Reklama

středa 13. května 2020

Kdo se v EU bojí konkurence

Ivan David
13. 5. 2020
 Západní europoslanci „zuby nehty“ brání stav, kdy jsme my z Východu občany II. kategorie
Včera jsme v Zemědělském výboru Evropského parlamentu měli videokonferenci pracovní skupiny projednávající jedno ze tří nařízení, které tvoří reformu Společné zemědělské politiky. Za frakci Identita a demokracie (ID), v níž působí i čeští europoslanci za SPD, zasedám jako stínový zpravodaj ve skupině zabývající se návrhem nařízením o financování, řízení a kontrole společné zemědělské politiky EU.


Ve spolupráci s Agrární komorou a Zemědělským svazem jsem připravil sadu pozměňovacích návrhů. Většina z nich se týká srovnání výše dotací vyplácených z rozpočtu EU zemědělcům na Východě na úroveň těch, které jsou vypláceny západním zemědělcům. České podniky dostávají nyní jen ¼ dotací, které pobírají západní farmy.

Kromě toho jsem předložil sadu v podstatě technických návrhů, které mají zjednodušit úřadování dotací. O některých nelogičnostech administrativních požadavků provázejících žádosti o dotace jsem se radil s pracovníky Státního zemědělského a intervenčního fondu (SZIF), který je českou platební agenturou. Po konzultaci s těmito odborníky na dotace, kteří se jejich vyřizováním zabývají řadu let, jsem navrhl vyškrtnout z návrhu nařízení některé samoúčelné úřednické postupy, který vyplácení dotací jen zbytečně komplikují.

Od začátku mi bylo jasné, že mé návrhy na vyrovnání dotací mezi Západem a Východem asi nevzbudí u kolegů ze západních zemí „vlnu nadšení“. Počítal jsem však, že i jejich zemědělci by uvítali, pokud by papírování bylo jednodušší. Jak jednání postupují mám čím dál silnější pocit, že část kolegů viděla živého zemědělce někdy hodně dávno – před tím než byli zvoleni do europarlamentu.

U parlamentních veteránů, jako je socialistka Anne Sanderová, bych čekal trochu více profesionality a odborného vhledu. Předložil jsem jednoduchý pozměňovací návrh, který by posunul datum odevzdávání výkonnostních výkazů z února na červen. Návrh vychází z praktické zkušenosti s jejich sestavováním. Pokud má SZIF odevzdat hlášení do Bruselu v únoru, tak tam musí dávat z velké části jen odhady. Pak si několikrát dopisuje se zemědělci a s Bruselem, aby v červnu předložil opravené hlášení, který vychází ze skutečného stavu. A není to tak jen u nás, ale i v dalších zemích. Kolegyně Sanderová mi za socialistickou frakci odvětila, že to nejde. Na můj dotaz: „Proč to nejde?“, mi odpověděla „Protože to prostě nejde“.
Kdyby se to stalo na jednání výboru, kde je vystoupení každého člena časově limitováno 1 nebo maximálně 2 minutami, tak bych si řekl, že je to u nich ve Francii asi složité a nejde to v tak krátkém čase vysvětlit. Pracovní skupiny jsou však ustaveny proto, aby si poslanci mohli neomezeně „vyříkat“ proč někdo něco předkládá a proč s tím jiný souhlasí nebo nesouhlasí.

Dovolím si přidat ještě dvě ukázky, které názorně ilustrují, jaká je úroveň „demokratické diskuse“ v Bruselu. V návrhu nařízení je i ustanovení o vyměřování pokut za porušení zemědělských předpisů. Porušení práva může být různého druhu a nebezpečnosti. Každý rozumně uvažující člověk – i nezemědělec snadno pochopí, že závažným porušením práva je třeba dopování hospodářských zvířat chovaných na maso zakázaným růstovým hormonem nebo anabolickými steroidy. Tyto přípravky mohou ohrožovat zdraví lidí, kteří maso budou jíst. V takových případech jsou na místě nejpřísnější tresty.
Zcela jiná je však situace, kdy zemědělec špatně vyplní jednu kolonku z dvacetistránkového formuláře žádosti o dotace. Za nesprávné vyplnění papírů je však podle evropského práva vyměřován také trest. Považuji za rozumné trestat pokutami ty, kteří úmyslně do formulářů lžou, aby získali více dotací. V takovém případě je sankce na místě. A se vší tvrdostí.
U drobných pochybení typu neúmyslně nesprávně vyplněné kolonky dnes právo umožňuje kontrolnímu orgánu pokutu odpustit. Pokud na místě zjistí, že zemědělec má dobytek zdravý a v pořádku, že pole řádně obdělává a EU na dotacích neokradl, může mu být po vyjasnění situace pokuta odpuštěna. Stínová zpravodajka za Zelené se při jednání rozčilovala, že něco takového je nepřípustné, protože „neexistují malá pochybení“. V jejím pojetí možná, protože většina Zelených považuje zemědělce za „škůdce“ životního prostředí.

„Vrcholné číslo“ však předvedla zpravodajka celého výboru Ulrike Müllerová z frakce RENEW, která předsedá naší pracovní skupině. Do programu jednání nezařadila můj návrh na úpravu tzv. externí konvergence. Jde o problém, který v celé směrnici považuji za nejdůležitější. Je to právě o tom vyrovnání výše dotací mezí Západem a Východem. Ustanovení, které řeší snižování rozdílů mezi západními a východními dotacemi ze „společné“ zemědělské politiky EU je hned na ZAČÁTKU návrhu nařízení. Komise jej navrhla v extrémně komplikované podobě.
Předložil jsem poměrně jednoduché řešení. Peníze by se přidaly těm zemím, jejichž zemědělci dostávají méně, než je průměr EU. Bylo mi jasné, že zpravodajka, která je z Bavorska, zrovna nadšená nebude. Pokud by naši zemědělci měli stejné dotace jako ti němečtí, tak by se lépe prosazovali na trhu. V našich obchodech by bylo více českého masa a méně třeba toho z Bavorska. Čekal jsem, že můj návrh bude odmítat s různými argumenty od vyšších nákladů na pracovní sílu až po vyšší cenu půdy. Po konzultaci s našimi zemědělci jsem si připravil protiargumenty.
Jenže paní zpravodajka můj návrh k jednání skupiny vůbec nezařadila. Když jsem se ptal „Proč?“ odpověděla mi, že „tu externí konvergenci v návrhu nařízení nenašla a neví, kde ji hledat...“. Přitom je to v nejdůležitější část návrhu nařízení, kde se řeší vztahy k Víceletému fiskálnímu rámci EU. Tedy k víceletému rozpočtu EU, v němž je na 7 let stanoveno, kolik peněz bude v ročních rozpočtech na zemědělství a na další rozpočtové kapitoly.

Někdo by jí to možná i věřil, kdyby šlo o novou poslankyni, která návrh nařízení drží v ruce poprvé. Jenže ona byla zpravodajkou tohoto návrhu v zemědělského výboru už v minulém volebním období. Byl to tedy z její strany dost trapný pokus, jak neřešit pro nás tu nejdůležitější část návrhu nařízení. Upozornil jsem ji, že naše frakce trvá na tom, že tato věc musí být projednána a musí o ní být hlasováno. Nelze neustále část států a jejich občany řadit do kolonky - členové EU druhé kategorie.

21 komentářů :

 1. Doporučuji "Nacistické kořeny bruselské evropské unie" nebudete se ničemu už divit. CZexit? Včera bylo pozdě!

  OdpovědětVymazat
 2. Zajimave.
  Takhle to chodi i u nas v praci.

  OdpovědětVymazat
 3. Na tohle bych asi neměl nervy. Také by mě zajímaly postoje europoslanců z těch zemí, které mají podobný osud jako my.

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuji, pane doktore, že nám dáváte tyto informace. Normální veřejnoprávní(vlastenecká, seběvědomá, neúplatná) media by už prostřednictvím svého zpravodaje "troubila na poplach" Ta naše, jako vždy, nic a ticho. Podle mého soudu, vaše kontakty na Agrární komoru, SZIF, Zemědělský svaz atd. jsou naprosto racionální a skvělé. Důvodně mohu předpokládat, že naši zemědělci jsou připraveni, ukáže-li se potřeba, začít protestovat hodně nahlas. A soudím, že dokáží "zvednout" i sousedy z okolních států. Jen to chce zvolit přesný okamžik. A věřím,že se k našim zemědělcům přidá i hodně velká skupina občanů, nezemědělců ale vlastenců, kteří mají toho nenápadného kastování v EU plné zuby.
  Na druhou stranu bych očekával, že se souběžně rozběhne debata v českém Parlamentu. To opravdu není marginálie. Tady jde o národní existenci.

  OdpovědětVymazat
 5. ...inu, co čekat od nepřátel!

  OdpovědětVymazat
 6. Nedejte se odbýt. Ta Ulrike Müllerová bude protřelá aparáčnice. Bojujte za náš návrh. Šťourejte do toho. Odvolávejte se, využijte všeho co jde. Informujte o tom také v českých médiích, ať zemědělci vidí, že za ně bojujete.
  Popište tyto praktiky v nějakém celostátním médiu.
  Držím palce!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není jednoduší vyrazit proti větrným mlýnům v Holandsku, je to kousek od Bruselu. Výsledek by byl stejný.
   Sportu zdar Pražec.

   Vymazat
 7. Pane doktore,díky, pokračujte. Ať čeští občané vidí, co je to SKUTEČNÁ EU.

  OdpovědětVymazat
 8. Pane doktore, kolegyně Sanderová je tam pro to aby to nešlo. Většině občanů je zřejmé, že je EU obrovský moloch, který jenom komplikuje spolupráci států. Ovšem u nás ten státní moloch je také parádní. Prapra děda.

  OdpovědětVymazat
 9. Jo jo správně neustále jsme pro ně jen podřadný Slované jak nás o tom jejich politici neustále přesvědčují. Ti slavní zelení jsou banda hlupáků co přírodě vůbec nerozumí. Nepřátelé po staletí a nepřátele dál to je západ. Naši kapitalisté se bojí vlastního lidu a proto potřebují od nich ochranu. Bonzování do bruselu jim jde dobře.

  OdpovědětVymazat
 10. Koloniální Západ bude dělat stále totéž. Vyžírat své kolonie. Bohužel, my mezi ně patříme také, i když si mnozí přisluhovači myslí, že patří k Západu. To vyžírání se bude odehrávat, ať už jsme v EU, nebo nikoliv. Pouze se změní nástroje, čí metody. Nemá význam si dělat iluze, jak k nám spadne spravedlnost, po vystoupení z EU. Rusko není v EU a je také vyžírané. Musíme bojovat tam, kde jsme. Nyní je třeba si vydobýt své, v té EU.
  Pane doktore, hájíte naprosto oprávněný požadavek – jedna organizace, jeden metr. My jsme po hadráku odstranili (díky genialitě Klause) všechny bariéry, pro vstup západu do naší ekonomiky a oni dodnes udržují bariéry své ekonomiky. To je přeci v tom jejich liberalismu, neobhajitelné. P.K.

  OdpovědětVymazat
 11. Jo samozřejmě pan David je tam taky:

  Vachatová z Trikolóry: Seznamy nepohodlných jsou znovu v kurzu, zítra na nich můžete být vy:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020051311937833-vachatova-z-trikolory-seznamy-nepohodlnych-jsou-znovu-v-kurzu-zitra-na-nich-muzete-byt-vy/

  OdpovědětVymazat
 12. Takže Vás arogantně přehlížejí, pane doktore. Co s tím budete dělat?

  OdpovědětVymazat
 13. A pak bude nekdo tvrdit, ze do Bruselu nejede jako Cech, ale jako Evropan. Ale Evropa to je Zapad a kazdy, kdo tam nejde hajit ceske zajmy, je logicky jde poskozovat.

  OdpovědětVymazat
 14. Většina korytářů v EP jsou hajzlové prosazující zájmy západních hlavně německých a francouzkých nadnárodních hajzlů.Co si lidé zvolili tak takový hnůj tam je.

  OdpovědětVymazat
 15. Nevím, možná jsem mimo mísu, ale všechna snažení o nápravu EU, mi připadají potápějící se Titanik a běh s hrnečkem při vylévání vody, ve snaze katastrofu oddálit.

  OdpovědětVymazat
 16. Většina korytářů v EP jsou hajzlové prosazující zájmy západních hlavně německých a francouzkých nadnárodních hajzlů.Co si lidé zvolili tak takový hnůj tam je.
  Zkouška cenzora, projde text ?

  OdpovědětVymazat
 17. Pán doktor, nepripadáte si v EP ako v inštitúcii, blízkej Vašej profesii?

  OdpovědětVymazat
 18. Ještě jednu poznámku. U nás podnikají v zemědělství také Holanďané. Bylo by zajímavé vědět, zda tito holandští zemědělci, kteří farmaří u nás, dostávají české, nebo holandské dotace. Pokud holandské, tak to by byla genocida českých zemědělců. P.K.

  OdpovědětVymazat
 19. I já děkuji za informace. Jsem naprostý diletant v otázce přesunu financí z kapsy jednoho pracujícího do kapsy jiného. Dotace v kapitalistickém světě jsou podle mne nesmyslné, ať je to na zemědělství, kotle, stavby, "eko"elektráurny atd., neb deformují ekonomiku. Jedni vydělávají na tom, že nedělají nic a druzí zase se mohou udřít aby na druhé vydělali. Český "zemědělec" soudobého střihu musí být hlavně dobrým ajťákem. Počítač a internet jsou jeho hlavními výrobními nástroji a dotace jejich produktem. Znám rod, která za 19 generaci se dopracoval k hospodářství 45 ha, po třetinu pole, lesy a louky s pastvinami. Poslední generace, dokonce invalidní, již stačila za 30 roků pomocí dotací získat přes 70 ha orné půdy. Pravda, má 2 zaměstnance a podle potřeby hospodaří na 350 ha pozemků najatých. A navíc majitel od 55 roků za dřinu na počítači má rentu 16,5OO Kč a nyní k tomu i důchod. No není to báječný život? Proč nemohou mít dotace také zaměstnanci, rentu + důchod? Pro Brusel jsme stát s občany II. či spíše III. kategorie - prostě nacismu a plnění snu Adolfa Hitlera EU. Postoje k Rusku to jen výrazně podtrhují, že jsme, my Slované, pro civilizovaný, ale nekulturní Západ jen sluhy a služkami. A nyní v době epidemie COvid - 19 se to ještě dalece zvýrazňuje. A partaje, jako Odees, TOPO9 či Piráti svojí desperátskou protiobčanskou politikou tomu dodávají korunu horší než koronavirus. Ale i tu zdravotnickou záchranu v této epidemii pokud možno jmenované partaje a bezstarostní starostové sabotují, jakoby měli přímo radost z nemocných a umírajících, že z toho mohou obvinit Babiše a nadělat si u blbců hlasy. I takový rozměr může mít partajní idiocie. Jsem mladý a mám tedy šanci, zejména když koronavirus způsobí bídu v potravinách, že budou lidé umírat hlady a dalšími infekcemi v kombinaci po statisících. A pak možná přijde obroda křesťanství v moderní podobě, diktatura kapitálu zhyne a zvítězí lidství. Ale to je skutečná hrozba a tak se kapitál bude zuby nehty držet svých teroristických válek a kradení v cizích zemích!

  OdpovědětVymazat
 20. Srovnejme si pojmy hry kapitálu.
  EU je sebranka zpravidla trafik mistrně překážejících domácím kmotrostanům i nevzdělatelných nižší služebné třídy pro tyto "čím více krize tím víc business
  https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
  https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
  Bajkaři https://www.youtube.com/watch?v=zSC6HVIKVak
  A bajka pro děti v formanty drezurníky a žel většinu neužívající či mající zničené nefunkční tržní polomozky neorientující se v zcela změněných podmínkách a stále iluzionujících v dobách minulých, nebo dokonce bojujících půl století před půl stoletím kdy tři výtečníci metropole začali bojovat průkopnicky ještě o 23.let dříve. A samozřejmě obětmi žádoucích choutek a vášní absolutismu cílových.
  https://www.youtube.com/watch?v=yiapb5PPnmA
  Time 52:30 /55:00

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.