Reklama

neděle 17. května 2020

Jaroslav Bašta: Protektorátní liga proti bolševismu

Jaroslav Bašta (BOS)
Jaroslav Bašta a -rp-
17. 5. 2020 PrvníZprávy
Jednu z nepříjemných stránek totalitních ideologií představuje jejich schopnost vracet se v dobách, kdy už na ně zdánlivě všichni zapomněli, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.


Důvody, proč se to stává, mohou být různé. Většinou to souvisí s tím, co historici z nedostatku jiných vysvětlení nazývají „duch času“. V naší době je dobře patrné, že se nám projevuje ve své původní německé podobě jako Zeitgeist, který nás vrací do druhé poloviny třicátých let nebo do období německého Protektorátu.

Právě letošní 75. výročí vítězství nad nacismem a fašismem považovala celá řada českých, převážně komunálních politiků, za příležitost, jak revidovat pohled na tehdejší dramatické události. Vycházejí přitom z bruselských not, které označily bývalý Sovětský svaz za viníka Druhé světové války a spojence hitlerovského Německa kvůli Smlouvě o neútočení známé jako Pakt Molotov – Ribbentrop podepsané 23. 8. 1939. Přehlížejí přitom, že podobnou smlouvu podepsalo Polsko v roce 1934, Velká Británie 30. 9. 1938 (v rámci jednání o Mnichovské dohodě) a Francie v prosinci téhož roku.

Pro české poměry jsou charakteristické dva momenty – tato revize dějin dostala podobu velmi nedůstojné pomníkové války, včetně postavení prvního památníku příslušníkům SS v Řeporyjích a návratu k argumentaci České ligy proti bolševismu. Tu v lednu 1944 založil protektorátní ministr školství a osvěty Emanuel Moravec v reakci na Československo – sovětskou smlouvu o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci podepsanou 12. 12. 1943 v Moskvě za přítomnosti prezidenta Edvarda Beneše a Josifa Stalina.

Úkolem České ligy proti bolševismu až do května 1945 bylo podávání pravdivých a nepravdivých informací o poměrech v Sovětském svazu, varování před důsledky spolupráce s tímto diktátorským režimem a před okupací hordami z východních stepí. Zdůvodňovali tak nutnost spolupráce s nacistickým Německem jako jedinou naší záchranou. Symbolem této kampaně se stal plakát s obrázkem Pražského Hradu, nad nímž se sklání krvavý spár označený srpem a kladivem doplněný varováním „Zachvátí-li tě, zahyneš!“ Přednášky Ligy byly zejména na Moravě hojně navštěvovány.

Moravský primátor Prahy MUDr. Zdeněk Hřib, který při svém svérázném výkladu dějin tvrdí, že Sovětský svaz nás neosvobodil, ale na dalších 43 let okupoval, zcela pomíjí historická fakta. Třeba o tom, že se Rudá armáda již v listopadu 1945 z Československa (jako z jediné země střední Evropy) stáhla. Další cesta k totalitě byla převážně naší vlastní záležitostí. Také v ideologické rovině svým o třicet let opožděným pirátským antikomunismem na protektorátní Českou ligu proti bolševismu navazuje.

Jaroslav Bašta: Ricinový bumerang

Protože amatérsky fušuje nejen do výkladu historie, ale také do zahraniční politiky, z hlediska ekonomických dopadů svého jednání by Emanueli Moravcovi udělal radost, neboť se chová jako vzorný úředník sedmnácté spolkové země, neboli novodobého protektorátu. České firmy nyní mohou na ruský a čínský trh jenom jako subdodavatelé firem cizích, převážně německých. A o to v té hře s bouráním pomníků a snímání desek, přejmenovávání náměstí a protičínských provokací jde.

O podobném počínání kdysi Voskovec s Werichem zpívali, že ti lidé to dělají buď z blbosti nebo za cizí peníze. Ten postřeh platí dodnes.


12 komentářů :

 1. Pane Bašto, proč směšujete Hřiba s Moravou? Ze Slavičína odešel Hřib do Prahy jako slušný chlapec. Praha ho zkazila. Studium si prodloužil o rok a na studium PhD. neměl schopnosti. Věnoval se politikaření. Kdoví kdo ho naučil nenávidět Čechy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slušný chlapec se zkazit nedá, ať už pochází odkudkoliv. Gaunerství v něm musí už dřímat, a čekat na vhodné podmínky. Třeba pan Bašta, pan David, a další se taky nezkazili, a příležitosti měli.

   Vymazat
 2. Ano tihle lidé usilují zavést liberální diktaturu NWO kde bude svět patřit rádoby elitě a s ostatními se nepočítá. A že jsou diktátoři je jasné kdo se hlásí k nacismu je šmejd. A že škodí ČR tak to je nezajímá slouží skopčákům a usa za cizí peníze.

  OdpovědětVymazat
 3. Když někdo jako Hřib prohlásí s vážnou tváří, že hitlerovské Německo a Sovětský svaz byli do roku 1941 spojenci, pak jen projevuje zásadní neznalost historických faktů a především svou idiocii. Ostatně žádný pirát nikdy v minulosti ani dnes do slušné společnosti nepatřil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No ono to zase není tak jednoduché. Když někdo prohlásí, že SSSR a Německo měli mezi 08/39 a 06/41 spojeneckou smlouvu a SSSR dodával do Německa suroviny a Německo do SSSR třeba zbraně, tak má pravdu. A když někdo prohlásí, že až do 41 roku SSSR potažmo komiinterna dávala instrukce všem dalším KS, že tato válka není jejich, tak je to taky pravda.
   Ovšem taky je pravdou, že před 08/39 byl SSSR největší nepřítel hitlerovského Německa a snažil se uzavřít bezpečnostní smlouvy na všech stranách. A taky je pravda, že britská (dá se říci že i západní) diplomacie to v principu sabotovala.
   No a po Mnichovu to už byla čistě pragmatická řešení.
   No a z hlediska ČSR - válka začala už v Habartově v 09/38. Takže z našeho pohledu válku rozpoutaly "mocnosti" v Mnichovu. A velvyslanec USA v Londýně (otec J.F. Kennedyho) to silně podporoval.
   Pokud by nebyl Mnichov, proběhla by ww2 možná jinak. Možná bychom měli i více mrtvých, něž oněch 360 tis., ale taky možná že ne. Možná, že by se z napadeného Polska stal agresor - válečný spojenec Německa (měli spolu smlouvu o přátelství) a spolu by útočili na ČSR. Ale to jsou jen možná.
   Takže fakta 1.9.1939 vojska nacistického Německa a luďáckého Slovenska překročila hranici a zaútočila na Polsko. A 17.9.39 tehdejší hranice Polska překročil SSSR a obsadil území (dnes část Ukrajiny a Běloruska), která dle původního návrhu mezinárodního společenství po ww1 měly patřit SSSR - tzv Curzonova linie - dle britského diplomata, který tuto hranici navrhoval.
   A ještě jedna věc - občas se objevuje, že USA tahaly za Evropu horké kaštany z ohně a vyhlásily válku Německu. Pravd je ovšem taková, že po Pearl Harboru vyhlásilo Německo válku USA.

   Vymazat
  2. Děkuji 8:00 za několik připomínek k historii. Čeští protofašisté Hřib, Novotný, Kolář a další zneužívají fakta z předválečnách dob k překroucení situace. Historie nebyla a není nikdy jednobarevná a jednoduchá. Proto je lehké ošálit dnešní mladéh polovičatými výklady světových dějin, které jim už vůbec nic neříkají. Ono se to těžko vysvětluje někomu, kdo věří těm epizodickým polopravdám. Tím spíš, že se na stranu podvodů a lží připojila i EU svým vyhlášením o stejném dílu viny Německa a SSSR na zahájení 2WW. Je docela možné, že to co píšete a co bych plně podpořil, bude za nějakou dobu trestné jako lživý výklad historie, k čemuž se postupně schyluje v EU pod vedením naší Jourové.

   Vymazat
  3. Ad 8.00. Smlouvu o velkém a nerozborném kamarádšoftu s nacistickým Německem mělo jako první Polsko. Po okupaci českých zemí a vzniku protektorátu vyjednávala SSSR o vzniku protihitlerovské koalice s Británií a Francií, ale obě země uzavřely hned v Mnichově nebo záhy poté kameradešaft také s nacistickým Německem. A když tedy Británie a Francie dokopaly nacisty do války, tak i SSSR jako poslední (před ním také pobaltské země!) uzavřela s NĚMECKEM SMLOUVU O VZÁJEMNÉM NEÚTOČENÍ. ODPOVĚDNOST ZA VÁLKU A 60 MILIONŮ MRTVÝCH A POVINNOSDT PLATIT REPARACE MAJÍ NĚMECKO, BRITÁNIE, FRANCIE, ITÁLIE A VAZALOVÉ SLOVENSKO, MAĎARSKO, FINSKO, POBALTSKÉ STÁTY...., Banderovci, vlasovci, ustašovci, hlinkovci, frankisté.... A tak proti nacismu, jeho sadismu, bestialitě a masovému vraždění bojovaly jen národy SSSR, Srbové a skromný český či francouzský odboj. Pár měsíců před již vyhranou válkou se vylodili v Normandii stateční hrdinové z USA a Anglie - jen aby tam nebyla dříve Rudá armáda.

   Vymazat
  4. Tady 8:00
   Smlouvy Německa s Británií, Francií a Pobaltím byly skutečně po Mnichovu a teprve pak byla smlouva se SSSR.
   Ovšem pouze jeden týden po smlouvě Ribbentrop-Molotov zaútočilo Německo na Polsko a po třech dnech vypovídá Británie a Francie válku Německu.
   K tomu. že bojovaly jen národy SSSR.....schválně vynechám Polsko. Kde byl SSSR když se bojovalo v Belgii, Holandsku, Francii, Norsku, Řecku, Severní Africe. Odpověď je prostá - Bojoval ve Finsku, anektoval Besarabii, anektoval Pobaltí....
   A proč SSSR vyhlásil válku Japonsku až v srpnu 1945 (operace měla příznačné jméno - Srpnová bouře)? Proč hrdinně nebojoval už minimálně od roku 1941?
   Prostě všechny státy dělaly co mohly a taky trochu taktizovali.
   Pravdou prostě je že 3 ze 4 z boje vyřazených Němců byli na východní frontě. No a v Tichomoří to zas skoro celé odedřely USA. No a Británie (přesněji Commonwealth) s Německem zase bojovala skoro půl roku osamoceně s dost chmurnými vyhlídkami.
   Nebo taková hloupá otázka SSSR přišla o 8,5 mil. vojáků. Ovšem cca 750 tis až 1 mil jich změnilo dres a sloužilo v různých pomocných oddílech atd. Dost hrozná čísla, že?
   Prostě historie není černobílá a každé zjednodušení a lhaní si do kapsy (byť s dobrými úmysly) je špatné a vede do háje.

   Vymazat
  5. 12:53 když se ptáte, kde byl SSSR ..., je vidět, že všechno podstatné Vám uniká. S Japonskem se SSSR vypořádával a vypořádal u Chalchin Golu ještě před konfliktem v Evropě. Za jeho průběhu už jeden ani druhý neměl prostředky k pokračování. Vojenské ohrožení od západu Stalin nemohl nepředpokládat a v tomto smyslu, tak jak mohl, se ofenzivně i choval. Což se také, zejména a např. při obraně Leningradu mimořádně osvědčilo.
   Račte si také povšimnout, do jaké situace Japonsko USA před vypuknutím konfliktu dotlačily, jaké vlastně měly „lidské ztráty“ když to v Tichomoří „odedřeli“. Pak si představte, jak by „dálný východ“ mocensky vypadal, nezastavit tehdejší postup SSSR jaderné bomby na Hirošimu a Nagasaki. Na mapě se podívejte na Kurily, uvědomte si rozdělení Korejského poloostrova, tam i pozdější válečný konflikt i příběh Vietnamu ...
   Jednou věcí jsou divadélka pro veřejnost, jinou potom syrová realita. Dnes vám možná uniká, jaká kdo a proč vytváří předpolí a kdo jsou ti, kteří musí hledět, aby netratili. Tak jak vždy v historii, je tomu taky dnes. Divadélka pro veřejnost a mocenská dělení světa ... Do nové rovnováhy, když ta dosavadní přestává platit ...

   Vymazat
 4. Prostě je to americký lokaj, ovládaný ukrajinskou mafií.
  Od takové verbeže se nedá nic slušného očekávat.

  OdpovědětVymazat
 5. Novotný, Hřib, Kolář apod. - to jsou jen trapné a odpudivé špičky ledovce. Horší je, že v české politice prakticky neexistuje skutečně vlivná síla, která by si kladla programově za cíl "protektorátnímu duchu" čelit. Např. obnovením kontroly nad klíčovými výrobami, přírodním bohatstvím, potravinové soběstačnosti atd.

  OdpovědětVymazat
 6. Vidíte, jak jsme opoždění, ani dnes si netroufneme na nějakou aspoň 3. ligu proti kapitalismu, zato taková pražská kavárna či hřibové i satani si troufnou klidně na 1. ligu boje za nacismus a fašismus. A nikomu to nevadí, prostě to je ta demokracie, síly antihumanismu v podobě těch kolářů a obézních novotných (prý trpí útlakem odtoku žilní krve z mozku a tím pádem otokovou vodou) tedy ty síly antihumanismu zejména v Praze jsou na vítězném tažení. To je to potomstvo, co rodí Morava jako to koňstvo a dodává do Prahy k cirkusové drezůře. Všimli jste si, jak vypadá hydrocefalus = vodnatelnost hlavy. Není zejména u starostů hned tak k vidění. Jiní se zase naopak chlubí tzv. pin head - tedy špendlíkovou hlavičkou, to jsou také vzácné kusy na čele opopolitiků. Máme pestrý "politický zvěřinec", který nám jinde lidé jistě závidí, ale kapitalismus nad nim jásá, že dělá dobrý buzines. A prosím , nezanedbáváme trochu mládež? Určitě se musí obnovit Kuratorium. tedy jakási ozdravovna mládeže od prohnilého humanismu směle k nacismu. Až přijdou opopolitici k moci jistě nakoupí bubínky a píšťalky, kraťásky a budpu učit děti a mládež parademarš! Ale nezanedbáváme nějak české ženy, rasově jsme, jak zjistili eugenici v Říši, na výši, takže z nich nadělat nějaké ty kravky, co se připouští k rasově nejlepším býkům! Konečně něco rozumného - a pak se bude s vděčností vzpomínat třeba na tzv. Kalousovy děti!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.