochy (bojovník Kolař), stavíme nové nýmandum, ale socha pana generála Ludvíka Svobody v republice není a je to smutné, velice smutné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:35 To je sice opravdu smutné, že nemá generál Ludvík Svoboda žádný pomník, ale zato máme lavičky, po mnohem udatnějším bojovníkovi. Ty nám závidí celý civilizovaný svět.

   Vymazat
 4. Víte, od těch tvorů, kteří nám přepisují minulost je roztomilé, že ať "Češi" dělali co dělali, vždycky to bylo špatně. Když jim nezbylo než pracovat na Německo, byli kolaboranti. Když dali najevo, co považují za správné - viz popravu Heydricha - zabili rukama Němců obyvatele Lidic.

  OdpovědětVymazat
 5. I za tohle se Havel Němcům omluvil... Neměli po něm přejmenovat letiště, které pro všechny slušné lidi je nadále Letištěm PRAHA RUZYNĚ, ale Střelnici Kobylisy.

  OdpovědětVymazat
 6. Výborně! Již dlouho m se vždy snažím oponovat přívržencům kolaborace, kteří by tak rádi smazali tuto "naši národní evropskou "civilizační" superhnabu"! Vždyť je třeba si uvědomit, že my jsme byli v podstatě jako první země (mimo Rakousko, které se stalo komplet součástí Říše již v podstatě jako fašistická země) ponecháni sami sobě. Nikdo s námi již dále nechtěl ani počítat a ani skutečné historické a i chcete-li právní nároky na naše území neuznával snad nikdo jiný než Sovětský svaz, ale buďme upřímní, v tehdy panující situaci jim nebylo co do nás. Kdyby u nás bylo vše takové, jako malují proevropští umazanci, nikdy by k nám nemusel přijít jeden vrahoun z absolutního vedení nacistického státu. Obávali se, fašouni, i povstání, nakolik bylo reálné, nevím, ale výrazně klesala produktivita a hlavně kvalita práce, ba se skorem zastavovala. Železničáři nesměli nosit do práce ani kapesní nůž, neboť brzdové hadičky byly tak měkké ... Je pozapomenuta historie stávek v protektorátních podnicích a to zcela neprávem. Ti nám dnes absolutně neznámí lidé riskovali mnohé, vlastně všechno. Později se pracovníci poučili a "přešaltovali", pokud to šlo požadavky na materiální nároky, aby nespadali tak snadno pod literu "provazu". Jen aby se nemuselo vyrábět pro frontu. Je pozapomenuto hrdinné chování popravovaných i žen, které šli na popravu a ničeho nelitovaly.
  Když Hitlerovi navrhovali, aby vytvořil jednotky z Čechů, rázně odmítl a to jednou pro vždy. Jako u jediného národa, který Němci ovládali. Srbové byli v odboji neustále, ale měli výhodu hor, kterou naše území za Protektorátu neposkytovalo, navíc naše území bylo a je hustě osídleno partyzáni se kromě několika snadno "vyčíslitelných" míst neměli kam schovat.
  Nejsmutnější je když neznalost projeví ti, kteří by to měli znát díky své profesi. A nejsmutnější pro ty, co uznávají roli Rudé armády ve Druhé sv. válce je, když se takové liberální paušalizované a generalizované (podle jejich přirozené "debility") "hnojivo" dostane do textů jinak celkem "snad" solidních a schopných historiků, kteří sami bojují proti liberálnímu šílenství sami doma u sebe v Rusku. Přebírají pak i další lži, jako že tady bylo vždy německé území, naši předkové jen pili pivo atd. Mohu říci nebo spíše napsat tolik o zrádcích Sovětského svazu v období od roku 1938 do konce války, že nám i možná naši vlastní zrádci ... doplňte podle vlastních znalostí ... budou připadat jako caparti s bábovičkami. Ty zrady tam stály často rovnou sta tisíce životů.

  Já se k tomu ale nesnížím, protože mne život naučil, že největší rozdíly nejsou mezi národy a jejich obyčejnými obyvateli, ale mezi ambicemi těch, co chtějí moc a majetek.

  Prostě to vždy zamrzí, ale na druhé straně mne to osobně nutí neustále všechno ověřovat a kontrolovat. A znemožňuje si to navzájem vyjasnit pozice a skutečnou jistinu událostí. Chápu, že naše historie není jejich hlavním oborem, ale když už něco tvrdím, tak jako historik, který se svou profesí živí a tím je profesionálem, tak to musí být sichr a naprostý beton. Mám na mysli konkrétní jméno i zde známé, ale jak jsem řekl ...
  I proto vše jsem rád za takový článek. Ještě jednou díky a více a častěji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naopak! anonyme 17.54! My už se nemůžeme dočkat,aby skončil měsíc květen a tím pádem snad - doufejme - i bláboly o válce. Vy si můžete zajít do knihovny, nabrat si celý kufr čtení o válce, zavřít se doma, prohryzávat se válkou od rána do večera a zažívat tak asi roztomilé vzrušení zabíjením a válečnou vřavou. My ostatní, normální, co žijeme pro budoucnost, už toho máme akorát tak plné zuby. Neumím si vůbec představit, že bych někdy žil způsobem jak píše anonym 17.54 - cituji..." mne to osobně nutí neustále všechno ověřovat a kontrolovat"... atd. To musí být strašné! Furt se nípat v událostech starých osmdesát let! Nebylo by lepší najít si přítelkyni a mít úplně jiné, živé aktivity? Než žít válkou a pak někdy umřít? Brrrr! Strašný život a bohužel je tím reálně postižena starší generace - zejména pak muži.Proč asi? Nechápu. Co je na tom vzrušujícího?

   Vymazat
 7. Když koukám na upraveného místodržícího na ilustračním fotu, tak nutno podotknout že jako každý SS nosil vždy nablískané kožené holinky. A kdo jim je před válkou v hojném počtu dodával? Firma Baťa. Dokonce jim splnila přání na umístění malých kovových špiček, to už tenkrát věděli, že s tím budou kopat do lidí a Baťa odevzdal kvalitní práci za kterou se nemusel stydět. Kůži na ně dovážel až z Argentiny. Byla to zakázka jako hrom. Tak že my můžeme někomu vyčítat předválečnou spolupráci s Hitlerem. A takových by se tu tenkrát našlo...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo by dobré, abyste se trochu vzdělal v historii. Po první světové válce mělo Německo platit reparace, v bilionech marek, na které nemělo. Hádejte, kdo je postavil na nohy? No přece úhlavní kamarád USA, který jim půjčil a zcela ochotně, Němčouři platili z toho reparace Frantíkům a Anglánům a ti z toho spláceli dluhy zase do USA. Zrodu druhé světové války velkolepým přínosem přispělo právě USA. Nebýt toho, možná by druhá světová nebyla.

   Vymazat
  2. Ano 18.50 máte pravdu. A proč já z Baťovýma tisíce páry holinkama ne? Na tohle se nemusím vzdělávat v historii, to je historický fakt veřejně známý. Mě jde o to, že kde komu se spolupráce s Německem před válkou vyčítá a na nás a naše podnikatele se zapomíná. I my jsem přispěli byť méně, ale i tak svou trochou do mlýna.Já psal o nás a ne o Americe.

   Vymazat
 8. Skvělé, 17:54! Výborný článek pana Pondělíčka doplňujete stejně výborným příspěvkem v diskusi. VK

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano Václave - válka od a až do zet nejlépe každý den! Internet, televize, knihy, časopisy - válka, zabíjení, ti táhli takhle a tamti táhli semhle a nebýt toho, mohli táhnout i tamhle.... prokrista pána! Atentát na Heydricha byl zorganizován v Anglii, na špinavou práci byli najati Češi ( jak typické) - desítky tisíc obětí - taky Češi, ne Angličané - a ve finále to prospělo - komu? Co se zabitím toho člověka změnilo? Asi nikdy nepochopím přisprostlé a hnusné intriky politických špinavců ( unisono impotentní, nevykastrovaní lidští samci - zbohatlíci) Teď jsem měl chvíli volno v práci a tak jsem sledoval v TV 3 ty historické filmy - ale i ta šlechta, panovníci a tahle vládnoucí havěť nežila pro nic jiného než vymýšlet intriky, lhaní, podrazy, podvraťáctví, špinavosti, zabíjení, popravy, válečná tažení - pro co oni žili jiného?Asi byl normální svět naposled v dobách lovců mamutů- negramotnost, boj jen o obživu, žádné oblbování ( media, internet, televize). Dnešní svět už je jenom zvrácený, perverzní, přitom to není boj o přežití, ale bojuje se, a zabíjí se všude. Jenom podvraťácké a špinavé politické aktivity, moc, - a pokrytecká hra na lidská práva a bla bla bla -kde jsou ta práva? Kde je ta demokracie? Co to vůbec je? Ví to někdo?

   Vymazat
  2. Pro 19:21 Ano. Atentát byl naplánován v Anglii (přesněji ve Velké Británii). Kde jinde, když tam sídlila naše vláda? Že byli najati Češi? 1) nebyli najati. Byli to dobrovolníci. Jako členové vojenských jednotek i jako parašutisté. Místo ve výsadku si museli zasloužit. Byli vybíráni jen ti nejlepší. 2) nebyli to jenom Češi. Gabčík byl Slovák. 3) Kdo jiný by měl tuto akci provést, když šlo o území Československa? Nějací Indové nebo někdo z afrických kolonií? 4) muselo jít o Čechoslováky protože se hrálo o osud Československa. O to, jak bude naše země vypadat po válce. Pro Británii platila Mnichovská dohoda! Německo bylo na vrcholu moci. V únoru proběhla konference ve Wansee (konečné řešení židovské otázky), kterou zorganizoval a řídil právě Heydrich. Trvala dvě hodiny. A jejím výsledkem byl plán vyvraždění cca 11 miliónů židů. To si vyžádalo převedení masového vraždění na průmyslovou bázi. Tento plán se začal okamžitě realizovat (Eichmann) a bezchybně fungoval až do května 1945. Němci stihli vyvraždit 6 miliónů Židů. Na Východní frontě mělo 295 svých nejlepších divizí, právě rozdrtilo Timošenkovu ofenzívu u Charkova a chystalo se dobýt Kavkaz (Stalingrad byl v té době podružným cílem) a vítězně tak ukončit válku se SSSR. Rommel v Africe zase napráskal britským silám k Suezu to měl 80 km! Japonci Midway teprve mířili. Byl duben 1942, ne 1945. Jestli se mělo něco stát, musela to být "bomba"! Podříznout nějakého gauleitera nebo dokonce nějakého subalterního poskoka z protektorátní "vlády" (nabízel se E. Moravec) by neznamenalo nic. Proto byl vybrán Heydrich. Muž, před kterým se klapala celá Evropa včetně nacistických špiček! Zakladatel RSHA, tedy Gestapa, SD, správy koncentračních táborů, policie, rozvědky i kontrarozvědky. Že budou ztráty a nastane teror se dalo vcelku logicky předvídat. Výsledkem bylo, že Británie (a posléze i Francie), USA i SSSR prohlásili Mnichovskou dohodu za neplatnou a uznali vládu z Londýně za legitimní pro ČSR a ČSR v hranicích z r. 1937. To se nelíbilo Polákům, kteří si stihli ukrást po Mnichovu Těšínsko, Bohumínsko a část slovenských Tater. S Maďary se nikdo nebavil, ti byli spojenci Německa. A také nesmíme zapomenout na další velmi důležitý fakt. Zároveň to to tiž znamenalo, že přestali uznávat Slovenský štát. Tím se Slováci zařadili mezi vítěze. Jinak by jako spojenci Němců nesli následky jejich porážky. Navíc, právě chování Němců, a zejména těch sudetských v době Heydrichiády vedlo k rozhodnutí spojenců vypráskat tu pakáž ze všech zemí do Německa. Nejen od nás. Ale i z Polska, Francie a dalších zemí. Benešovy dekrety byly pouhou realizační směrnicí pro splnění úkolů, na kterém se dohodli spojenci. Takže atentát měl klíčový význam pro náš stát. Nemám sebemenší důvod jej přehnaně adorovat. Dvě rodiny spřízněné s mojí zůstaly v Ležákách. K

   Vymazat
 9. Upřesnění. Čekali dva – Valčík se přímo neúčastnil, neboť, jeho gestapu již známá tvař, mohla ohrozit akci. Přesto, že byl jiná skupina (- Siver A , Gabčík, Kubiš - skupina Antrophoid) na přípravě se podílel. Wikipedie. Míra

  OdpovědětVymazat
 10. Toz je v celko mozné, ze to bela tichá nemcká pomoc abe to dopadlo jak to dopadlo tak je to vzdy ale podekování se nedocká v tem je zakopanée pes je treba zmenit pohled na realito a hledat nové forme lidské spolopráce aniz bechom sa nechale rozesrst nosatéma v londýne nad temzó to je ale na nove tema.........slonce vsrdci p.s.

  OdpovědětVymazat
 11. Pěkný článek Českoslovenští občané bojovali jak na západě tak východě. A náš odboj byl dobrý jen že většinou šlo o komunisty tak se o tom nepíše.

  OdpovědětVymazat
 12. Když je mi v životě těžko, vždycky si říkám "Pořád jsem na tom ještě mnohem líp, než sedm hrdinů v bezvýchodné situaci v kostele v Resslově ulici". JSOU TO MÍ HRDINOVÉ! Jejich schopnost sebeobětování (coby dobrovolníků) byla ohromující. Příjmení sedmi hrdinů bych jako učitel školáky přísně zkoušel. Kdo z českých a slovenských školáků nevyjmenuje příjmení Gabčík, Kubiš, Bublík, Hrubý, Opálka, Švarc, Valčík - ten u mne ve škole propadá. Prosím, je ze strany historiků prokázáno, že čeští odbojáři (viz herci Munzar, Moučka) dopoledne 18. června 1942 opravdu najížděli ku chrámu s pohřebním vozem, aby sedm žijících hrdinů odvezli v rakvích (na venkov)? Kdo mi můžete odpovědět? Děkuji.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.