Reklama

středa 27. května 2020

Česko si připomíná výročí atentátu na Heydricha

Heydrichovo auto po útoku parašutistů

-rp-
27. 5. 2020  PrvníZprávy
78 let uplyne dnes od chvíle, kdy na vůz se zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem zaútočili českoslovenští parašutisté.Atentát na nejmocnějšího muže Protektorátu Čechy a Morava se zdařil, Heydrich na následky zranění zemřel 4. června 1942.

Myšlenka atentátu se zrodila na podzim roku 1941 v Londýně a předběžně se i vybral termín, původně se měl uskutečnit na výročí vzniku republiky, 28. října. Úkol s názvem operace Anthropoid měli provést dva vybraní vojáci československé zahraniční armády - Jozef Gabčík a Karel Svoboda. Oba začali s intenzivním výcvikem, který se ale Svobodovi stal osudným. Zranil se a musel ho nahradit Jan Kubiš.

Další komplikace přišla při odletu parašutistů do protektorátu. Několikrát se musel odložit kvůli nedostatku letadel. Nakonec letadlo s výsadkáři vzlétlo 28. prosince 1941 z anglického letiště Tangmere Halifax. Let trval deset hodin, nad protektorátem byly husté mraky a sněžilo. Členové skupiny Anthropoid seskočili u obce Nehvizdy blízko Prahy, ačkoli měli být původně vysazeni u Plzně. Po počátečních problémech se jim podařilo navázat kontakt s příslušníky domácího odboje, nejvíce jim pomohla sokolská organizace.

Reinhard Heydrich, zastupující říšský protektor,
třetí nejmocnější muž 3. říše.


Atentát


Při hledání místa, kde by se mohl atentát nejlépe provést, padla volba na silnici pod Vychovatelnou v Praze-Libni. Protektor tudy téměř každý den projížděl ze svého sídla v Panenských Břežanech do úřadu. V ostré zatáčce nedaleko nemocnice Na Bulovce musel jeho vůz zpomalit a stal se snadným terčem. Parašutisté na něj 27. května krátce po desáté hodině čekali.

Ve chvíli, kdy se mercedes v zatáčce objevil, vběhl Gabčík do dráhy jeho jízdy a chtěl použít k likvidaci Heydricha samopal, ovšem ze zbraně žádná rána nevyšla. Na situaci bleskově zareagoval Kubiš a hodil na vůz granát. Ten dopadl na stupátko a explodoval, úlomky Heydricha vážně zranily. Exploze byla tak silná, že vyrazila okna i právě projíždějící tramvaji.

Protektor byl převezen do nemocnice na Bulovce, kde mu lékaři diagnostikovali zlomené žebro, protrženou bránici a poškozenou slezinu. Do Prahy byl narychlo povolaný Hitlerův osobní lékař, který Heydricha operoval. Začátkem června zasáhla protektorův organismus infekce a ta se mu stala osudnou. Heydrich zemřel v půl páté ráno 4. června.

Stanné právo

Atentát nezůstal bez následků. Okamžitě bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Vůdce třetí říše Adolf Hitler dokonce chtěl nechat popravit deset tisíc nejvýznamnějších Čechů, a ztrestat tak zem za smrt třetího muže nacistického Německa. Od tohoto kroku Hitlera podle historiků zvrátila až potřeba klidu v protektorátu, který byl kvůli svému zbrojnímu průmyslu pro Německo nesmírně důležitý. Trest tak dopadl na obce Ležáky a Lidice. Byly vypálené a srovnané se zemí, muži postříleni a ženy s dětmi převezené do koncentračních táborů.

Parašutisté, kteří provedli atentát, a další výsadkáři se skrývali přes tři týdny. Nejprve byli v rodinách příslušníků domácího odboje, potom se ukrývali v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Nakonec je zradil jeden z nich, a to Karel Čurda. Po těžkém boji zahynulo sedm parašutistů 18. června v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Za dobu stanného práva, které skončilo 3. července 1942, zahynulo přes 3000 lidí.


27 komentářů :

 1. Titulek je poněkud zavádějící. Já jsem tedy nikde nezaznamenal, že si Česko připomíná výročí atentátu na Heydricha. To třeba jednadvacátý srpen, no to je úplně jiná bašta. To nás "naše" nestranné sdělovací prostředky krmí denodenně do zblbnutí od června do listopadu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Může někdo podat srovnání, cože tak hrozného sovětská okupace přinesla běžným lidem po dobu 20 let? To ve srovnání s tisíci zavražděných za Heydrichiády během pár týdnů?

   Smazat
  2. 18:42
   Zablokovala na 20 let šance určité části společnosti, utvořit vrstvu lepšolidí. A to je zločin z největších.

   Smazat
  3. Lepšolidi a Sluníčkáři nechť se jdou vycpat i dnes a je dobře! Že po tuto dobu 20 let nebyla naše republika rozkradena a rozprodána- tehdy byla nás všech občanů.
   Dnes má naše vlast jiné majitele tovaren- zemědělské pudy- nemovitosti- lazni- ale také hlavně BANK!!!!! On! Mají miliardové zisky z poplatků na našich účtech!!!
   A pak jejich zahraniční matka rozhodně o vyplacení dividend do zahraničí akcionářům ale bez vůbec žádného zdanění těchto dividend!!!!!
   Zatímco český občan musí platit 15 % daň!!!!..
   Chápete? Zahraniční banky mají dan na dividendy u nás ze zisku vytvořené NULA !!!!
   NAVRHUJI EU zavést tuto dan pro velké zahraniční korporace a banky ve výši 20%!
   A pro menší investory do cca 10 mil Kč 3%.

   Tato úprava by se přiblížila prijatelnejsimu soužití chudších a bohatých ve světě...

   Smazat
 2. Možná se konečně dožijeme potvrzení, že shromáždění v Praze, tryzna za Heydricha, byla míněná se vši vážností. Protože už máme pomník zločincům z SS, vlasovcům, takže Kolář, Novotný, Hřib snadno takovou manifestaci s provoláním nekonečné lítosti jistě svolají.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už jenom čekám až Česká pošta vydá k výročí známku s portrétem Heydricha ...

   Smazat
 3. Čest a věčná sláva našim hrdinům! Každý rok se jim chodím poklonit do Národního památníku hrdinů heydrichiády.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Němci vždy byli,jsou a budou naši nepřátelé. Ten kdo tvrdí opak je vlastizrádný zločinec. Celá KDUČSL,Fiala i s částí ODS a mnoho dalších zaprodanců.
   NĚMECKO. Bouře je tady. WWG1WGA. Jeden za všechny a všichni za jednoho. Historické momenty v dějinách Německa. Před několika dny (17.03) probíhala v Německu Bundesspressekonferenz samozřejmě bez MADAMME ANGELA HITLER MERKELOVÉ. Na federální konferenci byl také zástupce vojsk SHAEF, což předsedkyně senátu a této konference dosti nervózně přiznala. NATO akce DEFENDER 2020 byla převzata vojsky SHAEF, nejen v Německu. Německo je opět obsazená země, musí se podřídit diktátu z USA a hlavně Prezidenta Trumpa. Proto chtěla MADAMME ANGELA HITLER MERKELOVÁ na konci minulého roku dosáhnout toho, aby vojska NATO OKAMŽITĚ Z BRD ODEŠLA. Což se jí nepovedlo, díky Trumpovi….

   Smazat
  2. 18:31 Přesně tak pane souhlasím na PL je článek pyját pexa tam brečí jak bychom bez eu nepřežili. Je to jen zástěrka pro germánské panství v Evropě.

   Smazat
 4. Léta věřím,že bude R.Heydrich prohlášen za otce vlasti a že mu vzpomínající Češi postaví pomník.Od projevu Václava Ruzyněho, který našel dostatek odvahy, aby se jako prezident na první návštěvě ne na Slovensku omluvil za vyhnání německé menšiny.
  Také ho po smrti Pražáci vozili na lafetě děla jako velkého vojevůdce.

  OdpovědětSmazat
 5. Cesko si nic nepripomina, Cesko maze atentat z historie. Vyroci vytahlo na svetlo jen par zodpovednych webu, zbytek mlci, vcetne "alternativy".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel, mohu potvrdit. Včera do večera 20 h jsme se my hubou stateční Pražáci v Resslově ulici pod tím rozstříleným oknem zmohli na sotva deset kytiček a dvacet svíček. Divný pocit jsem měl nad jedinou oficiální kyticí - byla se stuhou KDU-ČSL.

   Smazat
  2. Neútočme na KDÚ-ČSL!
   To je ta nesprávnější politická strana, která skutečně bojuje! A klade i kytky! U krypty v Praze, u památníku v Lidicích, v Ležákách na Chrudimsku!
   Važme si toho!

   Vždyť KDÚ-ČSL v roce 2007 sjednala s firmou KAPSCH
   sledování Čechů po našich dálnicích ( tehdy ministr
   KDÚ-ČSL Tošenovský prosadil), že tato kvalitní firma, která se tak osvědčila při sledování odbojářských vysílaček v Protektoratu B+M, která pro GESTASPO dodávala goniomětrické vozy ( auta) a přenosná vyhledávací zařízení ( v ruksaku), že napomohla k vypálení Ležáků a k smrti tisíců českých odbojářů a
   českých vojáků i nevinných Čechů.
   A to GESTAPO bylo v Norimberku v r. 1945 odsouzeno jako zločinecká organizace.
   Ale i když to Jan Bartošek tak neprezentuje, jistě to ví, a tak v době 75. výročí porážky nacismu odvádí pozornost na Rusy. Odhání jen průšvihy od " vlastního baráčku".
   Poblahopřejme mu! Připojme se do fronty pozůstalých po našich "sudeťacích". Těm se to musí ale líbit. Jistě mu připijí jejich bavorským pivem.

   Smazat
 6. 1941
  27. září
  - HEYDRICH jmenován zastupujícím říšským protektorem v Praze.
  28. září
  - HEYDRICH vyhlásil v protektorátu stanné právo. V rámci stanného práva byl zatčen i předseda protektorátní vlády generál ELIÁŠ, který byl ve spojení s Dr. Benešem a odbojem.
  2. října
  - HEYDRICH v Praze přednáší tajný projev s plánem na zničení českého národa.
  Z projevu:
  „..tento prostor se jednou musí stát německým a Čech tady nemá už koneckonců co pohledávat.“
  „Tento prostor musí být jednou definitivně osídlen Němci. Tento prostor je srdcem říše a nemůže trpět, to ukazuje německý vývoj v historii, aby z tohoto prostoru přicházely znovu a znovu rány dýkou proti říši.“

  8. října
  - Němci zakázali SOKOL a zatkli na 1.500 jeho členů.
  16. října
  - začaly hromadné transporty Židů z Prahy do Lodže.
  24. listopadu
  - první transport 342 Židů z Prahy do Terezína. Během války prošlo ghetem 139.650 lidí, z nich 86.934 Němci odvlekli k fyzické likvidaci. V samotném Terezíně zahynulo 33.319 lidí z Čech, Německa, Rakouska, Holandska a dalších států.
  28. prosince
  - v protektorátu proveden výsadek parašutistů skupiny Anthropoid.
  1942
  19. ledna
  - v protektorátu zrušeno stanné právo a jmenována nová protektorátní vláda v čele s J.KREJČÍM. Pravomoc vlády a nižších složek protektorátní správy byla silně omezena a jejich částečná autonomie likvidována.
  16. února
  - HEYDRICHOVÝM rozkazem bylo v Terezíně zřízeno ghetto. Postupně sem byli dopravováni Židé z Čech a Moravy. Odtud pak byli posíláni do koncentračních táborů, kde naprostá většina z nich byla zavražděna.
  21. března
  - v obklíčení Gestapem se v Praze Střešovicích zastřelil škpt. Václav Morávek. Jeden z vojenské skupiny Morávek, Mašín, Balabán – tzv. Tři králové. (nar.8.8.1904)
  27. května
  - v Praze proveden čs. parašutisty atentát na HEYDRICHA.
  - Němci vyhlásili v protektorátu II. stanné právo. Trvalo do 3. července a v době jeho trvání bylo zatčeno 3.188 a popraveno 1.357 českých vlastenců.
  28. května Vyšlo nařízení protektorátní vlády o zřízení Kuratoria pro výchovu mládeže. Česká mládež v něm měla být vychovávána v duchu nacistické ideologie.
  28. května
  - K.H.FRANK v Berlíně projednává s HITLEREM opatření proti Čechům
  1. června
  - popraven Vladislav Vančura.
  4. června
  - HEYDRICH na následky zranění zemřel.
  dtto Zastupujícím říšským protektorem v Praze jmenován Kurt DALUEGE.
  10. června
  - Němci vypálena obec LIDICE, muži postříleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, vhodné děti dány na „náležité vychování“. Většina dětí a žen z Lidic zahynula v koncentračních táborech. Obec byla srovnána se zemí a její jméno mělo být vymazáno.
  18. června
  - českoslovenští parašutisté svedli boj v Kostele sv. Cyrila a Metoděje (Karla Boromejského) v Praze. Tito vojáci volili posledním nábojem raději smrt, než by se vzdali nepříteli.
  Za vlast padli :
  Josef Gabčík
  Jan Kubiš
  Adolf Opálka
  Josef Valčík
  Jaroslav Švarc
  Josef Bublík
  Jan Hrubý
  19. června
  - popraven československý generál Alois ELIÁŠ.
  21. června
  - při pronásledování gestapem se v Pardubicích zastřelil velitel desantu SILVER A Alfréd BARTOŠ.
  24. června
  - Němci vypálena obec LEŽÁKY ve východních Čechách. V její blízkosti měla být ukryta vysílačka čs. parašutistů. Obec byla srovnána se zemí, dospělí obyvatelé zastřeleni a děti odvlečeny.
  30. června
  - popraven Josef MAŠÍN. Jeden z vojenské skupiny Morávek,Mašín,Balabán – tzv. Tři králové.
  2. července
  - hromadná poprava na Zámečku v Pardubicích. Němci zavražděno 30 mužů a žen, kteří pomáhali skupině parašutistů A.Bartoše.
  5. srpna
  - Britská vláda odvolala podpis pod Mnichovským diktátem.
  24. října
  - v koncentračním táboře Mauthausen byli zavražděni vězni, zajatí v souvislosti s atentátem na Heydricha.
  Jindřiška Nováková (14 let) s rodinou
  Liboslava Fafková (20 let) s rodinou
  Věra Kučerová (19 let) s rodinou .............
  29. října
  - v koncentračním táboře Mauthausen popraveno 253 českých žen.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky za podrobný přehled. To asi už v učebnicích není...

   Smazat
  2. Spousta v učebnici je, ale vy byste vážně chtěl, aby se tahle všechna jména a čísla děti učily zpaměti? Kdo chce, má odborné knihy.

   Smazat
  3. Jak stárnu, pokaždé v červnu myslím na to, že příjmení a křestní jména těch sedmi statečných padlých z chrámu Cyrila a Metoděje by školáci v učebnicích dějepisu vytištěna měli mít. To jsme neměli ani my v šedesátých letech. (V učebnicích byli zmiňováni jen J. Gabčík s J. Kubišem.) Všechny autory prosím psát Jozef Gabčík se "z", neboť byl národnosti slovenské.

   Smazat
 7. Likvidace ne atentát.

  OdpovědětSmazat
 8. 27. května ve večerních hodinách byl Státním tajemníkem K. H. Frankem vyhlášen výjimečný stav nad celým územím protektorátu:
  „ V důsledku atentátu na zastupujícího říšského protektora SS-obergruppenführera Heydricha se ustanovuje toto:

  Článek I.
  Na podkladě paragrafu nařízení říšského protektora v Čechách a na Moravě o vyhlášení civilního výjimečného stavu ze dne 27. září 1941 se s okamžitou účinností vyhlašuje civilní výjimečný stav nad celým protektorátem Čechy a Morava.
  Článek II.
  Na podkladě paragrafu 2 výše uvedeného nařízení nařizuji: Kdo osoby, které měly účast na spáchání atentátu, přechovává anebo jim poskytuje pomoc, anebo maje vědomost o jejich osobě nebo o jejich pobytu neučiní žádné oznámení, bude zastřelen se svou rodinou.
  Článek III.
  Tento výnos nabývá platnosti oznámením v rozhlase.
  V Praze 27. května 1942
  — Říšský protektor v Čechách a na Moravě v zastoupení: K. H. Frank“ -SUDETONĚMEC - pro některé současníky jeden z "milých krajanů!!!
  „…BUDE ZASTŘELEN SE SVOU RODINOU…“ !!! - NELZE ZAPOMENOUT, NELZE ODPUSTIT!!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Bohužel vše u nás spěje k tomu,že pomalým přepisováním dějin a tlakem našich "odsunutých přátel" dojdeme až ke stavění pomníků Heydricha.

  OdpovědětSmazat
 10. Já žádné Česko neznám. A už vůbec ne oslavující likvidaci Heydricha.

  Osobně celý atentát považuji za řádně zpackanou akci. Nic proti vojákům, co jej provedli, neznal jsem je, ale z toho, co jsem si přečetl, si nemyslím, že to byli nejvhodnější adepti. Taky z celého naplánování té akce mám pocit, že bylo určeno spíše zahraničnímu publiku než domu domácímu, Československému. A na válečné snažení to nemělo až takový vliv.

  Nechci nikoho soudit, ale myslím si, že akce provedená přímo v Říši by mohla mít větší zvuk. A možná s menším dopadem na obyvatelstvo tady.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že toho neznáte víc. Hlavně o nesamozřejmosti oduznání Mnichovské dohody Británií a Francií. Z toho svého "nadhledu" jste ani nepostřehl, že do té doby Československo ve válce stálo na straně Německa. Platilo a platí, že ne vždy stát reprezentuje vůli svých obyvatel. Tož tak. Nazdar

   Smazat
  2. Mýlíte se, vliv to mělo ohromný. Heydrich byl v době likvidace třetím mužem Rajchu. Ze tří "Há" byl patrně nejnebezpečnější - beohledný efektivní pragmatický technokrat moci zajišťující efektivitu výkonu utlačovatelských funkcí. Po jeho likvidaci utlačovatelský aparát Německa již nikdy nebyl tak efektivní. Musíte si uvědomit, že byl skutečným zakladatelem (duševním otcem, chcete -li) a šéfem RSHA. Kaltenbruner byl ve srovnání s ním nula. To se samozřejmě projevilo v činnosti tohoto zločinného spolku - v kázni, ve výkonnosti, v organizovanosti, rivalitě ... .

   Smazat
 11. Pro 21:02: Možná to myslíte dobře, ale prosím, nesnižujte Vašimi úvahami náš obdiv k SEDMI STATEČNÝM I K JEJICH DALŠÍM DRUHŮM Z VÝSADKŮ. Jejich odvaha a statečnost byla tak obrovská, že nikdy bych to já osobně nedokázal a neznám (skoro?) nikoho z dnes žijících lidí, kdo by to dokázal. Jen malé upřesnění pro autory článku: Jozef Gabčík se pokoušel střílet ze strany, z chodníku, a nikdy nevběhl zepředu do dráhy auta. K tomu jenom instruoval režisér Sequens Ladislava Mrkvičku ve filmu "Atentát", se zdůvodněním, že prý pro diváky filmu to navodí větší dramatičnost. Připomínám ještě televizní vyjádření (žel dnes již též nežijícího) Radoslava Brzobohatého, že kdykoli projíždí Resslovou ulicí kolem památníku sedmi hrdinům, pokaždé salutuje ... Václav Urbánek

  OdpovědětSmazat
 12. Zeme NATO jsou zodpovedny za mnohamiliony mrtvych v Africe a Asii, m.j.Ted kdyz nekdo z techto zemi spacha nejaky zoufaly cin a zmere 1-15 lidi v Evrope, je TERORISTA. Tihle nasi kluci zabili jednoho, v ocich Nemcu (nyni NATO)byli teroriste. Od Nemcu nasledovalo zabijeni, od NATO zemi take, dalsi miliony. Kdyby Nemci se chovali jako lidi a nezabijeli (rovnez NATO), nemusel zemrit Heydrich a take par lidi v Evrope. Jenze ted se lidi v Africe a Asii nepocitaji za lidi, jako je nepocital Hitler mimo uzemi NEMECKA, tudiz i v Cechach a na Morave. A Zeman je proti teroristmu. Fantasticke, zabijet miliony je OK, nejsou to belosi, nejsou to proto lide - nase statisicova armada to podporuje ve dvou svetadilech. A skoro vsichni schvaluji.Ani cirkev to nezajima, jen at nejsou zabijeni krestani. A prave krestani jsou nejvetsi zlo, co na teto zemi bylo a je.

  OdpovědětSmazat
 13. Česko si nic nepřipomíná, Česko nechce naštvat naše drahé přátele v SRN. Kdyby byl Heydrich Rus, to by byl jiný rachot, ale takhle???.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.