Reklama

středa 13. května 2020

Jak byl zadržen generál Vlasov

Generál Vlasov s K.H. Frankem, 
po válce byli oba odsouzeni k trestu smrti, 
Vlasov v Moskvě a Frank v Praze.
Petr Sedláček
12. 5. 2020  VašeVěc
Otevírané ruské archivy a jejich historici mají stále co říct. Třeba o vlasovcích a jejich posledních dnech na našem území. Také o tom, jak a kým byl Vlasov dopaden. Stalo se 12.5.1945.


Na úvod si řekněme pár stručných informací. Poté, co sovětské vrchní velení zjistilo, že se Vlasov a jeho vojáci na frontě ztratili, vypravilo do týlu německých vojsk více než deset operativních skupin o síle od tří do sedmi mužů. Cílem bylo generála najít a pomoci mu ze zajetí. Všichni tito muži při plnění úkolu zahynuli. A poté, co vyšlo najevo, že Vlasov zradil a přešel k Němcům, byly na Němci okupovaném území vysazeny operační skupiny 4. Správy NKVD. Ty měly generála, který zradil, zajmout, anebo likvidovat. Neuspěla žádná z nich. Také proto, že Vlasov a jeho nejbližší neustále měnil časy a trasy svého neustálého pohybu.

Obávaná SMERŠ, neboli vojenská kontrarozvědka, se do pátrání po Vlasovovi a dalších čelných představitelích ROA vložila až koncem války. Z její strany nešlo o speciální operace, spíše o zevrubné, hodně široké pátrání. Tím se dostáváme ke květnu 1945 a událostem na území naší republiky.

Po osvobození Prahy se sovětská rozvědka dozvěděla, že zhruba 40 kilometrů od Plzně je dislokována 1.divize ROA (mimochodem tato divize nosila i označení 600. divize wehrmachtu) které velel generál Buňačenko (v momentě, kdy přeběhl na druhou stranu byl v hodnosti plukovníka a Sověti tak jeho generálskou hodnost nikdy neakceptovali). Byla to přesně ta divize, která podpořila pražské povstalce v jednom ze dnů povstání. Jejich vystoupení mělo ovšem spíše podobu účasti některých jejich jednotek ve sporadických bojích, než o nějakou vážnější vojenskou operaci, které by se početně nijak malá jednotka o síle divize účastnila jako celek.

Nejblíže dislokaci těchto jednotek ROA v té době byla 162. tanková brigáda 25. tankového sboru 1.ukrajinského frontu. V sestavě brigády působila jednotka vojenské kontrarozvědky, které velel major Vinogradov.Její síly byly ovšem malé a tak velitel brigády plukovník Miščenko tuto skupinu, určenou v tu chvíli k pátrání po vedoucích představitelích ROA, posílil lidmi z motostřeleckého praporu, jemuž velel kapitán Jakušov.

Tato skupina se 12.května 1945 v několika automobilech vydala směrem k prostoru, kde již operovala americká armáda a kam mířily jednotky Buňačenka. Cestou narazila na několik důstojníků ROA. Byl mezi nimi i velitel jednoho z praporů kapitán Kučinskij. Ten po zadržení uvedl, že se nikdy neúčastnil bojů proti sovětským jednotkám a že se díky tomu spoléhá na milosrdnější jednání. Následně Jakušov dopravil kapitána ROA do štábu 162.tankové brigády. Jeho výslech vedl velitel skupiny SMERČ Vinogradov. Následně došlo k dohodě a Kučinskij, jako agent - identifikátor kontrarozvědky souhlasil, že pomůže s ustanovením totožnosti velících důstojníků ROA, které, včetně Vlasova, dobře znal.

Následně zvláštní skupina objevila pohyb kolony automobilů, které mířily k Plzni. Vůz, ve kterém seděli major Jakušov a Kučinskij, řídil Kučinského řidič Dovgas. Auto kolonu předjelo a tím, že se zabrzdilo napříč silnice, kolonu zastavilo. Osádka začala prohlížet zastavená auta. Na Buňačenka a další důstojníky se přišlo hned, překvapením však bylo, že v jednom z vozů seděl sám Vlasov. Ten se snažil klást odpor, který byl ovšem zlomen i za přispění jeho osobního řidiče, jistého Komzolova. Vše proběhlo již v americké zóně, ale Američané proti tomu nijak nezasáhli.

Později byli Vlasov a s ním i Buňačenko dopraveni do Moskvy. Tam, na Lubjanke, oba osobně vyslýchal tehdejší šéf Hlavní správy kontrarozvědky SMERŠ Viktor Abakumov. Vše skončilo, jak muselo. Všichni, Vlasov, Buňačenko a dále Truchin, Malyškin, Žilenkov, Meandrov, Zakutnyj a další byli v létě 1946 popraveni.

Pětice velících sovětských důstojníků, kteří se podíleli na zadržení Vlasova byla vyznamenána Řádem Suvorova II.stupně, což bylo ocenění, které se udělovalo zcela výjimečně za úspěšné vojenské operace. Ne dosti na tom. Příslušníci kontrarozvědky, kteří se bezprostředně podíleli na zadržení vysokých důstojníků ROA ,dokázali přesvědčit nadřízené orgány, aby vyznamenáni byli také lidé, kteří jim pomohli. Řád Vlastenecké války I.stupně tak obdržel Kučinskij, který si navíc mohl ponechat i vyznamenání, která dostal do svého přechodu k vlasovcům a řidiči Komzolov a Dovgas se stali držiteli Řádu Vlastenecké války II.stupně.

Inu i taková byla válka...36 komentářů :

 1. Sám Vlasov na začátku války statečně bojoval, byl několikrát raněn, bránil i Kyjev a podařilo se mu probít se z obklíčení. Jako velitel 20. armády se na konci r. 1941 výrazně zasloužil o záchranu Moskvy. Kdyby nepřeběhl a nezradil, patřil by patrně k těm nejoslavovanějším hrdinům Rudé armády. Vedle generálů Panfilova, Donatora a řady dalších.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:31
   Byl to dvojnásobný zrádce, a jak jste se mohl dočíst, tak, mimo jiné zrůdnosti, kvůli jeho domnělému zajetí německými nacisty, zahynuli ti, kteří se ho snažili osvobodit, když už dávno bojoval na straně německých esesmanů. Prostě svině.

   Vymazat
  2. Bránil Leningrad, než Stalin zradil jeho vojáky. Vlasov je odmítl opustit a takový postoj se neodpouští.

   Vymazat
  3. Zase zavádějící informace. V době, kdy probíhaly nejtěžší boje o Moskvu, si šel Vlasov lehnout do nemocnice s bolestmi ucha. Vrátil se na front až 20.12.1941, kdy už bylo zažehnáno největší nebezpečí a byla osvobozena Krasnaja Poljana, Solněčnogors a Volokolamsk. Body, kde se Němci dostali nejblíže k Moskvě. Tuto operaci vedl zástupce Vlasova, generál plukovník Leonid Sandalov, za co byl povýšen 27.12.1941 o hodnosti generál majora.Vlasov přišel z nemocnice až po bojích a sprostě si vítězství přivlastnil.

   Vymazat
  4. K Leningradu. Další lež.Je pravda, že situace na této frontě byla složitá. Psalo se jaro 1942, tj. ještě dlouho před Stalingradem a Kurskem. K tomu nepříznivé počasí, málo jídla a léků.Vojáci dostávali na den jen 50g chleba.Vodu pili z bažin, ale i tak se nechtěli vzdát. Po tom co se dostali do obklíčení, vojáci utvořili kolonu, kde ve předu šla rozvědka, pak vojáci, pak štáb s Vlasovem a konec kolony zase tvořili vojáci. Svými těly chránili Vlasova. Tato kolona narazila na velké uskupení Němců, na které se řadoví vojáci vrhli ve snaze ochránit Vlasova. Ten, když viděl, že je boj marný, utekl do i se zdravotní sestrou, jeho milenkou do lesů a své vojáky nechal napospas osudu. Mezitím nechal zničit všechny vysílačky takže se vojáci ani nemohli spojit s týlem a dát vědět, kde se nacházejí. Stalin vyslal na záchranu Vlasova 10 výsadků celkem kolem 120 mužů, aby jej zachránili. Ti ho bezvýsledně hledali a ani jeden z vojáků-výsadkářů nepřežil. Zatím co jej výsadkáři hledali, on už byl u Němců. Takový to byl hrdina. První koho zradil, byli jeho vojáci. Byl jako kapitán, který opustil svoji loď.

   Vymazat
  5. Pro 18:35 díky za upřesňující informace. To jsem nevěděl.
   Pro 16:28 Vlasov velel 2. úderné armádě (svaz posílený o útvary dělostřelectva a obrněné jednotky). Což byl projev důvěry generálního štábu i Stalina. Armáda statečně bojovala a poutala značné síly Němců (jednotek SS). Nakonec byla poražena a její jednotky se rozptýlily po lesích a bažinách. Sám Vlasov a jeho štáb prchali a nakonec se vzdali. Jeho vojáci se bili skoro do posledního. Stalin jeho vojáky nezradil. On sám je zradil a opustil. Ty živé i ty padlé. A dostal to co si zasloužil - provaz. Psu psí smrt.

   Vymazat
  6. A kdo byl ten generál Donator?

   Vymazat
  7. Pro 20:54 To jsem se překlepl. Mělo to být "Dovator". Lev Michajlovič (Leninův řád, Řád rudého praporu, Řád rudé hvězdy, Hrdina Sovětského svazu). Kozácký generál. Padl při obraně Moskvy v čele svého 2. gardového jezdeckého sboru. Bylo mu 38 let.

   Vymazat
  8. 16:28 Stalin nikoho nezradil a zachránil všechny Slovany před vyhlazením. Ten zrádce dostal co mu patřilo a ti co ho opěvují potřebují dardu taky.

   Vymazat
 2. Není naprosto co řešit! Pražští povstalci nechápali vlasovce jako osvoboditele. To si jen vybájil neofašounský vepř Novotný.

  "7.května 1945 9:10h Česká národní rada v rozhlasovém vysílání kategoricky prohlásila, že akce vlasovců proti německým vojskům jsou jejich vlastní záležitostí."

  https://dvojka.rozhlas.cz/ctyri-nejvetsi-myty-o-vlasovcich-v-praze-7463701

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nezapomínejte, že nácek z rypákova není sám, stojí za ním v jednom šiku slavná ODS v čele s náckovým kámošem Fialou - jenom na upřesnění

   Vymazat
  2. Re (14:45):
   ... co taky očekávat od Novotných, jejichž rodový předchůdce (tehdy se snad jmenoval Neuman) údajně čile spolupracoval s Gestapem?

   Vymazat
  3. Ono je to asi tak. Zakovska tragedia, aj tam Vlasovci vrazdili Cechov. Prasa Novotny aby zhodil CA, oslavuje vrahov z radov Vlasovcov.

   Vymazat
  4. Ono je to asi tak. Zakovska tragedia, aj tam Vlasovci vrazdili Cechov. Prasa Novotny aby zhodil CA, oslavuje vrahov z radov Vlasovcov.

   Vymazat
  5. 20:22
   Jste vedle, jak ta jedle, z rasových důvodů by nemohlo dojít ke spolupráci.

   Vymazat
 3. 14.45 - konečně pořádný titul pro starostu.

  OdpovědětVymazat
 4. trošku jinej pohled ne vlasova -
  http://leva-net.webnode.cz/news/o-vlasovovi-v-kostce/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krevní skupina neofašounských vepřů.

   Vymazat
 5. Buňačenko bojoval na Západní frontě a zasloužil se o zdržení americké armády v Ardenách. Vlasovci přímo nikdy nebojovali proti RA, neb museli myslet na to, co by se jim asi stalo, kdyby upadli do zajetí. Brrr! Proto se zabývali likvidací civilistů ve válečném zázemí, kde plnili příkazy SS. Tedy, oni nebojovali jen proti Sovětskému svazu ale proti protihitlerovské koalici jako takové. Rozhodně zabili více Američanů než sovětských vojáků.  OdpovědětVymazat


 6. ...australský válečný dopisovatel Osmar White:

  Osvoboditelé znásilňovali!

  “Poté, co se boje přesunuly na německou půdu, dopouštěli se mnozí vojáci znásilnění a další je následovali. Počty incidentů se lišily od jednotky k jednotce, záleželo na veliteli. V některých případech byli viníci rozpoznáni, souzeni a potrestáni, někteří byli zastřeleni, a to zvláště, pokud šlo o černochy.”

  No toto.
  To musí být nějaký omyl nebo si to ten australský válečný zpravodaj vymyslel.
  V Rudé armádě přece žádní černoši nebyli.

  Nebo, že by to v roce 1945 psal o té americké...?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:21 Italský film "Horalka" je příběhem o znásilnění matky s nedospělou dcerou americkým vojákem, afroameričanem, za 2. WW. Podle skutečné události.
   Jsem očitým svědkem zastření sovětského vojáka důstojníkem, když byl obviněn ze znásilnění ženou, o které bylo známo, že si sexuálními službami přilepšovala i s příslušníky Wehrmachtu, s příchodem Sovětů, na skromnější úrovni, pokračovala.
   Jako kluk jsem byl často hoštěn u nějaké té sovětské jednotky (většinou osádka jednoho náklaďáku, 15 až 25 chlapů), kdy každý z vojáků dal svou konzervu, všechny posbírané do kotle nad oheň, leccos se přidávalo. Nakonec přišel každý s nádobou jakou měl, dostal naběračku a konzumoval, já dostal nádobu a dávku po libosti ... Většinou „vyvářela“ žena. Nikoli v uniformě, když bližší než jiný jazyk jí byla Němčina. Aniž se chovala nějak nesvobodně. Dodávám, na že závěr byla nalévána jakási lihovina. Spletl jsem se napoprvé, ale stačil to vyprsknout, jinak se nedalo.
   Všeobecně, jako kluci a Češi jsme se poflakovali i po větších a velkých leženích, brali, co se nám líbilo, dostávali, co jsme chtěli, aby nám to o kus dál zas jiní vzali ... jenže, naučili jsme se v tom chodit tak, že jsme netratili. Pro příběhy tu ovšem místo není.

   Vymazat
 7. A Ford konstatuje: „Bolševická revoluce byla pečlivě připraveným podnikem ze strany mezinárodního židovského finančnictví.“ Tedy ne už jen zaplombovaný německý vagon s Leninem, ale celý vlak vezoucí celosvětový převrat. „Rudá revoluce jest největším spekulačním činem v celých lidských dějinách.“ Kniha končí slovy, za něž by se nemusela stydět ani současná propaganda (ani ČT 24 a Václav Emanuel Moravec), chronicky obviňující Rusko z recipročního zasahování do dění v USA: „Ve Spojených státech jest více bolševiků než v sovětském Rusku.“

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle obviňování Židů z přípravy VŘSR mi už leze na nervy. Proboha,proč by židé podporovali a financovali komunisty a znárodňování? Proč jít s těmi, kteří jim chtěli sebrat majetky a pak to i udělali a nakonec museli z Ruska utéct? To neviděli dopředu, co je čeká? Uprchlíci z Ruska po roce 1917 k nám byli většinou vzdělaní židé. A velmi bohatí. Kupovali si honosné domy, vily. U nás byl tenkrát v nemocnici židovský doktor z Ruska. Nechal opravit židovskou modlitebnu a i jinak byl užitečný. Lidi ho měli rádi. Nakonec ho zlikvidovaly jeptišky Voršilky. Nasypaly mu do kávy rozemleté sklo. Tak, že s tím židovským spiknutím v Rusku a ve světě prrrrr. Jim byl určitě car milejší než Lenin! A proč by to chtělo mezinárodní židovské společenství Židům v Rusku zavařit? Pro ně byly kšefty s carským Ruskem jistě dobré, tak proč to ničit na úkor podpory komunistů? Nehledejme za vším špatným Žida. M.R.

   Vymazat
  2. Ford byl dlouholetým velkým a hlasitým fandou Adolfa Hitlera a nacizmu!

   Vymazat
  3. Jistě není správné obviňovat židy. Revoluci připravil a organizoval chudý, líní, pořád nalitej lacinou metylovou vodkou ruský mužik, kterého rodina byla skvěle zabezpečena, takže nemněl nic na práci jenom myslet na revoluci. Teď vážně: týpec co tady psal o své nadřazené ukrajinské rase, to bohužel vystihl, jak se již praví že na každém šprochu se najde pravdy trochu, když mluvil o důstjnících který pod velením Kutuzova zahnaly Napoleona do svého Francouzského doupěte. Již během bojů přišli do stylu s francouzi a jejich vojákama, kteří je mohly získat jak agenty na organizaci převratů v carském Rusku. Tam mohly nasáknout pokušením udělat podobnou krvavou řež, která vynesla Napoleona po revoluci k samému vrcholu moci ve Francii.

   Vymazat
  4. 18:06
   Proč? Protoč...!
   Více se zajímej a více čti a studuj. Pak na to přijdeš i sám.
   Kdo asi byl K. Marx, kde vznikla v r. 1909 první osada "kibuc" hospodařící i dodnes formou kolektivního vlastnictví..., odkud tedy pochází ta myšlenka...
   Studuj hochu, studuj. Pak se nemusíš tak hloupě ptát.

   Vymazat
 8. Rudá revoluce byl nejlepší čin v dějinách lidstva...pokusil se dát právo na plnohodnotný život, práci, bydlení, vzdělání, zdraví, mimopracovní zájmy, rekreaci, atd. všem lidem bez rozdílu majetku..ale nebyl čas na úplnou realizaci ...a že se všechno nepodařilo ?..a že spousta šmejdů rudou revoluci zneužila ?..tak to je pravda pravdoucí!..ale na realizaci ideálů bylo jen pár desítek let...nemělo by se zapomínat, že křesťanství je tady 2000let a kapitalismus 300let..a kde jsou ideály, a co dokazaly ?!.. miliony lidských obětí v koloniích, živoření venkovských nebo městských dělníků při bídné mzdě nebo dnes doživotního zadlužení, zničené životní prostředí, desetimiliony mrtvých ve 2. světových válkách a holocastu...a teď nás připravují buď na třetí světovou válku a nebo definivní totální ekonomickej průser !...tak co bylo, je nebo bude lepší ?

  OdpovědětVymazat
 9. US vojáci v 2.sv. válce tenkrát neznásilňovali? To jenom dnes jsou desítky tisíc obvinění každý rok uvnitř US armády mezi vlastními. Stačí si zagoglovat "sexual asaults US army"...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V okupovaném Německu, jeho západní části, došlo po válce k mnoha znásilněním. Znám případ paní, která jako děvče byla znásilněna, narodil se jí kluk a jedna bezdětná rodina amerického důstojníka se dítěte ujala, osvojila si ho a dnes jako dospělák patří k předním americkým dokumentaristům. Jeho máme dožívá na předměstí Mnichova a každoročně se navštěvují.

   Vymazat
  2. Na západní frontě došlo k 13000 vyšetřovaných znásilnění,nešlo jen o US

   Vymazat
 10. na lavici souzených měly být západní mocnosti a nadnárodní prozápadní kapitál, protože tohle všechno vyrobilo Hitlera a nacismus - ostatní věci byly vynuceny okolnostmi, které byly od začátku vedeny jako masakr, takže posuzovat sověty jak kdo se zachoval považuji za nekorektní a v podstatě manipulativní. ..)

  OdpovědětVymazat
 11. Lenin byl poslan do Ruska ve vlaku a financovan Nemci miliony risskych Marek. Trockij byl vyslan USA a mel prosazovat jejich zajmy. Take jimi financovan. Zatimco Lenin s Bolseviky branil zemi, ukoncil valku. Trockij naopak se ucastnil vseho, co ji melo rozlozit. Dodnes pusobi v Rusku 5. kolona USA z Trockistu a ruskych zbohatliku, oligarchu a jejich pomocniku ve sprave a v politice, v mediich. Jsou nadeji USA na navrat pomeru za Jelcina, kdy mohli rozkradat Rusko. Tomu napomahaji USA sankcemi, lhanim o 2. svet. valce, blokaci Nord Stream 2, rusofobni propagandou.

  OdpovědětVymazat
 12. Na tom obrázku, to je K. H. Frank, krvavý pes z Prahy, spolu s tím, co mu ODS postavila pomník?

  OdpovědětVymazat
 13. Jednoduse se ted kritizuje, ale nikdo z nas by asi nechtel byt v jeho kuzi. Navic, vsude na zapade SSSR byla silna protisovetska nalada. A do boje musel jit kazdy, jen muj tatinek utekl, Rajcinovi delal pucfleka. Take riskoval, R. mu slibil, ze po valce ho odpravi. Zatim byl popraven on. I takove jsou osudy. Nikdo nechce umirat a vysledek; ZBROJI SE VIC A VIC, NASI VOJACI OKUPUJI NEKOLIK ZEMI A ZABIJI. KDO BUDE SOUDIT TY, CO JE TAM POSLALI? Kdo bude soudit NATO,ktere zabiji ve vsech svetadilech a ma na svedomi zivoty milionu lidi a znicene zivoty stamilionu. Co je proti tomu Vlasov?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10.53 Pan Vlasov se svojí sběří vraždili své, vylalovali svoji vlastní Ruskou Otčinu po boku německých vetřelců, vrahů a lupičů... jako "naši" legionáři u Sborova vraždili naše vlastní rakouskouherské vojáky... a také, byl-li některý z nich chycen našimi živý, museli RU důstojníci využít vší své autority, aby je dostali do zázemí živé - bez bodáků zapíchaných do břicha.

   Vymazat
 14. K.H.Frank byl knihkupec s jednim okem. Patril ke katum naseho naroda. Vlasov byl zradce. Nechtel Praze pomoci, (zradil jednou) a predal veleni Bunacenkovi (zradil 2 krat) a odjel vyjednavat k Plzni s Americany. K zadne dohode nedoslo. Zajala ho sovetska vojenska tajna sluzba a odvezla do Moskvy. Oba byli odsouzeni a dostali provaz.
  K.H.Frank byl Sudetak a umel myslim i cesky. Odporny nacek, slozici Adovi, ktery si ho ale moc necenil. Neudelal ho nastupcem Heydricha.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.