Reklama

pátek 29. května 2020

Bude ČR čistým plátce do rozpočtu EU už od příštího roku?

Ivan David
28. 5. 2020
Evropská komise ve středu předložila nový návrh Víceletého fiskálního rámce (VFR) pro léta 2021 až 2027. Členské státy by od příštího roku měly podle návrhu Komise platit dvojnásobné odvody do rozpočtu EU. Další peníze by podle týmu von der Leyenové měli Bruselu posílat rovnou občané a podniky. Součástí včera představeného VFR je i plán na zavedení daně z oxidu uhličitého, daně z plastu, daně z internetových webů a dalších daní, které by měly být finančními úřady vybírány v členských státech, ale posílány rovnou do pokladny EU.

 

Víceletý fiskální rámec je dokument, který stanoví na 7 let parametry pro jednotlivé roční rozpočty EU. Komisí včera předložený VFR navrhuje zvýšit odvody z národních rozpočtů do rozpočtu EU z dosavadního 1% na 2% hrubého národního důchodu (HND).

Komise chce v rámci předloženého plánu vydat dluhopisy celé EU za 750 miliard eur. Peníze z jejich prodeje navrhuje vložit do Fondu obnovy EU. Jeho zřízení navrhl v březnu italský premiér Giussepe Conte. Původně měl být naplněn prodejem společných dluhopisů zemí eurozóny nazývaných „eurobond“. Podle Conteho návrhu měl Fond obnovy EU pomoci dotacemi z rozpočtových potíží zemím, jejichž hospodářství poškodil COVID-19. Tento plán však zablokovalo Německo a Holandsko. Minulý týden navrhla alternativní plán zadlužení EU dvojice Angela Merkelová - Emmanuel Macron. Podle nich si měla EU jako celek půjčit od bank a investičních fondů 500 miliard eur. Dluh by Unie podle Macron-Merkelového plánu měla začít splácet až od roku 2028.

Podle nového návrhu VFR, který včera v Evropském parlamentu představila Ursula von der Leyenová, by EU měla půjčku splatit do roku 2027. Komise by si chtěla půjčit 750 miliard eur ještě letos. Dluhy by měli členské státy splácet od příštího roku formou vyšších odvodů do rozpočtu EU, z něhož by byly dluhopisy EU vykupovány zpět i s úrokem. Na splátky dluhu by podle návrhu Komise měla jít téměř polovina ročních rozpočtů EU.

Pokud by tento záměr schválili premiéři v Evropské radě by to pro ČR znamenalo, že by se stala čistým plátcem do rozpočtu EU už od příštího roku. V návrhu představeném včera von der Leyenovou se nepočítá s vyrovnáním výše zemědělských dotací mezi západními a východními zeměmi. I když se EU ve smlouvě o přistoupení ČR do EU zavázala ke srovnání dotací do roku 2013, dostávají dodnes čeští zemědělci jen ¼ dotací, které mají zemědělci ve Francii, Německu nebo v Belgii. Na vyrovnání rozdílu v dotacích, který naše zemědělce poškozuje, by bylo nutné výrazně zvýšit výdaje na Společnou zemědělskou politiku EU. S ničím takovým však včera představený rozpočtový rámec nepočítá.

Nový návrh sedmiletého rozpočtu EU neobsahuje ani zdvojnásobení výdajů na dotace ze strukturálních fondů. Z toho, co včera na plénu EP řekla předsedkyně Komise, jasně vyplývá, že bychom měli do Bruselu platit dvojnásobek. Zpět by nám mělo chodit na zemědělských podporách a dotacích ze strukturálních fondů zhruba stejně jako nyní. V praxi by to znamenalo, že by ČR od příštího roku do rozpočtu EU platila více než by z něj dostala.

Komise svůj plán prezentuje jako pomoc zemím, jejichž hospodářství utrpělo velké ztráty kvůli pandemii COVID-19. Tedy zejména Itálii, Řecku, Španělsku a Francii. Po zveřejnění plánu se na facebooku radoval italský premiér Conte, který sám sebe nazval vizionářem, jehož plán se dočkal naplnění. Italský deník Il Giornale však už včera varoval, že plán von der Leyenové rozhodne není žádnou pomocí ani Itálii a Řecku, ani Francii. Podle italského profesora Sergia Cesarattiho, který na universitě v Sieně přednáší evropskou měnovou ekonomiku, je von der Leyenové plán ve skutečnosti pastí na Itálii a další země, kterým kvůli výpadku daňových příjmů v důsledku COVID-19 klesly klesly příjmy státních rozpočtů a vzrostly výdaje na boj s nemocí.

„Komise Itálii slibuje 172 miliard eur. Ale to nejsou dotace italskému státnímu rozpočtu, aby mohl lépe čelit krizi. To je půjčka!“, varoval prof. Cesaratti. V rozhovoru, který poskytl největšímu italskému deníku rovněž varoval, že je to stejný druh půjčky, který v roce 2008 zruinoval Řecko. Podle návrhu předloženém včera Komisí mají být státům postiženým ekonomickými problémy v důsledku COVID-19 z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) poskytnuty půjčky za 250 miliard eur. Pro půjčky postiženým zemím by však platila stejná pravidla jako u dluhové „pomoci“ EU Řecku v roce 2008. Vlády zemí, jimž by byl poskytnut úvěr z EMS, by musely Bruselu předat kontrolu nad svými státními rozpočty. Evropská komise by dostala pravomoc provádět ve státních rozpočtech škrty výdajů. Stejně jako by měla právo rozprodávat státní majetek zemí, jimž by EU půjčila. V Řecku byly takto za zlomek hodnoty německými firmami doslova rozkradeny všechny ziskové státní podniky jako letiště a přístavy.

Ursula von der Leyenová při včerejším jednání EP tvrdila, že zemím s ekonomickými potížemi vzniklými kvůli pandemii, by mělo velmi pomoci 500 miliard eur, které hodlá Brusel rozdělovat z Fondu obnovy. Známý italský makroekonom Giulio Sapelli o tom vážně pochybuje. V rozhovoru, který včera poskytl italskému deníku La Republicca vysvětlil, že z těchto peněz nepůjde Italské republice ani eurocent. Dodávám, že České republice rovněž. Tyto peníze mají být podle Sapelliho určeny na granty soukromým firmám. Ovšem ne všem a rozhodně ne těm, které utrpěly ztráty kvůli COVID-19. Z těchto peněz má být budována infrastruktura pro mobilní sítě 5G, nebo dobíjecí stanice na elektromobily.

Podle italského ekonoma nejde o nový Víceletý fiskální rámec, který by reflektoval novou krizovou situaci vzniklou pandemií. Jde o původní Evropskou radou neschválený návrh sedmiletého rozpočtu, k němuž Komise připsala 750 miliard na Fond obnovy. Jenže peníze z něj chce Komise rozdělovat podle stejného klíče, jako už loni navrhovala v původním návrhu VFR pro léta 2021 až 2027. Z ročních rozpočtů EU by po odečtení splátek dluhopisů mělo jít 45% na výdaje v rámci Zeleného údělu. Celkem by na dotace elektromobilů, fotovoltaických elektráren, větrných turbín a na zavírání uhelných a plynových elektráren a dalších aktivit v rámci Zeleného údělu mělo jít asi 600 miliard eur přímo z rozpočtu EU. Dalších 200 miliard eur by na tento účel mělo jít z Fondu obnovy. Asi 300 miliard eur má jít do „nových technologií“ a na „digitální ekonomiku“. Což ovšem italskému státu ani naprosté většině italských firem, které utrpěly v důsledku pandemie ztráty, nijak nepomůže.

Troufám si tvrdit, že takováto skladba dotací nepomůže ani žádné jiné zemi – včetně ČR - a ani více než 99% podniků působících nejen v ČR, ale i v celé EU. Realizace von der Leyenového plánu by u nás probíhala asi tak, že Brusel by dal miliardy firmě 02 nejbohatšího českého miliardáře Petra Kellnera, aby za ně vybudovala 5G mobilní sítě. Občany, kteří by si na svých mobilech a tabletech něco četli na internetu, by Brusel zkasíroval novou digitální daní. Tohle není cesta z krize. Tohle je cesta do největší ekonomické krize od dob, kdy ve středověku třetina Evropanů zemřela na mor.

31 komentářů :

 1. Komise Itálii slibuje a skutek bude jiný. Čím dříve vypadneme z EU, tím lépe. Kapitalismus dal něco zadarmo?

  OdpovědětVymazat
 2. No to snad ne. Bylo snad avizováno, že to podléhá schválení všemi premiéry 27 a to nepůjde, snad. Náš Babiš sice prohlásil, že by to bylo od Komise "okivé", fuj fuj, ale
  neřekl, že to nepodpoří. Jak je obvyklé. Tuhle zase něco podpořil, už nevím co.

  OdpovědětVymazat
 3. Co jsou to evropské peníze? To jsou peníze z daní každého občana, museli se vybrat a "zodpovědně" poslat. A pak to zdaňování mimo ČR, to je také úlitba.

  OdpovědětVymazat
 4. Co na to říci chtějí Evropu zlikvidovat je nejvyšší čas říci dost a vykašlat se na ně.

  OdpovědětVymazat
 5. ..... V praxi by to znamenalo, že by ČR od příštího roku do rozpočtu EU platila více než by z něj dostala.

  Kapacita KRMELCE pro Západ se má navýšit na dvojnásobek.
  To se samozřejmě projeví na životní úrovni, která je už dnes propastně rozdílná.
  Přitom jsme si dnes v ČR mohli žít oproti západu jako "pras...ta v žitě", jen neprodat celou naší státnost a suverenitu.
  Sami občané si mohou spočítat, jak na tom v porovnání se západními "úspěšnými" zeměmi jsme.
  Průměrné výdělky v jednotlivých státech jsou na internetu a ceny zboží také.
  Tak stačí jen spočítat, kolik procent z průměrného výdělku za zboží zaplatí občané jednotlivých států a hned je poznat jak na to lidé v ČR opravdu jsou.
  Za stejnou práci by měla být stejná odměna??????

  NEBO NE?

  Kdy přestaneme dotovat darmožrouty v EU????

  Kdy konečně se konečně začne v naší zemi rozhodovat na základě potřeb většiny občanů????

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uršula von "Brokovnice" neví co dál, ale peníze utrácet umí.

   Vymazat
 6. Můj názor je ten, že...………..……………………….A to je všechno co jsem k tomu chtěl napsat. PS:Vynechal jsem všechny vulgarismy. :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Xavera a Lipovskou začali řešit v EU. V Bruselu se jich bojí

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Xavera-a-Lipovskou-zacali-resit-v-EU-V-Bruselu-se-jich-boji-625477

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč se jich v Bruselu bojí? Nebo by jsme se měli bát my?
   Ono už to v ČR není jako za "spacákové" revoluce Rumla. Už je to politická nula a nyní se bojí, že se lidi proti nim obrátí. Volby budoou brzy.

   Vymazat
 8. Bouře smete ten Bruselský zkorumpovaný moloch čím dřív tím lépe pro všechny obyvatele Evropy.
  https://tadesco.org/marneho-okenko-28-q5-2q2q-svet-se-otrasa-v-zakladech/ 28.5.2020

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. čím dřív tím lépe pro všechny obyvatele Evropy.

   Vymazat
 9. Nic proti tpmu, že budeme platit půjčku Italům i když mají důchody 2× větší, než my. Vadí mi, že si nadělali dluhy u Němců, které by jinak asi úplně nesplatili. Navíc se musí udržovat rekreační prostory pro německéž turisty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. s Řeckem to bylo přece stejné, jako přes kopírák

   Vymazat
 10. Kouknu na fotografii a vybavil se mně jeden obraz od Ringo Čecha:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo? Prosím Vás a který?
   Ten s těmi zvířátky?? :-)

   Vymazat
  2. Proč mají Němci 3x větší výplaty, to se tu flákáme? Pracovní morálka Němců není vůbec větší. 30 let nás krmí, že za 10 let je doženeme, a pak opět něco doháníme. A Němci se mají dobře a my pořád 1/3 jejich výplaty. To nám dohodil Havel, Klaus, ale i Zeman.

   Vymazat
  3. 14:21 - chybí vám Míra se Slávkem?

   Vymazat
 11. U teď do tý fašoEU cpeme jak do impotenta,ze kterého ani šlapka po přechodu nic nemá!!!

  OdpovědětVymazat
 12. Citace : ...... Tohle není cesta z krize.

  Plány EU a její vize
  to nezastaví krize,
  než v propadlišti dějin zmizí,
  tak jen lidem prachy zcizí.

  OdpovědětVymazat
 13. Odporna loutka Lejnova byla dosazena loutkou Merkelovou. Tyhle dve baby spatne skonci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13.56 Ty baby chrání viditelná i "neviditelná" ochranka a jsou zajištěné na deset životů ALL INCLUSIVE. Ale nejspíše špatně skončíme my, a ostatní pracující... kromě vyvolených menšinářů.

   Vymazat
 14. EU ničemu nepomáhá. Vysaje z ekonomik zemí EU peníze a poté hlásá, že jim pomůže. Vždyť je to na hlavu. Copak by ty země samy nevěděly, jak svým ekonomikám pomoci?
  K čemu potřebujeme EU? Proč tam ještě jsme? P.K.

  OdpovědětVymazat
 15. Já si myslím, že bychom se měli vzdát klidně "příspěvku" z EU za cenu, že v ČR vydělané peníze zůstanou. Jde cca o 800 miliard ročně, co odtečou a to nemluvím o miliardách ulitých do daňových rájů a neplacení daní podnikateli (nyní ani sociálního pojištění). Samozřejmě když na našem státě parazitují štěnice ze Západu i ty domácí, že se nám za 30 roků od převratu nepodařilo ekonomicky ani o píď přiblížit Německu, ale naopak se propad prohlubuje. A navíc štvanicemi proti Číně a Rusku si osvojujeme něco, co nám bylo dosud cizí, nacismus západoevropského střihu. A přípravy na teroristické války bohatých proti chudým k dalšímu obohacení diktatury kapitálu, zdá se, přestávají i Čechům vadit. Nás neohrožuje ani Čína ani Rusko, to je výmysl právě těch bohatých, kteří jen dalším kradením se potřebují obohatit a jen války je drží při životě, bez válek zvítězí lidství a tomu musí soudobí vládci Západu zabránit!
  Jistě i vy vnímáte strmě rostoucí ceny, nejdříše to vypadalo, že si kapitál ukradne jen to, co Babiš a ANO přidalo na důchodech a platech, ale nyní je zřejmé, že si ukradne 2 x - 3 x více a zase vás bude dál jen ožebračovat.
  A pak až přijde nějaký "únor 1948", tak se budou zloději divit, že zase skončí ve vězeních či pracovních táborech - dnes mají svobodu kradení, neb mají v područí i ramena a váhy "spravedlnosti.

  OdpovědětVymazat
 16. Bohužel, už řadu let platíme daň z hlouposti. Z hlouposti, že jsme do té jejich unie vstoupili. Silní bouchnou do stolu a odejdou, slabí musí doufat, že unie uhnije.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do eu jme byli natlačeni cíleně a vypočítavě. Stačilo podplatit politiky, do ČT nasadit "správné" - taktéž podplacené lidi, kteří 30 let nás za naše peníze denodenně masírují a výsledky se dostavily.

   Vymazat
  2. 19:15 ano souhlaím ,cílem bylo "zkolonizování" naší ekonomiky a zajištění levné pracovní síly pro zahraniční montovny ,likvidace zemědělství a potravinářství a debilizace školství.A to se jim podařilo.

   Vymazat
 17. Stačil by zákaz daňových rájů a příkaz danit v místě výroby, tedy ve prospěch země, ze které je většina pracovníků podniku. To by bylo morální a čestné.
  Německá firma EON ČR využívá soukromé české pozemky, kde užívá zdarma ke svému podnikání trafostanice, rozvody elektřiny z dob socialismu, tedy naše, prodává nám naši elektřinu vyrobenou v našich elektrárnách z dob socialismu a daně platí v Německu. To není ani kapitalismus ale otrokářství.

  OdpovědětVymazat
 18. Ať si nechají lenní práva ale ani zlámanou grešli.
  https://www.youtube.com/watch?v=GuToJpcUOdc

  OdpovědětVymazat
 19. No psaním a povídáním proti chování diktatury kapitálu proti Čechům a českému státu, projevy nelibosti z toho, že jsme jen pacholky Německa a otroky EU, méně než někdejší kolonie někde v AFRICE, nic moc nespravíme. Jenže kdo má odvahu se vypravit k protestu jako v Paříži či Honkongu. Jsme podělaný národ, naformovaný nacismem a fašismem do jakési nové podoby koncentráku, kterému se říká Česko. Zradili jsme vlastní identitu a nejsme ochotni hnout prstem pro naše přežití. Končíme jako kdysi dávno západní Slované a nedávno Lužičtí Srbové. I s naší podporou vítězí "prozřetelnost" ideologie a plány Adolfa Hitlera a spol. v konečném řešení středoevropského prostoru ve prospěch Grossdeutsches Reich.

  OdpovědětVymazat
 20. Jsem důchodce, všichni si myslí, jak jsem za vodou. Náš průměrný důchod je dnes nadhodnocen díky nové elitě, která už dnes odchází do důchodu. Důchody současných ex "maharádžů" vrcholových politiků a asi taky ex bruselských poslanců, ex "rádžů" sem budou patřit různí ředitelé a profese s výsluhou a poslední dvě skupiny "džů a ů" jsou pro plébs. Není náhodou, že mezigenerační nenávist a závist je mezi obyvatelstvo šířena. Pak se lehce vysvětlí, proč nejsou byty pro mladé... Na stavbu golfišť a dotace fitek bude vždy. Karle Kryle automat na polévku je už zrušen. Můžeme se navzájem okopávat podle plánu mocných, ale jestli neustojime tuto krizi, tak to stejně odneseme všichni.

  OdpovědětVymazat
 21. A že prý za komančů byla totalita ha, ha, ha

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.