Reklama

neděle 17. května 2020

ČínaPaul Craig Roberts
17. 5. 2020    paulcraigroberts
Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařský. A nepřítel je tudíž oním činitelem, který drží naši babylonskou věž pohromadě. Za Obamova režimu bylo za tohoto nepřítele ustaveno Rusko. Trumpův záměr tohle změnit a vztahy s Ruskem normalizovat, přivolal ze strany vojenskobezpečnostního komplexu na hlavu amerického prezidenta hotový příval ohně a síry. Ředitel CIA nazval Trumpa zrádcem a v prezidentských volbách poražení demokraté se v boji proti Trumpovi pohotově spojili s mocným vojenskobezpečnostním komplexem a společně s ním vytvořili aféru „Russiagate“. Tu Trump sice nakonec ustál, ale v potyčce s tímto podfukem, vymyšleným s cílem prezidetského úřadu jej zbavit, ztratil celé tři roky svého prvního prezidentského odobí.

Ve čtvrtém roce jeho prezidenství došlo ke změně nepřítele. Stala se jím Čína. A bylo to několik věcí, které k této změně přispěly. Jednou z nich je čínská rostoucí ochota Washingtonu odmlouvat, či se proti jeho provokacím dokonce i stavět. Další věcí je pak nutkavá potřeba Washingtonu obvinit někoho z amerického obřího deficitu, a činitelem nejpodstatnějším je pak nesmírný čínský průmyslový pokrok, přispívající k tomu, že se Čína dnes stává vedoucí technologickou mocností, jak dokazuje její současné prvenství v zavádění technologie 5G. Znervóznělé americké společnosti komunikačních technologií společně s neokonzervativními hegemonistickými ambicemi a snahami neokonzervativců zvýšeným zbrojením Čínu v jejím rozvoji zastavit, vyústily nakonec i ve verbální Trumpův souboj s Čínou. Nu a další palivo střetu dodalo obviňování Číny z toho, že to ona přivedla na svět Covid-19.

Americký senátor a pravicové rádio hovoří dnes dokonce o tom, že je třeba přinutit Čínu k tomu, aby za americké náklady spojené s bojem proti Covidu-19 Spojeným státům zaplatila.

Jako by nebylo jasné, že větší možnosti na takovéto „vyrovnání“ jsou na straně Číny. Vždyť ta má takovýchto odvetných opatření k dispozici celou řadu. Výrobní kapacity amerických korporací, jakou je např. Apple, se nacházejí v Číně, protože právě Čina se v minulosti stala nejupřednostňovanějším místem vývozu amerických výrobních kapacit do zámoří. Takže tyto americké korporace by Čína mohla znárodnit. Mohla by dále zastavit výrobu produktů pro americké firmy, mohla by si přivlastnit americké patenty a jména značek, anebo dosavadní jména značek prostě změnit a zboží jimi označené vydávat za produkty čínské. Protože jestliže USA nerespektují práva jiných zemí a právo mezinárodní, neexistuje důvod pro to, aby Čína uznávala právo americké

Když hovoříme o právu, je zde třeba říct, že USA nehrají fair hru. Washington se pokusil ochromit Huawei tím, že ji dal na černou listinu a přinutil své spojence z NATO, aby odmítli technologické produkty Huawei, včetně 5G. Tato politika však nejspíš napáchala větší škodu americkým společnostem vyrábějícím polovodiče než Číně samotné, jelikož zkomplikovala americké prodeje čipů firmě Huawei.

Americký deficit v obchodě s Činou není žádným čínským proviněním. Je to provinění těch globálních amerických koroprací, které svou výrobu do Číny vyvezly. Za americký obchodní deficit jsou tedy zodpovědny firmy jako Apple, Nike a Levi, a svoji zodpovědnost sdílejí s neoliberálními ekonomy, kteří lidstvu globalizmus vnutili. Na který - ze všech jeho účastníků - doplatila nejvíc historicky první světová pracovní síla.

Vybral a přeložil Lubomír Man

7 komentářů :

 1. Přesně tak a zastaralé zbraně nacpou svým poskokům kteří za ně zaplatí. Dělali machra na dluh a teď to odskáčou doufám že jim Čína nedá ani floka a zbaví se jejich bezcenných dluhopisů.

  OdpovědětSmazat
 2. Trump oznámil konec epochy globalizace

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020051511946451-trump-oznamil-konec-epochy-globalizace-/

  OdpovědětSmazat
 3. Chceš jíst maso? Tak koukej platit! Pořádně! Zelení v Německu plánují nové pořádky:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Chces-jist-maso-Tak-koukej-platit-Poradne-Zeleni-v-Nemecku-planuji-nove-poradky-624201

  OdpovědětSmazat
 4. Ta Amerika se začíná plácat ode zdi ke zdi. To už není ten sebevědomý a namyšlený stát jako kdysi. Tenkrát tomu svět věřil ale dnes už tomu tak není. Řada zemí se odmítá před Američanem sklonit a dělat mu slouhu. Ale k těm naše zem bohužel nepatří. S výhrůžkami Rusku a Číně nic nezmohou a ekonmicky a vojensky je nepoloží. No, budou muset ze své sebestřednosti a nadutosti hodně ubrat.

  OdpovědětSmazat
 5. No ale realita je vskutku taková, že nepřítelem americké diktatury kapitálu a jeho teroristických válek je na místě č. 1 Čína. Ona je nenápadnější, ale o to hbitější. Kolik je to roků, co jsme slyšeli o rozvojové Číně? A dnes je tomu naopak, rozvojovou zemí pro Čínu jsme my a řada zemí EU a Ameriky. A pokud by Čina udržela tempo a zvládala koronavirové epidemie jako tu prošlou, tak bude sílit a naopak státy diktatury kapitálu budou chřadnout. A co se s tím dá dělat? Válka, teroristická válka - sice zbraně, jak si militaristé libují, posouvají "pokrok" v technizaci zabíjení lidí, ale co jiného kapitál potřebuje? Vždyť je docela skromný, tak asi půl miliardy mrtvých a bude ne čas pokoj? Ta zlá Čína bude viníkem pak tvorby propastného sociálního rozdílu v druhých zemích a ten bude motorem nepokojů až posléze revolucí. Jak se nám to v současnosti náznakem ukazuje v jižní Americe. Rusko je jistě pro diktaturu kapitálu velmi zajímavé ani ne tak svým prostorem, jako tím, co se tam vše za bohatství skrývá. A co děla kapitálu nejvíce radostí - i přes hromady mrtvol, co tím nadělá? - Brát plnými hrstmi nerostné bohatství druhých. Jistě znáte ten šťastný lesk očí zlodějů, když se jim podaří lup. A o to se přece kapitál nedá připravit a vy, lumpové, jim ho nechcete dopřát? To jste pěkní humanisté! Samozřejmě, že krást smí jen bohatí, to byt tak scházelo, aby si nějaký pobuda ukradl rohlík na krámě!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neurážejte Mirku, která kradla rohlíky, protože takto rozkládala socialistický systém! A kdyby to pomohlo rozkladu systému tak by vám třeba i dala...

   Smazat
 6. Čína ukázala světu, že úspěšná ekonomika může existovat jen v rámci shora (v tom případě komunistickou stranou) řízeného, ale navenek otevřeného a konkurenci nakloněného společensko hospodářského řádu. A tedy nejen v rámci utopické parlamentní demokracie a tzv. objektivních tržních pravidel. A to je největší rána pro kapitalistické fundamentalisty, hlavně pro USA - proto ten jejich úporný boj proti všemu, co v rámci socialismu mělo šanci na úsoěch. Zprvu proti SSSR, pak Kubě, Vietnamu, státům Latinské Ameriky, později státům střední a východní Evropy (za vydatného přispění hrdinsky jim posluhujícího Polska), Lybii, Jugoslávii, Sýrii, KLDR, současně proti Číně. Boj proti dněšnímu Rusku má už ale jinou, zhola neideologickou podobu - je součásti odvěkého tažení Západu proti zemi s největšími zdroji surovin. Můžeme očekávat, že v současné neutěšené ekonomické situaci Spojených států, jejich tažení proti všem, kdo svou jen trochu úspěšnou existenci mohou ohrožovat americký mýtus o blahodárné podstatě vyděračského systému - bude eskalovat. A najde se dost vymytých mozků, které je v tom budou podporovat.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.