Reklama

neděle 31. května 2020

Lid versus Věra Jourová

Ivan David
31. 5. 2020
Německý zpravodajský web Tichys Einblick ukázal cestu, jak bojovat s cenzurou na facebooku. Před bádensko-württemberským vrchním zemským soudem v Karlsruhe vyhrál soudní spor s „cenzorem“, najatým facebookem, aby ověřoval „pravdivost“ zveřejňovaných zpráv. Soud podle německého deníku die Welt nařídil odstranit ze sociální sítě hodnotící komentář facebookového „cenzurního žoldnéře“ Correctiv. Ten označil za „částečné fake news“ článek o otevřeném dopisu, který generálnímu tajemníkovi OSN Antoniovi Guterresovi zaslalo 500 vědců, v němž zpochybňují tzv. „klimatickou nouzi“.

Correctiv je nevládní nezisková organizace, která sama sebe označuje jako „výzkumná síť“. Na základě obchodní smlouvy s facebookem v Německu prověřuje „pravdivost“ příspěvků, které nahlásí jiní uživatelé sociální sítě. U nás podobnou „cenzurní službu“ pro facebook nově provádí neziskovka Demagog. Pracovníci Correctivu označili článek o dopisu 500 vědců k tématu klimatické nouze za „částečně dezinformační“. Což vedlo k tomu, že facebook zpomaloval jeho šíření. Ke každému sdílení, které na sociální síti provedl některý uživatel fb navíc počítačový systém přivěsil oznámení Correctivu o „nesprávnosti“ článku.

Vydavatel Tichys Einblick Correctiv zažaloval u soudu. U prvoinstančního krajského soudu v Mannheimu neuspěl. Výrazně však zabodoval u odvolacího Vrchního soudu v Karlsruhe. Odvolací soudci důkladně rozebrali německým Základním zákonem (ústavou) garantované právo na svobodné šíření informací. A přiklonili se na stranu zpravodajského webu.

Cenzoři z Correctivu se při označení článku za „částečně dezinformační“ opírali o názor, že ne všichni signatáři dopisu zpochybňujícího stav klimatické nouze pracují jako vědci. Soud detailně posuzoval, co se podle názoru cenzorů považuje za „vědu“ a kdo je podle nich „vědec“. Právníci obou stran i soudci si spornost hodnocení „kdo je a není vědec“ názorně vysvětlili na pojmu „jurisprudence“. Jde o odborné označení právní vědy. Řada lidí ji nepovažuje za vědu, protože ti, kteří se jí živí, nepřináší žádné nové vynálezy. Což lze ovšem říci i o řadě jiných disciplín, které jsou většinou lidí za vědecké označovány.


Soud nakonec v rozsudku dospěl k závěru, že Correctiv se dopustil subjektivního hodnocení obsahu dopisu, místo aby posuzoval pravdivost zprávy o tom, že dopis byl napsán a jako „otevřený“ byl zveřejněn. Podle smlouvy s facebookem mají cenzoři u příspěvků ze sdělovacích prostředků ověřovat, jestli se např. skutečně stala událost, o níž médium referuje. "Correctoři" tedy měli ověřit – např. z jiného informačního zdroje - jestli taková skupina lidí skutečně napsala a zveřejnila otevřený dopis generálnímu tajemníkovi OSN. Neměli však právo hodnotit obsah takového dopisu ani posuzovat, kdo z jeho autorů je a není vědec.

Soud dal za pravdu vydavateli Tichys Einblick, který si stěžoval, že Correctiv moci svěřené mu facebookem zneužívá k nekalé konkurenci. I najatý cenzor totiž provádí svoji publikační činnost, kterou si rovněž vydělává peníze. Soud se při posuzování žaloby podrobně zabýval postavením obou aktérů. Na tom, že se média vzájemně komentují, neshledal nic protizákonného. Soudci však zdůraznili, že obě strany moci nejsou ve stejném postavení. Correctiv je na základě smlouvy s facebookem vybaven pravomocí „dávat razítko“ označující za „špatné“ produkty jiných konkurentů na mediálním trhu. Čímž je může výrazně poškodit a sebe potenciálně zvýhodnit u předplatitelů. A podle soudců tuto moc zneužil.
Pokud by Correctiv z facebooku neodstranil všechna svá hodnocení tohoto článku, kterým poškodil vydavatele Tichys Einblick, hrozila by mu podle rozsudku Vrchního soudu pokuta ve výši 250 tisíc eur. Členům statutárního orgánu Correcivu by navíc mohl hrozit trest 2 let vězení.

I když se soud zatím neodhodlal přímo zakázat činnost „cenzurních žoldnéřů“, kteří dělají „špinavou práci“ pro facebook, výrazně jim tím zúžil prostor. V Německu si cenzoři budou muset důkladně rozmyslet a zvážit všechny okolnosti, než nějaký článek označí za „dezinformační“. Soud tím ukázal cestu k obraně nezávislým webům, které přináší informace, o nichž média hlavního proudu mlčí. Doposud byl cenzoři ve výhodě. Mačkat tlačítko „fake news“ jim šlo velmi rychle. Nyní jim při jeho nesprávném použití mohou hrozit tisíce žalob, které je mohou finančně zničit. Nechat se najímat na takovou cenzořinu už nemusí být snadným a bezpečným způsobem výdělku.

Facebook zavedl praxi „žoldnéřských cenzorů“ po únorové schůzce šéfa firmy Marka Zurckerbega s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou. Evropské komisi podle Jourové vadí spousta informací, které se o EU šíří po sociálních sítích. Tedy zejména ty pro Komisi ne zrovna „lichotivé“. Při osobním rozhovoru se zakladatele facebooku snažila přimět k tomu, aby se sociální síť postavila na tu „správnou stranu“ dobrovolně. V opačném případě by mohlo hrozit, že činnost sociálních sítí omezí nová směrnice nebo nařízení EU.

25 komentářů :

 1. Jourová je kolaborant v sukni..zajímalo by mě, do jaké míry spolupracuje s Babišem !..o Babišovi, ani Zemanovi/a to jsem ho volil/si nedělám žádné iluze..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To, co předvádí Jourová, není cenzura ! Je to zcela zjevná likvidace lidí s názory odlišnými od jakýchsi eurohujerských praktik, sloužících k umlčení kritiky a odhalování protilidových a protistátních názorů, k zamezení divných praktik typu "vlaječky" národních států, názorových oponentů a jejich umlčení. Jourová je plně pod vlivem nevoleného vedení EU a jedná bezohledně vůči všem s odlišnými názory. Samozřejmě, že největšími kritiky těchto praktik je V4, hlavně Maďarsko a Polsko. Lituji Babiše za takovou "můru" !!

   Vymazat
  2. O Babišovi a Zemákovi si rovněž nedělám iluze, a napojení Jourové na CIA by mě taky zajímalo.

   Vymazat
  3. Jourová by v Bruselu měla hájit pluralitu názorů a nevymýšlet jak zatočit s jiným názorem. To mohla sedět doma. Sama EU šíří polopravdy a pravdu umlčí. Kde to ANO bere takové odrodilé osoby.

   Vymazat
 2. Jourová je renaultka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těm kdo neví co to znamená: víte co má Renault za znak na kapotě, že? Má to každá žena ...

   Vymazat
 3. Totalita ve prospěch drtivé menšiny v přímém přenosu.
  Nikdo nemůže přeci rozhodovat o tom, co je a není správné, pokud není porušován zákon.
  A i zákony jsou uplatňovány rozdílně - dvojí metr dnes a denně.

  OdpovědětVymazat
 4. Kariéristka Jourová ještě pro ČR neudělala ani ň.
  Dvojí kvalita potravin stále existuje.
  Např. bramborami za nesmyslné ceny by v sousedním Německu nekrmili ani prasata.

  OdpovědětVymazat
 5. "Nikdy nikoho nepodceňuj".
  Potvrzeno vlastními zkušenostmi. A Jourová to jenom potvrzuje. Kdysi jsem si z Jourové dělal šoufky. Taková česká nanynka, husička. Neustále se přiblble uculující. A jaká se z ní vyklubala svině ...

  OdpovědětVymazat
 6. Typický příklad nasouvání liberální totality z eu a ďourová z ANO je jejich politruk. Hnutí ANO se nedá věřit něco jiného říkají doma a něco jiného v eu.

  OdpovědětVymazat
 7. „Na toho už si brousí vidle Lucifer.“ Lidé po stopách SPD se vrhli na Kalouska, avšak s větší inspirací. Co zaznělo?
  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020053112014235-na-toho-uz-si-brousi-vidle-lucifer-lide-po-stopach-spd-se-vrhli-na-kalouska-avsak-s-vetsi-inspiraci/

  OdpovědětVymazat
 8. Ještě, že má tu roušku ! Ať ji raději nesundavá.

  OdpovědětVymazat
 9. Jsme národ mazochů, demokraticky si zvolíme dobrovolné trpění.

  OdpovědětVymazat
 10. Slyšet ji v rádiu to bylo jak číst brutopýra na ejronetu. Ten se taky serve s čárkami na výheky ovšem bez ehmmm slabikář.

  OdpovědětVymazat
 11. Uzitecna informace.
  Nicmene Merkel pravdepodobne vyrok soudu zrusi.

  OdpovědětVymazat
 12. Její otec se jmenoval Špak a je v evidenci jisté organisace?

  OdpovědětVymazat
 13. demonstrativní suicidium na podprsence jí vydláždilo cestu do EUparlamentu. Byla pro tuto roli vytipovaná už dávno

  OdpovědětVymazat
 14. Je obdivuhodné, že jsme prostřednictvím soudružky Ďourové ocitli o 31 let zpátky a nepotřebovali jsme k tomu ani stroj času.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tenkrát mohli lidé mlátit žito na úrodu. Ta je fuč ale prázdnou slámu mohou i tak. S komisařkou.

   A že je něco blbě jsem zjistil už na přelomu milénia kdy školy dělali komisaře kterému děcku dají nebo nedají najíst v školní jídelně. Třetina nemá na školní obědy dodnes? A potom v lžitelevizi slyšíme jak se osvícení přebásňují že jsme se nikdy neměli lépe než dnes.

   Vymazat
 15. Co k tomuto dobytku delegovanému vládou ČR dodat.Kolaborant bude vždy zrádce schopný vyblít proti zájmůmm českých občanů cokoliv.Tento kolaborant se dostala ke korytu a není legální síla,která by ji od koryta vyhnala mimo střelné zbraně,jen té se tito zrádci bojí.


  http://www.novarepublika.cz/2020/05/lid-versus-vera-jourova.html


  Pokud ji v tom nebude bráněno bude usilovat os své koryto v brusele a bude škodit zájmům českého národa

  OdpovědětVymazat
 16. Jourová - telefon 44811.

  OdpovědětVymazat
 17. Až se jednou budou děti učit historii, tak tato paní bude patřit do neslavné doby útlaku zvané "pogotovské".  OdpovědětVymazat
 18. Jourová je Soros-rajda a veškerou zodpovědnost za ni a její činění nese sráč a křivák Babiš a jeho notoricky už druhé období tupí voliči !!!

  OdpovědětVymazat
 19. Nechápu, co jí náš národ udělal, že se tak mstí.

  OdpovědětVymazat
 20. Ve středověku posílal král Václav do němec 300 párů volů, vidím, že dnes to pokračuje.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.