Reklama

úterý 5. května 2020

Extra špatná dobrá zpráva

Jan Vítek
5. 5. 2020  Zvědavec
Podle zjištění US Institutu pro výzkum politiky (IPS) smetánka amerických super-miliardářů zbohatla během tří týdnů v dubnu o 282 miliard dolarů. Je to obzvláště pozoruhodný výkon neboť ekonomika byla v prudkém skluzu a v prvním čtvrtletí spadla zhruba o 40%.


Tuto zprávu si Mezinárodní Měnový Fond, který předpověděl, že rok 2020 bude nejhorší od Velké Deprese z let třicátých, za rámeček nedá. Kdyby jeho odborníci měli pravdu, jak by bylo možné, aby američtí miliardáři v plné pandemii Covid-19 nahrabali víc než kdykoli předtím?

Výsledkem je, že tři z nich, majitel Amazonu Jeff Bezos, spoluzakladatel Mikrosoftu Bill Gates, a obchodník a investor Warren Buffet vlastní stejný světský majetek jako dolní polovina Američanů dohromady. Vyjádřeno v číslech, jde o nepoměr 3: 170, 000.000. Pozoruhodné jsou rychlost a soustředění procesu obohacování. Ještě před devíti roky bylo zapotřebí 400 super bohatců, aby trumfli polovinu národa, dnes na to stačí Tři mušketýři.

Žádný národ nemůže přežít morálně a hospodářsky, jestliže tak málo vlastní tolik moc, zatímco tak mnoho vlastní tolik málo.

Během posledních třiceti let američtí miliardáři si polepšili o 1.100% zatímco průměrná rodina asi o 5%. V roce 1990 celkové jmění miliardářů v USA činilo 240, 000.000.000 dolarů, dnes činí víc 3, 000.000.000.000 dolarů.

Pravda je, že v letech 1980-2020 daně miliardářů v poměru k jejich bohatství se snížily o 79%. Ale to jistě nevysvětluje vše. Tady něco nehraje, nebo není v pořádku. Patrně obojí.

Zpráva IPS kreslí obraz Spojených států coby moderní oligarchie, kde nejbohatší smetánka mohovité elity se prostřednictvím peněz dostala k zákonodárné a výkonné moci ve státě. Kapitál vládne Kapitolu. Tito vyvolení si platí armádu právníků, účetních odborníků a finančních poradců, která jim pomáhá ukrýt jejich jmění v daňových rájích a takzvaných dobročinných fondech.

Sopečný výbuch bohatství bohatých přichází v době, kdy během posledních šesti týdnů se octlo na dlažbě víc jak 60 milionů Američanů a kdy každé ráno se po celé zemi tvoří fronty ze 42 milionů hladovějících chudých před rozdělovnami státem podporovaných potravin.

V bibli neoliberální víry, je psáno, že sílící příliv zvedne všechny čluny. Dle této alegorie hospodářský úspěch jednoho obohatí postupně každého, když nebudete chtiví a nedočkaví. Co na tom, že přiliv zatím zvedá pouze super jachty boháčů; dejte mu čas a zvedne i vaše potopené pramice. Jděte za zeleným světlem naděje tam na konci tunelu, který je tak blízko a tak daleko.

Historie učí, že nejstarší a nejsmrtelnější neduh společenských systémů je nerovnost příjmů bohatých a chudých. Proto ze všeho nejvíc na Zemi mě překvapuje nadutost bohatých, kteří si myslí, že trpělivost chudých je bezbřehá a věčná.


29 komentářů :

 1. Vysvětlení možná bude jednodušší než si myslíme. Jestliže budu vědět jaká čísla zítra vyjdou ve sportce, tak asi taky docela nechutně zbohatnu. Mimochodem to už se stalo v Chorvatsku, že hlásili vylosované číslo ještě před vylosováním, no chybička se vloudí, ale úspěšně to zametli pod koberec, mají přece v rukách většinu massmediálních sračkometů. Takže zpátky, když dopředu vím co se bude dít, tak vím které akcie nakoupit, které prodat a prodělat na tom nelze. Jak jednoduché milý Watsone. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 2. Již jsem psal, po krizi budou bohatí ještě bohatší a žádný nebude spát pod mostem. A chudí budou mít hlouběji do "talíře" /a oni si to nepřipustí/ a noclehárna pod mostem opět ožije.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. @8:48 - Ano, ale nebudou to ti všichni bohatší, pouze ti vyvolení!

   Smazat
  2. Špička se zužuje, moc se koncentruje a lidé to nečinně sledují. Snad nevěříme tomu, že se to samo zastaví? P.K.

   Smazat
  3. Vždycky sledovat tok peněz. Ukáže na světové satanisty, a jejich pohůnky.

   Smazat
 3. Přeci co Američan, to nadčlověk.:

  Já jsem Američan, kdo je víc.
  USA first
  Bůh nám žehnej a USA zvlášť.

  Takovými a podobnými hesly jsou běžní občané krmeni od kolébky.
  Pak není divu, že jim výše posaný stav nevadí.

  K. Kryl : Každá generace má svoje kajícniky.....

  OdpovědětSmazat
 4. Tak to je většina maká na jedince ale to si musí uvědomit každý kam patří. Tihle miliardáři se nezastaví před ničím.

  OdpovědětSmazat


 5. Coronavirus je největší politický podvod v historii. A já dodávám celosvětově. A kdybyste tomu nevěřili, můžete se přesvědčit zde:
  https://www.washingtontimes.com/news/2020
  Ještě jednou zopakuji, co jsme psali před několika dny. Prezident Trump nyní podepsal, že elektřinu a plyn mají domácnosti v USA zdarma. Také uvolnil pro lidstvo volné energie (jejich plány a patenty) od Nikola Tesly. Díky těmto skutkům se burza v Saudské Arábii řítí ke dnu. No, v budoucnu si asi šejkové budou muset umývat okna sami.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi neumím hledat, ale z toho vašeho linku tam nic takového není. Jak můžete napsat, že koronavirus je podvod, když díky němu by se USA rády zachránily díky platbám ze strany Číny? Jestli budou mít elektřinu a plyn zdarma, tak to se ještě uvidí, ale asi je to třeba, když nemají ani na jídlo. P.S.: netušil jsem, že SA má vůbec nějakou burzu. Asi jenom na ropu?

   Smazat
  2. 9:54
   Je morbidně trapné hlásat, že koronavirus je podvod v pozadí s plnými kostely rakví, přeplněnými márnicemi, nestíhajícími krematorii třeba v Itálii, a při uplatňování protikoronavirových opatření všemi postiženými zeměmi světa.

   Smazat
  3. Tak máš nedostatky v práci s počítačem. Je to na Google několikrát i s překladem. Asi tak...

   Smazat
  4. Vy jste se do těch rakví byl podívat anonyme 13.49? Vy jste se byl podívat do těch přeplněných márnic co "nestíhají"?... Jenom tady opakujete ( a nejen tady a teď) všechny bláboly, kterými se necháváte denně vykrmovat od serveru novinky - to je vaše náboženství, bez kterého už nedokážete žít. Taky kdysi (nedávno) žvanily, že Kim (KLDR) nechal sežrat svého strýce psy ( spousta hovádek -viz diskuze - na to skočilo) a když potom se ten sežraný strýc objevil na tribuně, asi čučeli jako husa do flašky. Ale pohoda - a denně čtou další kopce sraček. Nebo jak před pár dny psaly že asi zemřel KIM? A najednou je živý - a opět diskutéři nic. Každý normální člověk už by byl zhnusen těmito podvraťárnami, protože je jasné, že to píšou jen pro počet diskuzí - živí je reklama - ale diskutérům novinek nevadí ani takové prasárny, že pod články o rakvích a mrtvolách jsou články o masturbaci a šukání, a lítají tam reklamy na pilulky na erekci. Něco takového by byl v době opravdové pandemie vrchol hnusu.Ale oni už znají své čtenářské pomatence. Až skončí "pandemie", budou je zas denně vykrmovat utýranými psy a Kimem. Lidi, kteří čtou bulvár a věří bulvárnímu hnusu, jsou politováníhodní ubožáci. Obrázky rakví a mrtvol se dají získat poměrně jednoduše.

   Smazat
  5. Jo i u nás, diky Teslovi, bude elektřina brzy zadarmo. Trump to zařídí a šejkové z Čezu budou pukat vzteky.

   Smazat
  6. 16:36
   Vykrmený nesmysly od manipulativních pomatenců, sledujících nečestné cíle jste vy, a baštíte jim to i s navijákem. Zprávy o situaci v Itálii jsou zdokumentované, a dostatečně ověřené od lidí, kteří v té Itálii tu realitu zažívají na vlastní kůži. Vy se můžete jít dál pást ke svým pasáčkům, tam najdete souznění ve fantazírování.

   Smazat
  7. 9:54, ja eletriku a plyn zadarmo nemam. Misty jsou tu hrozne plky. Ale je to lepsi nez CNN, ceska televize, Seznam, Novinky, .....

   God bless Nova Republika

   Smazat
  8. 16:36
   ...A tak se stalo, že se celý svět, vč. odvěkých nepřátel poprvé v historii domluvil, že si nikoliv vzájemně, ale každý sám sobě! poškodí ekonomiku vymyšleným koronavirem… Máte "geniálního" baču, jenom ta tráva je trochu jedovatá.
   A ty reklamy sprosťáren, na které si stěžujete, se vám zobrazují vždycky podle vámi dříve navštívených webů, protože systém zohledňuje vaše preference, a pamatuje si je...

   Smazat
 6. V Praze napíchli na kůl tank SSSR, dali mu nacistickou přilbu aneb 5 dalších bizarností:

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020050411894250-v-praze-napichli-na-kul-tank-sssr-dali-mu-nacistickou-prilbu-aneb-5-dalsich-bizarnosti/

  Dcera Ludvíka Svobody: Maršál Koněv pomohl mému otci dostat se z vězení. Stydím se za to, co se stalo v Praze:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020050411893755-dcera-ludvika-svobody-marsal-konev-pomohl-memu-otci-dostat-se-z-vezeni-stydim-se-za-to-co-se-stalo/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Praha je Mekka zmrdů 11.09 - slušný člověk se tomuto smetišti plném lidského odpadu vyhýbá. Jo - už to zdaleka není, co to bývalo. Alespoň jsme prokoukli.

   Smazat
  2. 16.38 Praha není Mekka, ale MALÝ JERUZALÉM!

   Smazat
 7. Vždyť ti miliardáři už redukují počet obyvatelstva na Zeměkouli. Roky už o tom mluví Gates. Na jedné straně hovoří o nutnosti redukce obyvatel a na druhé straně zachraňuje vakcínami africké děti. Nějak si to odporuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Date si pichnout vakciny Billa Gatese ?
   Pambu s vami.

   Smazat
 8. Kde hledat počátky?
  Honoré de Balzac – Gobseck – 2. pol. 19. století
  „Je nás tu v Paříži asi deset takových, mlčenlivých a neznámých králů, rozhodčích nad vašimi osudy. Život je stroj, jejž ženou peníze. Věztež, prostředky se zaměňují za výsledky; nikdy nedokážete odloučiti duši od smyslů, ducha od hmoty. Zlato je spiritualismem vašich dnešních společností. Poutáni týmiž zájmy, scházíme se jistý den v týdnu v kavárně Themis blízko Nového mostu. Tu odhalujeme záhady finančního světa. Žádné jmění nás neobelže, známe taje všech rodin. Máme jakousi černou knihu, do níž se zapisují nejdůležitější poznámky o veřejném úvěru, o bance, o obchodu. Kasuisté bursy, tvoříme svatou inkvisici, v níž se posuzují a analysují i nejlhostejnější činy všech lidí, kteří mají nějaké jmění, a vždy uhádneme dobře. Jeden bdí nad stavem soudcovským, druhý nad peněžníky; jiný nad úřednictvem a ještě jiný nad obchodnictvem. Já pak mám syny z lepších rodin, umělce, vznešenou společnost a hráče, ...“

  OdpovědětSmazat
 9. Pro 13:49 https://www.arfa.cz/obludne-jak-se-falsuje-pandemie-covid-19-na-ostrove-hart-nova-fakta-pohrbivani-prazdnych-rakvi-a-medii-zkreslene-statistiky-v-prazdnych-nemocnicich-tanci-lekari-a-sestry-exkluzivne/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. arfa má i dobré články. Ale v tomto případě je její převzaté tvrzení asi tak průkazné, jako ricin. Je to jako od srdcaře Pirka, pro kterého byl koronavirus brnkačka, a tak se montuje do epidemiologie, ale určitě si nepromluvil třeba se zotaveným taxikářem. A těžko by si asi nechal od epidemiologa poradit, jak operovat srdce. Pošlete je do nejpostiženějších oblastí, ať si udělají jasno.

   Smazat
 10. Je to ďěsivé, jak tolik miliard lidí nemá šanci na pár rodin. Zbývá jen naděje, že tito "vyvolení" jsou tak chamtiví, že si začnou navzájem závidět a překážet. Průšvihem by bylo řešení jejich problémů válkou, pak by to opět zaplatily ty zbylé miliardy obyčlidi.

  OdpovědětSmazat
 11. Je sice psáno, že sílící příliv zvedne všechny čluny, ale ne každý má svůj člun a ti co ho nemají se utopí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:33 Nojo, ale co když neteče jen do tří člunů ❔

   Smazat
 12. Jen takový dodatek, chtěl jsem změnit tu všemocnou organizaci se zeleno červeno žlutým kolečkem s modrým puntíkem uprostřed a ejhle, najednou se nešlo dostat na NR a zmizely všechny překladače, takže jsem se mjusel vrátit a potřeboval bych poradit jak to udělat aby tyto problémy nebyly.
  Děkuji, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 13. Vitek to chyta.
  Ano, to jsou oni, temer-vladci sveta.
  To jsou autori koronadivadla.
  To jsou moderni otrokari.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.