Reklama

čtvrtek 14. května 2020

Chmurné vyhlídky USA ve studené válce s Čínou

Václav Umlauf 
14. 5. 2020 e-Republika
Spojené státy zahájily studenou válku proti Číně, tak zvažme, jaké má šance. Už 2. světová válka se rozhodovala skrze techniku, a ta Třetí nebude výjimkou. Podívejme se, jak to vypadaná na poli vědy, výzkumu a patentů mezi Čínou a USA.

Oddychl jsem si, když nás 9. května osvobodil jeden nácek z Řeporyjí. A podařilo se mu to z opevněného sklepa. Tam se skryl před vražednými útoky neznámých ruských agentů poté, co zneuctil sochu skutečného osvoboditele. Koho zajímá, jak a proč se takové ptákoviny dělají zrovna na výročí osvobození, nechť si přečte článek Zmrtvýchvstání jednoho agenta a studené války. Hrdinové bojující se sochami řídí ofenzívu ze sklepního bunkru. K tomu dnes stačí mobil a správné telefonní číslo na příslušnou ambasádu. Prezident Trump už letos oficiálně ani nezmínil 80 % roli Rudé armády ve vítězství nad německým nacismem a japonským fašismem. Borci z korporátního fašismu se opět našli a naše role je být v první linii nového Drang nach Osten. Zatím je třeba vařit žábu pomalu, musí si zvyknout na výjimečný stav jako na normální každodennost. Ukrajinizace pokračuje v Česku podle plánu, jen ojedinělá místa kladou odpor (Výuka dějepisu v roce 2020: Kdo nás osvobodil?), ale tak už to v opravdové válce chodí.

Spojené státy mezitím zahájily studenou válku nejen proti Rusku, ale i proti Číně. Tak zvažme, jaké má šance. Vojenské vyhlídky jsou zatím nulové, protože strategické scénáře Třetí světové války ukazují, že spojenectví Číny a Ruska spolehlivě vyhrává. Už 2. světová válka se rozhodovala skrze techniku, a ta Třetí nebude výjimkou. Podívejme se, jak to vypadaná na poli vědy, výzkumu a patentů mezi Čínou a USA. Cituji z hlavní ročenky World Intellectual Property Indicators 2019. Tak se podívejme, kdo za rok 2018 podal nejvíce patentů.


Takže je to stejné, jako být osvobozen náckem z Řeporyjí. Tak se žádná válka vyhrát nedá. A další ukazatele jsou ještě horší. Tato tabulka ukazuje strukturu podávaných patentů podle původu zemí.


Jak sami vidíte, čínské patenty jsou produkovány a podávány hlavně doma, cizích je pouze 19.9 %. Pro USA je to opačně. Pro dolarové impérium dělají mozky v koloniích a cizinci patenty přihlašují jinde, i když jsou vlastnictvím amerických firem (53,1 %). Na závěr se podívejte na celkový trend v patentech.Dobře se podívejte, kdo a jak vystartoval se státním a komunistickým kapitalismem. Zkratka "EPO" je velmi chmurná, protože to jsou patenty podané v rámci EU. Čína vede i v ostatních nižších ukazatelích, což jsou ochranné známky a průmyslové vzory. A nyní se podívejme na financování vědy a výzkumu.Takže komunistická Čína a její kapitalismus je na tom opravdu dobře. Na rozdíl od státního socialismu v USA placeného z federálních daní financuje vědu a výzkum převážně soukromý a státní podnikatelský sektor. Další důležitá věc je parita kupní síly (PPP), přepočítaná na výkon ekonomiky. Válku chce ten, kdo má zbraně, ale obyvatelstvo mu chudne a je masivně zanedbáváno. Pak už dané impérium nemá co ztratit, protože si prohrálo vlastní budoucnost.Stejný graf, ale mnohem horší pro Čínu, ukazuje podíl HDP na obyvatele pro USA a miliardovou Čínu. Pokud přepočítáme PPP na spekulativně manipulované dolary, tak jsou na tom USA zatím celkem dobře. Ale přežití dolaru je nejisté a je vázané na mocenské postavení Západu.Takže Čína nechudne ani v přepočtu na dolary, ale někdo jiný masivně chudne v přepočtu na HDP dané země. A nyní se podívejme, kdo vydělá na tom, když druhou zemi prohlásí za Velkého satana. Klíčový je nákup dolarového šrotu z USA, což jsou federální dluhopisy.
Čínský export do USA od roku 2012 i nadále masivně rostl, ale Čína přestala brát další dluhopisy v odpovídajícím ekvivalentu. Pro Čínu to bylo ze začátku výhodné, protože si americkým šrotem devalvovala jüan a tím zvyšovala exportní hodnotu zboží. Jenže z dluhových papírků nelze žít věčně, žere je inflace a výnosy jsou prakticky nulové. A jednou přijde hospodský s účtem. Čína má masivní interní dluh a má zaděláno na specifické formy spekulativních bublin. Výsledek je, že potřebovala za export do USA skutečnou ekonomickou protihodnotu, kterou tato zchudlá země nemůže nabídnout. A tím začala ekonomická válka. Kolonizované Japonsko nebralo US-dluhopisy proto, že jeho ekonomika šla dolů a vystačilo s tím interním dluhem, který má doma. Čína chtěla od Spojených států suroviny a high-tech, a hlavně přístup na domácí trh. Vydělané peníze se měly investovat v USA a EU. V normálním kapitalismu postaveném mimo imperiální zájmy, by každá země měla mít zájem na kvalitních investicích. Tak se podívejme, kdy začala studená válka s Čínou.Od roku 2016 znemožnily EU a USA růst investic Číny a začaly vydávat restriktivní opatření. Tím začala studená válka daná ekonomicky, a nyní i plně mediálně a částečně i vojensky, viz konflikty v Jihočínském moři. Klasickým příkladem defenzívy Západu je bitva o 5G sítě (Případ Huawei aneb Korporátní fašismus versus čínský kapitalismus). Čínská odpověď je investice do světového obchodu v rámci nové Hedvábné stezky (One Belt - One Road). Takže se vraťme k našemu starému článku Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

14 komentářů :

 1. Předpovídat zaostávání Západu s USA v čele a jejich nevyhnutelný krach je oblíbenou kratochvílí všemožných pomatenců už přes 100 let, od výstřelu z Aurory. Tento výtvor není žádnou vyjímkou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:39 No jo ,když někdo nečte pak neví co se děje to jsou fakta a ne pohádky mainstreamu.

   Vymazat
  2. Ad 14:39. Očekával bych fundovanou odpověď a ne pranostiku astrologické povahy pro uklidnění vlastní nevědomosti.

   Vymazat
 2. Hledejte problém v tom,že se v Číně nepodařila oranžová revoluce v roce 1989 a byla silou potlačena na náměstí Nebezkého klidu.V Evropě,nebo-li v socialistickém táboru,díky Gorbačovi se to povedlo a to na nějaký čas USA zachránilo.Jak víme,tak jako se to děje u nás,mi vyrábíme a Němci prodávají,to samé mělo být s Čínou,ta měla vyrábět a USA prodávat,proto se i všemožná výroba stěhovala z USA do Číny.Proto tohle všechno,studená válka,sankce,celní válka a můžeme říci i ten koronavirus,aby byla viníkem Čína.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na náměstí Nebeského klidu nikdy žádná revoluce potlačena nebyla! Je to propagandistický žvást Západu! Viz např. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/masakr-se-nekonal-na-tchien-an-men-naznacuji-depese-diplomatu-usa.A110605_162330_zahranicni_stf

   Vymazat
  2. Na NÁMĚSTÍ NEBESKÉHO KLIDU bul v samém počátku zastaven majdan k likvidaci Číny ve stylu japonských snah ze třicátých let... jenom by brali USA a Deep state...

   Vymazat
  3. Já tedy nevím, proč děkovat Gorbačovovi, vždyť celý ten pád socíku bylo vlastně jedno poklepání na rameno americkým prezidentem, ze kterého se Gorbačov prý mohl radostí potentovat. A stačilo by bývalo, kdyby měl plínky a Svět by dnes vypadal jinak. Budoucnost je jen dvojí: Buďto válka a co vše a kdo vše bude vyhlazen je ve hvězdách, ale že to budou země EU a NATO je zcela jisté. Druhá možnost, že se USA vzdají teroristických válek a pak je ovšem konec kapitalismu a nastoupí lidství. Myslíte, že je toto řešení možné, nebo iluze? Čemu dáváte přednost vy?

   Vymazat
 3. Do bitvy o 5G sítě se zapijil i Babiš Informuje o tom CTHH MV (Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra ČR) na svých stránkách, kde původně měly být zveřejňovány zjištěné dezinformace.
  https://twitter.com/CTHH_MV
  Dezinformace tam lze nalézt, ale jen ty jejich, uměle vyrobené. Stojí to za podívání, kam se na ně hrabe pražské "debiltrio".

  Sítí 5G se týká zpráva ze dne 6.5.:
  "Česká republika a Spojené státy chtějí spolupracovat na bezpečnosti sítí 5. generace. Společnými silami zvýšit bezpečnost budoucích sítí 5. generace, vytvořit mechanismus hledání spolehlivých a důvěryhodných dodavatelů softwaru a hardwaru, ochránit komunikační sítě před možným narušením a manipulací a zejména zajistit svým občanům ochranu jejich soukromí a individuálních práv. To je cílem Společné deklarace v oblasti bezpečnosti sítí 5. generace, kterou 6. května 2020 podepsali premiér ČR Andrej Babiš a ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo."

  Těmi důvěryhodnými dodavateli a ochánci se jistě myslí USA. Babiš mohl stejně dobře podepsat dohodu s kozlem, ucházejím se o místo celostátního zahradníka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. noviczech
   ...zajistit soukromí a bezpečnost...., před měsícem povolil Nejvyšší soud v USA společnosti, mám dojem Google, sledování mobilů ve 131 zemích světa!!! Důvod: covid19. Takže nás mají jako letadla, každou dráhu pohybu vidí!!!

   Vymazat
 4. bylo by dobré se podívat, samozřejmě až bedete mít večer čas, protože film je nabitý daty a nutí přemýšlet, na následující film…..
  https://tadesco.org/sokujuce-plne-odhalenie-od-majstra-putina-pre-cely-svet-o-zlocinoch-iluminatov-cz-titulky-2/

  OdpovědětVymazat
 5. Konstatuji, že P. V. Umlauf se zlepši. Ne o moc, ale přece. Jeho korporátní fašismus je v článku jen jednou a jednou v odkazu. Co se nezlepšilo, je informační mrdn.k. Patenty mnoho neřeknou. Doporučoval bych mu podívat se do škol. Od základních po vysoké, na Západě tedy "vysoké". Např. na osnovy. V r. 1995 (!, toto letí) jsem zlikvidoval sadu učebnic matematiky, fyziky a chemie z asi tří nejprestižnějších USA universit (celekm asi 30 titul), neboť neobsahovaly o moc víc, než české středoškolské uřčebnice. Znáte to: full color, křídový papír, obsah hov.o. Dnes nevím, ale jak Západ sleduji, úroveň a studijní kázeň asi dále poklesla. P. V. Umlauf učí na VŠ. Ať napíše jak studující analfabeti honí credity. A to na technice má ještě jakous takous formu. Na takové Sokolově humanitní školevládne depresivní bor.el. Ať P. V. Umlauuf napíše o grantech na seveubožejší pitomosti, ať udělá přehled o publikační činnosti VŠ vyžírek. Každá vyžírka furt a furt publikuje, čím větší blbost, tím radostněji. Všechno to bude jednou hořet jako vyschlé srč.y. Neboť co s těmi haldami papíru? Nebo udělat na internetu obrovskou žumpu a všechny ty grantové srač.y tam naházet ...

  OdpovědětVymazat
 6. Panu Umlaufovi nejde nic vytýkat, vždy k tématu který si zvolí má všechno jasně seřazeno a doloženo. Pokud chcete něco na jiné téma musíte si to najít nebo vytvořit článek sám. Nevím asi jsem geniální nedovzdělanec protože již ve věku kolem 30 jsem chápal, že kapitalizmus je jen etapou ve vývoji. Daří se mi dobře ale stále nějak cítím že je to jízda na tygru. Pro své potomky bych chtěl morálnější svět.

  OdpovědětVymazat
 7. O úrovni tzv. vysokých škol, které byly vyrobeny po pádu socíku, víme své a úsloví "plzeňská práva" se vztahuje na snad většinu těch tzv. univerzit, zplozených po r.1990. Titl ohne Mittel. Je obecně známo, že existuje jen určité procento lidí, kteří mají na vysokoškolská studia, stejně tak i omezený počet lidí, co mají schopnosti rukodělné, umělecké... Jistě mnozí absolventi jsou nadšeni z titulů - které lze ostatně koupit přes internet - jiní ale jsou nešťastní, že nedělají v obou, ve kterém by mohli vyniknout - bez titulu.

  OdpovědětVymazat
 8. Vidíme jak se snaží USA udržet na výsluní, nikoliv soutěžením, ale zakazováním, zastrašováním, sankcemi, prostě násilnými a nedemokratickými prostředky. Příkladem je zas strašení Čína útokem na Huwai, Žádné rukavičky, ničit, bourat mír a spolupráci mezi národy a státy, to jsou ti kteří dávají příklad pražským kavárníků, Kalúskúm, Švanverbergům, Filajům, Stan Jur.....Ať žije Čína a Rusko,ale USA však jen ze svého!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.