Reklama

čtvrtek 21. května 2020

Kissingerova oslavná řeč

Dr. Henry Kissinger - bývalý stání tajemník
ve vládě prezidentů Nixona a Forda
Tim Kirby
21. 5. 2020  
StrategicCultureFoundation, překlad Zvědavec
Někteří lidé blogují o tom, že články a názory Henryho Kissingera ohledně důsledků nemoci covid-19 rozhodně stojí za rozbor. Kissinger, coby hlavní zasvěcenec do generací americké moci, hovoří hlasem, který odráží určitý pohled na věci z hlubin Washingtonu, D.C. a jeho kultury, čemuž lidé zvenčí nemohou zcela rozumět. Můžeme to však zkusit, protože jeden z nejvíce zapojených lidí na světě se ve svých 96 letech rozhodl vyslovit k tomu, co se bude dít poté, až se situace kolem koronavirové epidemie uklidní. Podívejme se na jeho slova a uvidíme, zda z nich můžeme něco rozpoznat.

Celkovým poselstvím Kissingerova článku se zdá být - coby plán pro svět po krizi - naléhavý apel na stav, jaký byl před krizí.

Napsal:

„Udržení důvěry veřejnosti je zásadní pro sociální solidaritu, vztahy společnosti vůči sobě navzájem a pro mezinárodní mír a stabilitu. 
Národy jsou ucelené a prosperují na základě víry, že jejich instituce mohou předvídat katastrofu, brzdit její dopad a obnovovat stabilitu. Až pandemie covid-19 skončí, bude to vypadat, že instituce v mnoha zemích selhaly. Zda bude tento úsudek objektivně spravedlivý, je irelevantní. Realita je taková, že po koronaviru svět už nebude nikdy stejný. Dohadovat se nyní o minulosti jen ztěžuje to, co se musí udělat.“

Vypadá to, že Kissinger souhlasí s lidmi, jako jsem já, že koronavirus a jeho dopad na globalizaci by mohl změnit celou hru. V čem se neshodneme, je to, že Ole Henry to vnímá jako skutečnou pohromu. Pokud masy lidí pohlížejí na předchozí status quo jako na neúspěch, tak potom to bude katalyzátor pro výběr jiné cesty, nebo alespoň pro pochybnosti.

Před několika měsíci by se nám zdálo nemožné, že budou uzavřené hranice a omezen pohyb lidí, protože bychom věděli, že to zcela nepochybně potopí celosvětovou ekonomiku. Pravda, očividně zažíváme ekonomický pokles, ale Amerika neumírá hladem, a to i přes to, že přistěhovalecká pracovní síla je uvězněna na jedné či druhé straně hranice. Ano, některé zboží z Číny se stále dováží levně, ale nezdá se, že by Amerika, uzavřená v karanténě, padla kvůli tomu, že je odříznuta od zásob triček za dva dolary. Celosvětový liberální světový řád, o který Kissinger usiluje téměř celý svůj dospělý život, má konečně protiargument, který se tlačí do popředí, před tváře mas lidí a elit celého světa.

Lídři se zabývají krizí převážně na vnitrostátní úrovni, ale dopad, jaký má virus na společnost, nerozlišuje hranice. Zatímco útok na lidské zdraví bude - doufejme - dočasný, politické a ekonomické otřesy, které byly vyvolány, mohou trvat po celé generace. Žádná země, ani USA, nemůže v rámci čistě národního úsilí virus překonat. Řešení nezbytností této situace musí být nakonec propojeno s globální vizí a programem spolupráce. Pokud nemůžeme zvládnout obojí společně, budeme čelit tomu nejhoršímu.

Ačkoli lze tvrdit, že globalizace vedla k problému s koronavirem, Kissinger trvá na tom, že jedinou odpovědí je pouze obrovská spousta ještě větší globalizace. Kromě toho to vyvolává otázky. Z jakého důvodu se Spojené státy nemohou vypořádat s tímto problémem? Od objevení teorie bakterií v medicíně až do konce studené války se ve světě, který nebyl globalizovaný, dařilo prodlužovat lidský život a podílet se na zázracích medicíny, o čemž se lidem ve středověku mohlo jen zdát. Je zajímavé, že hned v dalším odstavci si Kissinger odporuje...

„Na základě poučení se z Marshallova plánu a projektu Manhattan mají USA povinnost vyvinout velké úsilí ve třech oblastech. Za prvé, podpořit globální odolnost vůči infekčním chorobám. Triumfy lékařské vědy, jako je vakcína proti dětské obrně a vymýcení neštovic, nebo statisticko-technický zázrak lékařské diagnózy pomocí umělé inteligence, nás ukolébaly k nebezpečnému pocitu uspokojení. 
Často jde o to, že když lidé mluví o mezinárodním společenství, vlastně tím míní Západ/Ameriku. Tento zašifrovaný jazyk je zcela zřejmý, když je prosazováno, aby globální řešení jednostranně prováděl jeden preferovaný „výjimečný“ stát. Když z dějin vybereme Marshallův plán a projekt Manhattan coby příklady poučení se z historie, je to poněkud ironické, neboť z obojího měly prospěch pouze USA, a to na úkor dvou japonských měst a nynější mnohonárodnostní okupace Evropy.“

Poté, co zmíní jasný a opodstatněný druhý bod, že se čelní představitelé z celého světa musí soustředit na to, aby se mezinárodní ekonomiky rychle zotavily, pokračuje velmi podivným třetím úkolem, do kterého bychom se měli pustit, až koronavirus vymizí

„Za třetí, ochránit principy liberálního světového řádu. Zakládající legendou moderní vlády je opevněné město, které chrání mocní vládci, někdy despotičtí, někdy benevolentní, ale vždy dostatečně silní, aby ochránili lid před vnějším nepřítelem. Osvícení myslitelé tento koncept přeformulovali s tím, že účelem legitimního státu je zajistit základní potřeby lidí: bezpečnost, pořádek, ekonomický blahobyt a spravedlnost. Jednotlivci si nemohou tyto věci zajistit sami. Pandemie vyvolala anachronismus, oživení opevněného města v době, kdy prosperita závisí na globálním obchodu a pohybu lidí.“

Takže Kissinger v prvních dvou bodech rozvádí dvě různé krize, způsobené pandemií covid-19: Potřebu připravit se na mezinárodní úrovni na další epidemie, přičemž USA jsou u kormidla, a nutnost globálně obnovit ekonomiku. Takže na základě této logiky to znamená, že samotný „liberální světový řád“ je ve stavu krize?

To by mohl být skutečný důvod, proč se Kissinger rozhodl poslat své názory do deníku Wall Street Journal. Zdá se, že je velmi znepokojen tím, že by to na konci jeho dlouhého, dobrodružného a vlivného života mohlo být všechno zničeno. Jak bylo řečeno výše, epidemie poskytuje silný protiargument, pokud jde o nezbytnost globalizace, minimálně si toho povšimne hodně neoliberálních škol.

Kdybych byl sázkař, tak bych si vsadil 100 dolarů na to, že Kissinger napsal tento článek na základě vlastního strachu, že promarnil svůj život. Jeho slova zní jako oslavná řeč a výzva pro ostatní, aby zachránili řád, který vybudoval. Dokonce i po vítězství ve studené válce a otevření Číny, a poté, co se proslavil diplomacií „realpolitik“, která se dotkla více než 99,99% lidské populace, fakta stále zůstávají, že...

Osvícení jde z cesty a ti, kteří tomu stále věří, stárnou, takže to bude navždy pryč během dvou generací. Tyto hodnoty se stanou odkazem, součástí systému víry, který bude něco jako protestantská církev v ateistické EU.

Svět nebude globalizován kolem „papežství“ ve Washingtonu, D.C., a vypadá to, že za čas pomalu zvítězí multipolární vize světa.

Kissingerovy tzv. „anachronismy“ budou dále přibývat s tím, jak občané ve světě postupně zjistí, že můžeme žít ve světě s hranicemi a oddělenými kulturami, které se netočí kolem Spojených států. Liberální světový řád je zpochybňován a není schopen vydat sám za sebe správné odpovědi.

Kissinger byl klíčovým hráčem v rámci budování tohoto liberálního světového řádu, takže na konci této cesty bychom neměli být překvapeni, že naříká nad zdánlivě nevyhnutelnou ztrátou. To je skutečné poselství, které se snaží sdělit, tak jak se po každém probuzení přibližuje k věčnosti.


12 komentářů :

 1. Inu (well), vždy dobře odhadl situaci, doufejme, že i teď.

  OdpovědětVymazat
 2. Jo ať jde někam jak s globalizací tak s liberalismem oboje je pěkný hnus. Česky řečeno my chceme vládu nad celým světem a to se nikdy nestane.

  OdpovědětVymazat
 3. ZPRÁVA CNN v roce 1985 !!! Přiznání + 60 GHz (5G) EMF JE ZBRANĚ! https://www.youtube.com/watch?v=2iPKb5VymeA
  AKTUÁLNĚ říká „DEW na základě 60GHz mikrovlnných paprsků“. Připomeňme si, že naše současná situace nás čeká celosvětovou sítí 5g 60ghz !! Vypravěč pak říká: „To by doslova vařilo lidi“. V reakci na kohokoli, kdo uvedl „ale je to CNN ..“, byste zmeškali. Vložím to, co jsem napsal někomu jinému: je to skutečnost, že to oficiálně přiznali. O 35 let později to můžeme nyní použít jako důkaz, který o tom nejen „oficiálně“ vědí, ale také jej vlastnit a nyní je pravděpodobné, že skoky a meze za imaginací budou pokročilejší a výkonnější. Což také znamená, že aplikace jsou nekonečné. Rychlý posun vpřed do současnosti a stejná média se nyní pokoušejí sestřelit nebezpečí 5g a EMF. Pochopit to?
  „6G nám způsobuje autismus!“
  Pravda o 5G 9. 5. 2020 https://www.youtube.com/watch?v=g-gGeAe-PJA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V USA jeste neni 5G a kazdy padesaty sedmy je autista ,co bude az to spusti ? Kazdy paty bude mongoloid jak se spravne rika "autistum "

   Vymazat
 4. Ruské ministerstvo zahraničních věcí obvinilo Spojené státy z vytvoření námořní blokády Venezuely:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020052111974884-ruske-ministerstvo-zahranicnich-veci-obvinilo-spojene-staty-z-vytvoreni-namorni-blokady-venezuely/

  OdpovědětVymazat
 5. Kissingerovi osvícení myslitelé rozhodnuli, že demokracie je přežitek. Děkuji, nechci. P.K.

  OdpovědětVymazat
 6. Já mu nevěřím ani slovo. Protože to co říká, není až tak docela "opovrhnutí" jeho dosavadních názorů, ale myslím že jen hra. Někdo, kdo dělá to, co dělal on po celý život, řekněme dejme tomu "skromně" přes padesát let, těžko bude měnit svoje názory. Na to měl čas se zamyslet u svých dětí a "prvních" vnuků a nebo vnoučat. Jako, že se kaje? To je sakra hodně pozdě! Možná - a já jsem o tom přesvědčen - je to součást něčeho takového, aby bylo snadněji přijato to, co má být skutečně přijato. Ani nejukecanější politik a natož poradce nejvyšších politiků nikdy neřekne všechno, co si myslí, co chce nebo co ví. A nikdy - skutečně schopní - neřeknou nic jen tak zbůhdarma.
  Připomíná to až podezřele takové praktiky například mafiánů, co kradou, mrzačí, mučí, vydírají, zabíjejí a pak po zpovědi v chrámu jsou čistí a nevinní jako lilie, mohou klidně jít páchat další zlo. Jestli chce "rozhřešení" pak mu ho mohou dát jiní, ale ne já. Nemám žádný důvod mu jeho "pokání" věřit.
  Jestli jeho "dílo" "hoří" doopravdy, pak prostě prohrál, ale nás o nic moc lepší varianty nečekají. Alespoň prozatím. O tom, však teď tohle není.
  Liberální "svět" bude kolem sebe kopat ještě dlouho. To by se muselo stát něco podobného jako byla Bartolomějská noc nebo Noc dlouhých nožů, jako to bylo v Německu s odstraněním Ernsta Röhma v třicátých letech.
  Všechny příznaky byly budovány dlouho, ničilo se školství, ničily se rodinné svazky, ničily se vztahy ke starším lidem, prohlašovala se i jeho jménem "tolerance", největší přetvářka současnosti a nejen zdaleka v sexuálním životě "civilizovaného" světa, ohlupovalo se stále více oblbovací hudbou z "desek", televize, rádia a internetu. Diváci se "naučili" dívat na plytké, hloupé a v podstatě stále stejné oblbovací seriály, filmy, reality šou. Ničily se národní hodnoty, válčilo se, mrzačilo a vraždilo se ve jménu jeho "ideí". Ničil se celý svět, doslova a do písmene. Záměrně se propagovalo umění, které nám předkládá "vize" ztráty morálních hodnot, skutečné umění se potlačovalo i v jeho jménu. Onen známý pán toho má osobně na svědomí až příliš mnoho. Kdo z "obětí" jeho "vize" se mohl dožít takového věku a poslat svoje myšlenky dál? Nebo říci alespoň sbohem svým vlastním vnukům? Ne, nelze mu ani věřit a nelze mu ani nic odpustit.
  To nevylučuje ani to, že možná, opakuji možná, říká něco na způsob pravdy jak ji chápe on sám.

  OdpovědětVymazat
 7. obhajoba vlastných omylov, tušenie konca sveta, ktorý tak úporne budoval -

  OdpovědětVymazat
 8. Od něj jde jen o bláboly typu Březák - Velká šachovnice.
  Za svůj život jsem už přečetl hodně podobných konin, a někdy jsem je považoval i za zajímavé. A nic z toho nikdo nemá. Kdo tak asi koupí Paměti krvavých řeznic? Jen jejich nemyslící a fanatičtí řitomilci.
  Nezapomenu ,když svět obletěla jedná fotka. Bylo to v době horkého Středního východu, někdy na začátku sedmdesátých let minulého století. Bojovalo se i v diplomacii. Na té fotce byl KISSinger , jednu nohu měl docela divně vytočenou, takže byl vidět podpatek jedné boty. Uprostředka byla vyšlapaná velká díra. Tak vypadá emerická diplomacie dodnes. Kdeco za horizontem událostí.

  OdpovědětVymazat
 9. Text je trochu zašmodrchaný - ako to už v textoch politikov býva. Vychádza mi z neho iba jedna istota : Už na veky budeme chodiť s náhubkami, navždy bude zakázané sa zhromažďovať, a cestovať budeme maximalne do okresného mesta. "Liberálny" politici nám vnútia opak toho, čo sa v dávnych časoch nazývalo liberálne.

  OdpovědětVymazat
 10. Kissinger je tvůrce a viditelná tvář globalistů,nebo-li největších boháčů na planete,kteří by chtěli ovládnout a rozhodovat o všem.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.