Reklama

pátek 1. května 2020

Neoliberalismus a surovinová dominance aneb Ropa zadarmo

Václav Umlauf 
1. 5. 2020   e-Republika
Ropná krize je automaticky krizí petrodolaru. Nyní je každému jasné, že prostor pro manipulaci dolaru se dramaticky zmenšil, což bude znamenat šílený tlak na vazalské státy a kolonie typu Česka, aby si nakoupily americké dluhopisy a vládní půjčky ECB a FEDu.Kamarády šokoval propad ropy na -40.32 dolarů za barel minulé úterý. To znamenalo v praxi, že pokud jste koupili do 20. dubna nejméně 1000 barelů West Texas Intermediate, tak vám zaplatili 40 dolarů za barel, ale surovou ropu jste si museli z terminálu okamžitě odvést. Jinak řečeno, mohl jste si natankovat benzínku surovou ropou úplně zadarmo a ještě vám přidali kompletní cenu benzínu k tomu. Nekup to, ale nekoupíš. Šlo o surovou ropu a pouze na jediném US-terminálu Cushing, Oklahoma, který byl spekulativně nacpaný k prasknutí. Společnosti převzaly povinnost nakoupit velké množství ropy West Texas Intermediate za určitou cenu. Cena nabízená prodejci vypadala v době podpisu smlouvy levně. Datum vypořádání smluv bylo 21. dubna. Obvykle jsou takové kontakty vypořádány v penězích, ale tentokrát prodejci trvali na fyzickém dodání ropy kupujícím. Důvod byl jasný, prodělali kalhoty a potřebovali se zbavit drahé ropy. Kupující neměli skladovací kapacitu, aby mohli přijmout ropu, kterou koupili před několika měsíci. Nyní museli fyzicky přijmout velké množství, které nemohli nikam umístit. Jedinou cestou bylo okamžitě to prodat někomu jinému. Ale nikdo neměl zájem, cena ropy stále klesala. Všichni měli svou úložnou kapacitu již naplněnou po okraj. Společnosti s povinností přijmout ropu od producentů proto nutně nabídli, že zaplatí ostatním, aby si vzali ropu, ale hned. Tak vznikl perfektní model neoliberální ekonomiky: "Dejte mi tisícovku a já vás nechám naplnit mou nádrž u auta." Nejenže nedám tisícovku za benzín, ale ještě tisícovku dostanu, když si benzín okamžitě vezmu.

Pro prakticky myslícího ekonoma to není nic divného, protože je profesionálně omezený. Když cena mléka klesne pod náklady, tak se prostě vylije na pole a tím je věc vyřešena, kráva zase nadojí. Krávou jsou státy OPEC+, které musí těžit, protože na tom závisí jejich ekonomiky rozvojových zemí. Těžbu ropy nezastavíte ze dne na den. U rafinerií to nejde vůbec, ty musí běžet alespoň v minimálním provozu pořád. Teď je na cestě do USA asi 40 mil. barelů nasmlouvané ropy ze Saúdské Arábie. Tankery zůstanou na moři jako sklady tak dlouho, dokud se to bude USA hodit. Číňané mají přednostní strategické vztahy s Ruskem, proto okamžitě po rozjetí ekonomiky po koronaviru zvýšili dovoz levné ropy z Ruska o 30 % na úkor dovozu z Rijádu. Takže se podívejte na první graf, kde jsem dal porovnání vývoje cen za poslední měsíc výše citované WTI ve spekulativně narvaném terminálu a normální barelovou WTI crude. Vidíte sami, že propad se týká jen toho terminálu, nikoliv běžných cen těžené WTI.Ale jiná věc je, že po koronaviru dramaticky klesla spotřeba ropy v dopravě i v průmyslu. Pak je jedna panika na trhu v USA viditelná po celém světě. Tento graf za měsíc ukazuje srovnání ruské kótované ropy Ural se světovým Brentem.Za prvé, křivky se plus mínus shodují, jen jsou o den, dva posunuté. Za druhé platí, že americká spekulace na ropu, která krátkodobě vyvolala vysoké záporné ceny, také ovlivnila kompletní trh se světovou ropu, i v Rusku. Ten negativní zub v grafu to ukazuje úplně jasně. Cena ropných kontraktů na červen se obchoduje za cca 20 dolarů za barel, takže tam není žádný dramatický výkyv.

Ale nebuďme normální nemyslící ekonom, anobrž (antož) myslící politický ekonom. To slovo nemá od neoliberalismu dobrý zvuk, protože znamená, že budujete ekonomiku vlastního státu s péčí dobrého hospodáře. Pokud jste národohospodář, a tím spíš politický ekonom, pak se ptáte, kdo zaplatí tu natankovanou nádrž. Je jasné, že to zcela určitě nebude platit jedno procento ze svých extrémně nízkých daní. K okrádání 99 % viz článek Pálení peněz střední třídy na korporátní svatbě. Jen si všimněte, že výše daní jednoho procenta je absolutní tabu v době koronakrize, kdy máme jako stát 99 % zatáhnout škody epidemie z toho mála, co nám zbylo po okradení jedním procentem. A navíc platí pro jedno procento zlaté americké heslo, že jen blázen by zahodil příležitost ke kšeftu, kterou dává velká krize. Proto potřebujeme normální národohospodáře místo omezených ekonomů. A pochopitelně platí, že velmi potřebujeme také filosofické a politické ekonomy. První z nich byl historicky Karel Marx a jeho dílo Kapitál aneb Kritika politické ekonomie. Nyní je to Thomas Piketty, Robert Reich a další. Ale i během vlády neoliberálních ekonomických mafiánů a banksterů typu Klause, Dlouhého a Kalouska tady takoví lidé byli, viz články:


Vzhledem k bankám a banksterům připomínám důležitý článek naší redakční kolegyně Bojujme za demokratické centrální banky. Bude Island náš vzor? Politická ekonomie sleduje nikoliv cenu ropy na jednom terminálu v USA, ale osud dolaru a speciálně petrodolaru. Jedno procento a jedno promile potřebuje udržet v chodu petrodolar ze zcela zásadních důvodů, viz článek Jak se krade přes petrodolar. Impérium portugalské, holanské, britské a teď americké se udržuje naživu tak dlouho, dokud donutí podrobené státy, aby braly jejich měnu. Tu imperiální měnu si pochopitelně manipulují, jak se jim to hodí. Ropná krize je automaticky krizí petrodolaru. Nyní je každému jasné, že prostor pro manipulaci dolaru se dramaticky zmenšil, což bude znamenat šílený tlak na vazalské státy a kolonie typu Česka, aby si nakoupily americké dluhopisy a vládní půjčky ECB a FEDu. Nebudeme komentovat hodnotu toaletního papíru, to jsme provedli v minulých článcích o světové ekonomice, viz zmíněné tematické číslo Dluhový dolar, má láska (2019). Dejme jen v bodech důvody, proč dolarové impérium, včetně evropské ECB, bude muset nasadit přímý tlak na kolonie.
 • Rozklad US-ekonomiky za koronaviru a vlna zbídačení a bankrotů, které interně zatíží dolar.
 • Propad ekonomiky ve světě o nejméně 6 %, kdy bude celkově menší objem obchodů v dolarech.
 • Nadbytek surovin (viz případ ropy), které se těží dlouhodobě, včetně dlouhodobých kontraktů na odběry.
 • Tyto kontakty na suroviny jsou spojené s masivními sekundárními spekulacemi typu futures, opět v dolarech. Viz výše uvedený příklad WTI ropy v terminálu Cushing. Pak jedna lokální krize znamená krizi celého systému.
 • US-dluhopisy přímo a nepřímo vázané na cenu ropy utrpěly masivní ztráty. V USA klekl celý těžební průmysl, který produkuje barel za cca 40 dolarů.
 • Studená válka a horká obchodní válka USA s Ruskem a Čínou. Ta například připravuje EU o stamiliardy eur a nutí je kupovat US dluhopisy místo normálního obchodního zisku pro normální firmy, a ne pro jedno promile banksterů.
 • Válka mezi Východem a Západem také znamená, že cirkulace petrodolarů a dluhových dolarů je velmi omezena. Státy ohrožené impériem Západu se dolarů masivně zbavují, jak to jen jde. Rusko je už úplně z kola ven a má jen zlato, což dnes znamená totální jistotu se stoupajícím ziskem. Čína si to zatím nemůže dovolit, protože by jí úplně klekl obchod s USA.
 • Technologické zastávání Západu (Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem) a dnes i zaostávání vojenské, viz efektivita (ale ne absolutní množství) ruských zbraní. Rusové jsou na tom vojensky tak dobře, že už postupně snižují vojenský rozpočet (Studená válka a zbrojení v grafech). Když impériu selhávají zbraně a prohrává jimi vyvolané lokální války jako v Sýrii, v Libyi a v Iráku, pak si těžko udrží světovou dominaci v oblasti ekonomiky a světové měny.

Jedno procento kouzlilo s ropou tak dlouho, až ji dává zadarmo a dokonce za odvoz zaplatí. Pak je ale něco zásadně shnilého ve státě dánském. Tento nihilistický cirkus platíme z našich daní a planetu to stojí zničený ekosystém skrze zmanipulovanou cenu fosilních paliv. Politický ekonom vám řekne, že za tuto imperiálně dotovanou cenu ropy pro potěchu a globální moc jednoho procenta jsme mohli mít socialismus škol, zdravotnictví a kultury. To ale nemáme, protože jedno procento potřebuje ropu pro sebe zadarmo. Ona ale zadarmo není, protože nás stála vykradený sociální stát, korporátní fašismus zničené demokracie a vládu jednoho procenta, které prakticky přestalo platit daně.

Celkově platí, že cena ropy a mnohých dalších základních surovin (včetně zemědělských komodit) sotva celosvětově pokrývá náklady na výrobu. Jinak řečeno, jedno procento globalistů dostává základní suroviny a energie prakticky zadarmo. Ale nám, 99 procentům, je rozhodně zadarmo nedává. Známí ekonomové z jednoho think-tanku v Rakousku mi říkali, že normální cena ropy by měla být mezi 50-60 dolary za barel. Na jednu stranu je pokles ceny dobrý, protože systém vykrádání zadlužených států přes půjčky MMF a Světové banky je teď menší. Půjčky byly vytvořeny z uložených zisků z ropy na Západě skrze arabské a jiné petrodolary. Na druhou stranu je to úplná pohroma pro exportující státy Třetího světa, které skrze ropu financují své, již tak hodně rozkradené hospodářství.

Opět platí pravidlo koronavirové ekonomiky, která prospívá pouze jednomu procentu miliardářů. Pokud je ropa zadarmo jako teď, tak máte nejdůležitější suroviny světa také zadarmo. Ale ceny na benzínce jasně říkají, že pro kmány to zadarmo není a nikdy nebude. Tady je zakopaný pes. Jedno procento globálních korporátních producentů má teď zadarmo hlavní surovinu světa. A k tomu jim jedno promile banksterů dalo zadarmo dluhové dolary, teď už dokonce přímo v natisknuté hotovosti (Pánové, zavíráme krám, aneb Helikoptérové peníze). To se nám to žije, když nám lidé půjčují... Feldkurátem je nyní globální elita Západu, která si na jimi kontrolované části zbídačené planety může koupit, na co jen ukáže prstem. Zbytek planety zatím vzdoruje, ale ne úplně.

Dost by mne zajímalo, kdy zdejší infantilní levičáci a stejně infantilní národovci pochopí, že si hrají Na pískovišti, které jim pro potěchu lidu a duše zřídilo jedno procento. Ale za peníze, které jsme jim nechali naší blbostí, duševní a politickou leností. Manipulace s cenou ropy to ukazují úplně jasně.

Související články:

28 komentářů :

 1. Za situaci mohou dve veci:
  - KO uder Putina a Saudu pro tezbu frackingem
  - Vir sireny do sveta z US laboratori v USA, ktery poskodi vsechny.
  Dolar a svetove hospodarstvi jsou ovsem odolnejsi jak vidno a USA i ECB budou nadale zaplavovat trh nekrytymi $ a € nakupem dluhopisu od bankrotaru, o ktere neni zajem. Insolvence se tedy dale prodluzuje, okradaji lidi dal...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych řekl, že mají jednoduché řešení. Do čtrnácti dnů vyvolají válku s Iránem. Zastaví se provoz v Hormuzském průlivu a ropa poletí nahoru. A možná že i na atomovky dojde. Světoví agresoři totiž dovedou vždy uvažovat pragmaticky. A pár set tisíc mrtvých, na to už jsou zvyklí.

   Vymazat
 2. Nepochybuji o tom, že soudruh Babiš spolu se soudruhem Rusnokem petrodolar lehce zachrání nákupem americké makulatury za úspory (ale i za další zadlužení) českých občanů. Od toho tam přeci tyto loutky jsou, aby se nakupovalo vše Made in USA bez ohledu na smysl a funkčnost (viz soudruh Metnar) :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 11:11
   Podobně si to myslím také,že Babiš bude zachraňovat dolar,sice bude muset něco přidat i ECB.
   Ropa je levná,na naších čerpačkách to moc není znát,kdo na tom vydělává si lehce doplníme a také se Babiš nevzdá vyrábět biosměsi do poh.hmot,když to stát.nebo-li dopravci dotují.

   Vymazat
 3. Tento pán Umlauf je poslední dobou zcela mimo. Divím se, že mu redakce ty jeho bludy, ve kterých stále dokola mele cosi o 1%, stále zveřejňuje.
  Jen namátkou:
  "Ropná krize je automaticky krizí petrodolaru. Nyní je každému jasné, že prostor pro manipulaci dolaru se dramaticky zmenšil"
  Aha. Tak proto se ruský rubl vůči tomu krachujícímu petrodolaru propadl od ledna z 61 na 76 rublu za dolar, ztratil 20% hodnoty. A za posledních 12 let ztratil dokonce 70% hodnoty!!! To dává přece smysl :-D

  Dále si autor evidentně plete ceny benzinu na benzinkách s cenou surové ropy.
  Tu ropu musí někdo dopravit do rafinerií, ten benzin musí někdo z té ropy v rafineriích vyrobit, benzin potom musí dopravit k benzinkám, benzinky ho musejí prodat a stát k tomu ještě přirazí spotřební daň a sebere DPH.
  Takže nulová cena ropy nebude nikdy znamenat nulovou cenu benzinu na pumpách. Jen další důkaz, jaký je Umlauf "ekonom".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní1. května 2020 11:56
   Články pana Umlaufa považuji více za dosti odborné. To, že se rapidní snížení objemu prodejů ropy, promítne do situace petrodolaru, je snad logické. Otázkou je, čím to budou kompenzovat, do které oblasti ekonomiky, nebo bankovnictví to přenesou. Stále mají dost moci, aby nutili své kolonie, jim jejich ztráty kompenzovat.
   Co se děje s ruským rublem je sice zajímavé, ale nijak to nevyvrací, ani nepotvrzuje situaci kolem petrodolaru.
   Vaše informace o tom, jak se to má s cenou benzínu u čerpadel, jistě pan Umlauf vstřebá, bude to pro něho, jakožto pro nás všechny, velký zdroj poučení. P.K.

   Vymazat
  2. https://tadesco.org/marneho-okenko-29-04-2020-politici-chaoticka-situace-ve-vsech-statech-nastal-zlom/

   Vymazat
  3. Budeme se divit, až začnou krachovat firmy, ale majitelé budou mít svůj "pelíšek" jistý. Jen ta "lůza" bude pod mostem.

   Vymazat
  4. A už je to tady, návrat Pepka Vyskoče, známého experta rubl a jeho neustálý propad a ztrátu hodnoty. Dolar zvítězí!

   Vymazat
  5. Anonymní 11:56
   Nepochopil ste článok! ČR bude nútený zadlžovať sa, kupovať bez cenné papiere od FED a ECB.
   To vám asi ušlo. A kto to zaplatí aj "vy".

   Vymazat
  6. 11:56 vaše vytrvalá argumentace poklesem kurzem rublu je ukázkou naprostého ignorování širších souvislostí. Všimněte si laskavě alespoň toho, že RF má všechny předpoklady pro hospodářskou soběstačnost, že je pod tlakem embarg, finančních manipulací i snah o hospodářsko-politickou izolaci. Při tom ale zcela soustavně zlepšuje svou mezinárodní pozici i vojenskou sílu, krom toho rozšiřuje prostor pro exporty. Chcete tvrdit, že pokles kurzu rublu, při určité politice, je jakkoli významným kriteriem? Kdo vážně tratí na své pozici jsou právě USA a s nimi i EU, ta svou chtěnou i nechtěnou provázaností. Vy neuvažujete, vy prostoduše fandíte

   Vymazat
  7. Anonymní 11:56
   Ke kurzu rublu. Pro Rusko je pokles kurzu výhodou a to z prostého důvodu. V Rusku se platí rublem a tak za jeden dolar z prodeje uhlovodíků natisknou o 20% víc rublů, které pak mohou použít na rozvoj svojí infrastruktury. Vzhledem k tomu, že rusové jsou soběstační v surovinách, zbraních i potravinách jediné co nakupují v zahraničí jsou výrobky lehkého průmyslu. A tam toho tak moc neutratí, jelikož se každý ve světě snaží dostat na ruský trh, tak i ceny těchto výrobků jsou dumpingové. Takže závěrem se dá konstatovat, že v dnešní situaci je Rusko jednoznačný vítěz.

   Vymazat
 4. „Dost by mne zajímalo, kdy zdejší infantilní levičáci a stejně infantilní národovci pochopí, že si hrají Na pískovišti, které jim pro potěchu lidu a duše zřídilo jedno procento. Ale za peníze, které jsme jim nechali naší blbostí, duševní a politickou leností. Manipulace s cenou ropy to ukazují úplně jasně.“

  Lhal bych, že jsem přesně pochopil všechny ty mechanismy. Ale jisté je, že národní vlády předaly jednomu % kompetence, které jim nepatří. Kupují od nich vlastní měnu, uložily si bobříka nezasahování do jejich manipulací s měnou a ekonomikou, včetně nedanění jejich firem. Takže nyní ať děláme, co děláme, dobře se mají pouze oni. Toto je zrada národních politiků na vlastních národech. P.K.

  OdpovědětVymazat
 5. Ve finále nejde o nic jiného než o geniální Putinův šachový tah. Jako netušili a nečekali, že zachrání Krym, Sýrii a Venezuelu, Srbsko, Itálii a další. Zdá se že pro něho je docela snadné i když ne jednoduché, si s hlupáky vytírat... jak říkám stále, on ví co dělat a dělá to. Jeho soupeři neví která bije a vrší jednu pitomost na druhou a pokud to a v to doufám, půjde takhle dál asi bychom neměli mít strach z budoucnosti, mám na mysli hlavně mladé a děti, kteří mají život teprve před sebou.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 6. Ale ale petrodolar půjde do kopru a sním usa. Čína je drží pod krkem pokud vyhází z trezoru jejich nekryté dluhopisy je s nimi ámen.

  OdpovědětVymazat
 7. 11:56
  Mohli bychom se společně zamyslet nad situací, kdy vrty produkují v reálném čase více ropy, než je schopen průmysl zpracovat?
  Může dojít k situaci, kdy pokles poptávky v čase způsobí přeplnění skladovacích kapacit dříve, než dojde k reálnému snížení (zastavení) těžby? Vrty se uzavřou a počká se na obnovení poptávky .. za den, měsíc a nebo za rok.
  Kdo bude tratit a kolik?
  Co se týká měny, pokud se nejedná pouze o prostředek na vyjádření hodnoty při vzájemné interakci kupující - prodejce, pak se stane spekulativním nástrojem. Jednoduše letadlo, kdy minumum pasažérů hodně získá a většina více tratí. Problém z kurzem bude průserem ve chvíli, kdy měna skončí, zmizí, je zaměněna za jinou, bez náhrady. Možná by to bylo řešení dluhu USA. Který věřitel se ozve? Děkujeme, zapoměňte. :-)
  ABC

  OdpovědětVymazat
 8. Politická ekonomie je trochu jiná káva a proto ji většina dnešních obyvatel do padesáti let věku nechápe. Zejména ti zahledění do našich prohnilých a pokryteckých vzorů. Doba dá panu Umlaufovi zapravdu...

  OdpovědětVymazat
 9. Vážení, ono je to docela jednoduché, jenom to musí velmi komplikovaně vypadat, aby si laik myslel, že ekonomika a finančnictví je kdoví jaká věda věd. Reaguji pouze na perex článku, abych vyjádřil souhlas s tím, že tlaky na nákup dluhopisů budou. Ne, že by ty dluhopisy byly nutné pro nové emise dolarů a eur, to ne, ty dávno existují bez jakéhokoliv krytí. Má to jediný důvod, kterým je další vykořistění koloniálního vazala. To proběhne zpravidla ve dvou fázích takto: Koloniální vazal nakoupí dluhopisy za něco, co má skutečnou hodnotu, např. jeho vlastní měnové zlato, nebo cokoliv na co ukážou. Za to obdrží kus bezcenného hajzlpapíru, který nemá s ohledem na své provedení použitelnost ani na tom hajzlu. Kdyby bylo opravdu nutno dodržet zásadu, že aktiva = pasiva, tak do výše "ceny" oněch dluhopisů se emitují doláče, resp. tojra. (teuer, německy drahý) Fajn. To je první část transakce. Další následuje tak, že naši stateční synci budou vyzváni k jejich nákupu, aby si "moudře" doplnili svoje devizové rezervy. Mohl bych pokračovat, ale to pro účel komentáře úplně stačí. Tož tak

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. přesně, svět bude nakupovat antidota proti koronavirům z vojenských biolaboratoří, dnes třeba Remdesivir, zítra a pozítří vytáhnou na svět něco ještě horšího a dolar bude zachráněn :-)

   Vymazat
 10. 12:44
  Možná jo, ale ne tak rychle, protože autíčka na baterky budou, ale drahé i KW pěkně podraží. Navíc všechny armády nemají tanky, lodě a letadla na baterky. Proto ropa hned tak nevycouvá ze svět.trhu a dolar asi vydrží, dokud ho nehradí jinan, nebo něco syntetického.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proto tanky NATO budou na kabely a Rusové se uřvou k smrti smíchy!!

   Vymazat
  2. USA do budoucna už žádné tanky a rakety nebudou potřebovat. Právě celému světu dokázaly, že jim postačí jako zbraň pár zkumavek vhodně umístěných ve světě a celý svět se zase bude muset u Ameriky zadlužit, až si bude muset nakupovat protijed (dnes třeba třeba slavný Remdesivir).

   Vymazat
 11. Zadne umele manipulace s cenou ropy to nejsou, Umlaufe. Ropa jede dolu nadvyrobou a nespotrebou kvuli korone. To by ti ty vseznalku melo byt snad jasne.
  Putin dal KO rope z frackingu v USA, ukoncil jejich sen o sobestacnosti
  Predtim se USaci pokouseli srazit Rusko na kolena nadvyrobou se Saudama. Naposledy Kerry. Nepovedlo se! Rusko to ustalo. Ted se Putin revansuje. Neni to tak, jak pisou, ze dela nejake chyby. Ten chyby nedela, ma vse spocitane!
  Rusko to vydrzi, ale srazi to i Saudy. Uz si zacinaji pujcovat miliardy.

  OdpovědětVymazat
 12. Zadne umele manipulace s cenou ropy to nejsou, Umlaufe. Ropa jede dolu nadvyrobou a nespotrebou kvuli korone. To by ti ty vseznalku melo byt snad jasne.
  Putin dal KO rope z frackingu v USA, ukoncil jejich sen o sobestacnosti
  Predtim se USaci pokouseli srazit Rusko na kolena nadvyrobou se Saudama. Naposledy Kerry. Nepovedlo se! Rusko to ustalo. Ted se Putin revansuje. Neni to tak, jak pisou, ze dela nejake chyby. Ten chyby nedela, ma vse spocitane!
  Rusko to vydrzi, ale srazi to i Saudy. Uz si zacinaji pujcovat miliardy.

  OdpovědětVymazat
 13. I když vím, že to bude mít svoje následky a budu z těch koho donutí to nakonec splatit, není ta neviditelná ruka trhu totálně k smíchu?
  No, skoro to vypadá, že se vytáhnou ze šuplíků "utajované" zdroje energie.
  Takhle bych měl dostat vlastně zaplaceno když si jen v autě nastartuji motor! A ještě větší psina je, že díky daním se může stát pravý opak, že budeme za vlastnictví dopravního prostředku, kromě klasického kola a koloběžky bez pohonu, na základě průměrně ujetých kilometrů na dopravní prostředek platit daně za benzín a naftu, aniž ujedeme jeden metr.

  Ale neříkejte jim to, ještě by se toho mohli chytit. Když už pomalu všechny teorie systému nefungují. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neviditelná ruka trhu? Checheche...když se nenecháš indoktrinovat Broukem Pytlíkem, učitelem národů, který se tak rád nechává oslovovat "pane profesore", tak obyčejný rozum Ti prozradí holý fakt, že trhy je třeba vlastnit a ne je opouštět. Trh je třeba vybudovat pro sebe, nikoliv pro konkurenci. Brouk Pytlík nám to pěkně zavařil

   Vymazat
 14. Vidím město veliké
  Jehož silnice obzoru se dotýkají
  Na nich stojí u hadic jakýchsi pěkně vyrovnaně
  Nekonečná fronta se kočárů železných pestrých rychlonabíjí.

  Jo, znám lidi, co jsou do všeho hrrr, jen aby byli první a pak se diví, že to nebude fungovat. Ta krása, auto stojí v horách zapadlé sněhem a došla baterka. To by se musela výrazně snížit spotřeba el. energie při jízdě, musely by být výkonnější baterie a plynulé nabíjení. V současné podobě je to jen a pouze kšeft a hra proti nám. Protože pak zakážou třeba do šesti deseti let všechna auta na fosilní paliva. Ovšem po nás potopa, co bude zítra takové nezajímá.

  OdpovědětVymazat
 15. Články P. V. Umlaufa jsou na jedno brdo: Množství informací bez ladu a skladu ho asi definitivně zbavilo komplexního pohledu. Je to asi takto: Ekonomika USA katastrofálně a ekonomika EU dost klesla a klesne. Byla nepřirozená a korona jí dal úder. P. V. Umlauf žije v iluzi, že korona se objevila jaksi sama. To mu brání vidět příčiny. Korona je záměrnou akcí právě s cílem výše uvedených poklesů. Ti, kdo koronu rozpoutali tedy měli a mají ten cíl. Právě naopak, než P. V. Umlauf uvádí (zničení ekosystému), je cílem korony jeho postupná záchrana, kvůli tomu poklesu. Pravdu má jen v tom, že budou zděšené snahy poklesu zabránit, třeba těmi dluhopisy. Ovšem ta snaha je marná. A marná je spec. u USA. Papírků lze sehnat ovšem mnoho, ale kdo bude dělat a co bude dělat, vyrábět? Babiš musel koupit vrtulníky, ale toho se nikdo nenají. Slečna Greta byla vlastně jen znamení toho, co přijde. A k čemu byla korona spuštěna. Není to naráz, zatím bude pokles 10 %, v USA víc, a tak to bude pokračovat. P. V. Umlaufem sáhodlouze popisované techtle mechte s ropou jsou popisované zbytečně. Bude rozhodovat poptávka po zboží, zejména potravinách. A spec. u nás i po vodě. Sucho taky výborně přispěje k tomu, že to půjde dolů. Jenom s tím rozdílem, že suchokrizi nikdo cíleně nespustil, ale způsobili si to lidi sami svou chamtivostí: betonovali, asfaltovali a stavěli. Prostě platí, že na posra.ýho (koronaakcí) i záchod spadne (sucho). Jedno k druhému. Ne, že by před námi byla propast, tak je ještě dost daleko, ale jedeme vytrvale a jistě s kopce. Pěkně to symbolizují povinné hadry přes hubu. Lidi to nosí, jako by nic. Ale ono to symbol pádu je a skvělý.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.