Reklama

pondělí 11. května 2020

Malta odchází z operace IRINI

Ivan David
11.5. 2020
Maltská vláda oznámila Evropské komisi, že odchází z operace IRINI. V jejím rámci EU vyslala do Středozemního moře vojenské lodě aby vymáhaly dodržování embarga OSN na vývoz zbraní do Libye. Akce se však stejně jako v případě jejího předchůdce EUNAVFOR MED SOPHIA zvrhla v námořní taxislužbu pro migranty placenou z rozpočtu EU.

 
Maltský ministr zahraničních věcí Evariste Bartol podle řeckého serveru pronews.gr oznámil, že vláda v La Valletě zastavuje i placení příspěvků na financování IRINI. V diplomatické depeši, kterou vláda Malty zaslala Evropské komisi se uvádí, že kvůli naloďování migrantů u Libyjských břehů, které provádí plavidla pod vlajkou EU, vzrostl počet migrantů vysazených těmito loděmi na Maltě o 438%! Ostrovní země se tak dostala podle ministra vnitra Byroan Camilleriho do bezprecedentní bezpečnostní krize, protože v zemi prudce roste zločinnost.

Když byl mandát operace IRINI počátkem roku projednáván v Evropském parlamentu, varovala frakce Identita a demokracie (ID), jejímiž členy jsou i čeští europoslanci za SPD, před navážením migrantů do evropských zemí loděmi EU.

Maltská vláda avizovala, že v Evropské radě hodlá vetovat rozšíření operace IRINI. Podle maltského ministra zahraničí je akce IRINI z hlediska původní zadání naprostým fiaskem. Lodě pod vlajkou EU měly zastavovat a blokovat všechny lodě vezoucí zbraně do Libye, jak to stanoví rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která je závazná pro všechny členské státy. Skutečnost je však taková, že Turecko si hned vedle „lodní zdi EU“ zřídilo pravidelnou konvojovou dopravu, kterou přepravuje těžké zbraně na podporu džihádistické vlády samozvaného libyjského premiéra Faíze Sarrádže. Turecko do oblasti kolem Tripolisu, které drží Sarrádžovi džihádisté vyslalo dokonce armádní expediční sbor. Kromě toho pravidelně naváží do Tripolisu džihádisty naverbované v Sýrii.

Podle komuniké Maltské vlády je embargo zcela neúspěšné. Přes Egypt je obchází i Rusko, které pozemní cestou dodává zbraně Libyjské národní armádě (LNA), které velí polní maršál Chalífa Haftar. Podle informací libanonské agentury Al-Anwar Rusko zaplatilo Haftarově armádě naverbování 27 tisíc žoldáků, kteří prošli boji v Sýrii.

12 komentářů :

 1. Co v EU vymyslí stojí za pendrek, a otočí se to proti Evropanům.

  OdpovědětVymazat
 2. Ano, Malta jako ostrov maltézských rytířů - křížových výprav... Ostrov historie Evropy, krásné kostely, tvrze a hrady... víra...
  Pak kolonie demokratické koloniální mocnosti, kde slunce nezapadá...
  Někdy od poloviny 80-tých let "svobodná země", která poskytuje odpočinkový azyl anglickým důchodcům a válečným veteránům...
  Těch migrantů, je tam tolik, že pomalu převyšují počet mírumilovných domorodců.
  Co se stalo? vždyť už i turisti jsou zhnuseni, když se musí na tohle vzácné křesťanské místo dívat...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Něco podobně takového, jako když se podíváte kolem sebe u nás "doma".

   Vymazat
 3. Píšete, že "Podle informací libanonské agentury Al-Anwar Rusko zaplatilo Haftarově armádě naverbování 27 tisíc žoldáků, kteří prošli boji v Sýrii." Dost nepravděpodobné, že Rusko by platilo tolik žoldáků a kde by je asi v Syrii sehnalo? To by snad zvládlo jenom Turecko, ale i to má problém s vyplácením teroristů v Severni Syrii.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V pozadí je ropný a plynárenský byznys, a ten má neomezené finance. Rozbití Libye financoval hlavně arabský Katar s největšími ložisky plynu a účastnila se V.Británie a Francie, hlupáci ...
   Teď si Lybii rozdělí Rusko a Turecko, které vytvořily alianci k odstavení arabského ropného a plynárenského byznysu v Evropě, arabové ropu z Libye a plyn plynovody pře Sýrii do Evropy dodávat nebudou ..
   Rusko si obchod nikým poškozovat nenechá, naši blbci a polští blbci, když budou dál rusy provokovat zkrachují, protože budou muset nakupoval lodní dodávky plynu a ropy za vysoké ceny z Tramtárie ..

   Vymazat
 4. Jdou na to chytře, zblbli Malťany tak, že si migranty nakonec sami vozili domů a ostatní země EU jim brigádnicky pomáhaly. To nemá chybu, ještě že naše námořní flotila zmizela za obzorem. Jinak bychom zjisté patřili k premiantům zmíněné operace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:25
   Určitě jsme aspoň akcionáři při financování přes EU.

   Vymazat
 5. Merkelova, Macron a Johnson prosazuji nadale plan Neoconu na zrizeni Kalifatu na miste evropskych statu. K tomu je nadale nutny priliv muslimskych migrantu za kazdou cenu do Evropy. Frontex a jine organizace EU pracuji jako cestovky EU k privazeni cernych parazitu. EU je podporuje behem cesty financne i z nasich zdroju.

  OdpovědětVymazat
 6. NATO a USA jsou v Libyi uz tak nenavidene a proflakle, ze se neangazuji. Francie stala za zabitim Ghaddafiho, aby se zbavila dluhu v Lybii. Jestlize se Haftar zmocnil ropnych lozisek, uz vyhral. OSN (kvuli USA ovladnuti) podporuje jeho protivnika v Tripolisu ve snaze udrzet si vliv.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. OK viz níže
   Proč musel zemřít Kadáfí a Libye? https://www.youtube.com/watch?v=ht_k2RKAWGs

   Vymazat
 7. Jo správně a už aby se v Itálii vrátil k moci pan Salvini a zatrhl jim tipec.

  OdpovědětVymazat
 8. Je velmi zajímavé, že všechny ty neziskové lodě jsou třeba z Německa, Španělska, tedy zemí, kde mají své zázemí, přístavy... a vozí je na Maltu a do Itálie, popřípadě Řecka...
  Proč si je nevozí rovnou domů?

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.