Reklama

úterý 26. května 2020

Čím se „baví“ europoslanci a jak EU škodí životnímu prostředí

Ivan David
26. 5. 2020
EU se tváří jako náramný ochránce životního prostředí. Zvláště v poslední době, kdy je v Bruselu v módě tzv. boj proti globálnímu oteplování. Ve skutečnosti je EU jedním z hlavních spolupachatelů vypalování tropických deštných pralesů a masového kácení lesů na Sibiři. Brusel má „na triku“ i zhoršování sucha v evropských zemích, které je mimo jiné způsobeno kácením lesů na území EU, aby stromy „udělaly místo“ větrným elektrárnám a fotovoltaickým parkům. Na jejich další masivní výstavbu chce Evropská komise uvolnit v letech 2021 až 2027 velkou část ze 400 až 600 miliard eur, které mají být prošustrovány v rámci Zeleného údělu.


Po přelomu tisíciletí Evropská komise prosadila v europarlamentu a v Radě směrnici EU o podpoře výroby energií z obnovitelných zdrojů. Podle původního plánu měla být zvýšena výroba ekologických energií na 10%. Při pozdější revizi byl cíl zvýšena na 20%. Ke zhodnocení důsledků i této legislativy se přesně hodí věta, kterou ruský premiér Viktor Černomyrdin, úřadující v době prezidenta Borise Jelcina, použil ke omluvě výsledků transformace sovětské ekonomiky na kapitalismus: „Chtěli jsme to tentokrát udělat lépe, ale dopadlo to jako vždycky“.

Místo stavby nových přehrad a přečerpávacích nádrží, které by dokázaly v krajině zadržet vodu – a tím kromě výroby elektřiny přispěly i k boji se suchem, v EU a okolí vyrostly obří soustavy větrných elektráren. Dnes už je na základě vědeckých výzkumů prokázáno, že obří turbíny nejenže zabíjejí ptáky, ale zhoršují bilanci vodních srážek na kontinentu. Dodnes nás to stojí miliardy eur na dotacích jejich výstavby. Další miliardy platíme v drahých cenách energií, které produkují.

Ekonomickým i ekologickým zločinem jsou solární parky, které zabírají nejen úrodnou půdu, ale mnoha z nich musely ustoupit i lesy. Polní zemědělství a zejména lesy mají zásadní vliv na udržení vody v krajině. Hektary černých panelů ohřívají krajinu a tím ji vysušují. O miliardách, které solárním baronům skončily v kapsách jak z dotací, tak i z drahé energie, kterou nás zákon nutí kupovat, už byly napsány celé knihy.

Ekologickým zločinem s celoplanetárními důsledky je zavedení povinného přimíchání biologické složky do motorových paliv. Kvůli pěstování plodin, z nichž je biosložka vyráběna – jako jsou kukuřice, řepka nebo palmový olej už byly vykáceny miliony hektarů deštných pralesů. Vypalování deštných pralesů strašlivě poškozuje životní prostředí na globální úrovni. Deštné pralesy nejenže vodu v terénu udržují, ale jejich působení na počasí je takové, že pomáhají přitahovat dešťové srážky z moře na kontinenty. Hlavně ale čistí vzduch.

Stejně dokáží působit i i plochy lesů z mírného pásma. Tento efekt byl popsán a prokázán v mnoha vědeckých pracích. V USA, v Kanadě i v SSSR a jeho nástupci Rusku. Kvůli EU ale dnes každodenně mizí tisíce hektarů sibiřských lesů, v nichž pramení mnoho ruských veletoků, které dávají vodu nutnou k přežití v jižněji položených oblastech. Vodu bez nichž nelze nejen provozovat zemědělství, ale ani přežít. Jenže i tyto lesy padají za oběť pažravým projektům, které v rámci perverzního unijního způsobu přechodu od fosilních paliv na „obnovitelné“ zdroje energií. Tyto „pseudozelené“ projekty jako konverze uhelných nebo plynových elektráren na štěpku za rok spotřebují les, který rostl desítky let.

Jediná elektrárna velikosti českých Tušimic ročně spálí dřevo z oblasti jako jsou celé Krušné hory. Stromy, které rostly 50 a více let. Ve staré části EU jsou desítky takových „módních“ elektráren. Další mají vzniknout v rámci Zeleného údělu. Přestavba každé z nich z uhlí na dřevo stojí miliardy. Dílem z fondů EU a dílem z národních rozpočtů. Miliardy, které by bylo možné použít na projekty jako přehrady, které by životnímu prostředí skutečně pomohly. Elektřina z nich je navíc drahá, takže to celé platí ve finále občan.

Lahůdkou jsou ovšem městské teplárny, které byly přebudovány na spalování biomasy. Jedna z nich je v rakouském Linzi. Z okruhu 500 km je do ní sváženo seno a sláma. Tisíce kamionů, které ničí i české silnice. Obrovské množství výfukových zplodin, které při tom vypouští do ovzduší. To je panečku „ekologie jak řemen“. Seno kvůli tomu chybí ve ve stájích k výkrmu dobytka. Sláma k jeho ustájení a k výrobě hnoje, který je nejlepší výživou rostlin. Navíc se schopností zadržovat vodu v krajině více než suché poldry, jejichž výstavbu EU dotuje ze svých fondů.

Všechny tyto nešvary jsou dobře zmapovány. I v europarlamentu se o nich již několikrát mluvilo. Dokonce několik zpráv již naši předchůdci za těch 20 let pseudoekologické politiky EU projednali a schvalovali. Vždy to skončilo tím, že byly popsány některé nešvary a „vedlejší škody“. Pokaždé to ale skončilo schválením dalších novel EU předpisů, které tyto obludnosti ještě zintenzivnily. Na všech těchto ekologických zločinech totiž vydělávají nadnárodní korporace. A kvůli nim a jejich ekonomickému prospěchu byla EU zřízena.

Dnes jsme na Zemědělském výboru EP projednávali iniciativní zprávu o ochraně světových lesů. Tlustospis jako skoro vše v Bruselu. Iniciativní zpráva je dokument který zpracovává výbor v němž europarlament sdělí Komisi, co by si přál změnit nebo udělat jinak. Komise je pak má vzít za podnět k přípravě nové legislativy nebo změně té současné. Funguje to tak, že zpravodaj předloží návrh zprávy. Poslanci k němu mohou předkládat pozměňovací návrhy. Některé z nich výbor a plénum schválí. Poté je zpráva odeslána Komisi. A ta si z toho vybere co se jí hodí „do krámu“ a předloží to ke schválení europarlamentu a Radě.

Návrh zprávy předložil Litevský socialista Juozas Olekas. Pečlivě se vyhnul všem skutečně vážným problémům, které „zelená“ politika EU páchá v Evropě i ve světě. Předložil sadu frází o důležitostí lesů a pochválil vše do doposud EU udělala k jejich ochraně. Tedy vesměs různé podobné zprávy a rezoluce europarlamentu, na něž po jejich schválení padá prach v archivu.
Poslanci k ní předložili 108 pozměňovacích návrhů. Většina z nich vyzývá, aby v rámci Zeleného údělu byly všechny výše popsané nešvary ještě akcelerovány. Chápu, když poslanec předloží komplikovaný pozměňovák k návrhu právního předpisu. Při ukládání povinností státům, občanů nebo firmám může jít o každé slovíčko. Složité problémy občas není snadné vyřešit pár větami, ale je nutný to složitější text. Poněkud mi však uniká smysl psaní dlouhých zpráv. Některé věty z pozměňovacích návrhů mají dokonce 12 řádků. Připadá mi to jako „intelektuální onanie“.

Frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí čeští europoslanci zvolení za SPD, do balíku pozměňováků také přispěla. Navrhli jsme jednoduché a stručné pozměňováky. Zakázat dovoz palmového oleje do EU. Ukončit dovoz biopaliv ze zemí, kde je kvůli pěstování plodin, z nichž se vyrábí, likvidován prales a vražděni domorodci. Zastavit spalování dřeva v elektrárnách v EU, které vede k masivnímu odlesňování.

O návrzích, z nichž mnohé byly psány velmi šroubovaným jazykem diplomatů umožňující dvojí i trojí výklad jsme hlasovali korespondenčně několik hodin. Sekretariát nyní sčítá hlasy pro jednotlivé pozměňováky. Pozdě večer nebo v noci se dozvíme, co schválila probruselská většina. Pak budeme hlasovat ještě o tom, jestli souhlasíme s návrhem zprávy jako celku

42 komentářů :

 1. Pane doktore, chcete nám sdělit, že ÚV KSČ rozhodoval kvalifikovaněji?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Víte že máte pravdu ..., ÚV KSČ rozhodoval kvalifikovaněji, protože se musel řídit levicovou komunistickou ideologií která je lidsky normální ..
   To se o těch dnešních naším cinkáním klíčů v r. 1989 přivolaných ideologiích planety opic nedá říci ..

   Vymazat
  2. Neváhejte, dal totiž na názor vědy.

   Vymazat
  3. A nekoukal, odkud co kápne.

   Vymazat
  4. 18:26 pan doktor nemusí nic sdělovat, kdo není na hlavu padlý a nebo zpovykovaný pražák, ví svoje i bez napovídání.
   Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
  5. To nemusí sdělovat, to běžný občan vidí i z Prahy, že se toto bohužel děje. Takové hloupé otázky vypouští jen lidský troll.

   Vymazat
 2. Babiš včera kývnul (řekl své ANO) na bruselský "green deal":

  https://www.youtube.com/watch?v=ry-egP6FMXo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:31 Tak to se uvidí až si jeho voliči nebudou moc dovolit koupit maso. Chtělo by to článek ať se lidé dovědí co na ně chystá.

   Vymazat
  2. 22.04 Výborný nápad. Tak ten článek napište, vyargumentujte... a hlavně "ozdrojujte".

   Vymazat
 3. Tak toto je slušný blábol. Takže EU může za kácení lesů v Americe a dokonce v Rusku. A nejlepší je, ze autor ani neví, kterým směrem tečou sibiřské veletoky. Ne, opravdu netečou na jih. :-)))
  Dík, fakt jste mnohem lepší, než kdysi Dikobraz.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby´s četl pozorně a projevil minimální snahu porozumět textu a kdyby ses mrk´ do mapy a nespoléhal na svou paměť notorického školního repetenta čili propadlíka, pochopil bys, že sice sibiřské řeky pramení jižněji než ústí, ale ve své jižní části jejich voda slouží k závlahám zemědělských pozemků i k výrobě pitné vody pro velká sibiřská města. Sibiřská řeka Amur pak teče západo-východním směrem a pak se stáčí k jihu. Čili autor píše správně nejen věcně ale i geograficky. To jen ty jsi ve škole nedával pozor a četl pod lavicí Dikobraz, jak ses právě přiznal.

   A co se týká zemědělské politiky EU a ničení lesů v Americe (ale i v Indonésii, na Novém Zélandu a jinde), tak nesmyslnými ekologickými opatřeními, jako je omezování chovu skotu z čistě ideologických důvodů (viz myšlenkový pochod: „krávy bzdí metan a ten nám způsobuje skleníkový efekt a Matička Země se z toho kravského bzdění/prdění přehřívá a klimaticky mění, z čehož plyne, že když přestaneme jíst hovězí, ubude krav a ubude vyprděného metanu a Matička Země se ochladí a u nás zase začne pršet a v zimě bude sníh“ - myšlenkový pochod hodný greténismu). T

   Omezováním „ekologicky nešetrných technologií“, jako je např. chov skotu a jejich vykazováním z území EU jen podporujeme rozšiřování pastvin v zemích, jakými jsou např. Brazílie na úkor tropických lesů Amazonie. Ty si pak pochutnáš v nějaké evropské restauraci na brazilském steaku, velmi spokojen s ekologickou proměnou Evropy prostou krav, ale ve své omezenosti si neuvědomuješ, že EU jen přesunula problém jinam, mimo své území, aby v důsledku se planetárně vůbec nic nezměnilo.

   Tvůj výsměch je smíchem retardovaného dementa, kterému vše okolo je jasné jak facka a všichni jsou hloupější než ty, retardovaný dement. Neber to osobně, to je jen příklad, aby i ostatní pochopili, že jsi… no jak jsme psal, neber to osobně.

   Vymazat
  2. 19:44 dobrá odpověď chytrolínovi 18:41

   Vymazat
  3. Souhlasím s A z 20:43 h :
   Ano, opravdu kvalitní odpověď.
   Pavel p

   Vymazat
  4. To o těch zvířatech - např. krávy - je zajímavé. Že "prdí" a tak. A co těch sedm nebo kolik už - miliard lidí - ti neprdí? To je sedm nebo kolik už miliard výkalů denně, tisíce hektolitrů moči denně - co s tím? Jak s tím si Země poradí? Taky kácením pralesů? Všechny ty bláboly kolem toho jsou stupidní. Kdysi se opakovalo hodně staré lidové přísloví z náboženství .."dá-li pán bůh zajíčka, dá i trávníčka"... tím se odůvodňovalo plození davů dětí i v chudých rodinách, i když tisíce těch "zajíčků" umíralo, protože nebylo "trávníčka" pro ně. A proč? Protože "trávníček" sežral někdo jeden s rodinou - na ostatní se kašlalo. Nic na světě není pro "občany" jako takové. Jen pro nadlidi a hlavy pomazané, ty buď všechno sežerou samy, nebo to spálí - právě aby ti ostatní neměli nic. Jen ONI! A o tom je celá legenda života na Zemi od dob lovců mamutů.

   Vymazat
 4. Pri dnesni srabotine , ktera v celem state panuje a neuveritelnem neporadku a svevolném jednani uradu, se necha rici mily pane 18:26 , ze to tak skutecne bylo......

  OdpovědětVymazat
 5. Můj dotaz zní:"Kdo z nás, opakuji kdo z nás, je ochoten utáhnout si opasek a jít se životní úrovní dolů, aby zabránil ničení životního prostředí a přírody na planetě Zemi???" Stále jen slyším a čtu, že to oni, oni oni, mají na svědomí to hanebné ničení naší země a Země. A co my ostatní? My jsme vzduch? Nejezdíme auty, neprahneme po stále lepších a dokonalejších technických vychytávkách všeho druhu? Necestujeme letadly? Nepoužíváme denně hromady zbytečných chemikálií a jiných výrobků? A co naše děti, vychováváme je k úctě k přírodě? Vím, že darebáků všeho druhu na světe je a bude, ale každý jeden z nás přispívá svým kamínkem do celkového obrazu mozaiky naší západní civilizace...
  Honza, Havířov

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ach jo, Honzíku, co hlásáte, je právě čistý grétenismus. Nemluvě o tom, že článek je o něčem jiném. Utahování opasků je bohapustá floskule. Pokud to ovšem je váš jazyk, pak právě "zelený úděl", ano, "jejich zelený úděl", který bezohledně razí „oni“ ve svůj prospěch, přinese utažení hned o několik dírek. Pro občany, samozřejmě. I pro vás a vaši rodinu. Nikdo nepotřebuje jahody v lednu, elektřinu pěstovanou na polích a chytanou do větrníků. Rajčata a zelí v Čechách mají být z Hané či z Polabí, ne z Holandska nebo z Polska, brambory z Francie, nábytek, nářadí, stroje z Číny. Maso musí být z místních chovů. To si opravdu myslíte, že tyhle deformace mají napravit zákazníci u regálů v obchodech? Mají se k nim pěkně po ekologicku přivázat? Doma chodit po tmě se svíčkou? Jestli je něco třeba omezovat, pak hlavně dálkovou přepravu zboží, ne lidí. Prostě se to nesmí nikomu vyplácet, levně vyrábět kdesi v „odepsaném“ světě, a vozit si to ke spotřebování do „civilizace“. Tušíte vůbec, vy všichni "zelenáči", že ropa, kterou doslova přiblble nahrazujete kdečím, co se dá s jakkoliv mizernou účinností spálit, vůbec není fosilie?
   Jsem příkrý, vím, ale vykoledoval jste si to drzou poznámkou o (ne)výchově dětí k úctě k přírodě. Kolik dětí vychováváte? Chodil jste někdy do školy. Jak můžete tohle napsat? Nevidíte si do huby, zaslepenci.

   Vymazat
  2. Honzo z Havířova, tak věcné, a pravdivé argumenty, které předložil pan Miloslav Novotný, ty v mainstreamu samozřejmě neuslyšíte. Tak je dobře, že jste našel cestu aspoň sem, na NR.

   Vymazat
  3. Honzo doufám, že si z negativních reakcí na Váš názor nic neděláte! Už proto, že nejsou ojedinělé a že byste neuniknul permanentní nenáladě, kdybyste si z každé takové reakce dělal těžkou hlavu :-)
   „Einsteinů“, kteří jakýkoli odlišný názor berou jako projev nepřátelství v duchu „Kdo nejde s námi, jde proti nám!“ a/nebo jako příležitost ulevit vlastní frustraci navážením se do autora, bylo, je a vždy bude všude víc než dost. Vlevo, vpravo, nahoře i dole :-) Stejně jako ovčanů, pro které je snadnější ze všeho vinit tvůrce konzumerismu, než najít dost odvahy a upřímnosti připustit si, že oni sami jsou spoluaktéry a tedy spoluviníky konzumerismu. A ne že bych snad zpochybňoval, kdo je současnou hlavní světovou hrozbou a tedy i prioritou k řešení. Ale je docela zajímavé představit si, co by si asi tak počali ovčané/konzumeristé, kdyby se podařilo změnit systém, oni by neměli koho vinit, museli převzít svůj díl odpovědnosti a podle toho změnit své chování a životní priority :-D
   Jak už jsem se několikrát vyslovil - k velké nelibosti systémových kritiků - s lidmi, jací jsou, nebude ŽÁDNÝ společenský systém fungovat uspokojivě, natož dlouhodobě stabilně. A ano - kapitalismus do značné míry reprezentuje reálnou (ač nepřiznanou či dokonce neuvědomělou) vůli většiny, takže mají jistou část pravdy ti, kteří říkají, že kapitalismus jsme si nezvolili, ale že na nás zbyl :-) Ano - jsme stále víc zvířaty než čímkoli jiným, ať už si namlouváme co chceme :-) Ba co víc - v mnohých aspektech jsme na tom hůř než zvířata. Kolik například znáte příkladů, kdy si zvíře způsobilo morbidní obezitu? Nebo kdy byla u zvířat zaznamenána závist či nenávist? Nebo snaha hromadit si zásoby v nespotřebovatelném množství?
   Vivat homo stupidus egoicus! :-D

   Jaromír Habr

   Vymazat
 6. Toz té sakolenti dostnó kazdé svoj deel a na holó prosím prótim nesetrir....oz to smrdí mrsinó....slonce v srdci p.s.

  OdpovědětVymazat
 7. Nedávno jsem viděl dokument o lodní přepravě. Většina lodí spaluje mazut, ale stále častěji "lodní palivo". Je to sajrajt, který zbývá po destilaci ropy a který do nedávna končil, jako základní surovina při výrobě syntetického asfaltu. Obsahuje obrovské množství síry. Dvacet největších lodí vyprodukuje prý tolik emisí, kolik by vyprodukovalo sedm miliard aut. A my tu řešíme normy euro 5, nebo 10. A nebo zda jezdit elektromobily.
  Už jenom nesmyslným transferem zboží napříč světem vyprodukujeme tisíce tun emisí. Místo toho, aby si země vyráběly co mohou samy, dováží to naprosto nesmyslně z opačného konce Evropy, nebo světa. Ale EU řeší, zda kamiony, které to převáží, vykouří o nula nula hovno méně, nebo více emisí.
  Jediným cílem "ekologie" je další okrádání širokých mas zájmovými skupinami zlodějů. A aby se masy moc necukaly, utáhnou jim pěkně u huby. Až si to ony masy uvědomí, budeme tu mít evropský gulag, ve kterém budeme závidět i Severokorejcům.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby se skoro všechno vyrábělo v místě spotřeby, i ta kamionová, a letecká doprava by prořídla. Ostatně ta kamionová by patřila zpátky na železnice. Ale to by vládnoucí nadnárodní korporace neunesly.

   Vymazat
 8. Jo tak to je vládnou blbci co pro zisk udělají naprosto všechno. A eu je zhouba Evropy.

  OdpovědětVymazat
 9. MaP 446 ČR půjčila EU biliony! Čechům nic! Schůzka estébáků s čínskou rozvědkou a Bakalovou vedoucí! 24. 5. 2020.
  https://www.youtube.com/watch?v=K2n4srlXabw

  OdpovědětVymazat
 10. Od Británie přes Benelux a Německo, až po naše hranice dnes stojí desetitisíce větrných turbín, které začínají mít viditelný vliv na průchod části klasických front od oceánu k nám. Zatím to pozorujeme na narůstajícím suchu, Němci ale chtějí ve výstavbě dále pokračovat, což bude pro střední Evropu naprostá katastrofa.
  Nikdo dnes nemá nejmenší zájem o analýzu vlivu těchto obřích farem a důvody jsou myslím logické - megabyznis. Zkuste hledat na netu - nenajdete. Pár starých článků, jinak ticho po pěšině.

  Turbulence desítek tisíc těchto vrtulí vytvářejí oproti statickým kopcům doslova větrnou zeď a není pravda, že voda je kdesi hrozně vysoko. Bouřku zastaví kopec už 300 m nad terénem a mrak se o něj zastaví a vyprší. Dosah vrtulí, umístěných mnohdy na kopcích je navíc díky turbulencím daleko vyšší.
  Současný stav jasně ukazuje, že "líná" oblačnost nasycená vodními párami, která doputuje z oceánu k pevnině, už nedojde až k nám. Je doslova rozcupována rotory. Fronty, která k nám dojdou musí mít tak dnes už určitou rychlost - energii. Tím v ČR úplně vypadlo počasí v podobě líně se valících tlakových níží, které u nás o žních, nebo o senách třebas na 14 dní zastavilo práce na polích.
  Souhlasím s autorem článku - obnovitelné zdroje jsou největším zatížením planety a také nejzrůdnějším byznisem všech dob.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já nejsem žádný odborník na klima, ani vědec, ale pokud fungují stále stejné fyzikální zákony, potom to co píši, musí být pravda. Otázkou pochopitelně je, do jaké míry.
   Někdo by se tím měl tedy vážně zabývat, zveřejnit získané výsledky měření a dopady na naši krajinu a přírodu.
   Někdo by nám měl sdělit buď - ne, desetitisíce turbín nemají na průchod klasického oceánského proudění do ČR žádný vliv, nebo - ano, vliv tu je, týká se to řekněme 20% pomalu postupujících front od oceánu, které k nám už dnes oproti letům minulým nedojdou díky docházejícímu úbytku energie při přemněně z větrné na elektrickou.

   Chápu ale, že toto potvrdit, by znamenalo naše právo na kompenzace za naše suchem oslabené a následně kůrovcem zdevastované lesy a za postupně degradující zemědělskou půdu. A to i v případě oněch pouhých 20%...

   Vymazat
 11. „Češi, zasekněte se. Nemůžou nás nutit.“ Žádejte od Babiše. Plán Merkelové a Macrona na 500 miliard: Cesta odporu

  Doufám také, že se v Poslanecké sněmovně najde někdo, kdo iniciuje usnesení, které by zakázalo premiérovi dát v Bruselu jakýkoliv souhlas se zadlužením EU.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Cesi-zaseknete-se-Nemuzou-nas-nutit-Zadejte-od-Babise-Plan-Merkelove-a-Macrona-na-500-miliard-Cesta-odporu-625136

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dokud budou honit Babiše po soudech a Kalousek mu bude nadávat, je Andrej jasná volba! Volim ty, na které ověření šmejdi nadávají.

   Vymazat
 12. V článku mi vadí pouze novotvar nejspíš převzatý z reklam, tam "levné ceny". Nesmysl, ceny nejsou zboží, tedy jako takové nejsou prodávány. Prodáváno je zboží, tedy pouze zboží může být levné. Nebo drahé. MUDr. David CSc. nám naservíroval ty "drahé ceny".
  Pozoruhodné taky je, co všechno "se" uskutečnilo. Tedy, samo od sebe. Není nad to ničit schopnost jazyka co nejmenším počtem co nejkratších slov přesně přenést informaci. Aby tomu tak nebylo, rozmělňujeme ustálené významy a navíc, bez informačního významu natahujeme koncovky slov, prozpěvujeme spojku a na ááááááá, přidáváme místo odmlk "přemýšlivé“ éééééé a tím é, asi pro jistotu, načínáme kdejaké slovo. Pak už stačí pro mnohé dámy módní zakončení slova vyjeknutím po vzoru Haliny Pavlovské, čímž možná, kdysi dávno, snad, byla roztomilá.
  Vím, je to mimo téma, ale ty „drahé ceny“ ..., ty celou tu degradaci jazyka, v čele s Marcelou Augustovou, jedničkou ČTv, jsou toho příčinou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proti gustu žádný dišputát, ale tohle napsat jako anonym ...? Není to svého druhu také degradace jazyka?
   Nazdar

   Vymazat
  2. Miroslave Novotný, nechápu co na obsahu textu z 0:02 mění skutečnost, že je anonymní. Já bych k němu doplnil, že zejména dámy ještě rády ke své češtině přidávají přízvuk s nosovkami buď proto, že angličtina "se nosí" nebo, aby předvedly že, snad, ovládly jazyk, kterému je, ať chce nebo nechce, od dětství každý učen. Vy, 0:23, jste tím, na co reagujete, nějak a vážně potrefen? Ptám se. JiH

   Vymazat
 13. noviczech
  ...pane David, občas na vás vzpomenu a říkám si, on byl přednostou i psychiatrické kliniky (mám dojem), o co si polepšil, že šel do Bruselu?
  :-)), rozumějte, vidíte sám, že nemocní v klinice v Praze, byli možná zdravější než "páni ministři" v Bruselu!
  Ano, my v socialistickém Československu ..jsme si mysleli.., ale TEĎ VIDÍME!
  Si myslím, hážete hrách na zeď! To je a zůstane až do jejich úplného konce zkorumpovaná parta lumpů!!!
  ...ostatně, nám se už oči otevřely!!!

  OdpovědětVymazat
 14. Novotných máme v ČR 24 276, tedy na každých 441 obyvatel jednoho o průměrném stáří 42 let. Koncentrují se na Ostravsku a Plzeňsku, ovšem, naleznete je roztroušené všude. Nenacházím, kolik z nich je Miroslavů. I tak platí, že jeden z nich je natolik statečný, že svým nikoli unikátním jménem, zřejmě netušíc, mluví za všechny ty Miroslavy N., když na bloggeru neráčí být nijak upřesněn. Tolik a jen pro informaci o "neanonymitě" některých. JiH

  OdpovědětVymazat
 15. Osobně mi je to vaše povýšené mudrování dočista lhostejné, jen si dovoluji vidět rozdíl mezi osobní snahou o nápravu a pošklebováním zpoza rohu.

  OdpovědětVymazat
 16. Malý technický detail k debatě. Krávy metan neprdí. Krávy ho říhají tlamou. Překvápko, co?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Metan je plyn prdelní,
   který si u krav vybral cestu hrdelní.
   Ono to nepřekvapuje.

   Vymazat
 17. Pane Novotný (Miloslave, omlouvám se) 10:34, už se netrapte. Na hrábě si čas od času každý šlápneme. JiH

  OdpovědětVymazat
 18. Pánové a dámy prosím, pokuste se mezi sebou nehádat a navzájem se nezesměšňovat, potom se váš názor nedá vypreparovat z množství slov. Diskuze není hašteření na pavlačí. Víme všichni, že naši europoslanci jsou kapitolou samou o sobě, když přidáme jejich "nosná" témata, tak je to na humoru plnou trilogii. Pro nás Evropany spíš tragedii. Každé téma neanalyzují selským rozumem, ale z úplné neznalosti se schovávají za různá dogmata, občas vnucena obchodně zainteresovanými korporacemi, která nepřímo podhodí, přes prodejné univerzity. Uvedu jen svou zkušenost. Kdysi dávno při instalaci sálového počítače se musela zesílit trafostanice a vykopat nový kabel a komplet upravit vnitřní vedení elektřiny. O celkové spotřebě počítače a klimatizace ani nemluvím. Výsledkem je porovnání se zařízením, které máte teď před sebou a stačí vám baterka a jeho vykon a paměť jsou nesrovnatelné. Je to důsledek pokroku za cca 50 let. Totéž mám se spotřebou elektřiny doma, přes násobné zdražení kilowatu šetřím díky výměně żárovek se spotřebou 75-100W za 9-11W, taktéž televizor, bojler... Tak mi selský rozum říkà, že snad i ostatní musí díky novým technologiím ušetřit energii. Proto je pitomost s tímto faktorem nepočítat. Vkrádá se mi podezření, že se zbytečně straší a nebudeme-li exportéry GW (což je pitomost), pak snad ani nepotřebujeme další jaderné elektrárny, jen novými reaktory nahradit ty dosloužilé. Pro radost některých lobbistů, by se neměl stát zadlužit, tak dokonale, že to budou muset splácet ještě naší vnuci.

  OdpovědětVymazat
 19. 13:54 pánové se nehádají, pánové diskutují, snad aby si propláchli mozky. Na podstatu otázky, zda mršit či nemršit češtinu, bohužel nedošlo.
  Vy soudíte, že stavět v ČR další zdroje el. energie je nesmysl, zvlášť, když je vyvážena. Zastávám názor, že vývozu nám je třeba, pokud je rentabilní. To, jak se bude vyvíjet spotřeba a jak je nutné, z různých důvodů nahrazovat současné
  zdroje, se neodvažuji posuzovat. K tomu mi chybí nejen nezbytné údaje, ale i jakákoli kvalifikace. To současně znamená, že všelijaké ty ochotnické vstupy beru za odvážné. To abych se vyjádřil kulantně.

  OdpovědětVymazat
 20. Nejsem ctitel emeritního prezidenta, ale Green Deal je blbost a tu zase zaplatí jen dolních 10 milionů lidí. Viz YT MaP447.

  OdpovědětVymazat
 21. Ano, i nová přehrada může tu a tam pomoci k zadržení vody v přírodě, zadržovat vodní přívaly, nadlepšovat průtok v době sucha. Jenže s těmi 96 přehradami navrhovanými MZe ČR je to, žel, trošku jinak:
  Stavět další a další přehrady je v ČR pouze a jen zájem stavbařské lobby. Ta se tím zaměstná na desítky let dopředu. Republice to ale přinese (krom obrovských nákladů) jen pramálo. Na velkých řekách, kde by přehrady mohly regulovat záplavové vlny nebo vylepšovat průtok a vyrábět spoustu elektřiny, si dnes už nikdo ty přehrady stavět netroufne, protože je to politicky neprůchodné (zaplavení obrovských údolí, řady sídel). A tak se plánují menší přehrady v místech, kde je minimální osídlení, takže se tam nepředpokládají žádné protesty. Každý, kdo se trošku o to zadržení vody v přírodě zajímá, zná ale řadu způsobů, jak tomu zadržení vody napomoci jinak. Počínaje od obnovování meandrů potoků a řek přes splávky na říčkách, rybníky, remízky, lesíky atd. atd. Ale hlavně zcela jiným, šetrným hospodařením s půdou, zemědělskou i lesní. Těmi šírými lány průmyslových plodin, pěstovaných dnes monokulturně bez jakéhokoli střídání, se půda jen vyčerpává a ornice splachuje, větrem odnese; půda se navíc jen dále udusává těžkými zemědělskými stroji a celý tento komplex negativního působení na půdu její schopnost zadržet vodu trvale a radikálně snižuje. Tento způsob hospodaření je pro krajinu naprosto zničující a žádné přehrady tomuto ničení a snižování schopnosti zadržovat vodu nezabrání. Ony s ním totiž nijak nesouvisí! Např. v USA si takto – plus dramatickou chemizací – od 50. let zničili miliony hektarů, pardon, akrů půdy. Jenže USA je obrovská a řídce osídlená země; na rozdíl od ČR! Přitom z těch projektů přehrad v ČR, které již byly zveřejněny, je zřejmé, že zadržení vody v přírodě je to poslední, o co tu jde. Příklady: Na Lounsku se má stavět přehrada (Kryry) na tak malých říčkách, že bude opravdu problém tu přehradu naplnit. Po dobu napouštění pak po proudu pod přehradou nejspíš nebude voda téměř žádná a část vody z té přehrady se má ještě převádět jinam. Přitom Lounsko a Mostecko je známé suchým klimatem odedávna, a to proto, že prostě leží ve srážkovém stínu za Krušnými horami. Aspoň tak nás to učili v zeměpise. Na Mostecku ovšem dávno vznikají obrovská jezera na místě vytěžených povrchových dolů. Z těch by se jistě část vody dala v případě potřeby přečerpávat jinam. Avšak o těchto jezerech se jaksi vůbec nemluví. Ta prostě „neexistují“. Ona totiž vznikají celkem přirozeně (povrchové, ale zejména spodní vody pronikající do vytěžených důlních prostor), takže to není žádný byznys!
  Nebo budoucí přehrada Skalička na Bečvě, která již byla schválena ke stavbě. Má vzniknout, podobně jako Strachotínské jezero pod Pálavou, nikoli zaplavením údolí, ale nad úrovní okolního terénu tak, že větší část jezera bude obehnána hrází, jež drží vodu nad úrovní okolního terénu. Na rozdíl od Strachotína, kde je ta hráz vysoká pár metrů, by měla ale v případě Skaličky vyrůstat od Hustopečí nad Bečvou postupně do výšky až 15 m nad terénem a maximální výši hladiny udržovat 13 m nad úrovní terénu. A kvůli téhle „přehradě“, která má zadržet vodu v přírodě, by měly být zlikvidovány poslední lužní lesy kolem Bečvy, které zadržují ohromné množství vody v přírodě. Čili přesně podle strachotínského vzoru… inu, český absurdistán… A byznys především! Hlavně je potřeba lidi postrašit suchem a projekty zabalit do hezky znějících zelených frází…
  Viki L.

  OdpovědětVymazat
 22. 0:30
  Souhlasím, překvapil mne plánek republiky s "uvažovanými" přehradami. Fandím místním rybníkům a potřebným poldrům. Něco většího jsem očekával v Podkrušnohoří s využitím povrchovými doly znehodnocené plochy. Zde by šlo investovat i do přečerpávacích elektráren, které by mohly pokrývat špičky spotřeby el.energie navíc se zde nabízí i dostatečný výškový rozdíl. Samosebou by byla pokryta potřeba vody v srážkově chudé části republiky a pro rekreační využití by to byla dobrá příležitost. Nevím, proč tuto možnost nikdo nenavrhnul a neřeší. Snad tu hraje roli nějaká vyšší moc a ne selský rozum. Řešilo by to zadržování vody v krajině, výstavbu hydroelektráren, úsporu za rekultivaci a bonusem by byla rekreace.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.