Reklama

středa 13. května 2020

Naši militaristé chtějí zbrojit. Ať to stojí, co to stojí...

Jiří Paroubek, bývalý premiér
a předseda ČSSD
Jiří Paroubek13. 5. 2020 VašeVěc
Každý rozumný politik a každý přemýšlivý občan republiky musí vědět, že z té šlamastiky, do které jsme se dostali díky probíhající pandemii a jejím dopadům, se Česko bude moci dostat jen s vynaložením ohromných financí, v řádech set miliard korun. A pak samozřejmě nastupuje delší etapa. Tedy poté, co s těmi různými programy COVID-xy zastavíme pokles, omezíme růst nezaměstnanosti a obnovíme ekonomiku. Potom ale musí přijít ještě další fáze, a tou je změna struktury české ekonomiky a rozsáhlé investice do vybraných oblastí, které povedou k zajištění dlouhodobého hospodářského růstu a prosperity země.


Když bych to přirovnal ke starému Egyptu, pak takovými investicemi, které zajistily obživu obyvatelstva a prosperitu celé země i ve starověku, byly investice do vodohospodářských projektů. Tedy zejména do zavlažovacích systémů. Naopak investicí, která byla jen plýtváním prostředků a pracovních sil, byla výstavba pyramid. Ty samozřejmě dnes každý kulturní člověk na naší planetě obdivuje, ale tato ohromná investice po dobu deseti až dvaceti let výstavby de facto vysávala veškerou sílu celé země. V situaci kdy vláda přemýšlí o tom, jakým směrem se vydat v ekonomice, dožadují se naši „militaristé“ zejména v Senátu, v tomto slepém střevě české politiky, pokračování v obřích (a já dodávám zbytečných) nákupech zbraní pro armádu. V této disciplíně vyniká zejména senátor Pavel Fišer, který prosazuje zachování těchto nákupů pro radost zbrojařům ber, kde ber.

Ve středu v Senátu z 56 přítomných senátorů, podpořila naprostá většina z nich pokračování v šíleném vyhazování nákladů na zbrojení. Letošní rozpočet ministerstva obrany přitom dosahoval 76 mld. Kč. Ještě před čtyřmi lety rozpočet na obranu nedosahoval ani 50 mld. Kč a obrana jej nebyla schopna ani vyčerpat. V tomto roce, po koronavirové krizi „obětovalo“ ministerstvo obrany z původního ročního rozpočtu 2,9 mld. Kč. Víc prý opravdu nemůže být sníženo, neboť by v armádě nebylo ani na ponožky. Naši „militaristé“ se neštítí použít ani takových argumentů jako je ten, že vlastně výdaje na obranu můžou rozhýbat celou českou ekonomiku. Jediné realistické hlasy, které v Senátu v této diskusi zazněly, představovala vystoupení dvou sociálně demokratických senátorů Dienstbiera a Štěcha. Ti jediní upozornili na nesmyslnost takového záměru, tedy pokračovat ve vynakládání ohromných částek na armádu.

Já jen nechápu, kde jsou naši nepřátelé, proti kterým bychom se takto těžce měli vyzbrojovat. Má prý vzniknout, coby hlavní priorita, brigáda těžkého typu a s tím související projekty. Tedy zejména nová pásová bojová vozidla (prý ta dosavadní, něco přes deset let stará, nestačí), dále dělo ráže NATO se systémem řízení palby, americké helikoptéry a také pořízení nového protiletadlového komplexu SHORAT. Jsou to všechno více méně nesmyslné nákupy.

To už je lepší přistoupit k tomu, jak to dělají v některých velkoměstech v Číně, že vydávají svým občanů vouchery, které mohou být použity k nákupům v maloobchodě, v restauracích, v kulturních či sportovních zařízeních apod. Tomu bych ještě rozuměl. Tedy, rozumněl bych snaze podpořit koupěschopnou poptávku českých občanů, která se v důsledku pandemie a z ní plynoucího snížení příjmů obyvatelstva (ošetřovné, přerušení práce v průmyslu, obchodě i v dalších oborech), snížila.

Česko potřebuje investovat např. do dokončení dálniční sítě, neboť takové výdaje související s výstavbou nových dálnic vyvolají hospodářské oživení v celé řadě českých a moravských regionů. Životazáchovné budou také investice do boje proti suchu, tedy výstavba nových rybníků, mokřadů, přehrad apod.

Česko potřebuje změnit také svůj daňový systém. Omezit nejrůznější výjimky, prostě provést revizi zejména zákona o dani z příjmů. A k urychlení technologické revoluce, digitalizace a robotizace zavést stoprocentní odpisy modernizačních investic při jejich uvedení do provozu.

Prostě Česko potřebuje něco úplně jiného nežli militarizaci své ekonomiky po vzoru Spojených států. Česko nemá a nikdy nebude mít schodky svého státního rozpočtu kryté přílivem kapitálu do země jako Spojené státy. Spojené státy jsou v jedinečné pozici v důsledku jedinečné pozice své měny. Jinak řečeno, když bude nejhůř, roztočí FED rotačky a vytiskne potřebné množství dolarů.

Bohatství České republiky a jejich občanů spočívá jen A jen v jejich práci. Nemáme ani zlaté doly, ani naftové vrty ani neprodukujeme plyn či jiné suroviny, které by vylepšovaly fiskální situaci země. Prostě všechno si musíme odpracovat. Pokud Fišerové a spol. budou někdy v budoucnu součástí pravicové vlád, budou mít takovou možnost, dávat desítky miliard navíc na zbrojení, pak ale budou tyto peníze chybět ve školství, zdravotnictví, vědě a výzkumu, kultuře atd. je dobře strhnout těmto rádoby „přátelům lidu“ škrabošku a mluvit otevřeně o takovém nebezpečí. I kdyby současná vláda byla horší, než je, tak je pořád lepší v realistickém přístupu svých nejvyšších představitelů, předsedů obou koaličních stran, Babiše a Hamáčka, k omezení zbrojních programů. Alespoň do doby, dokud se republika nedá ekonomicky dohromady.

Jiří Paroubek
bývalý předseda vlády ČR

21 komentářů :

 1. Jo az vypukne treti svetova tak nam ten srot pomuze asi tolik jako bunkry po mnichovu.

  OdpovědětSmazat
 2. Pane Paroubek.
  Babiš nechce dopadnout jako Topolánek,Nečas a když nakoupí USA vojenskou techniku,bude příštím premiérem také.Za ty mld.do te voj. techniky,to by bylo pro naše občany práce a odvody z mezd,by pomohli znova státu,takhle bude muset stát platit nezaměstnané,či že dvakrát prodělá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby kupoval jenom vojenský šrot,tak to by mně nevadilo (včetně neprůstřelných vest s pouštním maskováním :-)), protože je stejně k ničemu. Problém je ale v tom, že bude muset koupit zmetkové a předražené jaderné reaktory (a palivové články na věčné časy) z USA a tam se jedná o řád vyšší prašule!

   Smazat
  2. 20:49 ANO
   Nehledě k tomu, že vyzbrojovat armádu dle požadavků minulého století se zdá hloupé. Dnes, kdy si s drony cca za 2000 hrají i malí kluci a na něj se dá do obálky přibalit jakýkoliv šmejd pro infekci obyvatel, je nákladné vyzbrojování zbytečné.

   Smazat
 3. Naše pidi armáda, je jen k smíchu, ale kdo chce kam,... mu tam! Tímto se Babiš zbavil min 5% voličů a dvě koblihy to nespraví!:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naše operetní armáda je "armádou světové říše" rozléhající se 493 km mezi nejzápadnějším a nejvýchdnějším bodem svého územá; rozkládající se od severu k jihu v délce od 143km do 278 km... kam si pro moudré rady ke komediantům a do Prasoryj jezdí emisaři s notama od kde koho, zejména z Deep state...

   Smazat
  2. Vzdyt ta armada vubec neni doma, bojuje v Tramtariich za zajmy kolonizatora, ale za nase prachy! Tak to maji US fasisti nastaveny! Armada se musi vratit domu a branit hranice proti najezdnikum!
   Projekt Kalifatu v Evrope jeste pohrbeny neni. Merkelova i Macron, Spanele pokracuji v zaplavovani zemi muslimskymi parazity.

   Smazat
 4. Odchodem pana Paroubka z ČSSD a poté dosazením Bohouše na jeho post, šla a jde tato strana definitivně do záhuby. Je to škoda. Úplně stejné to je s ODS, po odchodu V. Klause. Většího nýmanda, než mají nyní v čele vední strany, by už těžko někde našli. Pevně věřím, že dopadnou stejně jako ČSSD a to je naopak pro tuto zemi moc dobře.

  OdpovědětSmazat
 5. Je toho asi i víc, v čem by bylo vhodné investovat, aby to naší společnosti přinášelo prospěch.
  Ovšem, že souhlasím s Jiřím Paroubkem v tom, že nákupy US vojenského (obstarožního) haraburdí nám nepřinesou nic. Leda tak naše mrtvé pro zájmy kohosi zpoza oceánu.
  Na tu povedenou partičku z ministerstva války v čele s ministrem Metnarem by měli hodit deku. Ti jakoby ani nežili u nás, ale ve Washingtonu. A ne dnes, ale kdysi před desetiletími. A přitom urputně bojují proti neexistujícímu nepříteli. Ti jsou pro nás stejně tak málo užiteční, jak mají být i ty khaki cajky. Zato tak drazí, že si nemůžeme dovolit ...

  OdpovědětSmazat
 6. Pan Paroubek to napsal dobře. Pomníky, které si soudobí pražštífaraoni staví zejména budou tak dobré akorát pro psy k zastavenbíčku a taková je i jejih hodnota kulturní i finanční. Zbrojení, to už jsou stovky miliard vyhozených ne na obranu českého státu a národas, ale na obranu diktatury kapitálu - a ta zase občanům by mohla být fuk. A proto myslící dávají přednosti investovat peníze do lepšího života lidí, než do bratrovražedných teroristických válek proti míromilovným sousedům, či i sousedům jiné barvy pleti, vyznání.... Co takhle pane OPkamuro zkujsit referendum s otázkou: "Přejete si válku nebo mír". Samozřejmě peníze vyhozené na válčení by mohly dobře posloužit v boji proti ostatním hrozbám, kterým jsou lidstvo a Země vystaveny - také vražedným epidemiím, ta koronavirová je jen drobnou připomínkou - ale také hladomorům, které nastanou, pokud se lidé nepostarají o úrodnost půdy - i u nás. Přes všechny nové technologie a megatuny hnojic jak známo výnosnost klesá. Také s vodou jsme to již pozoruhodně pro..li. Kolik ten "hnusný" pokus o socík postavil přehrad? Kolik dnešní diktatura kapitálu u nás - nula, nula, nula! Kolik bytů a za kolik a pro kolik lidí postavil socík byty? A dnes a za kolik? Nyní právě skokem podražilo jídlo a za toho "hnusného socíku" byla plošná zlevnění. Ne vždy, podražily brambory dokonce ze 70 haléřů za kg na 1.40. Za oběd jsem platil v závodce korunu dvacet haléřů - ano nebylo to s pivem a panákem na posilnění. Jo kde jsou ty časy, když nyní musíme válčit proti jiným lidem a jiné lidi zabíjet, tedy ne my osobně, ale prostřednictvím najatých žoldnéřů, aby si boháči mohli v uloupené zemi nakrást pro své potěšení třeba také kulturní památky - copak asi zbylo z museí v Mesopotámii po návštěvě USA boys. Ale nic nového, to už uměli kolonizátoři, jen se poldívejte do museí v Londýně, Paříži, Berlíně, Bruselu.... A pokud chcete vidět umění ukradené v Česku, tak se podívejte do Stockholmu. Kdepak omezení zbrojení, v čem pak by cestovali zbrojnoši. A republika, která je rozvracena po 30 roků a nyní dostala navíc ránu morovou, se ekonomicky vzpamatuje, aby to bylo pro lidi k žití tak za nějaké století - a kdo ví, jak bude vir dále kolovat a měnit se na kráse! Snad ale nepatříte k těm sobcům, co pro blaho oligarchů by nechtěli obětovat i stanovou plachtu, pod kterou skončí, pokud neskončíme s válčením proti jiným lidem za účelem bohatnutí hrstky pánů světa. Pane Bože, buď tak laskav a věnuj pozornost i těm, co ti zabíjí lidi, které jsi stvořil pro svoje potěšení a ne pro zabíjení, jako zábavu bohatých!

  OdpovědětSmazat
 7. Žádost odeslaná opakovaně na MF: Proč podporujete nepotřebné celebrity, neziskovky a podnikatele na úkor našich dětí a dalších generací ! To je zločin! Socialismus skončil před 30ti lety.
  Trh vše vyřeší sám. Udělejte si pořádek na ministerstvech - všude se "odklánějí" velké peníze !!! RYBY vždy smrdí od hlavy.
  https://www.kverulant.org/kauza/vyvadeni%20penez%20z%20DPP%2015-05-2020 zlodějina Hřiba a spol.
  https://www.kverulant.org/kauza/kverulantuv-blacklist-01-04-2020

  OdpovědětSmazat
 8. Nenechejme padnout americké zbrojovky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17.57 Vždyť by také jejich krach by byl oplakáván profesionály holokaustu málem jako antisemitismus.

   Smazat
  2. Nenechejme padnout Westinhouse, vyrabejici poruchove elektrarny a proto na kraji bankrotu. Musime sanovat i General Electric a jejich problemy financni. Musime jim pomoci, aby na nas mohli dat prazitovat, nas vydirat, ridit nase poskoky odstranjici pomniky a neustale plivajici na Rusko a Cinu.

   Smazat
 9. S textem v plném rozsahu souhlasím. Naopak nesouhlasím s vaším odchodem z ČSSD, kde by bylo zapotřebí udělat pořádek - a v první řadě vyhodit min. zahraničí Petříčka, jehož politika ustupující současnému fašizujícímu tendru je pro nás nepřijatelná a strana ČSSD nevolitelná.

  OdpovědětSmazat
 10. Naprosto a jednoznačně souhlasím s p.Paroubkem. Škoda, že tehdy, když byl předsedou ČSSD a předsedou vlády, tak ho ženská zblbla a začal dělat dle mě blbosti. Nutno však dodat, že také na jeho výhře a nevýhře ve volbách, kdy ČSSD sice zvítězila, ale těsně a Paroubek odstoupil. Když na něj udělali podraz s takzv. Kubiceho zprávou, kdy týden před volbami na něj nakydali špínu, kde se nic nezakládalo na pravdě, tak zv.demokrati ODS, TOP, KDU-ČSL a dále se neozvali, že je to naprosto nepřijatené. Rovněž "hlídací pes" demokracie , noviny, TV ticho po pěšině. Vzpomínáte ? Nyní tito demokrati mají v dle průzkumů opět kolem 15 %. Lidé nemají paměť ani jedno volební období.

  OdpovědětSmazat
 11. Tak já si čtu na čt zprávy co tam jezdí v tom okýnku záležitost 3-5 minut. Tak tam mektal fiala a jeho poskoci jak musíme platit 2% HDP do rozpočtu nato že to jsou naše závazky. Mají krizi na krku a budou vyhazovat prachy za staré us zbraně. Pokud ve vládě opravdu nebudou pro národní politici tak to bude stát za pendrek.

  OdpovědětSmazat
 12. Zaplatil bych jenom ceske Breny.
  Jednu pusku na pracujici rodinu, ci duchodce.

  OdpovědětSmazat
 13. Poslední zkušenosti naprosto pohřbily důvěru a spolupráci (nejen u Slovanů). Je to logický konec globalizace. Dnes platí, každý sám za sebe

  OdpovědětSmazat
 14. Dnes je aktuální ten nákup předraženého amerického šrotu, jak uvádí autor. To je Babišov dílo. Ostatní země V4 obnovují a modernizují starší (a kvalitnější) výzbroj, kterou již vlastní, kdežto my máme zbytečně vyhazovat miliardy do zahraničí, které si ještě navíc, musíme půjčit.
  Podobně Babiš po vypuknutí koronahysterie, nepodpořil české výrobce zdravotnického materiálu, kteří zde již jsou, ale raději kšeftoval s Čínou, nebo zde chtěl podpořit americké výrobce.
  Ta obnova naší ekonomiky, kterou autor zmiňuje, by pod Babišem šla liberalistickým směrem. Chlubil by se kolik „proinvestoval“ a zahraniční korporace by se zde opět nakrmily. A naše země by byla mnohem více zadlužená a neschopná dluhy splácet.
  V prvé řadě se musíme rozloučit s liberalismem a zvolit pronárodní politiky. Zatím vidím pouze Okamuru a možná, možná, mladý predátor, syn starého predátora Klause. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mate naivni predstavu. Pokud jsme pod bicem USA jako vazal a kolonie, tak se vase sny nevyplni.
   Musi se zasadne zmenit usporadani Evropy, ktera musi sve rizeni ziskat zpet z USA.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.