Reklama

pondělí 11. května 2020

Místo ruského vědce český fašista

MUDr. Radim Uzel - sexuolog
Radim Uzel
11. 5. 2020  HalóNoviny
Kácení sloupů, odstraňování pomníků a přejmenovávání ulic bývá většinou jakýmsi rituálním doprovodem revolučního nadšení. Když jsem byl v devadesátých letech členem Zastupitelstva hlavního města Prahy, bylo dílo dokonáno a nové názvy ulic už visely. Všichni zastupitelé tenkrát dostali darem dvojdílný tzv. Uličník hlavního města, vydaný v letech 1997/98, kde jsou uvedeny všechny staré a nové názvy ulic a stručné životopisy slavných, po kterých je to pojmenováno. Stále je to čtení zajímavé. 


Teprve nedávno padl můj zrak na pojmenování Dominovy ulice v Praze–Stodůlkách. V letech 1981–1991 se ta ulice jmenovala Dokučajevova. Vasilij Vasiljevič Dokučajev (1846–1903) byl ruský půdoznalec a přírodovědec, profesor geologie a petrografie. Přejmenovávačům v roce 1991 asi nevyhovoval tento ruský vědec, i když byl už 88 let po smrti, nebo snad nevěděli, že petrografie se zabývá popisem a složením hornin.

Přejmenovali tu ulici na Dominovu. Podle Uličníku byl Karel Domin (1882–1953) český botanik zabývající se taxonomií, fytogeografií a geobotanikou. Bohužel už tam není uvedeno, že byl také rektorem Karlovy univerzity a výrazným fašistickým politikem. V naší rodině není Dominovo jméno neznámé. Výrazně se podílel na vyhození mého otce doc. RNDr. Radima Uzla z chemického ústavu přírodovědecké fakulty. Nebývalo zvykem, aby 35letý docent opouštěl univerzitní pracoviště. Bylo to možné pouze po Mnichovu, za tak zvané druhé republiky. Prof. Karel Domin byl v té době předsedou politické strany Akce národní obrody, zaměřené hlavně proti Masarykovi, Benešovi, ale také proti Rudolfu Beranovi, Židům a komunistům. Není divu, že můj otec, jako masarykovec a přítel Karla Čapka, na univerzitě za druhé republiky nevyhovoval. Univerzitní profesor organické chemie RNDr. Jaroslav Staněk mi ve svém dopise v roce 1987 potvrdil, že prof. Domin byl vskutku na vyhození mého otce angažován.

V oficiálním životopise Karla Domina se dnes uvádí, že po druhé světové válce a nástupu komunistů k moci se již ke své vědecké práci nemohl pro své pravicové politické názory vrátit. Snad není ani taková škoda, že se nevrátil ke své vědecké práci. Spíš je škoda, že ho v květnu 1945 nezavřeli.
Nad celou událostí se už dávno zavřela voda, a vím, že jakékoliv kádrování je dnes nesmyslné a zbytečné. Nicméně by možná bylo dobré, aby si obyvatelé Dominovy ulice ve Stodůlkách uvědomili, že jejich ulice byla přejmenována v roce 1991 a místo jména starého ruského vědce nese nyní jméno českého fašisty.


66 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Ano, výborně! Pokusím se vpašovat do Wikipedie (do článků Domin a Dokučajev) odkaz na Váš článek. Ale má to nepatrnou naději na úspěch. Publikoval jste své svědectví v periodikách, které na Wikipedii nejsou považovány za seriózní zdroje, takže to asi smažou. Ale i tak se pokusím. Srdečně Vás zdravím.

   Smazat
 2. Fašouři nastupujou a vláda mlčí...vnuci druhorepublikových fašourů a možná i udavačů z protektorátu se ujímají vlády nad našimi osudy a životy našich dětí...musíme se bránit !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Potvrzuji. Zvláště tam mezi Řeporyjci.

   Smazat
  2. Za Protektorátu "hajlovali", za KSČ křičeli "Ať žije KSČ a SSSR" a nyní jezdí do Izraele, jak dál s "národem". A nepomůže jim ani maskování u Zdi nářků.
   Těch politických stran, které "prozatím" nepodlézají žádnému státu je hodně málo, skoro žádná.
   emeritní kapitán

   Smazat
  3. Doporučuji doplnit: … prezident mlčí.

   Smazat
  4. 13:19 chce přece jezdit na státní návštěvy do Jeruzaléma :-)

   Smazat
  5. Jestli je to pravda, no to bude nářez.

   https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020051211928843-media-stoji-za-kauzou-ricinu-v-kufriku-petricek-respekt-je-oblibenym-kanalem-nejmenovanych-zdroju-z/

   Smazat
  6. Novotný bez obalu: Agent RF mi neublíží, Zahradil je národovec, Filip bolševická svině a Hrad je rusko-čínská ambasáda
   https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020051211931802-novotny-bez-obalu-agent-rf-mi-neublizi-zahradil-je-narodovec-filip-bolsevicka-svine-a-hrad-je/

   A co k tomu dodat, to je člen ODS a pořád nic.

   Smazat
 3. Škoda,že onen "uličník" nezaznamenal iniciátory oněch přejmenování. Takový záznam by měl být uzákoněn. Snad by všelijací takoví "nadšenci" byli opatrnější. Ačkoli, blbce těžko co zastaví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na novem uličniku se pracuje.Bude tam uvedeno nam.Némcova,zlodéje penzijniho fondu SSSR-a že to byla sakra částka-po niz rusti penziste žebrali po ulicich o kousek jidla.Do jakych bazin se česky narod propada.Ne normalizace,tohle je Druha republika.

   Smazat
  2. Jeden z uličníků seděl u slavného stolu při prvním setkání s tehdejším premiérem. Byl mlád.

   Smazat
 4. No já už s tím pomalu počítám, že se ulice, kde bydlím bude za chvíli jmenovat Hitlerova, my tu máme totiž stejné strany a stejný dobytek na radnici jako na Praze 6.

  OdpovědětSmazat
 5. Pan Radim Uzel přichází se svým příběhem včas a jenom tím doplňuje mozaiku zuřivého antirusismu, který je u nás trvale uplatňován. To, že by za každým takovým činem mělo být zveřejněno jméno iniciátora, by mělo být samozřejmostí, žádná falešná korektnost, jinak se těch grázlů nezbavíme.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 6. Obávám se, že toto pomalé, ale v současnosti se zrychlující hnědnutí české společnosti, má jediný cíl. Přípravu lidí na válku s Ruskem.
  Je spousta lidí, kteří tomu tlačí z různých důvodů káru. A pak je ještě větší počet, kterým je současné dění lhostejné. A silně tomu napomáhá naše školství, které chrlí debili s tituly, jak pekárna pecny chleba.

  OdpovědětSmazat
 7. Co takhle ulice Radola Gajdy? Mě by se líbila v Řeporyjích.

  OdpovědětSmazat
 8. Fašizující generace zálohy KSČ-vůdců studentů z SSM:
  http://www.skrytapravda.cz/domaci/3278-osvobozeni-plzne-1945-jeste-blbejsi-nez-dobry-den-prapore-parkanove-a-vycitala

  OdpovědětSmazat
 9. Nejsme jako oni...

  OdpovědětSmazat
 10. U nás se městský rekreační park za první republiky jmenoval Kohnovka, protože kdysi patřil Židovi Kohnovi. Ve válce se přejmenovalo toto území U Lazara, protože tam byl ve středověku lazaret a byla tam kaplička se sv.Lazarem, kterou později komunisti odstranili ale jméno ponechali. No a dnes jsou to sady Milady Horákové, která v našem městě ani nikdy nebyla a jmenovitě konkrétně na něj chtěla hodit atomovku! Místo Revoluční ulice máme ulici Kutilovu, ale jen asi na městském úřadě vědí o kterého Kutila se jedná, nebo je název věnován všem kutilům. Žádný kutil jménem Kutil se do historie města nijak výrazně nezapsal. Ani žádného velkého politika nebo umělce toho jména neznám. A lidem to nevadí, je jim to fuck.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na súvis Milady Horákovej s atomovkami som už kedysi narazila, ale na internete som nič nedohľadala. Vieš dať zdroj?

   Smazat
  2. Tak musíte hledat jinde. Západ žádala o házení atomovek jmenovitě na Ústí, Plzeň, Prahu, Brno a Ostravu. Byla souzena za vlastizradu nikoli za nějaký protikomunistický odboj. Myslím, že i tak jako vlastizrádkyně Rosenbergová v USA neměla být popravena. Odsouzena ano!

   Smazat
  3. Že by se tento její výrok již ze soudních spisů vytratil?

   Smazat
 11. Určitě to nebude ojedinělý případ! V té době, co bylo rusky znějící, to bylo špatné, bohužel dnes to platí minimálně dvojnásobně!

  OdpovědětSmazat
 12. To bude tim, ze pomery hlavne v Praze se te druhe republice velmi podobaji. Jenze za "Zidy" 21. stoleti jsou vybrani Rusove. Prazti novodobi fasiste (Kolar, Novotny, Hrib, umelecka galerka a jejich pomahaci z ceske televize a rozhlasu)pracuji stejne usilovne jako Moravec, Goebls a Streicher. Vzhledem k "proroctvi" prof. Pithy bychom se meli pripravit na jeste velmi temne obdobi. Ale ti zminovani by se meli seznamit s osudem jejich predchudcu.

  OdpovědětSmazat
 13. Názvy ulic jmény politiků nikdy nebyly dlouhodobé či trvalé. Oč krásnější jsou ulice jménem Kaštanová, Na bělidle, Růžová, Mánesova, Smetanova, Za humny, Jabloňová?
  A vždycky to někdo podělá a přejmenuje je jmény politiků, vojáků, které někdo s jiným výkladem historie opět přejmenuje na jiné, stejně pitomé. Lidská blbost kvete za každého počasí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Jene, myslím si, že vrchol trpělivosti dokázali obyvatelé jedné ulice v Praze 6. Aniž se stěhovali, tak se jim podařilo bydlet v ulici Velvarské, Žukovově, Leninově a Evropské. Když si představím změny adres na všech dokladech, tak klobouk dolů.

   Smazat
 14. Pán doktor, dobre chápem: jeho žena bola domina?

  OdpovědětSmazat
 15. Z Chodkových sadů by mohla být Emanuela Moravce!!!!!

  OdpovědětSmazat
 16. Lidi musí vyrazit do ulic a tu fašounskou chátru pohoupat na kandelábrech. Jinak bude hůř a hůř. Ta svoloč fašounská brzy přejmenuje Václavák na Adolf Hitler Platz a prezident, vláda, ministr vnitra aj. budou držet pysk s tím, že ta chátra na to má nárok.

  OdpovědětSmazat
 17. Jen počkají na správnou dobu až naše generace vymře a vytáhnou červené prapory s hákovým křížem.

  OdpovědětSmazat
 18. Právě jsem doposlouchal Pjakina. A ani v Rusku to nemají jednoduché s přepisovači historie, zvláště tedy 2.světové války. 9.květen letošního roku považuje za prohranou bitvu s tamější pátou kolonou. Samozřejmě v Rusku to nelze dělat tak napřímo, jak to vidíme u nás. No - poslechněte si.
  Zmiňoval ovšem i prohlášení Zemana k situaci vzniklé činností neslavných pražských radních. A překládá ho jako zprávu, že fašistický puč se nezdaří.
  Na otázku jednoho Slováka, co v dané situaci může obyčejný občan dělat, aby čelil rusofobním manipulacím odpovídá VVP - vytvářet příhodné informační pole.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podívejte se, jak se Rusové baví o přepisování dějin
   https://www.youtube.com/watch?v=erGsNTr-nQE

   Smazat
 19. Padací mosty, kolena protektora, zasedání SS v Lucerně, převedené majetky odstraněných společníků na Barrandově... tak čemu se dnes divíme?

  OdpovědětSmazat
 20. Názorný příklad toho co se po revoluci až do dnešních dnů děje.Namísto toho aby se to otočilo o 50 stupňů a převládala logika a nestrannost,tak to otočili o 100 stupňů.Jestli jsme sloužili Rusům,tak dnes pro změnu zase Američanům. Obzvlášť v dnešní době všechno co je protiruské frčí.Nestranné a rozumné zhodnocení historických faktů ať už sochy,daného názvu ulice či něčeho jiného tady nemáme.Na vedoucích místech hodně krát sedí lidé co nepochopili význam slova demokracie,tak zkusme význam tohoto slova pochopit alespoň my.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale oni ten význam slova demokracie znají, lépe než my. To jen my známe "přenesený" význam tohoto slova, jevu. Zkuste si najít sám, co to znamenalo původně v pravém významu v Řecku. Nezapadne pak všechno do sebe samo?

   No, slitoval jsem se a tady máte aspoň jeden odkaz, další si můžete hledat sám: https://www.slovanstvi.cz/temata/co-je-demokracie/

   Smazat
  2. Popište, jak jsme sloužili Rusům a nešetřete detaily. Já jsem za celou totalitu nepotkal Rusa, který by mi něco přikazoval.

   Smazat
  3. asi jste nebyl na vojně, protože čelem vzad je otočka o 180 stupňů a nikoliv jenom o 100 stupňů :-)

   Smazat
 21. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 22. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 23. Je zjevné že toho Němcova 99,9% občanů Prahy nezná a neví, kdo je nějaký hrdinný Němcov. Je to prostě jen trapná, ubohá, dětinská a očividná provokace proti Rusku. Rusové řekli, no co nakonec je to Rus. Proč by ne? Už přestali hlasitě protestovat. Za pár let nebude ani to 0,1% vědět, kdo ten člověk vlastně byl. Ostuda Prahy ale zůstane.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vzhledem k bezmezné rusofobii platí dnes rovnice "čím více poškodil Rusy a Rusko = tím větší hrdina pro pražskou kavárnu s idiotským primátorem v čele"!

   Smazat
  2. 16:02
   Malá oprava - není to primátor, ale primát Prahy. :)

   Smazat
 24. Vida! Právník, který do toho “hodil Babišovi vidle”
  https://www.email.cz/download/k/4iFqGFklyvmVHKNDV0gtPwD1t1rnAQpc2u5TL5skzdy0Sw99Nwbz0fXI_5KB1IuePOAXqqg/Vida!%20Pr%C3%A1vn%C3%ADk%2C%20kter%C3%BD%20do%20toho%20%E2%80%9Chodil%20Babi%C5%A1ovi%20vidle%E2%80%9D.pdf

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Po skopírovaní linku sa mi ukázal takýto odkaz:
   Sem nemáte přístup
   Pokoušíte se zobrazit přílohu z cizí e-mailové schránky.
   Abyste se na ni mohli podívat, poproste odesílatele,
   ať vám pošle soubor e-mailem.

   Smazat
 25. Á propos Fašismus... To je přece tak nádhernej argument a klacek na
  názorové oponenty jako málo co. Pro každého komunistu či Rusa je
  fašista každý, kdo má jiný názor. Ve jménu boje proti
  "fašismu" se komunisté a podobná verbež dopouštěli těch
  nejodpornějších zločinů proti lidstvu, srovnatelných, ale i daleko
  horších než které páchali za války nacisté

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:34
   Dobrý výkřik, takový přímo bojový. Jen vazba na realitu tomu poněkud chybí. Ale proč byste si s tím dělal hlavu...

   Smazat
  2. 13:34 Které to jsou,ty daleko horší zločiny, svěřte se, co asi tak mohlo trumfnout plynové komory a střílení v popravčích jámách stylem "sardinka".

   Smazat
  3. 13:34..FAŠOUR !...Kde byli komunisti, když umírali miliony lidí v koloniích? Kde byli komunisti, když desítky milionů vojáků a civilistů umíralo v 1. světové válce?...Váš slint je pouhou snahou zlehčit zločiny 2. světové války, které mají na svědomí nejen Němci, ale také národy téměř celé Evropy, které s Hitlerem zaútočily na SSSR a podílely se na holocaustu !

   Smazat
  4. 13:34 řeknu vám to slušně...jste idiot

   Smazat
  5. Indický Běžec alias Pepa Vyskoč se nepodepsal aby proklouzl moderátorovi diskuze.

   Smazat
  6. Kdyby šlo jen o fašisty, bylo by to celkem "dobré", ale ono jde o nefalšované nacisty a to je proti fašismu ještě ideologický skok a skok v sadistických praktikách. Nejen Merkelová plní sen Adolfa Hitlera a jeho věrných esesáků a gestapáků, na tom pilně pracuje hned celý Brusel. A vojensky válečným terorem, lidicováním, kuciakováním - na to máme přece hexagon se všemi satelity a poskoky, také v našem státě. Koronavirus je lidem nebezpečný, ale smrtonosné jsou válečné pakty, teroristické, dnes zatím lokální války bohatých proti chudým a puncovaný nacismus jsou pak přípravy na válku proti Rusku, válku mozků čistokrevných teroristů, kteří touží po nerostném bohatství rozsáhlého Ruska. Ale je záhadou, proč nám vadí hozená bomba jedincem, kterému západní teroristé vyvraždili v boji za své obohacení rodinu a který zabije třeba 4-5 lidí a nevadí nám teroristické války, ve kterých žoldnéři ve službách diktatury kapitálu vraždí miliony lidí!? Tedy aspoň našim politikům!

   Smazat
 26. Pěkně to tu hnědne... Už je mi jasné, proč plný Václavák "Čechů" převážně z Prahy vítal v r. 1939 Němce obsazující Mnichovskou dohodou okleštěné Československo... Jsem zvědav, kdy budou chtít radní na Praze 6 postavit na Kulaťáku pomník Hitlerovi...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyjímal by se uprostřed s pohledem upřeným na generální štáb. Mohl by tomu hnízdu vojáků pohrozit, protože nesestavili divizi SS pro boj na východě.

   Smazat
 27. V některých městech lze určitě dohledat "uličníky" z doby třetí říše,takže bych to zbytečně neprotahoval a hurá do toho. Naši drazí krajané radostně zajódlují, možná spustí i bubínky s flétničkami. Také by bylo vhodné nějakou tu ulici už konečně pojmenovat po velkém příteli ČR, Berndtu Posseltovi, Berndt Posselt strasse. Nebylo by to hezké ?.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na zloděje Hřiba snad také dojde i když líná justice má na vše čas až do důchodu či zapomění !
   MaP 428 Zkušený neziskovčík Zdeněk Hříb, a jeho soukromé Pražské dotační kšeftíky!
   https://www.youtube.com/watch?v=abA7-d4z1CQ

   Smazat
 28. Je to stejně paradox dnešní doby, když se Praha stává kolébkou novodobých fašistů. Ten paradox je o to větší, když je přece historickým faktem, že před válkou se Praha skládala ze tří specifických třetin obyvatelstva - české, německé a židovské. Nadto je prý Praha okultním židovským centrem do dnešní doby. O to více mě zaráží, že právě potomci předválečných židovských rodin nejenom k rozkvětu fašismu v Praze nečinně přihlížejí a někteří se na něm dokonce aktivně spolupodílejí. Mohli by to mně, zcela "obyčejnému" laickému Čechovi vysvětlit? Nebo to tu bude v budoucnu díky židům jako na dnešní Ukrajině, kde jsou sice ve vedení státu židovské klany i se svými prezidenty, ale spravují a budují neprospívající zemi plnou nácků?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je tu ještě jeden paradox, Hitlera přece zafinancovaly ti nejbohatší židovští bankéři Velké Británie a USA a Hitler se jim pak odvděčil vyhlazováním židovského obyvatelstva v Evropě a my se nyní povinně učíme o židovském holokaustu. Proč se ale vůbec neučí o ruském holokaustu, když Rusů zemřelo několikanásobně více než židů? Znáte někdo odpověď?

   Smazat
 29. No v Lanškrouně má stále čestné občanství A. Hitler a Konrád Henlein, a ten i v Králíkách a Svitavách. Chrudim čestné občanství zrušila Stalinovi a Gottwaldovi. V Pardubickém kraji mají radní dvojí metr.

  OdpovědětSmazat
 30. 11:40 Zdá se mně, že u Pjakina začíná poslední dobou (rok, dva) stoupat v jeho vyjádřeních pesimizmus z dalšího celosvětového (a zvláště ruského) vývoje. Kromě něho pravidelně sleduji vyjádření Panarina (politilog, docent historie), Chazina (ekonom, Jelcinem vyhozen z Kremlu, když mu spočítal default rublu) a Katasonova (profesor ekonomie). Z těch tří je dodnes optimista snad už jenom Panarin. No uvidíme, letošek prý rozhodne :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On je Pjakin i dost emocionální člověk, a taky je to starý bolševik a stalinista. A ovšem i velký ruský vlastenec (abych mu nepřipisoval jen mínusy). Takže je toho asi víc, co těžce nese. Ale jak sám říká, lépe jednat s inteligentním protivníkem, než hloupým spojencem. A tak ho pravidelně poslouchám, i když jsem "ideově" v jiném zákopu. Katasonovi vyšel nedávno kvalitní článek na Protiproudu. Překvapivě daleko výrazněji zaměřený na etiku, než na ekonomii.
   Co rozhodne rok 20 nevím. Ale Buddha se vyjádřil, že lidstvo už příliš vyčerpalo z dobré karmy. A tak asi ta zlá, co jí chodí v patách, už číhá za bukem.

   Smazat
 31. Naše ulice má za můj život už třetí název. Nejdříve to byla Habermannova, pak 25. února a nyní Václavská. Jen doufám, že proto, že na nedalekém hřbitově je kostel Sv. Václava. ;)

  OdpovědětSmazat
 32. Velmi poučné líčení, platné samozřejmě i pro dnešek. Kolik je a bylo politiků, či jinak mocných, kteří udělali karieru na přemetech v únoru 1948, za tzv. pražského jara, za normalizace, v r. 1989. A ti nejpovedenější sekerníci z dob budování socíku se pak stávají "disidenty" - no výsměch. Ale i dnes jsou vyhazování i z UK docenti s naprosto jedinečnými znalostmi a dovednostmi, kteří nevyhovují těm byvším soudruhům a dnes pánům. Ale naštěstí jejich věhlas je volá do ciziny, kde pak působí. Divíte se, že nemáme dost lékařů? Víte, kolik jich ročně odchází do ciziny - vystudovali za peníze českých daňových poplatníků. A mezi nimi jsou i ti, kteří se znelíbili kdysi soudruhům - dnes pánům, kteří vládnou i na univerzitách vesele jako po únoru, jako za normalizace a zase i dnes!

  OdpovědětSmazat
 33. EU SE NEMŮŽE ROZPADNOUT, TEDY NESMÍ. O to už se postarají páni z hexagonu, neb by to bylo ohrožení tužeb po světovládě černého domu¨, ohrozilo by to připravované teroristické války, které drží diktaturu kapitálu na nohou. A bez teroru, kdo ví, byl by mír? A s terorem - co bude? Světová revoluce a nastolení Světa pravdy, práva, spravedlnosti a občanské rovností! To zase nastanou doby hrůzy pro politické, vojenské, ekonomické zločince, diktátory kapitálu. Ti všichni žijí v nejistotě a budou, podobně jako nacisté v r., 1945 se budou držet zuby nehty svých "práv" být otrokářem druhým ohněm i mečem! Kolik asi Norimberských procesů bude muset být aby se vrátilo na zem lidství! Jakým vředem v historii Světa bude jednou toto století?

  OdpovědětSmazat
 34. Když se podívám na vaši odbornost, tak se nedivím, kde se táto země nachází, díky (některým) naším politikům.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.