Reklama

sobota 2. května 2020

Koronavirus: Současnost má smysl

Patrick Ungermann
2. 5. 2020
Myšlenkový sprint: Tak trochu pohasla iluze, že závratné tempo života se odehrává cestou mezi zaměstnáním, obchodním domem a hltáním médií. Ti, kdo podnikají, a spolu s nimi ti, kterým pulz komerce přešel do krve, prožívají čas stagnace. „Život, jak ho známe, se zastavil.“ Já vás chci naopak ubezpečit, že právě v březnu a v dubnu dosáhl životní spád závratného tempa. Myšlenkového tempa. Cílová rovinka se vyčistila od nepříčetné strkanice v obchoďáku. Odpadly neustálé porady a konkurzy. 


Očesalo se nadbytečné počítačové papírování, které ve výsledku není možné celé pořádně prostudovat. Úloha nesmyslu v lidské společnosti polevila. Stav ohrožení napříč společenskými třídami má jistě lví podíl na tom, že pořady s politiky začaly být věcné a srozumitelné. Na ceně znovu získaly rozum a cit a věřím, že i víra.

Setkání s vyhořelou svící: Mé první setkání s projevem západní subkultury se odehrálo v restauraci. Seděl jsem naproti televizi a přihlížel vysílání stanice MTV. Bílí a černí lidé se tam míhali podle pozorovatelného vzorce. Potom mě něco silně znepokojilo: Nažehlený mladík v obleku s obličejem neskutečně otráveným si do hamburgeru zapracoval kravatu, jistě ne lacinou, a pochoutku pojídal včetně té textilie. Poprvé na mě dolehl závan hrozby. V roce 92 se už vláda netajila takzvanou „cestou do Evropy“ a já v jedné hospůdce čistě náhodou viděl ve vysílání úspěšné stanice pro mladé čiré, snad trochu provokativní NIC. Nic, které už ani nechce revoltovat, natož něco stavět. Nic, které se k smrti nudí a nudné mu přijde i to přežvykování kravaty. A je to západní myšlení, které nám později začalo dávkovat své normy a zkoušelo nás z jejich trávení. Neušlo mé pozornosti, že černoši s mulaty křepčili v záběru kamery sice ne kdoví jak náročně, ale alespoň jim jiskřily oči a nic otravného z nich nečišelo. Vetřela se mi myšlenka, že západoevropská odnož indoevropské brázdy vypadá vyčerpaně. Vyčerpané civilizace občas dojdou k závěru, že když do sebe nasají lidstvo odjinud, omladí svůj růst.

Rád jsem chodíval na koncerty. Některé jsem si s houslemi zažil i z jeviště. A párkrát jsem se, jako doprovod, zúčastnil koncertů populární hudby devadesátých a nultých let. Stojíte v hale. Jde do vás kouř z efektů, zesílené zvuky neoblomně detonují. Bubnování dalo sbohem melodii, chudokrevné fráze daly sbohem básni. Kdosi mi žducá do zad a lije pivo za krk. Tři hodiny na stojáka a pevné rozhodnutí: Už nikdy víc! A pak mě zase někdo uprosil… Aniž by do vás islámský přepjatec napumpoval olovo, odcházíte jaksi neživý, bez sebe a bez ničeho.

Proti napodobování vyčpělé subkultury i proti jejím siláckým projevům jsem mnoho mluvil i psal. Dorostence jsem prosil o činorodé češství, středoevropanství, slovanství a lidství. V současnosti nás už volá nepřehlédnutelný počet. Voláme každý sám za sebe i organizovaně, nicméně pořád jako by na poušti. Hlas, který chce pořádat směrodatné dění, nás totiž stihl umístit k „muzeálnostem“ devatenáctého století, a pro jistotu nás tentýž hlas vydává za extrémisty, co zasluhují nepřátelství.

A podívejte, neskutečně nepatrný, vlastně jen částečný organismus, šíleně mocný koronavirus zavřel haly pro ohlušující decibely zábavy. Zavřel fanouškovské tribuny, před kterými se odbývala mela mezi nesportovci a policisty. Vytratil se proud davu v obchodních domech, kde dospělí s dětmi, muchlanými komercí, trávili hodiny, které jim jednou budou chybět. Koronavirus se autoritativně rozkřikl na finanční kruhy. Vlády donutil ke krokům, jež by nikdy jindy nepodnikly, a ukázal, že se vymyká kolonce nemocí pro chudé a řadové lidi.

Venkov pod okny globalismu: V Zaloňově, to je dočista malá obec, mají tradiční kravín. Poněvadž je betonový ze sedmdesátých let, v létě se v něm stračeny nepřehřívají a v zimě nemrznou. (Jde o německé Straky, česká Straka je na pokraji vyhynutí, drží se v několika kusech.) Stavba stáje je prostě z materiálu, který izoluje lépe než plechy s plentami na železných nosnících. Kravky se dostanou na pastvu, a i proto splňuje jakost mléka přísné německé předpisy. Kravín se tím pádem dostal do mezinárodního mlékařského sdružení se jménem v angličtině. Téměř veškeré mléko vykupují Němci. Ti umístí na krabice s nápojem německé značky a o něco dráž prodají výrobek možná i u nás. Německé koncerny odkupují kraví mléko za trochu lepší peníze než naše mlékárny. A co postavit do měst automaty na čerstvé mléko a prodávat potravinu přímo za maloobchodní cenu? Prý už se na jednom takovém automatu pracuje. Ale, to víte, zas tolik ti Němci neplatí, aby to pokrylo zakázku na větší počet automatů (přenosných mlékáren). Léta vysvětluji, že na globalismu není možné jednoznačně vydělat. Že právě tady jsou obchod peníze druhých. Že globalismus nikdy nepozvedne hrubý domácí produkt tak, jako dlouhodobá zaběhaná domácí spotřeba domácí všestranné výroby.

Neléčený nedostatek: Jestli se rozhodující množství některých našich léků výhodně vyveze na západ, kde někdo přepíše údaje na krabičce a pod svou značkou lék dráž prodá dál, a třeba i nám (nebo zrovna nám ne), pak při nedostatku léčiv v lékárnách běží o zdraví i o život. Malý-velký koronavirus zastavuje globalizaci a krutě ukazuje její vady. Spousta takzvaně vyspělých zemí není s to zásobit svůj lid hygienickými prostředky. Nikdo nevyrobil dost desinfekcí a roušek. Respirátorů bylo ještě méně. Zmíněné ochranné pomůcky pro celý svět dělali výhradně Číňané, jelikož se většině světa vyplatí právě Číňané. V okamžiku, kdy se do karantény dostaly čínské továrny na roušky, zůstaly většině světa holé nosy a ústa tváří v tvář pandemii, a tak se šijí plátýnka, kterými projde rybízová šťáva, a tím lépe koronavirus. V rozporu s vizemi globalismu není svět zhuštěné náměstí s krámky a dílnami kolem dokola. Svět je nesmírně členitý terén. Členitý je rovněž mentálně, věroučně, kulturně, a každá jeho civilizace má strop určitých otázek různě vysoko.

Zlatý fond kultury pomáhá: Co zpřístupnily reakce na koronavirus? Například českou a československou píseň. Psal jsem, ať se nezříkáme své melodiky a mateřštiny, aby pro děti a děti jejich dětí nezbyla primitivní pidgeon world speech. A vida: Chtějí nás rozhlasové stanice vytrhnout z narůstajících obav? Pouštějí nám k poslechu projev našich prvotřídních zpěváků a zpěvaček. Znovu zní sice břinkavý, ale neodolatelný humor pánů Grossmana a Šimka. Ale ta píseň! Sice jsou naše zpěvačky v erotických zvucích za doprovodu hudby značně zdrženlivější, než jejich americké kolegyně, ale, marno platno, i kdyby to chtělo být žhavé, jak kočka na rozpálené plechové střeše, zní mi ta výpověď v angličtině tvrdě a vlastně plechově a rovněž nesrozumitelně. To nemá nic společného s tím, nakolik se domluvím anglicky. Tady běží o nesrozumitelnost citovou. Každá osobnost žije ve světě své totožnosti a k totožnosti nedílně patří i její mateřština. V té jsme ochotni rozumět nejvíce. V ní vnímáme a vyjadřujeme se přirozeně!

V čase, kdy dříve narození nemají trpět tísní, vznikla nová televizní stanice. Zlatým hřebem vysílání jsou výborné seriály z dílny pánů Dietla, Hubače, Moskalyka a Sequense. Díla, jejichž námětem je chuť pracovat naplno, snaha najít si důstojné místo ve složité lidské společnosti a ukázka dobrého – spravedlivého přístupu k ostatním. Vytříbené řady takových seriálů představují autority, které nevznikají z popudu funkcí nebo majetku, ale tvoří je dobrá pověst. A tak mají i školáci, při škole na dálku, příležitost poznat, že rozhovor je něco jiného než střílečka s gagy, že láska se nemusí vést za ruku s oplzlostí, a lidé středního věku nemusí v těchto dnech zírat výlučně na zápletky v podobě pletich, nebo na blábolivé „poudání“ ve studiové hospodě či cukrárně.

Učí nás koronavirus pečovat o děti? Nouzový stav nastavil zrcadlo celkovému životu a účelu rodin. Maminky, které mohou být díky snížené docházce do zaměstnání s dětmi doma, zjišťují, že skoro netušily význam pojmu matka. Muži, co nemusí dennodenně do práce, zjišťují, co všechno znamená, být otec. Bývali jsme doma pár hodin denně, občas v emancipační rozepři, kdo umyje nádobí. Teď můžeme na děti působit takříkajíc dvacet čtyři hodin denně. Stát nám je na chvíli nebere. Když mi, jako třídnímu učiteli, dorostenci vykládali, že se v jednom Milíčově domě učili natahovat prezervativy na trenažér, a potom mi ty gumičky ve třídě nafukovali, od minuty jsem se stal odpůrcem ledasjakých soudobých „trendů“. Nyní je čas, kdy vám žádná grantová instituce potomky nepředělává. Využijte toho – mámy a tátové. Učte se s dětmi do školy na dálku. Žádné odbývání typu: Napiš si úkoly, já ti to pak podepíšu. Právě škola na dálku vrací dvěma dospělým a jejich ratolestem v bytové jednotce rodinný život. Mimochodem se právě tady nacházíme blízko uskutečňování svobod. Víte, zázraky svobody nespočívají v tom, co všechno mohu hodit za hlavu (děti, vaření, mytí nádobí …). Svoboda tkví v tom, co všechno mohu doopravdy udělat, co si mohu pohlídat, co zastat a o čem při tom rozhodovat. To samozřejmě víte. A teď to bez vlastního přičinění tak trochu máme. Obstojme! Bude nám to ke cti i před dětmi.

Zpoždění za událostmi a ti, kteří se nedali: K úvaze o svobodném – zodpovědném konání snad patří i následující postřeh. Mnozí vnímáme, že Evropská unie je spíš nadvláda než spolek. Jestliže někoho nadvláda odjinud ponižuje, už tím pro něj hasne přitažlivost Evropské unie. Takovým myšlenkám je možné se věnovat vždycky. Pojďme hovořit aktuálně: Veškerá hygienická opatření na státní úrovni byla v březnu a v dubnu vedena snahou, aby co nejvíc Čechů a jiných občanů České republiky nepodlehlo nákaze koronavirem. Vzpomeňme si, jak zdrženlivě se orgány EU tvářily na mohutnou pohotovost v rámci naší vlasti, včetně znovuzavedení hranic a prověrek našinců i cizinců na hranicích, když byla testována přítomnost koronaviru v těle u kohokoli, kdo se k nám chtěl dostat. Prý jsme dramaticky omezili osobní svobodu pohybu. Země, které tak dramatické omezení svobody pohybu neprovedly, mají dnes dramatickou nakaženost a úmrtnost.

Nejveselejším lákadlem do Evropské unie je možnost cestovat bez hranic a bezcelně obchodovat. To druhé už z mnoha našich výrobců udělalo zaměstnance cizích podniků, a z mnoha našich prodejců personál německých, britských, francouzských a jiných obchodních řetězců. V březnu, kdy německá předsedkyně vlády svému národu vzkázala, že se bude muset s přítomností koronaviru sžít, vydupala si na Unii naše vláda kroky, vedoucí k omezení pandemické kalamity. Vytanulo mi na mysli pár předešlých ohrožení zdraví i života, kdy nadvláda Evropské unie rozhodla přinejmenším nepochopitelně: Ať už šlo o zkažené hovězí či drůbeží maso z Polska, museli jsme ustoupit od důkladných prověrek veškerého polského masa pouze ke kontrolám namátkovým. Když i ony odhalily život ohrožující potraviny, nebylo možné se zcela a na libovolně dlouhou dobu vracet k úplným prověrkám, a politicky nebylo možné najít si náhradního dovozce masa zcela mimo Polsko. Průtočnost obchodů v rámci EU dostala přednost před záchranou zdraví i životů. Cestování pracovních sil bez průtahů a cestování zboží bez cel odkazuje k pramenům Evropské unie jako k projektu silných obchodníků s uhlím, s ocelí i s jinými komoditami. Skutečnost, jež omezila výdej zboží na prostředky denní potřeby a skutečnost, která na čas zarazila náruživé přeshraniční cestování, ukazuje Evropskou unii jako cosi, bez čeho se dá žít. Jakmile to EU komisariáty odhalily, začaly se snažit dohnat koronavirové zpoždění. Už zase koordinují, vynášejí výnosy a spoustu sil věnují rozvolňování přísných karanténních opatření k dosažení plynulého cestování a obchodování bez hranic.

Praktická lekce z ochrany přírody: Karanténní reakce na koronavirus neuvěřitelně pomohly ekologii. Nad naší malou vesničkou ve východních Čechách denně prolétlo hodně letadel. Jejich motory snědly hodně vzduchu a stroje vyfukovaly bezpočet škodlivých exhalátů. Auta tudy jezdila neuvěřitelně rychle a často. Poslepu nešlo vozovku vůbec přejít. Koronavirus nám ukázal, že lze žít i jinak: nadbytečný luxus padl, nad námi ani jedno letadlo. Frekvence projíždějících vozů se vrátila do doby před čtyřiceti lety. A zplodinami nezatížená atmosféra ukazuje vlídnou tvář. Je kupa slunných dní. Dobrá jakost ovzduší nad Evropou se zdvojnásobila. Při husté infrastruktuře se potvrdilo, že vlaky a autobusy, ve velkých městech i metra, pro rozvoz lidí dostačují. Ani do Bruselu se nemusí létat na schůze. Stačí si zapnout webovou kameru a rokování může začít. Totéž platí o jakékoli pracovní schůzce. Obnažila se potřeba vyrábět a pěstovat si obživu tady, na každém místě. V čudu je touha cestovat do destinací, odkud ohromí pohled nebo sdílené snímky. Má to své plus. Směs angličtiny, tučných peněz a lenošivého pohodlí přestává kazit jakékoli domorodce. Odglobalizovaný svět s vypínaným showbusinessem (obchodem s ukazováním) může obrodit bývalou a skutečnou pestrost.

Škrtáme smyšlený svět: Dech rovněž dochází příšerným ideologiím lidského šera, které směly bujet na citově sterilních pracovištích, nebo v hromadách panelových bytů, kde muži a ženy dělají vlastně totéž. Vzezření mužů a žen bude vždycky překážet tezi, že jsme stejní. Když ovšem vymyslíme několik desítek pohlaví tak, aby muži a ženy přestali věřit, že jsou muži a ženami, možná se podaří přirozené ukazatele lidskosti zmást. Naštěstí je kvůli pandemii úloha otce a role matky znovu důstojná, nezaměnitelná, a nutnost přežít si vyžádá spolupráci obou rodičů. Manželství (také jako nástroj dělby práce) znovu nabyde na životaschopnosti. Narozené děti budou mít pro společnost zcela konkrétní význam. Budou to její budoucí hybatelé. Kdo bude tak cynický, aby se oháněl „právem“ ženy na potrat, není-li robě zrovna vhod?

Svár různých sil: V lidech odjakživa bývají rozepře. Na jedné straně známe síly, které hledí k neanonymnímu, prožitkovému životu. Ty dnes přestávají být směšné. Jiné síly ovšem vyrůstaly z předchozích mechanismů života na dluh. A nehodlají ztratit své výsluní. Jejich scénáře a „jízdní řády“ budou spěchat zpět do vyjetých stop. Když hlavní hygienik Roman Prymula představil plán na promoření lidí v produktivním věku koronavirem tak, aby byla naděje, že získají vůči nákaze imunitu a mohou se v co nejkratší době vrátit na místa určení, namítl mu poslanec Tomio Okamura, že počty mladých cukrovkářů, srdcařů, onkologicky a jinak vážně nemocných lidí přesahují milion pacientů. Tací lidé by promoření nemuseli přežít. Selský rozum velí počítat i s možností, že promořovaní pracovníci budou doma pomáhat svým izolovaným rodičům v důchodovém věku. Jak zajistit, aby promořený zaměstnanec nepomohl péčí svým starouškům do hrobu? Prolomme tabu dalších možných počtů: Kolik důchodů stojí státní kasu důchodci? Kolik výloh stojí stejnou pokladnu nezvratně nemocní a nemohoucí lidé? Normální mysl mi nedovoluje mluvit dál. Dál by se to totiž podobalo početním příkladům z učebních osnov Třetí říše…

Koloběh velkých peněz se pozastavil. Nepozastavil se sám nad sebou, pozastavil se jen technicky. K velkým penězům mívají přístup lidé, co nemají starosti s nákupem potravin, školních potřeb, s platbami složenek, s výstavbou domku. Jinými slovy, svět by se bez velkých peněz v nemnohých rukou obešel. Hmotné statky představují hmotný rozměr. Ke hmotě se váže nutnost neustálých oprav a nakonec smrt. Nevěřím, že by koronavirus měl být Boží trest. Bůh, který dal přikázání Nezabiješ, nezabíjí. Pravdou ovšem zůstává, že v dočasném světě platí jeden dočasný zákon – zákon příčiny a následku. Koronavirus nás učí osamostatnit se. Začít myslet v rozměru rodin a obcí. Začít požadovat a provádět domácí výrobu a běžným úsudkem pochopitelné přerozdělování. Učí nás mít své hranice. Učí nás přirozené integraci v mužském, nebo v ženském rodu s úlohami otců a matek. Učí nás hledat sílu v integraci národní, staletími prověřené. Učí nás tvořit a používat své vlastní výdobytky. Koronavirus není trest. Myslím, že spíš jde o autoritativní korekturu. Mnohočetné odchylky a předkládání zbytečných tabu, vydávaných za dobré mravy, zbytečné říše, štvanice a tretky musely být opraveny. Ne koronavirus, ale my, lidé s desaterem přikázání, máme získaný prostor k tomu, abychom odčinili znečišťující balast, který nás nutí nebýt nikým a nemít nic.

39 komentářů :

 1. Přesně tak bez konzervativních hodnot to nejde a globalimus stojí za starou bačkoru. Kdy u nás konečně budou vládnout politici kteří budou mít v první řadě potřeby Českého státu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. politiky nepotrebujeme !!! Narod to musi sam poresit a vladnout !!! stat by mel delat podle prani naroda a ne opacne !!!

   Smazat
  2. Ano corovirus má smysl, aby jsme si konečně uvědomili, že na určité následky spojené s jiným onemocněním zemřelo kolem 200 000 lidí. Za jeden den za 2. světové války zemřelo na východní frontě zemřelo 20 000 lidí a vojáků nasledkem nacismu. Za jeden okamžik americký terorismus zničil Hirošimu a zemřelo rovněž +- 200 000 lidí. Co je vir proti válce? Opravdu jen 0,000 000 1 mm (velikost viru) nás má deprimovat nebo se bát Usazvůle, která vraždí pokojné občany suvereních stát? Nestrašte virem, ale NATO je morem lidstva.

   Smazat
 2. ČR vždy byla pohádková velmoc a občané mají pohádky rádi a jsou vděční za každou jednotlivou, kterou jim političtí herci zahrají.
  Jednou z nich je i :

  Nejdražší rouška na světě, nebo běžný respirátor? Záhada nákupu v Číně rozluštěna,

  která "běží" od 2.5.2020 (dnes) od 6:30 na seznamu.cz.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milý 13:05, tuším, že se tam dozvím, že ta Čína nás okrádá a může za to Zeman. Nejspíš se nedozvím, jak to mělo být řešeno jinak. Hádám špatně? Povězte.

   Smazat
  2. 2:41 Ne, nedozvíte. Ale dozvíte se jaké máme na zodpovědných místech odborníky.
   Jeden "génius" vedle druhého.("matematik", flegmatik, dogmatik ......
   Prostě 1+1 nejsou už 2!!!!

   Smazat
  3. Další aktuální zpráva:
   Čína záměrně zamlčovala nebo zničila důkazy o vzniku nákazy koronaviru SARS-CoV-2. Tvrdí to patnáctistránkový dokument aliance anglofonních tajných služeb Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, USA a Velké Británie, jehož obsah zveřejnil v sobotu australský Daily Telegraph.

   Co k tomu dodat, někdo to musí …..

   Smazat
  4. 9:42 zcela náhodou se jedná o pětici zemí, které jsou páteří celosvětového výzvědného systému Echelon. Přitom ještě před týdnem psaly americké tajné služby o tom, že nemají žádný důkaz o čínském původu koronaviru :-)

   Smazat
 3. Osobně kvituji s povděkem, že armáda vojáky stažené z Bergama nově posílá na karanténu do vojenského střediska v Těchoníně a že už je nepouští volně mezi lidi, aby se nemusely znova zavírat celé obce v Olomouckém kraji (viz Litovel apod.).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Však Těchonín (vesnička v Orlických horách) bylo centrum mikrobiologického výzkumu armády skryté veřejnosti a pokoje na péči o infikované byly připraveny právě na situace, kdyby se nějaký "výzkumník" mikrobiologické zbraně infikoval.

   Smazat
 4. Téma mléko:
  Pod heslem mlékomat najdete googlem desítky odkazů na automaty s chlazeným mlékem do vlastních lahví, popř. lahví koupených za vhozené mince. Dopisoval jsem si s jednou firmou a ta si stěžovala, že mlékomaty v blízkosti řetězcových prodejen jsou poškozovány vandaly.Zaujala mne prvotřídní chuť tohoto mléka.

  OdpovědětSmazat
 5. Máme tuhle pandemii a sedíme doma, zvlášť když patříme mezi staříky, jimž se po cizácku říká senioři.

  Pokud jdeme ven, vidíme, tedy alespoň v Praze, že stále funguje MHD. Tramvaje a autobusy jezdí poloprázdné. Před časem byly narvané, a tak se můžeme ptát, kam tenkrát všichni ti lidé jezdili.

  Jsou zavřené školy. Prý to jde rodičům i žákům na nervy, přestože to netrvá déle než letní prázdniny.

  Pamatuji se, že jsme kdysi dávno "vytvářeli " chřipkovou epidemii. Jako taková tehdy byla, ale pro uzavření školy bylo nutné dosáhnout 50% absence žáků. Když nějaké to procento chybělo, chodili jsme za profesory, že nám najednou není dobře a potřebujeme jít domů. No a za půl dne byla škola pod zámkem.

  Onehdá jsem se díval na UčíTelku. Tři holčičky se s paní učitelkou učily sčítat od jedné do deseti. Vždy jedna byla u interaktivní tabule, kdežto zbývající dvě se většinou nudily. Virus nám poslal varování, jak asi bude vypadat "moderní výuka", tedy jakási škola hrou, která ovšem není víc než marněním času. Paní učitelka pravidelně mačkala špatný gombík, takže tabule buď předčasně ukázala výsledek a nebo zablokovala elektronickou tužku. Do toho všeho se motala jakási televizní pomocnice s upozorněním, že čas plyne.

  Mám adresu na Seznamu.cz a tak mi nezbývá než tuto stránku denně otevírat. Kdybych byl prezident Zeman, řekl bych, že tam převládají ženštiny, které na nás cení kozy a vystrkují prdele v tangách. Pravda, pro fajnšmekři se občas, jako kus umění, objeví modelka v tričku. Nepřehlédnutelný popisek nabádá k úžasu nad ztuhlými bradavkami. Ze slušnosti se omezím na: "Podívejte se sami."

  Jsou tam samozřejmě i nejnovější zprávy o dementní královské rodině a počtu milenek a milenců v téže. Mezi nejpřevratnější patří zpráva, že se vědci snaží vyzkoumat, jak bude princeznička, které je právě pět a zatím umí roztomile vyplazovat jazyk, vypadat až bude starší. Doufám, že je zatím zajímají jen pysky na ksichtu.

  Dobře vybalancované jsou články o bydlení. Od bytů za stovky milionů až k těm, v nichž najdete štěstí úměrné stavu svého účtu bance. Stačí kontainer, prázdná garáž nebo nějaká kůlna a pár šupů.

  Denně přibývají články, že by některé ženy chtěly mít milence, protože jejich muž nechce souložit. Buď kvůli tomu, že byl u porodu a nebo je homosexuál.

  Jiné milence mají, údajně omylem, protože se opily někde na večírku. Nasex si nestěžují, ale nebudou si rozbíjet rodinu, když mají muže, který dobře vydělává a není škrob.

  Dobře vydělávající pracující občas najdou varování před zlatokopkami, které je budou okrádat, podvádět a dokonce i tlouct.

  Nás chlapy, kteří máme děti, uráží neustálé zdůrazňování, že kdejaká kráska má 3 měsíce po porodu stejnou figuru jako před tím. To my ale máme okamžitě po porodu. Dokonce i zhubneme, když se podílíme na nočním vstávání k dítěti.

  Když vás omrzí sledovat proudy jedu, nenávisti a udání od těch, kteří nemají současnou vládu rádi, je čas na modlitbu. Ať bůh nebo alespoň Duka dál zůstává s naší krajinou.

  Oba jsou příliš malí páni, ale víra nám poskytně klid v duší s nímž se můžeme vrátit do časů, nebyly sice nebyly banány, ale vládlo vtipno.

  A tak si pusťe si pro zlepšení nálady parodické písně texty, skupiny Lokálka.
  (https://www.youtube.com/watch?v=mcYh45aO1Xo&list=PLh2x0dwcvpPFlS2ANi97KIyrqSvQeqD6h&index=1)

  Jiří Jírovec

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jiří Jírovče, dík!

   Smazat
  2. Vás 22:56 snad ta rouška usmrtí. Jakýpak ohled k druhým, že? Proč ta agresivita? Jaký máte logický důvod domnívat se, že uspěchat omezování karanténních opatření nemá svá rizika? Volně puštěný SARS-CoV-2 by vás osobně, v ničem neomezil? To chcete tvrdit? Odpovězte! JiH

   Smazat
 6. Tak nějak nevím... zejména opozice pospíchá s uvolńováním zákazů a příkazů, nejraději by zrušila vše protože to vše je protiprávní, protizákonné, protiústavní a dle ní stejně neúspěšné. Jako plebejec si myslím, že čím více se bude uvolňovat, tím více se bude koronavirus šířit. K čemu nám tedy ten dosud úspěšný boj(v porovnání s jinými evropskými státy) s koronavirem byl, když mu teď budeme pomalu pootvírat dvířka? Přes hlasitý řev některých, jak jsou lidé ze všeho frustrovaní, nervózní, bezcitní, já vidím kolem sebe něco jiného. Ano, na každého různá omezení dopadají jinak. A jsem přesvědčen, že národ jako takový se choval neuvěřitelně zodpovědně, lidé jsou k sobě více ohleduplní a těžkosti jsou dobře zvládány. Tedy já osobně bych s tím uvolňováním až tak moc nepospíchal. Snad by jsme ještě nějaký čas vydrželi. A to, že z toho neštěstí někteří budou chtít vytřískat nějaký kapitál? Že počítají své zlaťáky o které přišli a lamentovat jako lakomec v Lakomci? Holt taková je kapitálová doba. Jen si myslím, že kdyby nám dnes vládl pravobok, tak by jsme nikdo z nás finančně netratil, akorát by jsme byli všichni nemocní !M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže by mělo být všechno všude zavřené, omezené, a roušky na hubě až do konce vašeho života anonyme 15.48? No - to je věru názor! Lidumilný, nesobecký, ohleduplný k druhým. ..."čím více se bude uvolňovat, tím více se bude virus šířit".... takže neuvolňovat! Republiku změnit na vězení a všechny do něho zavřít aby se pán cítil být v bezpečí a bude nesmrtelný!

   Smazat
  2. Čti pořádně! Nepospíchal! Republiku změnit ve vězení píšeš ty! Máš svůj vypiplaný názor ja zase ten svůj. Ovšem nevím který z nás je k lidem ohleduplnější, nesobecký. Jen dodám, že po republice jde petice, kde si rodiče nepřejí ještě otevření škol, že je na to brzo. Choď mezi lidi, ať znáš názory kolem sebe. Ale kdo se s tebpu bude bavit, kdo poslouchat ty bláboly? Tvůj mozek začíná degradovat. Jestli sedíš u počítače na vozíku tak promiň. Seš ve velké ale opravdu velké depresi a nasraný na lidi i život. To se pozná. Já opravdu ne. M.R.

   Smazat
 7. Jsem asi fosilie i když do důchodu mám asi dál než si myslím. Opravdu je zajímavé, jak při testu corvirem dopadly naše vzory, jak v demokracii, tak v ekonomii. Podívejte se na výsledky Británie, Švédska, Francie, Itálie, Španělska skoro i Německa. Je to "krása" bez závoje. Je jen škoda, že soudní moc dokázala zkrátit karanténu, možná se tak přiblížíme našim "vzorům". Škoda, bylo to dobře nastartované, teď se jen modlím, aby se nám vyhnul restart infekce. Potom, by jsme dosud utracené miliardy vyhodili oknem a oplakali hodně zbytečně ztracených životů. Je mi jasné, že opozice se pak pod ten tlak nepodepíše, ale právě naopak odhalí a odsoudí vládu. Je dobře si to vše zapamatovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano - zaplať bůh za virus anonyme 15.59! Jednak je to už navždy výživná potrava pro novinky.cz ( už nemusí kvůli počtu diskuzí vyhledávat utýrané psy - stačí Kim a koronavirus a mají o miliony vystaráno) a potom dokázal nám všem, že kecy o svobodě jsou nesmyslné, protože lidem se nejvíce líbí vynucená poslušnost. Tak ale prokristapána - proč se v roce 1989 tak zvonilo? A za co? Za jakou "svobodu" a díky tomu je tady takovej bordel a země vydrancovaná - když svobodu nikdo nechce? Naopak -zákazy, příkazy, buzerace všeho druhu, omezování, šikanování - to je přesně ono bez čeho se nedá žít! Musíme mít nad sebou knutu, abychom se cítili být šťastni a v bezpečí. Restart "infekce" už se nám nevyhne nikdy. Pořád tady už bude nějaká infekce, protože je to ten nejjednodušší způsob jak lidem zavřít držky, zahnat je domů k internetu a vymývat jim mozky! Už se ukazujou výsledky. To, co diskutuje na serveru novinky, jsou všichni už dokonale zpracovaní.

   Smazat
  2. 23.05 Srovnej si to v tý svý makovici, než něco napíšeš! Věř, že rouška mi hubu nezavírá. Plácáš nesmyslně pátý přes devátý a sčítáš jabka z hruškama. Tohle fakt nemá žádnou úroveň!

   Smazat
 8. Pěkný článek. Add "Setkání s vyhořelou svící", kdysi jsem četl povzdech nějakého myslím Němce, že být americkou kolonií je horší než smrt. Že je to jako být rybou, kterou rybáři neustále loví a zase ji pouštějí do vody, dokud z vás nevyždímají poslední kapku života. To co probíhá po převratu 89´u nás, to proběhlo v západní Evropě po válce. Taky se tomu bránili, ale pak se vyměnily generace, nové generace už jsou kompletně vymyté, bez hodnot a nikdo už se nebrání. Zůstala pouze pustá kulturní a lidská poušť, kterou zaplňují černoši a arabové.
  Historie zná mnoho případů, kdy barbaři zničili nepoměrně vyspělejší civilizace. Dokonce by se dalo říct, že je to v dějinách pravidlem. Viz Mongolové a Čína, starověký Egypt atd.
  Že američani jsou barbaři o tom není pochyb. Nemají vlastní kulturu, to co vydávají za kulturu, to je odpad. Ani to není národ, jenom banda desperátů. Jejich hodnoty prachy, války, násilí, lhaní, propaganda, egoismus, to jsou znaky barbarů.
  Já si vzpomínám, že hned po převratu v 89´sem začaly jezdit americké "celebrity" a začaly nám sem hystericky cpát humanitární pomoc. Lidi na ně koukali, jestli jim přeskočilo, nebo co? Ve skutečnosti to byly tyto "celebrity", kdo měl vymytý mozek propagandou a potřeboval pomoct. Pak si to rychle uvědomily a nechaly toho. Z celé té humanitární hysterie zůstal jenom propagandisticko-diverzní pohrobek Člověk v tísni.
  Brutalita americké nadvlády je právě v téhle neviditelnosti. V tom dlouhodobém působení, kdy se zdánlivě nic zásadního neděje, ale pak odejdou generace s identitou, přivalí se migrační vlna a genocida národů je dovršena. Je to děsivé, je to kruté, ale takový je osud amerických pašalíků.

  OdpovědětSmazat
 9. 13.05 - většina lidí ví, jak ČT, NOVA či Seznam komentují. Vždy si něco vyberou a pak "plyvají", že neřekly dřív roušky jsou v USA, Německu či Japonsku. Nebyly nikde jen ČLR a něco málo Vietnam. To je ta objektivita či lhaní v přímém přenosu. V poslední době ČT24 při zprávách vysílá - president USA Trump ví vše, ale nesmí to prozradit. Ministr Hamáček má krásnou mikinu, ale jinak neví nic. Fiala (ODS) a připravuje na něco, ale sám ještě neví na co. A takových to blábolů je dost, vedeni ČT vyházet, ale demokraticky a Moravec, ať se živí co umí a budeme se pak divit.

  OdpovědětSmazat
 10. Pirk: Vyděsili jsme dva miliony seniorů, že umřou. Zdraví lidé by měli Covid prodělat. https://www.youtube.com/watch?v=cs4TjsV3aWw

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč vyděsili -anonyme 16.34. Proč se senioři cítí být vyděšeni? Že umřou? Větší pitomost jsem ještě neslyšel. Oni by jinak byli nesmrtelní? Když se podíváte na hřbitov, tak zjistíte, že lidi umírali vždycky. Už jste byl někdy na hřbitově? Možná že má každý starý člověk podvědomě strach ze smrti, ale ještě nikdy jsem kolem toho neviděl takové nechutné špumprnágle, jako jsou teď.

   Smazat
  2. 16:34. Pirk je klasický příklad, že úspěšnost v nějakém oboru ještě neznamená, že člověk nemusí být jinak absolutní blb. Ostatně u mnohých herců, režisérů a pod, to vídáme také. Jeho výrok je tam neuvěřitelně hloupý (a to i medicínsky), že se vkrádájí pochybnosti o jeho duševním zdraví.
   Neznám žádného "vyděšeného seniora", znám jen lidi, kteří prostě situaci berou vážně a s respektem.

   Smazat
 11. Dobrý doplněk k článku najdete na Zvědavec.org, je to video necelých 16 minut, "Zásluhou viru se staneme nesmrtelnými". Moc dobré a pro pochopení situace z jiného úhlu pohledu, velice potřebné. Doporučuji.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 12. A9H9A9F9I9T
  Děkuji Vám a s potěšením si dovoluji přidat dva citáty Leonardo da Vinci NÁPADY (Odeon 1982).

  NICOTA
  Nicota je jednou z nejpodivuhodnějších věcí na světě Nicota sídlí v čase, rozprostírá své údy do minulosti i do budoucnosti a zabírá jimi všechny události minulé i budoucí, přírodní i zvířecí, ale neovládá nic z nedělitelné přítomnosti. Nezasahuje podstatu žádné věci.
  Nic nemá střed a jeho hranicemi je nic.
  Nic a prázdno je prý jedna a táž věc se dvěma jmény-jmény, která se vyslovují, ale ve skutečnosti neexistují. Na to jsem odpověděl: Když si představíme prázdno, musíme si představit i místo, které je obklopuje-jenže nic nezaujímá žádné místo-z toho plyne, že nic a prázdno si nejsou podobné, protože prázdno je do nekonečna dělitelné, ale nic dělit nelze, protože co není, nemůže být ještě menší-a kdybychom předpokládali jeho část, tato část by se rovnala celku a celek části.

  OSEL A LED
  Osel usnul na ledě hlubokého jezera, jeho teplem led roztál, osel se probudil ke svému neštěstí až pod vodou a utonul.

  Konec citace.

  Říká se, že všechno špatné je k něčemu dobré. Lepší verze zní: VŠE, CO JE, JE DOBRÉ, PROTOŽE TO JE !!!

  OdpovědětSmazat
 13. noviczech
  ...koronou se zastavil svět,ale zastavil se opravdu jen u malých. Kdo ze čtenářů si vzpomíná, jak se žilo v šedesátých létech minulého století, sousedky si sedly na schody a povídalo se. Byty se přes den ani moc nezamykaly.Nebylo moc peněz a dvacet korun stačilo pomalu na týden žití malé rodině, což se půjčovalo. My děti jsme běhaly kilometry od domova beze strachu. Vše hezké, jen... nepoučí se dnešní vrah, který vymyslel korona virus a nevytvoří příště virus s daleko kratší inkubační dobou a potenciálem rychlejšího úmrtí? V USA jsou dost šikovní vědci a zvládnou dnes dost složité úkoly! Takže můj názor, neusnout na vavřínech! Ďábel nespí a mír a pokoj je mu trnem v oku! Zdravím!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to ještě jednodušší noviczech 18.24. Dnešní vrah už nemusí vytvářet nové viry, ještě "smrtelnější" - stačí tenhle jeden, který už bude trvalý. Ba - stačí si jen něco vymyslet, že je to stráááášně smrtelnéééé - a začít tím denně lidi vykrmovat (TV, PC - media - novodobý kazatel, absolutně pravdivý, bez něhož už lidi vůbec nedokážou žít). Paniku lze rozpoutat velice jednoduše, jak jsme teď každodenním svědkem, a lidi ustrašeně zalézají a bečí jako ovce. Media - jsou kouzelník. Vy zmiňujete zlaté doby šedesátých let minulého století, ale ty byly zlaté právě proto, že nebyl internet, a media - byly jen noviny, které se rozřezávaly na čtverečky na záchod. Nikdo nedřepěl celé dny u počítače, nalepený na internet, který vymývá lidem mozky, a oni nejen že si to nechávají líbit, ale je to pro ně už jakýsi elixír života - bez internetu ani ránu! To už by nevydýchali. Jen se podívejte kolem sebe, i mladší generace má všude čumák zastrčený do mobilu, v uších sluchátka.... taky to bylo dřív? Dřív lidi nebyli otroci medií a elektroniky, proto mohli žít šťastně a svobodně. Dnes nemohou.

   Smazat
 14. S mnohým, snad většinou souhlasím, ale pro mne je zajímavý jiný poznatek o dětech a jejich výchově, jakémusi soudobému "návratu" k rodině uzavřené koronavirem. Není pochyby, že děti vyrůstaly po tisiciletí v kolektivech tvořených vlastní rodinou a rodinami sousedů, takové 3 rodiny před sto roky byly vlastně jeslemi a školkou zároveň. O významu "promoření" dětí příslušnýmůi dětskými nemocemi ve správném věku bylo napsáno velmi mnoho a také je obecně dnes známo ze zkoumání v Německu, že imunologická a celková zdravotní kvalita děti narozených v rozděleném Německu - NDR je podstatně vyšší, než dětí v téže době narozených v SRN. A zdaleka nejde jen o počty alergiků, astmatiků, dětí s autoimunními onemocněními. Není pochyb, že děti vyrůstající kdysi v jeslích daleko dříve uměly chodit na nočník a byly i lépe vychované ve vztazích ke starším, ale zejména ve vztazích k ostatním dětem, byly podstatně méně uřvané, hysterické, dupající a vzteky se válející po zemi, méně ufňukané a bázlivé, i školkové děti jezdily bez maminek na školy v přírodě bez újmy na duševním či tělesném zdraví, ba naopak. Tedy nejsem si jist zda nyní slaďoučké mazlení s dětmi je to nejlepší pro jejich budoucnost, pro jejich duševní a fyzické zdraví. Už ta neschopnost dítěte snést hospitalizaci bez maminky je pro starší generace až směšná. Ale buďme rádi, v arabských zemích se prý do nemocnice stěhují hned celé rodiny za nemocným členem rodiny. No, ale co zde kecám o dětech, když hlavní mazlíčci rodin jsou pejsánci a děti jsou i snad až za kočkami. Proto i vymíráme v počtech dětí, psů máme více než dětí! O budoucnost máme dobře postaráno, ostatně to víme z dob Temna č. 1 a soudobá dob TEMNA 2 může být i konečnou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No - vždyť taky -anonyme 18.35 - pejsánkovi dát na čumák náhubek, to je pro celou řadu lidí nemožné, jak cítí s pejsánkem, nebo dokonce dát ho na vodítko?? Kdo tohle vymyslel, je pro tyhle lidi necitelný lump, zato lidem nasadit na čumáky hadr, jim připadá správné, a taky je podle nich správné, že je všude zavřeno - divadla a kulturu prý ONI stejně k ničemu nepotřebují, neboť jim stačí internetová žvanírna, u PC sedí dobrovolně zavřeni celé dny. A příkaz vodit lidi venku jen na vodítku, by bylo pro ně boží! Jenom by mě zajímalo, jak by reagovali, kdyby jim byl odpojen internet?

   Smazat
  2. Vážený 23:19, rád bych se dozvěděl, co vlastně chcete čtenářům sdělit. Hádám, že nic ze současné reality nechápete, že jste v současných, poněkud pozměněných podmínkách, ztratil orientaci. Patrně jste kriticky vykolejen. Doporučuji vyhledat odbornou pomoc. Myslím to s Vámi dobře, to mi věřte!

   Smazat
 15. Plané naděje. Vystřízlivění bude kruté. Jakmile se EU trochu rozkouká, tak opět začne šlapat podle německých notiček. Němci na koronaviru určitě tratní nebudou, takže budou tankovat z kolonií našeho typu.

  OdpovědětSmazat
 16. Zlatým teletem současnosti je blahobyt nemnohých na úkor mnohých. To je vražedné pro obě skupiny. Co je nevražedna pro obě skupiny? Dostatek všech. Jak prostéry.

  OdpovědětSmazat
 17. Toz chodte mne oz s tó virózó SARS s tím stihlém svihákem,které cestoje nalehko do riti je to podvod fsech gangsteró NWOje to na velkó metlo ..oz sem spálel fseckne cervené svetre....chodím v zelené a stravojo se vegetariánske.........hzkó nedelo jako be se nic nedelo P.S.

  OdpovědětSmazat
 18. Nějak se mi ten rok 2020 přestává líbit. Kdyby se hádali jen v Parlamentě, ale oni blbnou mezi sebou i obyčlidi. Bojím se, že nějakej blbec napíše zvací dopis a šupidupí přijede internacionální pomoc, jako obvykle na tankách. A zase bude po srandě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tentokrát to bude ta jedině "správná internacionální pomoc", protože přijede s americkými tanky vyskladňovanými z Německa. Termín se blíží s dokončením rekonstrukce dálniční sítě na východ :-)

   Smazat
 19. 0:28 jakápak je sranda, to mi prozraďte.Ostatně, tanky už tu máme. V podobě dominantních vlastníků. To vám uniklo?

  OdpovědětSmazat
 20. 6:54
  Po srandě, myšleno- na debaty politiků. Prosím, neberte vše osobně.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.