Reklama

středa 27. května 2020

„Jde jen o obhájení nepřijatelného chování současného režimu.“ Hampl se pustil do komsomolců dneška

Sociolog Petr Hampl
Petr Hampl
27. 5. 2020  Sputnik
Sociolog Petr Hampl se vyjádřil k probíhající debatě o tom, zdali se žilo lépe za socialismu či za současného režimu. Podle jeho slov je účelem diskuze úplně něco jiného.


„V posledních dnech znovu narážím na debaty (velmi emotivní), jestli bylo lépe za husákovského režimu nebo dnes. S tím, že správný komsomolec nepochybuje a někteří jiní to zase na just říkají obráceně,“ uvedl Petr Hampl na svém Facebooku.

Podle jeho slov probíhá úplně stejná debata i v západních státech, kde se nejedná o „dědictví komunismu“.

„Naprosto stejná debata probíhá v USA, Velké Británii, Německu a dalších zemích. S tím, že u nich nejde o "dědictví komunismu", nýbrž o dědictví "rasismu, xenofobie, šovinismu, patriarchální společnosti atd." Starší jsou obviňováni, že patří do starého světa, že se tím provinili, že se morálně zdiskreditovali atd,“ prohlásil sociolog.

V této diskuzi nejde o komunismus, říká, nýbrž o obhájení chování současného režimu.

„Logický závěr tedy je, že v těch debatách vůbec nejde o komunismus, ale že je to jenom pokus obhájit naprosto nepřijatelné chování současného režimu. Tím jediným argumentem je popis nevýhod bývalého režimu, přehnaný do absurdnosti,“ uzavřel Petr Hampl.

Historické znalosti primátora Hřiba


Jaroslav Foldyna (SPD) na svém profilu na Facebooku zveřejnil dvě videa s účastníkem Pražského povstání Emilem Šnebergem.

Na videu sedí Foldyna u stolu s veteránem, který se účastnil Pražského povstání. „Jsem účastníkem Pražského povstání, bojoval jsem od 5. do 9. v Praze 19 tehdejší, dneska to je Praha 6,“ uvedl na začátku videa pan Šneberg.

Rudol Šneberg - žijící svědek, bojovník Pražského povstání 1945
Jeho výpověď zachycená kamerou  poslance J. Foldyny je ZDE


Foldyna poté konstatoval, že Zdeněk Hřib, primátor Prahy, ale tvrdí, že v té době byla Praha již osvobozená, že Rusové tehdy přijeli do již svobodné Prahy.

„Nevím, kde pan Hřib to vyčetl, protože v té době asi sám nebyl naživu. A bojovalo se v Praze, tam padlo 35 vojáků Rudé armády v Praze 6 dnešní a kolem 25 našich občanů dopoledne 9. května,“ zareagoval účastník Pražského povstání.

Podle jeho slov Hřib neříká pravdu a „nemá správné informace a sám tam nikde nebyl“. „Já tam byl a je škoda, že on ani neví o tom, že na Praze 6 a na jiných úsecích Prahy se bojovalo, když je primátorem Prahy,“ dodal.

Závěrem se vyjádřil k tomu, že starosta Řeporyjí Pavel Novotný nechal postavit vlasovcům pomník. „To je výsměch,“ zdůraznil Emil Šneberg.


29 komentářů :

 1. Kdepak. Je to přesně naopak. Právě tento článek sociologa Hampla má za účel obhajovat nepřijatelné chování minulého režimu oslími můstky a zástupnými kauzami.

  V dnešním, prý "nepřijatelném" režimu, je na rozdíl od toho předlistopadového, totalitního, (mimo dalších mnohých svobod a hospodářských výhod) možno naprosto svobodně debatovat o všem, vyměňovat si svobodně názory aniž by za ně komukoli hrozilo vězení nebo dokonce koncentrák či smrt jako v 50. letech.

  Kdokoli kdo jakkoli obhajuje minulý režim a přitom si současně hraje na "svobodomilovného demokrata" není nic jiného než podvodník a lhář.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale ty jsi mi povedený omezenec. Dnes si mohou svobodně vyměňovat stejné názory jen rusofobové, eurouninfilové, obdivovatelé vlasovců, Havla, USA a Izraele. Jiný názor se nepřipouští ani ve veřejnoprávních médiích, ani v tištěném mainstreamu a někteří zaměstnavtelé za jiné názory vyhazují z práce. Inu , nežijeme v demokracii ale v demokratůře, na cestě k novému modelu fašizmu.
   Kdokoli tvrdí, že žijeme v demokracii je podvodník a lhář!

   Smazat
  2. Ale, ale. Dyk on si dělá srandu. :-)

   Smazat
  3. Vážený anonyme 12.02: odpovězte mi na jednoduchou otázku: kdy jste naposled viděl v naší "veřejnoprávní" ČT pořad, kdy by se někdo - třebas satiricky - strefoval do "demokratických" (podle ČT) mohamedánů jako třeba Cimrmani do cikánů a Židů: "hra Češi na řípu měla takový úspěch, že se na řepnou brigádu přihlásilo dobrovolně 6 Němců, 2 cikáni a dokonce 1 Žid".

   Smazat
 2. Tak za prvé: proč Praha prostřednictvím rozhlasu škemrala o pomoc, když tam byli stateční a charakterní Vlasovci, kteří pak stejně měli podle Hřiba, Novotného, Koláře rozhodující vliv na osvobození Prahy? To si klidně pražský rozhlas mohl to žadonění odpustit. Těch několik vlasovců by jistě zvládlo těch přes sto tisíc německých vojáků, které nám tu Scherner zanechal, když je zradil a uletěl?. Víte, diskutovat s někým, který vůbec neví, která bije, není to ztráta času? To že někdo papouškuje, co mu je nařízeno a čemu snad ani sám nemůže věřit...!? No nevím. Ubohost. M.R.

  OdpovědětSmazat
 3. ...popis nevýhod bývalého režimu přehnaný do absurdnosti../Petr Hampl/...výstižná definice dnešní propagandy !..

  OdpovědětSmazat
 4. Současný režim je pěkný hnus kde si nedotknutelní dělají co chtějí a porušují všechny tabu. My můžeme srovnávat zlatý socialismus.Pan Hampl by byl dobrý president ale zase budeme nuceni vybrat menší zlo abychom neprohráli.

  OdpovědětSmazat
 5. Super argument je, že nebyly banány a pomeranče. Měli jsme je vždycky na vánoce a celý rok nás to nezajímalo, protože byly jahody, třešně, švestky, ryngle, hrušky, jablka, hrozny, a taky hromada zeleniny, hrášek, mrkev, okurky a všechno, co rostlo na zahrádkách. Byli jsme zdraví a spokojení, krásné dětství jsme měli i bez blbých banánů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To myslíte vážně? Jste opravdu taková ovce, že vám stačí k plné spokojenosti jen nasypat do žlabu jabka a okurky? Svoboda pro vás neznamená nic?

   Smazat
  2. 18:45 to jste skutečně taková ovce, že vám stačí tvrzení, jak jste svobodný? Nějaký pokrok v technice i průměrných příjmech snad 30 let přinést muselo. Ta omezení, která od šedesátých let existovala byla dána především ekonomicky. Stupněm rozvoje Evropy směrem na východ a embargem i náklady na obranu vynucenými "demokratickým" západem. Uniklo vám, co se stalo Jugoslávii (...), co Libyi, co se děje Iránu a co by rádo bylo dopřáno kupříkladu Číně? Ostatně, všimněte si, že jste svobodný úměrně k množství peněz se kterými disponujete, že byste měl být pojištěn na cokoli a, že pokud byste chtěl bourat režim superbohatých, skončíte ve vazbě stejně. jak za komunistů. Ti si (taky) nechtěli nechat "rozbíjet republiku". Vidíte si leda na špičku nosu a nevíte, že vedle životní úrovně, existuje i úroveň života.

   Smazat
  3. 18:45 a vy jste takový hlupák,že nechápete příspěvek 16:27 ?

   Smazat
  4. Jakou svobodu máte právě na mysli?

   Smazat
  5. 20:40

   To byste nepochopil. Svoboda je pro vás cizí, nepodstatné a zbytečné slovo.

   Smazat
  6. 19:58

   Jaké zase "tvrzení"? Smiřte se s tím, že je to prostě fakt.
   Jakým právem jste zadrátovali na 40 let republiku? Jakým právem jste tu 40 let vládli proti vůli občanů? Není vám stydno?

   Smazat
  7. Nejsem komouš ale z vašich demagogických argumentů se mi dělá nevolno. Jak může být někdo tak omezený, zapouzdřený? O tehdejší vůli občanů zhola nic nevíš, jen breptáš. V roce 1968 většina lidí v ČSSR podporovala reformní křídlo v KSČ. Změřeno průzkumem.
   Ty sem pleteš násilí padesátých let, a to ne celých. Vůbec si neuvědomuješ, že se minulý režim měnil, že měl různé podoby. Pro tebe jsou minulý režim jen dráty, banány a hajzlpapír.

   Smazat
  8. 18:45 Definujte mě váš pojem svoboda?

   Smazat
  9. On to nebude definovat, protože je ot jen papoušek frází.

   Smazat
  10. Milánku 21:59, já republiku nedrátoval, že si onen režim "nikdo" nepřál je nesmysl. Proč existovala omezení už bylo shora vysvětleno. Pokuste se reagovat. Málo víte o životě, když se domníváte, že jste svobodný. Stačí, aby vám došly, třeba i nezaviněně, vaše peníze. Nebuďte, při své naivitě, nebuďte tak sebejistý. O poměrech za komunistů cosi víte leda z doslechu.

   Smazat
  11. Kdyby po převratu starý dienstbier jen víc otevřel hraniční přechody, a ty drátěné ploty nechal stát, když už tam byly, dnes bych se cítil bezpečněji, a asi nejen já. Ale on se musel předvádět na hranicích s nůžkami na drát. :-)

   Smazat
  12. Základem nepochopení je motání hmotných a nehmotných statků dohromady. Potom je dalšim nepochopeným kritériem osobní preference a subjejktivní představa náplně pojmů svoboda. Proto prosím nemotejte dohromady Mozarta a svíčkovou. A jen nazávěr, by bylo dobré, kdyby vyznavači svobody dopřáli jiným i jiné preference.

   Smazat
 6. Ti ,co se nám smějí, to jsou nuly s mozkem muly. Co si však ale myslet o představitelích našeho státu, kteří těmto nulám neumějí dát ,,přes prsty".

  OdpovědětSmazat
 7. Že s necháte vyprovokovat takovým trapákem co potřebuje vytrubovat jak je lepší současnost než to co bylo před 50-60 lety. Ještě může oblbovat s tím o kolik je lépe než za první republiky nebo za RU kdy podle vyprávění jedly i vrabce. Ještě štěstí že tenkrát nevynalezly korona virus to už by jsme asi neexistovaly. Pan Petr Hampl je ve svém oboru nejlepší analytik a byl by z něj perfektní prezident.

  OdpovědětSmazat
 8. Obrovská pravda /MĚLI BY SI TO POVINNĚ PŘEČÍST VŠICHNI KRITICI MINULÉHO REŽIMU/
  https://www.youtube.com/watch?v=sAmN_TuVj94&feature=share&fbclid=IwAR2w3e1UbCelMl0zctZ4H8NNjQWJKrgVOLaWBJJT0dAhlyojBZU8d1WTao4

  OdpovědětSmazat
 9. Po diskuzi v R+ by přihlášku mezi komzomolce mohl podat pan Gazdík ze Starostů. Celkem chápu, že Starostí mají starosti, protože volba do Rady pro televizi nedopadla podle jejich chuti. V životě se to stává, horší byla jeho reakce, za kterou by se nestyděl žádný komsomolec. Nazval nově zvolené členy komunisty a fašisty. Je to podle mne pod čarou, šlo o Xavera a Lipovskou. Jsou to docela normální lidi a nikdy na nikoho tak sprostě neútočili. Pan Gazdík si asi bere příklad z Řeporyjce a je to jen jeho škoda.

  OdpovědětSmazat
 10. Ještě že zde někdo tvrdí, že v USA je demokracie a svoboda. Pokud přicestuješ do USA a neřekneš proč si přijel, šupem tě vrátí prvním letadlem. V USA je před prezidentskými volbami a voliči si mají vybrat mezi psychopatem, který neustále útočí proti všem, kteří s ním nesouhlasí, zastrašuje, sankcionuje a je držen v úřadě monopoly vojensko průmyslového komplexu a mezi druhým, Biden, o kterém se šíří informace jako o podvodníkovi, korupčníkovi.... Jaký rozdíl proti Číně, kde takové karikatury v čele státu nejsou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lidé hlasují nohama a počet poměr Čechů dlouhodobě žijících v USA v Číně nebo v Rusku hovoří jednoznačně o tom kde je svoboda a kde se dobře žije.

   Smazat
  2. Ano, máš pravdu, někteří lidé jdou za prospěchem, i kdyby to neměla být svoboda. Proto lidé pracují v Anglii, i když jim místní dávají najevo, že jsou podlidi, lidi 2. kategorie, a když je beztrestně umlátí řetězem od motorky, jako toho našeho nešťastného kuchaře, a pak ještě navíc místní porota složená právě z těch místních rasistických "nadlidí" vraha osvobodí a ministryně spravedlnosti prohlásí, že s rozsudkem nemůže nic udělat. Podle tebe je to svoboda a lidé jdou za ní hlasujíc nohama.

   A další příklad: proč 2 miliony Ukrajinců přesídlila do Ruska. Za svobodou nebo za prachama?

   Smazat
  3. 2 miliony Ukrajinců do Ruska dojíždí za prací, jinak se tam za pět let přestěhovalo 5 milionů ukrajinců. Z ,,anektovaného" Krymu neodešel ani jeden Ukrajinec, ba naopak, několik tisíc jich tam přibylo.

   Smazat
 11. Já chudáky neodsuzuji, něco jiného je prodávat svou hrdost za stříbrňáky z nenažranosti, jiná situace je jít se prodat z hladu (nejen svého, ale rodiny i dětí). Pak je to ostuda celé společnosti.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.