Reklama

čtvrtek 21. května 2020

Evropská komise veřejně vyhlásila válku evropským zemědělcům

Ivan David
 21. 5. 2020
Exekutiva EU včera zveřejnila strategii s klamným názvem „Z farmy na vidličku“. Podle mého názoru by se měla jmenovat spíše „Méně vlastního zemědělství – více dovozů“. Jde o jednu z klíčových součástek hlavního plánu Komise, který se jmenuje „Zelený úděl“. Tento plán EU by se také měl jmenovat spíše „Jak zlikvidovat zbytky evropské výroby a vše dovážet“. V Bruselu prostě všechna svinstva nazývají honosnými jmény.


V případě „F2F“, jak se v bruselské hantýrce označuje strategie Z farmy na vidličku, Komise poprvé v historii veřejně přiznává, že jejím cílem je snížit objem potravin vyráběných v EU. Záměrem eurokratů je, aby evropští zemědělci uvolnili místo na trhu dovozům. Tento trend jsem už stihl vypozorovat na jednotlivých dílčích opatřeních, které projednáme v Zemědělském výboru a na plénu Evropského parlamentu. Na každém jednání výboru a pléna hlasujeme o nějaké obchodní dohodě, která umožňuje zvyšování dovozů potravin do EU. Současně nám Komise předkládá ke schválení další a další předpisy, které komplikují a znesnadňují práci našim zemědělcům.

Do včerejška si leckdo mohl myslet, že je to jen projev „hlouposti“ některých komisařů nebo nedostatek koordinace v rámci byrokratického molochu, který pak v terénu páchá škody. Včera se Komise veřejně a písemně přiznala, že jejím záměrem je omezování evropského zemědělství a zvyšování dovozů potravin do EU.

Komise F2F zveřejnila během našeho včerejšího jednání Zemědělského výboru EP. V předloženém dokumentu uvádí, že chce pomocí nových právních předpisů dosáhnout v rostlinné výrobě snížení spotřeby pesticidů na polovinu a snížení spotřeby minerálních hnojiv o 20 %. Zachování současného množství rostlinné produkce je za těchto podmínek nemožné. Současně chce dále snížit na polovinu používání antibiotik v živočišné výrobě. To už v v praxi bude znamenat větší úhyny hospodářských zvířat v chovech.

Nejsem rozhodně stoupencem nadměrného používání chemie na polích a zneužívání léků ve stájích. Zemědělské předpisy EU jsou však v omezování jejich dávkování druhé nejpřísnější na světě. Hned po Švýcarsku. Nahrazením evropských potravin dovozem však rozhodně nedosáhneme lepší stravy pro občany EU. V zemích, z nichž Brusel už nyní povoluje zvyšování dovozů, se používá nejen mnohem více postřiků a antibiotik. V USA a v jižní Americe se v zemědělství běžně masově používají látky, jejichž aplikace je v Evropě zakázána, protože u nich byla prokázána nebezpečnost pro zdraví spotřebitelů.

Komisí plánované omezování zemědělské výroby v EU v praxi přinese jen dvě možnosti. EU buď povolí více dovozů ze zemí mimo Unii. Na čemž pilně pracovala už před zveřejněním F2F. Nebo přijde prudké zdražení potravin. O tom, že nejde o planou výhrůžku, se můžeme nyní přesvědčit na růstu cen potravin na pultech maloobchodů, k němuž došlo kvůli problémům s přepravou a nedostatkem dovozových obalů, způsobených pandemii COVID-19.

Kdyby tento plán Komise zveřejnila před pandemií, podezíral bych je jen z ideologické zaslepenosti. Mohl bych si myslet, že to jsou „tržní fundamentalisté“, kteří chtějí umožnit dovoz levnějších potravin ze zámoří. Bez ohledu na kvalitu a bezpečnost pro spotřebitele. V době, kdy se všichni spotřebitelé v EU na vlastních peněženkách přesvědčili, jak nebezpečné je být závislý na dovozech, považuji spuštění projednávání tohoto plánu za příznak systémové zkorumpovanosti vedení EU.
Obří nadnárodní korporace, které vydělávají miliardy eur na dovozech ze zemí mimo EU, investovaly hodně peněz nejen do mediální kampaně o škodlivosti zemědělství pro „klima“. A nadnárodní korporace, kterým jde EU po celou dobu své existence na ruku, nechtějí, aby nějaká pandemie zmařila jejich plán, jak ještě více vydělat na dovozech potravin do EU. Zájmy spotřebitelů i malých evropských zemědělců, jimiž se Komise neustále zaklíná, ji ve skutečnosti vůbec nezajímají. Včera se ukázalo, že pandemie nic nezměnila. Zájmy na odstranění venkovských zemědělských družstev i malých rodinných farem jsou v Bruselu stále přítomné. A eurokraté následkem pandemie rovněž nikam nezmizeli. Naplno se ukázalo, že udělají vše proto, aby evropský trh předali do rukou dovozců z USA a z jižní Ameriky.

Výpadek evropské výroby potravin, který hodlá Komise způsobit novými předpisy, které chce prosadit v rámci akce F2F, rozhodně nepovedou k lepšímu životnímu prostředí. Zemědělští vědci spočítali, že na plánované zvýšení vývozů potravin do EU bude jinde ve světě nutné získat 1,5 milionu hektarů půdy. Což bude znamenat ještě rychlejší kácení a vypalovaní tropických deštných pralesů.

28 komentářů :

 1. Kam to může dojít? Nebo , kdo koho bude dojit?
  Emerická cesta do hlubin průserů. To se ale musí sdělit české banánové havlořiti. Olejnaté moře, tanker vedle tankeru, vymlácené pralesy v celém světě , všude poušť, a v ní obří lejno EUROsojuzu.

  OdpovědětVymazat
 2. A obyvatelé Západní Evropy s tím plně souhlasí?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasí, již si zvolili své zástupce. U nás je třeba velice populární strana "bruselských euroinformátorů", voliči je mají rádi.

   Vymazat
  2. 16:33, máte pravdu. Nedávno jsem se bavil s jedním švédským párem a oni se k novým zákonům green politice postavili velmi kladně.

   Vymazat
 3. Vypadá to jako příprava na novou smlouvu TTIP.
  Pokud chce EU směrovat zemědělství k ekologickému, což těžko kritizovat, měla by též povolovat dovozy pouze takových produktů, které jsou vypěstovány podobně ekologicky. Tím by podpořila toto chvályhodné hnutí v celém světě a nepoškozovala speciálně evropské zemědělství.
  Součástí tohoto hnutí, by také měla být podpora chovu hospodářských zvířat, aby bylo možno chemická hnojiva, nahrazovat přírodními. P.K.

  OdpovědětVymazat
 4. Čekal snad někdo něco jiného,tak všechno s přísní,nové normy,vyhlášky,naprosté omezení malochovů,že si člověk nevykrmí prase,králíka,slepice.Mám jedno vysvětlení,bude to Americké zboží,nebo prodávané Americkými korporacemi.Takže.ale rychle opustit EU,jinak budeme dřít bídu.

  OdpovědětVymazat
 5. Havel 21.srpna 1990 ve svém zlovolném emotivním projevu na Václavském náměstí vyslovil odsuzující verdikt :" ZA VŠÍM SE SKRÝVAJÍ CHAPADLA NEVIDITELNÝCH MAFIÍ, KTERÉ SE SNAŽÍ KŠEFTOVAT S MAJETKEM, KTERÝ JIM NEPATŘÍ, USTAVUJÍ PODEZŘELÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI A HLEDAJÍ CESTY, JAK ULÍT NELEGÁLNĚ ZÍSKANÝ KAPITÁL. KRAJNĚ TEMNÉ SLUŠOVICKÉ ŽILKY NENÁPADNĚ PRORŮSTAJÍ CELÝM NAŠÍM POTRAVINÁŘSTVÍM".

  Havlovi šlo o to, aby "privatizace" u nás, ve smyslu rozkradení a devastace, se zúčastnil pouze západní kapitál.

  Následující den po tomto odsuzujícím projevu zednáře Havla odstoupil Ing. Čuba z funkce předsedy JZD Slušovice. Ale tím to neskončilo. Havel měl v úmyslu vymazat tento komunistický zázrak z myslí občanů, a tak podnikal další kroky. V roce 2004 vyhlásil soud konkurz na Čubovu společnost Agro Avan. Byl to další podraz a Čuba to věděl. Podal proto žalobu na neznámého pachatele. Policie však případ ihned odložila a právníci Ing. Čuby neuspěli ani u Ústavního soudu.Už v roce 1990 byl Ing. Čuba odsouzen na rok vězení s tříletou podmínkou za umožnění vzniku soukromých kont z banky družstva. A teprve v roce 1998 by zproštěn obžaloby. Takže shrnuto a podtrženo. Nebýt žida Havla a spol., mohl být Ing. Čuba dále velmi úspěšným a Českému státu prospěšným podnikatelem, a možná ještě dnes mezi námi.

  *Č E S T J E H O P A M Á T C E !*

  Ing. Petr Kubišta učitel odborných předmětů VOŠ a SŠT Česká Třebová

  OdpovědětVymazat
 6. Tak to je jen další z důkazů, že EU je od toho, aby škodila Evropským státům a naopak pomáhala Americe. Aby Evropa byla co nejvíce závislá na USA a musela tak od USA všechno nakupovat. Jako třeba předražený plyn z břidlice, což naštěstí nevyšlo.

  OdpovědětVymazat
 7. Na západě jsou lidi zpracováváni stejně jako my, ale o "něco" déle. Najdou se tam mnozí, kteří budou znát a znají cenu, která za to bude zaplacena, ale vzhledem k tomu, jak funguje zemědělství dosud v EU, tak to bude tak, že nakonec se to zavede.
  Když někdo tady, a já trošku taky, i když s velkými výhradami, mluvili o světě po koronaviru, ukázalo se, že jsme vše nedomysleli, že EU odhalila kromě jiného další možný zdroj financí na své "sebeúplatky", nic jiného v tom není. Nadnárodní společnosti prostě zaplatí (samozřejmě sofistikovaně, aby se to nedalo "vysledovat"), protože si uvědomují, kolikrát násobně to dostanou zpátky. Je to podobná situace, jako když Siemens zlikvidoval výrobce tramvají Tatra a jeho celkem moderní provozy v Praze na Zličíně. To přece bylo řečí, že se Siemensu nevyplatí to zničit, protože by na tom prodělal, a přece kapitalista je vždycky lepší hospodář. No neuběhlo tenkrát mnoho doby a bylo po všem. Dnes je tam cokoliv, kromě plného využití kapacit. Mám pocit, že jsem zaslechl, že jsou tam snad i někde v hale motokáry nebo něco podobného. Siemens prostě sprostě zničil konkurenci a vyplatilo se mu to bezpochyby nejméně už desetkrát.
  Dosud ničí EU zemědělství v "pouze" polokoloniálních "členech", jako jsme i my a Slovensko. Nic osobního, jen byznys. Takže teď budou moci v mnohem větší míře toto poznat i tam, kde se zemědělství "drželo". Nic osobního, jen prachy.
  Koukám ostatně, že Němce nepouští "zelené" šílenství, když jednají v podstatě přesně naopak, než by v zájmu přírody o kterou se "tak starají", měli. Nejhorší ale je, že do toho stáhnou i zbylé země EU a hlavně zase oslabí Evropu. To o vydírání Tureckem. Třeba.
  Skoro, jako by to oslabování dělali záměrně. Kdybych měl tu možnost se otevřeně zeptat "frau" Merkel a "následnic", otázka by zněla, v čích službách doopravdy pracují.
  To totiž odporuje ve všech ohledech především zájmům samotného Německa, které v minulosti válkou máloco trvale získalo válkou, či zradou svých sousedů.
  Nebo je pravdou ta historická větev, která říká, že "němčouři" se oddělili kdysi dávno od ostatních, protože se přestali klanět Bohu Slunce a začali vzývat Boha války, Tmy. Proto jim Slované ve všech jejich jazycích začali říkat Němí - Oněmělí - Němci - ti, kteří zradili svého Boha? A ztratili i svou původní řeč?
  Podle chování "elit" tohoto "národa" (více než z třetiny slovanského původu) by to tak mohlo být.

  Jediné co se stane, že přijde do Evropy více umělých hnojiv, GMO plodiny ve velkém a maso bude vytvářeno "zdravě" z "neškodných" jednotlivých prvků jednoduchým mícháním umělých hmot. Ostatně ten, kdo pracuje v tomto potravinářském oboru, by mohl napsat, co všechno nám vydávají za "pravé a přírodní" třeba maso. Bude méně přirozeného hnojiva od hospodářských zvířat, země tím ještě více "vyschne" a stane se z ní hmota vhodná k vytvoření pouštních oblastí v Evropě. Ty slavné "prdící" plyny dobytka nám při své absenci pak ukážou, co je to doopravdy ekologie.

  Nemá pan doktor Ivan David možnost na základě lékařské diagnozy "na dálku" vystavit celému "vedení" EU e-neschopenku a zavřít je do Bohnic? Třeba i ve spolupráci s dalšími doktory? Kapacity jsou, koronavirus již "odchází".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tramvaje byly nekonkurenceschopné.

   Vymazat
  2. Nebyly tam jenom tramvaje. A ostatně proč by to Siemens kupoval, když mu nehrozilo žádné nebezpečí? Jen proto aby nás zbavil "nepotřebného"? Pokud vím, měli tam připraveny nové tramvaje, či alespoň výrazně inovované. Tramvaje pak začaly vyrábět v Plzni a "někde na severu" také (firma INEKON (?) sídlo v Praze, ale nejsem si jist, jestli je to to co mám na mysli). Tady je dokonce dodávali do Ruska.
   Výrobní prostory na Zličíně byly opravdu téměř nové, protože se Tatrovka stěhovala prč ze Smíchova. Kolik lidí teda přišlo o práci v podniku, který měl odborníky? Pokud si vzpomínám, tak právě pro "rozjezd" nové výroby se to "jako" prodávalo. Ostatně Siemens nikdo nenutil použít "staré" typy tramvají, ale mohl je sám inovovat, či převést "modernější" výrobu.

   Vymazat
 8. Ještě je třeba dalších důkazů o tom, proč nenásledovat příklad Britů ?

  OdpovědětVymazat
 9. Pane Davide, nesmíte zapomínat na pravidla globalizace, z nichž jedno z nejdůležitějších zní: NIKDO NESMÍ BÝT SOBĚSTAČNÝ. nebudu rozepisovat důsledky této zásady pro politiku závislosti a ovládání.

  OdpovědětVymazat
 10. Snížení objemu výroby potravin v EU je jedním z kroků k postupnému zajišťování závislosti celé Evropy na nadnárodních korporacích.
  EU se tohle povedlo u nás,kdy likvidací zemědělství a potravinářského průmyslu jsme odsouzeni k potravinové závislosti.Chceš jíst a nakupovat v marketech,tak nezlob,jinak máš smůlu.A to samé čeká celou Evropu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co máte proti tomu, aby byly státy mají ovládané nadnárodními korporatky, a to i v případě oblasti potravin? Vždyť to je cíl lidstva

   Vymazat
  2. 19:47
   To pochopíte, až budete radostně buď hladovět nebo lézt někomu tam, kde je tma, teplo a smrad.

   Vymazat
 11. Ano, toto je jen další unijní lejno. Uvědomme si, že, i když zde neřinčí zbraně, jsme ve válce. Nepřítel nás zatlačí tak daleko, kam až mu to dovolíme !!! ,, Nepřítele se nikdy neptej...... "

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:42
   Jsme ve válce. Abychom se mohli bránit, potřebujeme znát nepřítele. Ne virtuálního ve formě "mezinárodního terorismu" či "globálního oteplení". Potřebujeme se zamyslet a zjistit, kdo je naším skutečným nepřítelem. Průšvih bude, když zjistíme, že naším nepřítelem jsme my sami sobě. Pokud si většina národa neuvědomuje, jaké jsou základy suverénního a soběstačného státu, jen těžko se něco změní.
   Za stávající stav mohou naši volení zástupci, kteří dostali důvěru v letech minulých. Dostali důvěru voličů a asi plnili jejich vůli. Nebo snad voliči neměli v úmyslu stát se kolonií?
   Systém je nastaven tak, aby nebylo možné provádět zásadní změny. Sociální sítě jsou oslavované a využívané pro komunikaci, ale jaká témata převažují?
   Historie západu je historií kolonizace, svárů a zbytečných válek. Na jedné straně vyzdihované kultura a na druhé obrovská míra pokrytectví. A my už myslíme ve stejném duchu?
   ABC

   Vymazat
 12. Zdravá míra izolace? To asi spousta komentátorů nezkousne.

  OdpovědětVymazat
 13. Lidé by měli začít hledat způsob, jak si zaopatřit potraviny svépomocí, či investováním do farem ve svém okolí. Při snížení používání chemikálií sice klesnou výnosy, na druhou stranu můžeme zasít plodiny vhodné ke konzumaci a krmení hospodářských zvířat na úkor plodin určených k výrobě biopaliv.
  Cesta k jedné vládě vede přes nadnárodní korporace, které už dnes jsou na stupni skryté vládnoucí moci v pozadí. Zotročení populace. Po letech relativní svobody přichází tma ze západu.
  ABC

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte smůlu, jako každý, kdo si něco podobného myslí, že si to vypěstuje sám. Myslíte, že nás nechají v klidu pěstovat brambory, zeleninu bez GMO nebo chovat prase na maso? Když jim tak budou utíkat peníze? Možná nám zakážou vůbec pěstovat a chovat cokoliv k jídlu samostatně. Vždyť to jsou "jen" lova. A ostatně vemte si, co už dokázali prosadit za blbosti! Už dnes, pokud mlhavě vím, jsou v chovu prasat omezení (jen jsem slyšel, v tom nemám dvacet let žádné nové zkušenosti). A i když je jednou obejdete, kde vezmete další selátko? Nebo budete mít vlastní chov? Možná už zítra vám na dveře zaklepají kontroloři z EU.

   Vymazat
 14. Co se dá dělat je se třeba na eu vybodnout mají krizi na krku a furt budou otravovat s zeleným údělem na to jim kašlu.

  OdpovědětVymazat
 15. Do Bruselu posíláme ročně přímo asi 40 miliard. Tzn. 8 x 40 = 320 miliard. V dividendách jde na západ cca 260 miliard ročně. Nazpět asi 20 miliard. (Potvrdil to i Paroubek na Primě jako bývalý premiér.)
  Tudíž na západ jde ročně cca 240 miliard.
  Za 8 let to je 8 x 240 = 1 920 miliard.
  Tzn., že z České republiky odchází 1920+ 320 = 2 240 miliard !!!!!!
  Tzn., že do České republiky přichází (z EU ) 550 miliard !!!!!!
  Takže jsme výhodný zlatý důl!
  A pak proč náš dluh stoupá !?!?!

  OdpovědětVymazat
 16. Sociolog Hampl: Dominik Hašek se rozhodl stát českou Čaputovou a už teď je pro smích celému národu:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020052111974918-sociolog-hampl-dominik-hasek-se-rozhodl-stat-ceskou-caputovou-a-uz-ted-je-pro-smich-celemu-narodu/

  OdpovědětVymazat
 17. Těšíce se na kvalitní GMO potraviny?

  OdpovědětVymazat
 18. Cilem EU je znicit sobestacnost zemi v zemedelske vyrobe. Takove zeme se pak daji lehko vydirat, ovladat.
  Nasi snahou musi byt sobestacnost Ceska za kazdou cenu v produkci zdravych potravin bez pouziti glyfosatu, pestizidu. Navrat k prirozene obnove pudy organickymi hnojivy. Co nejdrive. Kvuli suchu a zmene klimatu bude neuroda a hlad! Vystupme z EU dokud je jeste cas!

  OdpovědětVymazat
 19. Likvidace našeho zemědělství tu byla od samého počátku, vždyť ještě před vstupem do EU bylo naše zemědělství trnem v oku EU. Teličkům to bylo buřt a vůbec se ho nezastali, opak udělali Poláci. Navíc díky prodejním řetězcům, mimochodem taky v cizích rukách, byla zkáza našich potravin dokonána. Tato zem ani voda nejsou naše, vzkříšení zemědělství bude zázrak.

  OdpovědětVymazat
 20. no jo, potravinová soběstačnost, to je jasná pokoronavirová budoucnost : https://www.youtube.com/watch?v=SkljiFnUQuU&t=6s

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.